Leiden wil miljoenen extra van ministerie indbouwdiensten gaan samenwerken AD wil geen hoger tekort Waterbos LOKAAL „Ik ben altijd meer een pragmaticus dan een politicus geweest «EN OMGEVING ËoidóeSouacMtt WOENSDAG 14 FEBRUARI 1990 PAGINA 13 Jital drijven I IN teenaar ■ik ft ol 1 MAAR Het aan- 3i/assenaar gepleeg- rtrijven is vorig jaar !aI ten opzichte van erden in 1988 1068 2 jen geregistreerd, r waren dat er Wassenaarse po- kans in 1989 320 jap te lossen. ijverden in totaal 875 Efcngelukken geregi- ■1fegen 818 in 1988. Op fee bleef het aantal i ftngelukken gelijk (Voorgaande jaar: 15. Ar ver slag stelt de po- "de stijging van het i (prijdingen op de Ja- na de visuele weg- rjjng begin oktober oironderlijk is. In 1988 Sip de Jagerslaan |én verkeersongeval ijeld. Vanaf begin werden er twee ge- fyan doorrijden na B|jg gemeld en 10 aan- L®n doorrijden opge- 'jaarverslag van de [oijkt verder dat op 31 itr 1989 in totaal 2188 Hingen waren gere- j bij de vreemdelin- i^t die tesamen 61 glpnde nationaliteiten 1De Amerikanen met 8piden de grootste njvolgd door de Brit- 2tder wonen er in Ar nog 950 diploma- |dere vreemdelingen Dibijzondere status. In ^Jflt Wassenaar ruim eemdelingen, onge- 3p procent van de JCfcrse bevolking. M Protest tegen aeitiviteiten afvalbedrijf DEN HAAG/LEIDERDORP Omwonenden hebben bij de Raad van State een procedure aange spannen tegen het bedrijf Vliko BV, dat aan de Achthovenerweg in Leiderdorp bouw- en tuinafval ver werkt. Ze vrezen dat het water in de omgeving door de activiteiten van het bedrijf kan worden veront reinigd, waardoor bijvoorbeeld koeien ziek zouden kunnen wor den. Gisteren tijdens de zitting bij de Raad van State werd overigens duidelijk dat de oude vergunning voor het bedrijf is verlopen. Mo menteel draait Vliko BV op een zo geheten gedoogverklaring van het provinciale bestuur. Er wordt ge werkt aan een nieuwe vergunning. Volgens een speciale adviseur van de Raad van State moet in die ver gunning worden opgenomen dat op het buitenterrein van Vliko riole ring wordt aangelegd, zodat afval water kan worden afgevoerd. De grote hal van het bedrijf is al aan gesloten op het riool. Een woordvoerder van de provin cie liet gisteren weten dat twee keer per week wordt gecontroleerd of Vliko BV alle voorschriften na leeft. „We zijn er van overtuigd dat het bedrijf er alles aan doet", aldus de woordvoerder. De omwonenden zijn echter minder enthousiast. De Raad van State maakt waarschijn lijk binnen enkele maanden be kend of hun protest enig effect zal hebben. Compostvaten Leidschendam LEIDSCHENDAM De gemeente Leid schendam stelt voortaan jaarlijks 100 va ten beschikbaar voor het zelf composte- ren van groente-, fruit-, tuin- en keuken afval. In 1987 werden 100 vaten aange schaft die inmiddels allemaal zijn afgeno men. Gezien het toenemend milieube wustzijn en de stedebouwkundige uitbrei dingen verwacht men dat de vraag zal toenemen. Behalve grote vaten van 240 liter komen er ook kleinere exemplaren van 180 liter beschikbaar. De gemeente betaalt per vat respectievelijk 120 en 90 gulden. De afnemers krijgen subsidie en moeten voor een groot vat 70 gulden be talen en voor een kleiner vat 52,50 gul den. SNEL BODEMONDERZOEK BIJ ASFALTFABRIEK ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen wil dat er zo spoedig mogelijk een bodemonderzoek wordt ingesteld op het terrein van de voormalige As- faltfabriek aan de Prins Hendrikstraat in Alphen. Op het terrein wil de gemeente woningen