Handen onder tafel Kamer: hogere premie voor bedrijven met veel zieken Stroom asielzoekers zet Justitie klem Kosto wil uitbreiding preventie misdrijven ïgelstand achteruit door zure regen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vrijwel de gehele Tweede Kamer maakt zich ernstig zorgen over het grote aantal ar beidsongeschikten (wao'ers) in Nederland. De meeste fracties vinden dat minister De Vries en staatssecretaris Ter Veld op korte termijn actie moeten ondernemen om dit aantal fors terug te dringen. Daarnaast zijn PvdA en VVD ongerust over de vermeende fraude met sociale uitkerin gen. Dat bleek gisteren tijdens de eerste ronde in het debat over de begroting sociale za ken en werkgelegenheid. De coalitiepartners CDA en PvdA vinden net als de VVD dat het huidige aantal van ruim 800.000 wao'ers zowel fi nancieel als sociaal onaan vaardbaar is. De fracties wil len dat de ziektepremies per bedrijfstak onder de loupe worden genomen. Bedrijven met een groot ziekteverzuim moeten dan een hogere premie gaan betalen, terwijl onderne mingen met een laag verzuim kortingen krijgen. In de me taalnijverheid begint in het voorjaar een proef met dit idee. Van de grote fracties is alleen D66 tegen het plan. De Democraten menen dat een fi nanciële prikkel niet helpt. VVD-woordvoerder Linscho- ten zei met een verwijzing naar de 800.000 wao'ers, die vorig jaar gezamenlijk voor 30 miljard gulden aan uitkerin gen kregen: „Achter die cijfers gaat veel leed schuil. Het leed CDA laat duizend bloemen bloeien DEN HAAG Langdurig werklozen moeten meer kans krijgen om ervaring op te doen via uitzendbu reaus, aldus het kamerlid Huibers (CDA). Tijdens de begrotingsbe handeling loofde hij de pas ontstane mogelijkheid voor langdurig werklozen om via de uitzendorganisaT ties ABU en START een tijdelijke baan te krijgen zonder hun uitkering te verliezen. Voor het CDA is dit slechts de eerste stap, liet Huibers weten. „Uit zendbureaus vervullen een positieve rol in het op elkaar afstemmen van vraag en aanbod". Huibers wil dat het kabinet toe staat dat de uitzendtermij- nen flexibeler kunnen worden vastgesteld en worden uitgebreid. Ook moeten meer uitzendbu reaus aan de regeling mee doen, meent Huibers. „Het motto is: laat duizend bloe men bloeien". van velen die blijvend arbeids ongeschikt zijn, maar ook van degenen die nog altijd werk lust en werkcapaciteit hebben en zich uitgerangeerd voelen". De liberalen willen onder meer de norm verhogen waar op werknemers arbeidsonge schikt worden verklaard. Ook menen zij dat werkgevers moeten worden verplicht ge deeltelijk arbeidsongeschikten in dienst te houden en oud werknemers die zijn gerevali deerd weer aan te nemen. CDA-woordvoerder Biesheu vel zei vooral veel heil te zien in de uitbreiding van de be drijfsgezondheidszorg. Daar naast wil het CDA de finan ciële betrokkenheid van het bedrijfsleven vergroten door de wao-premie landelijk vast te stellen op basis van het ge middelde ziekteverzuim. Be drijven die hier in negatieve zin van afwijken, zouden een hogere premie moeten neertel len. Ook vindt het CDA net als de PvdA dat bedrijven een bonus kunnen krijgen als zij een gedeeltelijk arbeidsonge schikte aannemen. De PvdA legde een relatie tus sen het hoge aantal wao'ers en slechte werkomstandigheden en drong er bij monde van woordvoerder Middel op aan dat de overheid een voor beeldfunctie vervult. Voorts acht de PvdA de tijd rijp voor een „doelmatig en doeltref fend registratiesysteem voor het ziekteverzuim". Fraude Het CDA zweeg over de frau de met sociale uitkeringen, maar PvdA en VVD eisten op heldering van het kabinet. „Er wordt door de overheid te af wachtend met fraudebestrij ding "omgegaan", meende Lin- schoten. „Kwaadwillende uit keringsontvangers lachen zich daarom een bult". De VVD wil dat de overheid ook streng op treedt tegen uitkeringsgerech tigden die zonder geldige re den niet