Op verkeerde Engelse paard gewed /uit de weekblad New York stopt met spuitenruil Dagenmaandenjar, DE TI d0El BINNENLAND/BUITENLAND Eeidóe Commit 1 DONDERDAG 15 FEBRUARI 1990 PA| Vuilste stad ligt in DDR OOST-BERLIJN De vuilste stad van Europa ligt in de DDR en heet Bitterfeld, aldus schrijft de Oostduitse vakbondskrant Tribüne. De omgeving van Bit terfeld in het zuiden van de DDR „staat voor een ecologische ramp". Wegens de vervuiling van het milieu zou binnen twee jaar ten minste tien procent van de fabrieken dicht moeten, aldus de krant. Volgens Tribüne wijzen onderzoeken uit dat de lucht de mensen ziek maakt, terwijl afval water vol giftige stoffen in de Elbe wordt geloosd en uiteinde lijk in de Noordzee terechtkomt. Ritzen: onderzoekscholen binnen hoger onderwijs ZOETERMEER Minister Ritzen (on derwijs) wil het hoger onderwijs verrij ken met een stelsel van onderzoekscho len. In deze scholen moet de opleiding tot wetenschapper worden onderge bracht in een omgeving van hoogwaar dig onderzoek. Ritzen schrijft dit in een notitie die hij naar de universiteiten en hogescholen heeft gestuurd. De onder zoekscholen moeten de basis leggen voor de vorming van het toekomstig topkader van wetenschappers, aldus 'de minister. De minister weet nog niet precies hoe de onderzoekscholen eruit zullen gaan zien. Ritzen wil zich daarover door een tijdelijke commissie van deskundigen laten adviseren. GEB neemt elektra op via telefoonnet ROTTERDAM Het gemeente energiebedrijf (GEB) in Rotterdam gaat als eerste energiebe drijf in Nederland de elektriciteitsmeters bij grootverbruikers opnemen via het telefoonnet. Het bedrijf is vandaag begonnen met een proef waarbij grootverbruikers via een modem dat is aangesloten op het telefoonnet, worden ver bonden met een computer in het hoofdkantoor van het GEB. Bij de aangesloten bedrijven worden op elke laatste dag van de maand om middernacht binnen twee minuten alle meter standen opgenomen en in de computer opge slagen, waarna de rekening wordt opgemaakt. Tijdens de proef, waaraan dit jaar 100 bedrij ven deelnemen en volgend jaar nog eens hon derd, zullen meteropnemers maandelijks con troleren of de meterstanden kloppen. Bouterse staakt vredesoverleg PARAMARIBO De leider van het Jungle Commando, Ronnie Brunswijk, betreurt het dat leger bevelhebber Desi Bouterse zich heeft teruggetrokken uit het vredesoverleg. Brunswijk hoopt dat de regering een juiste beslis sing neemt zodat dit proces niet in het water valt. Volgens het Jungle Commando was in het vredespro ces net een fase bereikt om „zaken van wezenlijk belang" aan de orde te stellen. Bouterse wil geen over leg meer voeren omdat de rege ring en de Nationale Assemblee het vredesproces zouden tegen werken.- LADBROKE PAKTE DE ZAKEN VEEL TE FORS AAN DEN HAAG/LEIDEN Een nieuwe tegenvaller bedreigt de Nederlandse draf- en renbanen. Lad- broke, de Britse totalisator van de paardesport, zit in Nederland bijna aan de grond en overweegt in 1991 de koersen van Duindigt, Nootdorp, Alk maar en Hilversum de rug toe te keren. Het bedrijf dat in 1986 met toestem ming van landbouwminis ter Braks en diens ambt genoot van justitie tiental len wedkantoren in ons land opende, lijdt ondanks een omzetstijging van 78 naar 161 miljoen gulden, forse verliezen. „Wedden dat je het leuk vindt", staat er uitnodigend op de gevels van de kantoren in Den Haag, Leiden en diverse andere plaatsen waar een ge varieerd publiek menigmaal een gokje waagt. „Het W5- spel, verrassend spannend. Ie dereen kan het", lezen we ver derop. Maar de vrolijke van een welhaast 'lachend' paarde- hoofd voorziene tekst staat in schril contrast tot de sombere rode