,Yep Kramer en ik worden nooit boezemvrienden" „Trainer zijn is voor mij nieuwe uitdaging" final Ie CeidaeGomatit 3IN P 1 i ZATERDAG 10 FEBRUARI 1990 PAGINA 29 JJCHARD VAN KEMPEN OVER TOEKOMSTIGE PLOEGMAAT: - Slagroomtaart bij *{31 koffie en een minstens 50 centi- jsr^eter hoge beker midden in de ka- vrajer. Bij Richard van Kempen t*uis zijn de sporen van diens 3 herwinning in de Ronde van Oos- :en:nrijk nog merkbaar. De mara thonschaatser won twee van de rie onderdelen van deze wedstrijd no een soort Driedaagse van Anke- lleeen, maar dan bij gebrek aan een en.inter in Oostenrijk - en werd akeinnaar van het eindklassement. lijkt Van Kempen een punt gezet te hebben achter n §n lange periode van blessureleed lit a, als gevolg daarvan, teleurstel- inde resultaten, twe; hja winst in een marathon over veertig icialometer en de eerste plaats in een tijd- n t over een vierde van die afstand was tweede plaats op de 150 kilometer r enge wedstrijd over de Weissensee vol- anoende voor Richard van Kempen om d eindzege van de driedaagse binnen te alen. De afsluitende wedstrijd had de ook graag gewonnen, maar xtiij moest ploegmaat Jan Oliemans voor ïd.ch dulden. „Een echt lange tocht op eidatuurijs heb ik nog nooit gewonnen en heit was dè kans daarop. Maar het is een uizloegmaat geworden, dus ik klaag niet. kmze ploeg heeft het trouwens toch best aacdaan. Van de 25.000 gulden die in de intijzenpot zat, hebben wij tien mille mee huis genomen. Hoeveel ik zelf heb binnengehaald? Een aardig 4.500 gulden om precies te zijn". Schorsing ige 'dejat Van Kempen en zijn ploegmakkers :e% alle onderdelen van de Ronde van nt'ostenrijk hebben deelgenomen, is hen lk%or de KNSB niet in dank afgenomen. ?mie bond had liever gezien dat alle mara- aionschaatsers waren gestart in de door ene KNSB wèl erkende internationale Marathon, <he vorige week woensdag in is gehouden. Van Kempen: „Dat is grote onzin. Hoe kan een KNSB ou van je verwachten dat je dinsdag vaar Italië rijdt of vliegt, woensdag een rijdt en de zaterdag daarop al- aiéeer uit de losse pols een tweehonderd- ^Ulometertocht in Oostenrijk afwerkt? Ik ;n dus niet naar Italië gegaan, ik ben ud en wijs genoeg om te beslissen dat at niet goed voor me is". nu wordt er een heleboel gesugge- gerd. Bijvoorbeeld dat de rijders die er{et gegaan zijn een schorsing boven het hrf>ofd hangt. Ik wacht het wel af. Ook s pg voordat de wedstrijd in Italië was hoorden we allerlei geruchten W/er sancties voor de rijders die niet gin- bp. Maar ik heb nooit iets zwart op wit l Jaarover gezien. Ik weet wel dat de ajKNSB op deze manier verkeerd bezig is. Als we met elkaar de marathonsport bjmhoog willen brengen, dan moet je na- aipurlijk niet dit soort conflicten veroor zaken. Dat is slecht voor de sport". Kunstijskind Iet de eindzege in de Ronde van Oos- Kjnrijk en met name de tweede plek op Richard van Kempen: „Ik weet zeker dat ik ook op natuurijs bij de toppers kan horen". de Weissensee heeft Van Kempen aange toond ook op natuurijs goed uit de voe ten te kunnen. En dat terwijl de rijder al tijd als een 'kind van het kunstijs' be kend stond. „Dat ik alleen maar op kunstijs goed kan presteren is een fabel tje". zegt Van Kempen er zelf over. „Maar het wel begrijpelijk dat men zo denkt. Toen ik een jaar of vijf geleden met marathonschaatsen begon, heb ik bewust gekozen voor wedstrijden op kunstijs, terwijl we toen ook die strenge winters'hadden. Ik heb toen nog niet het grote werk gedaan maar me gericht op- het cupschaatsen. En met succes, dus spijt heb ik er niet van gehad. Maar het betekent niet dat ik niet op natuurijs zou kunnen schaatsen. Integendeel. Ik weet van mezelf dat ik daar bij de toppers kan horen". Van Kempen schaatst momenteel zijn laatste seizoen bij de Sony-ploeg. On langs werd bekend dat de 25-jarige sprintspecialist overstapt naar de ploeg van Klerk's Plastic. Met het feit dat Sony na dit seizoen stopt met het spon soren van een marathonploeg heeft de overstap niets te maken. Al voordat het Japanse bedrijf Sony dit nieuws wereld kundig maakte, was Van Kempen met Klerk's tot overeenstemming gekomen. „Het maakte het voor mij een