kuijers stapt niet op STAD OMGEVING LLER n Klassiek cadeau ïldócSoiiAcmt Basisscholen Paus Johannes en Irene moeten dicht leiden krijgt twee gecombineerde verpleegtehuizen Vrouw aangerand NIEUW KANTORENCOMPLEX BIJ SCHUTTERSVELD Fracties willen snel politieke discussie ■BLu—n Budget onderhoud sportaccommodaties wordt verdubbeld Ceidóc SouAcmt WOENSDAG 14 FEBRUARI 1990 PAGINA 11 ft| li >etbal op herm Een aantal iers uit de om an de Garen tijdens de fina- ■an het komen- oetbal dit plein n in een grote De wedstriid rde plaats en de vorden recht- ertoond op een erm op 7 en 8 ichouwers kun- ribunes en ter- latsnemen. Ver- tr plannen voor n andere activi- e samenvallen akenf eesten. LEIDEN Een 21-ja rige vrouw is gister middag in het zuster huis van het Diacones- senhuis aangerand. Rond half twee hield een ongeveer 35 jarige man zich in het ge bouw op. Hij sprak de vrouw aan waarna hij haar betastte om zich vervolgens uit de voe ten te maken. De poli tie heeft later het zus terhuis nog tevergeefs doorzocht. Warmond kiest voor Rijnland WARMOND Omroep Rijnland krijgt een r'epresentativiteitsverkla- ring van de gemeente Warmond. Dat stelt het College van Burgemeester en Wethouders voor. Hoewel ge werkt wordt aan een zelfstandige omroep Warmond Lokaal voldoet dat initiatief nog niet aan de eisen van het Commissariaat voor de Media. De initiatiefnemers zelf denken daar nog twee jaar voor nodig te hebben. De representativiteitsverklaring geldt echter vijf jaar. Omroep Rijnland heefd daarop toegezegd dat het in principe mogelijk is dat Warmond Lokaal een vertegenwoordiger in het bestuur krijgt. Ook is het tijdstip en omvang van de Warmondse uitzen dingen bespreekbaar. Konijnenbelt op Thorbecke- stoel LEIDEN Het Leids Universitair Fonds (LUF) heeft de 48-jarige professor W. Konijnen belt benoemd tot bijzon der hoogleraar van ge meentelijke bestuur spraktijken. Konijnen belt, die hoogleraar is in Amsterdam, bezet hier mee de zogeheten Thor- beckeleerstoel. Dit is een driejarige wisselfunctie die de lokale bestuur spraktijk met wetenschap moet verbinden. LEIDEN De Leidse projectontwikkelaar Erica Beheer wil een groot kanto rencomplex neerzetten bij het Schuttersveld. Het nieuwe gebouw moet tegen over het pand van Research voor Beleid komen. De kosten ervan bedragen vijf tien miljoen gulden. Volgens de projectontwikkelaar heeft de gemeente Leiden al positief gereageerd op het plan. „De erfpachtuitgifte is al geregeld. We hopen dat we de bouwvergunning eind mei krijgen, tenminste als er geen problemen ontstaan. In juli kunnen we dan met de bouw beginnen", aldus directeur A. Swaak. Het complex aan het Schuttersveld krijgt een oppervlakte van 6000 vier kante meter. Het gebouw gaat zeven verdiepingen tellen en wordt in een L- vorm neergezet. Aan de binnenkant van de L wordt een parkeerdek met hon derd parkeerplaatsen gerealiseerd. Achter de kantoorgebouwen langs de Schip- holweg moeten 150 woningen verrijzen langs een verlengde Marisstraat. In ver band met de rust van de geplande woonwijk moet elk nieuw complex eigen par keervoorzieningen hebben. De projectontwikkelaar heeft al 2500 vierkante me ter kantoorruimte verhuurd aan een Zweeds produktiebedrijf, dat zijn Europese verkoopkantoor in Leiden wil vestigen. Een accountantskantoor wil 850 vier kante meter huren in het nieuwe complex. De projectontwikkelaar wil de na men van de bedrijven in dit stadium echter nog niet noemen. Vrouw breekt arm LEIDEN Een 21-jarige vrouw heeft gistermid dag bij een aanrijding op de Witte Singel haar arm gebroken. De vrouw stak met de fiets de singel over ter hoogte van de Paterstraat. Een auto be stuurd door een 36-jarige man kon ondanks hard remmen haar niet meer ontwijken. De vrouw moest worden overge bracht naar het Acade mische Ziekenhuis met een armfractuur en een uit de kom geschoten schouder. Lezingen over de wetenschap LEIDEN Studium Gene rale houdt dit voorjaar een serie lezingen op de donder dagavond over voortgang en vooruitgang in de weten schap. Aanstaande donder dag begint de serie met een lezing van P. Vries over de geschiedenis van de weten schap. Ditzelfde onderwerp