Griek uit Noordwijk breekt als talentvol jazz-zangeres „Mij is onrecht aangedaan" reja !oor STEM LOKAAL *V.DEN MICROFOON EN OPTREDEN OP NORTHSEA JAZZFESTIVAL 3 N OMGEVING. £etdóc Somont VRIIDAG 16 FEBRUARI 1990 PAGINA 13 LANGS OMWEGEN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. te verkopen). En toen kwam het: Geja Griek, de studente, de gerou tineerde, uit het in de duinen neergevlijde Noordwijk, won de zaak op punten. In casu De Gouden Microfoon. Gerugge- steund door de Big Band Bre da. De overigen deden ook al lemaal hun best en een meisje zong indrukwekkend het nummer „More than you know" met alle overgave die ze kon opbrengen. Men kon als finalisten nog zo veel per fectie, flexibiliteit en perfor mance de zaal in zingen: Geja Griek (laat ze die naam maar handhaven in haar komende carrière: het is kort en krach tig; en er zit ritme in) trok haar mond en alle beschikba re registers open. En ze won! Versterkt geloof Nog diezelfde avond rinkel den in Noordwijk en daarbui ten verschillende telefoons om de zegepraal door te ge ven. De Bredanaars zochten in de plaatselijke pers nadien naar uitvluchten ten bate van streekgenoten. Het Brabantse zieleleed dreinsde nog even door en er werd ge schreven, dat Griek welis waar zeer professioneel over kwam en de meeste controle „over het nummer" had, maar „wellicht met een wat koele uitstraling; ervarenheid gaf hier waarschijnlijk de doorslag". Een wat bittere pil voor Breda en een verdrietige ervaring voor de 19-jarige Bredase Carolien Janssen die tweede werd met Watch what happens" Nou, dat heb ben we dus gezien: onze „koe le" Griek ging met de Gouden Microfoon in haar big bag en een versterkt geloof in zich zelf terug naar de zeereep. En wat meer is: met haar eer ste plaats won Geja tevens een optreden op die machtige happening die uitgegroeid is tot het jaarlijkse Northsea Jazz Festival in juli. Dat heeft ze overgehouden aan haar „Too close for comfort now" (terwijl ze helemaal geen be hoefte aan troost had) in Het Turfschip van Breda. Uit de aard der zaak zijn het geen louter vrolijke dingen die in die songs worden opgediend en uit de doeken gedaan. Maar Geja zit nu ongeveer waar ze had willen zitten, en dat betekent doorgaan! En overal laten horen dat je goed bent. „Met die prijs en dat optreden in Scheveningen in juli ben ik erg blij. Dat is een onderschei ding die voor mijn carrière belangrijk kan zijn. Het is een fantastische kans voor iedere zangeres. Ik wil nu een eigen c.d. gaan maken, zo gauw mo gelijk, met de Beets Brothers. Daarna hoop ik zelf iets op dat gebied te gaan doen. En les nemen bij Deborah Brown. Een ideaal. En met onder wijsbevoegdheid over drie jaar ook zelf les gaan ge ven, hier in de omtrek, op muziekscholen". Zo gaat Geja Griek (onthoud die naam!) voort op de inge slagen weg. Met de ware in stelling van de volbloed muzi kant. Ze studeert door, en 's nachts, als haar basgitarist naast haar ligt te ronken op het ritme (van computers, droomt de gelauwerde Griek- (se) van een toekomst die heerlijk sw'irigend is en haar nog heel wat te bieden heeft. zijn gemaakt in worden maan- vertoond voor De bijeen - wordt verzorgd Olthof en heeft ty] het dienstencen teren wijk aan de gfn. De dia-middag 16pm 14.00 uur, de w is gratis. ha Mater Koor kan [zangers en zange van gevorderde gebruiken. Vooral zijn dringend no- angstellenden kun de repetitie-avon- I kijkje komen ne- wordt op maan- jd gerepeteerd van ir tot 22.00 uur in lanuszaal aan de Jessures res is het on- waarover J. Iet uit Zoeterwoude een inleiding 'erkvliet is uitge- door EHBO-vere- Peerke Donders, tellenden zijn van- uur welkom in het lushuis aan de 14. Bezoekers die of donateur zijn een toegangsprijs dieren arcfee Volkshuis be usdag een timmer- yoor vrouwen. De twintig lessen f? steeds op dinsdag m9.30 uur gegeven. \eemsters worden zelf gereedschap nemen. Deelname gulden. Meer in- ?