bouwen. Gede puteerde Staten dringen er in hun ontwerp-uitvoe- ringsprogramma bodemsanering eveneens op aan het onderzoek te laten verrichten. De provincie heeft voor het onderzoek evenwel geen geld beschikbaar gesteld. Om de planologische ontwikkeling van het terrein geen achterstand te laten oplopen willen B en W van Alphen dat de provincie daar haast mee maakt. Dat geldt ook voor de naast de Asfaltfabriek gelgen locatie van de voormalige motorenfabriek De Industrie. Voor beide terreinen moet zo snel mogelijk een saneringsplan worden opgesteld. Voorts moet er een bodemonderzoek worden verricht in het gebied Vinkebuurt in Zwammerdam. Ook hier wil de ge meente huizen bouwen. Toeristen uit DDR bezoeken Noordwijk NOORDWIJK Met het neerhalen van het IJze ren Gordijn is voor de Nederlandse toeristenindus- tie een nieuwe markt in beeld gekomen. De VVV Noordwijk merkte dat bijvoorbeeld deze week. De eerste reserveringen vanuit Oost Duitsland voor een vakantie in Noordwijk zijn gedaan. Twee Westduitse reisbureaus reserveerden acht periodes ten behoeve van DDR-reisgroepen. Maar ook par ticulieren hebben inmiddels belangstelling voor een vakantie in Noordwijk getoond. Zo ontving de VVV een brief van een inwoner van Dresden, die schreef graag informatie over bloemenbadplaats Noordwijk te ontvangen. „Helaas weten wij van Holland helemaal niets. Nu we als DDR-burgers eindelijk vrij mogen reizen, zijn we blij met elke informatie over een vreemd land", aldus de Oost- duitse briefschrijver. LAATSTE KANS BIJ RAAD VAN STATE LEIDEN De gemeente Leiden wil 2,25 miljoen gulden per jaar extra krij gen van het ministerie van financiën. Morgen wordt bij de Raad van State een laatste poging ondernomen om een ho gere uitkering te krijgen in het kader van de verfij ningsregeling voor ge meenten met een slechte bodemgesteldheid. De gemeente Leiden krijgt in het kader van die regeling nog maar zes ton per jaar. Tot 1984 lag dat bedrag 2,25 miljoen gulden hoger. Het bedrag werd verlaagd toen de Rijks- geologische dienst nieuwe me tingen had verricht op Leids grondgebied, nadat een grens correctie met Warmond was uitgevoerd. Leiden nam twee hectare grond over, omdat an ders een klein gedeelte van de Merenwijk in de buurgemeen te zou liggen. De Rijksgeologi- sche dienst werkte volgens nieuwe meetmethoden en con stateerde dat het percentage slechte grond in Leiden veel lager was dan eerder was aan genomen. Dure hectaren Leiden vindt dat hier geen sprake is van „gelijkberechti ging", vertelt G. Verkuijl, hoofd van de directie finan ciën. „Voor alle gemeenten geldt dat er geen nieuw per centage wordt vastgesteld als er een grenswijziging is. Al leen voor gemeenten die met een grenscorrectie te maken hebben, verandert het percen tage. Met deze wetenschap zou het voor ons veel beter zijn ge weest als we tegen de gemeen te Warmond hadden gezegd: hou die grond maar. Dat was misschien wel lastig geweest, want er staan ook huizen, maar nu zijn we een dief van onze eigen portemonnee ge weest. Het zijn een paar heel dure hectaren geworden". De verlaging van de uitkering noemt Verkuijl een „heel kin derachtige beslissing". Eerdere pogingen om die terug te draaien zijn mislukt. Zo kreeg de gemeente bij de staatssecre taris en bij de Raad voor de Gemeentefinanciën nul op het rekest. De Raad van State is de laatste .instantie die het be sluit kan terugdraaien ten gunste van de gemeente. Overigens wordt op dit mo ment volgens Verkuijl ge werkt aan een herziening van de verfijningsregeling. „Het gaat in de toekomst niet alleen meer om het percentage slech te bodem, maar ook om de vraag waar die slechte bodem ligt en of er bijvoorbeeld zwaar verkeer overheen rijdt". De gemeente-ambtenaar ver wacht dat Leiden na de her ziening in elk geval meer dan zes ton krijgt. 