SouAcmt ïestuur AZL houdt vast tan bezuinigingsplan STAD OMGEVING Radio 3 is veel te druk voor patiënten Een cadeau van formaat Appartementen naast Lakenhal Onteigening van laatste woning Mors IV RD WIJNEN VAN 215 ARBEIDSPLAATSEN Indicapten tn om ssing {ilannen straat Kruisgebouw aan Burggravenlaan Toekomst van twee Leidse Ladbroke-kantoren onzeker ZIEKENHUISOMROEP DIACONESSENHUIS BESTAAT 25 JAAR Exhibitionist aangehouden j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: j Postcode/plaats: j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. j maand (automatisch betalen) f24,85 IA) VRIJDAG 16 FEBRUARI 1990 PAGINA 11 iten in café ffieshop Een ongeveer 25-jarige man «rmorgen rond half zeven in- in een koffieshop aan de Lan- •aat. Uit een gokkast werd on- ithonderd gulden gestolen. Er /oor 4500 gulden schade aan 'erder werd de fooienpot van gestolen. De dief kwam bin- n raam te forceren. In een Haven werden in de nacht jdag op donderdag twee gok- •ngebroken. Daaruit werd on- izend gulden gestolen. Verder I dieven drank, sigaretten en ,ee ter waarde van een paar ulden. Ook de videorecorder ilen. De keukendeur werd ge- jm binnen te komen. LEIDEN Het pand Oude Singel 26 naast ge meentelijk musuem de Lakenhal wordt geres taureerd en verbouwd tot twee appartementen. Het Leidse college van B en W heeft de directie volkshuisvesting de opdracht gegeven een ar chitectenbureau in te schakelen. De kosten worden geraamd op acht ton. Als blijkt dat de werkzaamheden meer geld kosten, wordt op nieuw overleg gepleegd, aldus wethouder F. Kuijers van cultuur. Of het pand daadwerkelijk wordt verhuurd is nog niet helemaal duidelijk. „Het is op dit mo ment wel de intentie van het college", aldus Kuijers. Eerder waren er plannen om het pand te betrekken bij de Lakenhal. Het zou worden gebruikt als kantoorruimte. Dat besluit is in middels ingetrokken. Ook bestond de gedachte om in het pand de nieuw te vormen directie cultuur onder te brengen. Kuijers: „Dat hangt af van het nader onderzoek naar de ruimtebe hoefte van deze directie. En dat is weer afhan kelijk van het formatieplan waarin zal staan hoeveel extra mensen deze directie krijgt. Daarover zijn we nu nog aan het praten in het college, maar het onderwerp heeft op dit mo ment geen prioriteit". Het personeel van de directie cultuur werkt nu verspreid over de schouwburg, De Lakenhal, Molen De Valk, de Kunstuitleen en het stad huis. „We bekijken of de kleine eenheid die in het stadhuis werkt meer naar de richting van de Oude Vest en Oude Singel kan worden ver plaatst. Dat werkt efficiënter", aldus Kuijers. Om te voorkomen dat er lange tijd niets met het pand aan de Oude Singel gebeurt, is vol gens de wethouder besloten een restauratieplan te maken. LEIDEN De gemeente Leiden heeft op een na alle huizen in de wijk Mors IV ge kocht. Met één bewoner is nog geen over eenstemming bereikt. Wethouder D. Tesselaar van volkshuis vesting verwacht dat deze woning moet worden onteigend. „De man wil de wo ning wel verkopen maar vraagt er een gi gantische prijs voor. We doen nog een po ging, bereiken we geen overeenstemming, dan gaan we onteigenen", zei Tesselaar gisteravond tijdens een commissieverga dering. De woningen in het wijkje tussen de Oude Rijn, het Werninkterrein, de spoor baan en de Dr. Lelylaan worden gesloopt. Op het terrein komen bedrijven. RIJK ONDERKENT WONINGNOOD NIET LEIDEN De Rijksoverheid onderkent het probleem van de woningnood die vooral in de Randstad heerst niet. Dat stelde PvdA-wethouder D. Tesselaar van volks huisvesting gisteravond in uiterst krachtige bewoordingen nog eens vast tijdens een commissievergadering. „Het is en gaat hele maal mis met de sociale woningbouw", al dus Tesselaar, die eraan toevoegde dat „ook mijn partijgenoten op landelijk niveau