Kijken hoe die ouderwetse autootjes tuffen ALLER LENDS) Waterzuivering duinen verdeelt Milieuraad ?$ede wil LEERLINGEN LEIDSE BASISSCHOOL NAAR ESTLAND =CN OMGEVING CcidócSouAOtit DINSDAG 13 FEBRUARI 1990 PAGINA 11 raa ij de Voorhouter die !°'k wilde betalen niet luiten. Dat begon al 5_ p snelheidsovertre- 'a? man had op de Ja- 1^an Beijerenweg in iiaP1 kilometer per gleden. En dat waren vo.i veel. De verdachte IDteren niet de minste "13de overtreding toe te T Maar vervolgens ^et enorm veel moei- Oiijn schuld bij justitie t/n>en. „Hebt u geen ac- gehad van tachtig |j 3 het gebruikelijke ta- zo.vroeg kantonrechter lA:js routineus, daar- Thn beerpunt van be- !®-jblemen opentrek- jbe man had de ac- b van acht tientjes ze- 181 gehad. En nog be- ik. „Maar dat zat niet -^beidde hij. „Of eigen- zat wel mee, want LCpop van tijd kreeg ik 18 weer op mijn reke- 4rug". Hij wist best 'i gekomen was. „Ik ts le kaart toen ik op C |e was. Bij thuis- ibeb ik betaald, maar '"'eek de termijn ver ijl te zijn. Ik heb na- ij gebeld waarom ik 8 terug kreeg". 8k bleek voor justitie '"floten te zijn. En dus inkele maanden later naai een acceptgiro op rmat. „Ik dacht, ge malen, dan ben ik er j5oij". Hij was er inder- |'p tijd bij. Maar toch 3:izijn geld als een boe- weer op zijn reke- '■ferug. Morshuis la- ,0i„Ze willen uw geld li'. Dat had de Voor al» ook gedacht. „Maar 'yie niet uit het veld j^k sloeg aan het bel- lt; toen bleek het aan itknummer te liggen. nd fout op de accept- 1i3rt, dus kon het ner- ciboekt worden. Maar [er was, ze wisten he niet waar ik toen jn geld heen moest", wist echter wel dat »r Morshuis moest nen. „En dus sta ik ;t de stroken van de acceptgiro's en de irtingen". met al deze goede meneer niet anders in nog maar een keer [gulden eisen", meen- :ier De Moor. Mors- lemde daarmee in: ijoeten u bij deze een bikans op een herkan yen de boete te beta- "J)us u wilt zeggen dat I," een keer, eh, dat ik ils een acceptgiro vroeg de Voorhou- 'v| twijfel in de stem. gPfesde duidelijk nooit Jd kwijt te kunnen. ^t hoor je niet vaak", nj Morshuis even later in Hagenaar vertelde 'Pin de bebouwde kom ^[oorschoten stukken ^jhad gereden dan de aflneter per uur waar- niij moest voorkomen. n)ch voor zijn hekje lei hij was er immers Afgekomen. Het kon Jneende de Hagenaar, l/le kort uit: „Ik trek lêen verkeerslicht, heb 5èle rij auto's achter i fen zie ik plots een jagen tussen de ge arde auto's uitkomen 3(> ik de keus om te en een kettingbot- veroorzaken of op te en een botsing te en. Maar dan wel I consequentie harder Hn dan vijftig. Ik kies Jjitste en blijk meteen t;en radarcontrole te iaDe sigaar dus" Offi ce Moor geloofde er lcVan. „Er staat niks "p toedracht in het mi ni proces-verbaal, de iiiding is begaan, rest ap boete van 130 gul- zeisen". Dat was tegen ^el zeer Haags been. fdachte: „Ik hoor in JJande zaken verwijten officier over onoplet- jjjid en forse boetes. Ik lif op, voorkom onheil rfrd dan zo gestraft, j in het proces-verbaal Iver die SRV-wagen Jprwijl ik dat wel met- rfrteld heb". Morshuis net als de Hagenaar plettend: „De verbali- 9. hoeven dat verhaal I vermelden. Nu kan faak aanhouden, maar pten weten natuurlijk jniet meer hoe het ge- J. Het gaat nu om een iehe oplossing en de iof ik uw verhaal ge- Hij geloofde het wel. Jrs kom je met zo'n #1 niet helemaal uit Haag". ERIK HUIS MAN Archeologie Peter Bitter verzorgt don derdag bij K en O een voor dracht over de praktijk van stadsarcheologie. Hij gaat in op de resultaten van recen te opgravingen. Ook komt het onderzoek ter sprake naar bebouwing en sociale verschillen in de wijk Ma- redorp en in de stadsuit breiding in De Waard. De lezing wordt gehouden in de Kapelzaal van K en O aan de Oude Vest 45 en be gint om 20.15 uur. Inlichtin- gen en kaarten bij K en O, 071-141141. 