„Duitse eenwording dit jaar al mogelijk" Qeidóa Soiwant YS belooft Roemenië 160 miljoen Van den Broek: Zuid-Afrika kritisch blijven volgen Kamer: LOTA moet acties tegen Zuid-Afrika staken „Viva Mandela, viva Amsterdarj BINNENLAND /BUITENLAND MAANDAG 12 FEBRUARI 1990 PJf] Tientallen gewonden bij schietpartij Gazastrook JERUZALEM Israëlische troepen heb ben zaterdag in de Gazastrook ten minste 63 Palestijnen verwond. Ziekenhuizen in de Gazastrook noemden de gevechten één van de bloedigste van de afgelopen mhan- den. De meeste Palestijnen werden neerge schoten bij vechtpartijen die ontstonden toen troepen een huis in het vluchtelingen kamp bij Rafah aan de Egyptische grens binnenvielen. In het kamp hielden bewo ners juist een rouwbijeenkomst voor een Palestijn die woensdag door het leger was gedood. Volgens kampbewoners schreeuw den sommige soldaten „Ismailiya" toen zij schoten, een verwijzing naar de aanval op een Israëlische toeristenbus in Ismailiya in Egypte waarbij negen toeristen omkwa men. Eerste commerciële Sovjet-ruimtemissie MOSKOU Een door twee kosmonauten bemande Sojoez TM-9 capsule is gisteroch tend met succes gelanceerd vanaf de lan ceerbasis Baikonoer in de Sovjetrepubliek Kazachstan. Het is de eerste commerciële ruimtemissie van de Sovjetunie. De Sojoez- bemanning zal voor het eerst gebruik gaan maken van de zogeheten Kristall-module, door de regeringskrant Izvestia omschre ven als de eerste ruimtefabriek die in het ruimtestation Mir technologische en bio- technologische materialen zal gaan ver vaardigen. De Kristall wordt op 30 maart gelanceerd. Verwacht wordt dat deze ruim temissie nu eens niet, zoals tot nu toe ge bruikelijk, vele miljoenen roebels zal ver slinden, maar juist winst in het laatje zal brengen. Enorme belangstelling voor elektrische auto CHICAGO De belangstelling voor de ex perimentele elektrische auto van General Motors (GM) is over de hele wereld „verba zingwekkend", zo heeft topman Roger Smith van de grootste Amerikaanse auto producent verklaard. ,,We worden gebeld door klanten van Parijs tot Perth (Austra lië)", aldus Smith. Volgens hem ziet het er naar uit dat GM de Impact binnen drie maanden in produktie zal nemen. De Im pact is het eerste met batterijen uitgeruste model dat speciaal voor produktiedoelein- den is ontworpen. De nieuwe vinding kan GM helpen bij het terugwinnen van zijn marktaandeel in de Verenigde Staten en bij het opkrikken van de inzakkende winstcij fers. Acties bedreigen overleg Suriname PARAMARIBO De Nederlandse en Surinaamse ambtenaren die vandaag in Paramaribo over de bilaterale ontwik kelingssamenwerking praten, houden er rekening mee dat het overleg wordt op gehouden door acties van de stafmede werkers van de stichting Planbureau Suriname. Zaterdag begon de staf een langzaam-aan-actie om structurele ver anderingen op het planbureau, dat het beleidsoverleg organiseert, af te dwin gen. Het is niet bekend hoe de agenda van het overleg, dat tot en met vrijdag duurt, eruit ziet. De wederopbouw van het Surinaamse binnenland zou hoog op de prioriteiten lijst van Nederland staan. Zeker zestien doden na vulkaanuitbarsting op het eiland Java JAKARTA Een uitbarsting van de vulkaan Kelud op het Indonesische eiland Java heeft zaterdag aan zeker zestien mensen het leven gekost. Ruim drieduizend inwoners uit de om liggende dorpen rond de 1.700 meter hoge vul kaan, die op ongeveer 650 kilometer van de hoofdstad Jakarta ligt, zijn na de uitbarsting geëvacueerd. Het Indonesische persbureau Antara meldde dat de vulkaan stof, zand en stenen had uitge braakt over een afstand van zeker vijftig kilo meter. Bij de voorlaatste eruptie van de vul kaan in 1966 kwamen 280 mensen om het le ven en werden 25 dorpen verwoest. BUKAREST De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Baker heeft gis teren tijdens een kort bezoek aan Roemenië financiële hulp geboden voor een bedrag van 160 miljoen gulden. Een definitieve verbetering van de betrekkingen tussen Roemenië en de VS wil Baker echter laten afhangen van de uitkomsten van de eerste vrije