ans met veel fantasie ie Klerk: Rechtse blanken tiren aan op burgeroorlog Chrysler Saratoga rustgevend mini-slagschip 'AGr- CcidócSoinatit ZATERDAG 10 FEBRUARI 1990 PAGINA 21 1RIJFSAUTO-RAI '90 Verder 'nieuws' Er zijn nog veel meer oudere nieuwtjes. Bij Subaru bijvoor beeld, met de zeer verzorgde nieuwe Legacy Stationwagen 1.8 (vanaf 22.781,-). En de sinds kort van een 31 kW ster ke viercilinder motor voorzie ne Mini Jumbo (J 10.713,-). Volkswagen heeft sinds vorig jaar een uitgebreider gamma dan ooit te bieden dank zij de samen met Toyota ontwikkel de en gebouwde Taro pickup. Tevens is er opnieuw de Pas sat Variant Van, met de on langs gepresenteerde stille, soepele 1,9 liter dieselmotor naast de oudere 1,6 turbodie sel. In de Golf Van is er de nieuwe 1,6 milieudiesel met katalysator, net als voor de personenwagens. Fiat doet aan de Van-mode niet mee, maar heeft wel als primeur de Ducato bestelwa gen met permanente vierwiel- aandrijving. Dat is eenzelfde systeem als VW gebruikt voor de Transporter Syncro. De Ducato 4x4 komt 6500,- duurder uit dan de achterwie- laangedreven standaard-uit voering. Interessant is dat alle Fiat-dealers nu naast perso nenwagens ook de bestelwa gens kunnen leveren (en on derhouden, uiteraard). Nissan meldde eerder dat de Patrol R nu de veel gecivili- seerdere 2,8 liter zescilinder diesel met of zonder turbo krijgt van de (luxueuzer) Pa trol GR. Isuzu liet al weten dat de Trooper 2,8 turbodiesel met directe injectie er nu ook is in krachtiger intercooler-versie (78 kW/106 pk). Nieuw bij Isu zu is verder de Midi bestelwa gen met verhoogd dak; op de gecombineerde (General Mo tors) stand staat verder de Ka- dett Combo met vernieuwd, nog meer gestroomlijnd ver hoogd dak. Nog een echte primeur biedt Toyota met de ingrijpend ver nieuwde Hi-Ace bestelwagen. Hij werd groter, comfortabeler en veiliger (kreukelzones, be tere remmen, praktischer dashboard), kreeg een ge- stroomlijnder uiterlijk en nieu we motoren. De prijzen van de nieuwe Hi-Ace liggen tussen 21.535,- en ƒ31.991,- (versie met vierwielaandrijving). FOTO'S: PR dat de Van sterker dan ooit vertegenwoordigd is voor het kleine vervoer. Net als bij per sonenwagens wordt zeer veel aandacht gegeven aan geïndi vidualiseerde versies, desnoods ook eerder luxueus dan puur zakelijk uitgevoerd. In het navolgende zullen be- drijfsprijzen worden genoemd, dus zonder btw, tenzij anders vermeld. Discovery - debuut Vorig najaar kwam Landrover met voor zijn doen sensatio neel nieuws: een derde model reeks. De Discovery vormt een heel modern uitziende mid denweg tussen RangeRover luxe en Landrover zakelijk heid. Extra bijzonder wordt het model door een nieuwe, direct ingespoten turbodiesel motor in het gamma. De Nissan de S-Cargo naar de RAI. Dat is een mini-stadsbe- stelwagen met automatische transmissie en een styling uit de jaren dertig. Het ding is in Japan zelfs in beperkte oplage te koop. Maar ook in de normale ver koopprogramma's zien we heel wat Vans met luxueuze uit straling. Om te beginnen wordt er alles aan gedaan om geblindeerde ramen zo goed mogelijk te camoufleren door glanzende kunststof panelen in de plaats van echte ramen te zetten of ramen met donke re folie te beplakken. Maar er wordt meer gedaan. Wederom bij Ford zien we bijvoorbeeld Twoseater-versies van de Fies ta en Escort, met luxueus ge stoffeerde laadruimte