/i bij het Volks- \pothekersdijk 33a, 071-149180. techniek begint dinsdag met iuwe cursus adem- lechniek voor be- Thea Ekker-Van besteedt zes les- zangtechniek in Iatie met ademha len in gen. De lessen jen om 19.00 uur en hnd fKi 4 Het cursusgeld be- i90 gulden. I batie P arma studiegroep houdt vanaf dins- h inleidende medi- fsus naar boeddhis- pzicht. Voor infor- V71-215737. „Rekening rijden is onvolwassen plan" DEN HAAG Het sy steem van rekening-rijden is een onvolwassen plan, waarbij nog veel vragen openstaan. Het autover keer terugdringen via een accijnsverhoging is een betere optie. Provinciale staten van Zuid-Holland hebben zich gisteren ach ter dit gezichtspunt van gedeputeerde T. Jansen van verkeer geschaard. Een combinatie van beide maatregelen, dus rekening rij den en tegelijkertijd een ac cijnsverhoging, wijst de pro vincie Zuid-Holland af. Het systeem van rekening rijden kan volgens gedeputeerde Jansen alleen ingevoerd wor den als het openbaar vervoer sterk verbeterd wordt: de rei ziger moet immers een alter natief hebben. De gelden die vrijkomen bij de aftopping van het reiskostenforfait en de C02-heffing moet volgens Jansen onder andere gebruikt worden voor investeringen in het openbaar vervoer. Er moet een oplossing komen voor de stijgende exploitatiekosten van het openbaar vervoer. Watertoren weer grauw ROELOFARENDSVEEN De watertoren van Roelof- arendsveen is heeft zijn oude grauwe betonnen verschijning weer. De zeildoeken tulpen die de toren drie vier jaar lang hebben gesierd, zijn er deze week vanaf gehaald. Sinds de orkaan van 25 januari jongstle den waren de doeken gaan scheuren en raakten gedeelte lijk los. De enorme lappen klapperden angstaanjagend en de veiligheid kwam in het ge ding. Het gemeentebestuur heeft daarop ingegrepen. Bij overleg met de heer Vinke van het voormalige reclamebureau Creado en het Waterleidingbe drijf WHZO in Boskoop was al gebleken dat van die kanten niet snel genoeg actie te ver wachten was. Omdat de ge meentelijke hoogwerker niet groot genoeg was moest er een ladderwagen van de Alphense ladder worden besteld Met een lengte van 32 meter haal de die ladder de top van de to ren met gemak. Onder veel publieke belangstelling waren drie Alphense brandweerlie den een uur bezig de restanten zeildoek te verwijderen. Het ij zeren frame bleef wel achter. De rekening voor het karwei 1.500 gulden gaat naar de eige naar van de toren, het water leidingbedrijf WHZO. al te veel herrie, ondanks de geluidsschermen". Milieu Het milieu was ook in regio naal verband een stokpaardje van de ex-wethouder. ..Ik heb drie jaar regionaal milieube leid gedaan. Binnenkort wordt de eindstreep bereikt, het viel niet mee om zes ge meenten op één lijn te krij gen. Ook dat had ik graag af gemaakt. Voor wat betreft de kritiek op de stortplaats: elke gemeente moet zijn bijdrage leveren aan de verwerking van het afval. Was die stort plaats er niet gekomen, dan had de provincie de Munnik- kenpolder mogelijk aangewe zen als slibstortplaats. En ik blijf erbij, het is vaak genoeg gezegd, dat alles is gedaan om het milieu rond de stortplaats te