Werken aan Europa's toekomst brieven uan leze £eidóe@outti/nt HONGARIJE EN VATICAAN HERSTELLEN BANDEN kerk wereld Onafhankelijk „Nieuwe catechismus vergroot verwarring in RK Kerk" Voorstel kerkorde voor Samen op Weg roept verzet op De lange weg van Gorbatf Na het driedaagse plenum deze week van het centc mité van de communistische partij van de Sovjetunirl ding wel heel duidelijk geworden: de rol van Michi1 batsjov als gids op het hervormingspad is praktisc^ twist. De verleiding is zelfs groot om in dit verband <L de term 'Grote Roerganger' te gebruiken. Voor een(j rijk gedeelte op eigen kracht heeft Gorbatsjov, ondi zware kritiek van de conservatieve vleugel, in zijn een historische koersverandering aangebracht, die ir lijk weinig meer van het marxisme-leninisme heel zT De tot voor kort almachtige communistische partij hdj slotte zelf de weg vrijgemaakt voor een meerpartijeJ De enige macht die Gorbatsjov nu nog ten val zou brengen ligt niet meer binnen de conservatieve vlei^ de partij, maar binnen het volk van de Sovjetunie. een meesterzet heeft uitgevoerd betekent nog niet dj batsjov ook opeens de lieveling van de massa is ge^ De partij staat nog mijlenver af van de gewone bur^ zal nog heel wat moeite kosten om het volk te doen t dat het voortaan met minder argwaan het optreden partij kan Ceidöe 0ou/ta/ni GEESTELIIK LEVEN/OPINIE ZATERDAG 10 FEBRUARI 1990 PAC BUDAPEST Hongarije en het Vaticaan hebben gisteren na een onderbreking van 45 jaar hun diplomatieke banden her steld. Hongarije is na Polen het tweede Oosteuropese land dat het contact met de pauselijke staat hersteld. Het verdrag is gis terochtend in Budapest ondertekend door de Hongaarse pre mier Miklós Nemeth en kardinaal Casaroli. De diplomatieke banden tussen Hongarije en het Vaticaan werden na de Tweede Wereldoorlog verbroken. De stalinist Matyas Rakosi, die eind jaren '40 de macht greep, confisceerde alle kerkelijke bezittingen. Ook verbood Rakosi religieuze or den en christelijke scholen. Hongarije, waar 70 procent van de bevolking katholiek is, stel de de laatste jaren zijn beleid stapsgewijs bij. Vorige maand cul mineerde dit in een nieuwe wetgeving waarbij vrijheid van ge weten en religie wordt gegarandeerd. Na ruim veertig jaar werden alle maatregelen van Rakosi teruggedraaid. Het symbool van de kerkelijke onderdrukking in Hongarije na 1949, kardinaal Jozsef Mindszenty, is donderdag in Boedapest gerehabiliteerd. Niet gebrek maar overvloed verwekt gierigheid. door Marinus van der Berg Er doet weer eens een nieuw woord de ronde: pastor-onaf hankelijk. Ik ving het woord op op een studiedag in het mid den des lands. Ik had het in deze streken nog niet ge hoord. De pastor is te lang te veel de centrale persoon ge weest in een geloofsgemeen schap. Alles draaide om hem en hij deed ook alles wat ge vraagd werd. Nu is er een nieuw besef gegroeid. Dat be sef wordt vaak genoemd: 'sa men-op-weg' of 'samen-kerk- zijn.' Ik spreek liever over 'sa- men-op-weg' omdat 'kerk' een woord is dat zoveel ver warring kan oproepen. Sa men-op-weg is het besef van elkaar nodig hebben, elkaar bemoedigen, elkaar vasthou den, elkaar steunen. We leven in een tijd waarin vaak gezegd wordt: 'je moet het zelf doen.' Dat is ook waar, maar zelf doen is nog niet hetzelfde als 'alleen' doen. Je zelf doen kan krachtiger worden als je iets samen doet. Samen be spreekt, samen overlegt, sa men deelt. Je wordt meer mens door elkaar als je voor elkaar openstaat. Je kunt ook minder mens worden als je el kaar^ steeds beconcurreert. Als er geen ademruimte is voor elke persoon. In deze tijd wordt ook