reageren op aangebo den werk en scholing. Dat vindt de PvdA ook. Volgens de socialist Spieker moet frau de op alle fronten „fors" wor den aangepakt. „Daarnaast telt voor ons zwaar dat iemand heel wat te verwijten valt als hij kansen op werk en scho ling laat liggen", aldus Spie ker. -JENLANE £ekbe(2ou/ia/nt donderdag is februari 1990 pagina 3 p|- Nieuw medicijn computervirus DEN HAAG De 'string' die de Haagse politie heeft verstrekt om het computervirus Disk Killer of Ogre te herkennen, is niet voldoende om het virus geheel on schadelijk te maken, zegt P. van der Lai.den van de Workshop voor Informatica en Recht van de Erasmusu- niversiteit in Rotterdam. Volgens de workshop is de volgende 'signature' veel ef fectiever: 51 E8 56 00 B9 03 00 51 B0 01 E8. Deze kan worden ingevoerd op de opsporingsprogramma's Crimp, Virscan, PC Tools en Northon Utilities en doodt niet al leen het lijf maar ook de kop van het virus, dat is bin nengeslopen met Taiwanese muizen. Het heeft op de Erasmusuniversiteit gisteren telefoontjes geregend van ongeruste computerbezitters. De meestes vroegen om raad, maar bij een aantal particulieren ble ken al bestanden te zijn vernietigd. De universiteit heeft een Amsterdams computerbedrijf bereid gevonden haar anti-programma tegen de kostprijs van vijf gulden te leveren. Het is, op te vragen onder nummer 020-5652642. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een onver wacht grote toestroom van nieuwe vluchtelingen brengt het ministerie van justitie in ernstige problemen met de af handeling van asielaanvragen. De achterstanden die nu al be staan zullen volgens het minis terie verder toenemen als er geen extra geld op tafel komt. Ook de door het kabinet afge sproken verkorting van de asielprocedures dreigt in de knel te komen. Vorige week nog, trok het ka binet veertig miljoen gulden extra uit voor de behandeling van asielaanvragen. Met deze financiële injectie kan de ca paciteit van justitie medio dit jaar verhoogd worden van 8.000 naar 14.000 aanvragen. Maar blijkens nieuwe gege vens van de vreemdelingen dienst over de toestroom van asielzoekers is het ministerie met deze capaciteitsvergroting nog lang niet uit de brand. Volgens een woordvoerder van staatssecretaris Kosto dienden alleen al in januari ruim tweeduizend vreemdelin gen een asielverzoek in. Op basis van deze cijfers is de prognose van het totaal aantal asielzoekers in 1990 verhoogd van 18.000 a 20.000 naar 23.000 a 24.000. Kosto ziet nu ook zijn plan voor de invoering van een 'Deense model', dat snelrecht voor vluchtelingen inhoudt, in gevaar komen. Vorig jaar ver wachtte hij nog forse besparin gen uit een snellere rechts gang, die voor de meeste asiel aanvragen nu twee jaar be loopt. De wachttijd bij de rechtbanken, die het werk nu al nauwelijks aankunnen, zal vermoedelijk nog verder toe nemen, verwacht men bij het ministerie. werd gehouden door het Insti tuut voor Oecologisch Onder zoek in Heteren. De vogels leggen minder en soms zelfs helemaal geen eieren. De voortplanting van sommige vogelsoorten komt daardoor ernstig in gevaar. Het onder zoek is gedaan in het gebied Provincies kunnen belasting op elektriciteit invoeren DEN HAAG De twaalf Nederlandse provincies kunnen op verschillende manieren extra geld in kas zien te krijgen. De eenvoudigste en beste mo gelijkheid daartoe biedt de invoering van een pro vinciale elektriciteitsbe lasting. Dit is een van de voorstellen van de werkgroep 'Alternatie ve provinciale belastingbron nen', die ruim een jaar geleden op initiatief van de provincies en het ministerie van binnen landse zaken is ingesteld. De werkgroep had tot taak nieu we vormen van belastinghef fing voor de provincies te vin den. Momenteel bestaan de in komsten van provincies hoofd zakelijk uit bijdragen van het rijk. Verder mogen de provin cies beschikken over een deel van de motorrijtuigenbelasting (de zogeheten provinciale