Bisschoppen bezorgd over bedreiging van zondag Heel Spanje gruwelt bij beelden duiveluitdrijving Wie zijn dragers vrijheid van onderwijs? Seidt&Qotwa£ Plegers van incest beroepen zich op de bijbel' kerk wereld beroepingen Theologen tegen snelle hereniging Schoolwijzer brieven lezers mïr fieidaeSou/io/ni GEESTELIJK LEVEN/OPINIE ËeicUe Goiwcwit VRIJDAG 16 FEBRUARI 1990 Pjjjj: AMERSFOORT Plegers van incest beroepen zich vaak op God, de bijbel of het ker kelijk gezag, zo blijkt uit erva ringen van slachtoffers van incest. Ook vinden deze vrou wen dat zij onvoldoende steun van de kerken krijgen. Dit alles is meer dan voldoen de reden voor de kerken om zich grondig met deze proble men bezig te houden, zo schrijft de Raad van Kerken in een brief aan de lidkerken op basis van een notitie van het werkverband geloof en incest van de sectie De vrouw in kerk en samenleving van de Raad. Volgens het werkverband, dat is ingesteld na de Oecumeni sche vrouwensynode van 1987, pakt de reguliere hulp verlening signalen van in- cestslachtoffers onvoldoende op. Bij veel hulpverleners be staat een taboe om de gosdien- stige achtergrond van de De Raad vraagt van de ker ken het bestaan van incest - ook in christelijke gezinnen - te onderkennen. Verder moeten de kerken zich bezin nen op de vraag op welke wij ze in het pastoraat recht ge daan kan worden aan de pro blemen van incestslachtoffers. Het is volgens de Raad nood zakelijk dat dit vraagstuk ook bij de scholing en nascholing van pastores aan de orde komt. Tot dusver heeft het werk verband zijn pionierswerk verricht op basis van vrijwil ligheid. Met zijn deskundig heid en ervaring kan het werkverband de kerken zeer van dienst zijn. De Raad vraagt daarom de lidkerken of zij bereid zijn het werkver band financieel te ondersteu nen. De lidkerken moeten voor 1 juni hun reactie op de notitie geven. Ieder mens heeft zijn dwaasheden - en vaak zijn het de interessantste dingen die hij heeft. Josh Billings UTRECHT Een plei dooi voor de zondag is vooral nodig in een tijd en cultuur waarin het ka rakter van de zondag wordt aangetast. Ver schuivingen in de werk tijd, verandering van le vensstijl en de steeds ver^ der gaande ontkerkelij king vormen de drie be langrijkste bedreigingen voor de zondag. Dit schrijven de rooms-katho- lieke bisschoppen van Neder land in een gezamenlijke vas tenbrief 'Samen zondag vie ren'. Daarin noemen ze het vieren van de zondag een waardevolle traditie voor christenen van alle Kerken. De liturgie, met als hoogte punt het deelnemen aan de eucharistie, vormt het hart van de zondag. De bisschoppen wijzen er in de inleiding op dat ook ande re geloofsgemeenschappen be paalde dagen reserveren voor de relatie tussen mens en God. Zo is voor joden de za terdag of sabbat een belangrij ke dag en voor moslims de vrijdag. Enerzijds is er sprake van een kortere werkweek, anderzijds verschuift de werktijd naar de avonduren en het week einde, inclusief de zondag. Dit is behalve voor de zondag als algemene rustdag ook een be dreiging voor het sociale net werk in de samenleving. De levensstijl is de laatste tientallen jaren snel en ingrij pend veranderd. Vrije tijd heeft een herwaardering on dergaan, waardoor er niet meer over de zondag maar over het weekend wordt ge sproken. De zaterdag en zon dag krijgen voor velen dezelf de waarde. Zo is er een week end-stijl ontstaan, die ook een commercialisering van de vrije tijd tot gevolg heeft ge had. Daardoor moeten steeds meer mensen op zondag wer ken. Ten tijde van de Franse Re volutie is tevergeefs gepro beerd de zondag af te schaf fen. Als de tegenwoordige ontwikkeling doorzet, wordt de zondag van binnenuit uit gehold. Dan dreigt het gevaar dat de viering en beleving van de zondag geruisloos uit het dagelijks leven verdwij nen. -In de Bondsrepubliek hebben de Evangelische en de RK