Op spokentoer door moordstad 1 inal Ie NEDERLANDSE GIDSEN ORGANISEREN BIJZONDERE WANDELINGEN DOOR LONDEN Het 'andere' Spanje aan de Costa Bra va r ,en- £eidóc0omatit ZATERDAG 10 FEBRUARI 1990 PAGI Camping Can Banal bij Olot is met de auto te bereiken via de snelweg Perpignan-Barcelona. Wie met de trein komt, moet in Figueras of Gerona uitstap pen. Hoe men vandaaruit het beste de camping kan bereiken, is te informeren bij Can Banal kampeervakanties, Grote Houw 312. 4871 RN Breda, tel: 076- 878633. Voor meer informatie: het Spaans Verkeersbureau in Den Haag, tel: 070-3.46.59.00. BARCELONA - Overvolle stran den, horden Nederlanders, eten net zoals thuis en veel nachtelijk ver maak, dat is voor velen het af schrikwekkende beeld van de Costa Bra va. Wie echter de drukke bad plaatsen de rug toekeert en een klein stukje het binnenland inrijdt, ziet dat de provincie Gerona veel meer te bieden heeft. Voor hen kan Can Banal een uitstekende uitvals basis zijn. Can Banal is de schepping van Joop van den Berg en drie andere Nederlanders die aan gene zijde van de Pyreneeën een milieuvriendelijke camping hebben op gezet. Ondernemerschap en idealisme gaan net over de Franse grens hand in hand. Drie jaar geleden streek ex-onder wijzer Van den Berg neer op een 110 hectare groot landgoed. Niet om er snel rijk te worden, wel om met name land genoten die van het 'andere' Spanje wil len genieten aan hun trekken te laten ko men. Can Banal kent ondanks zijn uitge strektheid slechts een beperkt aantal plaatsen voor tenten en caravans. „Aan massatoerisme doen we niet mee", laat Van den Berg weten. Elektriciteit ontbreekt op deze natuur- camping bij de provincieplaats Olot. Wel zijn er douches met warm en koud water, een kinderzwembad en brand schone toiletten. Er is zelfs een restau rant en een kampwinkel met groenten uit eigen biologische tuin. Door het ter rein kronkelt een glasheldere beek. Drie kilometer verderop bevindt zich de vis rijke rivier de Llierca met zwembekken en wie daaraan niet genoeg heeft, kan al tijd nog uitwijken naar het in alle op zichten schone Meer van Banyoles, waar straks de olympische roeiwedstrijden worden afgewerkt. De kust ligt op een uur rijden. Bergweiden De natuur in dit overgangsgebied van de hoge Pyreneeën naar de zuidelijk gelegen hoogvlakten is nagenoeg ongerept en vol - - J'. - -v -S" Ook wie de rust van de natuur zoekt, kan in Spanje aan zijn trekken komen. afwisseling. De bergweiden zijn al jaren niet bewerkt en laten in het vooijaar hun volle bloemenpracht bewonderen. Zo'n dertig orchideeënsoorten komen er voor. Later in het jaar lokkèn kleurige bloemen insekten waaronder zeldzame vlinders. De flora wordt beheerst door kurkeiken, berken, lavendel, laurier, thijm en rozemarijn. Vogels zoals uilen, nachtzwaluwen, ijsvogels en arenden vinden er een veilig onderkomen. Ook roofdieren, waaronder marters en aan de lynx verwante wilde katten, treft men er aan. Verder leven er everzwijnen, vleer muizen, vossen en egels. Vanuit Can Banal kan men al dan niet onder begeleiding fraaie wandelingen maken. Zelfs georganiseerde tochten van een week zijn mogelijk. Voor ouders en kinderen organiseren Van den Berg en de zijnen geregeld voettochtjes. Als het even meezit, wordt er een (ongevaarlij ke) slang gevangen, voor de jongsten een ervaring die ze hun leven lang niet ver geten. Can Banal organiseert veel. Excursies naar natuurgebieden, creatieve uurtjes voor de jeugd onder leiding van kunste naars, lezingen over de cultuur en na tuur van de streek, Spaanse les en af en vierkante meter zeil joeg