op centen) en ook bepaalde mi lieuheffingen innen. De werkgroep, die vanmiddag haar rapport aan de staatsse cretarissen de Graaff-Nauta (binnenlandse zaken) en Van Amelsvoort (financiën) pre senteerde, heeft dertien moge lijke nieuwe belastingbronnen voor de provincies onderzocht. Drie daarvan zijn als beste uit de bus gekomen: ten eerste de al genoemde elektriciteitsbe lasting en op de tweede en derde plaats een provinciale ingezetenenheffing voor alle inwoners vanaf 18 jaar en'een provinciale werkforensenbe- lasting, te betalen door bedrij ven die forensen in dienst hebben. Afwijzend Absoluut afwijzend staat de werkgroep tegenover invoe ring van provinciale plezier vaartuigenbelasting, paarden belasting, rijwielbelasting, bromfietsbelasting en arbeids plaatsenbelasting. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecreta ris Kosto (justitie) vindt dat de overheid en de politiekorpsen hun activiteiten op het gebied van de criminaliteitspreventie moeten uitbreiden. Hij zei dit gisteren tijdens een bijeenkomst ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Landelijk Bureau Voorko ming Misdrijven, een geza menlijk project van de minis teries van justitie en binnen landse zaken. De afgelopen tien jaar is de criminaliteitspreventie vooral- gericht geweest op het voorko men van 'alledaagse' crimina liteit zoals vandalisme, in braak, winkeldiefstal, (brom- )fietsendiefstal en het open breken van auto's. Door mid del van voorlichting aan ge meentebesturen, bedrijven en burgers (bijvoorbeeld over in braakbeveiliging) en acties als het laten graveren van postco denummers in de frames van fietsen en bromfietsen is de groei van de veel voorkomen de misdaad in veel plaatsen tot staan gebracht. De teams bij de politiekorpsen die zich met misdaadpreventie bezighoyden hebben hieraan ook een be langrijke bijdrage geleverd. Volgens staatssecretaris Kosto is er dan ook alle reden om de preventieprojecten uit te brei den en ook activiteiten te gaan ontplooien ter voorkoming van onder meer milieudelic ten, roofovervallen, drugscri minaliteit en bank- en verze keringsfraude. Groen licht voor spitsbussen Schiphol AMSTERDAM Met ingang van 1 juni komt er een „spitsbussennet" van 37 lij nen dat zich zal richten op het vervoer van werknemers van en naar Schiphol. De gezamenlijke vervoerbedrijven in deze regio, zoals NZH, CN en GvB-Am- sterdam, hebben van het ministerie van verkeer en waterstaat het groene licht gekregen voor het nieuwe net. Het Rijk steunt de plannen financieel. Het open baar vervoer zal worden afgestemd op de werktijden van de werknemers op Schiphol. Op dit moment gebruikt circa 20 procent van het personeel het open baar vervoer. De luchthaven wil dit percentage de komende jaren opkrik ken naar 40. Ziekenhuiszorg aids- patiënten duurder UTRECHT De zorg voor aidspatiënten in algemene zie kenhuizen met een aidsafde- ling blijkt bijna twee keer zo veel te kosten als in het bud get van de instellingen is voor zien. Dat blijkt uit een onder zoek dat in opdracht van het ministerie van wvc is gedaan en dat vanmorgen in Rijswijk is aangeboden aan staatssecre taris Simons (volksgezond heid). De zorg voor een aidspa- tiënt is duurder door de hoge kosten voor medicijnen en bloedtransfusies. Daar gaat een kwart van de kosten in zitten. (ADVERTENTIE) ÉÉNMALIGE PUBLIEKE VERKOPING VAN PERZISCHE OOSTERSE TAPIJTEN Wegens liquidatie van het bekende perzenhuis „NOACH" (Haarlem) De gehele winkel- en magazijnvoorraad van perzenhuis NOACH (Haarlem) wordt tegen liquidatieprijzen (halve winkelprijs) verkocht De verkooporganisatie is in handen van Tapijt-Import Don Haag, die ook de volledige garantie geeft. Alle tapijten met certificaat Vele zeer grote maten Kostbare zijden en antieke tapijten (v.d. Valk) Wassenaar VVerkoping: Vrijdag 16/2 11.00-21.00 uur M Zaterdag 17/2 9.00-15.00 uur :EN Veel vogels in land lijden aan een ern- lkgebrek