Kerk gezamenlijk hierte gen gewaarschuwd, terwijl in België en Zwitserland de bis schoppen pastorale brieven aan dit onderwerp hebben ge wijd. De Nederlandse bisschoppen pleiten er voor dat, waar dit enigszins mogelijk is, in iede re parochie op zondag min stens één eucharistieviering wordt gehouden. Wanneer dat niet mogelijk is, moeten er woorddiensten worden gehou den. In de katechese en an derzins moet een gedragspa troon inzake de beleving van het geloof worden ontwikkeld zodat de gelovigen beschermd zijn tegen de willekeur van het 'zin hebben' of 'geen zin hebben'. In onze tijd is de trouwe deelname aan de zon dagse eucharistie moeilijker, maar ook meer dan ooit no dig, aldus de bisschoppen. Tenslotte wijzen ze op het be lang van oecumenische vie ringen van de vespers. Deze diensten maken het mogelijk met behulp van muziekvor men het geloof te verrijken. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Rouveen (nieuwe pred- plaats) M. Goudriaan te Apeldoorn (buitengew. wijkgemeente). Aange nomen naar Achlum-Hitzum (her- v.geref.) mw. S. Hovestad-de Jong te Soesterberg (part-time). Bedankt voor Groningen (toez.) P.J. den Ad- mirant te Kampen; voor Middelhar- nis A. Schaap te Hasselt; voor Och- ten (toez.) C.D. Zonnenberg te Ben schop. Beroepen te Gorssel-Epse (part-time) mw.dr.C.H. Ponstein- Troelstra, kand. te Groningen; te Zwammerdam B.A. dubbeldam te Lage Zwaluwe. Aangenomen naar Wageningen R.M. Wahl te Oostzaan. Beroepen te Nieuw Weerdinge (toez.) J.A. Schilt te Leimuiden. Aangeno men naar Alblasserdam A. Schaap te Hasselt. Bedankt voor Rekken C.E. Lavoolj te Kantens-Stitswerd en Usquert-Rottum; (part-time). Beroe pen te Babylonienbroek W. van Vreeswijk, pred. voor buitengewone werkzaamheden (legerpred.), wonen de te Aalburg te Ter Aar A.N. Riet veld te Amerongen. Beroepen te Liri- schoten drs.R.A. van Kooij te Oude water, die dit beroep heeft aangeno- Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Amstelveen-Bui- tenveldert drs.M.J. Aalders te Wou- brugge. Aangenomen naar Amster dam-Noord (part-time) mw.drs.M. van de Pol, kand. te Amsterdam. Be roepen te Buitenpost (part-time) drs.M.J. Boersma, kand. te Burum, die dit beroep heeft aangenomen. Benoemd tot geestelijk verzorger van verpleeghuis Sonnevanck te Harderwijk D. Land, geestelijk ver zorger van ziekenhuis en verpleeg huis De Sionsberg te Dokkum, die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen te Linschoten drs.R.A. van Kooij te Oudewater, die dit beroep heeft aangenomen. Bemoediging Mevouw Peggy Say, zuster van de gegijzelde in Libanon Terry Anderson, kreeg ter bemoediging een handdruk van paus Johannes Paulus II toen zij bij hem op audiëntie was. Say voert een campagne om haar broer, die de langst gegijzelde westerling in Libanon is, vrij te krijgen. Hij was Midden-Oosten- correspondent van AP toen hij, nu vijf jaar geleden, werd ontvoerd. (Van onze correspondent Edwin Winkels) BARCELONA De griezelfilm 'The Exorcist' werd in de jaren zeventig slechts geschikt geacht voor bioscoopgangers van achttien jaar en ouder. Gisteren gruwelde echter heel Spanje al om half vier 's middags, net na het eten, van nog realisti scher beelden van duive luitdrijving, aangeboden door het tv-journaal met de mededeling dat de re portage sommige kijkers zou kunnen kwetsen. De televisiecamera's hadden de avond tevoren, samèn met de politie, een boerderij in de Zuidspaanse toeristenplaats Roquetas ontdekt, waar een soort hogepriester bij een groep tienermeisjes de satan het lijf uitjoeg. Dat ging ge paard met doordringend gegil, wijd gesperde ogen en vooral veel spuug en het overgege ven van het weinige eten dat de kinderen die dag naar bin nen hadden gewerkt. De her innering aan de oude film beelden verbleekte bij het spektakel dat de zigeunerge meenschap van Almeria de geschokte tv-kijkers