cheuring bedreigt ANC entraal comité artijleiding adzjikistan ontslag Nederlaag Gorbatsjov in Opperste Sovjet Afghanen voelen zich vergeten Sovjet-vredesplan voor Afghanistan Genland QeidócQowumt DONDERDAG 15 FEBRUARI 1990 PAGINA 5 Ipremier genoemd [ks-schandaal CL De Belgische oud-premier Boeynants gaat een klacht tegen een vrouw die hem er- •huldigd heeft betrokken te zijn 'bij „de zaak van de rose ballet- verscheen dinsdag in het van de Vlaamse commerciële •r VTM. Ze beschuldigde VDB, jische magistraten en een oud- 'tcommandant ervan eind ja- intig tehebben deelgenomen fuiven waarbij ook minderjari- betrokken. heeft het parket van Brussel ild dat het eind vorige week irzoek in deze zaak is begonnen. Ortega wil bezit van oppositie in beslag nemen MATAGALPA Indien de Sandinistische partij de verkiezingen in Nicaragua wint, zullen de bezittingen van de oppositie-kan didaten in beslag worden genomen. Dat verklaarde de Nicaraguaanse leider en pre sidentskandidaat Daniel Ortega tijdens een verkiezingsbijeenkomst in de stad Matagal- pa. Hij zei verder dat de oppositiekrant La Prensa verboden zal worden. De uitgeef ster van de krant, Violeta Barrios de Cha- morro, is de aanvoerdster van oppositie. Ortega reageerde op uitspraken van de op positie dat de Sandinisten de rekening ge presenteerd zullen krijgen voor schendin gen van de mensenrechten en de afwezig heid van politieke rechten en burgerlijke vrijheden. Amnesty kritisch over Sri Lanka LONDEN Regerings troepen en daarmee ver bonden doodseskaders zijn verantwoordelijk voor de verdwijning en de dood vorig' jaar van duizenden burgers op Sri Lanka. Dat staat in een vandaag verschenen rap port van Amnesty Inter national. Het moorden nam aanzienlijk toe nadat de regering vorig jaar juni een noodwet goedkeurde waarbij het mogelijk werd gemaakt om lijken on middellijk te cremeren of anderszins op te ruimen. Hongersnood bedreigt miljoenen Angolezen LUANDA In het zuiden en midden van Angola worden in totaal zo'n 2,6 mil joen mensen door hongersnood bedreigd, zo hebben Angolese regeringsfunctiona rissen verklaard. De oorzaken van de dreigende hongers nood zijn de aanhoudende droogte en de effecten van de nu al vijftien jaar durende burgeroorlog in het land. Volgens rege ringsfunctionarissen heeft het land drin gend behoefte aan 300.000 ton voedselhulp om de ergste nood te lenigen. De Angolese regering heeft de VN gewaarschuwd dat de situatie dit jaar nog zal verslechteren, omdat deze winter tot dusverre opnieuw te weinig neerslag is gevallen. VEEL DODEN BIJ TREIN OVERVAL MAPUTO De rechtse verzetsbeweging Renamo heeft in Mozambique een trein overvallen. Daarbij zijn 47 mensen gedood en zeker vijftig gewond geraakt. De trein, die mijnwerkers vervoerde, werd met ex plosieven tot stilstand gebracht waarna de overvallers het vuur op de passagiers openden. Na de beschieting gijzelden de Renamo-overvallers een aantal passagiers, die werden gedwongen om buitgemaakte goederen te dragen. Renamo voert al der tien jaar een guerrillastrijd tegen de rege ring in Maputo. De regering in Zuid-Afri- ka heeft Renamo lang gesteund, maar zou daar in 1984 mee zijn gestopt. In dat jaar ondertekenden Pretoria en Maputo een non-agressiepact. Roemeense militairen gaan door met acties BUKAREST Ongeveer vierhonderd Roemeense mili tairen hehben besloten door te gaan met hun demonstra tie op het Plein van de Overwinning. Zij zijn niet tevre den met het compromis dat is bereikt tussen opstandige officieren en de regering. Dat compromis behelst een onderzoek naar de rol van het leger tijdens de revolutie van vorig jaar, met name of het waar is dat het leger en niet Securitate-agenten als eerste op demon stranten in Timisoara heeft geschoten. De regering is (nog) niet ingegaan op de eis van ontslag van de minis ters van binnenlandse zaken en defensie. Volgens de of ficieren is de huidige