door de zure Het leefmilieu van de is verzuurd en de insec- ilangrijke voedingsbron voor vogels, bevatten r kalk. Dit blijkt uit een :oek dat op de Veluwe Buunderkamp tussen Ede en Wolfheze. Dit gebied op de Veluwe heeft arme zandgrond en kan volgens de onderzoe ker, de bioloog J. Gravenland, representatief geacht worden voor andére zandgrondgebie- den in Nederland. Florisson directeur voorlichting Financiën DEN HAAG Drs. R.P. Flo risson wordt benoemd tot di recteur voorlichting op het mi nisterie van financiën. Hij volgt op nog nader te bepalen datum drs. J. Hillen op. Fiets van het jaar Wielrenster Mieke Havik, met achterop dochter tje Hilde, probeert de fiets van het jaar uit. De uitverkiezing van de fiets, een Batavus Allure, werd gisteren bekend op een bijeenkomst ter gelegenheid van de Fiets-Rai die van 23 tot en met 25 februari wordt gehouden. Daar bleek dat vorig jaar het aantal verkochte fietsen met 10 procent is gestegen, naar 1,2 miljoen. Fabri kant Gazelle heeft de produktie per dag inmid dels opgevoerd tot 1.500 exemplaren. foto: anp lelier bij ral gedood «DAM De 54- van een ra- fv-zaak in Rotter- """j gisteren bij een 'op zijn winkel Mee gewapende en jrde mannen om èn gekomen. De it van de ov.erval De man moment van de r alleen in zijn win- 1SI overvallers zijn n fe. Het is nog niet •u$ of ze iets uit de |hebben meegeno- ^rloren "jeratie" ijgt het Hmoeilijk HAAGSE HUIDARTS ENIGE SPECIALIST IN HAAR- EN NAGELZIEKTEN n)ische verrassing Ijoenste bezoeker mag Annerite Coertjens jftig personen een knalfuif geven in het zwemparadijs Tropicana te Rotterdam. De 9-ja- rige Bredase werd gisteren verrast met een Jaap Aap-show. foto-, anp d 1 (HT De generatie die Jej is geboren, krijgt het dag financieel bij- .pjnoeilijk. Bovendien zal ~jg zijn haar nu bereid •%n nog eens „krom te de torenhoge kos- idide aanstormende ver- jander stelt de Utrecht- Jgleraar sociologie H. "na een uitgebreid on- ll naar de maatschappe- g.^ities en waardenoriën- an verschillende gene- «Jederlanders. Het on- n<! is in boekvorm ver- ^i. De onderzoekers efh de levensloop van cfNederlanders gedetail- J beeld, Inders die zijn geboren pakweg 1955 en 1970 volgens Becker een ongunstige start ge- dlZe moesten met inko- atiging en werkloos- vaar betalen voor de fische recessie. Nu aij ze de gezondheidszorg ouderen grotendeels v>ren. In het jaar 2030 jvenveel mensen als nu betalen. Maar 1 ital bejaarden met een vijg zal dan wel zijn ver- I. ve dimensie 1 vergeleek vier genera- S1 vooroorlogse (geboren en 1930), de stille alt 1940), de protesteren- 3fP tot 1955) en de verlo- rï^eratie (1955 en 1970). •zelijking brengt volgens "f een nieuwe dimensie Maatschappelijke onge- Cfl aan het licht. Iemand sfjaar 1933 blijkt het rela- \(er gemakkelijk te heb- f Hiad. Kwam moeiteloos rerk, kon vroeg gaan in en zich goedkoop een guis aanschaffen. uit 1963 heeft een veel uitgangspositie: een ,iaan is moeilijk, een ei- relatief duurder en B>r komen kinderen pas blijken ongelijkheid teweeg te Ti dan- generatiever- oq, stelt de hoogleraar. ROTTERDAM In Rot terdam is vandaag de eer ste polikliniek voor haar- en nagelziekten in Europa geopend. Volgens schat tingen lijden tienduizen den Nederlanders aan één van beide ziekten of een combinatie ervan. Toch is er maar één dermatoloog (huidarts) die daarin is ge specialiseerd, de Haagse dr. J. Peereboom-Wynia, die in 1982 op dit onder werp promoveerde. Het tekort aan kennis leidt er ondermeer toe dat patiën ten maanden moeten wachten voordat ze aan de beurt komen. Reden voor Peereboom-Wynia een speciale kliniek te begin nen, waar niet alleen en kele andere dermatologen worden opgeleid tot dit subspecialisme, maar waar het bovendien al meteen storm loopt. Oudere, en soms ook jongere mannen weten er over mee te praten: kaal worden is niet zo leuk. Toch is het gewoon dat mannen hun haren verliezen. De meesten overkomt