Twee miljoen genodigden op welkomstfeest Mandela Mandela en De Klerk volgen een gezamenlijke strategie CcidaeSoutont FELLE KRITIEK OP THATCHER China bang voor etnische onrust Crisis in Zweden over bezuinigingen AMBASSADEUR ALBERT NOTHNAGEL: „Gewéld kan hervormingen Zuid-Afrika niet stoppen' BUITENLAND WOENSDAG 14 FEBRUARI 1990 pj) Roemenië heeft interim - parlement BUKAREST De Roemeense Raad van Nationale Eenheid heeft zich omgevormd tot een interim- parlement. De 253 leden, waarvan de helft uit onafhankelijken bestaat, benoem den interim-president Ion Iliescii bij acclamatie tot voorzitter. De eerste taak van de raad is de voor bereiding van de verkiezingen van 20 mei, verklaarde Iliescu, die er aan toevoegde dat de raad geen echt parlement was omdat geen verkiezing voor de leden gehouden is. Naast het nieuwe parlement kunnen ook de partijen en het Front van Nationale Redding wets voorstellen indienen. LONDEN Labour-leider Neil Kinnock heeft premier Margaret Thatcher gistermid dag „absurd en arrogant" genoemd. Hij zei dit in een ongekend fel debat in het Britse lagerhuis over het voorstel van Thatcher om ondanks de oproep van de vrijgelaten ANC-leider Nelson Mandela, de sancties te gen Zuid-Afrika te versoepelen. „Een ande re afgevaardigde vroeg Thatcher of zij zelf misschien 27 jaar in de gevangenis heeft ge zeten. „Dat zou ze moeten", constateerde Labour-woordvoerder voor buitenlandse za ken, Gerald Kaufman. Toen Kinnock ver wees naar de steun van Mandela voor sanc ties, beschuldigde Thatcher de Labourpartij ervan haar instructies van het ANC te ont vangen. Een opmerking die zij na luid pro test moest intrekken. PEKING Een hoge Chinese functionaris heeft gisteren gewaar schuwd dat onder de nationale minderheden in het land separatis ten en anti-communisten te vinden zijn. Hij riep op tot een „strikte controle" om etnische conflicten te voorkomen. De Chinese autoritei ten zijn bevreesd dat het nationalis me dat in de Sovjetunie tot geweld dadigheden heeft geleid zal over slaan naar China. Met name wordt gevreesd voor onrust onder de Ti- betanen en moslims in het oosten van het land die al sinds jaar en dag wrok koesteren tegen het bewind in Peking. STOCKHOLM Zweden is opnieuw dichter bij een regeringscrisis gekomen, doordat vijf opposi tiepartijen hebben verklaard dat zij donderdag in het parlement tegen een ingrijpend pakket bezui nigingsmaatregelen zullen stemmen. De regerende sociaal-democraten dienden het plan vorige week in met als doel een einde te maken aan een vicieu ze cirkel van stijgende kosten, inflatie en stakin gen. Het plan bevat een voorstel om voor de duur van twee jaar de prijzen en lonen te bevriezen. Een voorstel om een stakingsverbod af te kondigen werd maandag na hevige kritiek ingetrokken. De sociaal-democraten hadden gehoopt op steun van de kleine communistische partij. De communisten gaven gisteren evenwel te kennen dat zij de zijde kiezen van de oppositie. KGB: Onder Stalin 750.000 executies MOSKOU De KGB, de geheime dienst van de Sovjetunie, heeft in een gisteren gepubliceerd rapport bekendgemaakt dat in de jaren van de stalinistische terreur van 1930 tot 1953 driekwart miljoen mensen zijn doodgeschoten als vijanden van de staat. Niet inbegrepen bij dit getal zijn de miljoenen die omkwamén in de werkkampen en gevangenissen of bij de hongersnoodrampen die ver oorzaakt werden door Stalins col lectivisering van de landbouw. Vol gens westerse schattingen zijn on der Stalin in totaal waarschijnlijk tien miljoen mensen om het leven gekomen. YN-manschapP verlaten Nami^ WINDHOEK Met de nadere, hankelijkheid van Namibia op^1 hebben de Verenigde Naties gistr' nen aangekondigd voor de terf11 van hun meer dan zesduizend my uit het gebied. Met de terugtri meteen na de onafhankelijkheid' worden gemaakt, aldus