de e j driemaster eertijds in 226 dagen r wereld. De scheepsruimen herber genwoordig een museum. Greem i vanaf de noordelijke Theems-oi bereiken via een spookachtig v< voetgangerstunnel die diep ondei vier duikt. Wie geen trappen wil kan gebruik maken van antieke, timmerde liften die amechtig krj tussen de kade en de tunnelbuis 1: weer sjokken. Docklands De voettunnel verbindt Greenwiif het Isle of Dogs, het hart van de I Docklands. Dit voormalige haveHj (the Dock's) in Oost-Londen vorl decor voor een ambitieus en presf uitbreidingsplan van twintig kilometer. Het is het grootste staf wikkelingsproject van Europa. Ei de Footsteps-wandelingen leidt de; Catherine's Docks. Deze nieuwe t® sche trekpleister rond de Tower (met onder meer het hypermodern kei- en zakencentrum Londen I City en het nieuwe Design Mi vormt de westelijke vleugel van breidingsplan. ?n De London Dock's dateren uit qdt eeuw. Dertig jaar geleden werden jjc vijftig miljoen ton goederen peser overgeslagen. Maar onder meer ad kingen en de moordende concu.u van de containerhaven Tilbury, 'ta den de Dock's in de jaren zestig lei ventig op dramatische wijze doodioi In 1981 begon de spectaculaire h<L( nis. Sindsdien is al 24 miljard ge teerd. Bouwvallen maakten plaat; architectonische hoogstandjes, dï z de City zijn verbonden via de iO< lands Light Railway. Het gehele top dingsplan zal pas over enkele de> afgerond worden. Het omvat de ratie van duizenden historische pf de bouw van tweeduizend kantoi bedrijfspanden, luxe winkelcentra enzeventig restaurants, talloze pul kele hotels, theaters, sportaccom! ties, watersportfaciliteiten op en r<® negentig kilometer lange kades, een vliegveld en dertigduizend woningen, variërend van simpel tot luxueuze penthouses aan de van de Theems. Wie belangstellin| voor zo'n riant optrekje in de voo ge armen- en immigrantenwijk vai den moet wel 1,2 miljoen gulden AAD STf" nt Footsteps gaat met groepen van i 'fi maal twaalf en maximaal dertigl sonen gd stap. Prijs 4,50 (circar tien gulden) per persoon, kinderen veertien jaar gratis. Een gratis fa, over Footsteps is verkrijgbaar bijp Brits Toeristenbureau. Aurora u bouw (5e etage), Stadhouderskade 1054 ES Amsterdam, telefoon i 855051. Het correspondentie-a van Footsteps is: 71 Vernon DA Stanmore. Middlesex HA7 2BW,C geland, telefoon (vanuit Nederlh 09-44.142 7.5020 of 09.44.42.692. fQ e (automatische antwoordlijn). toe een dansavond voor jong en;i „Maar om middernacht is het vooe zegt Van den Berg. „Het gaat hier ei om de rust. Vandaar dat we het ai mensen dat op de camping terecht beperkt houden. Wie zijn tentje il eenzaamheid op het geaccidenteerd rein wil opzetten, komt ook aan z'ni ken. En wie geen zin heeft in de giii activiteiten, wordt met rust gelatöt kan veel op Can Banal, niets moet In de fraaie natuur van de uitlopeip de Pyreneeën - de hoge toppen It op enige tientallen kilometers afst?< komt ook de cultuurliefhebber a schoots aan zijn trekken. Het romje Catalonië met zijn kerken, kloostfll feesten manifesteert zich onder me Besalu en het middeleeuwse Santac Uit de Grieks-Romeinse tijd datenl opgravingen rond het Empuriesmua Maar de grootste trekker is ongetvii de stad Figueras op veertig kilomet stand van de vulkanen van Olot. fl de geboorteplaats van Salvador Dal in het door hem ontworpen museuk begraven. 