Actievoeren sterk wapen van consument Oost-Berlijn: geschiedenis in revisie Koploper „ALS MENSEN DE AUTO UIT MOETEN WORDT HET MOEILIJKER" Zeggen en doen Benenwagen Begin CeidóeGotruvnt Leugen Verplicht w&l V Steeds meer gemeenten hebben een )i mokar, waar burgers hun klein chen afval kwijt kunnen. Maar wat heb jt aan als hij alleen overdag een uurtje jou in de buurt staat, terwijl je een W~ dige baan hebt?". FOTt is het niet makkelijk om stappen tw het eigen bedrijf te nemen", meent J Milieuvriendelijke werknemers daarom vooral aangewezen op onde mingsraad en vakbeweging. Ze is ei overtuigd dat de FNV-leden wèl wi „Het milieubeleid van de FNV is i slotte mede tot stand gekomen dotj^ k de leden erom vroegen". De industriebonden zijn op dit moffi^ koploper met hun pogingen een arf met betrekking tot het milieu in de <r te laten opnemen. Men heeft bijw6 beeld voor elkaar gekregen dat een nemer zonder direct problemen te jaa gen zijn chef moet kunnen wijzen opLu lieu-onvriendelijk gedrag op het vL Volgens Piet Jansen, districtsbestuufr. van de Industriebond-FNV in Ro?K dam, is dit nog maar het prille begii stuit de vakbeweging nog op veel M stand van de werkgevers. j,e. „Een jaar geleden zijn we ermee betn nen om tenminste de positie van wL, nemers ten opzichte van het milieu Lj te leggen. Het was allemaal nog heel'nc scheiden, maar in de werkgeversweL liep iedereen hiertegen te hoop", aLj Piet Jansen. Met de poging om in deL op te laten nemen dat een werkneLj bepaalde milieuvervuilende klussen [>u mogen weigeren is volgens Jansen I helemaal weinig gescoord. Tot nu heeft de Industriebond-FNV het pret één keer voor elkaar gekregen dat bedrijf zich via de cao verplichtte toi maken van een milieuverslag. Daai wordt in kaart gebracht hoe vervuil een bedrijf eigenlijk is. In feite is dati meer dan een begin. Jansen heeft weinig illusies over de! ken die werknemers zelf binnen het| drijf zouden kunnen aanpakken, meel hebben werknemers erg weini zeggen. Iets veranderen aan de kwa stoffen die een fabriek uitstoot is ui sloten. Als werknemer kun je hooi iets doen aan het zogenaamde 'kleinjj lieu': werken aan 'schoon in ei huis'." ELSBETH KJBO ti j de ïniflL. wal De burger wordt mondiger, ook en vooral op het gebied van het milieu. Daarvan zijn consumenten en milieuorganisaties en vakbeweging althans overtuigd. Zij worden dagelijks bestookt met een enorme stroom van vragen over het milieu. In brede lagen van de bevolking is de belangstelling voor onze leefomgeving zeer groot, is de conclusie die zij daaruit trekken. Uit verscheidene onderzoeken en enquêtes is gebleken dat mensen zelfs een behoorlijke som geld extra per jaar overhebben voor een schonere leefomgeving. Maar de vraag of consumenten/werknemers bereid zijn hun milieuvriendelijke gedachten in de praktijk brengen is moeilijker te beantwoorden. „Tussen zeggen en doen zit een groot verschil". DEN HAAG - Wat doe ik met oud frituur- en oliebollenvet? Wel ke batterijen kan ik het beste ge bruiken? Bestaan er milieuvriende lijke bestrijdingsmiddelen? Hoe be trouwbaar is ons drinkwater? Mijn moestuingrond is verontreinigd met cadmium, wat kan ik nu het beste doen? Welk wasmiddel is het beste voor het milieu? Wat bete kent biologisch afbreekbaar? Is loodvrije benzine echt beter voor het milieu? Bestaat er lijm die niet schadelijk is? Hoe weet ik of er PVC in plastic zit? Dit is slechts een greep uit een grote berg vragen die de verschillende milieu- en consumentenorganisaties dagelijks voor geschoteld krijgen. De milieutelefoon van de Vereniging Milieudefensie kreeg vorig jaar ruim elfduizend van dergelijke vragen. De Consumentenbond, die begin januari de actie 'Milieumelder' hield, nam in één week maar liefst 3500 tele foontjes aan met klachten over het mi lieu. De meeste klachten gaan over het ge scheiden inzamelen van huisvuil, wat te doen met klein chemisch afval, over het openbaar vervoer en over de overdaad