oord-Tunesië niet voor massatoerisme I II mal Ie Neusiedler See een eldorado voor vogelliefhebbers ZATERDAG 10 FEBRUARI 1990 PAGINA 35 Grote appartementsgebouwen en andere kei dat ze er komen. Romeinse opgravingen liggen slechts zestig kilometer van Tabarka. De Ro meinse stad Bulla Regia is gebouwd op een open vlakte. De Tunesische regering heeft uit geldgebrek slechts de helft van de stad laten opgraven. Dat is jammer, want na het bezichtigen van het kleine ronde theater, het badhuis, de markt en de bibliotheek wil je meer zien, wil je uren dwalen door de Romeinse straten. Vooral indrukwekkend zijn de dubbel gebouwde huizen van de rijke Romei nen. 's Zomers woonden de Romeinen vanwege de hitte ondergronds, 's win ters trokken ze naar het huis boven gronds. De huizen lijken als twee drup pels water op elkaar. Mozaïeken bovengronds hebben de tand des tijds niet overleefd, maar onder gronds is er nog wel inlegwerk te bezich tigen. In het 'huis van de schatten' is een bassin met een mozaïeken vloer aange legd. Het bassin, omgeven door schitte rende zuilen, diende om regenwater op te vangen. Vlak bij dit bassin bevindt zich het toilet. De zes gaten in de muur geven aan dat 'het privaat' toch niet zo privé was in de Romeinse tijd. Sommige mozaïeken staan onder een plas water, andere zijn bedekt met mos. „Dat geeft helemaal niets", volgens de gids. De ruim zestig kilometer verderop gele gen Romeinse stad Dougga is iets beter verzorgd. Hier groeit geen gras op de pleinen, maar toch zie je duidelijk dat de pilaren van bijvoorbeeld de tempel zijn aangetast. Dougga is hoog gelegen, biedt van het massatoerisme heeft Tabarka schitterende panoramische vergezichten, maar ook hier moet dringend gerestau reerd worden. Een mate van verwaarlo zing, die liefhebbers van cultuur met af grijzen vervult. Markt De weg vanaf Tabarka naar de haven stad Bizerte in het oosten is lang, bijna tweehonderd kilometer, maar biedt mooie momenten. Grote vijgeboomgaar den, wijngaarden en amandelboomgaar den worden afgewisseld door goudgele graanakkkers. Maak bijvoorbeeld een pitstop in de agrarische gemeenschap Sejnane, waar elke donderdag kooplie den hun marktkoopwaar uitstallen. De markt is kleurrijk en druk, grote zakken vol specerijen geuren je tegemoet, glan zend fruit ligt verleidelijk uitgestald, pot ten, pannen en glaswerk staan op dekens op de grond. Maar niet alleen de koop waar is het bewonderen waard, de platte landsbevolking maakt de markt juist tot een must. Vrouwen met bruine gegroef de gezichten gaan in fel bedrukte doeken gekleed. De lappen worden bijeengehou den met grote sieraden. De mannen houden zich voornamelijk bezig met de veemarkt. Het onderhande len over de prijs lijkt bijna een ritueel: druk gebarende handelaars, een weglo pende koper, die weer teruggehaald wordt door een koopman en tot slot het samen afrekenen. De weg naar Bizerte g niet. De Tunesische regering wil ook niet FOTO'S: PR blijft boeiend. De vrouwen in kleder dracht kom je regelmatig tegen, soms werkend op het land, soms gebukt gaand onder zware takkenbossen. Die takken worden onder meer gebruikt voor de da ken van de huizen, waarin de bevolking woont. De overgang van het platteland naar de stad is groot. Bizerte doet heel Frans aan. Mooi aangelegde palmenboule- vards, witte herenhuizen, moderne flats en een grote haven. Bizerte was voor de Fransen al een militaire basis en is dat gebleven voor de Tunesièrs. Behalve een modern gedeelte heeft Bizerte een oude Andalusische wijk, de Medina genaamd. Smalle straatjes met huizen in pastel kleuren, prachtig bewerkte smeedijzeren balkons en druk betegelde bogen boven de deur. Kinderen raken je aan, achter volgen je met opgeheven hand, proberen een graantje mee te pikken van de toe risten. De gids waarschuwde al van tevo ren dat geld geven taboe is. Hij vertelde dat de kinderen van de toeristische oost kust van Tunesië niet meer naar school gaan en een dagtaak maken van het be delen bij toeristen. Nu maar hopen dat het met het noorden van dit land niet