Euthanasie laat zich niet regelen in vlotte formule De Vries wil beter inzicht uitkeringen Lubbers: geen hoofdp van sociale vernieuwi? BINNENLAND ËeicUc&xruMit r DINSDAG 13 FEBRUARI 1990 PA(£ Onder invloed van Cosby-show HENGELO Twee Hengelose meisjes ziin gisteren zo zwaar onder de invloed geraakt van de Cosby-show, dat ze in een zieken huis moesten bekomen van de gevolgen. Het tweetal, vriendinnen van 15 jaar oud, had in de loop van de middag het idee ge kregen een spelletje na te spelen dat dit weekend in de Cosby-show te zien was ge weest: een letterspelletje, waarbij elke mis ser bestraft moest worden met een borrel. De meisjes vonden een drank naar hun smaak en begonnen hun spelletje. Vrijwel buiten bewustzijn troffen de ouders de meisjes aan. Ze waarschuwden de politie, die voor vervoer naar het ziekenhuis zorg de, waar de aard van de kwaal en later de oorzaak kon worden vastgesteld. Jeugdigen niet in politiecel DEN HAAG Het is buitenge woon onwenselijk dat minderjari gen door gebrek aan ruimte in jus titiële jeugdinrichtingen in een po litiecel moeten verblijven. Maar dank zij uitbreiding van de capaci teit in Amsterdam, Groningen, Zeist en Breda zal dit probleem vermoedelijk aan het eind van dit jaar zijn opgelost. Dat heeft staats secretaris Kosto van justitie giste ren in de Tweede Kamer gezegd tijdens een debat over de jeugd hulpverlening. Volgens Kosto ver bleven vorig jaar dagelijks gemid deld dertien minderjarigen in een cel van een politiebureau. „Pleegzorgvergoeding niet fiscaal belasten" DEN HAAG De vergoeding die wordt betaald bij de vrijwillige pleeg- zorg moet niet door de fiscus als belast baar inkomen worden beschouwd. Het belasten van de vergoeding is een van de redenen dat het aantal beschikbare pleegouders terugloopt. Een motie met die strekking is gisteren ingediend door Groen Links-kamerlid Lankhorst bij het debat over de jeugdhulpverlening. De motie kreeg de steun van CDA, PvdA, VVD, D66 en RPF. De kamerleden kwalificeerden de ka merbreed gesteunde motie als een steun in de rug van minister D'Ancona (WVC) in het meningsverschil over deze kwestie met het ministerie van fi nanciën. Eis drie jaar cel voor wurgen vader DEN BOSCH Omdat zij haar 61-jarige va der zou hebben gewurgd, is tegen een 34-jarige vrouw uit Best gisteren door de officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch drie jaar gevangenisstraf geëist. De vrouw kwam op 13 november haar vader halen om de begrafenis bij te wonen van zijn schoondochter, die bij een ongeval was omgekomen. De vader moest toen hard lachen, wat de vrouw niet kon ver dragen. Zij zei te hebben geprobeerd de lach met een das te smoren, maar dat zij hem beslist niet had willen doden. Uit het psychiatrisch onderzoek is gebleken dat de vrouw op dat moment sterk verminderd toerekeningsvat baar is geweest, en dat de kans op herhaling uiterst klein is. Op verzoek van de raadsman doet de rechter vervroegd uitspraak op maan dag 19 februari. Het Landbouwschap wil rampenplan DEN HAAG Het Landbouwschap wil samen met onder andere de drie Centrale Landbouwor ganisaties, coöperaties en veilingen een rampen plan maken om, indien nodig, schade door na tuurrampen en andere calamiteiten snel te kun nen inventariseren. Het schap heeft als voorbeeld het waarschuwingsnetwerk in het Westland voor ogen, dat de drie regionale landbouworganisaties en de veilingen coördineren. Doel van het plan is tweeledig. Enerzijds moet, zoals bij de storm van 25 januari, snel de inzet van hulp kunnen worden geregeld. Anderzijds kan het nodig zijn snel de omvang van schade en de financiële gevolgen daarvan in kaart te brengen. Voorbeelden van het laatste zijn de plotsklapse luchtvervuiling sep tember vorig jaar boven het Westland en de lood- vergiftiging van koeien. Voeding beter t cholestrol dan UTRECHT Meer danc van de Nederlanders |e veel cholesterol in het bl<a gens de Gezondheidsrad daar iets aan