is een week later eveneens aan de orde. Voor informa tie het verdere programma: 071-278026. De serie loopt door tot 17 mei en begint steeds om 20.30 uur in het Universiteitsgebouw, Cleve- ringaplaats 1 in Leiden. IGELIJK MAATREGELEN TEGEN DIRECTEUR SCHOUWBURG EN Cultuurwet- (r F. Kuijers is niet ilan om op te stap- Ii verband met de wburgfraude. Hij hierin de volledige van het college van W. Het college be- zich nog over even maatregelen tegen lirecteur van de wburg, F. Boelen, ouder P. Bordewijk iciën) wilde hier gis- ddag geen uitspra- iver doen. wordt nog onderzocht jn bij welke personen de woordelijkheden lagen, aast verzoekt het college de extra ingelaste com- yergadering voor cul- 'anavond de raadscom- voor de rekeningen een |oek in te stellen. Dat gistermiddag toen het i een verklaring gaf le gang van zaken rond ouwburg. eden J. Walenkamp en P. Langenberg (D66) i het afgelopen week- een lijst vragen op. Zij dit naar aanleiding van duiken van een geheim FOTO: TEJO RINGERS rapport van VB Accountants over de financiële administra tie van de Schouwburg. VB Accountants rapporteerde in november 1989 dat er 132.000 gulden was verdwenen. Dat rapport was op verzoek van justitie niet openbaar gemaakt. Het politie-onderzoek leidde op 5 januari tot de arrestatie van de adjunct-directeur van de schouwburg. Hij werd aan gegeven door de directeur van de schouwburg, zo bevestigde O. Scheepbouwer gistermid dag. De Leidenaar werd na twaalf dagen weer vrijgelaten, omdat er onvoldoende grond was hem langer vast te hou den. Het accountantsbureau heeft in februari 1989 een beschrij ving uitgebracht over de admi nistratieve organisatie van de Leidse Schouwburg. Aan deze beschrijving was geen enkel waardeoordeel verbonden. Op basis van dit stuk wilden de accountants nader overleg voeren met de directeur van de schouwburg. De afspraak hierover werd afgezegd in verband met ziekte van de di recteur. Volgens een woord voerder van VB Accountants vroeg de adjunct-directeur vervolgens om uitstel. Aange zien er voor de accountants geen aanleiding was om te rapporteren, gingen zij hier mee akkoord. Bordewijk werd in oktober 1989 op de hoogte gesteld van dit stuk. De ad junct-directeur kende dit epis tel niet. Kuijers kreeg de beschrijving van VB Accountants op 9 fe bruari 1990 onder ogen. Maar rond 20 juli 1989 werd hij al door het plaatsvervangend hoofd van de directie culturele zaken op de hoogte gesteld van een mogelijke overschrijding van het budget met ruim een ton. Exacte aard en omvang waren nog niet bekend aange zien er nog administratieve boekingen uitgevoerd moesten worden. Er werd besloten een nader onderzoek in te stellen. In september 1989 bleek dat het niet om een overschrij ding, maar om een kastekort ging van ongeveer 120.000 gul den. Aangezien er nog steeds gedacht werd aan een admini stratieve fout, kreeg de direc tie van de schouwburg op dracht nader onderzoek te verrichten. Kastekort Dit leidde niet tot bevredigen de resultaten, zodat de ge meentelijke directie financiën begin oktober 1989 zelf een onderzoek begon. Ook VB Ac countants kreeg de opdracht een nader onderzoek in te stel len. PCM Consult moest nade re voorstellen doen met be trekking tot de administratie ve organisatie. In de derde week van oktober werd een nieuw kastekort van ruim 700 gulden ontdekt. Op grond hiervan werd de politie inge schakeld. Aangifte werd ge daan op basis van het controle rapport van VB Accountants van 20 november 1989. Vanaf het moment dat duidelijk werd dat het om meer ging dan een administratieve ver gissing, is het college op de hoogte gehouden. LEIDEN De raads commissie voor de reke ningen moet binnen en kele weken een tussen rapportage uitbrengen over het onderzoek naar de schouwburgaffaire. Dat vinden de raadsfracties van PvdA, Groen Links en D66. Het onderzoek moet zich volgens deze partijen richten op het functioneren van het college van B en W. Als blijkt dat wethouders grote fouten hebben ge maakt, dan heeft dat conse quenties, aldus de woord voerders van de fracties van ochtend. Het CDA was niet voor commentaar bereikbaar. De PvdA vindt het