het op dit punt laten afweten". „De contingen ten lopen terug, terwijl de vraag van wo ningzoekenden steeds maar toeneemt. De algemene klacht van de grote steden in het westen is dat voor een groot deel van de be volking geen of geen betaalbare woningen meer zijn". Leiden kan dit jaar 179 wonin gen bouwen in de sociale huursector. Vorig jaar waren dat er nog meer dan 200. Pools koor naar Leiden LEIDEN Een Pools meisjes koor brengt vanaf dinsdag 27 februari een zesdaags bezoek aan Leiden. Het koor, bestaan de uit 46 meisjes tussen de zes tien en twintig jaar, komt naar Leiden op uitnodiging van jon gerenkoor Merenwijk. Het koor wordt ook in deze wijk bij gastgezinnen onderge bracht. Tijdens het bezoek staan officiële ontvangsten in het Leidse stadhuis en het pro vinciehuis in Den Haag op het programma. Ook zingt het koor voor de KRO-televisie, in winkelcentrum de Kopermo len en in kerkelijk centrum de Regenboog. 11 )EN De raad van lur van het Acade- den ongeveer 215 ar- ging, 33 bij het paramedisch Een commissie van externe beidsplaatsen verdwij- en 26 bij het algemeen perso- deskundigen heeft de gevol- l Ziekenhuis Leiden nen- De hele operatie doornemen herpro- wiikt v het gepresenteerde ge- ige concept. Hoe- interne geneeskunde elt over de haal- leg plaats tussen de raad van bestuur en de divisie. De raad van bestuur heeft het bijgestelde concept-be leidsvoornemen herprofile- gen van de bezuinigings- - maatregelen op de patiënten- ij houdt vast aan het net ziekennuis in interne geneeskunde liet vo- zorg onderzocht. Zij conclu- inigingsplan. Het V1J* Jaar amiljoen gul- rig jaar weten geen bestuur- deerde dat eventuele schade ring voorgelegd aan het be itelde „concept-be- den opleveren. lijke verantwoordelijkheid te niet aantoonbaar is op dit stuur staf con vent. Na advies willen nemen voor de aansla- moment. Wel voegde zij een van dit convent wordt het .- r De raad van bestuur stelt op gen op de poliklinieken en de aantal garanties toe aan haar beleidsvoornemen per 1 g wljkl weinig ai korte termijn een interim- bijbehorende functie-afdelin- aanbevelingen die ervoor maart definitief vastgesteld, september manager aan om de vorming gen. Volgens de commissie zorgen dat er in een later sta- van een facilitaire dienst herprofilering moest de acti- dium geen schade wordt toe voor te bereiden. De techni- viteit van de poliklinieken gebracht aan de patiënten- sche dienst, commerciële aan banden worden gelegd, zorg. dienst en de hoteldienst wor- Het aantal routinematige handelingen moet onder De raad van bestuur stelt wachtte niet veel problemen meer worden teruggedraaid voor interne geneeskunde rond de definitieve vaststel Half maart bespreekt de raad van bestuur het beleidsvoor nemen met de medezeggen schapsraad. Een woordvoer der van het ziekenhuis ver- den *n deze dienst gebundeld. peid van de bezuini- gjj ,je centrale diensten ver- 66, smaatregelen, is er dwijnen 117 arbeidsplaatsen, en het aantal herhalingscon- een onafhankelijk organisa- ling. Verschillende divisies, ddels wel overeen- ming bereikt met de van bestuur over de JVl* tzetting ervan. Vol- deze operatie zou- De klappen vallen echter sulten wordt teruggebracht, tie-adviseur aan, die voor 1 de centrale diensten, het ver niet alleen bij de centrale Volgens het groot manage- mei een uitvoeringsplan moet pleegkundig convent en het diensten. Bij het wetenschap- ment-team van deze divisie opstellen. Als blijkt dat een bestuur stafconvent hebben pelijk personeel verdwijnen zouden de bezuinigingen lei- deel van de uitvoering niet al op hoofdlijnen met het 22 arbeidsplaatsen. Er vallen den tot onherstelbare schade haalbaar is of schade berok- concept-beleidsvoornemen 17 ontslagen bij de verple- aan de patiëntenzorg. kent, heeft er opnieuw