gebeuren, r Massale bevolkingsond»i< en veel geneesmiddelen d ter niet de juiste (en goecj oplossingen. h De beste aanpak is dei verbeteren. Een' grotereo voor de diëtist, een versir die bovendien vergoed n$( den door de ziektekosten; raars. De raad adviseert dat aan de bewindslieden van Tijdens de kabinetsformatie speelde euthanasie een belangrijke rol. Regeringspartners CDA en PvdA be sloten tot de instelling van een Commissie Onder zoek Medische Praktijk Euthanasie, die als opdracht kreeg de euthanasiepraktijk in Nederland in kaart te brengen. Vandaag was de officiële installatie en vóór 1 augustus 1991 moet het eindrapport klaar zijn. Voorzitter van de commissie is prof.mr. J. Remme- link, procureur-generaal bij de Hoge Raad der Ne derlanden en oud-hoogleraar strafrecht aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. „Kras gezegd: het is en blijft een moeilijk onderzoek, degenen die misschien wel de belangrijkste informatie zouden kunnen ver schaffen zijn er niet meer". SUSKE EN WISKE DE BEZETEN BEZITTER 86.000 WERKLOZEN ZOEK; FRAUDE NIET UITGESLOTEN VVD: Duitse COMMISSIEVOORZITTER PROF. J. REMMELINK: DEN HAAG Minister De Vries en staatssecreta ris Ter Veld van sociale zaken vermoeden dat de groep van 86.000 mensen met een rww-uitkering, die niet bij de arbeidsbu reaus zijn ingeschreven, voornamelijk bestaat uit mensen die ontheven zijn van de inschrijvingsplicht. Toch sluiten ze fraudege vallen niet uit. Dat bleek gisteren uit hun re actie op een ambtelijke aanbe veling om tot betere ramingen van de omvang van het aantal werkloosheidsuitkeringen te komen. De Vries en Ter Veld willen nader onderzoek naar het juiste aantal en de samen stelling van de groep mensen. Het CBS schat deze groep op 86.000 personen en baseert zich hierbij op een vergelij king tussen de uitkomsten van de eigen enquête beroepsbe volking en het feitelijke aantal mensen met een uitkering. De oorzaak van de onvoldoen de betrouwbare ramingen is enerzijds dat er groepen werk zoekenden zonder uitkering worden meegeteeld voor het officiële werkloosheidscijfer (schoolverlaters; werklozen met een verdienende part ners). Anderzijds tellen groe pen werkzoekenden met een uitkering niet mee voor de ge registreerde werkloosheid. Dat zijn bijvoorbeeld mensen die een aanvullende uitkering op hun loon ontvangen, werklo zen in scholingsmaatregelen en werklozen van 57,5 jaar en ouder. De Vries en Ter Veld vermoe den dat het gros van de „zoek geraakte werklozen" bestaat uit mensen die zich niet langer bij de arbeidsbureaus hoeven laten inschrijven en uit moei lijk plaatsbare werklozen van wie de inschrijving niet is ver lengd. Ontheffing van de in schrijvingsplicht kan worden verleend op medische of socia le gronden. Bovendien wordt ontheffing verleend aan men sen met een uitkering die deelnemen aan jeugdwerk- maatregelen. Mocht het nader onderzoek ook fraudegevallen aan het licht brengen, dan zal het fraudebestrijdingsbeleid wor den verscherpt, wat al gebeurt door de invoering van het sofi- nummer door de gemeentelij ke sociale diensten in de loop van dit jaar. eenwording Nederland gi MAASSLUIS VVD| leider Voorhoeve vind kabinet de Tweede R korte termijn de finan volgen van de Duitse ding voor het Nederla geerakkoord moet voo Voorhoeve verwacht rentestijging en inflati herenigd Duitsland zullen uitwerken op den, onze export en heidsfinanciën. De V^ tieleider zei gisterav Maassluis dat de somn het regeerakkoord gemaakt moeten woni de onbetaalbare koppe sen lonen en uitk steekt het kabinet „de I de economie" in een sl dus Voorhoeve. Hij vi dat het kabinet binne tijd steeds verder in de men zal komen. i CDA BIJEEN IN ARTIS IN AMSTERDA E (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM „Sociale vernieuwing is geen be grip waarvan ik hoofdpijn krijg. Het is een uitdaging, laten we er wat van ma ken". Dat zei premier Lubbers gisteravond in Amsterdam, waar Artis het toneel was