'Buurthuis Cornelis Jop- pensz geeft vanaf vrijdag bridgelessen voor begin ners. De kosten voor de 12 lessen bedragen 72 gulden. Opgave is mogelijk in het buurthuis aan de Oppen- heimstraat 6a of via tele foon 132462. De PvdA. afdeling Leiden, houdt vrijdag een algemene ledenvergadering in Buurt huis Aktief. Op de agenda staan een inleiding over Oost Europa en de financië le verantwoording van het verkiezingsprogramma. De vergadering begint om 20.00 uur in het buurthuis aan de Berlagestraat 2. In buurthuis Matilo wordt vrijdag een bingo-avond ge houden. Er worden acht ronden gespeeld. De toegang is gratis en de aanvang is om 20.00 uur. Buurthuis Matilo is geves tigd aan de Zaanstraat 126. In het kader van de Gaude- amus-serie hedendaagse muziek geeft pianist Geof frey Madge vrijdag een concert in de Waag aan de Aalmarkt. Madge speelt on der meer werken van de componisten Ton de Leeuw, Artur Schnabel en Vladimir Vogel. Het optre den begint om 20.15 uur. LEIDEN De leerlingen van de Eerste Leidse Schoolvereniging (ELS) die zondag 4 maart naar de hoofdstad van Estland, Tallinn, gaan zijn vol van hun reis. Uitleggen waar om ze zo blij zijn om naar de Sovjetunie te gaan ver gaat ze niet zo goed. „Ge woon, alles lijkt me leuk", verklaart Annick de Vries (10) met een die pe zucht. De voorpret en het ongeduld zijn er niet minder om. Negen kinde ren van de Leidse basis school gaan een week op reis naar de staat Estland. Met hen reizen negen kinderen van andere ba sisscholen in Nederland en een aantal begeleiders. Voor de achtjarige Pauline Lubotsky wordt het een heel speciale reis. Ze is het kind van Russische ouders en ze gaat, met haar moeder, mee als tolk. Ze heeft van haar ou ders Russisch leren spreken en schrijven. „Dat hoorde ik gewoon thuis en om brieven te kunnen schrijven moest ik het wel leren schrijven". Het is voor haar de eerste keer dat ze naar Rusland gaat. Met glimmende ogen zegt ze: „Mijn hele familie woont er, een paar komen uit Moskou naar Tallinn. Een heel stel heb ik nog nooit gezien. Het is eigenlijk wel spannend". Pau line ziet zelf nog wel een praktisch voordeel van haar deelname aan de reis: „Als de anderen iets niet kunnen ver staan op een school in Tallinn die we gaan bezoeken, dan kan ik gewoon naar de mees ter lopen en het hem vragen". De leerlingen van de ELS en di Wilbert Streng nu nog in de zo Hooftlaan, over enkele weken in linn. Ook de anderen zijn vol ver wachting over wat de reis gaat brengen. De vraag wat er nou zo leuk is om naar Tal linn te gaan, levert een lawi- s docenten Rosalie Jansen en n voor de school aan de P.C. de kou van het Russische Tal- FOTO: WIM VAN NOORT ne antwoorden op. Bas Vrij bergen, Annick de Vries, Sven Grundeken en Johan- Jordi Noorlander buitelen over elkaar heen met „Kijken hoe die ouderwetse autootjes tuffen", „Zo'n kans krijg je nooit meer", „Kerken bekij ken", „Je ziet eens een ander vreemd land" en „Vroeger kon je er niet in, nu wel". De groep die van de ELS naar het noord-oosten gaat, maakt de reis niet alleen voor zich zelf. „We zitten in de redactie van de schoolkrant", ver klaart Johan-Jordi Noorlan der, negen jaren jong en opge klommen tot groep zes. „We gaan op reis allemaal verha len maken over wat we zien en meemaken". De belevenis sen worden ook met fototoes tellen vastgelegd. Van al het materiaal wordt een speciale krant gemaakt. De reis heeft twee doelen. Ten eerste speelt de school voor „koeriersdienst" voor Leiden. Lerares Rosalie: „We moeten een brief van burge meester Goekoop en een tegel van Leiden geven aan de bur gemeester van Tallinn". Ver der wordt daar een school be zocht om te zien hoe er in de Sovjetunie les wordt gegeven. De rest van het programma is nog niet bekend. Rosalie: „Dat wordt gemaakt door de men sen in Tallinn. We hopen dat we in elk geval winkels kun nen bekijken, dat hebben we gevraagd aan de organisato ren daar. Dan kunnen de kin deren bijvoorbeeld in een speelgoedwinkel