minister van binnenlandse zaken rechtstreeks betrokken geweest bij het legeroptreden in Timisoara. In de stad Sibiu zijn zeven officieren van de Securitate wegens volkerenmoord veroordeeld tot lang durige gevangenisstraffen. In Sibiu kwamen tijdens de revolutie honderd mensen om het leven. ÏDELA (NOG) NIET IN LUSAKA Wrakstukken Brandweerlieden lopen rond de wrakstukken van de gisteren neer gestorte en uit gebrande Airbus van Air India. Bij de vliegramp zijn overigens min der mensen om het leven geko men dan werd aangenomen. Aanvankelijk werd gevreesd dat van de 146 mensen aan boord er 130 om het leven waren gekomen. Later is het aantal slachtoffers ver laagd tot 89. De oorzaak van de ramp met Airbus is nog onbekend. Een team Franse experts is ter plekke om te hel pen bij het on derzoek. foto: afp MOSKOU De Opperste Sovjet heeft het verzoek van president Gorbatsjov afgewezen om binnen een maand het Congres van Volksafgevaardigden in spoedzitting bijeen te roe pen om een nieuwe presi dent te kiezen die wordt toegerust met aanzienlijk meer macht. Een meerderheid van de 542 leden van de Opperste Sovjet keerde zich tegen diens voor stel en maakte op een rumoe rige bijeenkomst opnieuw dui delijk dat dit parlementaire college zich niet langer de wet laat voorschrijven door Gor batsjov. De radicale hervormer Boris Jeltsin merkte op dat de Opperste Sovjet zich bij zijn besluitvorming niet onder dryk wenst te laten zetten door Gorbatsjov en in alle rust de argumenten voor en tegen een presidentschap met meer bevoegdheden wil bekijken. Hij zei dit in reatie op een vlammende rede die Gorbats jov eerder tot het college richt te. „Als de democratie niet wordt versterkt en gewaarborgd door daarmee corresponderende mechanismen, dan zal de de mocratie te gronde gaan en zullen wij de verliezers zijn," zo hield hij hen voor. „Dege nen die de schroeven nog ver der willen aandraaien dan in het verleden, zullen dan de winnaars zijn". Gorbatsjov erkende dat hij nooit zo'n voorstander is ge weest van het Amerikaanse of Franse model van een presi dent met een grote uitvoeren de macht. „Maar het leven vergt veranderingen. Ik denk dat we zijn aangekomen op het punt, dat we daarover toch een beslissing moeten nemen". De bedoeling was dat het vol tallige parlement van 2.250 le den in een speciale zitting op 27 februari bijeen zou komen om zich uit te spreken over de door Gorbatsjov gewenste uit breiding van de presidentiele macht. De president in de nieuwe opzet zou een ambts termijn moeten krijgen van vijf jaar, even lang als het ver leden jaar gekozen Congres. Over vier jaar zou het staats hoofd dan rechtstreeks door de burgers moeten worden geko zen. Volgens zijn adviseur Georgi Sjachnazarov is het waar schijnlijk dat Gorbatsjov zich voor de functie kandidaat stelt. Gorbatsjov liet zich hier over niet erg duidelijk uit. „We zullen besluiten dat er meerdere kandidaten komen. Maar ik weet niet of ik daar toe zal behoren". De Opperste Sovjet boog zich na een reces van twee maan den ook over een pakket wets voorstellen. die verandering moeten brengen in het politie ke en economische systeem van de Sovjetunie. Daaronder zijn voorstellen om de leiden de rol van de partij te schrap pen uit de grondwet en om particulier eigendom in ere te herstellen, waarmee vorige week het centraal partijcomité al instemde. Gorbatsjov verdedigde het in zetten van het leger om een eind te maken aan het etni sche geweld in Tadzjikistan. „We moeten alles doen om de brand daar te blussen", aldus Gorbatsjov. Het beraad van de Opperste Sovjet is vandaag voortgezet. 