VN-wo( Fred Eckhard. De terugtrekkii? eerste vierduizend mensen zal v? voltooid zijn. VN-secretaris-gene! de Cuellar zal de onafhankelijkF tigheid bijwonen.. De bevrijding SWAPO zal de eerste regering vzx vormen. Zowel de Zuidafrikaansi" De Klerk als ANC-leider Nelsois zijn voor de plechtigheid uitgeno#r (Van onze correspondent Leo Enthoven) SOWETO Soweto, het uitgestrekte zwarte woon oord bij Johannesburg, komt vandaag langzaam bij van het ongekende welkomstfeest voor Nel son Mandela. Honderd duizenden zwarte Zuid afrikanen waren bijna 24 uur op de been voor één ding: hun idool, Nelson Mandela, zien en horen. Maandag nog hadden Soweto en de rest van Zuid-Afrika een gruwelijk voorproeve ge had van een mensenmassa die slechts met de grootste moeite in de hand is te houden. In het Orlando Stadion wachtten toen honderdduizend mensen op de ANC-leider, waarbij in het gedrang een dode en tien tallen gewonden vielen. Er was dus alle reden om de dag van gisteren met grote be zorgdheid tegemoet te zien. De scholen in Soweto bleven dicht en arbeiders gingen niet naar hun werk. Mensendrom- men stroomden in de richting van het stadion. Uiteindelijk schatte de politie de menigte in en nabij het voetbalstadion op anderhalf tot twee miljoen mensen. Dertig mensen raak ten licht gewond toen een schutting het begaf en enkele In het volgepakte stadion van Soweto zweefde deze ballon met de tekst „Welkom Mandela". Er was niemand die het daar niet mee eens was. FOTO: AP tientallen mensen moesten be handeld worden voor uitput ting, uitdroging of zonnesteek. Gematigde toon Mandela zelf speelde een be langrijke rol bij het in toom houden van de massa. Hij riep in een opvallend gematigde en verzoeningsgezinde toespraak op tot kalmte en waardigheid. Hij deed een krachtig beroep op de zwarte Zuidafrikanen om de discipline te bewaren zonder welke „zij nooit vrij heid zullen krijgen". En hij veroordeelde „het zinloos ge weld". Hij vroeg ook „begrip voor de angst onder de blan ken" voor hun toekomst in een Zuid-Afrika als eenmaal de apartheid is afgeschaft. Hij deed een beroep aan degenen „die door ontwetendheid in het verleden gecollaboreerd hebben met de apartheid" zich aan te sluiten bij de bevrij- dingsstrijd. Niemand zal van wege zijn fouten worden uit gesloten, aldus Mandela tot zijn aanghangers. „Laat nie mand van jullie de vijanden van de vrijheid de gelegenheid geven ons terug te voeren naar de hel van apartheid. Al leen door gedisciplineerde massale actie zullen we de overwinning behalen waar wij naar streven". Hij hief her haaldelijk zijn gebalde vuist, waarop de menigte scandeerde „Welkom onze leider", „Man dela er is niemand zoals jij" en „Het volk wil door jou geleid worden". Ondertussen liet de extreem rechtse Conservatieve Partij duidelijk blijken dat zij geen boodschap had aan de verzoe nende woorden van Mandela. Partijleider Andries Treur- nicht diende gisteren een aan klacht in tegen Mandela en oud-secretaris generaal van het ANC, Walter Sisulu, we gens hoogverraad, omdat zij de gewapende strijd tegen de Huis De ANC-leider bezocht later op de dag het huis in Soweto waar hij met zijn vrouw Win nie woonde totdat hij ruim 27 jaar geleden achter de tralies belandde. Een enorme ANC- vlag hing uit en aan de gara gedeur was een bord bevestigd waarop stond: „Kom terug Afrika", in het Xhosa, de taal van de gelijknamige stam waarvan Mandela deel uit maakt. De woning, die in niets ver schilt van de huisjes waarin de meeste mensen in Soweto wo nen, is veruit de kleinste van de drie die de Mandeia's in So weto bezitten, waaronder het omstreden luxe huis dat zijn vrouw heeft laten bouwen. Mandela had zondag na zijn vrijlating al gezegd dat hij de kleine woning verkoos boven de twee andere, uit solidariteit met de armen in Soweto. De uitzinnige