zien wat er daar te koop is en dat verge lijken met de overdaad in Ne derland". Glasnost Aanleiding voor de reis is de glasnost die de laatste jaren hoogtij viert in de Sovjetunie. Bas weet dat het niet meezat om een reis op poten te zetten. „Na een mislukte poging via een school in Helsinki is het via de Russische ambassade wel gelukt". De lol voor de school zit hem er volgens Ro salie Jansen in dat de uitwis seling de eerste eerste is sinds de glasnost werd gelanceerd. Er komt dan ook een school uit Rusland naar Nederland, al is nog niet bekend wan neer. Oorspronkelijk wilde de school met 24 kinderen van de eigen school gaan, maar daar maakte het bestuur be zwaar tegen. „Toen hebben we gezorgd dat er negen eigen en negen andere kinderen meegingen. We wilden de ne gen kinderen toch een kans geven naar een Oostblokland te gaan". De enorme hoeveel heid werk die er gaat zitten in het maken van afspraken en het regelen van de formalitei ten nemen Jansen en collega Streng voor lief. De reis begint op zondag 4 maart met een tien uur du rende bustocht naar Trave- munde, vlak bij de grens met de DDR Die busreis lijkt de redactieleden niet zo leuk. „Maar we nemen snoep, kauwgom, strips en boeken mee", sommen ze op. Als dat onderdeel van de reis erop zit, stappen de kinderen met de begeleiders op zaterdagavond over op de boot. Dat spreekt de basisschoolleerlingen wél aan. Het is dan ook een gigan tische boot met alles erop en eraan. „De grootste ijsbreker van de Oostzee", weet Jansen. Huiswerk Dat er op de boot gewerkt moet worden aan een pakket „huiswerk" zit de kinderen weer niet zo lekker. De boot van Finnjet zet de groep gra tis over naar Helsinki, waar ze dinsdag arriveren. Daar verblijft het gezelschap een nacht in een jeugdherberg, om op woensdag in ruim drie uur naar Tallinn te varen. Daar blijven de kinderen tot de avond van donderdag 8 maart. Hoe de groep in Tal linn wordt ondergebracht is nog niet bekend. Met de boot gaat het dan terug naar Hel sinki, waar het Fins verkeers bureau een programma maakt van donderdagavond tot za terdagochtend. Zaterdag va ren de kinderen en de bege leiders terug naar Travemun- de, waarop ze zondagmiddag de bus nemen naar Leiden. Daar wacht het echte werk: de schoolkrant over de reis. ERIK HUISMAN Ook in hoger beroep eis van vijf jaar voor incest DEN HAAG „Een wonder als ze hier ooit van haar leven nog overheen komt." Dat zei de president van het gerechtshof in Den Haag, mr. J. van Hasselt, maandag tegen een 46-jarige man uit Wassenaar die zijn dochter seksueel heeft misbruikt van af de lagere school totdat ze volwassen was. De procureur-generaal, mr. P. Bos, eiste vijf jaar gevangenisstraf tegen deze A. van den O (Oever), een straf die de Wassenaarder ook al door de rechtbank in Den Haag was opgelegd. Bos: „Ik heb veel incest gezien, bij voorbeeld op de Zuidhol landse eilanden, toen ik officier van justi tie was bij de rechtbank in Rotterdam. Maar zoiets als dit... Het slachtoffer moest in een inrichting worden opgenomen om dat ze zichzelf verwondde en niet meer voor zichzelf kon zorgen. Ze is eigenlijk geen mens meer..." Bos vond de straf van vijf jaar terecht, temeer omdat de man in het Utrechtse onderzoekscentrum Pieter Baan volledig toerekeningsvatbaar werd bevonden. „Er is een duidelijke frontver andering in het psychiatrische onderzoek ten behoeve van het strafrecht. Directeur Beyaert van het Pieter Baan Centrum be nadrukt, meer dan zijn voorgangers heb ben gedaan, de eigen verantwoordelijk heid", aldus de procureur-generaal op in stemmende toon. Raadsvrouwe mr. De Gier stelde dat er een heksenjacht op in cest gaande is en dat opgepast moet wor den voor projectie op één persoon. Dat dreigt volgens haar in dit geval te gebeu ren: de straf is immers veel hoger dan de gemiddelde. Ze wees op het lage IQ van haar cliënt en diens goede wil. Volgens mr. De Gier