Afgraven beste oplossing vervuiling Koningspark LOKAAL Voorschotense wethouder gesteund bij tunnelzaak Veel onzekerheid over koni jnensterfte Wethouder Wil Maï beëindigt met spijt i politieke loopbaan j LEIDEN OMGEVING CeidaeSou/icwit DINSDAG 13 FEBRUARI 1990 PflJ Katwijk zet zwerfhonden op transport KATWIJK De Leidse Vereniging Die- renzorg gaat in de toekomst zwerfhonden uit Katwijk naar asiels in de omgeving brengen. De commissie voor financien, gemeentebedrijven en personeelszaken heeft gisteren ingestemd met het voorstel daar geld voor uit te trekken. Zwerfhon den werden tot voor kort toe onderge bracht bij mevrouw Schalk in de Zuid straat. Maar zij moet daarmee stoppen om- dar er nieuwbouw in de buurt komt. Er. wordt voor overlast gevreesd. De korte termiinopvang gebeurt nu noodgedwon gen door de politie. Maar omdat ook dit overlast geeft is naar een andere oplossing gezocht. Met het contract is 3000 gulden gemoeid, uitgaande van 30 gulden per rit en honderd ritten per jaar. BUSCHAUFFEUR MISHANDELD ALPHEN AAN DEN RIJN Een buschauffeur van West Ne derland is gisteren, na van een passagier een klap te hebben ge kregen, met een gescheurde lip en enkele afgebroken tanden naar het ziekenhuis vervoerd. Een man stapte op de Van Boet- selaar in de bus waarna volgens de politie een woordenwisseling over het aantal te gebruiken strippen ontstond. De man vond dat er teveel waren afgestempeld. Hij zette zijn argument kracht bij door de chauffeur een rake klap te geven. De politie verwacht de dader binnekort aan te kunnen houden. Gewond na aanrijding NOORDWIJKERHOUT Een aanrijding tussen een bus en een fietser le verde de laatste een ge kneusde vinger en tien hechtingen in zijn lip op. De botsing vond gister morgen plaats op de krui sing Wildlaan/Viaduct- weg/Kerkstraat. De bus reed over de Wildlaan en stak de Kerkstaat over om de Viaduct weg in te rij den. Daarbij zag de chauf feur de fietser over het hoofd. Het slachtoffer is in het AZL aan zijn verwon dingen behandeld. Parkeerterrein voor vrachtwagens NOORDWIJK Het „Oor" van het Vinkenveld in Noordwijk wordt parkeerterrein voor grote vrachtwagens en autobussen. Vin- kenlaantje. Dat terrein ligt tussen de Beeklaan, Jan van Gent en 't Vinkenlaantje. Daar moeten veer tien auto's kunnen worden ge plaatst. Er komen nog eens veer tien plaatsen bij op het grote par keerterrein aan de Golfbaan en nog eens zes aan de Boekersloot- laan. Voor autobussen worden er nog eens tien plaatsen gereserveerd aan de noordpunt van het terrein aan de Golfbaan. De commissie verkeerszaken stemde daar giste ren unaniem mee in. Vragen over stormschade aan sporthal Wassenaar WASSENAAR De PvdA raadsleden J. van Noort en H. Goulooze van Wassenaar hebben vragen gesteld over de situatie van de sporthal aan de dr. Mansvelt- kade na de storm. Tijdens de stevige storm eind janua ri werd een deel van het dak beschadigd. Door de he vige regens daarna kwam er flink wat hemelwater in de hal terecht en kwam de vloer blank te staan. De brandweer moest meerdere keren met pompen het water verwijderen. De raadsleden willen weten of na de onlangs opgetreden stormschade aan het dak van de sporthal is volstaan met het leggen van zeilen op de vloer van de sporthal. „Is niet gepoogd om het dak af te dekken, om waterschade te voorkomen?". Ver der wordt gevraagd of de schade ook te wijten is aan de staat van onderhoud van het dak. De raadsleden vragen ook of het college bereid is te zoeken naar al ternatieven voor de gebruikers van de hal. Ook willen ze weten hoe hoog de schade is en of de houten vloer nog wel kan worden gerepareerd. Dakbedekking in brand SASSENHEIM De Sas- senheimse brandweer moest gistermiddag uit rukken om een brandje te blussen dat woedde bij een sociale werkplaats aan de Koetsiersweg. Door nog onbekende oorzaak had de dakbedekking van het pand vlam gevat. De brandweer, die een gat in het dak moest maken om bij de brandende onder laag te kunnnen komen, had het vuur snel onder controle. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De materiële schade is aanzienlijk. Graffiti-golfr in Alkemade J NIEUWE WETERIIfcj gemeente Alkemadi^ momenteel geteisterd golf van graffitti. Va*! gelijks komen de nL binnen. Het afgelopts einde werd de GerarL aan de Meerkreuk Wetering beklad. ElkL tischrijver heeft zijr teksten, die „tags" wr noemd. Ondanks dit^ lijke aspect is hetL voor de politie om dj* deraars aan te pakk^ 'het moeilijk te bewijL iemand met de verfsL bezig geweest, tenzij op heterdaad wordt 1? Opnieuw zeven ton van provincie voor regionale bouwpool LEIDEN/DEN HAAG De provincie Zuid-Holland stelt voor 1990 opnieuw 700.000 gul den beschikbaar voor de expe rimentele bouwpool Rijn- en Bollenstreek. Via een intensief leer- en werkprogramma wor den het komende jaar veertig 25 (langdurig) werklozen om geschoold en aan een baan ge holpen. Ze doen onder andere praktijkervaring op bij restau ratieprojecten in Leiden. Het afgelopen jaar werden met eenzelfde berag 25 werkzoe kenden omgeschoold, maar op grond van de opgedane erva ringen verwacht men efficiën ter te kunnen werken. In de pool werken de gemeen ten Leiden, Lisse, Rijnsburg, Hillegom, het Gewestelijk Ar beidsbureau Leiden en de pro vincie samen. Daarvoor is een samenwerkingsovereenkomst opgesteld. Ook andere ge meenten kunnen deelnemen. Na 31 december zetten de deelnemende gemeenten en het GAB Leiden de pool op ei gen kracht voort. Een aantal dagen in de week doen de deelnemers praktijk ervaring op bij enkele bouw plaatsen. Een groep heeft een accommodatie geschikt ge maakt voor tafeltennisvereni ging Scylla, een andere groep is in het park Cronesteijn in geschakeld bij het opknappen van gementelijke gebwoutjes. Weer een andere groep ver richt herstelwerkzaamheden op diverse sportterreinen. In Rijnsburg worden diverse speelterreintjes hersteld en verbeterd. In Lisse vinden herstel- en onderhoudswerk zaamheden plaatse aan diverse gemeentelijke accomodaties. Ook wordt gewerkt aan res tauratieprojecten in Leiden: restauratie van Langegracht 44, herstel van wevershuisjes in de Spilsteeg, diie oude pan den in de Smidsteeg en een aantal andere oudere Leidse binnenstadspanden. Instemming met plan herinrichting Zeeheldenwijk NOORDWIJK De herin- richting van de Zeeheldenwijk in Noordwijk gaat in principe door. De raadscommissie voor verkeerszaken is gisteren ak koord gegaan met een aange past voorstel voor herinrich ting van een gedeelte van de De Ruyterstraat, Trompstraat, Toekomststraaten Piet Hein- straat. Over de herinrichting is een inspraakavond geweest. De bewoners gaven toen de voor keur voor parkeergelegenheid bij hun huizen. Commissielid J. Voorham-Bartens (PvdA) betreurde dat. „Ze willen nu het eigen „blik" voor het eigen raam", omschreef ze die keus. herinrichtingsplan accoord gaan. J. Smit (VVD), zelf in woner van het gebied, betwij felde of er zoveel tevreden heid was over het plan. Smit voorzag problemen om dat er niet genoeg parkker- plaatsen zijn. Initiatief voor gastouderproject RIJNSBURG In navolging van Katwijk is er nu ook in Rijnsburg een initiatief voor een gastouderproject. Dat komt van Nel van Tuinen en José Duyn. Het Gastouderpro ject bemiddelt tussen vraag- en gastouders met de bedoe ling dat gastouders op afge sproken tijden tegen een vaste vergoeding per uur kinderen van de vraagouders opvangen. De vele aanvragen uit Rijns- burg bij het Gastouderproject in Katwijk bewijzen dat er een duidelijke behoefte is aan deze vorm van kinderopvang. Om het project daadwerkelijk te doen slagen willen de