Raadsleden beschuldigen wethouder van laksheid STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) ïidóe&owumt a? EeLsmakelijk erstelbaar ET SP: KUIJERS MOET OPSTAPPEN „We betalen zelf ons loempiaatje" Vrouw zwaar mishandeld Uitbreiding politiekorps £eidóc@ou/to*tt DONDERDAG 15 FEBRUARI 1990 PAGINA 9 ente positief over squashcentrum op Schuttersveld Projectontwikkelaar Erica Beheer lerste ontwerp voor het nog te bouwen Jrum op het Schuttersveld getoond aan |te Leiden. De directie grondzaken staat een woordvoerder positief tegenover, nog een beetje aan geschaafd worden, pnnen we een voorstel maken voor het i B en W tot uitgifte van de grond in laldus de ambtenaar. 1 de bouw van een squashcentrum gun- l-band met de sociale veiligheid. „Zo'n p-ekt 's avonds mensen aan", verklaart ïjectontwikkelaar diende in het voorjaar [al een aanvraag in voor het centrum, jat het bestemmingsplan van het Schut- fernieuwd moest worden, werd het plan 1st gezet. Begin februari werd het nieu- buwkundige plan echter gepresenteerd, ontwikkelaar reageert met het nieuwe trum op een verzoek van de gebruikers van de kantoren aan de Schipholweg. Ze willen recreatieve voorzieningen in de buurt. Volgens de projectontwikkelaar is het echter niet de bedoe ling dat het centrum alleen overdag is geopend, 's Avonds en in de weekeinden moet er ook gebruik van gemaakt kunnen worden. Het nieuwe cen trum wordt vlakbij Research voor Beleid ge bouwd. Ontwerper Peter van Swieten vertelt dat van deze hoek „een ruimtelijk pleintje wordt ge maakt. De noordgevel van de parkeergarage wordt afgedekt met iets aardigs. Je krijgt zo een rustig gebiedje". De achterkant van het centrum wordt volgens hem een „stevige doos". De afwis selende voorkant, waarin hij veel glas heeft ver werkt, vergelijkt hij met „een soort meubilair op het plein". Op de begane grond worden twee squashbanen gerealiseerd en een grote fitness ruimte. Op de verdieping daarboven komen vier squashbanen en een ruimte om drankjes en hapjes te nuttigen. Noord-Oost Gevel Man gewond door instortend dak HAZERSWOUDE Een 67-jarige inwoner van Hazerswoude is gistermiddag gewond geraakt door een instortend dak. De man was bezig met de re paratie van het dak van een schuur van een gara gebedrijf aan de Dorpsstraat. Het dak was bij de storm gedeeltelijk ingestort. Het slachtoffer tracht te de zaak weer op te krikken, maar het dakdeel viel van de krik af. Daarbij werd de Hazerswoude- naar getroffen door een balk. Hij is met een hoofd wond overgebracht naar het AZL. Winkels dicht op 30 april en 5 mei LEIDEN Koninginnedag, maandag 30 april en bevrijdingsdag, zaterdag 5 mei moeten de winkels in Leiden gesloten blijven. Dat advies geven de winkeliersvereniging Leiden Leeft en de raad van het grootwinkel- en filiaalbedrijf aan de onderne mers. Voor de sluiting 30 april beroepen zij zich op de winkelsluitingswet. Op 5 mei mogen de winkels eens in de vijf jaar gesloten blijven en 1990 is zo'n jaar. Man slaat vrouwen in het gezicht LEIDEN Een onbekende, ongeveer 24-jarige man, heeft gistermorgen drie vrouwen mishandeld. Rond tien voor acht naderde hij een 32-jarige Leidse, die door de Ir. Driessenstraat liep. Toen hij bij haar was sloeg hij haar zonder aanleiding op het oog. Even later stak hij de Pelikaanstraat zodanig over, dat een 34-jarige Leidse hem op haar fiets maar net kon ontwijken. Op het mo ment dat ze passeerde, gaf hij haar een vuistslag in het gelaat. Om kwart over acht trof hij in de Caeciliastraat een 32- jarige Leidse vrouw. Ook zij kreeg van de man klappen in het gezicht. De drie vrouwen hebben aangifte gedaan van mishandeling. Allen liepen lichte ver wondingen op. jng van zaken in de ^•"houwburg beter jerd moeten en Morden? Zijn er te jegelen genomen om i<i(Btratieve organisatie sen? En had het lls[iBenW de overige eerder moeten sl'Tommissie voor de n heeft gisteravond "vcp zich genomen om [de weken een te