verkiezingen in Roemenië. „Wij willen benadrukken dat de verbetering van de relatie tussen de VS en Roemenië af hangt van vrije en eerlijke verkiezingen en respect voor de rechten van de minderhe den", aldus de bewindsman. Baker zei ook dat Washington de mogelijkheid bestudeert om Roemenië en andere Oosteuro- pese landen de status te geven van meestbegunstigde han delspartner. Hij zei echter dat dit eveneens afhing van de verkiezingen en de verdere „ontwikkeling naar vrijheid en democratie". Eerder in dit weekeinde had Baker in Sofia een ontmoeting met de Bulgaarse president Mladenov en met de oppositie. Tegen journalisten aldaar zei Baker dat Washington zich niet langer zal verzetten tegen toelating van Bulgarije tot de internationale handelsove reenkomst GATT, het Inter nationaal Monetair Fonds en de Wereldbank. Maar dan moest wel eerst in Bulgarije het particulier bezit en een vrije-markteconomie gegaran deerd zijn, aldus Baker. Een beslissing over economische hulp van Washington zal pas na de verkiezingen van mei in Bulgarije genomen worden. KOHL NA BEZOEK AAN MOSKOU: BONN/MOSKOU Nu de Sovjetunie dit week einde de weg heeft vrijge maakt kan volgens bonds kanselier Helmut Kohl de eenwording van de beide Duitse staten nog dit jaar een feit worden. De bondskanselier zei dit gis teren in een vraaggesprek met het televisiestation ZDF. Zowel Kohl als de Westduitse minister van buitenlandse za ken Hans-Dietrich Genscher verklaarden gisteren dat de Bondsrepubliek en de DDR na 18 maart tot overeenstemming zullen pogen te komen. Ver volgens moet dan in de herfst een conferentie met de vier Geallieerde Mogendheden worden gehouden. Aan deze conferentie moeten Frankrijk, Groot-Brittannië, de Verenig de Staten, de Sovjetunie de overwinnaars van de Tweede Wereldoorlog en de twee Duitslanden deelnemen. Daar na krijgen de leden van de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) een plan voor de here niging van de beide Duitslan den gepresenteerd. Aan de CVSE nemen alle Europese landen, behalve Albanië, als mede de VS en Canada, deel. Bondskanselier Kohl zei voor het ZDF niet uit te sluiten dat de kiesgerechtigden in de DDR deel zullen gaan nemen aan de parlementsverkiezin gen in de Bondsrepubliek op 2 december. Hans-Dietrich Genscher zei gisteren in een interview met de Westduitse televisiezender ARD dat Sovjet-president Gorbatsjov en andere hoge functionarissen een verenigd Duitsland een aanwinst vin den voor „een stabiele onder linge verhouding die onont beerlijk is tussen Oost en West'Genscher herhaalde dat de Bondsrepubliek gekant is tegen het voorstel van de DDR om Duitsland na de een wording neutraal te maken. Bondskanselier Kohl verklaar de in het interview met het ZDF dat dit ook in Moskou in middels „geen thema meer is". Het Oostduitse persbureau ADN meldde gisteren dat de steun van Gorbatsjov aan de eenwording van Duitsland be tekent dat de Sovjetunie een einde wil maken aan de na oorlogse verdeling van Duits land. De Oostduitse Sociaal-Demo craten (SPD) maakten gisteren bekend onderhandelingen met Bonn over de eenwording te zullen houden als zij na de verkiezingen in de DDR op 18 maart de regering zouden vor men. De Oostduitse premier Hans Modrow komt morgen in de Bondsrepubliek aan, waar hij zal praten over een ge meenschappelijk muntstelsel en een gezamenlijke economie. Concrete afspraken op econo misch en politiek gebied zullen echter pas worden gemaakt na 18 maart, zo was al eerder be kend gemaakt. Neutraal Het opmerkelijke van het bliksemgesprek afgelopen za terdag in Moskou was vooral dat Gorbatsjov zijn minister van buitenlandse zaken, Edu- ard Sjevardnadze, niet wilde steunen in diens visie dat een herenigd Duitsland neutraal moet zijn. Dat standpunt dat al onder Stalin door de Sovjets werd aangehangen, had Sje vardnadze nog geen uur voor de aankomst van Kohl en Genscher in Moskou op zater dag uitgesproken. Een dag te voren had Sjevardnadze even wel nog gezegd wel iets te zien in het plan-Genscher, dat het nieuwe Duitsland bij de NAVO wil trekken met de