kenne lijk eerder bedoeld als voorde lige tweezits personenauto dan als besteller. En er is de Fiesta Fun Van met sportief RS-pak- ket. De zakelijke kant wordt niet vergeten, want er is ook de Fiesta Hi-Cube met flink hoge opbouw. Relatief nieuw bij Ford is verder de P100 pickup met Sierra-uiterlijk, vorige zomer gepresenteerd. Toyota Hi-Ace 9-persoonsbus. In de loop van het afgelopen jaar bezon men zich op aange paste 'Vans', die aan deze nieuwe, specifiek Nederlandse eisen voldoen. De Bedrijfsau- to-RAI in Amsterdam (nog open t/m 17 februari) laat zien Nissan S-Cargo. en tters schijnen een ste///tuurlijke vijanden ak. J/ervult de inspec- rol van jager, de ^kanten zorgen ir/ afnerms als wild fantasievolle egen ter beschik- an. e- ^{jaar geleden werd de oor de ombouw van combi's tot be- »n gewijzigd om ex- sbruik tegen te gaan. »rde zijramen wer verplicht, of anders iinimale afmetingen laadruimte. Tevens laadruimte zijn afge- van de cabine door schot; een goede vei- jaatregel, want schui- ':ing bij een aanrijding ^^aarlijk. Landrover Discovery is nu in ons land leverbaar, de Be- drijfsauto-RAI bood de eerste gelegenheid voor een officieel debuut. Wat betreft de be drijfsauto-uitvoering werd de Discovery meteen aan de Ne derlandse markt aangepast: er is een geblindeerde uitvoering en een niet-geblindeerde ver sie met verhoogd dak. Verder is er keus tussen de bekende 3,5 liter V8 benzinemotor en de nieuwe 2,5 liter viercilinder turbodiesel (83 kW/111 pk). De diesel zou een fraai gemid deld verbruik van circa 1:12 halen, terwijl de V8 wel het dubbele verbruikt. Als personenwagen kent de Discovery twee versies: de V8 voor 69.950,-, de Tdi diesel voor ƒ72.950,- (beide incl. btw); de bedrijfsauto-varianten kosten tussen 42.152,- en ƒ45.527,-. Fiat Ducato 4x4. Ook prototypes In de personenauto-sfeer ver wacht men een grote toekomst voor vrijetijds-auto's, getuige veel prototypes in die richting. Die kunnen evengoed als lich te bedrijfsauto gelden, vandaar dat er op de RAI iets van te zien is. Ford bedacht zeer ij verig allerhande variaties op de nieuwe Fiesta. Een daarvan is de Bebop, een feestelijk uit gedost pickupje. In Japan is de nostalgiesfeer in de mode en als exponent daarvan haalde i najaar toonde voor het eerst in Eu- iieuwe sedan Sarato- itroduktie in Neder- d onlangs plaats. Het ieuwe model, aldus dat verschijnt sinds de invasie van de markt begon. Dat is wee jaar geleden. Te en is dat Chrysler nu |e geleerd heeft over luropese automobilist dat verwerkte in die aratoga. Het blijft op ;en echt Amerikaans neer zelfs dan de s ES en vijfdeurs dans waarmee het rtte (modellen die in ia blijven, overigens), jnlijk geen gek idee, 'lijkt of juist de Voya- 1 typisch Amerikaan- I-auto - tot nu toe het best aansloeg. Wat erop wijst dat Chrysler weliswaar aan dacht moet schenken aan rij gedrag naar Europese smaak, maar zijn Amerikaanse af komst niet mag verloochenen. De Saratoga ziet er bepaald in drukwekkend uit, al valt hij op basis van zijn feitelijke ma ten tussen grotere Europese middenklassers. Met een leng te van 4602 mm en een wiel basis van 2624 mm is hij te vergelijken met een Opel Omega of Ford Scorpio. Door de vrij hoge en wat vierkante bouw straalt hij de sfeer uit van een echt Amerikaans snelweg-slagschip. Heilig schennis, misschien, maar de achtersteven doet denken aan een Rolls Royce