3V FUSIE TUSSEN DLV EN STICHTING TEELTBEGELEIDING iq i? O IF ARENDSVEEN J nieuwe Dienst Voorlichting jn de al bestaande Teeltbegeleiding in krachten in Pand bundelen, voor een concur- j is verdwenen. ;er G. Koop van de g Teeltbegeleiding met klem het be- "fcn een conflictsitu- itfVe zitten op één spreek liever van ,t*rlegsituatie teekt inmiddels in ter- Xn overeenstemming ,^ge tijd geleden de be- Btn in rustiger vaar baren gekomen. De ling tussen beide in- ordt zo geregeld dat collectieve als de in- voorlichting uit één 'orden betaald. „Over van beide diensten itste woord nog niet /e beginnen dit jaar goede samenwerking integratie wellicht lig", aldus Koop, die :te dat beide instan- ir ook bij praktische in in het veld zullen ite probleem waar de ingsdiensten mee i is het forse verloop ^t personeel. Jongeren .van school komen, ge- ijhun voorlichtersbaan Jrtgezette studie om [maar het bedrijfsleven '«tappen. Dat duiventi- jnoet snel worden te- ijmgen, aldus de secre- jjvan der Lee van de ijiinbouw van Kring de Jen LTB. Slichting van de DLV iJt 1 januari 1993 volle- jf de overheid betaald, jjjwordt die vergoeding met vijf procent afge- n welke mate de dan nde kosten zullen betaald volgens het ginsel of door middel ctieve financiering is bekend. Wel komen chalige experimenten De samenwerking tussen DLV en Stichting Teeltbegeleiding moet kwaliteitsverbetering onder andere in de glasbloementeelt ten goede komen. foto: richard hogeveen met betaalde voorlichting. Binnen niet al te lange tijd wil de Stichting Teeltbegeleiding ook beginnen met groepsvoor- lichting. „Dat vergt nog wel overleg met de DLV over de financiering", meldt Koop. De DLV houdt zich niet bezig met de scholing van kwekers of hun personeel. De dienst is volgens woordvoerder ir. Bus hooguit bereid om bij te sprin gen bij praktijklessen. De DLV richt zich uitsluitend op pro- duktiebedrijven en niet op handelsbedrijven. De groeien de bemoeienis van veilingen met de voorlichting is volgëns beide instanties een slechte zaak. „Daar zijn al genoeg in stanties voor", zo stelden Bus en Koop. Diensten De DLV gaat zich vooral be zighouden met het verbeteren van de kwaliteit van het on dernemerschap, de arbeids plaatsen, het produktieproces en het rendement van alle land- en tuinbouwbedrijven. Daartoe zullen voorlichters van de nieuwe dienst door re gelmatige bezoeken aan indi viduele bedrijven adviezen uitbrengen en voorlichting en begeleiding geven op het ge bied van bedrijfsstructuur, be drijfsvoering, investeringen en automatisering. Er zal voort durend op de marktontwikke lingen worden ingespeeld. Vanuit Aalsmeer zullen twee teams van samen twintig per sonen de glasbloementeelt voor hun rekening nemen. Al kemade, Haarlemmermeer, Hillegom, Lisse, Noordwijk, Noordwijkerhout, Oegstgeest, Rijnsaterwoude, Katwijk en Sassenheim vallen onder Team West. Onder Team Oost zullen Aalsmeer zelf, Hazers- woude, Koudekerk, Leiden, Leiderdorp, Leimuiden, Ter Aar, Woubrugge, Zevenhoven en Zoeterwoude vallen. Vanuit Boskoop werkt een team van zeven personen voor de boom kwekers en vanuit Lisse werkt een team van eveneens zeven personen in de bloem bollensector. Onder