trul% Buitenspelpositie voor VS onthutsend rijgt koningin Beatrix in 1994 een nieuw hart? Politiek Partij Parlement rficties dwongen regering id-Afrika tot hervormingen Genland /buitenland £eidóc@omcutt ZATERDAG 10 FEBRUARI 1990 PAGINA 5 395AAG Als konin- jrstrix over vier jaar 1 Sittransplantatie no- ou|ft. kriJgt zij die pqs het aan de Ne- )ani^e hartchirurgen isk<s het antwoord pjJDe vorstin is dan è.-jc de leeftijdsgrens r erd, waarop de rP8 leerde snijmeesters a transplantatie nog "^foord achten. 5.-. zal men zeggen, jeAle koningin wordt ,ce^ uitzondering ge- diEn anders laat zij Egph in het buiten- ir lereren. nkc kei invjt is nu precies de re- «Irom de Nederlandse !°r «ntenvereniging fu- tenpft gereageerd op het rtiefelijke advies dat de °5Sansplantatieteams in i (Rotterdam-Leiden- ~*;ein en Utrecht-Gro- hebben uitgebracht I latssecretaris Simons -fesgezondheid. Als de Ij/Jwindsman, zoals (0. efluisterd, dat' advies nt, wordt het voor ou- SEirtpatiënten die geen !S tloed of groene dui- Rebben erg moeilijk een transplantatie te ondergaan of de kosten van zo'n ingreep in het buitenland vergoed te krijgen. Het 'overzetten' van een hart kost een kleine drie ton en daarbij komt nog circa vijftig duizend gulden voor elk jaar dat de patiënt in leven blijft en dus moet worden nabehan- deld. Het aantal kandidaten voor zo'n operatie wordt in ons land geschat op 150 500 per jaar. In het ergste geval gaat het dus om een jaarlijkse uitgave van zo'n 200 miljoen gulden. Vandaar dat de rege ring, die zich ten doel heeft gesteld de kosten van de ge zondheidszorg beheersbaar te maken, erg graag wil weten welke categorieën patiënten wel en niet in aanmerking dienen te komen voor zo'n dure ingreep. Discriminatie Ook het vorige kabinet had zo'n advies gevraagd. Maar het protocol dat de twee trans plantatieteams toen opstelden, veroorzaakte een storm van verontwaardiging. Er stond namelijk dat buitenlanders die geen Nederlands spreken, niet voor de operatie in aanmer king mochten komen. Een harttransplantatie vergt een optimale communicatie tussen artsen en patiënt en die is niet mogelijk in het geval van de doorsnee Marokkaanse of Turkse gastarbeider, aldus het protocol. „Discriminatie!!!", schreeuw den de critici en VVD-staats- secretaris Dees, die toen op Volksgezondheid zat, zag zich gedwongen een nieuw advies te vragen. In het nu geprodu ceerde stuk wordt dus zorgvul dig gezwegen over buitenlan ders. Wel beklemtoont men nog steeds de noodzaak van een goede communicatie, maar dat schijnt niemand nog te sto ren. Iedere belanghebbende heeft zich gestort op de 'discri minatie naar leeftijd' die nu wordt voorgesteld. Harttrans plantaties zouden 'in beginsel' alleen voor mensen onder de 55 jaar zijn weggelegd. De Leidse hartchirurg Huis mans, die de inhoud van het nieuwe protocol onthulde, leg de twee argumenten op tafel. De eerste is dat de resultaten van een transplantatie bij jon gere patiënten over het alge meen veel beter zijn dan bij oudere. Het tweede punt van Huismans is dat er sowieso ge selecteerd moet worden, van wege het geringe aanbod van donorharten. Welnu, dan ligt het dus voor de hand die har ten alleen ter beschikking te stellen van de jongeren, aldus de chirurg-professor van het Academisch Ziekenhuis Lei den. In de transplantatiecentra be grijpt men niets van de opwin ding die het verhaal van Huis mans teweeg heeft gebracht. De criteria die hij publiek maakte, worden al sinds jaar en dag in Nederland gehan teerd. Boven de 55 wordt men niet geaccepteerd als kandi daat voor een transplantatie. Ook de ziekenfondsen gaan daarmee akkoord. Officieel delen zij het standpunt van de Hartpatiëntenvereniging dat niet de leeftijd in jaren doch de biologische leeftijd de door slag moet geven. Maar onder tussen weigeren zij wel de kos ten van een transplantatie aan een 55-plusser te vergoeden. Hollegien Waar dat toe leidt, bleek deze week uit het verhaal in onze