filversums offensief tegen Veronique ieuwe Deetman is aangetreden" Janmaat wil 'Dreesstichting' oprichten voor Oost-Europa Politie voorkomt schijn huwelijk genland EeidaeSoiwant ZATERDAG 10 FEBRUARI 1990 PAGINA 3 ncipe-akkoord M wegvervoer 7JK De werkgeversorganisaties CB, KVO en FNK hebben gisteren met p. xroersbonden van FNV en CNV over- a liming bereikt over een nieuwe cao iet beroepsgoederenvervoer (60.000 tners). De cao voorziet onder meer in cent loonsverhoging. De nachttoeslag -entjde oude vorm gehandhaafd. NOB-weg- tunirt had van zijn leden de nadrukkelijke tich(t de vor>g Jaar moeizaam bevochten ti jweer uit de cao te krijgen, maar heeft ilijk een concessie gedaan. De werkge- 1 lêen ^et onderhandelingsresultaat met -en {tief advies aan hun achterban voor; de ondi neutraal. Vandaag bespreken de ka- Jn ff van de Vervoersbond FNV het on- ie (Jelingsresultaat. el 2 j hi tijei Particulier vervoerder krijgt vrije busbaan PURMEREND Werknemers van de Sociale Verzekeringsbank in Amsterdam gaan met ingang van maandag vanaf Purmerend in een bus van particulier vervoerder Jonk Cars naar hun werk over de vrije busbaan. Voor het eerst heeft een particulier een vergunning ge kregen om gebruik te maken van de vrije busbaan. Het gaat om een proef van drie maanden. Het project kwam tot stand na anderhalf jaar voorbereiding en heeft de steun van de provincie, terwijl het ministerie van verkeer en waterstaat subsidie verleent. De proef moet uitwijzen of deze vorm van pariculier vervoer een bijdrage kan leveren aan de oplossing van het file probleem. Spoedig voorstellen sociale vernieuwing DEN HAAG Het kabinet gaat er nog steeds vanuit dat het eind deze maand con crete voorstellen aan de Tweede Kamer kan voorleggen om het begrip sociale vernieu wing inhoud te geven. „Het wordt hard wer ken, maar het is haalbaar", aldus premier Lubbers. Het kabinet komt daarbij nog wel voor „moeilijke afwegingen" te staan. Lub bers ontkende dat hij minister Dales (bin nenlandse zaken) haar coördinerende taak met betrekking tot sociale vernieuwing uit handen heeft genomen, omdat de uitwerking van concreet beleid zou stagneren. De pre mier heeft anderhalve week geleden in de ministeriële commissie die zich over de soci ale vernieuwing buigt, wel een zelfvervaar- digd plan van aanpak op tafel gelegd. Leger blijft in de Sinaï DEN HAAG De Nederlandse deelneming aan de 'Multinational Force and Observers' (MFO) in de Sinaï wordt met twee jaar ver lengd tot 24 april 1992. De minis terraad heeft hiertoe gisteren be sloten. Nederland is in de Sinaï sinds 1982 met een detachement van de Koninklijke Marechaussee en een verbindingsdetachement van momenteel in totaal 117 Ne derlandse militairen. De MFO komt voort uit het Egyptisch-Is- raëlisch vredesverdrag van 1979. Sinds 1982 ziet de MFO toe op de naleving van de vredesregelingen tussen Egypte en Israël. Vijftien jaar geëist tegen schietende gijzelnemer MAASTRICHT Een 32-jarige man uit het Westduitse Mönchengladbach hoorde gisteravond na een urenlange zitting 15 jaar cel tegen zich eisen door de Maastrichtse of ficier van justitie, mr. H. Smalburg. De verdachte moest zich onder meer verantwoorden voor een moord op een taxichauffeur. „Wat deze man in Heerlen gedaan heeft, vraagt om een gevoelige straf. Zijn daden hebben de maatschappij zeer geschokt", aldus de officier. Die daden betroffen op 6 juli het doodschieten van een 36-jarige Westduitse taxichauffeur en vervolgens de vrijheidsberoving van vijf personen ten huize van een Heerlense drugsdealer. Een week later, op 13 juli, de urenlange gijzeling van een vrouw, alsmede het onder vuur nemen van de politie. Het verweer van de verdachte dat hij door drugsverslaving niet wist wat hij deed, gaat niet op, aldus Smalburg. Staatsraad Boukema volgt mr. Kapteyn op DEN HAAG