sterker gevoeld dat elke mens een unieke persoon is. Het persoonlijke, de eigen individualiteit vraagt meer aandacht. Dit kan een verrij king zijn van 'samen-op-weg' zijn. Als je gaat zien dat er in elke mens zoveel wijsheid, zo veel verlangen naar goeds kan zitten, dan ontroert je dat. Gaat het nu ook goed met dit nieuwe besef? Ik hoorde op die studiedag ook deze uit spraak: 'de pastores geven zo weinig vrijheid.' een klacht van parochianen die zich inzetten in de parochie. Het is dus nog wennen kennelijk. Over en weer. Het is niet gemakkelijk soms om zelfstandiger te wor den, maar ook niet om los te laten. Dat geeft over en weer spanning. Dagelijks speelt dit zich overal af. Zo een span ning kan een creatieve span ning worden. Er kan iets nieuws uit geboren worden. Er wordt iets nieuws uit geboren als je zelfvertrouwen en het vertrouwen in anderen groeit. Als je ziet dat jij en de ander meer kunnen dan je dacht. Teveel mensen leven met het idee: 'ik kan dat toch niet.' Velen kunnen meer dan ze denken. Moeten we nu 'pastor-onaf hankelijk worden?' Juist niet. We moeten pastor met en voor elkaar worden. Maar misschien moet ik ook dit an ders zeggen. We kunnen meer eikaars reisgenoten worden. Ook het woord pastor is ver warrend geworden. De een denkt aan bevoogdend, aan gezag van bovenaf. De ander denkt aan schuld. Het woord pastor roept in steeds meer kringen een verlegen glimlach op. Er zijn nieuwe woorden nodig die verbinden, die war me gevoelens oproepen. Stelt U zich voor dat we elkaar zou den gaan aanspreken als reis genoten. Medereizigers. On derweg gaan en zijn is span nend. leder heeft iets mee ge nomen voor de reis. Allereerst zichzelf, maar ook herinnerin gen, ervaringen, inzicht, door zettingsvermogen. Onderweg kan de zorg om elkaar groei en. Je kijkt of iedereen meek omt. Je gaat soms in de kring zitten om te praten, uit te rus ten, stil te zijn, verhalen te vertellen, brood en wijn met elkaar te delen. Als je deelt, blijkt er altijd weer heel wat te zijn. Moeten er dan geen 'ge- wijden' zijn? Soms vragen rei zigers enkelen voor bijzondere taken te zorgen. De 'gewij- den', vrouwen of mannen, hebben zich op sommige ta ken soms extra voorbereid. Hun toewijding wordt tot een zegen, tot een wijding van alle mensen, als iedereen elkaar tot zegen is, als iedereen el kaar ook toegewijd is. We zijn momenteel bezig ons te be vrijden van onafhankelijkheid die benauwt. We zijn op weg naar een wederzijdse afhanke lijkheid die hoop en moed geeft. HAARLEM Een Euro pees ontmoetingscentrum opzetten voor mensen uit oost en west waar zij kun nen leren de tegenstellin gen tussen het kapitalisti sche westen en het com munistische oosten te le ren overwinnen. Welke plaats zou zich daarvoor beter lenen dan het land goed in Kreisau van de terechtgestelde Duitse verzetsheld, graaf Hel- muth James von Moltke? Dat meent een groep van Duitsers, Nederlanders, Polen en Amerikanen die zich laten inspireren door het werk van de joods- protestantse filosoof Eugen Rosenstock-Hues sy. Met de realisering van het plan zal naar alle waarschijnlijkheid nog deze zomer worden be gonnen. Als model voor zo'n leefge meenschap is gekozen het be staande Rosenstock-Huessy- huis in Haarlem. Wim en Lien Leenman maken samen met nog drie andere echtpa ren al zo'n achtien jaar deel uit van deze gemeenschap in het centrum van Haarlem die een toevluchtsoord is gewor den voor politieke vluchtelin gen en andere mensen die om welke reden dan ook sociaal uit de boot zijn gevallen. Leenman was voordat hij het Rosenstock-Huessyhuis hielp opzetten, een tijdlang indus