cijfers in de Britse boek houding van de in ons land af gesloten weddenschappen. Op basis daarvan moet de in Den Haag zetelende algemeen di recteur Peter Woodward met minister Braks gaan praten over verlenging van het ex ploitatiecontract (dat tot 21 maart 1991 loopt) tot het jaar 2011. Nu Woodward fors het mes heeft moeten zetten in het te omvangrijk opgezette wedcon- cern (het aantal vaste werkne mers daalde van 90 naar 65 en er vielen minstens elf ontsla gen), lijkt het alsof minister Braks en met hem de Stichting Nederlandse Draf- en Ren sport op het verkeerde Engelse paard hebben gewed. In Amsterdam en Rotterdam gingen vorig jaar al drie kan toren dicht. In Den Haag en Leiden lopen de zaken ook niet best en elders is de toe stand niet anders. Die resulta ten zouden Ladbroke's directie in Londen er wel eens toe Hoorzitting Voordat het zover is houdt de 'vaste kamercommissie voor landbouw onder voorzitter schap van kamerlid en 'paar denkenner' Piet Blauw een hoorzitting over de door Braks al voorgestelde herstructure ring van de draf- en rensport. Daarbij krijgt Ladbroke ook de kans zijn visie te geven op de situatie. Woodward laat zich nu al niet onbetuigd. „Die herstructurering gaat te lang zaam", constateert hij. Volgens Woodward is er het nodige mis met de organisatie van de paardesport in Nederland. „Daardoor laat de bezetting van de koersen te wensen over en men doet te weinig aan pu bliciteit". Aan de paarden ligt het niet. „Die kunnen zich kwalitatief meten met hun Europese soortgenoten, maar dat ziet men niet af aan de koersen", vindt Woodward. Hij staaft die stelling met cij fers: In 1985 namen er nog 2183 paarden deel aan de koersen en in 1989 noteerde men er 2232. Maar het totaal aantal starts liep terug van 34.000 tot 26.000. „Het dalende aantal deelnemende paarden beïnvloedt de omzet nadelig", aldus Woodwaard. Want bij een koers met 7 paarden of minder zet men een gemiddeld bedrag van 21.000 gulden om tegen 30.000 bij een koers met 10 paarden. Hoe meer paarden hoe hoger'de omzet". 'Mismanagement' De Nederlandse paardenlief hebbers, van wie sommigen thans een wedkantoor van Ladbroke beheren, hebben een andere kijk op de situatie. „Dat Ladbroke's positie er slecht uitziet is geen wonder. Ze hebben de zaken in ons land veel te fors aangepakt", verzucht de Haagse oud-sport journalist Willem Idema. Als eerste opende hij in Den Haag een wedkantoor en sinds 1986 beheert hij ook een met de modernste communicatie-ap- paratuur uitgerust Ladbroke- kantoor in het stadscentrum. „Kijk", legt hij uit, „ik had aanvankelijk een aardig lo pend kantoor met een weke lijkse omzet van pakweg 80 mille. Ik heb de Ladbroke- vertegenwoordigers informatie verschaft en hun op het hart gedrukt dat ze het kalm aan moesten doen. Die omzet was natuurlijk prachtig. Maar dat betekent nog niet dat je dan maar lukraak in een stad als Den Haag tien wedkantoren, voorzien van kostbare appara tuur kunt neerzetten. Want denk maar niet dat je die om zet zomaar kunt verveelvoudi gen. Er is in ons land belang stelling voor paardesport, maar naar verhouding minder dan in Engeland. Tot mijn verbazing, om maar niet te zeggen 'ontzetting' bleken de verwachtingen bij de Britten zo hooggespannen dat ze meenden ettelijke honderden kantoren te kunnen openen. De prognoses gingen zelfs uit van 500 lokaties in 1990. Idema pakt het nieuwste num mer van Paardensport. „Ik vroeg die 'Ladbroke-jongens' of ze een schatting wilden ma ken van het aantal vaste le zers. Toch zeker minstens 60.000, opperden ze". Het ant woord van Idema had bij de jonge Engelse managers toen al een alarmbelletje moeten la ten rinkelen. „Want", zegt