dit team valt ook de (tulpen)broeierij. )URG Het te- ton het zwembad (aterbos mag niet ^worden. Dat stelt rfisburgse VVD in ^rkiezingsprogram- ij onlangs werd ge leerd. De VVD wil inen twee jaar een ton wordt opgesteld ,pt kostenprobleem *t Waterbos op te ''De VVD stelt ook de toekomst van het bui tenbad van het Waterbos ter discussie. De VVD stelt dat het vijftien jaar oude zwembad hard toe is aan een grote onderhouds beurt. De liberalen vragen zich af of de nodige investe ringen in het bad nog wel no dig zijn of dat er een redelijk alternatief is. De VVD meent niet direct dat het buitenbad van het Waterbos dicht moet maar denkt wel alvast, voor uitlopend op een studie naar de toekomst van het bad, aan de bouw van dure terraswo ningen waarbij de bewoners gebruik van het zwembad kunnen maken. K. Brul: „Des noods met een regeling voor de burgers zodat die er ook nog eens bepaalde uren ge bruik van kunnen maken". De VVD vreest verder voor de zwakke financiële positie van de gemeente Rijnsburg. Elke begrotingspost moet worden onderzocht. Zo nodig moet het huidige beleid drastisch wor den veranderd om een sluiten de begroting te houden, menen de liberalen. Voor de VVD is de bouw van een centraal on derkomen van de gemeentelij ke diensten een belangrijk on derwerp voor de komende vier jaar. „Alles onder een dak kan alleen de kwaliteit maar ten goede komen", meent de lijsttrekker en huidige wet houder vóór de VVD K. Brul. De VVD wil verder een inte graal beleidsplan om het mi lieu te verbeteren. Het inleve ren van klein chemisch afval en het gescheiden ophalen van afvalstoffen heeft hoge priori teit. Ook de rioleringen moeten worden verbeterd om dat dit flink wat milieuschade kan veroorzaken. Rijnsburg heeft een achterstand in het onderhoud van van de riole ringen van zo'n 12 miljoen. WETHOUDER J. VAN DALEN STOPT NA 13 JAAR VOORSCHOTEN „Potver teren is altijd iets geweest waartegen ik grote bedenkin gen heb. Politiek gezien is het natuurlijk prachtig om veel geld uit te geven aan zaken in de gemeente, maar je moet ook naar de toekomst kijken. Dat heb ik de gemeenteraad altijd voorgehouden. Het is belangrijk het vermorgen van de gemeente in stand te hou den, dat is een plicht die je je gens toekomstige generaties hebt", aldus wethouder ir. J. van Dalen (68), die 13 jaar lang namens de VVD waakte over de Voorschotense finan ciën. Te goed volgens sommi ge partijen, die in plaats van de jaarlijkse bezuinigingen liever hadden gezien dat en kele welgevulde fondsen wa ren aangesproken. „Onverstandig", hield de Van Dalen zijn gehoor altijd voor. „Je moet het ongeveer zien als iemand die 5000 gulden heeft gekregen en lid wordt van een golfvereniging, die 1000 gulden per jaar kost. Na vijf jaar is hij dan gedwongen om te bedanken als lid, omdat het geld op is. Neem nou bij voorbeeld het rioleringsfonds. Wij hebben 70 kilometer rio lering in de grond zitten met een vervangingswaarde van 90 miljoen gulden. Riolering heeft een levensduur van 60 jaar. Een eenvoudige reken som leert dan dat je jaarlijks anderhalf miljoen gulden moet sparen om die riolering uit eigen middelen te kunnen vervangen. Geeft je dat geld liever nu uit, dan dwing je de toekomstige bestuurders om geld te lenen, waardoor er veel rente betaald moet wor den en de rioolbelasting ver tienvoudigd zou moeten wor den om dat op te brengen. Dat kun je de toekomstige burgers niet aandoen". Vermogen Het is overigens niet zo dat wethouder Van Dalen de hand altijd