vinden op deze en ■agen. Het onderzoek evante informatie" die kan leiden tot ek oordeel. Een v\ brdeel over het ~*ren van-het college, ionder van Fred Kuijers tuur) en in mindere wethouder Paul (PvdA financiën). fid was alleen de Partij bereid om lldigende vinger uit naar een van de •elers in het drama, beek een hoogtepunt De overige >leden verscholen >r het onderzoek dat de weken wordt Een voorschot as het grote aantal it werd afgevuurd op ■ie al eerder liet l hij zich niet voelt om op te De VVD'er verdedigt te zeggen dat hij niet nen ingrijpen en de op de hoogte heeft tellen omdat hij niets "e aanmerkingen die tants hadden op de [e van de ie van de j. Maar juist het van niets wist valt ijten. draaide de ■g met grote j. Daar moest een n komen, vond de [raad, die zich ten Ie het reilen en zeilen iheater zeer kritisch te Dnder leiding van 1 Frans Boelen kroop kvburg uit het dal. Het aantal jngen nam fors toe en jek vond in groten weg naar de Oude ar organisatorisch bef de schouwburg de zwakke schakels et gemeentelijke zo blijkt ook uit een 'an de gemeentelijke lersoneel en ie, dat in december eed kwam. Alleen al I daarvan hadden de In wethouders moeten h dat een goede op de gang van zaken Ire noodzaak was. ie Kuijers had de jan de pols moeten imaar de wethouder t meer dan afwachten, (at hij in juli inde berichten had over de ijding van het budget, lichtte zelfs de raad f niet in tijdens de antsbehandeling in ntijtoen werd gevraagd jorten. De VVD'er zei "ér niet waren, of in elk 'vt hoger dan 40.000 j,Ik dacht dat de vraag uife ging", was zijn ndrukwekkende gisteravond. Terecht I verschillende len op dat het niet In normaal was lals hij toen uit zichzelf pnnen over de nieuwe Ie gegevens. Rond de le commissie voor de 'en met een eerste (ge komt, zal ook het onderzoek zijn De vraag is wat deze tken opleveren. De tanwezig dat beide tken geen schuldigen ?n. Dat de fraudeur tidse Schouwburg at of niet wordt In. Dat de politici hun in onschuld mogen Mogelijk alleen al om dat wethouders van Billende politieke ■ij de zaak zijn jen. De enige echte ffs zullen dan de ïrkers van de burg zijn. Want ook al F financiële (tratie piekfiin in orde, (heater aan de Oude (onherstelbare schade fht. LEIDEN Verschillen de raadsleden betichtten cultuurwethouder F. Kuijers (VVD) gister avond van laksheid in de gang van zaken rond de schouwburgfraude. Dat gebeurde tijdens de ge combineerde commissie vergadering van cultuur en financiën. Op de Soci- alistiese Partij (SP) na, wilde geen van de overi ge partijen echter een politiek oordeel vellen. De raadscommissie voor de rekeningen kreeg van de fracties de opdracht „rele vante feiten voor het vellen van een politiek oordeel op tafel te leggen". Nog voor de raadsverkiezingen van 21 maart wordt een politiek de bat gehouden in de gemeen teraad. Dan wordt over het lot van Kuijers en PvdA- wethouder P. Bordewijk van financiën beslist. J. Walenkamp (CDA) kreeg de indruk dat Kuijers weinig actie heeft ondernomen naar aanleiding van signalen, over de schouwburg die in de loop van 1989 op hem afkwamen. „Ik was zeker verbaasd dat Kuijers pas op 9 februari 1990 de notitie van VB Accoun tants van februari 1989 onder ogen kreeg", zo zei hij onder meer. De wethouder vond echter dat het niet nodig was om deze notitie, waarin de administratie van de schouw burg beschreven wordt, op te vragen. Het rapport dat VB Accountants in november 1989 had gemaakt en waarin wordt verwezen naar de eer dere notitie, was volgens hem compleet genoeg. P. Langenberg van D66 vond dat Kuijers gezien de „poli tieke gevoeligheid" van het onderwerp te lang heeft ge wacht met het informeren van de raadsleden. De wet houder werd in juli 1989 ge ïnformeerd over een mogelij ke overschrijding van het budget van de schouwburg. „Half augustus had de raads commissie voor cultuur kun nen worden geïnformeerd. Waarom is dat niet ge beurd?", vroeg hij zich