beschermen". Als een terugkeer als wethou der niet mogelijk is zal Den Boeft zich terugtrekken in de luwte van de gemeenteraad. „Ik word dan geen fractie voorzitter, dat is dan toch fe veel een positie in de voorste linie. In zit nu ruim elf jaar in de gemeenteraad, en dat be valt me nog steeds goed, on danks alles'Het gedwongen terugtreden als wethouder heeft ook een voordeel: Den Boeft, hoofddocent Latijn aan de universiteit van Utrecht heeft nu meer weer tijd voor het schrijven van verhande lingen over oud-christelijke cultuur. FRANK BUURMAN I): 5. upt het aan Geja afzien: ze blaakt isldernemingslust en aan een „door- hj toe te zijn. Het 3|<iet meer stuk bij 14|h haar kostje lijkt i5jt. Geheel in stijl M ze (parafraserend ooe beroemde ®je „an apple „A song a day ,l«the doctor away". eih rustig zeggen dat ^:fls ik met die mu- 2$zig ben, geen dok- (Spr nodig heb". Steen bandje op en je l.lar zingen via een ge- *de geluidstechniek: 'Ilse, too close for corn s' oor ik dat goed? Zit m beetje „Reys" in die 3-ïet die „knikken" in '®Vring. Is hier geen ■dFirst Lady of Jazz be- 53ft zou best kunnen, 45pja Griek was een tijd- "den al geselecteerd [Masterclass van Rita .Jat was voor haar een jg leerzame tijd", igft ook dat „swaying dat gevoel voor „lek- lie timing", waarin iolker zo uitblinkt en lEtn lekker ontspannen 4$ geeft. Het gaat alle- losweg, zo gemakke- 1jkend. Jazz op z'n best, p. „Of liever gezegd: 3( jazzy. Want van de ^"lige soortnaam „jazz" .h huidige, jonge gene- jms een andere, wat ,4Égen indruk". Ik stel haar u maar voor: Geja Griek, aankomend en hard werkend, professioneel zange res op de lichte, onbevangen toer. En let maar eens op: ze gaat het maken. Met als haar grote voorbeeld het Ameri kaanse talent Deborah Brown, een vakbekwaam fe nomeen en didactica bij uit stek tevens. Zaankantse Geja Griek-de Wit is een Zaankantse die sinds 10 jaar in Noordwijk, uitstekend ge accommodeerd, op de hoogste duintop van gans de omge ving woont, met straks weer uitzicht over het hele toeris me dat op de bloemenbad- plaats neerstrijkt. Het heeft iets weg van de luxury van Beverley Hills. Toen ze nog thuis was werkte ze mee in de radio- en teevee zaak van haar vader. Ze is trouwens behoorlijk commer cieel en op business ingesteld en net zo bekwaam in kasboe ken als met haar stem. Na enig overleg besluiten we haar leeftijd te plaatsen in de laagste regionen boven de 30. Ze glimlacht daarbij onthul lend en daarom zullen we het bij die „inschatting" maar la ten. Leeftijd doet er trouwens niet toe; naarmate ze meer succes heeft springt het jeug dige vuur er bij deze parttime huisvrouw die naast de zorg voor haar man ook nog een paar enorme, trouwe hon den in het gareel moet zien te houden vanaf. Hoogblond is de hoofdzaak en als han delsmerk op uit te delen foto's als visitekaartjes laat ze voor het goede doel een linker blo te schouder zien. „Keep it cool". Jazzy en sexy. Maar als je haar vraagt: wat doe je nou eigenlijk voor de kost?, zegt ze, als vanzelfsprekend: „Ik studeer". Rode draad Geja Griek, geboren De Wit uit de Zaan, is derdejaars stu dent aan het Koninklijk Con servatorium in Den Haag. Een rijpere leerling tussen het grut. Hoofdvak: zang, jazz-op- leiding; en dan nog 12 theore tische vakken. Een uur per week. Ze had al eind-examen mogen doen, maar Geja prefe reerde de zes jaar vol te ma ken. „Ik ga gewoon verder, ik ben een laatbloeier, maar de mu ziek loopt nu eenmaal als een rode draad door mijn leven. Ik was een jaar of 12 