stuk ge makkelijker om het mijn huidige ploeg en sponsor te vertellen, want zoiets moet je natuurlijk netjes afhandelen". Yep kramer Van Kempen kan de verbazing bij velen over zijn beslissing om naar Klerk's te gaan wel begrijpen. Die verbazing geldt niet de Klerk's-ploeg op zich, maar het feit dat hij volgend jaar met zijn grote rivaal Yep Kramer in één ploeg schaatst. Met name vorig seizoen verschenen er in de kranten steeds berichten over de slechte verstandhouding die deze twee toppers van het marathonpeloton had den. Volgens Richard van Kempen is het voornamelijk de pers zelf geweest, die deze verhalen de wereld in hielp. „Kijk, Yep zal nooit een grote boezem vriend van me worden. En hij denkt er andersom net zo over. Maar water en vuur, nee, dat waren alleen de journalis ten die dat beweerden". Is er dan nooit wat voorgevallen tussen Van Kempen en Kramer? „Jawel", geeft hij ruiterlijk toe. „Ik heb in het verleden wat dingen tegen Yep via de pers ge speeld. En hij deed hetzelfde bij mij. Achteraf hadden we dat misschien beter niet kunnen doen. Maar echt, ik heb met Yep nooit ruzie gehad. Dat past ook niet in het marathonschaatsen. We zijn één sportvriendengroep. Neem nou de huldi ging vorig jaar. Toen heb ik na afloop met Yep gezellig aan één tafel gezeten. Alleen de journalisten zagen dat niet, die schreven toen al hun verhaal". Druk Richard van Kempen vindt het een groot voordeel dat hij volgend seizoen zijn grootste concurrent als ploegmaat krijgt. „Het verlaagt de druk voor ons beiden. Toen ik aan het begin van dit seizoen vanwege een reeks blessures minder presteerde, betekende het dat er geen enkel succes door de ploeg werd be haald. Volgend seizoen zal dat minder snel gebeuren, omdat je met Kramer én mijn persoontje in de ploeg twee ijzers in het vuur hebt". In onderlinge concurrentie tussen de toe komstige ploegmakkers gelooft Richard van Kempen niet. „Daar zijn gewoon goede afspraken over te maken. Yep legt zijn plaatje aan het begin van het sei zoen naast die van mij en dan is er veel op elkaar af te stemmen en te regelen denk ik. Of dit betekent dat de mara thonsport een mooie tweestrijd kwijt raakt? Dat valt wel mee, denk ik. Vol gend seizoen staat er misschien weer een andere sterke rijder op. Zoals dit seizoen met Vundering het geval was". Wielrenner Van Kempens leven bestaat niet uit lou ter marathonschaatsen. Hij werkt halve dagen als rietdekker in het bedrijf van zijn vader en doet voorts aan wielren nen. En dat laatste niet onverdienstelijk trouwens. Het is zelfs zo dat de Nieuw- vener op jeugdige leeftijd de keuze kon maken in welke sport hij verder zou gaan: schaatsen of fietsen. Van Kempen, die nog steeds lid van de Leidse wieler vereniging Swift/Casba is, koos voor het eerste en heeft, zegt hij, nog nooit spijt van die beslissig gehad. „Veel mensen bgrijpen dat niet. In het wielrennen valt toch veel meer te verdienen, zeggen ze dan. Maar dat is voor weinigen wegge legd. Hoewel ik me bij de junioren kon meten met jongens als Breuking, Steven- haagen. Van Poppel en Jacobs en dus wel redelijk getalenteerd was". Over zijn keuze voor het marathon schaatsen zegt Van Kempen: „Het spreekt me als sport gewoon veel meer aan. Het is veel individueler. Elke meter op het ijs die moet je zelf maken, terwijl je op de fiets enorm geholpen kan wor den door anderen. In de wielersport worden teveel afspraken gemaakt en daar houd ik gewoon niet van. Toen ik als junior net niet bij de nationale selec tie zat, werd ik vaak dwars gezeten om dat de renners die er wel bij zaten met z'n allen tegen mij reden. Dat niet altijd de beste wint bij het fietsen, dat stuitte mij gewoon steeds meer tegen de borst". Rietdekker Ondanks zijn aanleg voor deze twee sporten, ziet Richard van Kempen zijn toekomst liggen in het rietdekken. Nu werkt hij nog halve dagen, maar het is zijn bedoeling dat hij uiteindelijk het in De Hoef gevestigde bedrijf van zijn va der overneemt. „Zet dat rietdekken trou wens maar met kleine lettertjes in de krant", zegt Van Kempen met een lach. „We hebben het op dit moment name lijk zo druk dat we het werk nauwelijks aankunnen. Hoe dat