Kui jers moet snel opheldering geven over schouwburg Poortactie bij Heineken ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING ithouders niet op hoogte van uitblijven betalingen Het oude Ambulacrum in de Clusiustuin. De trapgevel lijkt sterk op die van het Leidse Stadhuis. tekening: (pr) Hortus wil Ambulacrum weer opbouwen LEIDEN De Leidse Hortus Botanicus wil het Ambula crum dat in de Clusiustuin stond weer opbouwen. Het oude Ambulacrum had de functie van een kas. In het ge bouw moest een klimaat wor den gecreëerd, waarin exoti sche planten 's winters konden overleven. Het Ambulacrum werd in 1599 gebouwd. Het ge bouw vertoonde in zijn archi tectuur sterke overeenkom sten met het Leidse Stadhuis. Het is ontworpen door dezelf de architect, namelijk Vrede- Folklore De stichting voor folkloristi sche dans FETA begint mor gen met danslessen voor kin deren. De lessen zijn bestemd voor 8-10 jarigen (dinsdag 18.15 uur) en voor 11-14 jari gen (woensdag 18.00 uur). Ze worden gegeven aan de Mid delstegracht 8. Nadere infor matie en aanmelding via 071- 215650 of 071-720211. Open huis Scholengemeenschap Emilie Knappert houdt morgen van 18.30 tot 21.30 uur open huis in het gebouw Vijf Meilaan 210. Eerder gebeurde dat al op 25 januari, maar door de or kaan konden toen nauwelijks mensen naar de school ko men. Op de avond kan kennis gemaakt worden met de op- man de Vries. De overeen komst blijkt het sterkst uit de trapgevel van het middenstuk. Op het grote vlak stonden in het Latijn de tuinregels voor de bezoekers van de Hortus gebeiteld. „Niemand is gheoor- looft over de Bedden te sprin gen ofte met voeten te betre den", was een van die regels. Het gebouw werd verwarmd met houtskoolvuurtjes. In de wintermaanden werd er les gegeven aan medicijnenstu denten. Het Ambulacrum diende tevens als een soort ra- leidingen voor assistente in de gezondheidszorgm verzor gingsassistente en het oriënta tiejaar In tas. Lezing Samenwerking tussen mens en aarde. Dat is het onder werp waarover de lezing han delt die morgenavond wordt gehouden in de Pieterskerk. De bijeenkomst wordt georga niseerd door het Theosofisch Genootschap. Aanvang 20.00 uur, toegang gratis. riteitenkabinet. Allerlei gepre pareerde dieren uit verre stre ken werden getoond, en bij zonderheden als de „Huyt van een Meerminne" en „Een veer van een vogel Phenix". De Clusiustuin is op het oude Ambulacrum na geheel gere noveerd. Dit is gebeurd in het kader van het 400-jarig jubile um van de Leidse Hortus. De Clusiusstichting is hard bezig met het verzamelen van geld voor de wederopbouw van het Ambulacrum. Naailes Buurthuis Matilo heeft plaats voor nieuwe deelnemers aan de naailes op woensdagavond en op vrijdagmiddag. Woens dag wordt er van 20.30 tot 22.30 uur les gegeven, vrijdag van 13.00 tot 15.00 uur en van 15.00 tot 16.30 uur. Meer in formatie is te verkrijgen bij het buurthuis aan de Zaan- straat 126, tel. 071-412515. Café De afdeling Leiden van de Jonge Democraten houdt morgenavond een politiek- cultureel café De presidents verkiezingen in Brazilië staan centraal. Spreker is de heer Strik. Hij illustreert zijn ver haal met een videoband. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in 't Kaisertje aan de Kai- serstraat 4. AG^ m MAANDAG 12 FEBRUARI 1990 PAGINA 7 ^ingin bij festiviteit provincies /an[ï/DEN HAAG De provincies Noord- ojj-Holland herdenken in 1990 hun 150-jarig :irc, als afzonderlijke provincies. Ze ontston- Tel<J840 bij grondwetswijziging door splitsing tot toenmalige provincie Holland. De twee jaages besteden aandacht aan hun honderd- A *rig bestaan met een serie gezamenlijke chtiten op cultureel, historisch en recreatief ïaaPe viering begint op woensdag 21 februa- lien gezamenlijke bijeenkomst van provin- ^eldten van Noord-Holland en Zuid-Holland 37idderzaal op het Binnenhof in Den Haag. eteingin krijgt dan het eerste exemplaar van Sjak „150 jaar Noord-Holland en Zuid-Hol- inditgereikt. Prof. dr. J. Bank, hoogleraar va- lfdge geschiedenis aan de rijksuniversiteit Slifn prof.dr. A.C. Zijderveld, hoogleraar