zover komt. KARIN SWIERS Voor meer informatie: Tunesisch Nationaal I 'erkeersbureau. Munt plein 2. driehoog, Amsterdam. ter; ook dat is een van de oorzaken waardoor de rietkragen almaar dichter en dikker worden. Toch is de Neusiedler See als vogelge- bied vergelijkbaar met erkende ornitho logische eldorado's als de Camarque in Zuid-Frankrijk. Grauwe, purper- en zil verreigers broeden er, omdat het meer wemelt van de kikkers en padden. Ook de lepelaar is er te vinden, evenals de roerdomp en (uitgezette) knobbelzwa nen, plus vele in het riet nestelende soorten. En niet te vergeten de grote trap, die in het zeventig vierkante kilo meter grote vochtige weidegebied nabij Seewinkel voorkomt. Ornithologen heb ben er twintig van deze vogels geteld, die voor een wonderlijk en imposant schouwspel zorgen tijdens de balts in de maanden april en mei. In de herfst val len er soms wolken spreeuwen (twee tot drie miljoen exemplaren) neer op de. aangrenzende wijngaarden. Net op het moment dat de oogst op het punt staat te beginnen en de druiven vol sap zijn. In de zomer is dat het geval met (steek)- muggen, die in dichte zwermen tussen de bomen en struiken aan de boorden van het meer voorkomen. Niet alleen vogels leven rond de Neu siedler See. Ook wilde zwijnen en reeën scharrelen rond in deze omgeving, ter wijl een vijftigtal beroepsvissers hun net ten uitgooien om snoekbaars, paling en karpers te vangen. Het maakt de Neu siedler See tot een uiterst gevarieerd ge bied. Binnen het totaal zijn tal van ge bieden als natuurgebied aangemerkt zo als de tweeduizend hectare grote Hut- weide, dat als kerngebied van het toe komstige nationale park zou kunnen fungeren. Hier is nog iets te bespeuren van het oorspronkelijke poesta-land- schap waar vroeger grote kudden graas den. In Hongarije is dit landschaptype nog veelvuldig aanwezig, maar in Oos tenrijk vrijwel niet meer. Dank zij de hulp van het Wereldnatuurfonds heeft thanr. ook het Oostenrijkse Burgenland nog een stukje van dit landschapstype kunnen behouden. Ondanks alle bedreigingen kan het ge bied nog altijd bogen op een ongekende rijkdom en variatie wat flora en fauna betreft. Maar, zegt Rudolf Berger, het is vijf voor twaalf en we moeten ons haas ten willen we die rijkdom en die ver scheidenheid behouden. Hopelijk is het niet te laat. KLAAS GOÏNGA Voor informatie over vakantiemoge lijkheden in het gebied van de Neu siedler See: Oostenrijks Toeristenbu reau, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam CeidócSomont enïusiedler See werd ongeveer 13.000 gevormd en is een van de trlijkste fenomenen uit de voor- ast van Moeder Natuur. Een 270 chtnte kilometer groot zout steppe- ii waarvan de gemiddelde diepte ;rcfc anderhalve meter bedraagt. Op z'nige plaatsen valt het meer droog: gritte poeder dat achter blijft op de atesten bodem is pure soda. In de pe- Defvan juni tot september zijn derge- )eiplaatsen geheel met een lila tapijt a ft: dan bloeit de zoutaster. Een van strca vijftig plantesoorten, die in dit a gedijen. jaar geleden viel het stenelemaal droog. Boeren dachten er mer de bodem in gebruik te nemen Hier en daar werd entarwe ingezaaid. Tot ineens na drie- water terugkwam en het meer tvlorspronkelijke vorm weer aannam, iet vallen er ook nu nog steeds stuk- Broog en dan wordt het land ge- Da om er vee te weiden. In veel min- mènate echter dan vroeger het geval Het riet wordt daardoor niet meer en ook vergrassing van de gen treedt in toenemende mate op. een van de veertig s lieren die in dit gebied voorkomen, npet er maar knap lastig mee. Maar blijkt zich te kunnen aanpas- i in is dichter naar de wijngaarden ge- acn om voedsel en een onderkomen leeken. i Ituurgebied 01 telaag de dag is de Neusiedler See een natuurgebied. Niet alléén een bij- 'ér vogelreservaat, maar ook een waar bijzondere plantengemeen- te vinden zijn. Zo groeit er de te! niet geel (maar purperkleurig) Pnde koningskaars. Bovendien: grote waterverdamping (200 tot miljoen kubieke meter per jaar) Is de Neusiedler See voor een plaat- J: microklimaat, dat de wijnboeren 'V te stade komt. De Burgenlandse )t!is van uitstekende kwaliteit. Overi- zijn die wijnboeren bij natuurbe schermers niet erg geliefd. De chemische bestrijdingsmiddelen waarmee zij hun wijngaarden besproeien, passen allesbe halve in het beheersconcept dat de bio logen voor ogen staat. Vandaar dat boe ren, wier wijngaarden binnen de reser- vaatsgrenzen liggen, beheersovereen komsten krijgen aangeboden. Dat bete kent een soort ecologische wijnbouw om het milieu zo weinig mogelijk te belas ten. Wanneer dat leidt tot verminderde opbrengsten ontvangen de wijnboeren daarvoor een compensatiebedrag. Dat gebeurt sinds 1972. Of dat ook aan Hongaarse kant gebeurt? De Oostenrijkers halen hun schouders op. Waarschijnlijk spuiten ze daar onge limiteerd, vermoeden de Burgenlandse wijnboeren. Desondanks wil Oostenrijk graag dat dit unieke meer, dat zich uit strekt tot in Hongarije, als internatiaal, grensoverschrijdend natuurreservaat wordt aangemerkt. Overigens hebben de Oostenrijkers ook boter op het hoofd waar het het beheer van de Neusiedler See betreft. Zij heb ben er toe bijgedragen dat veel van het aparte karakter van het meer is aange tast. En, voegt Rudolf H. Berger, die een boekje over het meer heeft geschreven, eraan toe: als de mensen die hier wonen niet beseffen dat ze wat moeten inleve ren wanneer de Neusiedler See als be schermd natuurgebied wordt erkend. dan helpen de beste maatregelen niet. „De grote massa van de bevolking moet eindelijk inzien dat verstoring van dit landschap de vernietiging van het onver vangbare kapitaal van de eigen toekomst betekent". Berger spreekt vervolgens met afschuw over het gedrag van bezoe kers. Sommigen nemen bijvoorbeeld de buidelvormige nesten van het blauw- borstje mee als souvenir. Soms met eie ren en al. Ook memoreert hij de (illega le) handel in opgezette vogels; vogels die vrijwel uitsluitend in de grensgebied voorkomen. Voorts zijn veel vogelsoor ten, zoals de ruigpootbuizerd, de zee arend en enkele zwaluwsoorten, uit het gebied vérdwenen, omdat hun broedge bied te zeer is aangetast. Maar er is meer dat de Neusiedler See in gevaar brengt. Een grote waterplas oe fent nu eenmaal een onweerstaanbare aantrekkingskracht uit waterrecreanten. Op veel oeverplaatsen zijn vakantiehuis jes verschenen. Zeilers en surfers zijn er volop te vinden en een rondvaartboot tjoekt het meer vele malen per dag over. „Maar er wordt nu geen toestemming meer verleend voor de bouw van vakan tiehuisjes of -bungalows langs de boor den van het meer", zegt Alfred Grill, die daar wel begrip voor heeft, ook al is hij directeur van het toeristenbureau. Per slot van rekening wordt de Neusiedler See jaarlijks ook bezocht door vele tien- Wh. 'Ad xm *1-, met Duitsland Oostenrijk dringt zich bij het zien van Tunesische bergdorpjes steeds weer op. ftRKA - Typische bergdorpjes en de donkere bossen, groene lit qden en slingerweggetjes af. tot tijd duikt een herder P^en kudde geiten op uit het ncuiOf een troep kinderen met ry, Itassen. Alleen de bevolking >tig iert je er eigenlijk aan dat je oodord-Afrika bent. De vergelij- - henet Duitsland, Oostenrijk en aa? anc^ere bergachtige gebieden dij zich bij het doorkruisen van de ioorden van Tunesië steeds le iop. de. Jstplaatsje Tabarka brengt je weer .^'realiteit. Een azuurblauwe zee en mdstranden zijn elementen die je "j Afrikaanse kust mag verwachten. q I appartementencomplexen, naar lassen stinkende boulevards en xopte smakeloze souvenirwinkel- j' n er gelukkig nog niet. Als het aan pel^esische regering ligt, blijft dat ook .