gisteren bood. Het exorcisme is in Spanje voorpaginanieuws, sinds vori ge week een 36-jarige vrouw in Granada overleed aan de gevolgen van een afgrijselijke satanische sessie. Haar fami lieleden hadden haar naar 'de banketbakker' gebracht, een man in de streek beroemd vanwege zijn exorcisme-kun- sten, om de duivel uit haar li chaam te verdrijven. Ze ver toonde verschrikkelijke won den aan het onderlichaam, dat door een ijzeren staaf was ge perforeerd, maar ze overleed omdat ze gedwongen was an derhalve kilo zout met vloei stof naar binnen te werken. De verantwoordelijke duive- luitdrijver zit vast, net als twee nichtjes van de vrouw die haar naar de man hadden gebracht. Bij de inval woens dagavond in de boerderij in Almeria kon justitie echter geen mensen aanhouden, om dat er van geen enkele misda dige handeling sprake was. De 'priester' van de geimpro- viseerde kerk gaf zelfs een demonstratie van zijn kun sten. Volgens zijn zeggen hield de man zich al tien jaar met exorcisme bezig. In de boerderij zaten en lagen achttien meisjes van dertien tot zestien jaar, allen afkom stig van zigeunerfamilies uit Almeria. Ze hadden minstens '24 uur lang niets gegeten, en sommigen waren ziek of ver toonden psychische proble men. De politie was gealar meerd door buurtbewoners die de meisjes een avond lang hadden horen krijsen. Vol gens de gouverneur van Al meria was er echter geen sprake van enig delict, omdat de vrijheid van geloof een grondwettelijk recht is en er bij de sessies familieleden aanwezig waren, die zouden voorkomen dat de meisjes enig letsel zouden oplopen. BERLIJN Vooraan staande theologen uit bei de delen van Duitsland hebben zich tegen een snelle politieke en econo mische hereniging van Duitsland uitgesproken. De opheffing vaVi de tweede ling van Europa heeft priori teit boven Duitse eenheid, al dus de „Berlijnse verklaring van christenen uit beide Duit se staten', die gisteren in de vroegere Duitse hoofdstad is gepubliceerd. Initiatiefnemers zijn vier pro gressieve theologen: Heino Falcke en Joachim Garstecki uit de DDR en Ulrich Duch- row en Konrad Raiser uit de BRD. Zij reageren hiermee op de gemeenschappelijke ver klaring van beide Evangeli sche Kerken, die zich vorige maand voor kerkelijke en po litieke hereniging uitspraken. De theologen zijn tegen een economische en monetaire unie als deze inhoudt dat de DDR zich uit de Oosteuropese economische samenwerking moet terugtrekken. Het mag volgens hen niet gebeuren dat de mensen in de DDR alle economische voordelen genie ten dankzij het feit dat ze Duitsers zijn, terwijl de bevol king van de overige Oosteuro pese staten economisch van West-Europa afhankelijk wordt. Volgens de huidige plannen lijkt de te verwachten hereni ging verdacht veel op een 'Anschluss' (opgaan) van de DDR bij (in) de Bondsrepu bliek. Politieke en economi sche krachten in de BRD be heersen steeds openlijker de economie, partijvorming en de verkiezingscampagne in de DDR. In plaats van het machtsmonopolie van de SED komt een politieke en econo mische overheersing door de Bondsrepubliek. Zowel de Rooms-Katholieke als de Evangelische Kerken in de DDR hebben gezegd dat zij zich onthouden van een stemadvies bij de verkiezin gen op 18 maart. Ook zullen de kerken geen negatief ad vies uitbrengen over de tot PDS omgedoopte communisti sche partij SED. Minder inkomsten Hervormde raad voor de zending OEGSTGEEST De Hervormde raad voor de zending heeft vorig jaar 10.115.624,07 gulden uit de kerk ontvangen. Dat is 26.228,19 minder dan in 1988 en bijna vier ton minder dan was begroot. Overigens blijft het volgens de raad 'een wonder' dat zon der radio- en tv-acties, zonder prominente Nederlanders en zonder dure advertentiecam pagnes ruim tien miljoen gul den werden bijeengebracht. Via de gebruikelijke inkom sten (collectes e.d.) wordt op nieuw op 