Silver Spirit, voornamer kan al niet. De af rondingen van de carrosserie en het beperkt gebruik van chroomversiering geven er een Europees tintje aan. De Saratoga krijgt luxueuze uitrusting mee met stuurbe krachtiging, elektrisch bedien de spiegels, ramen en deurver grendeling en in het algemeen fraai verzorgde aankleding. Modern is de voorwielaandrij ving met dwarsgeplaatste mo tor, vijfbak of elektronische viertraps automaat, schroef- vering en schijfremmen rond om. De basisversie heeft een 2,5 liter viercilinder met 71 kW/97 pk en vijfbak, de luxe versie met nog meer uitrusting heeft een 3,0 liter V6 van 104 kW/141 pk en automaat (als extra ook bij de vierpitter mo gelijk). Het rijgedrag van de Saratoga komt overeen met het uiter lijk: in wezen Amerikaans, met een handreiking naar Eu ropese smaak. Sterke stuurbe krachtiging, maar toch nog re delijk gevoel in het stuur. Zeer soepele vering, maar nog geen deinen op kort achter elkaar volgende hobbels. De draaicir- kel is groot (13,1 meter), waar door parkeren met de over zichtelijke en niet overdreven grote auto wat wordt bemoei lijkt. De interieurruimte is heel behoorlijk, de rechtop staande achterruit doet goed voor de ruimte achterin. De bagageruimte is redelijk van omvang, moderne kenmerken zijn de kofferklep die tot de bumper reikt en een in delen omklapare achterbankleuning. De zitgelegenheden zijn niet diep geprofileerd, maar best comfortabel. Het dashboard bevat veel meters en verklik kers (maar geen klok, helaas). De knoppen zijn wat ongebrui kelijk geplaatst (zoals ruitewis- ser-bediening in de linker stuurkolomhendel). Maar dat went snel genoeg. Eerder dan het onbegrijpelijke arrange ment van deursloten die met een knopje in het portier cen traal bediend kunnen worden. Waarom niet gewoon van bui ten, met de sleutel, dat is toch veel handiger? Ook de motor gedraagt zich Amerikaans. Het basisontwerp van zowel vier- als zespitter is echter van Mitsubishi, waar mee Chrysler veel samen werkt. In principe is de 2,5 li ter gelijk aan die van de ES en GTS. Hij is echter kennelijk nogeens verfijnd, want zijn ge drag in de Saratoga beviel ons veel beter dan in eerder ge noemde modellen. Veel trek kracht bij laag toerental, na tuurlijk, maar ook voldoende bereidheid om hoger in toeren te klimmen. Dan is de motor niet meer zo mooi stil, doch wel levendiger en minde! luid dan we in oudere modellen er- vaarden. Er is met die vierpit ter in de Saratoga prima te le ven, het verbruik viel met even gunstiger dan 1:10 lang niet tegen. Het schakelen van de vijfbak leek me ook een stukje soepeler en preciezer te gaan dan vroeger. De wat vierkante carrosserie roept nogal meer windgeruis op dan bij Europese concur renten,. maar verder is de Sa ratoga stil en comfortabel. Geen auto om sportieve toeren mee uit te halen, maar de nei ging om in bochten rechtdoor te willen blijft binnen de per ken. De remmen doen be trouwbaar aan, de prestaties zijn bij de hier toegestane snel heden zeker niet onder de maat. Een top van 167 km/h wordt beloofd, acceleratie tot 100 km/h in 13,5 seconde, en een wat schikwekkend ver bruik in stadsverkeer van 1:7. In de praktijk valt dat dik mee. De enorme motorsouples- se is bij het inhalen nuttiger dan de hogere maximum-pres taties die Europese concurren ten neerleggen, we noemden al het gemiddeld verbruik dat bij gepast statige rijstijl heel redelijk blijft. In deze versie kost de Chrysler Saratoga ƒ44.495,-, de erg luxueuze zes- cilinder is bijna tien mille duurder. Daarvoor biedt de auto een geslaagde synthese van Amerikaans rijgemak met een behoorlijke dosis Europese detaillering (verbruik, com pactheid, weggedrag). 