so- eer aan de Erasmus Universiteit in Rotter- iteituden elk een redevoering. Hagenaar aangehouden LEIDEN Een 25-jarige Ha genaar is in de nacht van za terdag op zondag aangehouden op het Stationsplein voor auto diefstal. Hij wilde een 21-jarige stadsgenoot en een 18-jarige Leidse, die hij in een café was tegengekomen, een lift geven. Het drietal liep naar de Zon neveldstraat. Bij een „lelijke eend" was het portier open. Bewoners zagen het drietal echter scharrelen en waar schuwden de politie. Een sur veillancewagen reed na een achtervolging de lelijke eend op het Stationsplein klem. Elektrische deken in brand LEIDEN Een 82-jarige be woonster van de Jan Pieters zoon Coenhof werd in de nacht van zaterdag op zondag wakker vanwege de brand lucht die zij rook. Bovendien werd haar elektrische deken wel heel erg warm. De vrouw kwam overeind en zag dat de deken in brand stond. Ze vloog het bed uit, waarschuw de de brandweer, en gooide het brandende beddegoed op het balkon. De brandweer heeft het beddegoed op het balkon geblust. De vrouw heeft geen letsel aan het avon tuur overgehouden. SP wil kosten saneren verhalen op vervuilers LEIDEN De afdeling Leiden van de Socialis tische Partij (SP) wil van het college van B en W weten of het college mogelijkheden gaat onder zoeken om vervuilers aansprakelijk te stellen voor vervuilingen. Het gaat om vervuilingen van vóór 1983. Vergeer vraagt dat namens de so cialisten naar aanleiding van een arrest van de Hoge Raad van vrijdag 9 februari. De raad be paalde toen dat de overheid saneringskosten van voor 1983 van vervuilers kan terugvorderen. Volgens de SP zijn veel vervuilingen in Leiden van voor 1983. Vergeer vraagt zich af of Leiden kennis genomen heeft van de uitspraak van de Hoge Raad. Verder wil de SP weten hoe het col lege een onderzoek gaat opzetten naar de moge lijkheden van vervolgingen en als er niets on derzocht gaat worden wil de partij weten waar om er geen onderzoek komt. Festival voor zondagsdichters LEIDEN Amateur-dichters krijgen op zondag 18 maart weer gelegenheid om met hun werkstuk ken voor het voetlicht te treden tijdens het Festi val voor Leidse Zondagsdichters. Dat wordt die dag vanaf 14.30 uur gehouden in de Kapelzaal van K O aan de Oude Vest 45. Het evenement is on derdeel van het tweede Leidse Literatuurfestival dat tegelijk met de boekenweek plaatsheeft. Het li teratuurfestival is een initiatief van K O en Burcht Literair. Dit jaar zijn daarbij ook de boek handels De Kier en Kooyker en de bibliotheek be trokken. De boekenweek duurt van 14 tot en met 24 maart. Op het programma van het literatuur festival staan conversaties met bekende schrijvers en schrijfsters, een vertellersavond en een avond rond het literaire lied. Daarnaast zullen schrijvers hun boeken signeren en is er het Festival voor Leidse Zondagsdichters. Zondagsdichters die daar aan mee willen doen kunnen werk en een korte biografie opsturen aan K O, Oude Vest 45, 2312 XS Leiden, t.a.v. B. in 't Veld. Plaatsen vrij voor Oxford LEIDEN De Stichting Holland-Britain Foundation vertrekt op tweede paasdag met 150 deelnemers naar Oxford. Dit wordt de 44e editie van de jaarlijkse Lei- den-Oxford uitwisseling. Aan deze uit wisseling nemen onder meer ornitholo gen, ruiters, roeiers, volleyballers, politie mensen, de Frits Landesbergen Big Band en majorettes deel. De groepen worden ondergebracht bij gezinnen in Oxford. Op het vierdaagse programma staan on der meer trips naar Blennheim Castle, de Cotswolds, een fare-well party en een sight-seeing tour door Oxford. De stich ting heeft nog enkele plaatsen vrij. Lei- denaars die de Engelse universiteitsstad van dichtbij willen leren kennen, kun nen zich opgeven. Inlichtingen bij Jac ques Wirtz, telefoon 071-220291. openbaar d4voer in Klidstad «et beter" i e< j^'j/DEN HAAG Een ietfing van ^et reêionale lHi vervoer is dringend lelijk om in de Rand- i autoverkeer terug te .J Dat schrijft de provin- n8-Holland in de nota ïhf^dig regi°naal ver- openbaar vervoer met Winenauto kunnen con- ij, dan moeten volgens h^ncie