hij met een grimlachje, „het zijn er hooguit 6000". Piet Blauw vindt dat Ladbro ke de hand in eigen boezem moet steken. „Het heeft er alle schijn van dat Ladbroke geen goed marktonderzoek heeft verricht of niet naar de Neder landse deskundigen heeft ge luisterd. Op het punt van het aantal kantoren en hun plaats bepaling is men nogal slordig te werk gegaan. Dat begint hun nu op te breken". Blauw waarchuwt de bij het conflict betrokken organisaties om zich niet te verliezen in een 'kat-en-muisspel' waarbij het aantal paarden bij de koer sen de inzet vormt van het conflict. Blauw en de overige landbouwspecialisten in de Kamer zeggen met ministei Braks te streven naar een ge zonde basis voor de 'nobele draf -en rensport'. „Zeker is" aldus Blauw, „dat alle betrok kenen hun beleid moeten ver beteren, zodat het aantrekke lijk blijft om te investeren in een renpaard". ALEX SNELLEMAN .VOLKERENMOORD OP ZWART AMERIKA' NEW YORK De eerste zwarte burgemeester van New York, David Din- kins, stopt de verstrek king van gratis schone spuiten aan drugsverslaaf den. Voormalig burge meester Ed Koch begon het experiment in 1988 na een bezoek aan Amster dam, waar aids onder ver slaafden door het inruilen van spuiten succesvol wordt beperkt. Een sterk groeiend aantal drugsverslaafden raakt door het gebruik van vuile naalden met aids besmet; in New York betrof dit alleen al in 1989 1500 mensen. Vooral leiders van zwarte en Zuidamerikaan- se gemeenschappen in New York verzetten zich tegen het experiment, hoewel juist deze bevolkingsgroepen relatief het zwaarst worden getroffen door de aids-epidemie. Een gemeen teraadslid heeft het experi ment „een poging tot volke renmoord op zwart Amerika genoemd". Ed Koch Ex-burgemeester Ed Koch verklaarde gisteren: „Zwarte leiders in ons land zijn er altijd consequent tegen geweest. Ik begrijp dat instinctieve verzet wel, maar ik denk dat zij een grote fout maken. Een aantal mensen, die door dit project hadden kunnen overleven, zullen nu sterven". Volgens burgemeester Dinkins betekent het verstrekken van schone naalden aan verslaaf den „de erkenning van een nederlaag. We moeten de ver slaving proberen te bestrijden. Ik wens mensen niet de in strumenten te verstrekken om door te gaan met drugsmis bruik". Als gevolg van het politieke verzet bleef het experiment in New York nfet alleen omstre den maar ook uiterst klein schalig. In miljoenenstad was maar één adres opengesteld, vlakbij een politiebureau. Hierdoor haalden slechts drie honderd verslaafden regelma tig een schone spuit. SUSKEENWISKE DE BEZETEN BEZITTER (c) Standaard Uitgeverlj/Wavery Productions Regeringsdelegatie DDR teleurgesteld naar huis (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Diep teleurge steld over de magere re sultaten van haar twee daagse bezoek aan Bonn is de DDR-regeringsdelega- tie van premier Hans Mo drow' gistermiddag naar Berlijn teruggevlogen. Enerzijds wenst de Westduitse geen cent beschikbaar te stel len voor een solidariteitsbij drage om de DDR-regering de gelegenheid te geven de stroom van landverhuizers in te dammen. Anderzijds wil de regering-Kohl zich als een cu rator in een faillissement be moeien met de staatsinrichting van de DDR. De verschillen in uitgangsposi tie zijn duidelijk. Modrow kwam met zaken als culturele waarden, sociale verworven heden, werklust van de bevol king, nationale trots ('wij zijn het volk') en inventarisatie van de investeringsmogelijk heden voor westerse onderne mers in zijn land naar de on derhandelingstafel. Bondskan selier Kohl had het sterkere argument: geld. Bondsadelaar De animo in de DDR om zich vol vertrouwen onder de vleu gels van de