over- ingestemd. Meer over- latsen, meer vrije ken met gidslij- nder straatmeubi- - beter bereikbare ie invalidenpar- itsen. Dat zijn de fingen die nodig de Breestraat ge- i maken voor ge iten. lef aan de gemeente lpen de gezamenlijke ptenorganisaties in |n aantal voorstellen or aanpassingen die gorden aangebracht Vaat opnieuw wordt lisaties stellen dat slechtzienden en een rolstoel proble- irvinden van de ob- de stoep, zoals de re- 'Dflen, rekken met goe- ..Jfietsen. Een oplossing ..,|>pstroken van mini- meter breed worden :ht met een speciale lie bijvoorbeeld be- ibbeltegels. „De res- rook tussen de loop- de gevels kan wor- ikt voor uitstallin- winkeliers en fiet- |üs de gehandicapten- ïes. fcn verder dat meer plaatsen moeten ingelegd, die boven- iikt moeten zijn voor ipten. el gehandicapten een lithoudingsvermogen ioet om de 200 meter id zijn om te rusten, ort Rapenburg, in de i het Leids Vrijetijds- (LVC) en ter hoogte angetje moeten ban den geplaatst. Voorts vjoodzakelijk dat par- Sen niet verder dan Qr van de Breestraat ^De gehandicaptenor- i stellen voor viif aan te leggen op de it, bijvoorbeeld vlak JCoornbrugsteeg. Ook ■r drie parkeerplaat- Jinvaliden moeten ko- je Boommarkt. tellen van de organi- Arden maandagavond 2ji tijdens een verga an de commissies voor :e ordening en ver voor sociale zaken, ft op de agenda de ampels weg, ook in ptitie, die een jaar ge- rscheen, constateren idicaptenorganisaties jantal belemmeringen hliden in Leiden is LEIDEN Er komt een kruisgebouw op het terrein op de hoek van de Burggraven- laan en de Van Vollenhoven- kade. De commissie voor volkshuisvesting is gister avond akkoord gegaan met de uitgifte van de grond aan de Kruisvereniging Leiden. gedeelte van de binnenstac gevestigd in een voormalig woonhuis aan de Lammen- schansweg. Dit pand voldoet echter niet aan de eisen. De Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid voor Zuid-Holland adviseerde al in 1985 uit te kijken naar een an dere locatie. C. Kramp (CDA) deed gister avond de suggestie om een richtingsverkeer in te stellen in de straat bij het nieuwe ge-' bouwtje. „Sinds de opening van het sportcentrum is het al drukker in de straat. En ook het kruisgebouw trekt weer verkeer aan", stelde zij. Wet houder D. Tesselaar antwoord de te zullen bekijken of er in derdaad eenrichtingsverkeer kan worden ingesteld. Het kantoor van Ladbroke aan de Korevaarstraat in Leiden. foto: wim van noort LEIDEN/DEN HAAG Door financiële proble men bij de Britse draf- en rensporttotalisator Lad broke zal waarschijnlijk een van de twee wedkan toren in Leiden moeten sluiten. Directeur P. Woodward van Ladbroke deelde gisteren mee dat er een onderzoek komt om te zien of de Leidse kanto ren in de toekomst renda bel en levensvatbaar zijn. Vorig jaar werden al kan toren van Ladbroke geslo ten in Amsterdam en Rot terdam. Woodward vindt het echter nog te vroeg om over sluiting of samenvoeging te praten van de twee Leidse vestigingen aan de Korevaarstraat en de Stationsweg. De filialen in Noordwijk en Sassenheim blij ven volgens de directeur be staan: „Maar we moeten ons beraden of het wel nodig is dat we twee kantoren in Leiden hebben". Eerst wil hij het on derzoek afwachten en dan pas „gerechtvaardigde" besluiten nemen. Een negatieve uit komst staat volgens hem nog niet vast maar een andere re den voor het houden van het onderzoek kan hij niet geven. De resultaten zullen over vier weken bekend worden ge maakt. Ladbroke opende in 1986 het eerste wedkantoor in Neder land en in de jaren daarna zorgde het Engelse bedrijf voor een flinke uitbreiding van het aantal vestigingen. Het streefgetal was 500 kanto ren waar op de paarden gewed kon worden in 1993. De inte resse in Nederland voor de paardensport bleek echter niet zo groot als de