'PETER FOKKER 14 INLAND -trde Israëlische in met amputatie ^LEM De 84-jarige Israeli- h Trabelsi heeft toch besloten ÜBimen met amputatie van haar ^et. Ze deed dat, nadat het Is- ekt ministerie van welzijn een HEhad ingetrokken dat het bij de Jnsk had ingediend om de vrouw en de operatie te ondergaan. De ËDprong Tunesische vrouw heeft inofl overtuigen door rabbijn Mor- ippfliahu, de geestelijk leider van Middeneuropese en Noord afkomst. De amputatie is no- voorkomen dat de vrouw zal aan gangreen. De vrouw wei- omdat ze zoals ze voeten het Hof van Eden Veel doden bij onrust in Papua-Nieuw-Guinea PORT MORESBY Bij het neerslaan van een afscheidingsbeweging op het eiland Bougainville heeft het leger van Papua-Nieuw-Guinea ten minste tien separatisten gedood. Dit hebben de au toriteiten in Bougainville bekendge maakt. De aanval van de strijdkrachten was een reactie op de vernieling van een cacaoplantage, een dag eerder. Het incident is een nieuw hoogtepunt in de nu al vijftien jaar durende strijd voor onafhankelijkheid van Bougainville van Papua-Nieuw-Guinea. Bougainville is een rijk eiland, maar de opbrengst ver dwijnt geheel in de staatskas. De eiland bewoners, die hier al tientallen jaren te gen te hoop lopen, zien afscheiding nog als enige mogelijkheid. Singapore verscherpt strenge anti-drugswet SINGAPORE In Singapore, dat een van de strengste anti-drugswet gevingen ter wereld kent, wordt een nog zwaardere wet van kracht omdat de problemen met verdovende mid delen zijn verergerd. Op het bezit van 500 gram marihuana of 200 gram hasj is in de Aziatische stadstaat ook de doodstraf gesteld. Tot dusver stond in Singapore de doodstraf op het bezit of het smokkelen van 15 gram heroine. Sinds de invoering van de wet in 1975 zijn 26 mensen, onder wie een Australiër, terechtge steld. Volgens de regering moet de nieuwe wet drugssyndicaten af schrikken Singapore te gebruiken als doorvoerhaven. Namibia klaar voor onafhankelijkheid WINDHOEK De grondwetgevende vergadering van Namibia heeft gisteren de nieuwe grondwet goedgekeurd. Hier mee is de laatste horde genomen op weg naar de onafhankelijkheid, die op 21 maart geproclameerd wordt. Eenstem mig gingen de leden van de grondwet gevende vergadering akkoord met de constitutie, die voorziet in een meer- partijenrepubliek waarin sprake zal zijn van een onafhankelijke rechterlijke macht. Namibia krijgt een president met uitvoerende bevoegheden die maximaal twee ambtstermijnen van vijf jaar mag vervullen. Het uitgestrekte land met maar 1,3 miljoen inwoners krijgt een ge mengde economie met particuliere en staatsbedrijven. Roemenië heeft interimregering BUKAREST In Roemenië regeert het Front voor Nationale Redding niet meer alleen, maar samen met 37 andere partijen, vertegenwoordi gers van de nationale minderheden en drie leden van de vereniging van voormalige politieke ge vangenen. Dit interimbestuur, dat eigenlijk een soort parlement is, moet het land leiden naar de verkiezingen van 20 mei, waken over de voorbe reidingen en het uiteindelijke verloop ervan. De voorzitter van