triepredikant. Hij studeerde enige jaren in Duitsland en raakte geboeid door het werk van de joodse, tot het chris tendom bekeerde rechtsfilo soof Eugen Rosenstock-Hues- sy. Het echtpaar leerde hem vervolgens ook persoonlijk kennen. Rosenstock-Huessy die in 1973 in de Verenigde Staten overleed, was in de jaren twintig ook een van de be langrijkste leermeesters van graaf Helmuth James von Moltke. Ontredderd Samen met Rosenstock-Hu- sessy zette de jonge Von Molt ke in het na de eerste wereld oorlog zwaar ontredderde Si- lezie de Löwenberger Arbeits- gemeinschaft op. In de filoso fie van Rosenstock-Huessy moesten mensen van verschil lende overtuiging en kwaliteit samen studeren en werken om hun land verder op weg te helpen. Von Moltke en Ro- senstock brachten in een uniek project boeren, studen- Wim en Lien Leenman in de binnenhof van het Rosenstock-Huessyhuis in Haarlem ten en industriearbeiders bij elkaar om de noden van de streek met elkaar te lijf te gaan. Door samen te werken en te leren zouden zij hun ei gen landstreek het beste kun nen dienen. Het vermijden van nieuwe catastrofes na de eerste wereldoorlog en de op bouw van een menselijke sa menleving, die. christelijk ge ïnspireerd was, kon alleen maar plaats hebben door loya le samenwerking tussen men sen die op verschillende wijze dachten en in het leven ston den. Met dezelfde doelstelling zette Von Moltke op het eind van de jaren dertig de Kreisauer Kreis op. Dit was een zeer ge varieerde groep van intellec tuelen die op een reeks gehei me bijeenkomsten op het landgroep Kreisau een blauw druk ontwierpen voor de Duitse samenleving na de val van Hitier. De Kreisau-groep werd nog voor het eind van de oorlog ontdekt en uit de wegge ruimd. Von Moltke die zelf als volkenrechtjurist van het Duitse ministerie van buiten landse zaken zoveel mogelijk probeerde de Duitse Wehr- macht in de uitvoering van haar besluiten de voet dwars te zetten en daardoor duizen den niet-Duitsers het leven redde, werd in januari 1945 geëxecuteerd. In een laatste brief aan zijn vrouw Freya voor zijn executie schreef Von Moltke dat de openbare aan klager Freisler die zijn te- rechstelling had bevolen te recht concludeerde dat zijn christelijke overtuiging onmo gelijk te verzoenen was met werken voor de nationaal-so- cialistische staat. „Wij eisen de hele mens voor ons op", had Freisler gezegd en vanuit zijn christelijke overtuiging kon Von Moltke hetzelfde Debat Toen in 1988 de honderste ge boortedag van Rosenstock- Huessy in de VS werd gevierd troffen Duitsers, Amerikanen en Nederlanders elkaar. Wim Leenman: „Bij die gele genheid is voor het eerst de gedachte geopperd om Krei sau (dat na de oorlog in Polen kwam te liggen) tot een ont- moetings- en gedenkplaats te maken. Daar waren ook men sen uit de DDR bij en deze brachten die ideeën over naar Oost-Berlijn toen zij daar in aanwezigheid van een aantal Polen Rosenstock-Huessy her dachten. De meeste Polen wisten eigen nauwelijk wat zich in Kreisau had afge speeld. Bovendien, als ze er al van afwisten hadden ze toch niet zo'n hoge dunk van de Kreisau-groep omdat de leden er van alleen maar debatteer den". Bij de Poolse club van katho lieke intellectuelen KIK in Wroclaw (het vroegere Bres- lau) was er wel kennis over de geschiedenis van het nabij gelegen Kreisau, nu Krzyzo- wa geheten, en bestonden er vage plannen om met deze verzetsbeweging iets te doen, maar de zaak kwam pas echt op gang begin vorig jaar door toedoen van de jezuïetenpater Zack uit Krakau die weer contacten had met de Aktion Sühnezeichen, een Duitse protestantse beweging die