komt? Door de storm natuurlijk. Veel rieten daken heb ben schade opgelopen, de mensen strij ken een aardig verzekeringscentje op en besluiten dat het dak dan nu maar hele maal opgeknapt moet worden". Het werk op de rieten daken wordt door Van Kempen als „verschrikkelijk mooi" omschreven. „Het is prachtig handwerk, je bent altijd buiten en je komt met een veel verschillende mensen in contact. Wat wil je nog meer? We hebben soms een klus bij een enorm grote villa. En daar blijken dan doodgewone mensen in te wonen. En de week daarop ben je bij een boer op het erf, die je de koffie bui ten aanreikt en er voor zorgt dat het al is afgekoeld, zodat we zo min mogelijk tijd aan koffiedrinken kwijt zijn. Zulke din gen, dat vind nou de charme van het vak. Mensen die onder een rieten dak wonen,'die hebben iets. Die stralen wat uit", aldus Van Kempen die zelf in een rijtjeshuis woont. PAUL DE VLIEGER Onder redactie van Peter van der Hulst en Paul de Vlieger VINTERSTOP 'ie. herinnert het zich niet. De lange iscussies die het vorig jaar zijn ge- oerd over het wel of niet instellen van ?n winterstop. De pennevruchten van e heer Moesman, secretaris van VLV, werden zelfs in het KNVB lijf lad 'Voetbal Totaal' opgenomen. 'elen konden zich achter het voorstel :haren om die verplichte stop, zeker a de zachte winter van '89, toch maar f te schaffen. Ook de afdeling Leiden an de KNVB toonde zich, door in- aal- en bekerwedstrijden in januari an dit jaar te plannen, na vele smeek- edes gedeeltelijk voorstander, 'u, in februari, is de tijd rijp om de kening op te maken. En dan blijkt et gelijk van al die 'winterstop-tegen- anders'. Immers de geplande onder breking was nog niet voorbij, of depres sie na depressie werd in de richting van ons land geblazen, met uiteraard afgelastingen als gevolg. En dat terwijl de afdeling vrolijk twee inhaalronden in de winterstop kon afwerken. De' Leidse keuze is dus zo gek nog niet. Het wachten is op de KNVB in Zeist. Want, laten we nu eerlijk zijn, die stop is er toch alleen voor als de velden on der een metersdik pak sneeuw bedolven liggen. POEPLUIER Vaak is het moeilijk om een plekje te vinden op de oyervolle tribunes. Toch ligt een oplossing vaak voor de hand. Neem nu deze moeder. Even die poep- luier verwisselen en er wordt minimaal een afstand van twee banken in acht genomen... jOepluier... FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN er bij Van Loen wel eens woorden", al dus de voormalige prof, die zijn voetbal loopbaan bij Katwijk nu aan het afbou wen is. Wonderen Dat betekent volgens Guyt overigens niet dat hij voor de nog resterende der tien competitiewedstrijden van de eer steklasser niet te motiveren is. nMijn in zet is honderd procent. We moeten er eerst nog voor zorgen dat Katwijk zich handhaaft. In de komende jaren moet de club dan uitgroeien naar een modale middenmoter. Pas dan kunnen we naar boven kijken. Je moet immers geen wonderen blijven verwachten", doelt hij op de snelle promotie van de derde naar de eerste klasse. „Het niveau in deze af-' deling is nu eenmaal hoog. Vergelijkbaar met de eerste divisie. Tactisch is het al lemaal veel beter". Een eigenschap waar Kees Guyt Kat wijk-coach Arie Lagendijk om roemt. „Hij is tactisch sterk, beschouwt tegen standers goed, zijn oefenstof is veelzijdig en is organisatorisch 'e'en van de besten. Lagendijk hoort in het rijtje Korbach, Kistemaker thuis. Het is jammer dat hij nooit een reèle kans heeft gekregen om zich in het betaalde voetbal te bewijzen. Lagendijk is gewoon een kanjer". Eenmaal aanbeland bij de persoon La gendijk wordt duidelijk waarom Guyt juist nu het einde van zijn voetballoop- kees guyt: van leerling tot leraar Niet alleen Katwijkmaar ook Kees Guyt maakte dit seizoen zijn debuut in de eerste klasse zaterdag. De Katwijker probeert hier met een sliding Rijnsburgse Boys speler Wim Hooymans het leven zuur te maken. „Maar ik probeer een tegenstander altijd op een voetballende manier uit te schakelen", zegt Guyt. FOTO: HENK SNATERS E baan heeft aangekondigd. Lagendijk wil zich om gezondheidsredenen - vorig jaar onderging hij een herniaoperatie - met minder