dat pas op latere leeftijd, sommigen worden er al eerder mee ge confronteerd door hun erfelij ke aanleg. Maar op zich is er niets om je zorgen over te ma ken, het hoort bij het (man nenlieven. Anders is het als je een vrouw bent, want dan hoor je hele maal niet kaal te worden. Ook anders is het als je wel een man bent, maar er zomaar in eens plukjes haar van het hoofd vallen en kale plekken verschijnen op plaatsën waar Het is gewoon dat mannen hun dit al op jeugdige leeftijd. Maar staan, kan je je zorgen maken. dat gezien de leeftijd niet hoort. Dan mag je je waarach tig zorgen gaan maken. Wimpers Niet alleen plukken haar ver dwijnen, maar daarna ook de wimpers, de wenkbrautven, de baardharen, de borstharen, de beenharen. En niet zelden zul len er op den duur kleine, nauwelijks zichtbare putjes in de nagels ontstaan, te begin nen bij de tenen. Die zullen vervolgens verkleuren, van donkergroen tot zwart. Er ko men dikke rode randen om heen en de nagel brokkelt langzaam maar zeker geheel af; er blijft'nauwelijks iets van over. Aangroeien is er meestal niet meer bij. En zelfs als dat al gebeurt, gaat er toch snel een half jaar tot een jaar voor bij- haren verliezen. Soms gebeurt al zo maar kale plekken ont- foto: archief sp Haar- en teenziekten leiden, goed beschouwd, tot een pro ces van aftakeling op kleine schaal, al is het dan zonder do delijke gevolgen. Dr. Peere boom-Wynia: „Het is inder daad een hele nare en door gaans ook pijnlijke ziekte, waarvan de oorzaken helaas nog vrijwel onbekend zijn. Soms ontstaat het door een hormoonstoornis, soms doordat het immuunsysteem niet hele maal goed werkt, maar meest al is een infectie van buitenaf de oorzaak". In dat laatste ge val begint het vaak met een voetschimmel, een bekend en gevreesd verschijnsel onder sporters, die weten hoe onver standig het is zonder slippers te douchen. Donkere, warme en vochtige ruimten zijn een gevreesde bron van dergelijke infecties". Een infectie is geen pretje. En als die de nagels aantast kun je bovendien veel dingen niet meer aanpakken, in feite ben je dan licht gehandicapt. Voor al mensen die weinig weer stand hebben worden erdoor getroffen. Suikerpatiënten bij voorbeeld. In de meeste gevallen blijft de schade overigens beperkt tot een haarziekte; daarvoor krijgt dr. Peereboom-Wynia in haar praktijk in het Bronovo/Nebo- ziekenhuis jaarlijks ook zo'n zestienduizend mensen op een consult. „Van alle patiënten die bij dermatologen komen, heeft twee a drie procent een haarziekte. Het aantal dat lijdt aan een nagelziekte is een stuk minder. Om hoeveel mensen het alles bij elkaar gaat, durf ik niet te zeggen, maar gezien deze percentages en gezien de enorme wachttijden moeten het er erg veel zijn", aldus me vrouw Peereboom. Antibiotica Patiënten worden hoofdzake lijk behandeld met geneesmid delen die lijken op antibiotica. Veel meer mogelijkheden zijn er nog niet. Peereboom-Wy nia: „Hier en daar worden mo menteel al wel haartransplan-1 taties uitgevoerd, maar de re sultaten zijn nog niet geweldig. Ik sluit overigens niet uit dat we die op den duur ook in onze kliniek zullen gaan uit voeren". Voorlopig krijgen de patiënten een uitgebreid onderzoek en moeten ze een lange vragen lijst invullen. In de nabije toe komst moet er in de kliniek ook onderzoek naar haarwor tels worden gedaan, met hulp van de artsen die de Haagse specialist er nu opleidt. Pas dan zal er wellicht iets meer duidelijk worden over de oor zaken van deze 'nogal onder gesneeuwde ziekten', zoals Peereboom ze noemt. Dan ook zullen er misschien doeltref fende medicijnen of andere therapieën kunnen worden ontwikkeld. Tot die tijd zullen er nog steeds veel mensen in een gesprek hun handen on der tafel moeten verbergen. DICK HOFLAND AIBAAI' zucht, piKxe MOiseu WEB8EW TWEE v c<vu PRceuMeu... ..Md KAMPEN M£T EEN TE 6EOOT OV£^&eUIICHT

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3