inwoners van Soweto, die al sinds Mandeia's vrijlating onafgebroken op hem hadden gewacht, bezorg den hem bij het huis een nieu we heldenontvangst. Zij zon gen en dansten, en voelden er niets voor gehoor te geven aan de verzoeken van politiemen sen om weg te gaan. Sommi gen stonden daar vanaf het moment dat president F.W. de Klerk zaterdag aankondigde dat hij Mandela zou vrijlaten. De in zijn jarenlange gevan genschap tot een legende uit gegroeide zwarte leider ant woordde hen: „Mijn terugkeer naar Soweto vult mijn hart met vreugde. Maar tegelijker tijd kom ik terug met een die pe droefheid omdat jullie nog steeds lijden onder een on menselijk systeem". DEN HAAG Na de dramatische beslissingen van president Frederik de Klerk kun je de komende tijd in Zuid-Afrika niet anders dan geweld en grote emoties verwachten, waarschuwt de Zuidafri- kaanse ambassadeur in Nederland, Albert Noth- nagel. De oproep van Nelson Mande la dat de apartheid nog steeds met geweld bevochten moet worden, schaart Nothnagel on der „de grote emoties". Maar hij voegt daar direct aan toe dat die hoog opgelaaide emo ties het veranderingsproces niet meer kunnen stoppen. „Ze kunnen het hoogstens ver tragen". De regering wil het proces ook niet tegenhouden, betoogt de ambassadeur, de apartheid ligt op sterven. „Het is belangrijk dat men goed begrijpt hoe enorm de veranderingen zijn waartoe de regering van De Klerk heeft besloten. Met de vrijlating van Mandela, die voor een deel van de leden van de regerende Nasionale Party als staatsge vaarlijk gold, en de legalise ring van in hun ogen „terro ristische" organisaties als het African National Congress (ANC), is de filosofie die de blanken al tientallen jaren koesteren radicaal omgege- gooid", aldus Nothnagel. Maar de Nasionale Partij, die al sinds 1948 onafgebroken al leen aan de macht is, heeft uit het verleden geleerd dat een „machtsconcentratie in de complexe situatie in Zuid- Afrika een bijzonder gevaarlij ke zaak is". Zowel Mandela als de regering spreken nu over een deling van de macht en het is heel belangrijk, zegt de ambassadeur, dat Mandela heeft gezegd dat hij tegen overheersing door een zwart meerderheidsbewind is. Zeggenschap Wat de regering betreft be staan er geen eerste-klas-bur- gers meer in Zuid-Afrika, alle mensen in het land zullen zeg genschap krijgen op een ge lijkwaardige basis. Volgens Nothnagel houdt dat ook in dat er een „one man, one vote"-systeem zal komen. (De zwarten in Zuid-Afrika mogen op dit moment niet meedoen aan parlementsverkiezingen en worden dan ook niet verte genwoordigd in de drie naar ras gescheiden kamers van de 'volksvertegenwoordiging'). Het bestuur in Zuid-Afrika zal waarschijnlijk sterk gedecen traliseerd worden, waardoor de blanken het in sommige re gio's, en vooral steden, het nog wel enige tijd voor het zeggen hebben. In de nieuwe grond wet, die de regering in onder handelingen met zwarte lei ders wil formuleren, moeten de rechten van minderheden dan ook gewaarborgd zijn, „anders is een grondwet niet werkbaar in Zuid-Afrika". Maar de NP zal niet eenzijdig, paternalistisch een nieuwe grondwet voorstellen, alles zal in overleg gebeuren. Het blanke minderheidsbe wind heeft openingen genoeg gegeven. Over de eisen van het ANC, dat voor het overleg kan beginnen eerst de nood toestand moet worden opgehe ven en de politieke gevange nen moeten worden vrijgela ten, zegt de ambassadeur dat de regering duidelijk heeft la ten weten dat over al die pun ten onderhandeld kan worden. Erkenning Nothnagel herhaalt nog eens het standpunt van zijn rege ring dat het „een grote fout zou zijn" als Zuid-Afrika geen erkenning kreeg voor de dra matische beslissingen die het heeft genomen. „Wij zouden heel dankbaar zijn als er ver lichting kwam" en het Westen de sancties tegen