De bouw kibbelt over 36 uur „Er zijn kennelijk twee CD A's" Greenpeace meldt duizenden jonge slachtoffers Tsjernobyl Kamer wil hoger salaris voor beginnende leraar Lubbers: invulling sociale vernieuwing nog zonder problemen 'apenland CeidaeSoiwant WOENSDAG 14 FEBRUARI 1990 PAGINA 3 ;bond marine wijst |^i vliegkampen af —tAAG De Vereniging Belangenbe- ng Militairen (VBM) gaat niet ak- [Qmet het reorganisatieplan van de narinevliegkampen Valkenburg en oy in Den Helder. De grootste vak- ran marinepersoneel zal morgen tij- tgejet overleg van de Bijzondere Com- snOverleg Militairen Zeemacht protes- egen de onduidelijkheid van het re- or<jatieplan en de gewenste personeel- ?ig. Volgens de VBM is in het reorga- ?elj)lan niet terug te vinden waarom er voébeidsplaatsen in de vliegkampen osij verdwijnen, zoals voormalig staats- ujjis Van Hou welingen vorig jaar in eede Kamer aankondigde. Ook is de iet bepaald niet eens met de gevolgde Lire rond de reorganisatie. D'Ancona: integratie minderheden versnellen UTRECHT Minister D'Ancona (WVC) wil de integratie van etnische minderheden in de maatschappij ver snellen. De samenleving moet "bereid zijn een plaats voor hen in te ruimen. De bewindsvrouw zei dat vanmiddag in Utrecht bij de opening van het nieuwe kantoor van LSOBA, de Landelijke Sa menwerking Organisaties Buitenlandse Arbeiders. De minister kondigde aan cursussen te laten ontwikkelen voor het manage ment van bedrijven en instellingen om te leren om te gaan met „inter-etnische verhoudingen" op de werkvloer, om et nisch personeel aan te trekken en een verantwoord personeelsbeleid te laten voeren. Boete van 300 voor mishandelen conducteur ROTTERDAM Een 22-jarige man uit Capelle aan den IJssel is door de politierechter in Rotter dam veroordeeld tot driehonderd gulden boete omdat hij een buscontroleur heeft geslagen. De man heeft in juni vorig jaar in de nachtbus de 35- jarige controleur G. Geijsendorper vier keer gesla gen nadat die had geconstateerd dat de Capelle- naar met zijn abonnement had geknoeid. Geijsen dorper liep een gebroken neus en een gescheurde wenkbrauw op en was tien weken uit de roulatie. De controleur heeft ook een civiele procedure aangespannen met als eis 10.000 gulden smarte- geld. Zijn werkgever, de RET, heeft hem steun toegezegd in deze procedure en zelf ook 10.000 gulden schade geclaimd wegens loonderving. De afwikkeling van die procedures neemt nog maan den in beslag. Voorrang voor oudere woningzoekenden BREDA 55-Plussers in Breda die willen verhuizen krijgen gedurende een proefperiode van een jaar voor rang op alle andere woningzoeken den. Deze voorrangsregeling geldt nu omdat gebleken is dat oudere wo ningzoekenden in Breda steeds lan ger bij de stichting Woonruimtever deling Breda ingeschreven stonden. De gemeente en de vier woning bouwverenigingen hebben 1173 flats aangewezen waarin de voorrang geldt. Als daarin een woning vrij komt wordt die automatisch voor een 55-plusser vastgehouden. Een woordvoerder van de stichting ver wacht dat er dit jaar 114 flats met lift vrij zullen komen voor woning zoekende 55-plussers. AMSTERDAM Zo'n honderdduizend Russische kinderen lijden aan ernstige ziekten en gebreken als gevolg van de ramp met de kerncentrale in Tsjerno byl. Twintigduizend van hen zullen de gevolgen niet overleven, aldus de mi lieu-organisatie Greenpeace. Volgens Ron van Huizen „was onmid dellijk na de ramp duidelijk dat de kin deren te kampen zouden krijgen met gebrek aan weerstand door slecht voed sel en radioactieve straling". Zijn orga nisatie beraadt zich momenteel op een manier om hulp te geven. Van Huizen denkt daarbij in eerste instantie aan fondswerving. „Maar in feite is het al te laat om zinvol hulp te bieden", aldus Van Huizen. Greenpeace heeft de situa tie van de Russische kinderen nooit eerder in de publiciteit gebracht, omdat de organisatie op die hulpvraag nog geen antwoord heeft. Wel zal in twee uitzendingen van de te levisieserie Zeg 'ns AAA worden inge speeld op de situatie van de kinderen in de Sovjet Unie. In de afleveringen van 1 en 8 maart spelen enkele scènes op het actie-schip van Greenpeace, de Moby Dick. Een Russisch bemanningslid wordt daarin ondervraagd door een journalist. De Rus vertelt dan over „de nucleaire nachtmerrie" die zijn land heeft getroffen en waarvan zovele kin deren het slachtoffer dreigen te worden. WERKGEVERS PROBEREN VERGEEFS STAKINGEN TE VOORKOMEN Een bouwvakker die werkt aan het nieuwe hoofdkantoor van Nationale Nederlanden naast het Centraal Station in Rotterdam, luistert naar de stakings- oproep van de bonden. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) WOERDEN De werk gevers in de bouw hebben gisteren nog vergeefs ge probeerd de stakingen af te wenden. Maar de bouwbonden van FNV en CNV zijn niet ingegaan op een uitnodiging voor her vatting van het cao-over leg, omdat de werkgevers geen duidelijkheid willen geven over invoering van de 36-urige werkweek. Gistermiddag om 15.00 uur liep het ultimatum van de bouwbonden af, waarna het sein op groen is gezet voor sta kingsacties voor onbepaalde tijd. De bonden blazen de sta kingen pas af als er een princi pe-akkoord is over de gehele cao voor de 250.000 werkne mers. Werkgeversonderhandelaar C. de Fouw reageerde daar laco niek op: „Dan hebben we nog heel wat voor de boeg." Het aantal acties zal met de dag VANDAAGl IN HET lEUWi worden opgevoerd. Volgens De Fouw geeft de raadpleging van de achterban „ons aanlei ding het overleg té hervatten". Hij weigerde gisteren echter pertinent prijs te geven of zijn achterban onder voorwaarden bereid is de invoering van de 36-urige werkweek te aan vaarden. Uitnodiging De werkgevers beraden zich op een nieuwe uitnodiging aan de bonden om hen mee te de len wat de raadpleging heeft opgeleverd. De voorzitters van de bouwbonden van FNV en CNV, J. Schuller en F. van der Meulen, maakten duidelijk dat hervatting van het overleg alleen zinvol is als de werkge vers het compromis van onaf hankelijk voorzitter Lammers op hoofdlijnen onderschrijven: invoering van de 36-urige werkweek na medio 1991 met elf vrij in te roosteren atv-da- gen, waarbij de precieze vorm geving bespreekbaar is. De Fouw op zijn beurt is niet van plan het overleg „met een blanco chèque" in te gaan. De bouwbonden houden reke ning met langdurige stakin gen. De werkgevers zien voor alsnog geen reden naar de rechter te stappen voor een stakingsverbod. De Fouw noemde het niettemin „een ernstige zaak, onfatsoenlijk en onbegrijpelijk", dat de bonden niet op de uitnodiging voor overleg zijn ingegaan. Hij ver wijt de bonden dat zij geen duidelijkheid hebben gegeven over hun standpunt inzake verdere flexibilisering van de atv-dagen. De werkgevers wil len de sluiting tijdens de kerst periode handhaven en ook de gehele bedrijfstak op Goede Vrijdag en Hemelvaartsdag naar huis sturen. De rest van de atv-dagen zou per onderne ming in overleg tussen be drijfsleiding en personeel moeten worden ingeroosterd. Vasthoudendheid De werkgeversonderhandelaar beklaagde zich opnieuw over de vasthoudendheid van de bouwbonden wat betreft ver dere arbeidstijdverkorting. „Als de atv niet had gespeeld, hadden we allang een goed contract gehad", aldus De Fouw. De werkgevers zouden dan bereid zijn geweest meer loonsverhoging te betalen. Hij vindt het onverteerbaar dat de bouw als enige grote bedrijfs tak met een atv-eis wordt ge confronteerd, temeer omdat de bonden het argument van her verdeling van arbeid al heb ben afgezwakt. Vlucht Volgens de bonden is dat geen steekhoudend argument. 