toen ik met mijn broer (die gitaar speelde) meedeed aan de Westfriese Amateur. Ik speel de accordeon, want thuis was er geen plaats voor een piano. Maar als je een beetje gitaar kon spelen of kon zingen, deed je mee, jaren geleden, aan die Westfriese Amateur. Die bestaat trouwens niet meer. Enfin, ik trouwde en mijn man speelde basgitaar en zijn vader leefde zich uit op viool en banjo. We waren dus verwant". Al doende raakte Geja thuis op allerlei muzikale feestjes. „Pas later kwam dat zingen erbij. In Noordwijk kwam ik in aanraking met mensen uit de Dixielandsfeer, zoals Ben- no Berkhout, een klarinettist uit Leiden. Daar heb ik toen mee geschnabbeld. Zo kwam ik, zes jaar geleden, ook tot een eigen groep in Noordwijk: „Anytime'het begin in een commercieel circuit. Ik deed keyboards en zang en de an deren slagwerk, bas en gitaar. Al optredende op diner-dans ants en partijen, feestjes met jazzy invloeden, zijn we be kend geworden. Geen hosmu- ziek nee, en geen Dixieland, dat is niet mijn genre. En dan op het conservatorium hè, daar raak je ook algauw ver zeild in verschillende combo's en als zangeres word je dan vrij snel ergens ingepast. Ik ben geweldig blij met m'n conservatoriumopleiding. Ik kan me nu goed redden". Lekker werk Aldoende raakte Geja Griek in contact met een oostneder landse groep, de „Beets Bro thers". „Ik zing nu in die band, het hele land door en tot over de grens in Duits land. Almaar op zoek naar de grote bühne, maar het levert wel lekker werk op". Maar tot nu toe het voornaamste was, dat Geja een paar weken geleden meedeed in het Na tionale Jazz Zangconcours 1990 in Het Turfschip in Bre da op de volle muziek van de Big Band Breda. In de voorrondes waren er meer dan 50 aanmeldingen voor dit festival, dat een echt jazz- zang-concours genoemd mag worden. „Tenslotte", zo vertelt Geja, „werden er 16 mannen en vrouwen geselecteerd en die deden hun best voor een jury, bestaande uit, onder anderen, Meta de Vries, Deborah Brown, Jeffry Garth (wiens eigenlijke naam Gé Titulaer uit het Limburgse Reuver is, maar die is internationaal niet EX-WETHOUDER J. DEN BOEFT WIL EERHERSTEL LEIDEftDORP „Ik had me kunnen voorstel len dat ze mij eens flink te grazen hadden willen nemen, dat ze me de les hadden willen lezen, om zich sterk te maken met het oog op de naderende raadsverkiezingen. Een motie van treurnis had ook nog gekund, al had ik dat al onterecht gevon den. Maar het doorzetten van die motie van afkeu ring tijdens de raadsver gadering van 6 februari, dat heeft mij hogelijk verbaasd". Ex-wethouder J. den Boeft (54) van ruimtelijke ordening in Leiderdorp kan er nog steeds niet uit dat hij het veld moest ruimen. Eén bewoners- vergadering over de verbre ding van rijksweg A4 en een te lang achtergehouden nota bleken voldoende om een meerderheid binnen de ge meenteraad, bestaande uit de VVD en een gedeelte van de PvdA het doodvonnis over de wethouderscarrière van Den Boeft te laten uitspreken. Een unieke gebeurtenis in Leider dorp, waar de gemeenteraad- spolitiek meestal uiterst be heerst wordt bedreven. Den Boeft gelooft niet dat het rapport, alternatieven voor de verbreding van rijksweg A4, gemaakt door Kuiper Com pagnons voor Rijkswaterstaat, van beslissende betekenis is geweest. Het rapport kwam in het bezit van de Belangenver eniging A4 Leiderdorp voor dat het de raadsleden onder ogen was gekomen. „Dat was gewoon dom", geeft de voor malige wethouder toe. „Ik heb dat ruiterlijk toegegeven tijdens die beruchte raadsver