ocaïnetop in „James-Bond- decor BfMIll' Akkoord is succes voor Genscher jnn schiet DDR met mate te hulp Amerikanen ontvoerd in Colombia ^SIDENTEN KUNNEN DRUGSHANDEL NIET STOPPEN jm* fjjjinïi luitj« 11 mimi wmm h m tmmirti tintin L INLAND CcidócGoirtant WOENSDAG 14 FEBRUARI 1990 PAGINA 5 j]VS-troepen sjit Panama 5TON De Verenigde *ben hun troepenaantal i teruggebracht tot het s, h voor de invasie. Pre- wh stuurde 20 december "laten extra naar Pana- 5tator Noriega te veija- democratisch gekozen =eVi het zadel te helpen. jnschappen zijn nu naar T^gekeerd, verklaarde de Ttler van het Witte flin Fitzwater. „In Pa- n3( nog 13.504 manschap- Ij.ioneerd. Dat zijn er 93 tn aan de vooravond PSasie", aldus Fitzwater. Gorbatsjov: hard optreden in Tadzjikistan Veiligheidstroepen in de straten van Doezjanbe. MOSKOU Sovjetleider Michail Gorbatsjov heeft vanochtend opgeroepen alle wettelijke middelen in te zetten om een einde te maken aan de etnische onrust in de Sovjetrepu bliek Tadzjikistan, waar de afgelopen drie dagen zeker 37 doden en tachtig gewonden zijn gevallen. Gorbatsjov zei tijdens de opening van de Opperste Sovjet, het parlement, dat een speciale wet in voor- foto: epa bereiding is tegen de or deverstoorders. „Wij moeten op besliste wijze optreden tegen de mensen die nationale gevoelens aanwak keren en gewelddadigheden uitlokken. Deze mensen han delen kwaadaardig en zetten revolvers tegen de hoofden van vrouwen en kinderen", aldus Gorbatsjov. De rellen in Doezjanbe ont stonden nadat het gerucht in omloop was gekomen dat dui zenden Armeense vluchtelin gen uit Azerbajdzjan naar Tadzjikistan onderweg waren en er met voorrang een huis zouden krijgen. Nadat demonstranten het ge bouw van de communistische partij hadden aangevallen, het in brand hadden gestoken en rovend en plunderend door de hoofdstad waren getrokken, is maandag de noodtoestand af gekondigd. De regionale par tijleider Kachar Machkamov riep gisteren de partijleden in Tadzjikistan op „zichzelf op alle mogelijke manieren te be wapenen om hun bedrijven en huizen te verdedigen". Vol gens Machkamov is de toe stand volledig onbeheersbaar voor de leiding van de repu bliek, de politie en het leger. Minder communisten in regering Praag PRAAG Twee communistische ministers hebben ontslag genomen uit het kabinet van Tsjechoslowakije. Hiermee is de invloed van de eens almachtige communistische partij verder verminderd. President Va clav Havel, die twee nieuwe minis ters benoemde, heeft verder een mede-oprichter van de mensenrech tenbeweging Charta '77 tot minister zonder portefeuille benoemd. Er is geen toelichting gegeven op de wijzi gingen in de Tsjechoslowaakse rege ring. Van de 22 leden van de Tsjechoslowaakse regering zijn er nog maar vijf uitgesproken commu nistisch. Jungle Commando onderschept drugs PARAMARIBO Manschappen van het Jungle Comman do in Oost-Suriname en de gendarmerie van Frans-Guyana hebben in de afgelopen weken in totaal acht kilo cocaïne onderschept op de grensrivier de Marowijne. Volgens Brunswijk, leider van het Jungle Commando, hebben de Fransen enkele arrestaties verricht. De aanhoudingen be vestigen vermoedens dat Suriname wordt gebruikt als door voerhaven voor drugs. Naar de mening van het Jungle Commando is het transport van cocaïne vanuit Paramaribo in de afgelopen weken sterk toegenomen. Havel heeft begrip voor trage aftocht PRAAG De Tsjechoslowaakse president Vaclav Havel geeft de Sovjetunie respijt bij de terugtrekking van haar troepen uit zijn land. Hij zei begrip te hebben voor het Sov jet-standpunt dat het enige tijd vergt om onderdak te vinden voor 75.000 terugkerende soldaten. Het is wel de bedoeling dat volgend jaar alle Russische troepen