probeerde iets terug te doen voor de slachtoffers van het nazibewind. Ook Freya von Moltke werd over de plannen ingelicht. Leenman: „De Po len voelden wel voor een ont moetingscentrum op voor- waarde dat het niet alleen een Duits-Poolse aangelegenheid zou zijn. Wij van het Rosen- stock-Huessy-huis hebben toen aangeboden hen daarbij te helpen". Begin december bezocht Kohl Polen en deed hij ook Krzyzo- wa aan. Er had opnieuw een ontmoeting van Polen en Duitsers plaats en daar deed Kohl de toezegging dat het slot en de bijgebouwen van foto: dijkstra het landgoed Kreisau geres taureerd zouden worden. Er is inmiddels een Beirat, een raad van toezicht gefor meerd bestaande uit Polen, Duitsers een Amerikaan en de Nederlanders Wim Leen man en de historicus Van Roon die enige boeken heeft gepubliceerd over het Duitse verzet. De raad is nu druk doende fondsen te werven voor het weer in gebruik ne men van het slot Kreisau. Leenman: „Het is de bedoe ling dat een vijftien tot twin tigtal mensen daar voor lan gere tijd gaan wonen. Zij zul len de continuïteit moeten waarborgen. Het moet gaan om mensen die onderling van elkaar willen leren. Ze zullen als vrijwilligers daar ook een bijdrage moeten leveren aan het milieu. Er zal een dyna- misch-biologische tuin wor den opgezet. De milieuvervui ling is daar nu ronduit ver schrikkelijk. Daarnaast zullen er internationale ontmoetin gen worden georganiseerd, want de gemeenschap van Kreisau is geen doel op zich zelf. Het moet een uitstraling naar buiten hebben". PAUL VAN VELTHOVEN Inlichtingen: Rosenstock- Huessyhuis Haarlem, tel. 023 - 356.344. WASHINGTON Als het Vaticaan geen grote veranderingen aanbrengt in het ontwerp van een nieuwe catechismus, zul len de verwarring en de conflicten binnen de RK Kerk toenemen, denken Amerikaanse theologen. In het ontwerp wordt na melijk geen onderscheid gemaakt tussen funda mental geloofsgegevens enerzijds en aan de tijd gebonden onderwerpen als het bestaan van enge len en de toelating van vrouwen tot het priester ambt anderzijds. Het ontwerp is geschreven door een commissie van bis schoppen onder leiding van het hoofd van de Vaticaanse congregatie voor de geloofs leer, kardinaal Ratzinger. De commissie gaf daarmee gehoor aan een besluit van de buitengewone bisschop pensynode over de hervor mingen van het Tweede Va ticaans Concilie eind 1985. Het zou de eerste wereldca techismus moeten worden na die van het Concilie van Trente in de zestiende eeuw. Het ontwerp, dat 434 pagi na's telt, is eind vorig jaar gestuurd naar alle 2.500 rooms-katholieke bisschop pen, die tot eind mei de tijd hebben te reageren. Het ontwerp werd bespro ken tijdens een besloten symposium aan de George town universiteit in Was hington. „Alle leerstellingen worden met dezelfde mate van gezag gepresenteerd", zo zei pater Francis Buckley, hoogleraar aan de door Je zuïeten geleide universiteit van San Francisco, na af loop tegenover de pers. „Er is behoefte aan een goede, duidelijke verklaring van al wat wij geloven - onveran derbare waarheden", aldus Buckley, die diverse cate cheseboeken op zijn naam heeft staan. Maar in het ont werp worden „onverander bare waarheden verward met veranderbare zaken. En dat brengt de gelovigen al leen maar in verwarring". Andere theologen wezen op het gevaar dat conservatie ven de catechismus kunnen gebruiken om kerkleiders en theologen op hun recht zinnigheid te toetsen. De Amerikaanse theologen hadden ook waardering voor het ontwerp. Zo is er veel aandacht voor de socia le en economische gerech tigheid. Verder worden on- Joseph Ratzinger foto: ap