krant van Anton Hollegien. Deze nu 64-jarige Deventenaar kreeg vorig jaar van zijn car dioloog te horen dat alleen een harttransplantatie hem nog zou kunnen redden. Maar in ons land wilde men hem van wege zijn leeftijd niet opereren en in het buitenland kon hij aanvankelijk niet behandeld worden. Hij had niet voldoen de geld. Het Ziekenfonds Salland wei gerde namelijk pertinent de portemonnee te openen voor een transplantatie in Brussel. Hollegien had het aan zijn bu ren, die geld voor hem inza melden, te danken dat hij de levensreddende ingreep toch kon ondergaan. Door de op brengst van de actie en het ne men van een nieuwe hypo theek op zijn woning zit de Deventenaar nu weer thuis en voelt zich naar eigen zeggen „als een jonge kerel". Maar hoe moet het nu, als ie mand niet zulke aardige buren heeft of geen eigen, reeds af betaald huis? Tja, zo iemand moet dan maar dood gaan, vinden prof. Huismans en de zijnen. Een beetje hard stand punt, maar door het gebrek aan ruilharten kan het echt niet anders, zeggen zij. „Als we een hart aan een 55-plusser geven, onthouden we dat aan een jongere en dus veel betere kandidaat", luidt hun redene ring. Zij trekken zich niets aan van het feit dat bijvoorbeeld Anton Hollegien op zijn 63e volgens zijn cardioloog een uit stekende kandidaat was voor een transplantatie. „Hij had een slecht hart, maar voor de rest was hij kerngezond". Gelukkig hebben de Huisman- sen het in ons land niet alleen voor het zeggen. Ook als staatssecretaris Simons hun advies overneemt, hetgeen door ingewijden wordt ver wacht, is er nog hoop voor de mensen boven de 55. Wanneer binnenkort een harttransplan tatie erkend wordt als een 'ge bruikelijke' operatie en dus wordt opgenomen in het zie kenfondspakket en in de polis sen van de particuliere verze keraars of de Wet Algemene Bijzondere Ziektekosten, is er waarschijnlijk geen grond meer om bepaalde categorieën patiënten uit te sluiten. Premies De advocaat mr. P. Dinge- mans, die al eerder met succes kort-gedingen over geweiger de cardio-chirurgische behan delingen heeft aangespannen, ziet geen wetsartikel waarop het stellen van een leeftijds grens kan worden gebaseerd. Een patiënt die altijd keurig zijn premies heeft betaald, heeft récht op elke normale, niet-experimentele behande ling. Dingemans meent dat zo iemand zich dus met succes tot de rechter zal kunnen wen den. Maar een magistraat kan toch niet bij vonnis het gebrek aan donorharten opheffen, zou staatssecretaris Simons kun nen tegenwerpen. Nee, maar de bewindsman kan zelf wél iets doen. Hij zou bijvoorbeeld, zoals hem vorige week in de Tweede Kamer werd ge vraagd, haast kunnen maken met het maken van een Wet op de Orgaandonatie. In zo'n regeling, die in ons land nog altijd ontbreekt, zou bepaald kunnen worden dat in princi pe iedereen na z'n overlijden orgaandonor is tenzij hij bij zijn leven een officiële verkla ring heeft opgesteld waarin staat dat geen enkel orgaan voor transplantatie-doeleinden mag worden gebruikt. Zo luidt de wet in België en daar is geen tekort aan donorharten, zoals Anton Hollegien inmid dels heel goed weet. De oplossing met de leeftijds grens die nu in Nederland is bedacht, is geen oplossing. Dat is het ter dood veroordelen van mensen met een ernstig hartlijden, omdat zij toevallig boven de 55 zijn. Vice-premier Wim Kok heeft van de week in Oost-Berlijn aan de DDR ons sociaal- en christen-demo cratische staatsbestel voorge houden. Dat zou precies het goede compromis zijn tussen het rauwe kapitalisme en het dictatoriale communisme. Welnu, dan moet zijn partijge noot Simons niet tezelfdertijd overwegen een regel in te voe ren, die alleen armen en weer lozen treft. RIK IN T HOUT wier O e$NESBURG De 72gische strafmaatre- "iüegen Zuid-Afrika vrucht afgewor- 3 at is de conclusie jnomen en politie- llisten, die menen gevolgen van de ■maatregelen voor zo zwaar begon- wegen dat zij een ei rijke factor waren mi de door de