vooral belangrijk dat ruim voor de gemeenteraadsverkiezingen op 21 maart duidelijkheid komt. „De feiten zijn zo ern stig dat de politieke discussie nog in deze collegeperiode moet worden gevoerd", aldus fractievoorzitter S. de Vree- ze. Ook de fractie van Groen Links zal er vanavond tijdens de gecombineerde commis sievergadering over de schouwburgaffaire op aan dringen dat de onderzoeksre sultaten binnen enkele we ken op tafel liggen. „De vraag over de politieke verantwoordelijkheid moet niet worden vooruitgescho ven. Het is helemaal wense lijk om die vraag nog voor de verkiezingen te beantwoor den. Als er fouten zijn ge maakt door bepaalde perso nen, dan kan dat heel nega tieve gevolgen voor hen heb ben. Maar als die fouten niet politiek aanrekenbaar zijn, S. de Vreeze (PvdA): „Ernstige feiten". FOTO: TEJO RINGERS dan moet dat ook op korte termijn worden gezegd", ver woordt fractievoorzitter R. van Lint de mening van Groen Links. Hij is niet bang dat een on derzoek dat slechts een paar weken duurt onzorgvuldig zal zijn: „Het onderzoek moet zich richten op de politieke vraag, en niet op de honder den andere vragen die kun nen worden gesteld over de financiële administratie bij de schouwburg. De laatste parlementaire enquête duur de ook niet lang". De PvdA sluit niet uit dat de uitslag van het onderzoek grote consequenties heeft voor bepaalde personen. Ook zou het zo kunnen zijn, zegt fractievoorzitter De Vreeze, dat het de onderzoeksresulta ten van de raadscommissie aanleiding geven voor een nader onderzoek naar het functioneren van andere ge meentelijke directies. „Maar dat kan na de verkiezingen op 21 maart ook". De VVD-fractie vindt ook dat na het onderzoek moet worden bekeken of controle van andere directies noodza kelijk is. De liberalen hech ten echter meer waarde aan een „goed, helder, inzichte lijk" rapport dan aan de da tum waarop dat verschijnt, aldus fractievoorzitter G. Bakker. „Wel hopen we dat er zo snel mogelijk duidelijk heid komt, vooral ook omdat er personen bij zijn betrok ken", zegt hij. D66'er P. Langenberg vindt dat door het onderzoek „alles boven tafel moet komen". „Het staat voor ons nog niet vast of dat onderzoek moet worden verricht door de raadscommissie. Het hangt af van de bevoegdheden die deze commissie krijgt. De on derzoekers moeten alle stuk ken ter beschikking krijgen en bovendien alle betrokken ambtenaren horen", aldus Langenberg. De democraten zeggen dat het onderzoek vooral een antwoord moet geven op de vraag of cultuurwethouder Kuijers voldoende in het werk heeft gesteld om op de hoogte te blijven van de fi nanciële toestanden in de schouwburg. „Over twee we ken moet er een tussenrap portage zijn. Die-moet vooral ingaan op de rol van de twee betrokken wethouders, waar bij het accent ligt op Kuij ers", aldus Langenberg. Hij noemt Kuijers de „eerst ver antwoordelijke wethouder, ook voor de financiën". Daarna is wethouder Borde wijk van financiën het meest verantwoordelijk, is de me ning van D66. hop p H. Bomers van 0 is vrijdag te gast RK Jongerengroep De bisschop ver een lezing over matische vernieu- ijeenkomst heeft p het St. Jacobshof- Doezastraat 25. Ig 20.00 uur. Meer 1 tie via tel. 071- of 071-895415. go-experts Nils en •ginnen vrijdag met "sus tango dansen in pmfabriek. De cur- irin het vurige voe lt van de eeuwen- rgentijnse dans uit- behandeld wordt, om 19.00 uur. Bel formatie en opgave: \442. in ten iging Konings- boudt vrijdag een ind in buurthuis 't je aan de Bernard- Verzamelaars zijn n tussen 19.00 en iur. De toegang is volwassenen een j", voor jeugd tot en jaar een gulden. ije® |a®ums en stnpcurio- taen vanaf vrijdag ingeleverd bij Jlp/s 't Spoortje aan vnhardkade 40. In Ider van de vijfde ,Stripdag op zondag ulrt wordt namelijk aiMing gehouden voor irtikelen. Inleveren tHIniet 10 maart. BESTUREN IN BEROEP BIJ RAAD VAN STATE LEIDEN De protes tants-christelijke basis school Irene aan de Stad houderslaan moet per 1 augustus 1990 dicht. