Nederland mag Cambodja liet in de kou laten staan Verwarring in Bonn over situatie DDR Duitse eenheid vormt mogelijk struikelblok Michail Gorbatsjov —tenland QeidóaQowiarit 'AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Hengstebal ZATERDAG 10 FEBRUARI 1990 PAGINA 7 tralische fossiel it oudste bloem [JAVEN Een 120 miljoen ld fossiel van nog geen 2,5 pt is door geleerden geïden- d als de tot nu toe oudste ter wereld. Het fossiel werd (er tien jaar geleden in het (ten van Australië opgegra- 1 was aanvankelijk geklassi- als een niet-bl'oeiende va- let geavanceerde fotografi- pchnieken werd vastgesteld n/f fossiel een takje voorstelde •n plant met bloempjes die oter zijn dan een kwart cen- De hele plant is vermoede- n 15 tot 30 centimeter hoog 'derft, en leek waarschijnlijk op iede<enwoordige peperplantje. DDR wil af van visum voor 'CVSE- burgers' OOST-BERLIJN De DDK is van plan de visumplicht af te schaffen voor bezoe kers uit Europa, Canada en de Verenigde Staten. Verder denkt ze er aan de valuta bepalingen te versoepelen. Oost-Berlijn heeft een memorandum hierover gestuurd aan de regeringen van de 34 landen waar mee ze betrokken is bij het CVSE-proces voor veiligheid en samenwerking in Eu ropa. Als de overeenkomst van kracht wordt kunnen mensen uit West-Europa zonder een visum en een schriftelijke uit nodiging de DDR bezoeken, en hoeven zij niet langer per dag een minimum-hoe- veelheid geld om te wisselen. De DDR gaat er van uit dat haar burgers, die de CVSE-landen willen bezoeken, van een zelfde versoepeling kunnen profiteren. Abie Nathan blijft vechten voor vrede TEL AVIV De Israëlische vre desactivist Abie Nathan is op vrije voeten gekomen na vier maanden gevangenisstraf wegens een ontmoeting met PLO-leider Arafat. Tot honderden iuichende aanhangers, die hem bij thuis komst verwelkomden, zei hij vastbesloten te zijn door te gaan en niet alleen te zullen spreken met Arafat, maar met iedere Arabische leider die over vrede wil praten. Nathan werd vorig jaar veroordeeld wegens het overtreden van een wet die con tacten verbiedt met leden van wat Israël terroristische groepen noemt, zoals de PLO. Albanië verwerpt alle hervormingen TIRANA Albanië, Europa's laatste stalinistische bastion, is tevreden met de verminderde rol in Europa van de super machten, maar wijst hervor mingen zoals in de rest van Oost-Europa van de hand. Dit heeft de Albanese vice-minister van buitenlandse zaken, Socrat Placa, verklaard in een zeld zaam gesprek met buitenlandse journalisten. Hij zei dat zijn land de gebeurtenissen in Europa met „intense interesse" volgt en elke troepenvermindering van de Sovjetunie en de VS verwel komt. Hij ontkende alle berich ten over onrust in zijn land Oppositie en regering Zuidkorea gaan samen SEOUL In Zuid-Korea is de de- mocratisch-liberale partij opgericht. Ze vormt een fusie tussen de Demo cratische Gerechtigheidspartij van president Roh Tae-woo en twee op positiepartijen onder aanvoering van de ex-presidentskandidaten Kim Young-sam en Kim Jong-pil. De nieuwe politieke formatie beschikt over 216 van de 299 zetels in het par lement in Seoul. Van de fusie uitge sloten is Kim Dae-Jung, de bekend ste dissident uit de Zuidkoreaanse po litiek, die de Partij voor Vrede en Democratie leidt. Hij beschouwt de vorming van de nieuwe partij als „een vernedering ten koste van de democratie". Praag en Jeruzalem herstellen banden PRAAG Tsjechoslowakije en Is raël hebben officieel hun diploma tieke betrekkingen hersteld, die 1967 door Praag waren afgebroken na de