Mr. P.J. Boukema, lid van de Raad van State, wordt voorzitter van de afdeling rechts spraak van de Raad van State. Het kabinet heeft hem voor deze functie voor gedragen. Boukema volgt daar mee mr. P.J.G. Kap teyn op die begin dit jaar werd benoemd tot rechter bij het Hof van Justitie in Luxemburg. VANDAAGi IN HET lEUWi isid( Goi Ihec •aniRSUM „Keihar- r gjncurrentie". „Een ieuzuchtige sfeer". Zo ievfijft de VARA- paivoerster het post- ique tijdperk in om- hd. Nu deze com- liik'le zender een •i geduchter concur- "lijkt van de Neder- aak omroepen, wordt Uejindelijk, tijd voor Qrv,fensief. De angst lijkt er bij de omroe pen goed in te zitten. En te recht, wellicht. Werd ten tijde van de eerste plannen voor commerciële zenders als Vero nique en TV 10 nog wel eens meesmuilend gelachen door Hilversum, langzaamaan wordt duidelijk dat de „Lu xemburgse" concurrent het niet eens zo slecht doet. Niet alleen klinkt er steeds meer waardering voor de journaal- uitzendingen, vanaf volgende week zal ook, na enige om zwervingen via Van den En- de's TV 10, een aantal sterren zoals Jos Brink en Henny Huisman aan de Veronique- stal worden toegevoegd. En dat kost niet alleen kijkers, maar vooral ook adverteer ders, die de wellicht veel aan trekkelijker reclamemogelijk heden van de commerciële zender verkiezen boven die van de STER. De reactie van de Nederlandse omroepen wordt door Veroni- que-woordvoerder H. Seve- rens afgedaan als „kinderach tig". En inderdaad, erg vol wassen kan het besluit om je medewerkers te verbieden op te treden in Veronique-pro- gramma's nauwelijks genoemd worden. Vorige week namen de „identiteitsgebonden om roepen" KRO, VARA en NCRV het besluit „zeer terug houdend" te zijn in het verle nen van medewerking aan programma's van de concur rent. „Veronique is een con current van groot belang ge worden", geeft KRO's W. Ruijgrok toe. Waar het voor heen gebruikelijk was dat ster ren in programma's van welke omroep dan ook te zien waren, is volgens de woordvoerder nu een nieuwe situatie ontstaan: „De Hilversumse omroepen hebben allemaal gekozen voor het bestaande omroepbestel. Maar Veronique heeft zich te gen ons bestel gekeerd. Daar kun je als Hilversumse omroep toch niet aan meewerken?" Bij de NCRV geldt de zelfde redenering, „al kunnen we mensen die op free-lance basis voor ons werken niets verbie den". Angst voor de concur rent is ook bij deze omroep het motto, al voegt de woordvoer der er wel aan toe dat de kijk cijfers van Veronique „voor alsnog niet hoger liggen dan die van Nederland 3". KRO-directeur R. Schoonho ven: „Op gezichtsbepalende mensen moet je zuinig zijn. Het is ondenkbaar dat Frank Kramer ineens als gast op treedt bij Jos Brinks Wedden dat... In het buitenland is dat al jaren gebruik. Amerikaanse NBC-sterren zul je ook nooit aantreffen op de ABC". Veronique's woordvoerder Se- verens is niet erg onder de in druk van die argumenten. „Wanneer je als omroep een goed pr-beleid wilt voeren, ga je je sterren toch niet verbie den in de publiciteit te treden? Dat is alleen maar goed voor je omroep". Overigens erkent hij dat het sinds het besluit „wel wat moeilijker" is geworden voor Veronique om gasten te vinden voor talkshows en an dere programma's. Strategie Het besluit niet meer mee te werken aan Veronique-pro- gramma's lijkt onderdeel uit te maken van een Hilversumse strategie, zo bleek afgelopen donderdag. C. van der Haak, directeur Omroepzaken van de NOS, onthulde tijdens een hoorzitting voor het Commisa- riaat voor de Media de con cept-plannen van de gezamen lijke omroepen. Een uitbrei ding van de zendtijd met 478 uur en 24 minuten per jaar zou hen in staat stellen net als Ve ronique programma's in de ochtend en middag uit te zen den. „Wij willen ook in de lucht zijn wanneer anderen dat zijn. Veronique zendt al 's middags