af. Eigen initiatief Langenberg vond dat het on derzoek dat in de zomer maanden volgde naar een eventuele overschrijding te lang geduurd heeft. „En waarom heeft u tijdens de begrotingsvergadering in ok tober 1989 toen niet uit eigen initiatief overwogen om de raad op de hoogte te stel len?". De wethouder verdedigde zich door te stellen dat „nie mand aan fraude had ge dacht. Zelfs in oktober 1989 werd er nog steeds gedacht aan boekhoudkundige fou ten. Verder vind ik het juist om de raadsleden pas te in formeren als je over correcte informatie beschikt". Kuijers vertelde dat de eerste schriftelijke rapportage om trent de gang van zaken rond de schouwburg pas ,van 17 oktober dateerde. Overleg gebeurde via „het bij elkaar binnenlopen op het stad huis". Kuijers doelde in dit verband op het onderzoek dat de gemeentelijke directie financiën instelde toen in september 1989 bleek dat er geen sprake was van een overschrijding van het bud get, maar van een kastekort. Langenberg stelde voor de raadscommissie voor de reke ningen een „drieslag" te la ten maken. „Op korte ter mijn moet er duidelijkheid komen over het functioneren van het college. Op middel lange termijn moeten er aan bevelingen komen ter verbe tering van de financiële ad ministratie van de schouw burg en op de lange termijn moet de gehele financiële ad ministratie van de gemeente onder de loep worden geno men". De raadscommissie voor de rekeningen is gisteravond meteen aan de slag gegaan. De commissie bestaande uit CDA'er J. Walenkamp (voorzitter), VVD'er M. Wijn bergen (vice-voorzitter), T. van Rij (PvdA), E. Snelders (D66) en J. Laurier (Groen Links) gaat voor maandag de beschikbare stukken be studeren. Maandag wordt de stan'd van zaken opgemaakt en een tijdpad bepaald. Wa lenkamp vanmorgen: „We moeten een geschikte mid denweg vinden tussen een snel rapport, het is de bedoe ling voor de raadsverkiezin gen van 21 maart te rappor teren, en een grondig rap port. Maandag zullen we onze werkwijze en taakom schrijving toelichten". Bliksemafleider De PvdA vond eveneens dat Kuijers te lang gewacht heeft noemde de reden die Kuijers hiervoor gaf niet bevredi gend. „Er.worden wel vaker vertrouwelijke zaken bespro ken. De raad moet voortdu rend op de hoogte blijven". Ze noemde het een „moeilijk te verteren keuze, die van weinig politiek inzicht ge tuigt". Ook zij vond de wet houder laks. „De zwakke plekken zijn niet gecontro leerd. De schouwburg voerde een budgetbewakingssysteem in en niemand heeft eraan gedacht te controleren hoe het in de praktijk zou uitpak ken". Fractievoorzitter S. de Vreeze merkte op dat het controleren van het beleid net zo belangrijk is voor de raad als het maken van be leid. Hij benadrukte verder dat zijn fractie nog geen poli tiek oordeel wil vellen. C. Vergeer (SP) deed dat wel. Hij vreesde dat het onder zoek van de raadscommissie voor de rekeningen zou fun geren als „bliksemafleider". „Kuijers is politiek verant woordelijk voor de gebrekki ge gang van zaken en hij zou moeten opstappen. Voor mij is de politieke verantwoorde lijkheid duidelijk genoeg". Zijn oordeel over Bordewijk wil hij opschorten tot het po litieke debat in de raad. PERSONEEL SCHOUWBURG AANGESLAGEN: LEIDEN Na ruim een uur hebben ze er genoeg van. De twee personeelsle den van de Leidse Schouw burg verlaten de zaal waar een gecombineerde commis sievergadering wordt ge houden over hun theater. Vlak voor de deur krijgt een van hen de neiging een man een flinke dreun te verkopen. Op de gang ver telt hij dat hij zich nog net heeft kunnen inhouden. „Weet je wat een kerel te gen me zei toen ik wegging? Dat ik nu voortaan zeker wel naar mijn kerstpakket kon fluiten!". Woedend worden ze om dergelijke opmerkingen. Alsof iedereen die bij de schouwburg werkt zo maar een greep uit de kas kon doen, alsof uit de opbrengst van de zogeheten dertiende rij grote cadeaus werden be taald. „Wij krijgen geen