Zesdaagse Oorlog. Tsjechoslo wakije is het tweede Oosteuropese land dat hiertoe overgaat. In sep tember zette Hongarije als eerste deze stap. De DDR heeft deze week bekendgemaakt dat men medever antwoordelijkheid voor de joden vervolging erkent, waarmee in be ginsel de weg is vrijgemaakt voor het aangaan van betrekkingen. Is raël had dit tot nu toe geweigerd omdat de oude Oostduitse regimes de verantwoordelijkheid voor de Holocaust afwezen. ei pAAG Nederland e,9niet langer voorbij- aan het leed van de >odjaanse bevolking, jscheiden humanitai- !e ilp van dit moment worden uitgebreid t „Cambodja in de (ie na de Tweede Sdoorlog het zwaarst orlog en geweld ge- ■n land is". Efcze boodschap is een Ne- pfldse onderzoeksmissie te- ËÉfceerd van een bezoek ï^ambodja. In opdracht van minister voor ontwikke lingssamenwerking Pronk is bekeken welke mogelijkheden er zijn om de hulp uit te brei den. De delegatie stond onder leiding van mr. J. van Gennip, topambtenaar van minister Pronk. De humanitaire nood in Cam bodja is volgens Van Gennip extreem hoog. Bij terugkeer in Nederland, gisteren, noemde hij de situatie in het land „slechter dan in vele Afri kaanse landen. In sommige landen daar is de levensstan daard de afgelopen jaren vijf a tien procent gedaald. In Cam bodja is de levensstandaard van de gemiddelde inwoner met circa zestig procent ge daald". Van Gennip wilde nog niet zeggen welke concrete voor stellen hij zal doen om de hulp uit te breiden. Hij wenste eerst de minister zelf in te lichten. Op dit moment geeft Neder land zo'n zes miljoen gulden humanitaire hulp, die vooral loopt via particuliere organisa ties. Directe steun aan de rege ring in Pnom Phen is niet mo gelijk omdat Nederland het bewind van premier Hun Sen niet erkent. Het is echter niet waarschijnlijk dat Nederland ook hulp gaat bieden aan Cambodjanen die leven in het door het verzet gecontroleerd gebied. De onlangs weer opgelaaide burgeroorlog heeft de situatie in Cambodja opnieuw ver slechterd. Hulpverlening en pogingen de economie op te bouwen hebben echter alleen zin, als tegelijkertijd alles wordt gedaan om de vrede in het land te herstellen. Daarbij kan volgens Van Gennip de hulp wel een rol spelen. „Voor dit vergeten land is hulp van de internationale gemeenschap een hele stap op weg naar vrede". Die internationale gemeen schap heeft het tot op heden echter flink laten afweten. De voorbije jaren is vanuit het Westen zelfs steun gegeven aan de moordzuchtige Rode Khmer; schuldig aan de moord op meer dan een miljoen Cam bodjanen. Tijdens het schrik bewind van de Rode Khmer moesten vooral de mensen met een opleiding het ontgelden. Van de vijfhonderd artsen die Cambodja ooit telde zijn er nog maar 45 over. Van Gennip: „Het straatbeeld in Cambodja wordt beheerst door jongeren, vrouwen en gehandicapten; de slachtoffers van de moordpar tijen onder het bewind van de Rode Khmer". Topambtenaar Van Gennip (r) bespreekt met een medewerker zijn verslag over het bezoek aan Cambodja. jetleider: doelen i bereikt <GU Sovjet-presi- Michail Gorbatsjov jezegd dat hij alle heeft bereikt die ch voor het plenum het centraal comité de communistische had gesteld. verder hervormingen |en doorvoeren, zodra de /an de macht van ij is verwezenlijkt. Gor- sprak voorafgaand aan iderhoud met de Ameri- minister van buiten zaken James Baker met In het door Gorbats- [epresenteerde hervor- •rogramma is volgens [edewerker van Gorbats- ik ruimte gemaakt voor iarticulier ondernemer- Tot op heden is er ove- weinig bekend over het Torbatsjov