^is Tabarka uitgeroepen tot toeristi- lontwikkelingszone. Montazah-Ta- 7 is de naam van het ambitieuze jt. Montazah is het Arabische I voor park. Dit gebied, vlak bij de grens, moet kwaliteit gaan X is niet bestemd voor het massa- he. ig kilometer buiten het dorp wor den een internationaal vliegveld, vier grote hotels en een golfbaan aangelegd. Het vliegveld is 'misschien' in 1991 klaar, de hotels 'wat later'. Toeristen die willen genieten van een rustige, ongerep te, traditionele Arabische kustplaats kunnen met een gerust hart Tabarka boeken. Tabarka heeft genoeg in zich om een heel aardige toeristenplaats te worden. Er zijn wat monumenten, er is strand, zee en zon. Midden in het dorp ligt een mooi pleintje met exotische bomen en struiken. Over de paar straten zijn kleine winkeltjes verspreid die houtsnijwerk, koraal en aardewerk verkopen. Het schitterende zestiende-eeuwse Italiaanse fort van Tabarka is een topper. Het ligt op de top van een heuvelachtig schier eiland. Vroeger het bolwerk van de sla venhandelaar Lómellini uit Genua, nu doet het dienst als vuurtoren en strate gisch punt. Bezoekers worden opgewacht door een militair, maar hij is er niet gestationeerd om nieuwsgierigen weg te jagen. Het fort is gewoon te bezichtigen, de militair volgt breed glimlachend op bescheiden afstand. Communiceren is bijna onmo gelijk. Hij verstaat Frans, de tweede taal van Tunesië, maar hij spreekt het niet. Lezen en schrijven kan hij evenmin. Het uitzicht vanaf het fort is magnifiek: de zee weerspiegelt alle kleuren blauw, grote donkere plekken geven de koraal riffen aan. Tabarka is niet voor niets het koraalcentrum van Tunesië. De haven met zijn kleurrijke breekbare visserboot jes ligt er rustig bij. Een enkele stip op zee bewijst dat de bootjes zeewaardig zijn. De beboste bergen steken donker en dreigend af tegen de blauwe hemel. Maar degenen die zich hierdoor niet la ten afschrikken, vinden een rijk geva rieerd achterland. Het bergdorpje Ain Draham ligt onge veer 25 kilometer van Tabarka. Het dorp met de erachter liggende ongeculti veerde bossen is goed voor een stevige wandeling. Liefhebbers van de jacht kunnen er terecht om op wilde zwijnen te jagen. Ongeveer tien kilometer verder op ligt Hammam Bourguiba: een kleine nederzetting, maar wel in het bezit van heilzame mineraalwaterbronnen. Hele Tunesische families bezoeken het kuur oord en hebben kennelijk baat bij het ge neeskrachtige water. y /I daar loopt de grens met ó/jjarije". Alfred Grill wijst met uitgestrekte arm naar een palen, die midden in het "J staan. „Dwars door het water Aide staatsgrens", verduidelijkt Op het land is die aangegeven Maar dat gaan >2-^ongaren weghalen nu ze vrij ens over mogen. Wel laten ze —jaar honderd meter staan. Als nnering aan de tijd van In het uiterste zuidoosten van Oostenrijk, in de zogeheten Pannonische laagvlak te, ligt een unieke steppenmeer van honderden vierkante kilometers, gevuld met brak en zout water: de Neusiedler See. Het is omzoomd met rietkragen, die op sommige plaatsen een breedte van vijf kilometer hebben. Een prachtig vogelreser vaat, waar zo'n driehonderd soorten broeden of geregeld neerstrijken. In 1995 wil Oostenrijk - beter gezegd de regering van de deelstaat Burgenland waartoe de Neusiedler See behoort - samen met Hongarije dit meer voordragen als interna tionaal natuurreservaat. Een project, waarmee Oostenrijk internationaal prestige kan verwerven. duizenden natuurliefhebbers (onder wie veel vogelaars), en die brengen zeker ook het nodige geld in het laatje. Vandaar dat de Oostenrijkers er voor waken dat het unieke karakter van het meer verder wordt aangetast. Waarbij een Nederland se bioloog hoofdschuddend opmerkt dat de Neusiedler See nu al het karakter van een steppemeer kwijt is en dat dat nooit meer zal terugkomen. Daarvoor hebben wijnbouw, landbouw, recreatie en toeris me reeds een te grote claim op het ge bied gelegd. „En dat is niet meer terug te draaien, ook niet via beheersovereen komsten". Spanningsveld In de Neusiedler See wordt het span ningsveld zichtbaar dat bestaat tussen enerzijds de natuur en anderzijds mens, die steeds weer zijn grenzen probeert te verleggen. Want wijnbouw, recreatie en toerisme zijn zaken waarmee goed geld is te verdienen. Doordat de wijnboeren met kunstmest werken, waait er jaarlijks ongeveer zeventig ton fosfor in het wa Nög is de Neusiedler See een uniek na tuurgebied. Maar het is vijf voor twaalf. FOTO: PR

Leidse Courant | 1990 | | pagina 35