FNV wil arbeidspools in bloembollensector Bond onderzoekt noodzaak ontslagen bij De Wreede Jubileum kerk Valkenburg VVD Katwijk wil centraal busstation Noordwijkerhout verhoogt leges Milieugroep in Voorhout Vechtpartij bij sociale dienst Alphen Volkstuinders De Zilk bereid meer te betalen 4 Goedkopere woningbouw en mili centraal bij CDA-Voorschoten LEIDEN OMGEVING C^idaeSotrumt WOENSDAG 14 FEBRUARI 1990 PA(^C Vervuilde bodem Duinvoetlaan Wassenaar wordt afgegraven WASSENAAR Een perceel grond aan de Duinvoetlaan en de Meijendelseweg in Wassenaar wordt binnenkort afgegraven. Daarbij zal een groot aantal oude opslagtanks worden verwij derd. Dit heeft de gemeente gisteren per brief aan omwonenden laten weten. Sanering van de bodem is noodzakelijk, omdat ter hoogte van de Duinvoetlaan 24 en 28 gebouwd gaat worden. Het desbetreffen de perceel grond staat al geruime tijd op het programma om te worden geschoond. In de bodem ligt namelijk een onbekend aantal brandstof-opslagtanks. Deze zijn in de loop der tijd gaan lekken. Daardoor is volgens de gemeente verontreiniging in het grondwater ontstaan. In de Duinvoetlaan worden na de graafwerkzaamheden, die vermoedelijk enkele weken in beslag nemen, twee riante villa's gebouwd. Voor de afgraving moeten ook de opstallen van de voormalige garage De Kievit worden gesloopt. Daarvoor is in middels door de gemeente een vergunning afgegeven. Brandweer waarschuwt voor ontbreken van vluchtstroken S4 VALKENBURG De kans is froot dat de nieuwe rijksweg 4 bij ongelukken slecht be reikbaar is voor hulpverleners. Dat zei de Valkenburgse brandweercommandant M. Walen gisteren tijdens een vergadering van de raadscom missie algemene zaken. De weg krijgt namelijk geen vluchtstroken. Het gebied rus sen de Jogthwijk en Katwijk aaan de Rijn is volgens Walen zelfs een „blinde vlek". Hij kondigde aan de mogelijkhe den bij oefeningen te onder zoeken. NOORDWIJKERHOUT De leges, vergoedingen die moeten worden betaald voor gemeentelijke diensten, gaan omhoog in Noordwijkerhout. Er ko men ook nieuwe leges bij. Gisteravond ging de commissie financiën akkoord met de door het colle ge voorgestelde wijzigingen in de legesverordening. Voor inlichtingen uit het geautomatiseerde bevol kingsregister zal de burger voortaan de werkelijk gemaakte kosten moeten vergoeden op basis van de tijd die nodig was voor de dienstverlening. Verder zal leges geheven gaan worden voor de verzoeken om verklaringen van geen bezwaar omdat de pro vincie op die manier de geweldige stroom van aan vragen wat wil indammen. Er komen leges voor de gemeentegaranties voor de hypothecaire leningen voor woningen. Deze maatregel geldt niet voor ge meentegaranties voor nieuwe huizen. Valkenburg kiest voor omroep Katwijk VALKENBURG De raads commissie voor algemene za ken van Valkenburg vindt dat de gemeente een representati- viteitsverklaring moet afgeven voor de Katwijkse omroep VLOK. De keus ging daarbij tussen Omroep Rijnland en de VLOK. In 1984 koos Valken burg nog voor Rijnland. Nu oordeelt de commissie eensge zind dat de VLOK zich inmid dels zodanig heeft ontwikkeld dat ze ook uitzendingen in Valkenburg mag verzorgen. VOORHOUT De Milieugroep Voorhout wordt dinsdag 20 februari officieel opgericht. Dan is in het kan toor van de WBV aan de Beukenrode 33 de oprichtingsvergadering. De ver gadering begint op 20.00 uur. Iedereen is daar welkom, want het doel is zo veel mogelijk Voorhouters bij de groep te betrekken. De groep komt tot stand nadat enkele initiatiefnemers afgelopen herfst een oproep plaatsten in de kranten. Op de agenada van de eerste vergadering staan de geschiede nis van de werkgroep en de presenta tie van leden, doelen middelen en wensen en Milieudefensie. Verder kunnen er vragen worden gesteld. Zuiveringsinstallatie j Sassenheim in 1995 SASSENHEIM De afval veringsinstallatie in Sassenjl in de tweede helft van 19f gebruik worden gesteld. omdat dan de persleiding d valwater van Sassenheim F1 wijk transporteert klaar is.r latie zal worden afgebroken^ Hoofdwond na aanii1^ LEIDERDORP Een bKJ die gistermiddag in Leid^ jj aanrijding kwam met een sers hield aan deze botsing tor hoofdwond over. De bromfie 18-jarige Noordwijkerhout^vl met de fietsers in aanrijding de groep op de Rietschans ij.e( halen. Hij is in het AZL b^gS OPLOSSING VOOR PERSONEELSTEKORT LISSE STREEK Door het instellen van arbeids pools kan het probleem van personeelstekort in de bloembollensector wor den opgelost. De werkne mers moeten een soort los-vast dienstverband krijgen, waarbij men, af hankelijk van de hoeveel heid werk, van bedrijf tot bedrijf trekt. Het is name lijk allang niet meer zo dat de piek in de bloem bollensector in één korte periode valt. Dit is de mening van de agra rische sector van de Voedings bond FNV. De vakbond lan ceerde vanmiddag, tijdens overleg tussen ministerie van sociale zaken, werkgevers en bonden een plan voor het in stellen van dergelijke pools. De bijeenkomst van vanmid dag was bedoeld om te over leggen over de arbeidsvoorzie- riingenproblematiek. Ministe rie en werkgevers willen be kijken in hoeverre in het hoogseizoen zou moeten wor den overgegaan tot het aan trekken van werknemers van buiten de EEG. Volgens de FNV is het helemaal niet no dig mensen van buiten de Eu ropese Gemeenschap, bijvoor beeld Polen, te halen. De bin nenlandse arbeidsmarkt, even tueel aangevuld met mensen uit de EEG-landen, biedt vol doende mogelijkheden, aldus de vakbond. Cao Grote doorn in het oog van de vakbond is het feit dat de cao voor de werkers in de bloem bollensector zo slecht wordt nageleefd. Twee controle-ac ties in de zomer van vorig jaar wezen uit dat op grote schaal tegen de in de cao vervatte re gels wordt gezondigd. Agra risch FNV-bestuurder Jet Grimbergen: „Er wordt te weinig betaald, te lang ge werkt, voor overwerk is geen goede regeling, er worden geen salarisspecificaties ver strekt, enzovoort, enzovoort. Zeer veel bedrijven lappen de cao aan hun laars en geven dat nog ronduit toe ook". Dit geconstateerd hebbende, heeft de FNV vorige maand de werkgevers eert zogeheten cao-nalevingsplan voorgelegd, waarin de bond voorstelt met de werkgevers er voor te zor gen dat de cao wordt nage leefd en ook gezamenlijk con trole daarop te houden. Grim bergen: „We wilden onder alle bedrijven een enquête houden om te bepalen wie de coa na leeft en van bedrijven die vol gens de regels te werk gaan een lijst aanleggen. Wie de en quête niet terugstuurt wordt persoonlijk bezocht. Maar de reactie van de werkgevers was negatief. Kennelijk willen de bedrijven niet in goede harmo nie samenwerken om tot een naleving van de cao te ko men". De FNV vindt dat eerst die collectieve arbeidsovereen komst voor de seizoensarbei ders in de bloembollen nage leefd moet worden, voordat gesproken kan worden over zaken als het aantrekken van buitenlandse arbeidskrachten. Grimbergen: „Wij weten na tuurlijk ook wel dat er in de drukste tijd knelpunten zijn, maar zijn van mening dat het niet de juiste manier is dan maar mensen uit Polen of an dere niet-EEG-landen hier heen te halen. De FNV zegt: maak eerst het werk in de bol len aantrekkelijker door het instellen van arbeidspools. Daarmee bied je de seizoens werkers een perspectief. Door ze, afhankelijk van de drukte, van bedrijf naar bedrijf te la ten gaan, kun je veel mensen voor langere tijd, in sommige gevallen zelfs het hele jaar rond, werk bieden. En een tweede manier om het werk aantrekkelijker te maken is natuurlijk gewoon door de cao na te leven". Pieken Voor de pieken die overblij ven moet volgens de FNV Door het arbeidspools in te stellen en de cao na te leven, kan het werk in de bloembollensector aantrekkelijker worden genf"1 vindt de Voedingsbond FNV. eerst binnen Nederland ge zocht worden. Vervolgens ko men de mensen uit de EEG- landen aan de beurt en daarna eventueel mensen uit de toe komstige EEG-landen Spanje en Portugal. Is aan al deze voorwaarden voldaan, dan zou overwogen kunnen worden mensen van buiten de EEG aan te trekken. De FNV is er echter van overtuigd dat dat dan niet meer nodig