Bondsadelaar te begeven zal door de houding van de bondsregering zeker niet groeien. Het enige resultaat vap het be zoek is de instelling van een commissie die volgenda week al aan de slag gaat om een mo netaire unie en daaraan ver bonden een economische ge meenschap in de beide landen voor te bereiden. Modrow zei te verwachten dat de commis sie nog voor de Volkskammer- verkiezing op 18 maart een groot deel van haar werk zal hebben afgerond. De DDR-minister van econo mische zaken Christa Luft vond dat de bondsregering de indruk had gegeven slecht voorbereid te zijn geweest. De DDR-delegatie had stapels stukken meegenomen die als basis voor onderhandelingen konden dienen. Aan de andere kant leek grote papierschaar ste te heersen. „Tot op dit mo ment wacht ik op het eerste ook maar half beschreven vel van de kant van de bondsrege ring", aldus Luft. Het definitieve nee tegen een solidariteitsbijdrage kwam gis termiddag van minister Wai- gel van financiën, met wie Modrow een lang gesprek had gevoerd. Waigel ging ook niet in op Modrows opmerkingen over sociale problemen die met de invoering van de eco nomische en monetaire unie gepaard zullen gaan. DDR-regeringswoordvoerder Wolfgang Meyer zei op de vraag og de delegatie wel als een gelijkberechtigde onder handelingspartner werd ge zien„Ik zou daarop ja willen zeggen. Wel was de duidelijke uitspraak zoals bondskanselier Kohl die op 19 december in Dresden heeft gedaan me neer Modrow, u bent mijn ge sprekspartner in dit bezoek niet meer te horen". Schip in problemen Zorgvuldig ingepakt wordt een bemanningslid de lading was gaan schuiven. Alleen de kapitein van het Deense schip Cito op het marinevlieg- en de stuurman bleven aan boord. Onder bege- kamp in Den Helder uit een helicopter geholpen, leiding voer de Cito later op de dag de Eemsha- Het schip raakte gisteren op 7 kilometer ten ven binnen. noorden van Terschelling in problemen nadat foto: anp Indisch centrum gaat vijf miljoen kosten DEN HAAG De bouw, inrichting en exploitatie van een Indisch Cultureel Centrum (ICC) gaan sa men vijf miljoen gulden kosten. Dat is de globale begroting van initiatiefne mer Nines, de Stichting en Culturele Vereniging Na zaten Indische Nederlan ders en Sympathisanten. Nines lichtte de plannen giste ren toe voor leden van de Tweede Kamer en wethouders van de gemeente Den Haag, de stad die als „weduwe van In- dië" plaats aan een dergelijk centrum moet bieden. Nines hoopt het geld uit verschillen de bronnen bijeen te krijgen. De stichting/vereniging is met vijf potentiële sponsors uit het bedrijfsleven in gesprek, maar hoopt ook op geld van de ge meente Den Haag en van het rijk. Verder zijn er besprekin gen met de Avro over een fondsenwervend programma. Voorzitter Nuis van de Twee de-Kamercommissie voor cul tuur en welzijn, uitte zich in zekere zin positief. Volgens hem zou er eigenlijk een „cul tureel regenboog-beleid" moeten komen ten behoeve van de rijke schakering van het Nederlandse cultuurbeleid. Het ICC zou daar zeker in pas sen, aldus Nuis. Het ICC wil de waarden, normen en ach tergronden van de Indische gemeenschap in Nederland be waren, verdiepen en uitdragen en voor anderen zichtbaar ma ken. Daarmee moet nu wor den begonnen, want anders is het te laat. De groep die van Nederlands-Indië naar Neder land kwam raakt immers aar dig op leeftijd. Het is echter geenszins de be doeling alleen herinneringen aan het koloniale Indië te be waren. De huidige positie van de Indische Nederlander moet centraal staan. Nines wil ook de banden tussen het Neder land van nu en het moderne Indonesië nauwer aanhalen. Nines dringt ook aan op een onderzoek naar de huidige