de huidige lange n worden teruggedron- chtl comfort en het gebrui kstak zouden ook toe chtj nemen. Deze verbete- I50!ouden niet alleen voor 'a fcuren moeten gelden, Hior de hele dag en voor :a£plaatsingen. ijz^incie verwacht dat 50,lied tussen Leiden en '°.yiht het aantal en ^'Aan de verplaatsingen toenemen. De mobili- Haiïi zal vooral worden lakt door de bouw van renWOningen tot het jaar l t|eze woningen zullen I ^ruimtegebrek voor een i töel aan de randen van ijzeande steden worden B;j. de provincie maken i-2jrke kwaliteitsverbete- de aanleg van nieuwe liet mogelijk dat bus, am en metro hoofddra- Iden van het personen- De provincie ziet on- )r goede mogelijkheden ;uwe verbindingen bij sn Rotterdam en Den igfeen nieuwe verbinding tn eiden via Zoetermeer ;p itterdam en een verbin- tdider de Nieuwe Water- kcPr bij Maassluis, dge omvangrijke regiona- //oerprojecten snel te ei) realiseren moet, aldus rtncie, het rijk meer geld jjpaar stellen. Verder ?t provincie een leidende inien in de samenwerking |e diverse overheden. tokrakers [gehouden Een 23-jarige man bel en een 25-jarige man Igeyk zijn in de nacht (erdag op zondag aange- j voor minstens acht au- èn. Het duo had in hoog auto's opengebroken op en Schiekade. Ze wer- iter gesignaleerd door bhtwaker, die de politie Iet duo had bij aanhou- Dg één radiocassettere- Jin bezit. De politie ver- jdat de dieven de rest J buit in het water heb- gooid. vjlOUWBURG REKENDE MAANDENLANG NIET AF „OOK DIRECTEUR MOET CONSEQUENTIES TREKKEN" In de vliegende storm werden gisteravond en vanmorgen pamfletten uitgedeeld bij Heineken Zoeterwoude- foto: wim van noort ZOETERWOUDE De Industriebond FNV en de Voedings- en Industrie bond CNV hebben gister avond, vanmorgen en vanmiddag poortacties ge houden bij de brouwerij van Heineken in Zoeter woude. In de vliegende storm werden pamfletten uitgedeeld aan het personeel. Daarin werd het re organisatieplan van Heineken, waarbij 700 banen dreigen te worden geschrapt, afgewezen. De bonden willen eerst over dat plan praten voordat er over de CAO wordt onderhan deld. De collectieve arbeids overeenkomst staat in principe morgen op het programma. Op 20 februari wordt over de re organisatie gepraat. Volgens de bonden gist het on der het personeel van de brou werijen in Zoeterwoude en Den Bosch. Werknemers en bonden eisen dat het reorgani satieplan wordt ingetrokken en dat er een nieuw bezuini gingsplan komt dat loopt tot 1995 Hierbij zouden dan alle tot het bedrijf behorende acti viteiten en afdelingen beke ken en doorgelicht moeten worden. Verder wordt de schriftelijke garantie geëist dat er geen ge dwongen ontslagen vallen. De directie moet alle moeite doen om mensen te herplaatsen. Bij herplaatsing zou het personeel meerdere functies aangeboden moeten krijgen. CAO-onderhandelingen en re organisatie hangen volgens de bonden samen. Ten aanzien van de CAO wordt een salaris verhoging van 4 procent ver langd. een uittredingsleeftijd van 60 jaar en een betere rege ling voor afbouwploegentoe- Kater in doos op weg achtergelaten WASSENAAR Een zielige kater in een kartonnen doos heeft zaterdagochtend op de Zijdeweg in Wassenaar gedu rende korte tijd voor enige verkeersoverlast gezorgd. Het dier was omstreeks zeven uur door een onbekende in de doos midden op het wegdek gezet. Een vrachtwagenchauffeur moest voor de kater uitwijken en voorkwam een aanrijding door onmiddelijk naar rechts uit te wijken. De chauffeur heeft de kater meegenomen naar de politie, die heeft het beest voorlopig bij opvangcen trum Dierenzorg Wassenaar ondergebracht. EN Het college en W is er niet van hoogte geweest dat Jdse Schouwburg vo- §ir van februari tot Jt september niet af- ^le met de gemeente, fcegt wethouder F. fs van cultuur. Vol de wethouder was chef van de afde- [pltuur A. van de Ree ïgelicht. De schouw- Jioort maandelijks de ngsten 4van voorstel- i af te rekenen met Jeling financiën van ttieente. Ifld zou niet zijn overge- omdat de schouwburg botten van de gemeente bben vastgezet op depo- keningen. Kuijers zegt faagd dat naar de