nieuw uitge- Ide economisch beleid, vjetleider gaf een ontwij- antwoord op de vraag of :h kandidaat zou stellen iet ambt van president, verkiezigingen zouden n gehouden. „Dat valt te zei hij. ker even Bulgarije Roemenië A De Amerikaanse er van buitenlandse za- fames Baker, is vandaag terugweg uit Moskou de VS in Bulgarije aange- i. Vanmiddag heeft hij ietingen met regerings- ionarisen en leiders van ppositie. Morgenochtend hij voor een kort bezoek naar Roemenië. Het on- ichte bezoek van Baker lukarest komt niet lang de Amerikaanse rege- :herpe kritiek heeft ge- lan het adres van het van Nationale Redding, iet niet-democratisch te zou gaan. Vrachtwagens gestrand Bij de Frans-Italiaanse grens staan enkele duizenden vrachtwagens vast door stiptheidsacties van de Italiaanse douaniers en de reactie daarop van met name Franse chauffeurs. Volgens NOB Weg transport zijn door de blokade enkele honderden Nederlandse truckers gestrand. De organisatie heeft het Rode Kruis in Frankrijk en Italië gevraagd de Nederlandse chauffeurs van voedsel te voorzien. Sommigen zaten al twee dagen zonder eten. foto: epa (Vervolg van de voorpagina) BONN Niet alleen in de DDR zelf is onduidelijk hoe het land er econo misch voor staat, ook de Westduitse regering in Bonn lijkt ten prooi aan verwarring. Dat zou kun nen worden afgeleid uit de tegenstrijdige uitlatin gen van hoge regerings functionarissen. Die ver- waaring zou mede het ge volg zijn van het feit, dat in het openbaar dingen zijn gezegd die binnenska mers hadden moeten blij ven. Een hoge regeringsfunctiona ris in Bonn verklaarde giste ren dat er tekenen zijn die erop wijzen, dat de DDR spoe-x dig niet meer aan haar beta lingsverplichtingen zal kun nen voldoen. Deze situatie zou bondskanselier Kohl ertoe hebben gebracht haast te ma ken met zijn voorstellen voor een monetaire unie. Later op de dag werd in Bonn van regeringszijde ontkend dat de Westduitse autoriteiten de situatie in de DDR zo ernstig opvatten. Merkwaardig hierbij was dat regeringswoordvoer der Klein aanwezig was toen de functionaris, die anono- miem wil blijven, zijn opmer kelijke uitspraak deed. Klein heeft toen niet gereageerd. Volgens andere kringen in Bonn is de Westduitse rege ring wel degelijk zeer bezorgd over de economische situatie in de DDR en was de verkla ring van Klein alleen bedoeld om paniek te voorkomen. De buitenlandse schuld van de DDR bedraagt dertien miljard dollar. Tot nu toe is het land altijd zijn verplichtingen nage komen. Maar de (economische) chaos is momenteel zo groot, dat het weinigen zal verbazen als de DDR spoedig niet meer kan betalen. Volgens de president van de Westduitse nationale bank, Karl Otto Pöhl, zal een mone taire unie met het economisch zwakkere Oost-Duitsland ook van de BRD grote offers vra gen. Pöhl heeft daarom ernsti ge bedenkingen tegen het plan van Kohl. Hij verklaarde gis teren echter dat hij de beslui ten van de regering zonder morren zal uitvoeren. PvdA De partijen in de DDR die aan de verkiezingen van 18 maart meedoen hebben meer behoef te aan persoonlijke bijstand dan aan geld. Dat is de conclu sie van J.M. Wiersma, interna tionaal secretaris van de PvdA. Hij voerde de afgelopen week gesprekken met de SPD- Ost, de Oostduitse sociaal-de mocratische partij. Daarnaast nam hij deel aan het twee daagse congres van de federa tie van Europese sociaal-demo cratische partijen in West-Ber- lijn. Tijdens het congres heb ben tien sociaal-democratische partijen besloten de handen ineen te slaan om de Hongaar se zusterpartij