rege- 5 Aankondigde vèr- politieke hervor- -3 irtheidsactivisten in de reld begroetten het op- Iran het verbod op de jeweging ANC door .Tt F.W. de Klerk en __pfte ANC-leider Nelson B spoedig vrij te laten atij overwinning van het 7 ieleid. Sceptische ana- 7 lie voorheen vreesden :ties er slechts toe zou- len dat de blanke rege lt alle kracht aan de ■bu vasthouden en haar Bljkheid tegen de bui- *d zou vergroten, er- nu dat de strafmaatre- en sleutelrol speelden jlitieke veranderingen. twijfel was het nood- druk uit te oefenen op ring om hervormingen voeren. Niemand kan jen dat sancties daarbij speelden", verklaarde Terreblanche, hoogle- bnomie aan de univer- in Stellenbosch. Ande- 1 het daar mee eens. iu naief zijn te menen loycotmaatregelen geen llden", meende Ronnie em, econoom van een iwmaatschappij in Jo- fcirg. it vervolg stelde Terre ll „Het antwoord nu is -ér sancties in te stellen, Verenigde Staten de i opheffen, zou dat De steunen bij het door- et de aangevangen her gen". „Dit spel van lij- dreigen moet goed ge- Worden", zei hij. ~~)en verwachten dat de ïde Staten het voor- Uien nemen bij het her gen van sancties, zoals in 1986 deden toen het B een uitgebreide anti- -Jidswetgeving aannam, werd de import van ikaans staal, ijzer, ko len, landbouwprodukten en Krugerrand-munten verboden en werd een eind gemaakt aan nieuwe investeringen en bankleningen. Tijdstip Weinigen geloven dat de in ternationale sancties zullen worden ingetrokken voor de Zuidafrikaanse regering Man dela vrij laat en onderhande lingen met de zwarte meerder heid begint over het delen van de macht. „Heroverweging van de sanc ties wordt nu gevraagd in de Verenigde Staten en de Euro pese Gemeenschap. Maar het tijdstip is uiterst belangrijk. Als de sancties te snel worden opgeheven zou dat het ANC kunnen vervreemden", zei een westerse diplomaat in Preto- De Britse premier Thatcher, een tegenstander van sancties, zei dinsdag dat de EG het ver bod op nieuwe investeringen in Zuid-Afrika zou moeten op heffen wanneer Mandela vrij komt. Maar politieke analisten zeiden dat Thatcher de voeling met de zwarten dreigt te ver liezen als zij te luid om ver lichting van de druk op Zuid- Afrika zou vragen. Zij wezen er op dat buitenlandse bedrij ven niet graag in het land zui len investeren zo lang het ANC voorstander is van natio nalisering van belangrijke be drijven. Economen noemden als „wa terscheiding" een rede in 1988 door de oud-gouverneur Ger hard de Koek van de Zuidafri kaanse nationale bank, waarin hij zei dat Pretoria een even wichtiger politiek systeem moest ontwikkelen om te kun nen hopen op het stoppen van de kapitaalvlucht en herstel van de economische groei. Zij zagen in de toespraak sporen van paniek in hoge regerings kringen over hoe de zware sancties de Zuidafrikaanse economie steeds meer in een wurggreep namen. Standpunten De standpunten in Zuid-Afri-, ka over de gehate strafmaatre gelen zijn zo duidelijk als de rassenscheiding zelf is. De meeste zwarte leiders van het ANC, anti-apartheidsgroe- pen, de kerken en vakbon den steunen ze. De meeste blanken zijn er tegen. „Sancties hebben een grote rol gespeeld dat Züid-Afrika nu zo ver is. Het opheffen van de druk is te vroeg. De tijd om de sancties op te heffen is als er politieke onderhandelingen zijn begonnen", zo meende do minee Allan Boesak van de hervormde kerk. Inmiddels zijn zakenlieden ex perts geworden in het omzei len van de maatregelen. En Zuidafrikaanse bedrijven in het buitenland hebben geleerd de herkomst van hun produk- ten te verhullen uit vrees voor genante aanvallen op hun wa ren en cliënten. De Zuidafri kaanse handel is nu een on doorzichtig web van stroman nen, facade-ondernemingen, valse vrachtpapieren en ver scheping van illegale ladingen via politiek neutrale landen. Ondanks de bravoure die met het omzeilen van de sancties gepaard gaat, zijn de psycholo gische gevolgen van het terug trekken van investeringen