derwerpen als homoseksua liteit en echtscheiding op een fijngevoelige manier be handeld. Volgens een van de aanwe zigen, bisschop Raymond Lucker van New Ulm, heb ben de bisschoppen veel te weinig tijd gekregen om te reageren. „Deze catechismus zal een enorme invloed op het leven van de kerk heb ben. Een bisschop zal er nogal wat moeite mee heb ben om op tijd zijn adviseurs te raadplegen", aldus Luc ker. In Nederland is eén com missie ingesteld die de bis schoppenconferentie over het ontwerp moet adviseren, zo deelt de woordvoerder van het RK Kerkgenoot schap desgevraagd mee. Het is de bedoeling dat de bis schoppen gezamenlijk zullen reageren. Behalve een inleiding over wat geloven betekent en een epiloog over het Onze Vader bestaat de catechismus uit drie delen, waarin de twaalf artikelen van het geloof, de zeven sacramenten en de Tien Geboden worden be handeld. LEUSDEN Het voor stel van de raad van de- putaten om eerst een ker- kordelijke verklaring van overeenstemming op te stellen voor het Samen op Weg-proces doet geen recht aan psychologische factoren in de eenwor dingsproces van de Her vormde Kerk en de Ge reformeerde Kerken. Er moet ruimte zijn voor een naar elkaar toegroeien, aldus vijf voormalige ad viseurs in een brief aan de leden van de Her vormde en Gereformeer de synode. De adviseurs die vorig jaar hun functies in Samen op Weg-verband opzegden uit onvrede met het volgens hen behoudende beleid van de sy- nodebesturen, raden de syno deleden die volgende week gezamenlijk vergaderen, aan het voorstel van de Raad van deputaten af te wijzen. Zij kunnen beter meegaan met het voorstel van hun geest verwant mr. P. Ingwersen, die als enige binnen de raad pleit voor handhaving van de huidige werkwijze met schet sen, waarin een bepaald on derdeel van de herenigde kerk aan de orde wordt ge steld. Als daarover overeen stemming is bereikt, kan deze na raadpleging van de kerke lijke vergaderingen als gel dend recht in een statuut worden opgenomen, zo luidt de suggestie van Ingwersen. De raad van deputaten heeft zijn werkwijze veranderd, na dat het moderamen (bestuur) van de Hervormde synode het ontwerp-statuut dat de aanzet zou moeten geven voor een kerkorde van de herenigde kerk, had afgewezen. Het sy- nodebestuur herinnerde eraan dat eerder was besloten de Hervormde kerorde als uit gangspunt voor de kerkorde van de toekomnstige kerk te nemen en bepleitte een fun damentele verklaring over de kerkorde, voordat allerlei re gelingen tot geldend recht zouden worden verheven. De adviseurs verwijten de raad van deputaten dat hij op een eenzijdige en weinig sa menhangende manier het be sluit verdedigt om de Her vormde kerkorde te hanteren als uitgangspunt voor Samen op Weg. De raad ontloopt bij voorbeeld de vraag, of in de nieuwe kerk de kerkorde moet fungeren zoals nu in de Hervromde Kerk het geval is. Studie blijkt opeens niet meer nodig, terwijl in 1982 door beide synoden nog is gezegd dat de bezinning op het ker kordemodel moet plaatsheb ben „binnen het kader van de bredere bezinning op de toe komstige vormgeving van hereniging". De brief is ondertekend door prof.dr. G.D.J. Dingemans, ds. J. Monteban, drs. J. Kroeze (hervormd) en dr. J. Hendriks en drs. E. Hazelaar (gerefor meerd). Op die enerverend verlopen vergaderingen heeft <r jov niet alleen zijn positie versterkt, maar ook het sej ven voor een nieuwe revolutie. Ruim 70 jaar na de Q revolutie komt er gaandeweg een eind aan de dictat het proletariaat, die de Sovjetunie alleen maar arm rampspoed heeft gebracht. Het vrijwillig afstand d het machtsmonopolie van de communistische