ga rantie, dat er geen NAVO- troepen in de vroegere DDR zullen worden gestationeerd. Aan deze voor Sjevardnadze zeer ongebruikelijke besluite loosheid maakte Gorbatsjov voorlopig een einde door dit weekeinde de Duitsers het groene licht te geven, zij het met de waarschuwing, dat de stabiliteit in Europa door dit alles niet in gevaar gebracht mag worden. De Duitsers ver zekerden dat zij nauw contact met Moskou zullen blijven on derhouden over de verdere De Westduitse kanselier Helmut Kohl, rechts, tijdens het gesprek Sovjet-leider Gorbatsjov over de Duitse eenwording. in het Kremlin in Moskou met FOTO: AP voortgang van het project en onaangename verrassingen zullen voorkomen. Ook gaf men de garantie, dat er niet meer gestreefd zou worden dan naar de hereniging van de huidige BRD met de huidige DDR, met andere woorden: de oude Duitse gebieden in Polen zullen niet bij het herenigings concept betrokken worden. NAVO President Bush van de Vere nigde Staten heeft de berich ten over Kohls gesprek met Gorbatsjov „met grote vreugde en genoegdoening" vernomen, zo heeft de secretaris-generaal van de Navo, Manfred Wör- ner" verklaard. Bush is zich bewust van de „historische be tekenis van de resultaten", al dus Wörner na afloop van de tweedaagse besprekingen die hij met de Amerikaanse presi dent heeft gevoerd. Wórner zei er op te vertrou wen dat men een oplossing zal vinden voor de veiligheids vraagstukken waarin rekening wordt gehouden met de belan gen van alle betrokkenen en ook met de legitieme veilig heidsbelangen van de Sovjetu nie. De secretaris-generaal zin speelde er gisteren op dat een herenigd Duitsland deel van de NAVO kan uitmaken zon der „militaire integratie" van het huidige Oostduitse grond gebied. Volgens Vitali Tsioerkin, naas te adviseur van Sovjetminister van buitenlandse zaken Edoe- ard Sjevardnadze, is „een her enigd Duitsland als volwaardig lid van de NAVO volstrekt onacceptabel". Tsjoerkin zei dit gisteravond in het Canade se Ottawa na een eerste bijeen komst van de ministers van buitenlandse zaken van het Warschau Pact aan het begin van de Open Skies-conferen- tie. Deze conferentie, waarop Navo en Warschau Pact pra ten over het toestaan van in- spectievluchten boven eikaars grondgebied, werd al voor de officiële opening beheerst door het vraagstuk van de Duitse hereniging. In baarmoed geopereerde toch overledt) LONDEN MiehêL. lio, de eerste baby F baarmoeder van zijfr een hartoperatie onigs zaterdag in de armeiri ouders in een Londeü] huis overleden. Micf in de 31e week dat zij zwanger was geopei dat zijn hartklep functioneerde. Vijfti later werd een tweern uitgevoerd. Toen Mi weken te vroeg werfc, bleek een derde oper zakelijk. Na de gebT den complicaties ot longen en nieren e* baby snel achteruit. 1 met de ouders beslot! sen de apparatuur, het kind in leven wqj den, uit te zetten. Chirac blijft F'1 van neo-gaul* LE BOURGET a Chirac is met ruimee] heid herkozen tot r van zijn eigen ner sche partij. Op het j11 gres van de RPR, Le Bourget, kreeg hjn van twee derde vai^ afgevaardigden. De j makende motie vanl len' Pasqua en Ségif' iets meer dan dertijn van de stemmen. De door de twee exj£ bekritiseerde partijlij- gedreigd te zullen t wanneer hij niet het wen zou krijgen vait ste twee derde van vaardigden. Die lin net gehaald. De herverkiezing k' niet verbloemen datr de gaullistische partL gekende onrust heerf poogde zich boven L gewoel te verheffeny algemeen betoog ovLj en de ideeën van CL Gaulle die weer ace den zijn. Zijn ojr noemde hij geen Maar terwijl de wei. laire Séguin nog wi^ floten door een groof- de 25.000 militanten, j- uitgekookte Charle, toch herhaaldelijk aj0 uiteindelijke score vj bellen' 31,4 proce" veel hoger dan vervf| NEDERLAND REAGEERT BLIJ OP VRIJLATING MANDELA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In Neder land is het afgelopen weekeinde verheugd ge reageerd op de vrijlating van ANC-leider Nelson Mandela. Minister Van den Broek van buiten landse zaken sprak van een „bijzonder moment". „De tijd is rijp voor posi tieve signalen", zo