van de 'Grote-Stedenmanifesta- tie' van het CDA. Lubbers trachtte enige duide lijkheid te scheppen omtrent de sociale vernieuwing die hem voor ogen staat. In poli tieke en maatschappelijke or ganisaties heerst veel onbegrip over de bedoeling van de rege ring. Dat is niet zo vreemd. Zelfs binnen het kabinet be staat er onzekerheid over. Volgens Lubbers moet sociale vernieuwing beginnen bij „po litiek geïnteresseerden en be stuurders". „Het is het motive ren van en appelleren aan de mens", hield Lubbers zijn par tijgenoten voor. „De samenle ving moet van onderuit kwali teit leveren. Iedere mens moet daarop worden aangesproken. Bestuurders moeten daartoe uit hun traditionele rol treden. Een land is werkelijk meer dan het geheel van wetten, re gels en voorzieningen". Lubbers zei dat Nederland op zich welvarend is, maar gaf te gelijkertijd toe dat „er het no dige is dat niet zo geweldig mooi is". De premier meent dat de samenleving „geheeld" moet worden en dat iedereen moet meetellen. „Het gaat om het aanvaarden van gedeelde verantwoordelijkheid". Met een blik op de ontwikke lingen in Oost-Europa, de Sov jetunie en Zuid-Afrika stelde Lubbers dat er historisch ge zien een ongebruikelijk en nieuw klimaat is ontstaan: „De mensen hebben weer respect voor elkaar. Daaraan heeft Nederland een bijdrage te le- De premier noemde d ting en de daaropf rede van Nelson Maner heel bijzonder momei1 stond daar ongebrotf voor z'n idealen. Hij vv1 tuigend op een manier loften inhield voor F komst". Wel vindt Lulf alle partijen in Zuid geweld en conflictenf tegengaan. Hij bevestfl eens dat Nederland hl1 tiebeleid tegen Zui# voorlopig niet zal verf Vertraging j Net als Lubbers ging i De Vries (sociale zal werkgelegenheid) op c le vernieuwing in. „D( op sociale vernieuwinj billijk. Er wordt hard werkt", aldus De Vrie verband toonde hij zid rust over de behandel het wetsvoorstel voor f ganisatie van de arbë ziening dat nog door dj Kamer moet worden! deld. „Sociale zaken heeft <j jaar aan gewerkt. Ik de Senaat nog een li nodig heeft om het a( ken", aldus De Vries.' graag aan de slag gaj nieuwe wet, die het van de arbeidsbureaus, den legt van overheid gevers en werknemej volgens De Vries op 1 „volledig" in de prakt' den gebracht. De bewj verstaat onder sociale wing „het geven van aan mensen met een stand". Op een spreekbeurt inf liet CDA-fractieleider. man weten zich ernsj gen te maken over n aantal arbeidsongesch Nederland. Brinkman dat het de hoogste tijd maatregelen. De CDJ zal De Vries morgen het debat over de tj van sociale zaken en legenheid om een standpunt vragen. DEN HAAG Prof. Remmelink: „Het is niet onze taak om een recep tuur, een soort handlei ding voor euthanasie te ontwerpen. Wat wij moeten nagaan is hoe de feitelijke praktijk is rond de levensbeëindiging in Nederland. Het gaat om empirisch onderzoek, dus om het vergaren van har de gegevens op basis van ervaringen. Daarna is het aan de regering om con clusies te trekken". De voorzitter van de onder zoekscommissie euthanasie is voorzichtig, maar duidelijk als hij de taakopdracht van 'zijn' commissie toelicht. Hij bena drukt dat de commissie nog niet echt met de werkzaamhe den is begonnen en dat hij al leen voor zichzelf kan spre ken. Want hij wil zijn mede commissieleden niet binden. Prof. Remmelink: „Onze op dracht is om uit te zoeken hoe dat nu werkt, de euthanasie en de medische stand. Er bestaan tegenstrijdige opvattingen over euthanasie. Ook doen alarmerend aandoende cijfers de ronde over zoveel duizend euthanasiegevallen per jaar in Nederland. Ik weet niet of die kloppen. Eén van onze taken is om het begrip euthanasie te formuleren, te omlijnen. We kunnen niet zomaar ergens beginnen, we moeten een werkdefinitie, een model aan houden. Wellicht komen we aan het einde van de rit tot een andere omschrijving, die hanteerbaarder is en meer in overeenstemming met de wer kelijkheid". „Het komt mij voor dat