kerstpakketten van dertig duizend gulden. En als we na het werk om kwart over twaalf wat te eten gaan ha len, dan betalen we zélf ons loempiaatje". Ze begrijpen eigenlijk niet waarom er zo'n drukte wordt gemaakt over die acht extra stoelen die wer den neergezet tijdens uit verkochte voorstellingen. „Dat was om mensen te hel pen, die bijvoorbeeld uit Al phen kwamen om te kijken of er misschien bezoekers waren die wel een kaartje hadden besteld maar niet kwamen. Het begon met twee extra stoelen, 't groei de uit tot een rij van acht. Dat de opbrengst daarvan buiten de boeken werd ge houden is waarschijnlijk fout geweest. Maar het kon ook niet worden geboekt, want dan zouden het echte stoelen zijn en zou je altijd kaartjes moeten verkopen voor die plaatsen". De opbrengst („misschien vijf- of tienduizend gulden per jaar, in wezen een flut bedrag") werd gebruikt om de wegsleepkosten van de auto van een impresario te betalen, of blokjes kaas voor artiesten. „Die bedragen zijn ook moeilijk uit de Be groting te halen", verdedi gen ze het beleid van de di rectie. En verder vinden ze het niet zo belangrijk wat de politiek denkt en doet: „Justitie moet uitzoeken wat er is gebeurd. We pra ten over diefstal, dat is iets anders dan wanbeleid". Maar anderen praten wél over dat slechte beleid, en daar baalt het personeel van. „Want buiten dit draait de schouwburg hartstikke goed. Vijf jaar geleden wa ren er weinig voorstellin gen, kwam er bijna geen publiek. De schouwburg heeft nog nooit zo gedraaid als nu, het zou jammer zijn als dat verandert". Bouw Centraal Wonen Herensingel gestart De bouwwerkzaamheden van het omstreden Centraal Wonen project aan de He rensingel zijn gistermiddag begonnen. Op het terrein verschijnen in tien maan den tijd 14 woningen waar de toekomstige eigenaars van een aantal voorzienin gen gezamenlijk gebruik maken. Bewoners van de Mecklenburgerstraat en de leiding van de basischool De Singel hadden bij het bekend maken van de plannen In het voorjaar van 1989 grote bezwaren. Het braakliggende stuk grond diende als speelruimte voor de jeugd en de bezwaarma kers wilde dat zo houden. Toen afgelopen juli bleek dat kleine veranderingen aan het plan te gunste van de bezwaarmakers tot veel extra kosten zouden leiden, besloot de commissie ruim telijke ordening van de ge meente Leiden het plan maar helemaal te laten va ren. Dit tot grote woede van architect T. Bosch en teleurstelling van de toe komstige bewonersgrpep. Door tussenkomst van wet houder D. Tesselaar werd het bouwplan dusdanig aangepast dat de commis sie akkoord ging en de school haar bezwaar introk. Omwonenden zijn nog steeds tegen de bouw ge kant. FOTO: WIM VAN NOORT VAN DIJK SWIERS Nationaal toneel In tegenstelling tot de van daag vermelde gegevens op de agendapagina's van de Uit-bijlage vervalt de voor stelling die Het Nationale To neel op 18 februari zou geven in de Koninklijke Schouw burg in Den Haag. Het stuk „De kersentuin'' van Anton Tsjechov wordt wel opge voerd van 19 tot en met 22 februari, steeds met de aanvang om 20.15 uur. PvdA De afdeling Leiden van de PvdA houdt vrijdagavond een algemene ledenvergade ring. Deze begint om acht uur in buurthuis Aktief, Ber- lagestraat 2 in Leiden. Luite nant-generaal b.d. Berkhof zal een lezing geven over de huidige Oost-Westverhoudin- gen als inleiding van een dis cussie. Rommelmarkt Geld inzamelen voor een school voor geestelijk en li chamelijk gehandicapte kin deren in Jakarta. Dat is het doel waarvoor leerlingen en onderwijzers van de Korte Vlietschool op zaterdag 17 fe bruari een rommelmarkt en een fancy-fair houden. Wie oude spulletjes wil kopen, een gokje wil wagen bij het Rad van Avontuur of trek heeft in een hapje of een drankje kan van 10.00 tot 16.00 uur terecht bij de school aan de Schubertlaan 131. Volksdansen Buurthuis Vogelvlucht houdt zaterdag een volksdansmid- dag voor 55-plussers. Het programma biedt volop