door een reeks bekende inter nationale ondernemingen en de ontwikkeling van een ves ting-economie aanzienlijk. Minder groei De economische groei is in Zuid-Afrika in de jaren tachtig gedaald tot onder de twee pro cent per jaar, waar die in de jaren zeventig gemiddeld vier procent bedroeg. De waarde van de Rand-munt is in tien jaar tegenover de dollar met tweederde en tegenover het Britse pond met de helft in waarde gedaald. De werkloosheid onder de zwarte bevolking, die wordt geschat op 35 procent, stijgt verder. Economen stellen dat Zuidafrika zonder buitenland se investeringen en leningen niet kan hopen op de vier of vijf procent groei die nodig is om alleen de bevolkingsgroei te dekken. De kapitaalvlucht is enorm ongeveer 25 miljard gulden sinds 1984 waarvan het grootste deel is gebruikt voor afbetaling van buitenlandse schulden, nadat de internatio nale bankkrediteuren in 1985 de leningen opschortten. Ve len menen dat dit de maatre gel is die het land de meeste schade heeft berokkend. „De Klerk realiseert zich dat de huidige toestand niet kan voortduren. Het dilemma waar hij nu voor staat is hoe de eco nomie weer op gang te krij gen", zei Robert Schrire, hoog leraar politieke wetenschap pen in Kaapstad. (c) Standaard Ultgeverij/Wavery Productions onderdelen. De president krijgt hier toelichting bij een oefening bij Fort Irwin in Californië. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De ge beurtenissen in Europa drijven Washington tot wanhoop. De rapportage over de ontwikkelingen in de communistische we reld die president Bush elke ochtend krijgt van de inlichtingendiensten, bleek ook deze week met een alweer achterhaald door de krantekoppen. De agenda van de president en zijn ministers valt niet meer behoorlijk te plannen. George Bush moest dezer dagen zijn eerder gemaakte afspraken nakomen en dus bezoeken brengen aan een serie militai re bases. Terwijl de hele we reld kon waarnemen hoe de Sovjetunie de weg naar de de mocratie insloeg, kwam Bush op de buis als een ouderwetse havik. In gevechtstenue be zocht hij een tankoefening en in de Livermore-fabriek in Californië bekeek hij goedkeu rend de vervaardiging van atoombommen. Pijnlijker kon niet duidelijk worden dat de wereldmacht Amerika aan de zijlijn van de geschiedenis is komen te staan en dan nog wel met de rug naar het veld gekeerd. Ook het bezoek van minister van buitenlandse zaken James Baker aan Moskou markeert de rol van „volger" in plaats van leider, die de VS heeft ge kregen. Baker moest in de Russische hoofdstad vooral af wachten wat er op datzelfde moment in het Kremlin ge beurde en hij mocht alleen maar hopen dat de Sovjetlei ders niet met nog verdergaan de ontwapeningsvoorstellen zouden komen dan zijn eigen president Bush pas vorige week heeft gedaan. De buitenspelpositie is voor de supermogendheid Amerika een ontstellende ervaring en begint een obsessie te worden. Vooral in de kwestie van de Duitse hereniging, waarin de ontbinding van de hele Oost- West-tegenstelling zich con centreert, voelt de VS zich van al zijn politieke, strategische en zelfs economische zekerhe den beroofd. Het zijn op dit moment in Amerika meer de politieke wetenschappers, de historici en de columnisten, die stem geven aan de nieuwe realiteit dan de door de ge beurtenissen afgeblufte politi ci. Radeloos De professionele waarnemers beginnen te beseffen dat de veranderingen in Oost-Europa als in een soort spiegelschrift even revolutionaire gevolgen hebben voor „het Westen", voor zover zelfs die term nog kan gelden. De NAVO lijkt in tussen net zo snel te verdwij nen als het Warschau-pact en daarmee verdwijnt het strate gische - en dus mede het poli tieke en economische - huwe lijk tussen het grote Europa en de Verenigde Staten. De neiging van West-Europese regeringen om de NAVO fei telijk te vervangen door de groot-Europese CVSE-organi- satie van 35 landen, is uiterst ontwortelend voor de Ameri kanen. Razendsnel