Engelsen had den verwacht en ook het aan tal paarden dat deelnam en dus het aantal weddenschap pen bij koersen nam af. Dit zorgde ondanks een stijging van de omzet voor grote ver liezen en Ladbroke was ge noodzaakt enkele kantoren te sluiten. pie rib! /»ro( /I de /luik LEIDEN Praten over hun eigen lol, hoe leuk het is om bij een zieken omroep te werken is er niet bij. „Radiootje spelen doen we dus niet. Je doet het niet voor jezelf, je bent er voor de patiënten. Die moet je iets aardigs bieden", vertelt Diderik Selier, technicus/pro grammamaker bij de RO- VOZ, de ziekenhuisom- roep van het Diacones- senhuis in Leiden. En die dienstbaarheid aan de pa tiënten staat al 25 jaar hoog in het vaandel. Mor gen wordt het 25-jarig be staan gevierd met de jubi leum-uitzending ROVOZ Zilver, die duurt van 10.00 tot 17.00 uur. „De patiënten vragen om di recte betrokkenheid. Die be reiken we met onze zieken- huisomroep", weet oprichter Theo Wand. „Elke keer blijkt weer dat de mensen heel erg graag naar onze programma's luisteren. We krijgen compli mentjes en heel veel verzoek jes voor platen. En wat te denken van een meneer uit Voorhout, die hier heeft gele gen en ons regelmatig de prachtigste platen stuurt. We hebben al een hele collectie", vertelt Wand. Die betrokkenheid is de kracht van de ROVOZ. Selier: „We geven een andere ont spanning dan de Hilversumse zenders'Oprichter Wand knikt instemmend. Duidelijk is dat beiden bepaald niet en thousiast zijn over de kwali teit die Hilversum biedt. De muziek is in elk geval niet waar de patiënten op zitten te wachten. Mensen stemmen vaak in het ziekenhuis niet af op Hilversum, het is ze te druk. Tijdens de programma's van de ROVOZ gaat het rustiger toe. „Die zijn voortgekomen uit de verzoekplatenprogram- ma's. Daarvan kennen we ook de soorten muziek die het goed doen. We draaien meest al rustige populaire muziek, geestelijke werken, klassieke muziek, cabaret en koren. Geen hardrock dus, daarmee jaag je de mensen het zieken- .huis uit. Nou ja, in elk geval jaag je ze bij onze omroep weg". Razend Hoogtepunten zijn de locatie uitzendingen. „Dan slepen we de apparatuur naar de hal, het trappenhuis of de restorette en we trekken een lijntje naar de studio. Dan komt het halve ziekenhuis een kijkje nemen. Dan heb je een waanzinnig contact met de patiënten en het bezoek. Op locatie regent het verzoekjes en is het com bineren geblazen", weet Se lier. En meestal lukt het ook nog om aan de verzoekjes te voldoen. „We hebben een on voorstelbare collectie mu ziek". Elke vrijdagavond wordt het ziekenhuis doorkruist door de „razende reporters". „Daar door ontstaat een programma met een enorme betrokken heid op het ziekenhuis", ver telt Selier enthousiast. „Het is de bedoeling dat we uitzenden van acht tot negen, maar het loopt meestal uit tot tien uur of half elf". Toppers in de programmering zijn de uit zendingen vanuit de tuin in de zomer en vanuit de bin nenstad in Leiden tijdens de 3-Oktober-activiteiten. Als we in de tuin zitten, regent het verzoekbriefjes. Die worden gewoon uit het raam naar be neden gegooid. En op 3 okto ber kunnen de mensen toch de optocht en de andere fees telijkheden volgen. Dan zijn we van zeven uur 's ochtends Diderik Selier (voorgrond): „We zitten niet voor ons zelf radiootje te spelen. Het gaat om de patiënten die we bedienen". foto: wim van noort tot ver in de middag met re porters overal bij. Dat stellen de patiënten erg op prijs". De ROVOZ is tegenwoordig elke avond van acht tot tien in de lucht. Op zaterdagmid dag is er van twee tot vier ook nog een middaguitzen ding. In totaal zijn 27 vrijwil ligers bij het maken en uit zenden van de programma's betrokken. Dat was in het „Begonnen werd met een uit zending op de woensdaga vond. Dat deden we met drie Dominee