'Vlucht niet weg voor je eigen verantwoordelijkheid door je achter anderen te verschuilen, dat maakt geen sterke in druk", zeiden de repectievelij- ke voorzitters Schuller en Van der Meulen. Zij wezen erop dat de 36-urige werkweek in verschillende aan de bouw verwante sectoren al is inge voerd: schilders-, stucadoors- en baggerbedrijf, natuursteen- bewerkers en woningcorpoa- raties. Ook in bijvoorbeeld de zuivelindustrie, de agrarische en grafische sector kennen de werknemers al een 36-urige werkweek. Eisen De overige eisen die de Bon den noemen in het pamflet „Staak voor een goede cao" - onder meer prijscompensatie, loonsverhoging, vut-, wao- en ww-uitkering - zijn volgens werkgeversonderhandelaar De Fouw nog niet eens besproken. „Dat wordt blijkbaar gebruikt om een sfeertje te kweken". De gang van zaken rond de cao is voor de werkgevers aan leiding zich te beraden op an dere samenwerkingsverban den met de bonden, bijvoor beeld op het gebied van de ar beidsmarkt (Bouw-Vak-Werk) en de arbeidsomstandigheden. ledingen na rtinfarcten PERDAM Een eti/ inzicht in het an|stollingsmechanisme geiden tot minder TJjingen bij de patiënt isAnmiddellijk na een - 1 hartinfarct is inge- idto met een stolselo- ;o tnd middel, n inspuiten is al jaren een htfare methode. Het stolsel keft infarct veroorzaakt lost ron het bloed en daarmee de geF>f kan weer doorstro- rm Als bijwerking treden erf wel vaak bloedingen [cki zijn proefschrift waarop [ig>ndaag promoveerde aan el-Erasmusuniversiteit be- o £t de Rotterdamse arts F. aa^ek een nieuw inzicht in iidollingsmechanisme. Lee- lideed onderzoek naar fi- ïtlyse: het oplossen van ptolsels. It proces zijn heel veel ei- h betrokken: activatoren ft proces in werking stel- h remmers die het proces bieren. Een te snelle fi- yse kan leiden tot bloe- In doordat de stolsels te h^plossen. Een te langzaam •..ijs kan weer leiden tot een ^Tipping van de bloedvaten iloedstolsels. i die na een acuut hart- wordt ingespoten n jt niet alleen het stolsel ook stollingseiwitten hele bloedbaan waarna ingen komen. Leebeek 5 dat één van de rem- alpha-twee-antiplasmi- n grote rol speelt bij het Igaan van de afbraak van tollingseiwitten. Hij stelt it de dosis ingespoten stof worden aangepast aan de lelheid alpha-twee-anti- iine in het bloed. Na het iten daalt immers die lheid alpha-twee-anti- hine. ne doden bij /keersongeluk p In de Limburgse ge- lite Neer zijn vanmorgen zeven uur door een ver ongeluk drie mannen om leven gekomen. Volgens Woordvoerder van de poli- kwam een vrachtwagen nog onbekende oorzaak otsing met een busje. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De salaris sen van beginnende leer krachten moeten worden verhoogd. Op die manier kan het leraarschap weer een aantrekkelijk beroep worden voor jongeren en kan het dreigende tekort aan leraren worden inge damd. Daarover waren CDA, PvdA en VVD het gisteren eens tijdens het debat over de onderwijs begroting in de Tweede Kamer. Minister Ritzen en staatssecre taris Wallage van onderwijs kondigden eerder aan het aan zien van het leraarschap te willen verbeteren. Concrete maatregelen verbonden zij daaraan echter niet. De be windslieden verwachten bin nen drie jaar een tekort van 11.000 leerkrachten in het ba sisonderwijs en 5000 in het voortgezet onderwijs. Volgend jaar zullen er al 1500 vacatures in het onderwijs ontstaan. Behalve het verhogen van de aanvangssalarissen bepleitten de drie grootste partijen het te rugdraaien van de zogeheten WlISO-korting. Een bezuini ging die door de toenmalige minister van onderwijs, Deet- nian, werd ingevoerd, waar door leraren 1,85 procent van hun salaris moesten inleveren bovenop de 'gewone' ambtena- renkorting. De WlISO-maat- regel loopt nog door tot 1996. Korting „Toen er geldgebrek was, moesten onderwijsgevenden hoe pijnlijk en discutabel ook als eersten en enigen door een salariskorting bijdragen aan bezuinigingen. Nu er extra geld is, zullen zij ook de eer sten moeten zijn die die kor ting versneld terug krijgen", verwoordde het VVD-kamer- lid Franssen de bezwaren te gen de korting. Netelenbos van de PvdA vroeg de be windslieden „de martelgang van de WIISÓ niet tot 1996, door te laten lopen". De CDA'er Frissen stelde zich voorzichtiger op en constateer de slechts dat „de korting in het veld als zeer onbillijk wordt ervaren". Frissen denkt Minister Ritzen tijdens de be handeling van de onderwijsbe groting in de Kamer. FOTO: ANP