gang ■Jken inmiddels een in- hderzoek is begonnen. Jhouder bevestigde ook "in juli al op de hoogte is van het tekort bij de Jburg. Dat zou toen gulden hebben bedra- [uijers: „We hebben in 'irect daarna al een on- laten instellen. In eer- *antie ga je daarbij niet jn fraude, maar van Judkundige fouten", «ministratie van de ►burg werd in het na jaar doorgespit door VB Ac countants. het geprivatiseerde verificatiebureau van de Vere niging Nederlandse Gemeen ten. Dat rapporteerde in no vember dat er 132.000 gulden was verdwenen, waarna de politie werd gewaarschuwd. Kuijers vindt dat daarmee doelmatig werd gehandeld. Ook de suggestie dat in de tus sentijd meer geld verdween wijst hij van de hand. „Je kunt ook zeggen dat het beter is be rekend". Het rapport van VB Accoun tants bleef volgens de wethou der op verzoek van de Leidse politie vertrouwelijk. Volgens politiewoordvoerder D. Grave- land gebeurde dat omdat het onderdeel was van het justi tieel onderzoek. Ook de ge meenteraad werd daarom niet ingelicht. Hoewel het rapport inmiddels is uitgelekt wil Kuijers er nog steeds geen commentaar opgeven. Wel verwacht hij dat het college dinsdag met een verklaring komt. Het politie-onderzoek leidde op 5 januari tot de arrestatie van de adiunct-directeur van de schouwburg. Hij had geld uit de kas gehaald. Naar zijn zeggen om voorgeschoten kos ten te verrekenen. Na twaalf dagen werd hij vrijgelaten om dat er onvoldoende grond was om hem langer vast te houden. Wethouder F. Kuijers: „Geen commentaar op onderzoek". foto: tejo ringers Plank VB Accountants maakt in het vertrouwelijke rapport nogal wat aanmerkingen op de ma nier waarop de administratie werd gevoerd. Zo werden alle inkomsten van de schouwburg als contant geld geboekt, of dat nu om betaalkaarten, theater bonnen of VVV-vouchers. Achteraf viel daardoor niet na te gaan hoeveel in werkelijk heid aan contanten was bin nengekomen. Het geld kwam in de kluis terecht waarvan de directeur en de adjunct-direc teur sleutels hadden. Bij afwe zigheid van hen circuleerde weieens een sleutel. Die werd dan „verborgen" door hem on der een plank te plakken. De betrokken kluis was vol gens VB Accountants boven dien absoluut niet geschikt om grote bedragen te bewaren. Volgens een ingewijde was de eenvoudige brandkast „bij wij ze van spreken met een haar speld te openen". De kluis is inmiddels vervangen door een moderner exemplaar. Dat was eerder niet nodig omdat de kaartverkoop toen nog door K O werd verzorgd. VB Accountants levert verder kritiek op de manier waarop met de „kleine kas" werd om gesprongen. Die was bedoeld om lopende uitgaven te dek ken en mocht maximaal dui zend gulden omvatten. In de praktijk werd er zeer intensief gebruik van gemaakt, ook voor grotere zaken dan de aanschaf van kantoorartike len. De kas werd dan simpel weg aangevuld. Voor betalingen per giro was het voldoende dat alleen de adjunct-directeur of de direc teur tekende. Dat was in strijd met de regels van de gemeen telijke fraudeverzekering die voorschrijven dat altijd" ten minste twee personen tekenen. Aanbevelingen Volgens het rapport zijn eer dere aanbevelingen om de ad ministratie te verbeteren in de wind geslagen. Op 1 maart vo rig jaar zou een afspraak voor de uitwerking daarvan zijn af gezegd wegens ziekte van di recteur F Boelen van de schouwburg. Dat zou zijn ge beurd op verzoek van de ad junct-directeur. Die ontkent dat. „Boelen werd op 2 maart getroffen door een hartinfarct. VB Accountants heeft de af spraak zelf afgezegd, daarna lieten zij niets meer van zich horen". De adjunct-directeur wil ver der niet ingaan op het rapport dat vier pagina's telt. Wel ver wijst hij naar opmerkingen die hij maakte toen in november bekend werd dat de politie een onderzoek ging instellen. Hij noemde het rapport toen ma ger. „Ze hebben de hele admi nistratie doorzocht en dan ko men ze met een rapportje waarin alleen maar staat dat er 132.000 gulden zoek is. Ze geven geen enkele oorzaak aan", aldus de adjunct-direc teur op 29 november 1988. Directeur F. Boelen van de schouwburg