1 Op 45 kilometer bevindt zich Ge de hoofdstad van de gelijknamige vincie. Een schitterende cultuursta een grootse kathedraal. En dan is tijd nog Barcelona. De omgevini Can Banal kent uitstekende busvj dingen. In ruim twee uur is men i hart van de Catalaanse wereldstal zich opmaakt voor de Olympisch» len van 1992. Zelfs in de warme en doorgaans zomer kan men de lente proeven hoge Pyreneeën die op veertig kilo afstand opdoemen. Zonder al te problemen bereikt men een hoogt tweeduizend meter. Een wandelf bij uitstek, maar ook hier gaan ci en natuur samen. Plaatsjes als Bef Setcases met hun romaanse architt zijn zeker de moeite waard. In de zomer valt er in Noord-Span middeld vier dagen per maand neerslag van betekenis. Doorgaan! het om buien die snel voorbij 's Nachts kan het echter behoorli koelen. Een warme trui in de kol dan ook aan te bevelen. DAVID L Stedentrips in opmars De Nederlander zal er - als alle voor spellingen uitko men - steeds vaker voor een paar dagen of een weekje op uit trekken. De korte vakantie is in trek en vooral de steden trips mogen zich in een enorme popula riteit verheugen. Dat geldt, sinds het neer halen van het IJze ren Gordijn, met name voor Oosteu- ropese steden als Praag en Budapest. Maar de meer tradi tionele bestemmin gen als Parijs, Ber lijn en Londen blij ven evenzeer toeris ten trekken. En ook voor wie er nog zo vaak is geweest, blij ven deze miljoenen steden verborgen hoekjes en straten hebben. Er zijn al tijd weer nieuwe verhalen te ontdek ken over wat zich voor en achter de zwijgende gevels heeft afgespeeld. Onze verslaggever Aad Struijs reisde naar de hoofdstad van Groot-Brittan- nië. Hij ontdekte er, dank zij twee Neder landse vrouwen, het 'moorddadige' ge zicht van Londen. De geesten van moordenaars en hun slachtoffers spoken nog geregeld door de kleine steegjes in de Londense binnenstad. FOTO: PR Een van de Footsteps-wandelingen voert door St. Catherine's Docks, een onderdeel van het ambitieuze stadsontwikkelingsplan van Londen. FOTO: BTA LONDEN - Londen is een moord stad! Er zijn talloze plekken aan te wijzen waar in het verleden gruwe lijke moorden zijn gepleegd, of misdadigers werden terechtgesteld, door ze over de kling te jagen, op te knopen, in mootjes te hakken of tergend langzaam in een pan met olie aan de kook te brengen. Die gerechtelijke vleesfondue en andere gruwelijke executies zijn al eeuwen gele den uit het strafrecht geschrapt, maar volgens ingewijden spoken de geesten van de gebraden moordenaars en hun jammerende slachtoffers bij nacht en on tij nog regelmatig door de kleine geheim zinnige steegjes van de Londense City. Dat geheime Londen met z'n bloedstol lend verleden is het domein van de kunsthistorica Manuela Pollak-de Groot en Trudie Nielsen-Kerr, twee onver schrokken Nederlandse vrouwen, die in 1988 'Footsteps' oprichtten. Dit gidsen- bureau is gespecialiseerd in bijzondere wandeltochten door de Britse hoofdstad. Het verzorgt in het weekeinde zes ver schillende trips. De wandeling in de voetsporen van moordenaars en andere engerds is een van de populairste. „On derweg vertellen we griezelige verhalen en anekdotes. We maken het natuurlijk allemaal een beetje extra dramatisch, want als gids ben je ook een beetje een actrice", zegt Manuela Pollak. „Ik- heb mensen rondgeleid die zeiden: Hou nou maar op, want ik begin écht te grieze len". Stank De moordwandeling voert onder meer naar de Newgate Prison - de huidige Old Baily - waar misdadigers eertijds in afgrijselijk smerige cellen op hun execu tie wachtten. De stank was zo verschrik kelijk, dat de rechters traditiegetrouw nog steeds eens per jaar de rechtzalen met kruiden en bloemen bestrooien. Via schemerige steegjes, schilderachtige hofjes en een kloosterruïne waar het hart van een Engelse koningin begraven ligt, gaan