partij eerste forse stap op een weg die naar een parlement mocratie moet leiden. De top van de communistische partij is er tevens J koord gegaan dat er een duidelijke scheiding kom partij en staat. De uitvoerende macht van de presid| de Sovjetunie zal aanmerkelijk worden vergroot. Goi zal binnenkort over ongeveer dezelfde bevoegdhec schikken als bijvoorbeeld zijn Amerikaanse en Frani ga's. De Opperste Sovjet moet weliswaar nog haar gfl ring hechten aan de hervormingsvoorstellen van het comité, maar zelfs de meest verstokte conservatievf bonzen zullen hun hoop op voortzetting van de part tuur inmiddels hebben laten varen. i' OVERIGENS was de lijn-Gorbatsjov waarschijnlijk^ laatste kans voor de sterk achterop geraakte Sovjetu aansluiting te krijgen bij de wereldwijde, sociaal-e^ sche ontwikkelingen van dit tijdsgewricht. Er is vaak verschillende kanten opgemerkt dat Gorbatsjov alled kan aanblijven omdat er geen alternatief voor hem klinkt weinig vleiend. Het is ook slechts in zoverre" rechte opmerking, dat er bij de conservatieven bifll communistische partij inderdaad niemand is die k< met behoorlijke tegenplannen op de proppen te kome| Jeltsin, die nog harder vooruit wil op het perestroj heeft het ook moeten afleggen tegen de bedachtzami daarom niet minder spectaculaire hervormingsoperal Gorbatsjov. A.LS Gorbatsjov op de steun van het volk wil kunn rekenen, zal hij er op korte termijn voor moeten zoi zijn landgenoten wat meer te consumeren krijgen e lenlange rijen voor de winkels verdwijnen. Omdat i tieve structuren in politiek, sociaal, maatschappelijk! nomisch opzicht nu nog ontbreken, bestaat bovendien! vaar dat in de Sovjetunie een vacuüm ontstaat. Vol batsjov zelf en voor de Sovjetunie is het daarom 2 communistische partij snel te zuiveren en ingrijpend structureren tot een democratische volkspartij. De n het pad dat Gorbatsjov is ingeslagen, zal eveneens i kwame spoed moeten worden afgelegd. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezc stukken te bekorten. Eerlijke kerk Uit het verbod van kardinaal Simonis op de oecumenische vieringen in Enschede blijkt dat het altijd hetzelfde liedje is: macht gebruiken van ho gerhand om 'de beminde gelo vigen' hun wil op te leggen. 'Oecumene' wordt al jarenlang geroepen door de katholieke kerk, maar dat is tevens de kerk die de oecumene torpe deert. Wat de kerk heel erg nodig heeft is een nieuwe paus Johannes XXIII en bisschop pen als Alfrink, Bekkers en Bluijssen. Mensen in wie we vertrouwen kunnen hebben en in wie we kunnen geloven. Weten dat zij midden in de wereld staan en niet spreken van bovenaf, maar in liefde; niet afdwingen maar begelei den. Een massaal pro te zijn plaats tegen verda kingen van hen die naar vernieuwing, eerl en rechten in de kerk. gen, hoogleraren en p die aan de kant worde zonder hun recht te I opeisen tegen het bele de kerk. Veel te veel i haken af van hun gele dat hun geloof verstiki in dwang en tegenw Wij leven niet in de maar in de wereld er maatschappij. Er moet e lijke kerk komen mei voor iedereen, zoals in gin van het christendo der pracht en praal va dure kerken, diep in de en grotendeels leeg or bijna niemand meer kc J. Ha DEN Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk/ Telefoon: 070-3190 933. Postadres- postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.01 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girc per maand 24.85 per maand f. per kwartaal 74,10 per kwartaal per jaar f 284.50 per jaar f. Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijs\ 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2