zei de minister. Hij waarschuw de echter tegelijkertijd niet alle kritische maatre gelen tegen Zuid-Afrika te laten varen. „We moeten voorzichtig blij ven. De apartheid is nog niet opgeheven". Alle politieke partijen in ons land begroetten de vrijlating van Mandela met vreugde. De partijbijeenkomsten van PvdA en D66 werden zaterdag on derbroken om de aanwezigen van de historische gebeurtenis in kennis te stellen. Volgens de partijen kan de vrijlating van Mandela een nieuwe stap in de richting van definitieve afschaffing van de apartheid zijn. CDA-fractievoorzitter Brinkman zei zaterdag een eventuele normalisatie van de betrekkingen met Zuid-Afrika niet uit te sluiten. „Bij voort gaande stappen, gericht op af schaffing van de apartheid, zal de Nederlandse regering con form het regeerakkoord in overleg met EG-partners moeten gaan werken in de richting van geleidelijke nor malisatie van de betrekkingen „Ontiegelijk blij" schudt burgemeester van Thijn een van de demonstranten de hand. met Zuid-Afrika", aldus Brinkman. Volgens Brinkman gloort de hoop op een betere toekomst in Zuid-Afrika. Hij zei te ho pen dat ook de andere beloften van president De Klerk, waar onder opheffing van de nood toestand, nu zo snel mogelijk worden uitgevoerd. De CDA- fractie hoopt dat na de vrijla ting van Mandela zo snel mo gelijk de besprekingen over de staatkundige toekomst van Zuid-Afrika zullen beginnen. Ook de voormannen van de PvdA en D66, Kok en Van Mierlo, lieten zich in soortge lijke bewoordingen uit. Maar ook zij waarschuwden voor al te veel optimisme. Eerst zal moeten worden afgewacht hoe snel president De Klerk zijn beloften zal omzetten in da den. VVD-fractieleider Voorhoeve trok de meest verregaande conclusies uit de gebeurtenis in Zuid-Afrika. Volgens de VVD-voorman moet de Euro pese Gemeenschap positief re ageren door de sancties tegen Zuid-Afrika te versoepelen. Hij noemde in dit verband vooral het verlenen van visa aan Zuidafrikaanse functiona rissen. De vrijlating van Man- DEN HAAG Nu president F.W. de Klerk zijn goede wil heeft getoond, moeten de LOTA-gemeenten (Lagere Overheden Tegen Apartheid) hun acties tegen Zuid-Afrika zo spoedig mogelijk staken. Dat is althans het standpunt van de meerderheid van de Tweede Kamer. De LOTA-vereniging daaren tegen meent dat de sanctie- maatregelen van kracht? moeten blijven zolang de apartheid nog niet is afge schaft en dat de Kamer nu eindelijk eens de sanctiewet moet behandelen. De vereni ging stuurde zaterdag na de bekendmaking van de vrijla ting een brief met felicitaties naar Nelson Mandela. In de brief vraagt de LOTA of Man dela vindt dat ook lagere over heden, zoals de Nederlandse gemeenten verenigd in de LOTA, een rol moeten blijven spelen in het sanctiebeleid te gen Zuid-Afrika. Het ant woord van Mandela zou niet alleen van belang zijn voor ons, maar ook voor de Neder landse regering bij de bepaling welk beleid zij ten aanzien van Zuid-Afrika heeft te voeren, aldus de LOTA. Binnenkort gaat een delegatie van de ver eniging naar Zuid-Afrika. Gis teren en vandaag zijn door een groot aantal LOTA-gemeen ten, waaronder Den Haag en Leiden, ANC-vlaggen op de stad- en gemeentehuizen uit gestoken. dela noemde Voorhoeve een belangrijke stap, omdat alle groeperingen in dat land nu kunnen gaan werken aan de uiteindelijke opheffing van de apartheid in Zuid-Afrika. A,mbassadeur De Zuidafrikaanse ambassa deur in ons land, de heer Nothnagel, noemde de vrijla ting van Mandela gisteren een „dramatische stap in de ge schiedenis van Zuid-Afrika". „Ik ben bijzonder verheugd. De vrijlating was ook bijzon der noodzakelijk geworden", aldus Nothnagel voor de IKON-radio. De ambassadeur zei zich wel gestoord te hebben aan de 'kritische' houding van de anti-apartheidsbewegingen in Nederland na de rede waar in president De Klerk de vrij lating van Mandela en de lega lisatie van het ANC aankon digde. „Ik vind het werkelijk jammer dat die reacties zo ne gatief waren", aldus de ambas sadeur. De kaartjes voor de musical „Sarafina, music of libera tion", door kinderen