de wandelaars naar Marble Arch bij Hyde Park, de vroegere executie plaats van Londen. Voordat de terdood- veroordeelden er het hoofd letterlijk in de schoot legden, mochten zij hun laat ste woorden tot de toegestroomde meute rampentoeristen richten. Uit die traditie groeide op diezelfde plek 'Speakers Cor ner', het symbool van de Britse demo cratie, waar vreemde vogels vanaf een zeepkist de revolutie prediken, serieuze problemen aan de kaak stellen, of dom weg uit hun nek kletsen. Trudie Nielsen en Manuela Pollak mij den tijdens de wandelingen zoveel mo gelijk de files toeristen. Zij volgen fasci nerende sluiproutes, waarbij tientallen jaren ervaring als freelance-gids de weg wijzers vormen. Twee jaar geleden be sloot het duo krachten, kennis en erva ring te bundelen in een eigen bureau. „In die korte tijd heeft Footsteps zijn be staansrecht bewezen. De London Tou rist Board is zo enthousiast over ons ini tiatief, dat wij werden uitgenodigd lid te worden. Dat is uniek en een hele eer", verzekert Manuela Pollak. Het enthou siaste duo schakelt in het hoogseizoen twaalf collega-gidsen in, die behalve Ne derlands ook vloeiend Engels, Frans en Duits spreken. Footsteps werkt samen met onder meer de Olau-lijn (Vlissingen-Sheerness v.v.). Voor Engelandvaarders die met de nachtboot arriveren organiseert Foot steps 'Meet and greet-wandelingen'. „Dat houdt in, dat wij de bagage verzor gen en vérvolgens met de gasten op stap gaan om ze kennis te laten maken met Londen. We maken ze wegwijs in de on dergrondse en wandelen langs een aantal bezienswaardigheden. In plaats van te wachten tot hun hotelkamer klaar is, hebben de mensen wat gedaan, geleerd en gezien. Hun ochtend is dus niet ver knoeid". Nederlandse toeristen kunnen Footsteps ook inschakelen voor het rege len van theaterkaartjes, diners, pub tours en rondleidingen in musea. Met hun unieke wandelingen willen Ma nuela Pollak en Trudie Nielsen laten zien dal Londen méér is dan een optel som van de Big Ben, Buckingham Pala ce, het wisselen van de wacht, Covent Garden, Harrods, Madame Tussauds, St. Paul's Cathedral en de Tower. Zij ne men de wandelaars mee naar interessan te plekjes die buiten de routes liggen van de sightseeing-dubbeldekkers met hun ingeblikte gidsen die vanaf cassetteband jes de voorbijschuivende bezienswaar digheden veeltalig ondertitelen. „In die bussen betalen de mensen veel geld en ze zien eigenlijk niks, want ze zitten vooral vast in het drukke verkeer. Als je Londen écht wilt leren kennen moet je te voet gaan. Wij concentreren ons op een bepaald deel van de stad en gaan daar dan een paar uur diep op in". Zo zijn er wandelingen door onder meer het hartje van Westminster en door het exclusieve district van St. James en Mayfair, een wijk van paleizen, elegante herenhuizen, clubs, wereldberoemde hofleveranciers en aristocraten die stuk voor stuk goed zijn voor smakelijke rod delpraatjes. Footsteps volgt ook de voetsporen van onder anderen Sir Winston Churchill, Lady Diana Spencer en Sir Christopher Wren, die na de stadsbrand in 1666 vijf tig kerken bouwde, waarvan de helft be waard is gebleven. Zijn bekendste schep ping is St. Paul's Cathedral. Wren is ook de architect van het Nationaal Maritiem Museum en het Observatorium in Greenwich. De nulmeridiaan is er in het plaveisel gegraveerd, zodat je er met één been op het westelijk en met het andere op het oostelijk halfrond kunt staan. In het groene voorstadje van Londen ligt ook de beroemde thee- en wolclipper 'Cutty Sark' op een droogje. De 2700

Leidse Courant | 1990 | | pagina 34