heeft Van den O. drie keer een zelfmoordpoging gedaan en een hart aanval gekregen toen hij ging beseffen wat hij had misdaan. Hij wil nu graag hulp aanvaarden. Uitspraak 26 februari. Chiligroep Leiderdorp blijft actief LEIDERDORP De Chiligroep Leiderdorp zal zichzelf niet opheffen nu dictator Pinochet een stapje terug heeft gedaan. Pinochet heeft nog steeds een aanzienlijke macht en heeft de demo cratisch gekozen regering te weinig armslag om de situatie in het land te verbeteren. De Chiligroep gaat zich nu richten op het straffen van degenen die wandaden hebben verricht onder het bewind van Pinochet. Verder wordt actie gevoerd voor 450 politieke gevangenen, die nog steeds vast zitten. Ook worden nog altijd projecten in Chili gesteund die tot doel hebben de jongeren weer mondig te maken en de Mapuche-indianen weer een waardi ge plaats in de samenleving te geven. Overigens worden ook in andere Latijsamerikaanse landen projecten gesteund. Informatie: Elles Tisseur, Eri calaan 20, Leiderdorp, telefoon 071-895729. Leimuiden verkoopt stuk Westeinder aan Aalsmeer LEIMUIDEN De gemeente Leimuiden verkoopt 126 hectare rietland en water aan buurgemeente Aalsmeer. Door de verkoop vallen de gehele Westeinder Plassen straks onder Aalsmeers bestuur. De concentratie van de bestuurlijke zeggenschap in de hand van één gemeente en het bedrag van 175.000 gulden dat Leimuiden voor het gebied krijgt, vormen de reden tot de verkoop. De Leimuidense fractie van het CDA kon als enige tegenstander van de verkoop de trans actie niet tegenhouden. „Leimuiden ligt middenin een plassengebied en daar hoort water bij. Je moet uiterst voorzichtig zijn met de verkoop hiervan. Wanneer er toch wordt verkocht, moet het wel wat opbren gen", zo verwees Kea naar het volgens zijn fractie te geringe bedrag dat Aalsmeer voor het gebied betaalt. In de beginfase van de onderhandelingen bedong Leimuiden nog 45 cent per vierkante meter. Dat is terugge bracht tot een bedrag tussen de tien en vijf tien cent. „Aalsmeer was absoluut niet be reid meer geld neer te tellen", verklaarde burgemeester M. Boelen de lagere op brengst. Het geld wordt voorlopig toege voegd aan de spaarpot voor het nog te ont wikkelen dienstencentrum voor ouderen. De angst van het CDA dat Leimuiden door de vroegtijdige verkoop van haar gebied in de Westeinder Plassen binnen een paar jaar de lucratieve opbrengsten uit zandwinning zal mislopen, is volgens Boelen ongegrond. „De bodemgesteldheid van de plassen is niet geschikt voor zandwinning", aldus Boelen. De door veel Leimuidenaren zo vurig ge wenste surfsteiger wordt volgens de burge meester nu in Aalsmeer besproken. Het ge meentebestuur daar zou niet onwelwillend staan tegenover plaatsing van de steiger. LEIDEN De waterwin- bedrijven en de milieube schermers zijn het niet eens met de provincies en het Landbouwschap over de beste aanpak om bo dem en grondwater in de duinen te behoeden voor vervuiling bij de winning van drinkwater. Dat blijkt uit een concept-advies voor de vergadering van de Centrale Raad voor de milieuhygiëne die morgen wordt gehouden. Of de snelle maar juridisch wellicht minder waterdichte milieu-oplossing het daar zal winnen, zoals het Interprovin ciaal Overleg (IPO) en het Landbouwschap willen, of de trage, die alle potentiële bevui- lingslekken wel dicht, valt op dit moment nog niet te zeggen. Kunstmatige infiltratie van oppervlaktewater (uit de Rijn) vindt op dit moment in Neder land plaats op tien tot vijftien plaatsen. Dat gebeurt met een vergunning op basis van de grondwaterwet. Het Hof van justitie veroordeelde Neder land in 1987 omdat de EG- grondwaterrichtlijn bij die procedure werd geschonden. Maar inmiddels is daar een mouw aan gepast, en voorzo ver er nog wat moet worden bijgespijkerd kan dat het beste via de snelle route van een be stuursmaatregel op grond van de wet bodembescherming, menen