uit Tsjechoslowakije zijn verdwenen. Havel zei een en ander na ontvangst van een brief van Sovjetpresident Gorbatsjov. In deze brief no digt deze Havel verder uit op 26 februari een staatsbezoek te brengen aan Moskou. Het bezoek valt drie dagen na afloop van Havels bezoek aan de Verenigde Staten. (vervolg van de voorpagina) GTTOWA De spoedige bijeenkomst van de Vere nigde Staten, Groot-Brit- tannië, Frankrijk en de Sovjétunie de vier win naars van de Tweede We reldoorlog met de DDR en de Bondsrepu bliek beschouwen waar nemers in Ottawa als een groot succes voor Hans- Dietrich Genscher. De Westduitse minister van buitenlandse zaken tracht de wereld de verzekering te ge ven dat het nieuwe Duitsland geen enkele bedreiging voor de vrede vormt. „Wij vertellen al onze buur landen wat wij willen hereni gen: de Federale Republiek Duitsland, de Duitse Democra tische Republiek en heel Ber lijn, niets minder, niets meer. Wij hebben geen territoriale aanspraken met betrekking tot enig buurland". „Wij streven naar een Euro pees Duitsland, niet een Duits Europa", aldus Genscher. De „Twee plus Vier"-verkla- ring werd voorgelezen tijdens de zogeheten „Open Skies- conferentie" in Ottowa. In de Canadese hoofdstad is een conferentie aan de gang waar in de ministers van buiten landse zaken van NAVO en Warschau Pact volgens de agenda praten over het open stellen van ieders luchtruim voor controle door leden van het andere bondgenootschap. Maar de ontwikkelingen rond de 'Duitse kwestie' hebben dit oorspronkelijke thema enigs zins naar de achtergrond ge drongen. Knelpunt Het enige knelpunt bij de een wording vormt nu nog de mi litaire status van een herenigd Duitsland. De Bondsregering heeft voorgesteld, dat een ver enigd Duitsland lid blijft van de NAVO, waarbij het grond gebied van de DDR vrij zou moeten blijven van troepen van de westerse alliantie. Dit voorstel is instemmend ont vangen door de Amerikaanse president Bush. Maar Sovjet leider Gorbatsjov wees het van de hand als een constructie die „niet aanvaard kan worden". Gorbatsjov wil dat de proble men rond de militaire status van een verenigd Duitsland in „een geleidelijke overgang" worden opgelost. Overeen stemming tussen Washington en Moskou over deze kwestie lijkt nog niet binnen handbe reik. Belangrijk is dat zowel Polen als Tsjechoslowakije, landen die het meest te vrezen heb ben van een groot Duitsland, hun bedenkingen tegen de Duitse eenwoniing aan de kant hebben geschoven. Polen ziet het verenigingsproces als onvermijdelijk, maar staat er wel op, op een of andere wijze te worden betrokken bij de be sprekingen over de voorwaar den waaronder de eenwording zich voltrekt. De Tsjechoslo waakse president"Vaclav Ha vel heeft zich in dezelfde zin uitgelaten. Canadese Indianen willen nu ook rust OTTAWA „De NAVO en het Warschau Pact moeten de lucht niet alleen voor elkaar, maar ook voor de Innu-bevol- king in Canada laten opklaren, door te stoppen met militaire vluchten". Dat is het verzoek dat een organisatie die al jaren protesteert tegen de NAVO-oefenvluchten in Canada op ta fel heeft gelegd bij de deelnemers aan de Open Skies Confe rentie in Ottawa. De testvluchten boven het grotendeels door de Indiaanse Innu-bevolking bewoonde gebied, waarbij vooral wordt geoefend op laag vliegen, hebben allerlei nega tieve effecten op sociaal en milieugebied. CARTAGENA Aan de vooravond van het bezoek van president George Bush aan Colombia zijn twee Amerikanen in dat land ontvoerd. Een van hen werd na korte tijd on gedeerd vrijgelaten, over het lot van ae ander, een leraar, is nog niets bekend. De ontvoering in 'drugs- stad' Medellin zou het werk zijn van een linkse guerrilla-organisatie, die hiermee