uit. Er zijn aanwij zingen dat daar een publiek voor te vinden is". Van der Haaks belangrijkste argument was echter dat extra zendtijd de omroepen de mo gelijkheid biedt grotere pak ketten programma's in te ko pen. Hij denkt dat de plannen van de gezamenlijke omroepen in oktober 1992 gerealiseerd kunnen zijn, mits WVC in stemt met de zendtijd-uitbrei ding, iets wat oud-minister Brinkman tot twee keer toe al weigerde. Het Commissariaat adviseerde beide keren echter wel positief aan de minister. In april zal het Commissariaat wederom advies uitbrengen. Severens reageert op de plan nen zoals van een commercië le instelling verwacht mag worden: „Prima, die concur rentie. Het is alleen wel wat laat om in 1992 pas te begin nen met ochtend- en midaag- tv. Maar een gezonde concur rentie kan de programma's op alle zenders alleen maar goed doen". JEAN-PIERRE GEELEN Henny Huisman heeft onderdak gevonden bij de Veronique. De Hilversumse omroepen zullen echter niet toestaan dat hun ster ren ook optreden in programma's van de commerciële zender. FOTO: ANP bmeluk bij k< n^isovergang ïrai eer en hulpverleners n de schade aan een Ik geladen tankauto, du de cabine geheel is jeuand. De vrachtwagen gisterochtend door 'inbekende orozaak 1 personenauto's be- geii bij een ongeluk bij ur#nspost Bergh-auto- ;n öe overgang moest enfd worden afgesloten |e verkeer. Daardoor jd al gauw een file fttyke kilometers, die nog niet was op- chauffeur van de met een shock ebmen in het zieken- it Twee inzittenden van jkisje, dat bij de aanrij- enl betrokken raakte, ook met verwon- naar het ziekenhuis a ,1 overgebracht, nd FOTO: ANP ZET BIJ STUDENTEN TEGEN OV-KAART (Vervolg van le voorpagina) 'ERMEER „Rit- ^Jegeeft zich hiermee a gevaarlijke weg ërjleen maar kan lei- c. lot verdere chaos in ptvoering van de wet detfinanciering en tot ^onduidelijkheid on- l^udenten", aldus de el^lijke Studenten iktond in een reactie op ïwvoering van de OV- t eer Ritzen zet volgens de ïetten met de maatregel onverkort het beleid van zijn voorganger Deetman voort. „De nieuwe minister toont hiermee zijn ware aard: bezui nigen is hem liever dan ver antwoord beleid voeren. Deet man de Tweede is aangetre den", aldus LSVB-voorzitter Jaap de Bruijn. De studenten hebben zich van meet af aan verzet tegen de plannen van Deetman om alle studenten een verplichte OV- kaart te geven tegen kortingen op de basisbeurs. Minister Ritzen is „zeer geluk kig" met de ondertekening van het aanvullend contract. „Hiermee is een einde geko men aan een periode van heel intensief overleg. Een geruis loze en soepele invoering van de kaart zal echter niet altijd mogelijk zijn", voegde hij er aan toe. De totstandkoming van het contract kent een lange voor geschiedenis. Al in maart 1988 bereikten oud-minister Deet man en het openbaar vervoer in principe overeenstemming over het plan. De partijen gin gen uit van introductie van de kaart bij het begin van het stu diejaar 1988-1989, maar de ob stakels die nog moesten wor den genomen, werden daarbij schromelijk onderschat. De in voeringsdatum verschoof van september 1988, via januari 1989 en september 1989 naar september 1990. Uiteindelijk werd zelfs helemaal geen da tum meer genoemd. Alle partijen ondervonden problemen bij de afwikkeling van het miljardencontract. Tussen de 16 ondernemingen voor streekvervoer, de negen gemeenten met een eigen ver voerbedrijf en de 41 gemeen ten met stadsvervoer begon een moeizaam overleg over de verdeling van het geld. De NS kampten met een gebrek aan materieel. In juni '89 zegden de open baar-vervoerbedrijven het contract op. Begin dit jaar be paalde het Nederlands Arbi trage-Instituut echter dat de bedrijven het contract toch moesten nakomen. (ADVERTENTIE) Bij Vlieg krijgt u kosteloos en vrijblijvend advies - en kiest u de hypotheek