gadering. Het feit dat die voorlichtingsbijeenkomst van de belangenvereniging op 31 januari zo beroerd is verlopen is van veel grotere betekenis geweest, naar mijn mening. De raadsleden waren er ken nelijk niet op verdacht dat er zo heftig door de omwonen den gereageerd zou worden. Voor mij kwam dat niet als een verrassing. Het was de derde keer dat ik met de be woners te maken kreeg en je weet wat je kan verwachten. Je komt immers aan de hui zen van de mensen". Den Boeft verwijt zichzelf Geja Griek, zangeres, heeft een hele jazz-toekomst voor de boeg. FOTO: PR acties uit zijn omgeving, van bijvoorbeeld de ambtenaren op de gemeente-secretarie, blijkt dat hij daarin niet al leen staat „Het is nogal wat om iemand binnen enkele da gen zijn ambt af te nemen, op grond van een enkele verga dering. De raadsleden waren onwrikbaar. Die elf mensen hadden mogelijk verschillen de beweegredenen, maar het blijft voor mij gissen naar de eventuele werkelijke motie ven. Het kan de nervositeit aan de vooravond van de ge meenteraadsverkiezingen zijn, zo'n rot-avond komt dan hard aan". wel dat hij de bijeenkomst niet beter heeft voorbereid. „Ik had een week van tevo ren moeten overleggen met de sprekers om na te gaan of zij alle informatie hadden. Dan was het waarschijnlijk heel anders gelopen". Onwrikbaar Toch zijn de ontwikkelingen na de desastreus verlopen be wonersavond nog altijd niet te bevatten voor den Boeft. Uit de vele verontwaardigde re- Den Boeft wijst de beschuldi ging van een minzame behan deling van de raadsleden van de hand. „Het woord „arro gant" valt soms, maar dat woord past absoluut niet bij mij. Misschien was ik te zelf verzekerd. Te belerend wel licht, ingegeven door mijn on- derwijsachtergrond. Maar als er problemen waren ten aan zien van mijn houding had ik dat graag willen horen. Echte kritiek op mijn beleid als wet houder van ruimtelijke orde ning, milieu en verkeer heb ik nooit gehoord. Ik kwam De opvolger van Den Boeft, Roest, direct na zijn installatie. nota bene bij raadsleden ov de vloer. Ik kan wel zegg dat ik teleurgesteld ben in l paalde personen. Het gelijktij- Lijsttrekker »r*' :Wethouder J. den Boeft tijdens dige aftreden van wethouder Den Boeft zal hoe dan ook te- Keijzers, ofschoon dat meer rugkeren in de gemeenteraad, van symbolische betekenis Zijn eigen art,j het CDA was, heeft mij aan de andere heeft het vertrouwen in hem niet opgezegd en hij is nog steeds lijsttrekker bij de ko mende verkiezingen. „Ik zou graag als wethouder terugke- ren, al weet ik dat dat niet ge- HP makkelijk zal zijn. Ik ben er- :r. o van overtuigd dat dit uitge praat kan worden. Oud-wet- d houder J. Bezemer, die tijdens de raadsvergadering al een verzoeningspoging deed, zou daar een belangrijke rol in kunnen spelen. Dit onrecht zou naar mijn mening recht gezet moeten kunnen worden. Last van wraakzucht heb ik in ieder geval niet". Den Boeft zou ook graag de gelegenheid krijgen om be paalde zaken af te maken. „De discussie over de verbre ding van de rijksweg moet feitelijk nog beginnen, het de finitieve plan van Rijkswater staat komt in maart. Die koe had ik graag bij de horens ge vat. Je kunt je wel tegen die verbreding verzetten, maar wij behouden liever het initi atief. Een verdiepte aanleg, een ondertunneling bij voor keur, kan aanvaardbaar zijn, mits er waterdichte garanties zijn voor het milieu. Met name de geluidsoverlast moet uitgesloten worden. Het ver keer op de rijksweg maakt nu

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13