wil protesteren tegen het bezoek van Bush. De politie sluit ech ter niet uit dat de ontvoer ders toch leden zijn van de drugsmaffia, die op deze wijze pogen de VS onder druk te zetten af te zien van de 'cocaïine-top'. collega's Bush, Alan Garcia van Peru en Jaime Paz Zamo- ra van Bolivia. De bijeenkomst zal slechts enkele uren duren en het poseren voor de foto grafen wordt veruit het be langrijkste onderdeel. De 'overeenstemming' die de vier zullen bereiken ,over de striid tegen de drugs heeft enkele dagen geleden al definitieve vorm gekregen in een slot communiqué met heel veel woorden en heel weinig sub stantie. Drugs-tsaar De drie Latijnsamerikaanse landen, waar tesamen het leeuwedeel wordt geprodu ceerd van de cocaïne voor de Amerikaanse markt, zullen beloven hun strijd tegen de il legale verbouw van de coca- plant en tegen de drugsbaron nen voort te zetten, de VS zul len onder meer beloven de vraag naar cocaïne af te rem men en de drie zuidelijke lan den te helpen met het opzetten van een onschuldiger soort landbouw. President Bush zal ook voor enkele miljarden dollars mili taire steun toezeggen aan Co lombia, Peru en Bolivia, in hun pogingen de zwaarbewa pende en kapitaalkrachtige Medellin- en andere drugskar tels de baas te worden. In feite wemelt het Ameri kaanse anti-drugsbeleid van de tegenstrijdigheden en van de simplismen, die Latijnsame rikaanse autoriteiten bepaald niet uitnodigen tot hartelijke samenwerking met Washing ton. Zo is er het taaie geloof van de Amerikaanse autoritei ten in een harde aanpak, niet alleen van de handelaren in, maar ook van de gebruikers van drugs. Dat geloof heeft niet kunnen verhinderen dat de vraag naar drugs vanuit de Amerikaanse samenleving de laatste jaren zeer sterk is ge stegen. Het hoofd van president Rea- gans anti-drugsbureau William Bennett (in de VS steevast 'de drugs-tsaar' genoemd) schat dat thans tien miljoen van de 240 miljoen Amerikanen met enige regelmaat cocaïne of he roïne gebruiken, dat vier mil joen van hen een ernstig ver slavingsprobleem hebben, en dat er daarvan een miljoen 'hopeloos' zijn. Hopeloos lijkt bok de bestrijding van de drugsaanvoer, waarin bij het geringste succes op het La tijnsamerikaanse front onmid dellijk een verschuiving blijkt op te treden naar heroïne van uit de beruchte 'driehoek' in Zuidoost Azië. Verslagenheid Alleen al uit Colombia komt naar schatting dit jaar een half miljoen kilo cocaïne naar de Verenigde Staten. Er is sprake van een illegale handel van miljarden dollars per jaar. Als gevolg van de relatief lage prijs van het spul is die handel zich gaan concentreren in de arme zwarte wijken in de VS, waar ze zich steeds meer vol trekt in de vorm van een stadsguerrilla-oorloe. In de hoofdstad Washington hebben in dit nog jonge jaar 1990 al vijftig moorden plaatsgehad, waaronder veel 'executies' van rivaliserende cocaïnehandela ren. Van de twintig miljard dollar die president Bush volgend jaar aan de bestrijding van de epidemie wil besteden, gaat maar een kwart naar behande ling van verslaafden en naar preventie. De rest van het geld vloeit naar politie, inlichtin gendiensten en het Pentagon (dat na de verdwijning van het communistische gevaar wel een andere 'vijand' kan ge bruiken). Die vijand was on der anderen president Noriega van Panama, die thans in een Amerikaanse gevangenis zijn proces afwacht. De militaire invasie van de Amerikanen in Panama was een van die gro ve Amerikaanse stijlfiguren, die veel kwaad bloed hebben gezet in Latijns-Amerika en die de Noordamerikanen tot gewantrouwde geallieerden maken in de strijd tegen de drugskartels. Ook andere krijgsplannen die in de VS worden gesmeed ver ontrusten veel Zuidamerika nen. Zo