aan een cam pagnestaf te helpen voor de komende verkiezingen. De PvdA wil zelf ook nog iemand naar Hongarije sturen om mee te helpen aan de organisatie. Over steun aan partijen in an dere Oosteuropese landen zijn nog geen besluiten genomen. HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES jjpBja BK® j -M f 758 Aangetrokken door de heerlijke geuren van gebraden kunnen de wilden toch hun nieuwsgierigheid niet langer be- gen. Zij naderen Jacob Claesz, die opstaat en ten teken van e zijn arm omhoog steekt. De wilden kijken angstig naar het Misschien kennen zij dat natuurverschijnsel nog niet eens... je voor stapje naderen zij. De mannen zien er hongerig uit en ofschoon Jacob Claesz zelf ook wel trek heeft in een hapje, wil hij de vogel, die hij juist heeft gebraden, gaarne opofferen om het vertrouwen van deze twee te winnen. Hij steekt hun de vogel toe, die de mannen na enige aar zeling, gretig grijpen en in een oogwenk verslinden. LONDEN Bij de ont moeting van president Gorbatsjov en bondskan selier Kohl, vandaag in Moskou, zal de hamvraag op de agenda zijn of een verenigd Duitsland lid kan blijven van de NAVO? Uit het commentaar, woens dag, van Sovjetminister van buitenlandse zaken Sjevard- nadze valt op te maken dat Moskou mogelijk bereid is dit te accepteren. Er zijn teke nen dat indien Moskou dit inderdaad doet, Gorbatsjov misschien nog dieper in de problemen raakt dan tot dus ver is gebeurd. Gorbatsjov zegevierde deze week over zijn rivalen in de leiding van de communistische partij, maar de kans bestaat dat deze overwinning de kiem van zijn ondergang in zich draagt. Het einde van de 'lei dende rol' van de partij brengt de dag sneller nabij dat de functie van secretaris generaal politiek gezien irre levant zal zijn geworden. Gorbatsjov zal dan afstand hebben gedaan van zijn insti tutionele en ideologische troon en verantwoording af leggen aan het Russische volk: alleen aan hen, omdat de Russen het enige volk zijn in wat eens de Sovjetunie was, dat in zijn antwoorden geïnteresseerd zal zijn. Het is niet waarschijnlijk dat het Russische volk erg posi tief zal staan tegenover een man, wiens perestrojka ge faald heeft, wiens glasnost is uiteengespat en die Duitse leiders gastvrij onthaalt in Moskou, om hen te helpen bij het herscheppen van een verenigd Duitsland. Ligatsjov Het is veelzeggend dat Gor- batsjovs vijand Jegor Ligats jov van de Duitse eenheid een hoofdkwestie heeft ge maakt in het interne politie ke conflict in de Sovjetunie. Ligatsjov zou in zijn redevoe ring hebben gewaarschuwd tegen de Duitse vereniging, omdat deze zou betekenen dat Oost- door West-Duits- land wordt verzwolgen. Hij zei dat het „onvergeeflijk kortzichtig" zou zijn om niet in te zien dat een Duitsland met een groot economisch en militair potentieel aan de ho rizon doemt. Tevens drong Ligatsjov erop aan dat „een nieuw München" vermeden moest worden. Als Gorbatsjov vanaf morgen de kwestie van de Duitse vereniging niet méér voor zichtig benadert dan hij in zijn ontmoeting met DDR- premier Modrow gedaan heeft, kan de beschuldiging van een 'nieuw München' erg gevaarlijk voor hem wor den. Het is een kwestie die al zijn vijanden, van links en rechts, kunnen aangrijpen om hem te vernietigen. Het geeft Ligatsjov de kans een brede populariteit te winnen. Het is een kwestie - en mis schien op dit moment de eni ge brandende kwestie - waarover communistische en niet-comunistische Russen hetzelfde denken. Om de Russen ervan te door dringen dat hij niet de man van 'een nieuw München' is, zal