leefsituatie van de Indische Nederlanders. Zo'n onderzoek is namelijk sinds 1957 niet meer gehouden. In samenwer king met prof. dr. Entzinger van de Rijksuniversiteit in Utrecht is al een onderzoeks voorstel opgesteld. Dit is in middels ingediend bij het mi nisterie van welzijn en cul tuur. Vijf dagen Mandela. Hans van Mierlo, de wereld be ziend: „Het blanke ras en de communistische partij die in één week het primaat verlie zen, dat is toch fantastisch". Honderd dagen Lubbers-III VVD'er Annemarie Jorrits- ma: „Dat verhaal over sociale vernieuwing hè, dat is ge woon van ons overgenomen Een jaar Rushdie. Emeritus hoogleraar J. Brugman: Als er iets of iemand door de af faire is ontluisterd, is het niet Europa maar de Islam, of de moslims, zö men wil". En over vier maanden het WK voetbal. Marco van Basten: „Ik denk dat wij met Cruijff de beste mogelijkheid hebben om hoog te eindigen". (En een week geen HN-magazine, want dat was dit keer niet voorhanden). Mandela. Hoofdredacteur Ri- nus Ferdinandusse: „Nelson Mandela is vrijgelaten, op zijn eigen voorwaarden. Dat is een historische gebeurte nis. Maar het merkwaardige van zo'n opzienbarend feit is, dat op het moment dat het gebeurt, er eigenlijk niets verandert. In Zuid-Afrika ging het geweld dan ook on verminderd door en als ze daar even de adem inhielden was het vanwege het traan gas: voor de politie daar blijft Mandela zwart". Columnist Piet Grijs: „Een onpartijdige bemiddelaar zou in een paar weken Mandela en De Klerk een voorstel kunnen doen dat ze beiden kunnen aanne men. Maar waar haal je een onpartijdige bemiddelaar vandaan? Ik, bijvoorbeeld, ben haatdragend genoeg om de blanken uit Zuid-Afrika te zien wegvluchten. Alleen de gedachte dat ze in groten getale naar Nederland zullen komen, brengt me ertoe een rationele oplossing te zoe ken" Bedoeïnen. Schilderes Gerti Bierenbroodspot: „Ik heb meegemaakt dat een vrouw haar dertiende kind kreeg, de nageboorte kwam er niet uit. Ze is in haar eentje naar beneden gelopen, naar de kli niek en toen weer terug. Twee uur en nog eens twee uur. Ze was jonger dan ik, ze zag eruit als mijn grootmoe der. Een sprookje van Grimm over de hardheid van het bestaan. Ik denk dat mijn werk daarvan veel laat zien". Cruijff. Voorzitter Michael van Praag: „Cruijff is ook be zeten van Ajax. Elke week,- belt-ie naar een vriend in Amsterdam om te horen hoe de B-l, de B-2, de A-3 enzo voorts hebben gespeeld, Toen ik daar was (in Barcelona) wist-ie me alles te vertellen. Hij is dus een echte Ajacied. Ik zal al lang blij zijn als Jo- han weer bereid is zich bij ons te vertonen. Daar zal ik aan blijven werken. Want ik vind het om te huilen dat als Cruijff in Nederland is, hij niet samen met Jordi en zijn vrouw bij Ajax komt kijken". heb ik een wonder talent onj onplezieri1 gen te negeren". Mandela. Adjunct-li dacteur Peter Brussel komende weken zal f blijken hoe groot he[ van Nelson Mandela vooral ook of hij, weg- mystiek van het maj schap, in staat zal zijn ning te brengen on| met elkaar vechtende! groèperingen, stamni organisaties. Mandela tocratische afkomst lid van de koninklijk lie van de Ternboes Transkei - zou hem v de aangewezen bemi kunnen maken". Jeltsin. Jeltsin: „Met ren ging alles altijd pr leen maar tienen, ma< mijn gedrag kan ik k opscheppen. Meer dal moest ik de school bijl laten. Al die jaren waf aanvoerder en ik i steeds weer iets nieu' ik eerlijk zijn, we ook streken uit. (-) H< misschien banaal ovei toch werd ik het troffen door de gewoi sen, de Amerikanen, onderscheiden door ei derbaarlijk optimisme] loof in zichzelf en land. Hoewel ik na] ook andere, schokkei varingen opdeed, beeld in