die het best bij u past. ren 08385-21360 (Dhr H Brands) Zalen Nog geen beslissing over nieuwe tunnels DEN HAAG De minister raad heeft gisteren geen beslis sing genomen over het even tueel schrappen van de bouw van nieuwe tunnels in de Randstad. De ministers Kok (financiën) en Alders (VROM) hebben vraagtekens gezet bij de urgentie van de bouw van deze tunnels. Premier Lubbers wil eerst het zogenoemde bestuurlijk over leg randstad afwachten, dat woensdag wordt gehouden. Voor de Randstad staan vijf nieuwe tunnels op het pro gramma. Voor twee tunnels onder het Noordzeekanaal, de Wijkertunnel en de Coentun- nel, kan nog door bouwers worden ingeschreven. Verschillende organisaties hebben aangedrongen op het uit milieu-overwegingen schrappen van de nieuwe ver- keerstunnels. De initiatief groep „Wijs op Weg" verklaar de onlangs dat het kabinet met het schrappen van de bouw van deze tunnels zou bewijzen een milieuvriendelijk ver keersbeleid te voeren. AIBAAI' door WILLEM RITSTIER 0IW mict; SPRUIT! °ts je CACjossew Jlt HOOCfe/U (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De partij Centrumdemocraten van Janmaat wil een stichting oprichten voor hulp aan Oost-Europa en die ver noemen naar dr. Willem Drees sr. De kinderen van de overleden oud-premier zullen zich met alle juridi sche middelen verzetten tegen dit 'ijdele' gebruik van hun vaders naam. Het Tweede-Kamerlid Jan maat zegt de keuze van Drees' naam heel logisch te vinden. Hij wijst erop dat de oud-pre mier in de jaren zeventig uit de PvdA is gestapt en daarin nooit meer is teruggekeerd. Dat zou onder meer gebeurd zijn, omdat Drees kritiek had op de stroom vreemdelingen naar ons land. „Hij heeft in het openbaar en in de media afstand genomen van het PvdA-beleid daaromtrent", al dus Janmaat. Dr. Willem Drees jr. verklaar de gisteren dat zijn vader al leen de beleidslijn heeft ge steund om van Nederland geen immigratieland te ma ken. Althans: geen door de overheid gesteunde immigra tie. De enige keer dat dat be wust gebeurde, aldus Drees jr., was door minister Veldkamp in de jaren zestig, met de wer ving van Marokkanen en Tur ken voor de arbeidsmai kt. „Die werving vond mijn vader onverstandig. Maar. hij heeft zich nimmer, zoals de Cen trumdemocraten gekeerd, te gen vreemdelingen hier en ze ker niet tegen vluchtelingen. Hij heeft altijd de gelijkheid in behandeling voorgestaan." De familie Drees rekent erop dat geen notaris in ons land medewerking zal verlenen aan de oprichting van de 'Drees- stichting' zonder om toestem ming te vragen. De familie krijgt regelmatig verzoeken fondsen, stichtingen, straten en prijzen naar Willem Drees sr. te vernoemen. Meestal wordt een familielid dan uit genodigd bij een daarbij beho rende plechtigheid of opening. Problemen zijn er nimmer ge weest. Janmaat zegt evenwel al een notaris gevonden te hebben. De 'Dreesstichting' zal, net als soortgelijke organisaties van andere partijen, rijkssubsidie aanvragen voor activiteiten in Oost-Europa. Papua-protest Met muziek en spreekkoren betoogden papua's gisteren in Den Haag bij de ambassade van In donesië voor een onafhankelijk West-Papua en tegen de Indonesische overheersing. HENGELO Met de aanhou ding van een 19-jarige Turk heeft de politie van Hengelo een schijnhuwelijk voorko men. De illegaal in ons land verblijvende man wilde giste ren trouwen met een acht jaar oudere Nederlandse om uitzet ting te ontlopen, aldus de poli tie. Dat de twee een schijnhu welijk zouden gaan sluiten leidde de politie af uit het feit dat de man niet eens de ach ternaam van zijn aanstaande echtgenote wist. Evenmin kon hij haar adres noemen. Boven dien nam de vrouw niet de moeite bij de politie te infor meren nadat de man was op gepakt. Hij wordt terugge stuurd naar Turkije. Bedrijven moeten betalen voor oude vervuilingen DEN