dat niet alleen het lage salaris het tekort aan leraren doet ontstaan, maar ook het imago van het leraarschap. Ook daarvoor moeten Ritzen en Wallage een oplossing vinden en wel binnen het bestaande budget, meent hij. De regeringspartijen CDA en PvdA stelden de bewindslie den voor het lerarentekort op de korte termijn op te lossen door aankomende leraren vrij te stellen van de militaire dienstplicht en door het reser voir van herintreedsters aan te boren. Volgens mevrouw Ne telenbos (PvdA) gaat het hier bij om ongeveer 5000 vrou wen. Ze voegde eraan toe dat er dan wel voorzieningen voor kinderopvang moeten komen, omdat deze vrouwen veelal gestopt zijn met werken, om dat zij hun baan niet met het opvoeden van kinderen kon den combineren. Nieuw virus bedreigt computerbestanden ROTTERDAM Er is een nieuw en zeer ver nielzuchtig computervirus in het land. Volgens de Workshop voor Informati ca en Recht van de Eras- musuniversiteit in Rotter dam zijn er inmiddels tweeduizend met dit virus besmette diskettes in om loop. Bij de Erasmusuniversiteit zijn al vier bedrijven bekend die door het virus de informatie op hun harde schijven zijn kwijtgeraakt. De workshop vreest dat er al een veel groter aantal personal computers is besmet, iets wat niet meteen merkbaar is. De besmette diskettes dragen het virus 'Disk Killer', dat ook wel 'Ogre' wordt genoemd. Ze zijn als programmaschijf ver kocht bij muizen (aanwijsappa- raten) van het merk Artec. De partij kwam uit Taiwan verze geld in ons land aan en werd ook verzegeld doorverkocht. De floppy's besmetten de per sonal computer die op zijn beurt ook weer andere flop py's aansteekt. Na de besmet ting blijft het virus nog enige tijd verborgen. Nadat de com puter een bepaald aantal ke ren is uit- en aangezet wordt het virus actief en wist het de harde schijf. Dit wordt dan meegedeeld op het scherm. Volgens de workshop wordt het virus niet altijd actief. maar alleen bij een combinatie van handelingen door de ge bruiker. De Centrale Recher che Informatiedienst (CRI) kon gisteren nog geen oordeel geven. „Bij ons wordt zo'n zaak pas actueel als er aangifte is gedaan. Bovendien zijn er zo'n zeventig virussen in om loop, van plagerijtjes tot puur destructieve. De CRI wil best op dit nieuwe virus ingaan, maar dan moet de gedupeerde eerst naar de politie". Computerbezitters die vrezen met de 'Disk Killer' te maken te hebben, kunnen de Erasmu suniversiteit raadplegen. De workshop raadt aan de compu ter in elk geval meteen uit te zetten. tAIBAAI' door WILLEM RITSTIER OM 1.WAT (£6 IK 66M V0LGEM5 MU, U£g d£ MEER 6A5T l/AW M'W K/551 6A5T WAM 05 IRKITANR SPRülTl/r^i ft/ 7^ (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De eens gezindheid en onverzette lijkheid van de CDA-frac- tie in de Eerste Kamer kwam zowel voor de bei de bewindslieden als voor de PvdA-senatoren als een volslagen verrassing. De sociaal-democraat Si mons stak zijn veront waardiging niet onder stoelen of banken. „Er zijn kennelijk twee CDA's", gromde hij. „Er is één CDA in de Tweede Kamer dat zich houdt aan het eigen ver kiezingsprogramma en het re geerakkoord en één CDA in de Eerste Kamer dat er heel andere opvattingen op na-, houdt. Ik vind dit verbazing wekkend". Ook Van Amels- voort liet weten dat hem tevo ren „geen signaal had bereikt" dat zijn partijgenoten zouden tegenstemmen. Pas halverwege de avond werd duidelijk dat de christen democraten geen duimbreed zouden wijken en op een fron tale botsing met het kabinet aanstuurden. De regering was er volgens woordvoerder Boorsma niet in geslaagd uit te leggen waarom het huurwaar deforfait voor de eigen wo-, ningbezitter verhoogd moet worden van 1,8 naar 2,3 pro cent. Ook het dreigement van Heerma dat het verwerpen i van de wet de trendmatige verhoging van de huurprijzen in gevaar brengt, had geen in druk gemaakt. „De argumen ten die zijn gebruikt overtui gen ons niet. Mijn fractie zal aan dit voorstel geen steun ge ven", deelde Boorsma zakelijk mee. Het ministerie van