initia tiefneemsters peilen hoe groot de behoefte aan kinderopvang via een gastouderproject in Rijnsburg is. Aan de hand hiervan zullen de eerste ge sprekken op gang komen. Sieraden gestolen LEIMUIDEN Dieven heb ben gistermiddag toegeslagen in een woning aan de Dennen laan in Leimuiden. De glaslat ten van de voordeur werden verwijderd, waarna de ruit kon worden weggenomen en de inbrekers naar binnen kon den. Binnen werden sieraden ter waarde van duizenden gul dens buitgemaakt, en verder contant Nederlands en buiten lands geld, cheques en een videorecorder. SANEREN KOST MEER DAN TWEE MILJOEN SASSENHEIM Saneren van de vervuiling in het Koningspark in Sassen- heim gaat in ieder geval ruim twee miljoen gulden kosten. Dit is becijferd door de Grontmij, die na een onderzoek vaststelt dat afgraven van het ter rein het beste is. De grond in het 1,5 hectare grote Koningspark is sterk verontreinigd met lood en licht vervuild met cadmium, koper, kwik en zink. Het grondwater is licht met lood verontreinigd en in het noor den is in het grondwater een verhoogde concentratie aan cadmium aangetroffen. Vol gens de Grontmij is het niet uit te sluiten dat de vervuiling zich via het grondwater ver spreidt. De verontreiniging wordt veroorzaakt door huis houdelijk afval dat jaren gele den is gebruikt omn het ter rein op te hogen. De gemeente wil in het Koningspark het nieuwe raadhuis bouwen, maar zal nu eerst maatregelen tegen de vervuiling moeten nemen. Volgens de Grontmij zijn er drie methoden om de sanering uit te voeren. Zo kan de grond geheel worden afgegraven, kan de verontreiniging wor den geïsoleerd en kan alleen de leeflaag worden geïsoleerd. Bij totale isolatie komt er een bovenafdichting van folie op het verontreinigde gebied en bij isolatie van de leeflaag wordt de grond tot een diepte van 1.20 meter afgegraven. Volledig afgraven is echter goed mogelijk gezien de opper vlakte van het terrein, 8.000 vierkante meter, en de diepte van de verontreiniging. De vervuiling zit tot 1.60 meter diep onder het maaiveld, maar niet overal hoeft tot die diepte gegraven te worden. Geschat wordt dat 12.500 ton grond moet worden verwijderd. De Grontmij gaat er vanuit dat het vrijkomende grondwater op het openbaar riool mag worden geloosd. Nadeel van isolatie van de verontreiniging is dat de grond vanwege de folielaag slechts met zeer veel beper kingen kan worden gebruikt. Deze beperkingen zijn er niet als de leeflaag wordt geïso leerd. In beide gevallen van isolatie moeten maatregelen worden genomen om versprei ding van vervuiling tegen te gaan. Afgraven van de grond kost 1,8 miljoen gulden, totale isola tie 1,6 miljoen en isolatie van de leeflaag 1,7 miljoen. Maar door bijkomende kosten blijkt afgraven uiteindelijk met 2,3 miljoen gulden het goedkoopst te zijn. Isolatie kost uiteinde lijk 2,5 miljoen en isolatie van de leeflaag bijna 2,4 miljoen. De commissie voor volkshui vesting, ruimtelijke ordening en mileubeheer spreekt mor gen over het rapport van de Grontmij. Scholencomplex officieel open Het nieuwe scholencomplex aan de Jan Wolkerslaan in Haaswijk in Oegstgeest wordt op woensdag 21 februari oficieel geopend. De opening wordt om half vier verricht door de directeuren van de christelijke basisschool Joris de Witte en de openbare basisschool de Springplank. Tevens wordt het bijbehorende gymnastieklokaal dan in gebruik genomen. Namens het college van burgemees ter en wethouders zullen burgemeester S. Scheenstra en de wethouders H. Rijks en P. van Veen het woord voeren. Vanaf vier uur kunnen de nieuwe gebouwen worden bezichtigd, tekening: pr VOORSCHOTEN De leden van de commissies openbare werken en fi nanciën hebben gisteren de uitleg van wethouder J. Visser (PVDA) van openbare werken over de gang van zaken rond de