HAAG De staat kan bedrijven onbekom merd aansprakelijk stel len voor oude gevallen van bodemverontreini ging. Dat is volgens lands advocaat mr. J. L. de Wij- kerslooth de uitkomst van een uitspraak van de Hoge Raad. Het hoogste rechtscollege oor deelde gisteren dat de staat ook kosten kan verhalen voor verontreinigingen die dateren van voor de komst van de In- terimwet Bodemsanering in 1983. De termijn is echter niet onbeperkt. Het verhalen van de kosten is afhankelijk van het moment waarop de over heid zich de zorg voor bodem verontreinigingen heeft aan getrokken. De Wijkerslooth meent dat ze ker voor verontreinigingen vanaf de jaren vijftig die zorg duidelijk kan worden ge maakt. Hij ontleent dan ook aan de uitspraak steun voor miljoenenvorderingen die de staat heeft uitgebracht tegen grote chemische indstrieën. De landsadvocaat wijst er wel op, dat de uitspraak de proces sen tegen bedrijven niet direct gemakkelijker maakt "De ju ridische wildgroei is uitge dund Over de vraag of een bedrijf een onrechtmatige daad kan worden verweten zal discussie blijven bestaan". Dan gaat het bijvoorbeeld om de vraag of een bedrijf op de hoogte was van de gevolgen van het laten weglopen van bepaalde stoffen. Voorhoeve probeert met brief paniek te voorkomen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In een poging om paniekerige reacties te voorkomen heeft VVD-leider Voorhoeve een brief geschre ven aan een aantal vooraan staande leden van zijn partij. Onderwerp is de recente opi niepeiling van het NIPO, waarin wordt voorspeld dat de VVD bij de komenae gemeen teraadsverkiezingen kleiner zal worden dan D66. Voorhoe ve zou bang zijn voor een actie van de machtige voorzitters van de kamercentrales, die zich naar verluidt groen en geel ergeren aan de geringe populariteit van hun partij(lei- der). Die voor de VVD slecht uitge- valllen NIPO-peiling is na tuurlijk erg ontmoedigend bij de aanvang van de campagne, erkent Voorhoeve in het begin van zijn brief. Maar, zo laat hij er onmiddellijk op volgen, het gaat alweer de goede kant op. Zich beroepend op NIPO-di- recteur Schild verklaart hij dat de VVD inmiddels „weer op 21 kamerzetels staat ofwel slechts één minder dan nu". De eerder genoemde peiling was volgens de partijleider „een vreemde uitschieter naar beneden". Op het jaarcongres van de VVD-vrouwen in Lunteren voorspelde Voorhoeve gister avond dat de VVD, zodra de gevolgen van het regeerak koord voor iedereen duidelijk zijn, weer fors zal groeien. „Het kabinet is nu nog popu lair en de regeringsfracties zijn nu nog stil. Maar de komende jaren zal het steeds duidelijker worden dat dit kabinet op bre de basis in feite de daadkracht mist om ons land voor te be reiden op Europa 1992", zo verklaarde hij. De VVD-fractieleider gaat dit voorjaar naar Roemenië om te praten met liberale geestver wanten. Hij vroeg die vrou wenorganisatie de Roemeense liberalen behulpzaam te zijn bij het opzetten van een libe rale vrouwenorganisatie. Mogelijke besmetting gestolen gereedschap ROTTERDAM Uit een mo gelijk met het zeer giftige epichloorhydrine besmette container op het terrein van Tankcleaning Rotterdam in de Rotterdamse Waalhaven is in de nacht van donderdag op vrijdag door onbekenden ge reedschap gestolen. De container maakt deel uit van de lading van het West duitse containerschip 'Cons cience', dat enkele weken te rug in de Waalhaven te kam pen had met lekkende vaten epichloorhydrine. Volgens T. Buiis van het ge specialiseerde bedrijf Depot Milieubeheer, dat de contai ners van boord heeft gehaald, is het mogelijk dat ook het ge reedschap besmet is met het gif. Epichloorhydrine is kan kerverwekkend. „De dieven en eventuele gebruikers van het gereedschap lopen risico voor hun gezondheid", aldus Buijs.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3