Gorbatsjov zich inzake de Duitse eenheid beduidend harder moeten opstellen dan in zijn gesprek met Modrow. In dat gesprek was het Mo drow, niet Gorbatsjov, die aandrong op „neutraliteit". Havik en duif Arme Modrow; hij zal niet lang meer in de positie zijn om ook nog maar op iets aan te dringen: na de Oostduitse verkiezingen volgende maand zal hij waarschijnlijk vervangen worden. Als een verenigd Duitsland uit de NAVO gehouden mo^t wor den, dan is Gorbatsjov de man die dat moet doen. Gorbatsjov is vandaag in de gelegenheid expliciet te stel len op welke voorwaarden en op wat voor tijdschaal hij de Duitse eenheid goedkeurt. Zijn adviseurs lijken ver deeld over de zaak. Het is niet zeker of een veto op het lidmaatschap van de NAVO de Duitse eenheid be ter te verteren maakt voor de Russen. Maar hoe dan ook, het ziet er naar uit dat het 'NAVO-veto' het minimum is dat Gorbatsjov het Russische volk moet aanbieden, als hij ongestraft uit de kwestie wil komen. En dan is er nog de kwestie van tijd. De Duitsers hebben enorm veel haast. Gorbatsjov was in zijn gesprek met Mo drow een groot voorstander voor ampel overleg. Het zal Kohl, hier en nu, weinig hel pen als Gorbatsjov in princi pe zijn zege geeft voor een Duitse vereniging, laten we zeggen over drie jaar. De kans is groot dat Gorbatsjov er over drie jaar niet meer is. en het is heel goed mogelijk dat zijn opvolger andere ideeën heeft. Het ziet er dus naar uit dat de ontmoeting van vandaag geen van beide partijen de gehoopte resulta ten zal opleveren. Loyaal? Ik zelf vind het moeilijk te geloven in een verenigd Duitsland als loyale partner in de NAVO. Het is een idee dat niet in de lijn ligt van de 'Zeitgeist' van het laatste de cennium van de twintigste eeuw, dat in toenemende mate nationalistisch is. Rus sisch nationalisme en Duits nationalisme - beide sterk toenemende krachten - zijn in tegenspraak met de NAVO-optie. Russische na tionalisten zijn tegen elke vorm van Duitse eenheid. De Duitse nationalisten, die vu rig vóór zijn, zouden het zien als een bezoedeling van de eenheid als deze ingelijfd zou zijn bij een internationale eenheid, gedomineerd door landen die Duitsland in de oorlog de nederlaag toe brachten. Sommige Duitsers worden aangetrokken door het idee niet meer bij de NAVO te be horen. Het lijk erop dat de Westduitse sociaal-democra ten serieus overwegen om daarvan een punt in hun verkiezingsprogramma te maken. Bij een internationale veligheidsconferentie in Zwitserland vorig weekeinde verbijsterden de afgevaardig den van de SPD de Ameri kaanse deelnemers - volgens een Amerikaans rapport - door te beweren „dat de NAVO geen rol zou hebben in het Europa van de toe komst en een verenigd Duits land". Tweede viool Als de algemene hypothese die ik de laatste maanden herhaaldelijk geopperd heb - dat Duits nationalisme wer- derom een van de belangrijk ste krachten is - correct is, stevent de SPD op de over winning af. De Duitse natio nalisten hebben er uit hun aard een afkeer van de twee de viool te spelen in een in ternationale alliantie, die door de Amerikanen gedomi neerd wordt. Ook hebben ze een afkeer van de aanwezig heid van wat voor buiten landse troepen dan ook, zelfs van bondgenoten, op hun grondgebied. Maar hoeveel Duitse nationa listen zijn er? Erg weinig, wordt wel gezegd; dat be hoort allemaal tot het verle den. Ik geloof dat er, als de SPD de „uit-de NAVO" kaart speelt, genoeg Duitse aal-democratische kandidaat ook moge zijn - uit te roepen tot bondskanselier in plaats van de 'internationalistische' Helmut