3 MEER VLUCHTELINGEN EN HONGERSNOOD van de politieke macht. Hij ging echter niet verder in op de aard van de eventueel te sluiten compromissen. „We zijn ons bewust van de angst van de blanken voor overheersing door zwarten en we nemen dat heel serieus", aldus Mandela. In hetzelfde interview zei hij ook, dat het geweld van het ANC zich al leen zal richten tegen rege ringsinstallaties. Het verzet zal geen geweld gebruiken tegen blanke burgers. Pendeldiplomatie Diplomaten sluiten inmiddels uit dat Mandela een bemidde lende rol gaat spelen tussen de blanken en het ANC, zoals de Verengide Staten vertrouwe lijk geopperd hebben. Mandela zou dan pendeldiplomatie moeten gaan bedrijven zoals de Amerikanen die enkele ke ren met succes hebben toege past. Maar Mandela presen teert zich duidelijk als een ge disciplineerd ANC-lid. Dat staat zo'n bemiddelaarsrol in de weg. Het zou niet passen in zijn taktiek om zich niet te vervreemden van grote delen van zijn achterban. Een leider kan nu eenmaal alleen iets doen als hij zich gesteund weet door een mandaat van zijn achterban. Of zo'n pendeldiplomatie nog noodzakelijk is, gezien de snel le politieke veranderingen, kan worden betwijfeld. Minis ter Viljoen heeft herhaaldelijk gezegd dat Zuidafrika nooit meer een blanke verkiezing zal hebben. In diplomatieke kringen doet ook de kleine anekdote de ronde (die door Mandela zelf aan diplomaten verteld zou zijn), dat De Klerk tijdens een van zijn bezoeken aan de ANC-leider zei: „Ik ben bereid om de eerste blanke president te zijn die wordt weggestemd". Waarop Mande- la prompt antwoordde: „En ik de eerste zwarte". De Klerk zou in zijn hart het systeem van 'one man, one vote' al lang aanvaard hebben. Omdat hij met zo'n standpunt zijn kiezers massaal van hem zou vervreemden is hij op zoek naar een manier om dit, in elk geval tijdelijk, te omzei len. Daarvoor is nodig be scherming van de belangen van minderheden, zonder dat dit ontaardt in privileges op basis van ras. Het Nederlandse onderwijssysteem wordt daar bij wel als voorbeeld genoemd. Gezondheid Overigens beginnen steeds meer mensen zich. zorgen te maken over de gezondheids toestand van Mandela. Hij is in de gevangenis enkele keten ernstig ziek geweest. De Cape Times had gisteren het onbe vestigde bericht dat Mandela hartproblemen zou hebben. Gisteravond werd officieel meegedeeld dat hij een dage lijkse medische controle on dergaat. Bijzonderheden wer den niet bekendgemaakt. De regering zou zich zorgen ma ken over zijn gezondheid. De overgang van het relatief rus tige leven in de gevangenis naar de immense druk waar- HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES (Over dit stripverhaal loopt tot 11 juni een tentoonstelling in het Maritiem Museum in Rotterdam). Het spreekt vanzelf, dat de wilden Jacob Claeszoon ndam met grote onderscheiding behandelen. Hij slaagt er aal zo'n beetje te leren. Deze stam blijkt het rampzalige ot te zijn van een groot volk, dat de god Kuatiautak aan- .'uwenlang heeft hun god hen beschermd tegen de ver- - 3lijke koude door middel van een vlam, maar enkele jaren „pn heeft een reusachtige vloedgolf het vuur gedoofd en de strenge winters hebben honderden slachtoffers geëist. Maër nu begint het nieuwe leven weer. Jacob Claeszoon, die altijd nog hoopt, dat op een goede dag wel een schip aan de horizon .zal opdoemen, dat hem weer mee terug zal nemen naar het vader land, schrijft zijn bevindingen op. Inkt bereidt hij uit visgal en een stuk berkenschors dient tot papier. De winter begint en weer teisteren hoge vloedgolven de grot. Maar de vlam blijft branden. (Van onze correspondent Hans Kuitert) PESHAWAR In de grillige grauwheid van het Shin Dante-kamp bij de Pakistaanse plaats Pes hawar, vlak bij de grens met Afghanistan, wachten Afghaanse vluchtelingen op het voedseltransport. Lusteloos hangen zij rond bij de tenten, waarin hun vrouwen zich verschuilen. Kinderen met vodden aan het lijk rommelen wat rond in de modder. Abdullah, met zijn veertig jaren al een grijs aard, is een van de circa 70.000 Afghanen die na het vertrek van de Sovjets op 15 februari 1989 hun land zijn ontvlucht. „Tijdens de bezet ting", zegt hij „konden we