we on derscheid moeten aanbrengen tussen aan de ene kant ster vensbegeleiding en aan de an dere kant euthanasie. Bij ster vensbegeleiding ziet de arts zich geconfronteerd met een patiënt die enorm lijdt en die elk moment kan sterven. Hij probeert dat lijden te verzach ten en het mogelijke gevolg is dat de patiënt eerder overlijdt. Dat is een oeroude medische praktijk die, naar ik ergens las, zelfs de paus niet afkeurt. Ik geloof niet dat enig zinnig mens daar ooit problemen over maakt. Waar wij ons vooral mee bezig moeten hou den is euthanasie bij mensen die nog niet stervende zijn maar wel ernstig lijden en die, misschien, nog niet gestorven zijn omdat de medische hulp zodanig goed is dat die mensen inderdaad langer in leven zijn gebleven dan anders het geval geweest zou zijn". Criteria Hij legt uit dat dit probleem zich de afgelopen jaren een aantal keren heeft gemanifes teerd toen artsen toegaven eu thanasie te hebben toegepast. Het openbaar ministerie riep hen voor de rechtbank ter verantwoording. Door de Hoge Raad, en trouwens ook door Prof.mr. J. Remmelink: „We zijn er niet op uit artsen uit te leveren aan de officier van justitie". lagere rechters, zijn toen crite ria geformuleerd waaraan een arts moet voldoen om straffe loos euthanasie te kunnen toe passen, de zogenaamde 'recht vaardigende noodtoestand'. De wet is weliswaar overtreden, maar de ingreep wordt als ge rechtvaardigd beschouwd. Prof. Remmelink: „Er zijn des kundigen die bepleit hebben dat je euthanasie helemaal niet als een wetsovertreding moet beschouwen, maar als een acte médicale, een medische han deling. Vergelijk het maar met de tandarts. Die doet zijn pa tiënt pijn. Niemand beschouwt dat als mishandeling. De vor men van levensbeëindigend handelen die wij gaan onder zoeken hebben die deskundi gen ook als zodanig willen ru briceren. Daar heeft de Hoge Raad nooit voor gevoeld, die is euthanasie blijven beschouwen als een uitzondering op de re gel, niet als een normale be roepshandeling van de arts. Die uitspraak van de Hoge Raad was wel een doorbraak, al was en is euthanasie nog steeds strafbaar. De Hoge Raad heeft heel duidelijk euthanasie binnen het strafrechtelijk sy steem willen houden". „Het openbaar ministerie heeft daar een vervolgingsbeleid op gebaseerd. Sommigen vinden dat het nu vrij redelijk func tioneert. Anderen menen dat toch een betere regelgeving nodig is, dat de wetgever de wet moet aanpassen. Alvorens ze óf tot het een óf tot het an der kan beslissen wil de rege ring eerst inzicht hebben in aard en omvang van de eutha nasie". Vertrouwen De commissie, aldus Remme link, zal deskundigen inscha kelen die het vertrouwen ge nieten van de medische stand. Want, zo realiseert hij zich, de commissie zal vooral bij de art sen moeten aankloppen om de gewenste gegevens boven wa ter te krijgen. Als de artsen weigeren mee te werken zal de commissie haar werk niet goed kunnen doen. Remme link: „De perspectieven zijn niet ongunstig. Ik heb goede hoop dat de artsen het volle vertrouwen hebben in de com missie en de deskundigen die we willen inschakelen. Ik ga ervan uit dat we in Nederland met een heel fatsoenlijke me dische stand te maken hebben. Ik heb er best begrip voor dat artsen zich terughoudend op stellen, maar we hebben niet de bedoeling om hen nodeloos angst aan te jagen, we zijn er niet op uit om hen uit te leve ren aan de officier van justitie. Bovendien moeten we deugde lijke vragen stellen willen we goede antwoorden krijgen". De commissievoorzitter is niet bang dat het medisch beroeps geheim roet in het eten zal gooien. De gegevens zullen anoniem worden verwerkt. „Ook voor artsen is het van belang dat nu eindelijk duide lijkheid ontstaat en dat goede afspraken tot stand komen. Het kan zijn dat de regering, als ze kennis neemt van onze onderzoeksresultaten, van me ning is dat de euthanasieprak tijk bevredigend functioneert. Het kan ook zijn dat de rege ring