Zuid-Afrika in ieder geval ten dele zou op heffen. De sanctiemaatregelen treffen de hele bevolking, vooral de gewone mensen, zegt Nothna gel, niet de regering van me neer De Klerk. Hij erkent dat de gevolgen van de sancties van invloed zijn geweest op de veranderingen in Zuid-Afrika. „Wij hebben er markten door verloren en zij hebben het le ven zwaar gemaakt voor de gewone mensen, er is veel el lende veroorzaakt. Als de sancties van kracht blij ven wordt volgens Nothnagel maar één organisatie gesteund: het ANC. „Als er zo duidelijk en eenzijdig partij gekozen wordt dan is de democratie in Zuid-Afrika daar niet mee ge diend. Dan dien ik een aan klacht in tegen de opvatting van democratie in Nederland". Met alle mogelijke vervoersmiddelen trokken de aanhangers van het ANC gisteren naar het stadion van Soweto, om Nelson Mandela te verwelkomen. FOTO: AP (Van onze correspondent) KAAPSTAD Nu ANC- leider Nelson Mandela vieT dagen op vrije voeten is wordt duidelijk, dat de omstandigheden rond zijn vrijlating zeer zorgvuldig zijn gepland. Niets is aan het toeval overgelaten en er lijkt een duidelijk pad uitgezet. Hiervoor zijn slechts twee personen ver antwoordelijk: Mandela zelf en president De Klerk. Gezamenlijk heb ben zij de regie in handen. Sleutelwoorden bij beide par tijen zijn verzoening, discipli ne, terughoudendheid, waar digheid en kalmte. Beide par tijen hameren voortdurend op deze kwalificaties in de hoop op deze manier een atmosfeer van gematigdheid te scheppen en te handhaven. Het is nog te vroeg om te zeggen of deze strategie zal slagen. Na zijn krijgshaftige uitspra ken van zondag in Kaapstad is Mandela de afgelopen dagen uit een heel ander vaatje gaan tappen. De verwachting is dat hij bij het ANC-hoofdkwartier in Lusaka en aan het Zweedse ziekbed van ANC-leider Oli ver Tambo op hetzelfde aam beeld zal blijven hameren. Het is niet duidelijk of zijn kame raden zijn visie delen. Mande- la's motieven zijn duidelijk: het is de enige mogelijkheid waarop het ANC op brede schaal het vertrouwen van de blanken kan winnen; verder bloedvergieten en een grotere economische teruggang wor den voorkomen. Het 'nieuwe' (door zwarten gedomineerde) Zuid-Afrika krijgt daardoor veel krediet bij de buitenwe reld. Dat minister van constitutio nele zaken Viljoen gisteren de pers bijeentrommelde om uit gebreid te filosoferen over het optreden van Mandela en diens contacten met de rege ring, past precies in de geza menlijke strategie om een po sitief klimaat te scheppen. De minister was scheutig met complimentjes aan de het adres van Mandela. Hij noem de de ANC-voorman „rede lijk". Diens oproep tot blijvend gewapend verzet nuanceerde hij op een manier die in de buurt van bagatelliseren kwam. Beide partijen zitten natuurlijk ook met hetzelfde dilemma: het gerechtvaardigde verlan gen van de zwarten om einde lijk volwaardig mee te mogen beslissen over wat ook hun land is aan de ene kant, en de angsten van de blanken (en andere minderheidsgroepen) aan de andere. Viljoen noemde het „zeer bemoedigend" dat kennelijk met Mandela valt te praten over wat de zwarte lei der „structurele garanties" heeft genoemd om minderhe den in de toekomst op een zin volle en waardige manier bij het politieke besluitvormings proces te betrekken. Het is Mandela zonder meer ernst als hij zegt dat het afge lopen moet zijn met de domi nerende rol van de blanken, maar dat die niet moet worden Hoe dit dilemma op te lossen ligt nog ver weg. Daarbij ne men beide partijen een zeker risico. Door de grondige, lang durige voorbereiding, de sa menwerking en de voorbeeldi ge PR tot dusver lijkt minister Viljoen gelijk te hebben als hij zegt dat de toekomst zal uit wijzen, dat het risico het waard was om te nemen. LEO ENTHOVEN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 6