gewoon ons land bewerken. Maar toen er zogenaamd vrede werd gesloten, begon de strijd tussen het regime in Kabul en de mudjahedien (verzetsstrijders). We werden van ons land verdreven". Er lijkt geen kans op een spoedige terugkeer van grote aantallen vluchtelingen. De situatie is daarvoor te onze ker. Het lot van de meest re cente vluchtelingen is nog het minst benijdenswaardig. Het gastland Pakistan en het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Vere nigde Naties (UNHCR) zijn niet meer bij machte om de ontheemde Afghanen zelfs maar de meest elementaire levensbehoeften te verschaf fen. In Shin Dante hebben de vluchtelingen een tent ge kregen en het enige voedsel dat hen wordt verstrekt is tarwe. Ongeacht de gezinssa menstelling is dat een portie die voldoende is voor zeven personen, maar de meeste vluchtelingenfamilies tellen meer leden. In het verleden kregen vluchtelingen ook andere levensmiddelen, zoals olie, poedermelk, thee en suiker. Bovendien kregen ze een gering bedrag per maand per gezinslid. Shulam Mohammed Taj, de commissaris voor Afghaanse vluchtelingen in de grens provincie, spreekt van sterke ondervoeding en beginnende verschijnselen van hongers nood onder de circa 3,5 mil joen geregistreerde vluchte lingen. „Het lijkt wel of de wereld de Afghanen heeft verge ten", zegt Anwar Moham med Haq, een Afghaan die vijf jaar geleden naar Pakis tan vluchtte en nu bij een hulporganisatie werkt. „De donorlanden geven Pakistan en de UNHCR steeds minder geld. Veel landen willen hun handen niet meer branden aan Afghanistan, waar de Amerikanen en de Russen het feitelijk met elkaar aan de stok hebben via steun aan Kabul en het verzet. De Eu ropese landen kijken naar Oost-Europa, daar liggen nu hun belangen. Maar ik vraag de Europeanen ons niet in de steek te laten, nadat men ons al die jaren geholpen heeft. Ik kan me niet voorstellen dat Europeanen eraan mee werken, dat Afghanen straks moeten kiezen tussen hon gersdood in Pakistan of hon gersdood in Afghanistan". Volgens sommige berichten verkopen hongerige families in Afghanistan hun kinde ren, maar een woordvoerder van de Afghaanse verzetsre- gering in Peshawar gelooft daar niets van. „Het past niet in onze cultuur om zulke dingen te doen. Maar het feit dat dergelijke berichten cir culeren, zegt iets over de ernst van de situatie". aan hij blootstaat zou de reden zijn voor de dagelijkse contro le. De Zuidafrikaanse politie heeft gisteren nog eens zes po litieke gevangenen vrijgelaten, die hun straf uitzaten op het beruchte Robbeneiland. Zij waren allen veroordeeld voor hun steun aan het ANC, de tot voor kort verboden zwarte be vrijdingsbeweging. Volgens de zes zitten er nog 354 politieke gevangenen vast op Robbenei land, waar ook ANC-leider Nelson Mandela achttien jaar heeft doorgebracht. De Zuida frikaanse president De Klerk heeft gezegd dat alleen dege nen die slechts zijn veroor deeld voor steun aan een voor malig verboden organisaties zullen vrijkomen. Degenen die zijn veroordeeld wegens aan slagen wil De Klerk niet vrij laten. Bij gevechten tussen anti- apartheidsgroepen en conser vatieve zwarte groepen in de Kaapprovincie zijn volgens de politie zeker negen doaen ge vallen. Een groot aantal hui zen werd in brand gestoken. In Kwanobuhle probeerde de politie naar eigen zeggen met traangas, rubberen kogels en geweerschoten een eind te ma ken aan de onlusten. In de provincie Natal vielen bij ge vechten tussen voor- en tegen standers van het ANC drie do den. De regering heeft gezegd dat het leger zal worden inge zet om een eind te maken aan het onderling geweld tussen zwarten. Armeense vluchtelingen, eerder verdreven uit Azerbajdzjan, op weg naar een vliegtuig dat hen vanuit Tadzjikistan naar Armenië moet brengen. foto: afp Tot het centrum van de hoofd stad drongen zij niet door, óm- dat daar een grote troepen macht was geconcentreerd