verbeteringen in de wet wil of voorstelt om euthanasie gevallen tuchtrechtelijk af te handelen. Het is niet de taak van de commissie om tot der gelijke conclusies te komen. Wij dienen slechts dermate harde gegevens aan te bieden dat de conclusies vrij gemak kelijk getrokken kunnen wor den FOTO: CEES VERKERK „Ik ben van mening dat deze problematiek uitermate moei lijk is en dat moet blijven ook. De commissie kan er geen 'ge makkelijk' probleem van ma ken. Het kan nooit zo zijn dat we een of andere vlotte for mule in elkaar zetten en daar mee de zaak regelen. Ik weet zo gauw geen beter woord, maar de arts moet blijven tob ben als het om levensbeëindi ging gaat. Hij moet het voort durend vanuit de medische ethiek bekijken". Uniek „Elke mens is uniek en dat moeten we vasthouden. Soms worden zaken heel overtui gend voorgesteld. Sommige mensen zeggen wel eens 'kijk eens naar deze demente oude man, die weet niet eens meer dat hij leeft, hem in leven houden kost heel veel moeite en heel veel geld, dat zouden we beter aan jongeren, die we nou niet kunnen helpen, kun nen besteden'. Voor sommige mensen zijn dat verleidelijke redeneringen. Daar mogen we nooit aan toegeven. Dat is vol gens mij in Nederland ook de heersende mening, ongeacht de levensbeschouwelijke in stelling. Humanist en christen hebben beiden uit de geschie denis van de jaren dertig en veertig lering getrokken". Remmelink sluit niet uit dat de commissie behalve de art sen ook anderen zal raadple gen, zoals het openbaar minis terie, advocaten, ethici, de me dische inspectie, levensbe schouwelijke organisaties en de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie. Hij verwacht dat de commissie de methode van de representa tieve steekproef zal hanteren. Daarbij is zorgvuldigheid ge boden omdat bijvoorbeeld de indruk bestaat aat euthanasie in de Randstad vaker voor komt dan in de rest van het land. Remmelink: „Ik heb wel eens gehoord dat ze in een stad als Amsterdam in dit opzicht wat soepeler zijn, om het zo maar eens uit te drukken, dan op het platteland. Ik weet niet of dat zo is. Het is een goed voorbeeld van dingen die we moeten onderzoeken". Taakopdracht De commissie heeft, zo blijkt uit de Staatscourant, een vrij ruime taakopdracht. Die ver meldt onder andere dat het onderzoek 'gericht is op het verwerven van inzicht in de medische praktijk van levens beëindigend optreden (hande len of nalaten) en in de facto ren die daarbij een rol spelen'. En: 'Het onderzoek zal in het bijzonder een inzicht moeten bieden in de relatie tussen dê levensbeëindiging enerzijds en de geschiedenis van de medi sche behandeling, de context van de medische behandeling, alsmede de alternatieven voor het levensbeëindigend hande len of nalaten anderzijds'. Uit de Staatscourant blijkt verder dat de regering de commissie gevraagd heeft in elk geval bijzondere aandacht te beste den aan drie aspecten: de op vatting van de artsen over de grenzen van hun zorgplicht; de pijn- en symptoombestrij ding met als neveneffect le vensverkorting; het nalaten van een medische behandeling met als gevolg levensbeëindi ging- Over het verwijt dat de rege ring opnieuw een euthanasie- commissie heeft ingesteld om tijd te winnen zegt hij: „Ik heb de stellige indruk dat dat niet de bedoeling is van de minis ter. De vorige staatscommissie heeft heel veel uitstekend werk verricht. Die heeft ech ter niet de gelegenheid gehad na te gaan hoe de feitelijke euthanasiepraktijk in Neder land is. Er zijn op dit moment kleine, lokale, zeer serieuze onderzoeken gaande, maar een landelijk onderzoek, represen tatief voor wat in heel Neder land gebeurt, is er niet ge weest. In die zin gaan wij iets nieuws doen. Ik acht het niet uitgesloten dat een of meer van die lokale onderzoeken door de commissie van zodanig belang worden geacht dat we er serieus kennis van willen nemen". LEO ENTHOVEN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4