de bestuurlijk-juridi sche deskundigen, de landbou wers en de provincies. De milieubeschermers en de waterwinbedrijven (verenigd in de Vewin) volgen het voor stel van de minister van mi lieubeheer van 20 september 1989 om de grondwaterwet te wijzigen, al verdient dat voor stel de schoonheidsprijs niet. Dat kost tijd wegens de vereis te parlementaire behandeling, maar aan de andere kant ligt het voorstel er in concept al, zo merken de natuurbescher mers en waterwinbedrijven op. Onvoldoende De commissie die het raads- standpunt heeft voorbereid is overigens unaniem van me ning dat over de mate waarin vervuilende stoffen in opper vlaktewater voor drinkwater winning mogen voorkomen onvoldoende duidelijkheid be staat. Dat geldt vooral voor bij voorbeeld bestrijdingsmidde len in het vervuilde water dat in duinpannen wordt geloosd voor natuurlijke filtratie tot drinkwater. Tenslotte meent de Raad dat van een „gefa seerde" invoering van die ver vuilingsnormen geen sprake kan zijn. De EG-richtlijn staat dat niet toe. Alphen speurt naar nieuwe bouwlocaties ALPHEN AAN DEN RIJN Het gemeentebestuur van Alphen gaat zo snel mogelijk een onderzoek instellen naar nieuwe wo ningbouwlocaties. Dat is nodig omdat de gemeenteraad vorige week donderdag heeft besloten in de nieuwbouwwijk Kerk en Zanen het archeologisch themapark Archeon te laten bouwen. Door de komst van Archeon kunnen er 1200 woningen minder in Kerk en Zanen worden gebouwd. Op aandrang van de frac ties van CDA en PvdA wordt er zo spoedig mogelijk van ge dachten gewisseld over de wenselijkheid om Alphen nog verder vol te bouwen en eventueel uit te breiden. Nieuw kantoor voor advocaten De dependance van De Brittenburg, centrum voor christelijk kort middelbaar beroepsonderwijs (KMBO), aan de Haagweg wordt gesloopt. De firma Du Prie zet op de vrijgekomen plek een gloednieuw kantoorpand neer. Het nieuwe gebouw krijgt één verdieping en er worden 25 parkeerplaatsen bij gereali seerd. Het kantoor De Ruijter de Wildt en De Vroom Advoca ten, gehuisvest aan het Rapenburg, gaat dit nieuwe gebouw huren. De advocaten hopen hun nieuwe kantoor in oktober te betrekken. Per 1 maart openen ze tevens een nevenvestiging aan de Rijnsburgerweg in Rijnsburg. FOTO: TEJO RINGERS Vier maanden celstraf geëist tegen Katwijkse relschoppers DEN HAAG/KATWIJK Tegen twee inwoners van Katwijk is gisteren vier maanden onvoor waardelijke gevangenis straf geëist voor hun aan deel in de nieuwjaarsrel- len van 1 januari 1989. De twee mannen worden er van verdacht een ME-bus te hebben vernield en met vuurwerkbommen te heb ben gegooid. De Haagse officier van justitie mr. J. van Ek vindt dat de Katwijkers een zware straf verdienen omdat zij een aan zienlijke bijdrage zouden heb ben geleverd aan de ernstige onregelematigheden tijdens de Katwijkse nieuwjaarsnacht van ruim een jaar geleden „Onbegrijpelijk dat er met vuurwerkbommen wordt ge gooid. Dat ziin levensgevaarlij ke zaken", aldus Van Ek giste ren, tijdens een zitting van de Haagse politierechter mr. Mel- lema. Mellema doet voorlopig nog geen uitspraak over de be schuldigingen omdat hij enke le getuigen wil horen, die bij de rellen aanwezig zijn ge weest. Die worden opgeroepen op 13 maart naar het Paleis van Justitie in Den Haag ko men. De twee inwoners van Kat wijk werden door de politie gearresteerd nadat door de Mobiele Eenheid was opgetre den bij rellen aan de Hoornes- laan. Een bus van de ME is daar geraakt door een vuur- werkbom. die van een cam- pinggasflesje was gemaakt. Een gerechtelijk onderzoek heeft uitgewezen dat de bom men een vuurbal kunnen pro duceren met een doorsnede van vijf meter. In de omge ving van de plaats waar de bommen zijn ontploft zijn tot op dertig meter scherven ge vonden. De twee verdachten ontken nen iets met de vernielingen te maken te hebben.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11