mo- gelijkheden. Bijvoorbeeld kij ken naar dansen uit verre streken, uitgevoerd door dansgroep Kryowka. Het volksdansfestijn begint om 14.00 uur in het buurthuis aan de Boshuizerlaan 5. Fancy fair Zwemvereniging LZ 1886 houdt zaterdag een rommel markt en fancy-fair in de hal van de Mondriaan- scholen gemeenschap aan de Vijf Meilaan. De markt begint om tien uur en duurt tot vier uur. Zijlloop Zwem-en polo vereniging De Zijl/LGB houdt zondag een Zijlloop. De start is om 11.00 uur bij het clubhuis aan de Parambaribostraat. Er kan worden gekozen uit 5, 10,5 kilometer en een halve ma rathon. Deelnemers tot 14 jaar betalen 3 gulden, vol wassenen 3,50 gulden. Voor de halve marathon bedraagt het inschrijfgeld 7,50 gulden. Koopjes Buurthuis 't Spoortje houdt zondag een koopjesmarkt. Verenigingen en particulie ren verkopen dan gebruikte spullen, onder meer boeken, platen, kleding en speelgoed. Iedereen die spullen kwijt wil, kan een standplaats hu ren. Aspirant-kopers kunnen van 9.30 tot 15.30 uur terecht in het buurthuis aan de Ber- nhardkade 40. Morris De dansgroep Achalay houdt zondag een Morrisdansdag voor beginners. Morrisdan- sen stammen af van oude Keltische dansen. De begin nersdag begint om twaalf en duurt tot vijf uur in het Wachtgebouwtje bij de Mor- spoort. Inlichtingen:071- 462587. LEIDEN Een als vrouw ver klede man heeft gisteren rond het middaguur een 25-jarige Leidse zwaar mishandeld. De vrouw liep in de supermarkt van het winkelcentrum bij de I Jsselkade Meerburgerkade. Toen haar wagentje met daarin haar 1,5 jaar oude zoontje om viel, werd de man boos omdat het gangpad versperd was. Hij drong zich door de wachtenden heen en sloeg de vrouw in het gezicht. Hij volgde daarop de vrouw. Toen die haar moeder op de Meerburgerkade ont moette en haar het verhaal deed, kwam de man weer naar de vrouw toe. Tegelijk met de woorden „hierbij mijn excu ses", sloeg hij de vrouw tegen de grond. Ze liep daarbij vier losse tanden en een gescheurde lip op. Ook brak een tand af. De politie verwacht de man gauw aan te kunnen houden. Hij is bekend in de buurt. LEIDEN Het Leidse politiekorps mag per 1 juli totaal 234,3 personeelsle den tellen. Dat heeft het ministerie van binnen landse zaken meegedeeld. De Leidse politie heeft nu een toegestane sterkte van 225,4 formatieplaatsen. Er zijn op dit moment on geveer 195 mensen in dienst. „De 57-plus regeling heeft het Leidse korps vorig jaar 21 man gekost, waardoor we nog maar 189 mensen konden inzetten", verklaart woordvoerder D. Graveland. „Slechts mondjes maat wordt die klap opgevan gen met collega's uit de regio die naar Leiden komen". Mo menteel zitten voor Leiden 24 op de politieschool. Als die per 1 januari 1992 van school komen telt Leiden 222,6 politiemensen. Volgens Graveland is de toe kenning van een grotere sterkte per 1 juli een aanwij zing dat het Leidse korps in 1993 inderdaad het streefgetal van 262 mensen zal halen. „Door de discussie over de re giovorming was er twijfel ont staan over de honorering van die belofte. Met de toekenning van de negen mensen extra per 1 juli is er goede hoop dat we sprongsgewijs de 262 halen. In elk geval wordt gehono reerd dat Leiden erg onderbe zet is en dat deze stad meer politiemensen nodig heeft". Uit een onderzoek dat enkele jaren geleden werd uitge voerd, bleek dat Leiden zwaar onderbezet was. Die achter stand zou in 1993 moeten zijn ingelopen. Deze keukenkledingset, bestaande uit een 100% katoenen schort met bijbehorende hittebestendige wanten, behoedt u voor vlekken en pijnlijke brandblaren. De set wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. 1 I Noteer mij als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl.: I Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f24,85 j kwartaal via acceptgiro f75,10 J Stuur als dank de keukenkleding naar: I Naam: I Adres: I Postcode/plaats: L.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9