komt de realiteit dichterbij dat de vraag of Duitsland al dan niet „neutraal" mag zijn, geen en kele relevantie meer heeft, omdat heel Europa neutraal zal ziin. Onderhandelingen tussen blokken over ontwape ning kunnen bij gebrek aan blokken niet voortgaan en evenmin dus de leidende rol daarin van de Verenigde Sta ten. Radeloos zoeken de strategen in het Pentagon dan ook naar argumenten voor handhaving van toch ten minste 195.000 Amerikaanse militairen in West-Europa, waarvan de meesten in West-Duitsland. De nieuwste vondst: de andere Europese landen zullen het toch geruststellend vinden, als er een groot Amerikaans leger Oorlog Te voorzien valt een Ameri- kaans-Europese handelsrelatie, waarin Europa en in feite Duitsland veel meer de con frontatie zal aandurven met Amerika. Economische con flicten tussen beide continen ten zijn tot dusverre steeds po litiek beheersbaar gebleven, dank zij de notie dat men om militair-strategische redenen volkomen op elkaar was aan gewezen. De bescheidener rol waarin Amerika zich zal moeten schikken, zal in alle overleg structuren ter wereld evident worden. Ook in de jaarlijkse wereldtop van de zeven rijkste landen, die in juni in Texas zal plaatshebben en waar aller ogen niet meer op de leider uit Washington zullen zijn geves tigd, maar op die uit Bonn (of Berlijn?). Intussen zorgt de wereldvrede voor politieke oorlog binnen de Amerikaanse samenleving rond de nieuwe defensiebegro ting van president Bush. De beoogde uitgaven voor bewa pening zullen weliswaar voor het eerst reeel dalen, maar zijn nog altijd kolossaal: 600 mil jard gulden in 1991. De rond reis van Bush deze week langs de militaire bases in het wes ten van Amerika, was bedoeld om politieke steun van het Congres te krijgen voor die defensiebegroting. „Ik word liever voorzichtig genoemd dan roekeloos", zo vatte de president de jegens een Sovjetunie met een nog altijd formidabel militair potentieel. Masker Maar op Capitol Hill (het Amerikaanse Binnenhof) maakt de begroting geen schijn van kans meer. De De mocratische (meerderheids partij stort zich gretig op het zogeheten vredesdividend, de mogelijkheid om eindelijk de fensiefondsen aan te gaan wenden voor sociale en mi lieudoeleinden. Toch is er ook begrip bij de Democraten voor de economische noodzaak tot geleidelijkheid in de afbouw van de wapenindustrie. Er ligt toch al een recessie op de loer en de Amerikaanse economie kan thans geen grote schok ken hebben. Er lagen zowel militaire als economische overwegingen ten grondslag aan Bush's uitspraak deze week: „We moeten alles wat we hopen te bereiken, niet in gevaar brengen door onge duld, geboren uit euforie over wat er vandaag in Moskou ge beurt". Maar vooral is de voorzichtig heid van Bush toch een mas ker van wijsheid op een ge zicht vol verbazing. In een moment van vermoeidheid liet de president van de Verenigde Staten zich dan ook ontvallen: „De wereld beweegt te snel voor mij om te weten wat nu volgt en om ferme besluiten te kunnen nemen". Uitgeput Het is die, voor de supermo gendheid onthutsende omstan digheid, die de politieke we tenschappers en commentato ren dezer dagen uitdaagt tot verbale typeringen van de nieuwe werkelijkheid. „De wereld draait zichzelf onder de controle van Amerika uit", zo valt te lezen, en „ons ver mogen tot vreugde over de onttakeling van het commu nisme is uitgeput". Caspar Weinberger, de ex-mi- nister van defensie, die voor ex-president Reagan het huidi ge buitensporige militaire ap paraat tegen het communisti sche „rijk van het kwaad" op bouwde, laat weten verbijsterd te zijn „nu mensen in Moskou dingen te horen zeggen zonder dat ze daarvoor worden dood geschoten". En Peggy Noonan, destijds speechschrijfster voor Reagan, zegt: „Misschien is het wel goed voor de Amerikanen te merken dat de wereld ook kan veranderen zonder onze toestemming of aanmoedi ging" Zijn er overeenkomsten tussen Jen Dales en Hanja