aan verpakkingen om veel levensmidde len. Daarnaast hebben consumenten veel vragen over onder meer wasmidde len, doe-het-zelf-materialen, vervuilde grond, schadelijke stoffen in produkten, auto's en brandstof en over de ingre diënten van voedingsmiddelen zoals de geur- en smaakstoffen. „Wij krijgen tachtig tot honderd vragen per dag", zegt Sylvia Borg, woordvoer ster van de Milieutelefoon, een afdeling van de Vereniging Milieudefensie. „Daaruit maak ik op dat steeds meer mensen iets willen doen voor het milieu. De vragen die ze stellen zijn namelijk heel praktisch, zoals 'welk wasmiddel kan ik het best gebruiken?'. Vaak is al leen niet duidelijk hóe ze iets aan de mi lieuvervuiling kunnen doen". Ook de indrukken van de vakbeweging zijn positief over de betrokkenheid van de werknemers bij het voeren van een milieubeleid. Na het discussieproject ,,'t -Sein op groen" van de FNV, dat voor een eerste bewustwording van werkne mers moest zorgen, krijgt de vakcentrale geregeld kritiek op de plastic tasjes en pennen die de FNV als gratis promotie artikelen uitdeelt. Ook de nieuwe dienst Wie ettelijke keren is gestuit op een volle glasbak, gooit in het vervolg zijn lege flessen weer gewoon in de vuilnisbak, zo waarschuwt de Consumentenbond. FOTO: CEES VERKERK naai Milieubeleidsplan (NMP), dat vorig jaar mei door de toenmalige minister van VROM, Ed Nijpels, werd gepresen teerd, gaan elk huishouden dit jaar der tig gulden per maand extra kosten. De verwachting is echter dat dit een lage schatting zal blijken te zijn, zeker als het bedrijfsleven de kosten van zijn ver plichtingen aan de consument gaat door berekenen. Op zichzelf is dat geen be zwaar. Via enquêtes en onderzoeken hebben grote groepen burgers immers la ten weten bereid te zijn meer geld op ta fel te leggen als de leefomgeving daar maar schoner van wordt. Althans, dat zéiden de ondervraagden in die enquê tes. De vraag is echter of consumenten ook genegen zijn hun milieuvriendelijke gedachten in de praktijk te brengen. „Tussen zeggen en doen zit een groot verschil", geeft Schuttelaar van de Con sumentenbond toe. Hij plaatst daar wel de kanttekening bij dat er ook nog niet genoeg mogelijkheden voorhanden zijn om zich milieuvriendelijk te gedragen. „Er zijn wel steeds meer gemeenten die klein chemisch afval, zoals bijvoorbeeld verfresten, batterijen en agressieve cos metica, apart inzamelen. Maar wat heb je aan een chemokar die alleen op don derdag tussen één en twee bij jou in de buurt staat, terwijl je een volledige baan hebt? De chemokar bereikt slechts vijf tien tot dertig procent van de mensen. Door dergelijke drempels weg te nemen zullen meer mensen zich inspannen om het afval gescheiden aan te bieden". Schuttelaar schat dat ongeveer tachtig procent bereid is papier, glas, chemische middelen, plastic en groente- en tuinaf val los van elkaar in te leveren. Mirjam de Jong, milieudeskundige van Konsumenten Kontakt, is voorzichtiger. Zij houdt het op zestig tot zeventig pro cent als het gaat om glas, papier en tex tiel. Voor een aparte compostbak en voor een milieu-box zijn nog maar klei ne aantallen te porren, constateert zij. De milieu-medewerker van de Swoka, een instituut voor wetenschappelijk con sumentenonderzoek, Hans-Paul Sideri- us, is pessimistischer. „Doordat er steeds meer problemen aan het licht komen zijn mensen bezorgder", constateert hij. „Of dat tot gedragsverandering leidt Als men echt iets moet opgeven voor een schoner milieu, bijvoorbeeld de auto wat vaker laten staan en de fiets pakken, wordt het al een stuk moeilijker. Het 'doen', daar zal nog veel aan moeten ge beuren. Wel is her en der een begin ge maakt". De Milieutelefoon is op dit moment be zig met een kort onderzoekje onder de bellers met vragen over schoonmaak middelen. Gevraagd wordt of de vragen steller inderdaad op een milieuvriende lijker schoonmaakmiddel is overgestapt. De eerste voorzichtige conclusie van Syl via Borg