is. Volharden de wergevers in hun standpunt dat niet EEG- arbeiders nodig zijn en blijven zij weigeren de coa na te le ven, dan zal de vakbond niet schromen zich komend seizoen harder op te stellen. Grimber gen: „We gaan dan minder te rughoudend om met onze in formatie over bedrijven die in strijd net de cao hand zullen ook niet aarzeUe' men van die bedrijöc buiten te brengen, ijni terste geval zou je zej;n rechter naleving kunL deren". PAUL DE \P LISSE De agrarische sector van de Voedings bond FNV onderzoekt in hoeverre het noodzakelijk is dat er gedwongen ont slagen vallen bij het Lis- sese bloembollenexport bedrijf Üe Wreede. Dit verliesgevende bedrijf wordt overgenomen door het Sassenheimse Boot Export. Volgens de directie is gedwon gen ontslag voor de helft van de vierentwintig personeelsle den niet te vermijden. De om zet loopt al jaren terug en winst wordt er al een jaar of vijf niet meer gemaakt. Afgelopen vrijdag zou er over leg plaatshebben tussen de di rectie van De Wreede en een delegatie van F VN 'en CNV. FN V-bestuurder Jet Grimber gen daarover: „Wij zijn door de directie hiervoor uitgeno digd, maar voelden er aanvan kelijk weinig voor omdat we over onvoldoende informatie beschikten. We hebben toen eerst met het personeel over legd, dat ons verzocht toch een gesprek aan te gaan. Omdat ook personeelsleden van De Wreede deel uitmaakten van de vakbondsdelegatie, weiger de de directie vervolgens ech ter te praten Het bewuste gesprek heeft in middels toch plaatsgevonden. Na wat faxberichten over en weer liet de directie weten be reid te zijn tot een gesprek waaraan ook personeelsleden zouden deelnemen. Het resul taat van dit overleg, dat gister middag plaatsvond, is dat de vakbonden inzicht krijgen in de financiële situatie bij het bedrijf. Grimbergen: „Onze mensen gaan nu de noodzaak van de voorgenomen ontslagen onder zoeken en kijken of hier bij voorbeeld niet sprake is van een soort sterfhuisconstructie. De afspraak is dat bonden en directie op 6 maart weer bij el kaar komen". Tot die datum vallen er in elk geval geen besluiten. Van avond is er in Lisse een bijeen komst van het personeel en de bonden, waarop overleg plaatsheeft over welke gege vens de vakbonden van de di rectie gaat eisen. De directie laat bij monde van J. van Overbeeke weten dat er voor de twaalf mensen die moeten verdwijnen een goed sociaal plan klaar ligt, maar dat de bonden daar nog niet naar willen kijken. „Eerst wil len ze onderzoeken of ontslag wel noodzakelijk is. Dat is hun goed recht natuurlijk", aldus Van Overbeeke die zegt grote zorgen over de situatie te heb ben. „Maar het gaat om niet meer dan twaalf mensen. Dat is voor die twaalf natuurlijk een ramp, maar het zijn er geen duizenden zoals je regel matig in de kranten leest". VALKENBURG De hervormde kerk in Val kenburg is vandaag pre cies 40 jaar geleden in ge bruik genomen. Dat ge beurde op 14 februari 1950 nadat de diensten ja renlang in een noodge bouw waren gehouden. De oude kerk en toren waren in mei 1940 door oorlogsgeweld verwoest. De herbouw van een to ren werd na de oorlog niet toegestaan vanwege de laag overkomende ma rinevliegtuigen. Op de plaats van de huidige kerk stond al in 1425 een kruiskerk, de „Johannes de Doperkerk". Oorlog en ruzies tussen Hoeken en Kabeljau wen leidden er toe dat de kerk in 1490 door brand werd ver woest. Vier jaar later stond er weer een nieuw kerkgebouw voorzien van een prachtig nieuw koor. De toren werd hoog opgetrokken en voorzien van een puntige spits. De rust duurde ongeveer 80 jaar maar vond zijn einde in 1573 door verwoestingen van Spaanse benden. De kerk moest het toen weer ontgelden, maar bleef toch overeind. Op 22 maart 1599 werd in een weer herstelde kerk, van de preekstoel afgelezen dat men een protestantse gemeente wil de worden. Een jaar later sloot de laatste pastoor van Valken burg en commandeur van Kat wijk, Francois Worms, een verdrag met de kerkmeesters over kerk en pastorie. De eerste hervormde predi kant was David Jacob Rever- set in 1599. Hij diende de