Weddetunnel aanvaard. Van een gentleman's agreement was volgens de wethouder geen sprake: er is overleg geweest, maar er zijn geen definitieve af spraken gemaakt. De wethouder zette uiteen, dat vaste afspraken gemaakt zijn omtrent de financiering van de tunnel onder het station De Vink. Voorschoten betaalt al leen het gedeelte op eigen ter rein voor voetgangers, terwijl Leiden de onderdoorgang voor fietsers betaalt. Tijdens de ge sprekken met de Leidse wet houders heeft Visser wel over de eventuele aanleg van een Weddetunnel gesproken, maar er zijn volgens hem geen defi nitieve afspraken gemaakt. Wel werd besloten, elk 24.000,- te betalen voor een haalbaarheidsonderzoek naar een Weddetunnel. F. ten Have (CDA) vroeg de wethouder, waarom de raad niet eerder geïnformeerd was. Wethouder J. Visser: „Dat is een normale handelswijze. De gesprekken waren informatief en pas nadat een enigszins vast plan ontwikkeld kon worden, is de raad ingelicht. Dat er niets vastgelegd is, blijkt uit het gegeven dat tot op de dag van vandaag niet bekend is hoeveel de Weddetunnel zou moeten gaan kosten. Leiden probeert zijn gram te halen, omdat het motief voor Voor- Wethouder J. Visser. FOTO: SP schoten om de Weddetunnel niet aan te leggen, de fiets ver binding onder het station De Vink was. Aan dat fietspad be taalt Voorschoten geen cent." VVD en PVDA, die voorstan ders waren van de aanleg van de Weddetunnel, kunnen zich wel voorstellen dat Leiden probeert extra geld te halen uit de Vinktunnel. Volgens deze partijen heeft Voorscho ten zich erg krenterig gedra gen. Voetgangerslichten NOORDWIJK Er komen voetgangerslichten op de Zwar- teweg bij de Dr. Mr. Willem van den Berghstichting in Noordwijk. De directie van de inrichting heeft daar reeds ge ruime tijd geleden om ge vraagd. In de brief werd gewe zen op de verkeersdrukte op de Zwarteweg. Er ligt geen voet pad, de bushalte tegenover de uitgang van de Van den Berg hstichting ligt ongunstig en er wordt te hard gereden. Met de aanleg van de lichten is 40.000 gulden gemoeid. Vorig jaar konden noch de gemeente, noch de Van den Berghstich ting dat op tafel leggen. De di rectie van de stichting zou nu wel kunnen bijdragen. Adviesbureau: molen van Speelman moet verplaatst SASSENHEIM Als de molen van Speelman wordt gerestaureerd, dan kan hij onmogelijk op de huidige plaats blijven staan. Dit zou een onaan vaardbare stedebouwkun- dige situatie zijn. De mo len zou dan ook moeten worden verplaatst. Dit stelt het stedebouwkundig adviesbureau RBOI. Zoals bekend maken de res tanten van de molen van Speelman deel uit van de voormalige bedrijfsgebouwen van Polyvroom. Deze gebou wen moeten plaats maken voor woningbouw in de wijk Postwijk. De gemeente wilde de molenstomp ook laten slo pen, maar een inderhaast op gerichte stichting Oud Sassen heim is daar tegen in verzet gekomen. De stichting wil dat de molen wordt gespaard en gerestaureerd. RBOI stelt voor de gerestau reerde molen te verhuizen naar de plaats waar de Rode- molensloot uitmondt op de Zandsloot. Dit zou het verlies van twee bouwkavels voor vrije sectorwoningen beteke nen. Het adviesbureau stelt dat het wel mogelijk is de stomp van de molen geschikt te ma ken voor bewoning en te laten staan op de huidige plek. Hier door zouden wel vijf woningen minder .kunnen worden ge bouwd. Restauratie van de molen gaat miljoenen guldens kosten en omdat het bouw werk geen rijksmonument is, is geen subsidie te verwachten. Voorgesteld wordt nu dat de stichting Oud Sassenheim, RBOI en de gemeente Sassen heim nagaan welke cultuur historische objecten in Sasen- heim bescherming nodig heb ben. De gemeente gaat verder onderzoeken of een molen of molenstomp in Postwijk past en Oud Sassenheim moet dui delijk maken of restauratie van de molen financieel