zaken binnen de vereniging be moeien. Daarop werd Guyt benaderd om de trainersstaf voor het komend sei zoen te versterken. „Over de taakinde- ling is nog niet gesproken, dat zal in de komende maanden gebeuren. Daarbij komt dat ik in het eerste half jaar nog veel weg ben, omdat in september de cursus oefenmeester 3 start. Een cursus die ik op aanraden van Arie doe en waar ik alle medewerking voor krijg". Waarna Guyt zegt blij te zijn met het vertrouwen dat in hem gesteld wordt. „Ik hoop als trainer net zo veel plezier in het voetbal te hebben. Het is een nieuwe uitdaging". Een moeilijke omschakeling ook, weet de Katwijker. „Ik heb de laatste zestien jaar toch op vrij hoog niveau gevoetbald en dat stopt opeens". Zoals hij in het ko mende seizoen ook de C-junioren niet meer kan trainen. „Jammer, het werken met de jeugd bevalt mij goed. In de mond zijn zij wat brutaler dan vroeger en dat is wel prettig. Nogmaals het is jammer, maar ik kan zo'n kans niet la ten lopen. Als ik die cursus heb gevolgd en hét blijkt dat ik niet voor trainer in de wieg ben gelegd, dan weet ik dat ik het tenminste heb geprobeerd", lijkt Guyt na het aanbod van Ajax er te voor willen waken opnieuw in de fout te gaan. „Ik heb er in ieder geval veel zin in". PETER VAN DER HULST KATWIJK - Zijn zware stem galmt over het trainingsveld. Kees Guyt de blonde robuuste laatste man van Katwijk spoort 'zijn' C-pupillen aan alles uit de kast te halen. „Sneller, sneller", brult hij uit volle borst naar de om pionnen rennen de jeugd. Het is dè plek waar Guyt zijn ambities liggen. Niet meer als speler, maar als trainer van de senioren. De kogel is door de kerk, beaamt Kees Guyt op weg van het trainingsveld naar de kleedkamers. „Aan het eind van dit seizoen stop ik ermee. Een beslissing die voor mij aan het begin van dit voetbal jaar overigens al vaststond". Destijds plakte de blonde routinier er op verzoek van coach Arie Lagendijk er nog een jaartje aan vast. „Ik had alle KNVB-elf- tallen, van vierde klasse tot en met ere divisie, al doorlopen, behalve de eerste klasse. Dat was toch een uitdaging", ver dedigt Guyt zijn toenmalige beslissing. „Als het lichaam het allemaal nog toe laat, stop ik er dus op 1 juli definitief mee". Spijt Een opmerking die hij niet zonder reden maakt. De knie van de boomlange Kat wijker ging in het verleden twee maal onder het mes, met als gevolg dat hij voor het betaalde voetbal werd afge keurd. Terugblikkend op die periode zegt hij van 'e'en ding spijt te hebben. „Dat ik de stap naar Ajax nooit gemaakt heb. Na mijn eerste profseizoen kreeg ik een aanbieding, die ikzelf afsloeg. Ik zou Barry Hulshof moeten vervangen, maar was te bang om bankzitter te worden". i Anderhalve maand later, nadat Volen- dam inmiddels via de nacompetitie naar de eredivisie was gepromoveerd, pro beerde de Amsterdamse club het op nieuw. „Maar toen ketste het af op de transfersom. Zelf was ik met Ajax rond; Volendam wilde echter te veel, zeven ton, voor mij hebben". „Of ik daarom rancuneus was? Ja", zegt hij zonder aarzelen. „Financieel was het Ajax-contract aantrekkelijk. In de zes maanden die daarop volgden heb ik te gen de club lopen voetballen. Uiteinde lijk draai je dan wel bij, want je hebt er toch jezelf en de groep mee. Daarvoor was ik te veel prof', zegt Guyt, die een voetbalshirt aan heeft dat nog aan die tijd herinnert. Een prof ook met een bijna onberispelij ke staat van dienst. „In die negen jaar bij Voléndam en daarna AZ '67 heb ik nooit echte problemen gekend. 'In totaal kreeg ik drie a vier gele kaarten". Zeker voor een voorstopper in het betaalde voetbal een opmerkelijk laag aantal. Guyt: „Natuurlijk trok ik aan de nood rem als dat nodig was. Maar er zit altijd nog een heel verschil tussen iemand aan een shirtje trekken of iemand op de achillespezen trappen. Ik probeerde een tegenstander altijd op een voetballende manier uit te schakelen". Dat riep wel eens reacties op. Met name bij John van Loen. „Van Loen was een type die daar moeite mee had. In tegenstelling tot Kees van Kooten en een Dick Nannin- ga, die je na afloop een hand gaf, vielen

Leidse Courant | 1990 | | pagina 29