com binatie valkenburg-Katwijk. In 1619 werd valkenburg weer een afzonderlijke gemeente. Dé" hervormde kerk die vandaag 40 jaar in gebruik is. Op 5 september 1665 werd de kerk door de bliksem getrof fen. Het houtwerk verbrand de. In de jaren daarna veriel het gebouw steeds verder. Uit eindelijk kwam er in 1844 weer een nieuw gebouw. De constructie daarvan was ech ter slecht. Bij het luiden van de klok wiebelde de toren ver vaarlijk Die werd dan ook op last van de gemeente in 1929 afgebroken. Er verrees daarop een nieuwe slanke toren, die FOTO: PR maar een kort bestaan had. Hij viel ten offer aan het geweld van 1940. Een paar jaar gele den gingen er weer stemmen op om een nieuwe toren te bouwen. Daar is om financiële redenen niets van gekomen. ALPHEN AAN DEN RIJN Bij de sociale dienst aan het Stadhoudersplein in Al phen is gisterochtend om streeks half elf een vechtpar tij uitgebroken tussen twee Alphenaren en twee politie mannen. Een van de Alphenaren, 42 jaar oud, was boos geworden omdat hij geld wilde hebben van de dienst, maar dat niet kreeg. De directeur verzocht hem drie keer om het ge bouw te verlaten. Omdat de man dat niet deed, werd de hulp van de politie ingeroe pen. Toen de agenten arri veerden, kreeg een van hen een „enorme dreun" in zijn gezicht, vertelde een politie woordvoerder vanochtend. De man weigerde om met de agenten mee te gaan, waarna een flinke vechtpartij ont stond tussen de twee politie mannen, de 42-jarige Alphe- naar en zijn 47-jariger broer uit Alphen. Volgens de woordvoerder hebben de agenten „flink moeten slaan" voordat ze de mannen in de boeien konden slaan. Allen liepen lichte verwondingen zoals bloed neuzen en schrammen op. Na verhoor op het politiebu reau zijn ze gisteravond weer heengezonden. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. DE ZILK De Zilker volkstuinders zijn in prin cipe bereid meer te beta len als hen nieuw land wordt aangeboden. Dat besloot een meerderheid van de leden van de vere niging Stockweijde. De volkstuinders raken waar schijnlijk dit jaar hun grond kwijt in yerband met woning bouw, maar het is moeilijk om elders terrein te krijgen. Toch legde het bestuur de le den een plan voor dat uitging van 160.000 gulden voor een hectare land. „Maar dat be drag stamt nog van november vorig jaar en toen was de rentestand een stuk lager", al dus voorzitter Van Schie. Het bestuur had wat mogelijk heden op een rij gezet om het geld bijeen te krijgen als er grond gevonden wordt. Behal ve een obligatierekening en een hypothecaire lening werd daarbij ook een gemeentelijke bijdrage genoemd. Gisteravond kwam raadslid Hulspas (D66) daar op terug in de commissie financiën. Ze was met vertegenwoordigers van VVD en PvdA aanwezig geweest bij de ledenvergade ring en ze had de indruk dat de gemeente aan de volkstuin vereniging toezeggingen had gedaan. Wethouder Heems kerk zei echter dat de enige toezegging van de gemeente was geweest dat er hand-en- spandiensten zouden worden verricht voor het vervoer en de opslag van materiaal. Ook voorzitter Van Schie van de volkstuinvereniging verklaar de dat er geen toezeggingen waren gedaan. Man bedreigt personeel EWR ALPHEN AAN DEN RIJN Twee personeelsleden van het Alphense kantoor van de Ener gie- en Watervoorziening Rijn land zijn gisteren bedreigd door een nog onbekende jongeman. Die was rond half elf het ge bouw aan de Prins Bernhard- laan binnengekomen. Toen hem werd gevraagd waarom hij in de bureauladen snuffel de, vertelde hij dat hij verwar mingsmonteur was. Voordat hij het hazepad koos bedreigde hij twee medewerkers met een „op een vuurwapen gelijkend voor werp", aldus de politie. Een on derzoek in de omgeving heeft gisteren niets opgeleverd. Bromfietsers bekeurd VOORSCHOTEN Tien bromfietsers zijn vanmorgen vroeg bekeurd bij een groot scheepse controle op de Leidse- weg in Voorschoten. In totaal werden vijftig bromfietsers ge controleerd. De bekeuringen werden uitgedeeld vanwege het opgevoerde vermogen of de geluidsoverlast. KATWIJK Een cen traal gelegen