is dat belangstellenden inder daad hun koopgedrag veranderen. De belangrijkste zaken die consumenten kunnen aanpakken is het kopen van mi lieuvriendelijke produkten, letten op de hoeveelheid en soorten verpakkingsma teriaal, vaker met de benenwagen, fiets, bus of trein reizen en 'last but not least' actie voeren. In het afgelopen najaar is gebleken dat de consument daarmee een fors machtsmiddel in handen heeft. De actie tegen het PVC in plastic waarin veel levensmiddelen worden verpakt heeft een aantal grootwinkelbedrijven er toe gebracht deze giftige stof uit zijn schappen te weren. Het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel wil dat alle PVC- verpakkingen vanaf september vervan gen zijn door milieuvriendelijke alterna tieven. Behalve consument is een groot deel van de burgers ook werknemer, niet zelden in een vervuilend bedrijf. Het valt echter niet mee om als individu iets op milieu gebied binnen een groot, log bedrijf voor elkaar te krijgen. Iets simpels als oud pa pier verzamelen stuit vaak al op proble men. Vaker gaat het om veel complexer zaken. Probeer maar eens in je eentje een hele fabriek zo ver te krijgen ge bruikte poetslappen uit de gewone vuil nisbak te houden of om je werkgever over te laten stappen op een schoner produktieproces. Tets overhebben voor het milieu' is vol gens Gerard Cremers, milieumedewerker van het CNV, vooral een kwestie van in stelling en mentaliteit. „Je moet bij alles wat je doet goed opletten wat de gevol gen voor het milieu zijn. En of je veel of weinig kunt doen hangt natuurlijk ook af van de baan die je hebt". Petra Ket van de FNV wijst er op dat werknemers vrijwel altijd met vervuiling worden geconfronteerd. Maar of zij zelf proberen daar iets tegen te doen, daar heeft zij niet zo'n zicht op. „Als individu ZATERDAG 10 FEBRUARI 1990 PAGIN, auto van FNV-voorzitter Stekelenburg is sommige leden een doorn in het oog. Volgens milieu-medewerkster Petra Ket van de FNV is de belangstelling voor het milieu bepaald geen modeverschijnsel. „Eigenlijk zijn we nog maar aan het be gin. Het lijkt alsof we nu op een hoogte punt zijn, maar ik verwacht dat de aan dacht voor het milieu niet zal verslap pen". De FNV zal er wel voor zorgen dat haar (kader)leden op de hoogte wor den gehouden van de ontwikkelingen rond het milieu binnen de bedrijven. Bij elke scholingsactiviteit van de vakcen trale zal standaard een hoofdstukje 'mi lieu' worden opgenomen in het pakket. Milieu-deskundigen van de Consumen tenbond en de stichting Konsumenten Kontakt vinden dat er haast moet wor den gemaakt door de overheden met het ontwerpen van goede regelingen, bij voorbeeld voor het gescheiden ophalen van huisvuil. „Juist nu de aandacht voor het milieu groot is, moet er iets ge beuren. Als de consument steeds op een volle glasbak stuit of zijn fotochemica- lién nergens kwijt kan, raakt hij gedemo tiveerd en dan verliest het milieu de in teresse van een grote groep vervuilers", denkt Marcel Schuttelaar van de Consu mentenbond. Alleen al de maatregelen in het Natio- ^tochemicaBo, afgewerkte olie 3'% stoffen brandbare stoffen bestrijdingsmiddelen onkruidverdelger schoonmaakmiddele! verfrestanten bijtende stoffen turen cosmetica spuitbussen lijmrestanten 'chemicaliën?^ Mttenjen«cijS| as 2 in t ikeli fog boei korr boe uari luit I hi. t vai lop Een soldaabasi wacht vooM^ Nat (foclM FOTO: te f PERS UNIt _r OOST-BERLIJN - Ondanks alle ingrijpende veranderingen in Oost- Berlijn gaat de wisseling van de wacht bij de Neue Wache, het mo nument ter herdenking van de slachtoffers 'van het fascisme en militarisme', vlak bij de Branden burger Tor, gewoon door. De in paradepas gedrilde soldaten met een versteende uitdrukking op hun ge zicht trekken zich niks aan van de vele kijkers die vooral aangetrokken worden door deze militaire strapatsen. De op zijn Pruisisch gedrilde soldaten maken duidelijk dat er in de hoofdstad van de arbeiders- en boerenstaat