wil geen com mentaar geven op het rapport. Hij verwijst naar de verkla ring die het college zal geven. LEIDEN Wethouder F. Kuijers van cultuur moet nog deze week ophelde ring geven over de gang van zaken rond de schouwburgfraude. Daar over zijn alle raadsfracties het eens. VVD, CDA, D66 en Groen Links willen dat nog deze week de com missie cultuur in een extra vergadering bijeenkomt. Inmiddels hebben de op positiepartijen CDA en D66 al uitvoerige raads vragen over de zaak inge diend. Fractievoorzitter G. Bakker van Kuijers' eigen VVD wil zich liefst vandaag nog bera den met de fractie. Bakker: „We wisten dat de administra tie van de schouwburg verbe tering behoeft. Maar het is de vraag of dat verwijtbaar is. Het kan ook gedurende jaren zijn ingesleten. We willen we ten wat er nu precies is ge beurd, wie welke opdracht heeft gegeven en waar het is fout gelopen. Pas als we de fei ten op een rijtje hebben gezet kunnen we uitspraken doen". Dat zeggen ook J. Walenkamp (CDA) en P. Langenberg (D66). Zij dienen vandaag zes tien vragen in bij het college. Ze willen onder andere weten waarom de raad niet eerder is ingelicht. Bovendien willen ze dat het rapport van VB Ac countants met eventuele ande re stukken openbaar worden gemaakt. Walenkamp wijst er in zijn vragen op dat bij de begro tingsbehandeling in oktober al vragen zijn gesteld over tekor ten bij de schouwburg. „Kuij ers heeft toen gezegd dat als die er al waren, ze kleiner zouden zijn dan 40.000 gulden. Dat zijn rare opmerkingen als je achteraf hoort dat hij al sinds juli kennis had van het ontbreken van 118.000 gul den". Aanleiding voor die vra- J. Walenkamp (CDA): „Rare opmerkingen". toto: tejo ringers gen waren de eerdere tekorten in de periode '85-'87 die toen tot een miljoen opliepen. Directeur Walenkamp vermoedt dat een klimaat is ontstaan waarin on regelmatigheden konden wor den gepleegd. Nagegaan moet worden of dat de wethouder verweten kan worden. „Maar het is raar, pijnlijk en slecht als het college ervan heeft ge weten en niets heeft gedaan. De wethouder had beter open lijk de problemen te lijf kun nen gaan. Het wegduwen er van roept geweldige kritiek op en heeft zeker zo pal voor de verkiezingen gevolgen". Walenkamp stelt ook dat in middels is gebleken dat bin nen de werkwijze van de schouwburg de handelwijze waarvoor de adjunct-directeur is aangehouden normaal is. Hij werd gearresteerd nadat hij zaken rechtstreeks uit de kassa afrekende. „Hoe kun je hem dat dan aanwrijven?", vraagt de CDA'er zich af. Walen kamp werpt daarbij ook de vraag op of behalve wethou der Kuijers ook directeur F. Boelen consequenties moet trekken uit de zaak en opstap pen. „Mensen die een functie bezetten met bepaalde verant woordelijkheden, moeten die ook nemen als er iets gebeurt en die niet doorschuiven naar iemand met een lagere rang. Ik word hier niet vrolijk van". Directeur F. Boelen wilde gis teren niet reageren. Groen Links Fractievoorzitter R. van Lint van Groen Links heeft aange kondigd dat wethouder H. de la Mar van zijn partij binnen het college zal aandringen op het houden van een extra commissievergadering. Voor lopig zijn door zijn partij nog geen vragen gesteld. Hij wil ook nog geen oordeel geven over de handelwijze van Kuij ers. „We willen eerst de zaken op een rijtje hebben". H. Koek, plaatsvervangend fractievoorzitter van de PvdA, wil het college de gelegenheid geven, met een verklaring te komen. „De fractie kan nu niet veel doen. Het college moet rapporteren. Vaststaat dat er iets aan de hand is. Maar we moeten eerst weten of er sprake is van achterhou den van informatie, welke dat is en waarom dat is gebeurd. Verder moet duidelijk zijn wat er nu aan de hand is bij de schouwburg en waarom de ad junct-directeur is opgepakt terwijl hij niet meer deed dan wat daar kennelijk normaal is". Volgens Koek is het te vroeg om met een oordeel over Kuijers te komen. Ze vindt een extra commissiever gadering niet echt noodzake lijk, maar heeft daar ook geen bezwaar tegen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7