financiën moet, nu het wetsvoorstel ver worpen is, nieuwe berekenin gen maken van de voorheffin gen op de inkomstenbelasting en van de loonbeschikkingen die de afgelopen weken aan huizenbezitters zijn opgelegd. In de honderdduizenden belas- tingbrieven die het land zijn ingestuurd was er al rekening mee gehouden dat de Eerste Kamer zou instemmen met het hogere huurwaardeforfait. Daar moet nu een correctie op komen, zegde Van Amelsvoort toe. Het ministerie zal een nieuwe voorlichtingscampagne starten om de gevolgen voor de inkomstenbelasting aan de circa 4,9 miljoen huiseigenaren uit te leggen. Tweede-Kamerlid,Ad Melkert, financieel woordvoerder van de PvdA, reageerde vrij laco niek op het debacle in de Se naat. Hij typeerde het verzet van CDA en VVD tegen het centrum-linkse kabinetsbeleid als een incident. „Het huur waardeforfait is ons geen crisis waard. Ik denk dat we ons er voor dit moment bij moeten neerleggen", aldus Melkert. Van de rug af gezien: de staatssecretarissen Van Amelsvoort (I) en Heerma overleggen wat de regering te doen staat nu de Eer ste Kamer de verhoging van het huurwaardeforfait heeft afgewe- Wegwerkersdag Valentijnsdag 1990. Dag van de wegwerkers. Overal in het land zijn zij vandaag als het ware bedolven onder de bloemen. Waren het vorige jaren de brandweerlieden, de vuilnismannen en de scheidsrechters die deze eer te beurt viel, nu zijn het de mannen die eraan hebben meegewerkt, dat sedert 1663 bij Den Haag de eerste klinkerweg werd aangelegd, maar liefst honderdduizend kilometer verharde weg in Nederland is aangelegd. Intensief ge bruik eist goed onderhoud en dat gebeurt door de wegwerkers, altijd bezig in weer en wind. Vandaar dat ook Bloemenbureau Holland vandaag hier bij wegwerkers in Amsterdam-Noord „even stil stond bij het werk aan de weg". FOTO: PR Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister .Lub bers sluit niet uit dat er in de ministeriële commissie sociale vernieuwing nog moeilijkhe den zullen ontstaan over de fi nanciële invulling van het be grip. „Maar", zo zei hij gister avond in de Tweede Kamer, „daarvan is op dit moment echter geen sprake". Ook over de invulling van de sociale vernieuwing bestaan volgens Lubbers geen proble men. ,|Alle bewindslieden in de commissie vertolken hun eigen gevoelens. Maar dat gaat in goede harmonie en er zijn geen tegenstellingen". De oppositie (VVD en D66) had het spoeddebat gisteren aangevraagd op grond van be richten dat er binnen het kabi net spanningen zouden zijn .ontstaan over het hoe en 'waarom van de sociale ver nieuwing. Premier Lubbers, geflankeerd door de PvdA-mi- msters Dales (binnenlandse za ken en coördinerend minister voor sociale vernieuwing) en d'Ancona (WVC), ontkende gisteren in alle toonaarden dat hij de coördinatie van de com missie naar zit toe zou hebben getrokken. De taakverdeling is nog steeds dezelfde als bij het aantreden van de commissie De premier zette nogmaals uit een dat hij als voorzitter van de ministeriële commissie de taak heeft na de discussies in het gezelschap de balans op te maken en met een verder plan van aanpak te komen. De be windslieden verwachten dan ook nog steeds dat de commis sie, conform de afspraak, over enkele weken de Kamer meer uitgewerkte plannen over de sociale vernieuwing zal kun nen voorleggen. De VVD'er Linschoten viel minister d'Ancona aan op haar uitspraken dat sociale vernieu wing nodig is om de desastreu ze gevolgen van de vorige ka- binetten-Lubbers te niet te doen. Premier Lubbers zat er niet mee. Hij gaf toe dat het in de vorige kabinetten gevoerde herstelbeleid de noodzaak tot sociale vernieuwing scherper in het vizier heeft gebracht. Lubbers deed de zaak af met een citaat van zijn „politieke vriend" Kaland, de voorzitter' van de CDA-fractie in de Eer ste Kamer die na het lezen van een interview met d'An cona zou hebben gezegd: „Dat is geen kind van Drees, maar een nakomertje van de chris ten-democraten".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3