10.400.000 gulden gehoopt. Daarnaast worden er nog ruim 2,5 miljoen gulden verwacht uit schenkingen e.d.. Dit jaar zijn er 30 uitgezonde nen namens de Hervormde zending in het buitenland: 10 in Azië, 17 in Afrika en 3 in Latijns-Amerika. In Afrika is het aantal uitgezondenen de laatste vijf jaar ongeveer ge halveerd. Steeds vaker nemen Afrikaanse artsen en ver pleegkundigen de plaats van Europese artsen in. Het totaal aantal Hervormde zendings artsen daalde van 20 in 1984 naar 8 dit jaar. Poolse primaat uit ziekenhuis WARSCHAU Het hoofd van de rooms-katholieke kerk in Polen, kardinaal Jozef Glemp, is donderdag uit het ziekenhuis ontslagen nadat hij twee weken geleden een spoedoperatie moest onder gaan wegens bloedingen in het maag-darmkanaal. Vol gens het secretariaat van de kardinaal zal de 61-jarige pri maat aanvankelijk thuis en later in een herstellingsoord revalideren. Als ouders voor hun kin deren een school moeten uitzoeken, hebben ze meestal een ruime keus, met name in de wat dich ter bevolkte gebieden. Een vraag die geregeld ge steld wordt is: past die varia tie aan scholen nog wel bij wat ouders wensen? Zouden zij misschien meer invloed moeten hebben op de scholen, misschien zelfs wel de be voegdheid om scholen van kleur te doen verschieten? Er is een tijd geweest, dat de meeste ouders in feite hele maal niet kozen, als het om de school van hun kinderen ging. Men hoorde bij een be paalde richting, zuil, en dus koos men de school die daar bij hoorde. Onkerkelijken ko zen de openbare school, ka-' tholieken de katholieke school etc. Zo ging het meest al. In sommige delen van ons land gaat het nog zo, in ande re delen, met name daar waar de ontkerstening en de ont zuiling sterk zijn, niet altijd meer. Uit onderzoekingen blijkt dat kerkelijk meelevende katho lieken en protestanten nog het meest trouw zijn in het kiezen van een school van hun richting. Sommige onder zoekers concluderen echter, dat de verdeling van de scho len naar richting steeds min der correspondeert met de fei telijke keus van de ouders. Hierbij zijn twee opmerkin gen te maken: 1. Het belangrijkste criterium dat vele ouders aanleggen bij hun schoolkeuze is die van de kwaliteit van het onderwijs. Die wordt in de genoemde on derzoeken altijd onderschei den van de richting van de school. Dit lijkt mij onjuist. Is de kwaliteit van een school juist niet de wijze waarop een school gestalte geeft aan haar doelstellingen? En worden die niet vooral bepaald door de richting van de school? 2. De onderzoekers (meestal uit de hoek van het openbaar onderwijs) pleiten op grond van de gevonden resultaten vaak voor meer openbaar on derwijs, terwijl juist zij die als richting (volgens de normen van de verzuiling) het open baar onderwijs zouden moeten kiezen, dat juist min der doen, hoewel het wel in de buurt is. Ouders zouden meer invloed moeten hebben op het onder wijs, is verder een wens die men bij die onderzoekers hoort. En wel zo, dat men ook de richting van de school moet kunnen veranderen. (Men bedoelt dan meestal dat men een confessionele school moet kunnen deconfessionali- seren, over het omzetten van een openbare school hoort men minder....). Nu is het met de invloed van de ouders in het onderwijs zeer verschil lend gesteld. In het protes tants-christelijk onderwijl dat voor meer dan 80% beheerd wordt door verenigingen, is de invloed van ouders meestal heel groot. (Er zitten meer dan 20.000 ouders in schoolbe sturen). In het R.K. onderwijs is zij veel geringer, daar het overgrote deel van dat onder wijs beheerd wordt door stichtingen. En in het open baar onderwijs hebben ouders per definitie geen belangrijke beslissingsbevoegdheden, daar die bij de wet zijn toebedeeld aan de gemeentebesturen. Wel is het zo, dat in het bij zonder onderwijs de echte ou derinvloed meestal is voorbe houden aan