haal baar is. De uitkomsten van deze onderzoeken moeten bin nen twee maanden op tafel liggen. De commissie voor volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer praat morgen over deze zaak. SCHEVENINGEN/NOORD- WIJK Bij het Centraal Diergeneeskundig Instituut (CDI) in Lelystad wordt op dit moment onderzoek gedaan naar de geheimzinnige sterfte onder konijnen in de duinen bij Scheveningen en Noord- wijk. Volgens veterinair-pa- tholoog dr. J.E. van Dijk gaat het om enkele honderden die- Van Dijk spreekt tegen dat het om veel grotere aantallen zou gaan. Eerder zijn aantallen van tienduizenden genoemd. Volgens de patholoog, die meent dat voor die medede ling Staatsbosbeheer verant woordelijk is, is het nog ondui delijk welke ziekte het betreft. Van Dijk: „Half december kwamen de eerste meldingen bij het CDI in Lelystad bin nen. Het lijkt erop dat het gaat om een acute leveraandoening. De sterfte heeft in elk geval geen bacteriële oorzaak, is niet het gevolg van een wormziek te of van het spuiten met ge wasbeschermingsmiddelen Ook is het geen mixematose. Het kan het Europese Bruine Hazen-Syndroom zijn of het Viraal Hemorhagisch Syn droom (VHS). Dat is nog on duidelijk. In beide gevallen is het konijn snel dood tengevol ge van afsterven van de lever, geelzucht en bloedingen". Over de oorzaak kan Van Dijk nog minder zeggen. „VHS werd in 1984 in China ontdekt. Ook in West-Duitsland en Zuid-Europa dook het virus op. En nu dan wellicht in onze duinenrij. Merkwaardig is dat er alleen meldingen komen uit de omgeving van Schevenin gen en Noordwijk en niet uit de rest van het land. Als het om een virusbesmetting gaat kun je je afvragen hoe deze dan in de duinen is terecht ge komen zonder een spoor na te laten in andere gebieden". i In het zicht van de gemeenteraads verkiezingen op 21 maart hebben veel raadsleden aangekondigd niet meer terug te keren in de plaatselij ke politiek. Ook een aantal wethou ders heeft laten weten zich niet meer te mengen in de strijd om he che. Deze wethouders kijken aanloop naar de verkiezinge deze rubriek terug op hun Vandaag Wil Maris, wethoudj Sassenheim. SASSENHEIM Wil Maris, door ambtenaren wel getypeerd als de eni ge stuwende kracht in het college van 'burge meester en wethouders, zet per 1 mei definitief een streep onder haar politieke loopbaan in Sassenheim. „Met spijt in het hart, dat wel", be kent ze, bladerend in een lijvig fotoalbum dat een vrij compleet beeld geeft van haar activiteiten ge durende de periode van acht jaar dat ze wethou der was. „Ik sta er zelf versteld van wat er vooral de laatste raadsperiode allemaal tot stand is gekomen", stelt ze vast, terwijl ze een aantal vol gekrabbelde bloknootvelle- tjes tevoorschijn haalt met de opmerking: „Ik heb de boel even op een rijtje gezet". De portefeuilles die Maris onder haar beheer heeft zijn er oor zaak van dat ze wekelijks zo'n 30 a 40 uur op het ge meentehuis bivakkeert of el ders vergaderingen biiwoont. De 58-jarige wethouder die voornamelijk te maken heeft met welzijnszaken, sociaal cultureel werk, maatschappe lijk werk sociale zaken, on derwijs, woonruimteverde ling en voorlichting hield zich tot voor kort ook bezig met de sportveldenproblema- tiek. Op 14 november vorig jaar kwam daar echter een abrupt einde aan toen M. Henskens (PvdA), gesteund door de CDA-fractie met een motie duidelijk maakte niet langer vertrouwen te stellen in Ma- ris die beschuldigd werd van laksheid met betrekking tot het samenstellen van een stuurgroep sportvelden. Bur gemeester H. de Jonge nam die avond de taak op zich zo spoedig mogelijk een stuur groep in het leven te roepen. „Hij kon zo verder gaan, het voorbereidende werk heb ik al gedaan", verklaart een verontwaardigde Maris die vervolgens concludeert: „De VVD-fractie