ferm op de knip heeft gehouden. „Er is niets op tegen om geld uit te geven als je ook weer in vermogen investeert. Een brug over de Vliet bijvoorbeeld, het ver nieuwde gemeentehuis. Dat zijn zaken die een lange le venduur hebben. Maar koop van je vermogen geen dingen met een beperkte levensduur, die moet je weer snel vervan gen en dan heeft de begroting er weer een extra post bij. In dit soort zaken ben ik altijd meer een pragmaticus dan een politicus geweest". Van Dalen deed, voordat hij wethouder werd in 1977, eni ge ervaring in financiële za ken op als projectvoorberei der bij Shell Chemie. „Na langdurig verblijf in het bui tenland kwam ik in 1962 in Voorschoten wonen. Van po litiek begreep ik niet veel. Ik wilde daar meer van weten, verwachtte eigenlijk diep gaande politieke ideologieën aan te treffen, maar dat viel nogal mee. Je bezoekt een paar vergaderingen, van de VVD in mijn geval, je wordt gevraagd voor enkele com missies en van het één komt dan het ander". Dat andere kwam in 1970, toen Van Dalen dacht dat hij op een onverkiesbare zesde plaats was gezet bij de raads verkiezingen. „Die VVD ging toen echter onverwacht van vier naar zes zetels. En zo kwam ik, tegen wil en dank, in de gemeenteraad terecht. Maar ik moet zeggen dat het me meeviel, het was aardig werk. In 1977 viel ik in voor de zieke VVD-wethouder en vanaf dat moment ben ik wethouder gebleven. Het gro te voordeel was dat ik in 1981 met pensioen ging en dus tijd had voor dit werk. Wethou der zijn van een kleinere plaats is niet zo aantrekkelijk. Voor het geld hoef je het niet te doen en als je werk hebt moet je toestemming vragen aan je werkgever om enkele dagdelen vrij te nemen. En verder ben je natuurlijk veel tijd in de avonduren kwijt. Het doornemen van de stuk ken bijvoorbeeld, elke dag een tas vol. Ik kan dat als full-time wethouder op het gemeentehuis doen, een part time wethouder is daar ge weldig veel vrije tijd mee kwijt. Door de democratise ring is het werk bovendien steeds verder toegenomen. Je moet ook meer tijd vrijmaken om met mensen te praten". Gemeen teh uis Wethouder Van Dalen wil niet de eer opeisen voor pro jecten die in zijn collegeperio des tot stand zijn gekomen. „Ik heb hier geen alleenver toningsrecht, het is allemaal een kwestie van samenwer king. De vernieuwing en uit breiding van het gemeente huis is belangrijk geweest. Je kunt bijvoorbeeld wel een hoop verenigingen subsidië ren, maar er moet ook geld zijn om- je personeel goed te huisvesten. De 200 gemeente lijke ambtenaren hadden niet eens een kantine. Nu is alles mooi en modern, geautomati seerd, we hebben eindelijk een behoorlijke telefooncen trale". De opvolger van wethouder Van Dalen is niet direct aan te wijzen „Bij de verkiezin gen is alles mogelijk. De VVD doet het momenteel minder goed in de opiniepielingen. Bij een nieuw afspiegelingscolle ge zou onze lijsttrekker, de heer Van der Poel. in princi pe wethouder worden. Of hij dan wethouder wordt van fi nanciën is nog maar de vraag. De nieuwe CDA-wethouder, Frank ten Have zou wellicht die portefeuille kunnen krii- fen maar dat is allemaal kof- iedik kijken. Ik ga er in ie der geval van uit dat mijn op volger de financiën ook zorg vuldig beheert. In de gemeen teraad zitten en zeggen dat je geld wil aan bepaalde zaken wil uitgeven, en vervolgens in het college zitten en dat geld daadwerkelijk beheren, dat is een wereld van verschil". FRANK BUURMAN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13