soms meer continuïteit met de recente Duitse ge schiedenis bestaat dan de huidige leiders zelf zouden willen toegeven. Een ander voorbeeld dat de geschiedenis zich niet gemakkelijk laat intomen vindt men in het pal naast de Neue Wache ge legen Museum für Deutsche Geschichte. De jongste afdeling van dit museum, dat de glorierijke daden in beeld brengt van de arbeiders- en boerenstaat, is tot nader order gesloten. Het ziet er niet naar uit dat die afdeling spoedig weer zal open gaan. Dat zal misschien pas gebeuren wanneer de DDR definitief als tragisch curiosum in de geschiedenis is bijgezet. De afdeling gaat over de periode van de oprichting van de DDR in 1949 tot aan de oprichting in 1961 van de 'anti-fascis tische verdedigingswal' door 'kameraad Honecker', zoals 'die Mauer' eufemis tisch in DDR-jargon wordt aangeduid. Zes jaar geleden, toen we ook een be zoek aan het museum brachten, lag die afdeling er nog in volle glorie bij. Deze begon zo fraai - en dat is nu nog wèl te zien - met de reuze vergroting van een foto uit mei 1946 waarop Otto Grote- wohl, voorzitter van de socialistische SPD, de hand drukt van Wilhelm Pieck, voorzitter van de communistische partij. Pieck zou de eerste president van de DDR worden, Grotewohl de eerste mi- nister-president. Die handdruk is nog eens heel nadrukkelijk omcirkeld om aan de argeloze toeschouwer duidelijk te maken dat de DDR destijds gelegiti meerd werd door het samengaan van de twee grootste partijen, de communisten en socialisten. Maar de foto maskeert in feite een leugen, want de socialistische achterban wilde van zo'n opgaan in de communistische partij niets weten. Dat wordt in feite toegegeven door een ge stencild blaadje in een vitrine waarop de resultaten vermeld worden van de ver kiezingen die in oktober 1946 werden gehouden. Het zijn de enige verkiezin gen die ook de instemming van de Rus sen hebben gehad en de resultaten waren vernietigend voor de communisten. De socialisten kwamen toen zowel in het oostelijke als in het westelijke stadsdeel als winnaars uit de bus. Zelfs de chris ten-democraten scoorden nog iets hoger dan de communisten die door hun bij drage aan de overwinning op Hitier toch over een zeer groot prestige beschikten. Vervolgens gaat het dan onder druk van de Russen met de socialisten bergaf waarts, althans in Oost-Berlijn, want die mogen niet langer contact hebben met hun geestverwanten in het westelijk stadsdeel. Maar dat krijgen we niet lan ger te zien. Voor wie carrière wilde maken in de partij en de jonge apparatchiks was het museum een must, een verplicht num mer. Daar kon je de vele stuiptrekkingen zien van het kapitalisme en het imperia lisme en de voorbodes van de klassenlo ze maatschappij, de commune van Pa rijs en de uitroeping van de radenrepu bliek door Karl Liebknecht en Rosa Lu xemburg in 1918. Daar werden de lijnen getrokken vanuit het verre verleden die allemaal moeten samenvloeien in de DDR. Je kon er in een fikse discussie verzeild raken met zo'n apparatchik als je het waagde de versie van de feiten zo als die daar gepresenteerd werden van commentaar te voorzien. De felheid van de apparatchiks stond in schrille tegenstelling tot de vijandige on geïnteresseerdheid van de breiende da mes die tegen yooroorlogse prijzen de toegangskaartjes verkochten. De onme telijke zalen liggen er nu grotendeels ver laten bij. Een tentoonstelling over Tho mas Münzinger, leider van de boerenop standen die als een communistische voorzaat gezien kan worden en tijdge noot was van Luther, blijkt bepaald geen trekpleister. Toch is de sfeer in het museum ontspan nen. Als we vragen waarom de meest re cente afdeling is gesloten wordt er vrien delijk gelachen en gegniffeld. „Dat is toch evident", lijkt de vrouwelijke sup poost te willen zeggen. Ze voelt zich een stuk vrijer nu deze geschiedenis niet meer op haar drukt. PAUL VAN VELTHOVEN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 32