profileerde zich uitstekend en dan moeten de andere partijen ook wat doen, maar met deze stelling- name hebben ze de vrouw gespeeld en niet de bal. In mij hebben ze de VVD willen pakken". Collegiaal Deze affaire heeft de samen werking in het college geen goed gedaan, want ook de wethouders J. Dreef (CDA) en H. Drenth (PvdA) steun den de motie van Henskens. „Je moet collegiaal samen werken", gaat Maris verder. „De andere wethouders zijn mede verantwoordelijk. Wat ik mijn collega's het meest kwalijk heb genomen is dat we 's morgens met elkaar vergaderd hebben en geen van beiden me -desnoods vlak voor die bewuste raads vergadering- ingeseind heeft wat er stond te gebeuren". Maris blijkt overigens zeer verbaasd over de uitspraak in het PvdA-verkiezingspro- gramma dat de progressieven voorstander zijn van een nieuw sportcomplex in Post wijk, zoals de VVD al jaren lang propageert. „Als ze dat drie jaar eerder gezegd had den dan waren we nu een stuk verder geweest". Wat de bouw van een nieuw overdekt zwembad betreft geeft de scheidende wethou der toe: „Een luxe voorzie ning voor zo'n klein dorp. Ook al is Sassenheim erg zwem-minded, voor onze ge meente was een open bad - weliswaar opgeknapt- ruim schoots voldoende; wie 's winters zwemmen wil pakt de bus maar. In Amsterdam vind je ook niet in iedere wijk een zwembad. Maar het was een democratisch geno men beslissing en ik zal straks met het grootste ple zier van het zwembad ge bruik maken". Bijzonder ingenomen is Maris met de plannen voor een nieuw gemeentehuis in het Koningspark. „Ik denk dat het prima is dat Sassenheim radicaal in een nieuw huis begint. Als je ziet wat het bedrijfsleven tegenwoordig neerzet wanneer men uit zijn jas gegroeid is. Het is boven dien een prettig idee dat het oude gebouw niet tegen de vlakte gaat en dat we iets leuks als een schildersmu seum binnen ons dorp krij gen". Eigenlijk is het alle maal wat veel geweest, twee ingrijpende beslissingen tij dens deze raadsperiode, legt Maris uit, want ook het ande re werk moest doorgaan. Zo heeft de scheidende wet houder veel energie moeten steken in de reorganisatie van het openbaar ond& waarbij de schoolbev van de Kastanjehof, i Dreefschool en het Bij in de oorspronkelijke! school werd ondergel Dit gebouw was na eei| vatie in 1985 opnieuwp bruik genomen. Asielzoekers Maris kijkt met genoef rug op de opvang van zoekers die in Sasse goed geregeld is. „We L er sinds november 198» gehuisvest in zes huiza moeten er acht worden de verbouwing van dJI tanjehof voor het gel neerd ouderenwerk en' novatie van het Onf voor verenigingen Vrije Academie zijn toeziend oog van Maï stand gekomen. In df derkorf werden de p speelzaal en de kinderfl samengebracht. Alleen over de culture! raties in Sassenheim iJ niet bijster te spreken ligt hier moeilijk; hetj dat het goed doet is d ziek en dat steunen wel cieel dan ook behoorlijl alleen de verenigingen ook de basisscholen 1 sinds twee jaar Alfl Muzikale Vorming i? lespakket op kunnen n Ook is er vorig jaaj kunstnota uitgekomen, na de raad besloot een potje te maken waar ja tienduizend gulden in wordt voor verfraaiin de woonwijken. Het zou echter volgens te ver voeren alle zak! de laatste vier jaar ai orde zijn gekomen te den. „Ondanks een pai velende incidenten U met veel voldoening te! mijn Sassenheimse til uitdaging van mijn n werkzaamheden voor delijke vrouwen in dej trekt me ook uitermate deze ongesalarieerde b ze op 1 november beg! Maris houdt zich bezl het bestuderen van wel stellen. Ze bekijkt well sequenties deze voor heoben voor vrouwei werk moet VVD-kame in de rug steunen. „H een unieke ervaring to VVD-kamerlid Ann! Jorritsma onlangs opi letterlijk mijn woordi teerde". MARGRIT Tlfl

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12