is een laboratorium in de buurt van Washington in opdracht van de regering Bush een biotechnologische tech niek aan het ontwikkelen om de coca-plant te infecteren met een genetische afwijking, zo dat het gewas geen actieve verslavende stof meer produ ceert. En zo worden de zuid grens en de zuidelijke kustlij nen van de VS uitgerust met de meest geavanceerde elec- tronische opsporingsappara- tuur tegen smokkelaars, waar bij het 'meegenomen' is dat zo ook arme illegale werkzoeken den uit het zuiden kunnen worden geweerd. Zucht Wat ronduit verontwaardiging in Latijns-Amerika teweeg brengt, is de weigering van de regering Bush om iets te doen aan het vrije wapenbezit voor Amerikaanse burgers. Toen het Colombiaanse leger in de cember in een ware veldslag de drugsbaron Gonzalo Gacha en vijftien van zijn lijfwachten wist te doden, bleek 90 van de veroverde wapens afkom stig te zijn uit de VS, waar in veel deelstaten zelfs mitrail leurs vrij in de handel zijn. De machtige National Rifle Asso ciation, die de filosofie aan hangt dat niet de wapens maar de misdadigers het probleem zijn, heeft steeds een verbod op particulier wapenbezit in Amerika kunnen verhnderen. Al die omstandigheden maken dat de happening morgen in Cartagena vooral een symboli sche bijeenkomst wordt van politieke leiders die het pro bleem aanklagen maar er geen raad mee weten. hbiaanse militair op wacht in Cartagena, waar morgen ■enten praten over de strijd tegen de drugs. Als gold het een script voor een James Bond-film, zal de militaire machtsontplooiing rond de president zichtbaar worden in een parate Ameri kaanse vlooteenheid voor de Zuidamerikaanse kust, VS- commandotroepen in het Co lombiaanse struikgewas, F-15 en F-16 straaljagers rond het presidentiele vliegtuig (de 'Air Force No.l') en een zwerm he likopters rond die waarin Bush zal zitten, opdat de drugshandelaren met hun luchtdoelraketten op de ver keerde zullen mikken... Dat President Bush, ondanks de zorgen om zijn veiligheid, naar het hol van de drugsmaf fia durft, moet zijn vastbera denheid symboliseren de drugsplaag uit te roeien. Het wordt een ontmoeting van Colombiaans gastheer presi dent Virgilio Barco, met diens 10W: „ONS LAND IS GEEN FAILLIETE BOEDEL' (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De Amerikaanse president George Bush gaat morgen naar de topconferentie over internationale drugs bestrijding in Colombia. Het wordt een van de merkwaardigste dagtoch ten die een Amerikaans staatshoofd ooit heeft ge maakt. komende weken al begint een Duits-Duitse commissie met de voorbereiding. Zowel Modrow als Kohl zagen op een perscon ferentie na de eerste bezoek dag dit akkoord als een beslis sende stap in de richting van vereniging. De commissie moet makro- economische gegevens van de DDR op tafel brengen, onder meer het bedrag aan gespaard vermogen dat volgens de Oost- duitse Staatsbank rond de 175 miljard Oostduitse mark om vat, inclusief 25 miljard Ost- mark aan verzekeringsgelden. Verder moet de commissie in zicht krijgen in de omvang van de totale Oostduitse schuld, de begroting en over de omloopsnelheid van het geld. Op basis van deze gege vens moet de wisselkoersver houding tussen de Westduitse en Oostduitse mark worden beslist. Vangnet Met de bondsregering is de DDR-regering van mening dat onlosmakelijk met de invoe ring van de D-Mark als betaal middel de gelijktijdige invoe ring van de sociale markteco nomie verbonden moet zijn. Zowel Kohl als Modrow leg den nadruk op de noodzaak van een sociaal vangnet achter die vrije markteconomie. Bondsminister Norbert Blüm (sociale zaken en werkgele genheid) verzekerde dat de burgers van de Bondsrepu bliek niets hoeven in te leve- De