van militairen, ressorterend onder het ministerie van binnen landse zaken. Op verschillende plaatsen zou den veiligheidstroepen het vuur op activisten hebben geo pend. De rebellerende jongeren ei sen het vertrek van Armeense vluchtelingen, het aftreden van de regering en partijlei ding, vrijlating van eerder aangehouden geestverwanten en besteding van de inkom sten van de katoenindustrie in de eigen republiek. De partijleider van de Tadzji kistan, Kachar Machkamov, premier Izatullo Chajejev en president Gaibnazar Pallajev zijn intussen opgestapt. Voor de drie vertrokken leiders zijn nog geen vervangers benoemd. Tot hun vertrek werd gister avond besloten na een gesprek dat het partijcomité had met een delegatie van de rebelle rende jongeren, die zich heb ben verenigd in een beweging met de naam „Volkscomité van 16". Partijleider Kachar Machkamov had dinsdag al zijn ontslag aangeboden, maar de partijleiding weigerde toen. Na het opstappen van de drie leiders zou de situatie in Does- janbe iets tot bedaren zijn ge komen. MOSKOU Sovjetminister van buitenlandse zaken Sjevardnadze heeft een vredesplan voor Afghanistan gepresenteerd, dat moet leiden tot vrije verkiezingen onder supervisie van de Verenigde Naties. De Afghaanse president Mohammed Najibullah staat achter het voorstel en heeft de verzetsgroepen opgeroepen hetzelfde te doen. In het tien-puntenplan wordt gesproken over een gedemilitariseerd Afghanistan en een vredesconferentie waaraan de VS, de Sovjetunie, Iran, Pakistan, de VN en de strijdende Afghaanse partijen moeten deelnemen. Sjevard nadze heeft vorige week zijn Amerikaanse collega James Ba ker reeds over het plan ingelicht. Vandaag is het precies een jaar geleden dat de Sovjetunie haar laatste troepen uit Af ghanistan terughaalde. Sindsdien is de strijd tussen de com munistische regering en de opstandelingen echter nauwelijks geluwd. 1 ^an onze speciale "liever Leo Enthoven) /KAAPSTAD IZambiaanse hoofd- ka zijn de leiders ANC nog steeds in ring over de her- t4gsvoorstellen van idafrikaanse presi- le Klerk. Grote af- r bij de gesprekken r$on Mandela. Maar uitgesloten dat laag of morgen als- ir Lusaka reist om iddelen. Er dreigt jjk een scheuring gematigde vleu- In de verzetsbewe- de voorstanders harde lijn. die weinig of niets ?)prekken met de blan ket weten, zolang die ein de apartheid volledig afeweren, wordt aange- joor Chris Hani van de •qe vleugel. Jlbeki, die verantwoor- voor buitenlandse za lft veel gematigder op- :1 en. Hij is, net als Man- reid tot compromissen, t maar in het belang gehele land is en we principes niet voor op te geven", zei Man eren in een interview BBC. Hij zei te ver- •nln dat binnen vijf jaar rgetoria een akkoord zal reikt over de verdeling LJ De etnische on- Tadzjikistan dreigen 1 uit de hand te lopen, jen nog meer militairen of America Sovjet-moslims \AG De Israëlische heeft gemeld dat er lelingen tussen de Staten en de Israë- ïgering gaande zijn installeren van een /an de 'Voice of Ame- de Negev-woestijn. De moet uitzendingen voor de mos- et zuiden van de Sov- om hen democratie en te leren", aldus de Is- tv. worden ingezet om het geweld onder controle te krijgen en de drie belangrijkste regionale leiders zijn opgestapt. Volgens Radio Moskou is de toestand in de republiek, en vooral in de hoofdstad Does- janbe, „verder verslechterd en niet meer onder controle". De radio meldde dat bij de rellen, die maandag begonnen, al ze ker 37 mensen om het leven zijn gekomen. Maar dat is door een woordvoerder van het mi nisterie van binnenlandse za ken van de aan China en Af ghanistan grenzende republiek tegengesproken. Naar zijn zeg gen zijn er tot nu toe 11 doden en ruim 140 gewonden geval len. Groepen Tadzjiekse jongeren trokken gisteren door de stra ten van Doesjanbe en richtten grote schaal vernielingen aan. L

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5