Kohl. CONOR CRUISE O'BRIEN (c) The Times, Londen door Bob van Huët PARIJS Als er één hoofd de laatste dagen in de Franse media te zien was, dan wel dat van Ourasi. Het 'beste paard van de eeuw galoppeerde onlangs op de sen baan van Vincennes de legende in door voor de vierde keer de Prix d'Amérique te winnen, een van de meest prestigieuze paardenraces ter wereld. Ourasi, het 'godenpaard', verhief zich als een Pegasus- met-sulky boven Uranie, Roquepine en Bellino II. aardse viervoeters waarmee hij tot nu toe het record van drie 'Amériques' moest delen. Het zal duidelijk zijn: de tien jaar oude brandvos Ourasi is voor de Fransen net zo'n held als Yannick Noah toen hij Roland Garros had gewonnen. Voor wie niet echt wat van paardenraces afweet, viel er dat weekeinde een heleboel te leren. Zo volgde het abonneetelevisienet Canal Plus de gedoodverfde kampioen (twee tegen een) tot in zijn kleinste intimiteit. ,,En nu gaan we Ourasi voor u laten plassen", kondigde een verslaggever enige uren voor de race aan. Een gouden straal spoot tegen de voorste benen, terwijl de camera inzoomde. De herhaling ontbrak, maar voor kenners zou dit het teken zijn geweest dat Ourasi juist niet nerveus was. Toen de lauwerenkrans het dier inderdaad kon worden omgehangen, greep een (vast jaloerse) ex-trainer terug naar de pias-scène voor een nogal pissige opmerking. „Ik ken maar één manier om een paard op commando te laten plassen en dat is hem een injectie Lasix of Dimazon geven sprak de spelbreker. Lasix en Dimazon ziin in paardenkringen veel gebruikte urine(af)drijvers, waarvan bovendien een stimulerende werking zou uitgaan. Zeg maar doping. „Maar enfin, iedereen is blij dat Ourasi gewonnen heeft en dat is het belangrijkste", zo maakte de ex-trainer zich van de verdachtmaking af. Behalve voor zijn eigenaar, die in iets meer dan 75 seconden weer een miljoen gulden rijker werd, was de .zege van de eeuw' ongetwijfeld het aardigste voor Ourasi zelf. Uit de drie pagina's die Libération aan hem wijdde, begreep ik dat de rappe ster tot nu toe maar een kluizenaarsbestaan had geleid. Gedurende tien jaar stond Ourasi twintig uur per dag op stal. Hij werd zo scherp gehouden om risico's van blessures en ontvoering (zoals een Ierse collega overkwam) te beperken. Begrijpelijk dat de geknevelde superhengst daar opstandig van werd. Volgens insiders had hij vaak kuren en vond niets leuker dan af en toe naar mensen en de hond van zijn begeleider te bijten. Zo zette hij onder anderen zijn tanden in verzorger Philippe Renouf en ex-eigenaresse Rachel Tessier. De laatste, gescheiden van haar man, voert sinds jaren processen om haar deel van 'Papouille' (troetelnaam) op te eisen. De geschatte waarde van Ourasi loopt in de miljoenen guldens. Met zijn laatste overwinning heeft het paard dus eindelijk recht op de groene weilanden, waarin ik hem altijd al had gedacht. Bovendien begint hij een nieuwe carrière als fokhengst. Dekking door de miljoenendraver blijkt een kostbare aangelegenheid. Het 'kampioenszaad' kost 30.000 gulden, per keer. Aan klanten geen gebrek, want volgens Libération wachten elk jaar 130 merries op zijn 'gunsten', waarvan een dertigtal in het buitenland. Bepaald romantisch gaat het daarbij overigens niet toe. Om reiskosten en (opnieuw) blessures te vermijden mag Ourasi zijn 'gunsten' vertonen op een kou we, leren nepmerrie, zonder kop en zonder staart. Kunstmatige inseminatie doet de rest. En dat voor de held van de natie...

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7