busstation, met fietsenstalling, voor interlokaal verkeer met de bedoeling Katwijk be ter en sneller bereikbaar te maken. Dat wil de plaatselijke VVD in Kat wijk. De partij doet deze suggestie in haar pro gramma voor de komende gemeenteraadsverkiezin gen. Met de in het programma naar voren gebrachte stelling dat de bereikbaarheid van Katwijk te wensen overlaat, doelt de VVD niet zozeer op het ontbreken van busver bindingen als wel op het tijd rovende karakter ervan. Als voorbeeld wordt de veel tijd vergende rit van Noordwijk via Katwijk naar Den Haag genoemd. Beter zou het zijn, aldus de VVD, om met name binnende spitsuren de noord-zuid- en de oost-west- verbindingen elkaar op een centraal gelegen busstation te laten kruisen alwaar men zou kunnen overstappen. Voorwaarde daarbij is dat de aankomst- en vertrektijden goed op elkaar aansluiten. In het programma van de VVD staat voorts te lezen dat de partij voorstander is van een intergemeentelijke sa menwerking. Katwijk zou in de ogen van de liberalen een centrale functie kunnen ver vullen in de Duin- en Bol lenstreek, met name met be trekking tot de nu in gang gezette regionale samenwer king bij politionele taken. De kandidatenlijst voor de op 21 maart te houden ge meenteraadsverkiezingen wordt bij de VVD getrokken door J.G. van Paridon-van Tol. Op de tweede plaats staat eveneens een zittend raadslid: D. van der Pias-van der Plas. Op de plaatsen drie tot en met vijf staan respec tievelijk W. van Beelen, A. IJzerman en L.H. Traas-van Vianen. Katwijks zwei beleefde topja® KATWIJK Het F' Aquamar in Katwijk [n rig jaar veel meer Pa getrokken dan het jaa Met een totaal vaif zwemmers trok het 92.576 bezoekers i het recreatiebad en bad het gehele jaarfri zijn geweest. Het Katwo seum trok ook meer 1 Ruim 1.600 mensen mfv ten een kaartje 10.000 bezoekers eei kwamen nemen. Bij theek was het eveneeSM ker. Er werden 44.0W>r meer uitgeleend, wat bracht op 763.000 boe) blijkt uit het boekje Kk' cijfers. Iw De gemeente Katwijfh vorig jaar voor het e/e langé tijd een vestigp schot. Tussen 1984 en 1 trokken elk jaar meeJe uit Katwijk dan ziclk kustdorp vestigden. Mr ging het om 143,2 nidi trekkers dan nieuwkqei 1989 is deze tendens I eerst omgebogen. In Br kwamen 23 meer mjd Katwijk wonen dan eifc ken. Het inwonertal f- wijk steeg in 1989 meij sonen. Het totale irt, staat nu op 39.819 20.173 vrouwen en I9.fi nen. Het geboorteT nam vorig jaar toe mL sonen. In 1988 waref veel meer, namelijk j/ 1987 ging het om 355 L Het aantal huwelijk kingen beliep vorig t een stijging van 29 ten van het jaar ervoor. mensen dat hun huvr ontbinden groeide vl eveneens, van 55 naaf Van de 1460 misdrijvr Katwijk zijn gepleeg<l politie 18% op te lor' jaar daarvoor lag dat ge nog op 25 procerj schreven procesverbale den in totaal 252.200 gr een afname van 20.000 gulden in vei met het jaar ervoor, if mensen dat werd aani' voor rijden onder invr der aanrijding was in P merkelijk hoger. Dat t te danken aan de vf controle-apparatuur. F VOORSCHOTEN De bouw van goedkopere wo ningen tot een prijsklasse van 200.000 gulden, extra financiële offers voor het milieu en een bevordering van het verenigingsleven. Met deze speerpunten gaat het CDA- Voorschoten de gemeen teraadsverkiezingen in. Het verkiezingsprogramma werd gisteren door lijsttrekker F. ten Have gepresenteerd. Een zo breed mogelijk college van burgemeester en wethou ders, waarbij in principe geen enkele groepering bij uitgeslo ten wordt, is wat het CDA wil. De partij streeft er tevens naar, dat onder verantwoorde lijkheid van een wethouder een speciale commissie milieu wordt opgericht en dat er een meldpost voor milieuzaken komt. De partij blijft onverkort vast- houden aan haar stH dat de aanleg van Rija West met alle mogelij delen voorkomen m& wil de partij dat de Nl( de spitsuren een «I dienst instelt en geenl dienst. Om de drempel gemeenteraadslid en Js verlagen, wil het Cv vaste dag per maand aan het horen van vt gen en organisaties, ft

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14