ouders, die in stemmen met de grondslag van de school. Dat lijkt me lo gisch. Je laat een vereniging of organisatie nu eenmaal niet besturen door diegenen die in feite het doel willen verande- Hier nu stuiten we op een be langrijk verschil van mening in het Nederlandse onderwijs, namelijk op de vraag: wie zijn eigenlijk de dragers van de vrijheid van onderwijs de schoolbesturen of alle ouders van een school? Dragei rs Volgens de opvatting van de belangrijkste colleges die hierover beslissen zijn het de schoolbesturen. Immers, zij hebben de subsidie vdor hun school gekregen op een be paalde doelstelling. En het is begrijpelijk dat zij die doel stelling dan ook willen hand haven. Als een school dat niet doet, maar van kleur ver schiet en sprekend gaat lijken op een andere school in de buurt, maakt zij zich in feite overbodig en verbeurt eigen lijk het recht op subsidie. Daarom kunnen alleen die ouders mee dragers zijn van de vrijheid van onderwijs van een bepaalde school en mee beslissen, die het eens zijn met grondslag en doelstelling van de school. Een ander punt, naast deze beslissingsbe voegdheid, is de medezeggen schap. Deze is vastgesteld in de Wet op de Medezeggen schap. Het woord zegt het al: hier gaat het niet om de abso lute-, maar om medezeggen schap. En die gaat veel min der ver. In elk geval niet zo ver, dat men een school van doelstel ling kan doen veranderen, bijvoorbeeld door haar te de- confessionaliseren. Het zou trouwens een vreemde zaak worden als een school, afhan kelijk van de op een bepaald moment aanwezige ouders ge regeld van kleur zou kunnen verschieten. Hoe moet dat bij voorbeeld. met onderwijsge venden, die op een bepaalde doelstelling zijn benoemd? En hoe kan de overheid plannen als scholen er steeds maar an ders zouden willen uitzien? We zouden een merkwaardig soort rechts(on)zekerheid krij gen! Om in dezen alles zo zuiver mogelijk te laten verlopen, is het wel noodzakelijk dat een school zo duidelijk mogelijk laat weten wat ouders te ver wachten hebben als ze hun kind bij die school aanmelden. Als iemand zich bijvoorbeeld opgeeft op een christelijke school, dient de school klip en klaar te kunnen vertellen wat dat christelijk onderwijs in houdt, wat het onderwijs-aan- bod is. En men doet er goed aan ook na te gaan, of dat' enigszins past bij de onder- .wijsvraag die er is. Ook is het nodig dat ouders te horen krijgen welke mogelijkheden tot meebeslissen of medezeg genschap er voor hen is. Men krijgt ook nu weer de minste problemen naarmate scholen hun eigen identiteit serieuzer nemen! 'Zweeds model' wankelt* Iedereen voor wie in het verleden het 'reëel socialisme' van bijvoorbeeld de Oostduitse eommüer: modelstaat te ver ging, kon terugvallen op de utop|l5C zachte 'Zweeds model'. Ook in ons land heeft meijfer list het Zweeds model van de verzorgingsstaat aar^j als een na te volgen voorbeeld. Daar zal nu wel eeitr0 zijn gekomen aangezien het zo slecht gaat in Zwedfer Zweedse regering zich gedwongen heeft gezien een[ plan in te dienen om de oververhitte economie inf- nen te brengen. Het plan is echter door het parley worpen. Jji De socialisten die al veertig jaar vrijwel onafgelj Zweden aan de macht zijn, hebben zich lange tijd j alsof de ontwikkelingen in de wereldeconomie aan 1 voorbijgingen. Aanpassingen werden niet nodig geai J Zweden nu de rekening krijgt gepresenteerd. Hei gingsplan van de socialistische regering bezorgde d( een geweldige schok. Slechts weinigen hadden vei het zó slecht ging. Het land, dat lange tijd het toon)jj sociale vrede was, wordt al sedert weken geteister ene stakingsgolf na de andere. Daarbij eist bij 1U bankpersoneel een loonsverhoging van twintig pr y c situatie zal er niet beter op worden nu het reddings 'e de economie is verworpen, inclusief een aanvanl kingsverbod voor twee jaar dat was afgezwakt