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft negatief beslist op het ver zoek van de school om ontheffing van de ophef fingsnorm. De school heeft nu 95 leerlin gen en zit al drie jaar onder de wettelijke norm van 125 leer lingen. Het bestuur overweegt tegen het besluit bij de Raad van State in beroep te gaan om de sluiting van de school te voorkomen. Ook op het ver zoek van de rooms-katholieke basisschool Paus Johannes XXIII aan het Donizettipad is negatief beslist. Die school taat in beroep bij de Raad van tate. Dat gebeurde twee jaar geleden ook al toen een ont- heffingsverzoek werd afgewe zen. Voorzitter van de protestants- christelijke schoolvereniging (PCS) A. van den Berg be treurt het besluit van het mi nisterie. „Daarin stond dat de school per 1 augustus uit de bekostiging gaat. Sluiten dus". Van den Berg vindt het besluit onterecht en had opheffing niet verwacht. „Zeker niet na dat we bij het ministerie ons verzoek hebben toegelicht. Volgens onze prognose is er voldoende ruimte voor twee basisscholen in Roomburg. Ze ker met de bouwplannen die er zijn voor het HCG-terrein. Verder hebben we erop gewe zen dat de Irene de laatste school is in Tuinstadwijk, zeg maar tussen de Lammen- schansweg, de Zoeterwoudse- singel en de Schelpenkade. Als de Irene sluit, moeten de kin deren grote wegen gaan over steken. De ambtenaren van het ministerie die kwamen kij ken meenden dat de afstand naar een andere pc-school en het oversteken geen grote pro blemen zijn. Ook hebben wij benadrukt dat de gemeente een neutraal advies heeft ge geven aan het ministerie". Gevoelloos De voorzitter van de PCS vindt het besluit „puur getals matig en gevoelloos". „Terwijl er in de wet op het basisonder wijs best ruimte zit om onthef fing te verlenen. Alles wat we willen is een jaar de ruimte om te kunnen groeien en ons De deur van basisschool Irene blijft vanaf 1 augustus waarschijnlijk dicht. bestaansrecht aan te tonen". Het besluit van het ministerie is hard aangekomen. Van den Berg: „Het viel iedereen rauw op het dak, niemand had dit verwacht. Het gaat om de kin deren. De ouders en het team zijn er heel sterk bij betrok ken". C. de Ruiter, voorzitter van de ouderraad liet gisteren weten dat de ouders al diverse acties in de pen hebben. „Een hand tekeningenactie is al gehou den. Er wordt overwogen met de hele school naar het minis terie in Zoetermeer te gaan, om de kinderen thuis te hou den en om ze niet in te schrij ven op een andere school. Maar de acties liggen nu even stil, omdat eerst wordt beke ken of er bij de Raad van State tegen het besluit beroep wordt aangetekend". Volgens L. Heruer van de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden (SKOL) is de afwijzing van het ontheffingsverzoek voor de Paus Johannes XXIII geen verrassing. Het verzoek werd formeel ingediend. De school dreigde een jaar gele den al te moeten sluiten. Door een voorlopige voorziening van de Raad van State mocht de school nog een jaar open blijven. „De bodemprocedure daarvan loopt nog. Het minis terie heeft dus consequent ook dit verzoek afgewezen. We moeten dus voor de afwijzing weer naar de Raad van State om die aan te vechten. Verder FOTO: WIM VAN NOORT gaan we vragen of de tijdelijke voorziening van een jaar ver lengd kan worden en is het wachten op de uitspraak vart de bodemprocedure. Het is al lemaal een hoogst technische kwestie". Volgens de SKOL zijn de kan sen voor de Paus Johannes be ter dan een jaar geleden. „De prognoses van een jaar gele den worden nu waargemaakt. We hadden per 16 januari 87 leerlingen, een iaar eerder was dat 76. Er is dus sprake van een aantoonbare groei. Op 1 juli moeten er 95 leerlingen zijn en in drie jaar halen we de 105 leerlingen die zijn ver J In Leiden worden •nde jaren twee nieu- >mbineerde verpleeg- lebouwd. Daar in wor- ^Hlbedden voor lichame- en gecombineerd met jen voor demente be- 'Daarvoor verdwijnen °?e huizen Zuydtwijck int Elisabeth Gasthuis- l van de bedden wordt eveld van het Kat- Jverduin. Verder ko men er drie dependances van elk 30 bedden voor demente bejaarden. Twee daarvan ko men in Leiden, een in Voor schoten. Verder krijgt het Lei- derdorpse Leythenrode zestig bedden voor demente bejaar den. Dat staat in het voorontwerp- plan 'Verpleeghuizen in de re- ëio