supermarkt! voorbeeld toen ik de pen zag met die hon< duizenden blikjes en voelde ik voor het eei pijn voor ons volk, oi Zo'n rijke mogendhi zo'n armoe brengen .1 lijk", (fragmenten i' boek, dat deze week derland verschijnt). Mandela. Mandela? Mandela? Wie? Waar? HP: Dream come true? Deelnemers aan het songfestival dus. Mare Benz: „Ik ben zo'n type dat z'n kle ding honderd procent wil verzorgen. Ik vind dat wan neer je in dit vak gezegend •bent met werk, je ook geze gend bent met een waanzin nig goed salaris. Een gemid delde bandartiest in Neder land zit op tweeduizend gul den voor een optreden, een hoop geld. Je zal er eens drie of vier in de week hebben! Mijn stelling is: als ik werk heb moet ik klasse uitstralen, de mensen betalen er tenslot te goed voor". Shan: „Ik ga toch niet in een fabriek staan? Dan maar werkloos". Junkiemoeders. Vijf model len. De gespleten junkiemoe der; het up-down model: „Die zwangerschap interes seerde me niet. Ik dacht al-* leen aan mijn dope en besefte nauwelijks wat het beteken de een kind te baren. De te- huis-junk; het afkick-model: „Ik verdom het om me op nieuw door hem en zijn dope het moeras te laten intrek ken". De depressieve junkie moeder; het vicieuze model. De clean junk; het hoopvolle model. De seropositieve jun kiemoeder; het uitzichtloze model: „Ons huis was een puinhoop en in onze omge ving was alleen maar dope, dope en nog eens dope". Bejaarde vader. John Morti mer, advocaat en auteur, die vijf jaar geleden, op zijn 62e, nog een dochter kreeg: „Ster ven is zo ergerlijk als je nog niet klaar bent, en ik heb niet eens het troostrijke voor uitzicht van een hiernamaals. Maar ik denk niet vaak aan de dood, evenals mijn vader Mandela. Hoofdrei Tony van der Meulei recht gebruiken ANC niet het woord release ten) maar liberate den), wat goed aange de overheid niet op ba vrijwilligheid heeft deld. Prachtig is daarc de staatsiefoto van de dent met zijn gevange Klerk lacht redelijk achtig terwijl Mandel uitstraalt dat aangeeft niet wordt vrijgelaten dat hij heeft bepaald het geëigende momentf te gaan". Commentato Kuiper: „Als iemand z; hij een ideaal heeft en is daarvoor te sterven meestal reden tot arg< 'Als de mens bereid is i- ven te geven voor zijr len', zei Raymond Ar< hij nog meer bereid z| leven van anderen er te offeren'. Het tek«. grootheid van Mandei toen hij het zei, zijn geen argwaan oprie] leen ontroering". Israël, de Knesset, mei was het kabinet len, zeg ik (=Hans Over het milieubeleid] moeten ze erg om Ka-ta-ly-sa-tor. Hij P E, actief lid van Vred spreekt 't langzaam uit. re lettergreep krijgt n. hij proeft het woord i] wijn moet voorproevei j glimlacht David: 'Ik ho( wij dat nog eens meen Ik hoop dat ook bij ons gering, over een jaar tien, over' het miliei valt. Dat zou fijn zijn". Mandela. Mongane Wal rote, dichter in bailing! „De wereld moet weti zijn lang onderweg gev' We hebben de botheii de kille winter overst En het scherpe lemme i de hete zomermiddag/ een lang verhaal, dit- teld door lange uren vi gen in de gevangenis/^ i scher sterft aan kank zijn cel/Als een jonge n Thandi Modise/Tege een stalen deur en dik tonnen muren staan// i het vlees van hun zei voelen/En schree Amandla!" In de Groene is de apartheidskrant opgen Met een gesprek tussen aan van Dis en Braam. De laatste: „I zich stevig met de AN ding associëren, daarii positie zoeken. Hij zal n eenling gaan opereren bescheiden positie, in d dat hij anderen zal sti ren. Hij is geen domi man". Tekenaar Willem van 1 en: Mandela en De Kle genover elkaar in een uil. De laatste: „Zo'n 2 zijn eigenlijk zo om hè? DICK HOFI

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4