voorstel tot verplichte arbitrage vóór staking. Uj Tot de kwalen van het 'Zweeds model' behoren 101 Vt sociale voorzieningen die ondanks alle economis&e lijkheden steeds ongemoeid zijn gebleven een eibi; gegroeid ambtenarenleger waar de verzorgingsstaten lijk altijd gebrek aan heeft en hoge belastingen, diés wegnemen om meer te werken dan strikt nodig iaie dien dreigt de inflatie in de komende twee jaar totge; cent op te lopen. Met hun netto inkomen zijn de Zv I middels teruggezakt tot de veertiende plaats, zelfs n/ai een land als Oostenrijk. Het 'Zweeds model' is drinj s reparatie toe. jd( j 1 t Nieuwe tolgaarders? De 'operatie-Oort' is nog niet achter de rug, of erër nen alweer nieuwe belastingplannetjes. Nu zijn he'^ vincies, die zich blijkbaar in arren moede en weten van het ministerie van binnenlandse zaken -gp bezonnen op het aanboren van nieuwe bronnen va^w sten. ilf VAN de studie was de uitkomst eigenlijk voorspelj" cale creativiteit kent in ons land immers al sinds jafct geen grenzen. Een zonder twijfel zeer bekwame ost van hooggeleerde deskundigen heeft bedacht, dat h-n ren van een elektriciteitsbelasting de provincies uit Pi ciële nood zou kunnen helpen. ANDERE alternatieven, zoals een paardenbelasfj nieuwe versie van het 'fietsplaatje', belasting op arb|£ sen en nog meer van dat spitsvondig fraais, komen f niet aan bod. Die mogelijkheden worden waarschijiL ter de hand gehouden voor het geval er in de verl komst wéér een begrotingsgat moet worden gedicht$J rijksoverheid geen geld voor heeft. Tot nu toe zijn de provincies voor hun inkomsten kelijk afhankelijk van bijdragen van het rijk. Dati mag, wat ons betreft, best zo blijven. Voor de bev| het overzichtelijk, het beperkt een al té sterke uitgaM en het heeft als belangrijk voordeel, dat provincies if] val niet de neiging én de kans krijgen zich aan allerli wildgroei te buiten te gaan. In ons al zo 'rijke' belalL teem is aan nieuwe provinciale tolgaarders geen bel Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Venijnig? Met verbazing las ik in 'Brie ven van lezers' een reactie van een broer en zusters van mijn moeder op het interview dat Leo Thuring in december van het vorig jaar met mij heeft gehad. Daar heeft hij mij voor gevraagd. Publiciteitsminnend ben ik niet, schuwen zal ik de media echter ook niet meer; er is voor mij geen andere me thode meer om er achter te de familie schrijft; et die ik niet ken en dit 43 jaar lang niet het (er)kennen! v Hun wens: „Moge hb van Anne van Egmon'j onopgemerkt aan onjp taan" is voor mij da" egrijpelijk. Venijnij kingen en onwaarht men er bij mijn wei interview niet voor. er nu zo verkeerd? Ii ik heb hun vader ceerd als 'belastingii i.p.v. 'ambtenaar bel Alle andere aantijginj uitspraken door mij jj het interview kan il hand van bewijsstuk! leggen. Erg genoeg dig mocht blijken opmerking „het gedii een kind dat z'n »c krijgt" typeert het *r dat leeft bij mensen weten wie hun ouder? één zaak kan ik duit ik ga door en ik bej neer er onder mijn een streep wordt ge; Anne van Egmond, HILVERSUM. p 1 Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. 1 Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. [j Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. f Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 .van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorgirig Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18:00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.8 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-gil per maand f. 24,85 per maand per kwartaal 74,10 per kwartaal f. per jaar 284,50 per jaar f. Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 -134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijs» 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 576 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2