Oostduitse premier Hans Modrow kijkt op zijn horloge bij het begin van de persconfe rentie gisteren in Bonn na de Duits-Duitse mini-top. De tijd van een zelfstandig DDR lijkt bijna te zijn verstreken. foto: ap ren als prijs voor de opbouw van sociale voorzieningen in de DDR. Nu al bieden vijf ar beidsbureaus en de overkoepe lende dienst yoor de arbeids voorziening in Nürnberg de DDR-instanties de helpende hand bij de opbouw van een systeem ter opvang, herplaat sing en omscholing van werk lozen. Dimensies De Oostduitse premier Hans Modrow zei tijdens de perscon ferentie dat een nieuw hoofd stuk van de Duitse geschiede nis is begonnen. Daarbij moeten de toeschouwers zich niet blindstaren op de „bittere nederlaag van het reële socia lisme" maar ook aandacht hebben voor de Oostduitse cul turele, geestelijke en materiële waarden, zo zei de premier. Hij waarschuwde er wel voor dat de DDR niet van plan is zich zomaar door de Bondsre publiek te laten opslokken. „De DDR heeft zijn eigen waarden, zijn eigen hoogge kwalificeerde werknemers, omvangrijke industrieën en landbouwgronden, die goede mogelijkheden bieden voor westers investeringskapitaal". Dominee Rainer Eppelmann die namens de oppositiegroep „Demokratischer Aufbruch" minister zonder protefeuille is in de regering-Modrow, stak in een reactie op de resultaten van de eerste bezoeksdag zijn teleurstelling over de West duitse houding niet onder stoe len of banken. Hij zei bang te zijn dat de uitkomst van de ge sprekken onvoldoende is om een eind te maken aan de aan houdende exodus van Oost duitsers in de richting van de Bondsrepubliek. HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES (Over dit stripverhaal loopt tot 11 juni een tentoonstelling in het Maritiem Museum in Rotterdam). Gebeurtenis sen elders in de wereld heb ben de zaak van de Vietna mese boot vluchtelingen in Honkong uit de aandacht verdreven. Maar de toe stand in de kroonkolonie is nog altijd zeer gespan nen vanwege de plannen tienduizenden vluchtelingen naar Vietnam terug te sturen. Gisteren moest de op roerpolitie worden ingezet om in een van de opvang kampen de rust te herstel len. niuiHiHiHDimimis hze correspondent 4link Drost) rl f4— Blijdschap en - jlling tekenden ie afwisselend het Van de Oostduitse ^president Hans [jjl na de eerste dag jeris tweedaagse be- 'fp zijn Westduitse n bondskanselier schepping van een unie in de beide wordt de grootst ast gezet. In de to— Het is voor Jacob Claeszoon een klein kunstje het 'toog gras aan te steken. Wanneer een kleine vlam knet- ttfist het opperhoofd eerst verschrikt achteruit, maar dan j plotseling de fakkel en rent er mee de grot in. Jacob volgt hem aarzelend. De overige wilden blijven eerbiedig ïfr de grot hangt een zware gaslucht en het is er aarde- Waar is het opperhoofd gebleven? Maar op hetzelfde ogenblik klinkt een luide knal en meteen schiet een heldere vlam op uit de aarde. Jacob Claeszoon begrijpt, dat hier aardgas aan wezig is, dat hij ook wel eens op zijn reizen naar de Levant heeft zien branden. Wat is dat echter daar tegen de wand van de rots? Het lijkt wel een enorm afgodsbeeld. Lang kan hij er niet over nadenken, want nu stromen ook de andere wilden binnen, zich koesterend aan de warmte van de gasvlam. helle vervanging van iiitse Mark als wettig jidel door de West- "j-Mark. Blij was hij 0I[de gelijktijdige vor- I een economische ge- jip in de beide staten. Jarstelling echter was jjluitse weigering om snel tegemoet te ko- een 'solidariteitsbij- 10 en 15 miljard om het con- in de DDR op te brengen en inwoners te bewe- land te blijven. De blijft beperkt tot bedragen, waarde van on- D-Mark (5,7

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5