Het was toen knap behelpen voor de kersverse medewer kers. „We begonnen op 17 fe bruari 1965 vanuit de receptie met ingeblikte programma's". De portiesloge was geen toplo catie en de van te voren ge maakte programma's waren niet je van het. „De receptie was de meest logische loca tie", vertelt Wand. „Daar stond de grote radio. Maar tij dens de uitzending verstoor den we natuurlijk op een ont zettende manier het werken in de receptie". Daarbij kostte het van te voren op band ma ken van de programma's ont zettende veel tijd. „De rust bij mij thuis werd nogal ver stoord bij het opnemen van de banden", vertelde Wand vijf jaar geleden in de jubileum uitgave ter gelegenheid van het twintig-jarig bestaan. En direct was de communicatie via de radio toen niet. Vervolgens werden de werk zaamheden verplaatst naar de predikantenkamer. „We heb ben onze bezwaren besproken met de dominee en die vond het goed dat we zijn kamer een keer per week gingen ge bruiken", diept Wand op uit zijn geheugen. „Vanaf toen konden we de mensen live toespreken en plaatjes draai en. Maar we liepen nog wel elke week vanaf een uur of zes met kabels en apparatuur te sjouwen en moesten de boel telkens opbouwen en afbre ken". Er werd zo tien jaar gewerkt. Totdat het door de toenemen de vraag naar uitzendingen onmogelijk werd om zo door te gaan. „We kregen ook steeds meer apparatuur. We waren dan ook blij dat we uit eindelijk op de vierde etage van de D-vleugel een eigen studio konden inrichten. Van daaruit wordt nu nog steeds gewerkt. Jubileumuitzending Tijdens de jubileumuitzending ROVOZ Zilver speelt de stu dio een centrale rol. De uit zending bestaat gedeeltelijk uit bijdragen vanaf diverse lo caties in het ziekenhuis. Het geraamte waaraan het pro gramma is opgehangen be staat uit nieuwsblokken, die de afgelopen 25 jaar bestrij ken. „Ze worden gelezen door Philip Bloemendaal, dé man van het Polygoon-journaal", vertelt Selier. „En de berich ten gaan vergezeld door mu ziek uit die tijd. Verder staat een aantal live-optredens op het programma. Zo zullen bij de opening van de uitzending om 10.00 uur enkele mensen op een doedelzak spelen, ge volgd door een toespraak door Theo Wand („Ja, dat hoort er geloof ik bij"). Verder treden een organist en de big band DSB op. Aan het eind van de dag worden ballonnen opgela ten voor de ballonnenwed strijd. Dat wordt opgeluisterd door de band van Jong K&G. ERIK HUISMAN LEIDEN De Leidse politie heeft gistermorgen rond tien voor half acht een 32-jarige Leidenaar aangehou den. Hij pleegde vanaf begin januari 1990 vrijwel elke dag openbare schennis tegenover vrouwen en meisjes. Bij zijn aanhouding had hij alleen een shawl, een lange jas, sokken en schoenen aan. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Gistermorgen zagen twee agenten in een auto de man op zijn fiets zonder licht op het Levendaal rijden. Toen ze op hem af gingen, spurtte hii weg. Op de hoek van de Kraaierstraat en de Hogewoerd strandde hij. Eerst ramde hij de spiegel vam een ge parkeerde auto, om tegen een tweede auto tot stilstand te ko- De man heeft in ruim anderhalve maand een goort aantal vrou wen en meisjes de stuipen op het lijf gejaagd. Hij opereerde altijd in de omgeving van het centrum met een fiets. Onder zijn jas droeg hij nooit kleren. Hij koos altijd momenten uit dat vrouwen of meisjes alleen op hem af kwamen. Na zijn actie ging hij er steeds als een haas vandoor. Enkele tientallen vrouwen deden aangifte. Sen luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Telefoon (voor controle Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de luxe handdoek naar Naam: i I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. Adres: Postcode/plaats: £cidóeSowia/nt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11