Zuid-Holland-Noord', dat ledeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben vastge steld. Deze regio omvat naast Leiden en omgeving de Bol lenstreek en de Rijnstreek. De nieuwe plannen voorzien in een uitbreiding van het aantal verpleeghuisbedden en de regio met 130. Dat is nodig in verband met de vergrijzing van de bevolking, waardoor de zorgvraag toeneemt. Nu al is de vraag groter dan het aan bod. Er zijn nu in totaal 1499 bedden. Dat moeten er 1582 moeten worden. Vooral Lei den profiteert van de uitbrei ding. Reden is dat demente be jaarden nu nog veelal aange wezen zijn op verpleeghuizen in de Bollenstreek. In Leiden is nauwelijks opvang mogelijk. Nieuwe vormen Naast het creëren van gecom bineerde verpleeghuizen en dependances voorziet het plan in nieuwe vormen van ver pleeghuiszorg. Dat is nodig om in de nabije toekomst in te kunnen spelen op een sterke toename van de zorgvraag door chronische en oudere pa tiënten. Die nieuwe vormen worden omschreven als „ver pleeghuiszorg buiten de mu ren". Daarbij wordt zorg ver strekt vanuit het verpleegte huis aan mensen die nog thuis wonen of in een verzorgings huis verblijven. De huidige huizen veelal worden gereno veerd om de privacy van de bewoners te verbeteren en om de huizen om te zetten in een gecombineerde voor zowel li chamelijk zieken als demente bejaarden. In de Bollenstreek moeten huizen worden gerenoveerd of worden vervangen. Mariënha- ven krijgt 30 bedden voor zie ken, maar levert 90 plaatsen voor dementen in. Sint Ber- nardus krijgt 30 bedden voor demente bejaarden, terwijl in Lisse op langere termijn een dependance voor 30 demente bejaarden is voorzien. In de Rijnstreek ligt de nadruk op zorg buiten de muren. Uitbrei ding van het aantal bedden is niet nodig. LEIDEN Het budget voor het onderhoud van sportaccommo daties in Leiden wordt verdubbeld. Volgens wethouder D. Tesse- laar (PvdA) is in 1990 1,3 miljoen gulden extra beschikbaar. Het eerst wordt een aantal voetbal- en korfbalvelden opgeknapt zoals onder meer die van Roodenburg en Ons Eiland. Verder worden renovaties aan zwembaden uitgevoerd en worden kleinere repa raties aan bijvoorbeeld hekken verricht. Het budget kan worden verhoogd dankzij een hogere bijdrage van het Rijk en doordat twee personeelsleden met vut gaan. Daardoor komt een half miljoen per jaar extra beschikbaar. In 1990 levert dat een extra bedrag van 1,3 miljoen op, doordat een gedeelte van het budget wordt „gekapitaliseerd", aldus Tesselaar. Vorig jaar al sprak de Leidse Sportfederatie (LSF) haar bezorgd heid uit over de toestand van de accommodaties. Leiden bleek volgens de federatie veel minder geld uit te geven aan het onder houd dan andere gemeenten. Daarom zou het budget moeten stij gen van 0,5 naar 2,5 miljoen gulden per jaar. Tesselaar is het daar mee eens: „We hadden de accommodaties opgericht, maar ons niet bezig gehouden met het onderhoud. Duidelijk was dat er meer geld voor moest komen. Daarom hebben we gezocht naar oplossingen". Er wordt volgens de wethouder een meerjarenplan opgesteld voor het onderhoud van alle sportaccommodaties. Hij verwacht niet dat er in de toekomst nog meer geld voor vrij komt: „Gezien de financiële situatie van de gemeente lijkt ons dit al een heel mooie oplossing". De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt door ons graag beloond met een muzikaal geschenk. Bij het opgeven van een nieuwe abonnee, die de krant de eerste twee weken gratis krijgt, kunt u f een keuze maken uit de lp's of cd's van het Residentie Orkest o.Lv. Hans Vonk: A Tchaikovsky (lp) op.71 uit de Jlot en krakersu ite Roméo el Juliette 9 Beethoven (lp) Symfonie nr. 3 'Eroica C Tchaikovsky (cd) Symfonie nr.5 op.64 Roméo et Juliette D Beethoven (lp) Symfonie nr.3 Eroica' als nieuwe abonnee ingaande j Postcode/plaats: Telefoon (voor controle j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand (automatisch betalen) f24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank cadeau Naam: (betreffende letter) naar Adres: Postcode/plaats: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. 1

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11