uit Sowe- to gespeeld, gingen gisteren drastisch in prijs omlaag ter viering van Mandeia's vrijla ting. De kinderen volgden de vrijlating op televisie, barstten in gejuich uit en sommigen huilden stille tranen. Bij de Anti-Apartheids Bewe ging Nederland (AABN) en het Comité Zuidelijk Afrika was de afgelopen dagen sprake van grote blijdschap. Maar het is nog te vroeg om nu al de sancties tegen Zuid-Afrika in te trekken, vinden de organi saties. Eerst moet de apartheid volledig zijn verdwenen. Het enthousiaste geknal van champagnekurken veranderde het anders zo rustige hoofdkwartier van de Anti-Apartheids Beweging Nederland in Amsterdam dit weekeinde in een compleet gekkenhuis. Met oorverdovend gekrijs werd zaterdag de mededeling ontvangen dat Nelson Mandela werd vrijgelaten. Joelend staken de aanwezigen de ANC- vlag uit de ramen. Binnen de gelederen is sprake van „uitgesproken blijdschap". Volgens de AABN is dit de tweede stap op de goede weg. De eerste was de erkenning van het ANC. Het tot Mandelaplein omgedoopte Leidseplein werd gisteren overstroomd door duizendeP siaste mensen. F® 1» AMSTERDAM De Fan fare van de Eerste Lief desnacht was er, het Straat- c.q. Strijdorkest, het koor Culture in ano ther South-Africa en op de maat van die muziek gingen gisteravond zo'n tienduizend mensen zin gend, dansend en schreeu wend van de Dam naar het Leidseplein in Am sterdam: „Amandla, viva Mandela; de macht aan het volk, leve Mandela!". Even voor zessen waren ze van alle kanten naar de Dam gekomen; blanken en zwarten, getooid in de kleuren van het ANC groen, geel, zwart en zwaaiend met spandoeken: 'Amsterdam groet Mandela', 'Vandaag Mandela, morgen Zuid-Afrika'. Middenin de door een „ontiegelijk blije" burgemeester Van Thijn aan gevoerde feestende massa die op weg ging naar het Nel son Mandela- (voorheen Leid- se-, ooit ook Marco van Bas- ten-) plein, werd een open vrachtwagen meegewiegd, vanwaar strijdliederen klon ken en overwinningskrèten: „Victory certain!". Een delegatie van het kraak pand Spuistraat 70 voerde per bakfiets een politiek cabaret op. Via luidsprekers lieten ze een reactie horen van 'de di recteur van Shell' die meldde zeer verheugd te zijn over de vrijlating van Nelson Mandela, omdat de arbeiders van Zuid- Afrika nu weer gewoon aan het werk konden en niet lan ger de straat op hoefden. En terwijl de krakers een bandje opzetten met de boodschap 'Sancties nu! Sancties nu!' pas seerden ze een gevel met de leus: 'René vrij, Amandla'; een herinnering aan de Makro- branden en het proces tegen verdachte René R., de lieve ling van de Amsterdamse anarcho-scene. Was hij er nu bij, op weg naar het Nelson Mandelaplein? Dan kon hij zien hoe de door hem verachte politie een busje op het plein had gestationeerd om reclame te maken. 'Politiewerk is ook kleur bekennen', stond erop. Venters van de orthodox com munistische VCN gingen in tussen rond met hun krantje Manifest ('Boycotacties juist nu nodig') en er waren ook hot- dogs verkrijgbaar. Het Mandelaplein stroomde langzaam maar zeker vol, er werden fakkels aangestoken, dansjes uitgevoerd en spreek koren aangeheven: 'Viva Man dela', 'Shell to heil', 'Sancties nu'. De vrachtwagen die de stoet muzikaal had vc gen diende nu als pi-1 daarop verscheen di landse vertegenwoorfj het ANC. „Er moetj gebeuren", zei hij. „i ka is nog lang niet nacht nog hebben dei vijf van onze mensefc We hebben jullie stee jullie bescherming, jU- ties. Viva Mandela, i sterdam!". I Volgende spreker: Thijn, burgemeester hadden de krakers- Ze startten de bandi nu! Sancties nu' en Ij te schreeuwen. L „Amsterdammers!", Thijn. „Sancties nu!'r publiek. „Amsterdam, apartheidsstad is blijf Thijn. „Hypocriet, hl zei het publiek. doorgaan met onze! teit", meende Van Tl blabla!", vond hetl „Dank u voor uw a antwoordde de burgJ „Gaan we nou doen?| ren?", vroeg een jona gebeurde. De muzi# weer op gang, er een spandoek met 5 'Glorie marxisme-l|i de mensen moestenf om lachen en het fc lang gezellig in de stil STEVO AKfc

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4