Maij- Weggen? Nauwelijks, behalve dan dat ze beiden tot het vrouwelijk geslacht behoren en hetzelfde beroep uitoefenen. Deze week hadden de twee dames echter nog iets anders gemeen: zij veroorzaakten allebei op dezelfde dag en op een identiek tijdstip een incidentje door op belangrijke vergaderingen een half uur te laat te arriveren. Woensdagmorgen klokslag tien uur. In een vergaderzaal van het ministerie van binnenlandse zaken drentelen vertegenwoordigers van de ambtenarenbonden rond, in afwachting van de komst van minister Dales met wie zij zullen onderhandelen over de salarissen van het overheidspersoneel. Er heerst een wat gespannen sfeer. Men hoopt dat de maandag in Amsterdam gehouden ambtenarendemonstratie („Ien wees geen krent, maar geef ons vijf procent") niet vergeefs is geweest. Dales is immers geen makkelijke tante en aan een vergadertafel moet je heleméll met haar oppassen, want voor je het weet laat je je overdonderen. Het PvdA- kamerlid Flip Buurmeijer gaf daar onlangs in weekblad De Tijd een rake schets van: „Als zij een vergaderzaal binnenkomt, ja, dan komt er wat binnen. Zij vult de hele vergadertafel zowat. De stoelen in haar directe omgeving gaan aan de kant, haar tas komt op tafel, ze zegt „mogge" tegen de aanwezigen en ordent vervolgens uitgebreid haar stukken. Ien schuift niet aan, Ien drapeert zich aan een vergadertafel. Ze zit graag in de eerste positie en dat merk je zodra ze binnenkomt". Maar dat laatste is nu juist een probleem. Jaap van de Scheur en zijn makkers kijken nog eens op hun horloge. Kwart over tien al en nog steeds geen glimp van de minister. Zeshonderd meter verderop spelen zich vrijwel dezelfde taferelen af. Ergens in het Binnenhof-complex wacht de kamercommissie voor verkeer en waterstaat sinds tien uur met smart op de komst van Hanja Maij. Op de agenda staat een bespreking met de minister over de tarieven voor het openbaar vervoer Zou ze de bijeenkomst misschien vergeten zijn omdat er alleen maar spitsvignetten, snelheidsbegrenzers en toltunnels door haar hoofd spoken? Men rommelt nog eens in de papieren en tuurt gelaten door de nog openstaande deur naar de gang. Geen Hanja. Op Binnenlandse Zaken zijn de ambtenarenbonzen het wachten op Ien inmiddels beu. Vijf voor half elf is het nu al. „Dit wordt te dol!", roept één van hen, en eendrachtig wordt het besluit genomen de minister verder in haar sop te laten gaarkoken. De onderhandelaars pakken hun biezen en vertrekken. Nauwelijks hebben ze echter de garderobe bereikt of daar nadert Dales de lege vergaderzaal. De op hun schreden terugkerende en nog altijd mokkende vakbondslieden worden overladen met excuses; sorry, er was plots een spoedoverleg tussengekomen. Zo kon om half elf dan toch het onderhandelen beginnen. Dales lag echter al twee slagen achter. Zij had immers niet de hierboven beschreven imposante entree kunnen maken en bovendien moest ze zich inhouden om haar gesprekspartners niet nog méér tegen zich in 't harnas te jagen. Kwam het misschien daardoor dat er een paar uur later enkele lichtpuntjes voor de ambtenaren aan de duistere hemel gloorden? Ook in de Tweede Kamer kwam alles na- een half uur op z'n pootjes terecht. Hanja bleek in haar dienstauto, op weg van haar woonstee Eindhoven naar Den Haag, te hebben vastgezeten in een file. De kamerleden glimlachten fijntjes. Eigen schuld, dikke bult. Had dan de trein fenomen! Bits antwoordde de ewindsvrouwe dat dit onmogelijk was gezien de grote hoeveelheid bagage die ze bij zich had. „Ik haa u best willen helpen die te dragen, hoor", zei de PvdA 'er Frits Castricum, „want ik zit 's morgens ook in die trein". Daarmee was het ijs gebroken. Hanja beloofde zowaar dat ze vaker per spoor wilde gaan reizen! De conclusie van dit alles is duidelijk. Laten Hanja en Ien maar eens vaker ergens te laat komen want dat heeft een heilzame uitwerking op hun toegeeflijkheid. TRUBBELS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5