het interimbestuur is Ion Iliescu, die ook de leiding had over de omstreden, nu op geheven Raad van het Front voor Nationale Red ding. Deze raad trad de afgelopen twee maanden op als tijdelijke regering. Maar tegen de raad bestond veel bezwaar vanwege de overmacht van (gewe zen) communisten. Polen kan schulden nu niet aflossen WARSCHAU De Poolse premier Ta- deusz Mazowiecki heeft zeventien kre- dietlanden in een brief laten weten dat Polen niet in staat is zijn buitenlandse schuld van veertig miljard dollar terug te betalen. Hij vraag toestemming om onmiddellijk alle betalingen stop te zet ten en de schuld voorlopig te bevriezen. De brief van Mazowiecki houdt verband met de komende vergadering van de Club van Parijs, een organisatie waarbij de meeste schuldeisers van Polen ziin aangesloten en die de economische hulp aan Polen moet coördineren. De brief stelt voor dat de Club van Parijs een werkgroep in het leven roept om de lan- ge-termijnproblematiek aan te pakken. Bij natuurrampen sinds '79 drie miljoen slachtoffers LONDEN Bij natuurram pen zijn sinds 1970 drie mil joen mensen om het leven ge komen. Ze hadden verder in grijpende gevolgen voor nog eens achthonderd miljoen mensen. Dit hebben sprekers verklaard op een internationa le conferentie over het verhin deren van natuurrampen en het beperken van de gevolgen daarvan, die deze week in Londen is gehouden. De con ferentie had plaats in het ka der van het „internationale decennium voor de beheersing van natuurrampen". Nederland stuurt vijf waarnemers naar Nicaragua DEN HAAG Nederland heeft vijf verkiezingswaarne mers ter beschikking gesteld voor de verkiezingen in Nica ragua. Zij nemen deel aan de slotfase van de verkiezings campagnes, de verkiezingsdag (25 februari) en het tellen van de stemmen. De Nederlanders maken deel uit van de groep VN-waarnemers (Onuven) die door de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, op verzoek van de Nicaraguaanse regering, is ingesteld. De Ne derlandse leden van Onuven zijn dr.Th. G.J. Kerstiëns (Ce- bemoj, drs. P. Nelissen (Clat- Nederland), prof.dr. R.Th.J. Buve (bijzonder hoogleraar economische en sociale ge schiedenis van Latnns-Ameri- ka), mevrouw dr. Thurénczcy (Nederlands Migratie-Insti tuut) en drs. A.J. Cornelissen (Nederlandse permanente ver tegenwoordiging in New York). EG remt wetenschappelijke samenwerking met Israel BRUSSEL De Europese Commissie heeft besloten de wetenschappelijke sa menwerking tussen de EG en Israël af te remmen. De maatregel is bedoeld als protest tegen de toene mende onderdrukking van de Palestijnen in de bezette gebieden. Een hoge EG-functionaris zei dat de commissie een „belang rijk politiek signaal" aan Israël wil geven. De wetenschappe lijke samenwerking is één van de minder belangrijke terrei nen in de samenwerking, waarin de EG ongeveer 3,6 miljoen gulden per jaar stopt. Verder heeft de EG-commissa- ris die is belast fhet de relaties met de landen rond het Mid dellandse Zeegebied, de Span jaard Abel Matutes, besloten een bezoek dat hij half maart aan Israël zou brengen, uit te stellen, in verband met „de re cente ontwikkeling in het vre desproces in het Midden-Oos ten Het Europese parlement heeft half januari al om een totale stopzetting van de we tenschappelijke samenwerking met Israël gevraagd. President irk van Zuid-Afri- I vorige week her gen van de apart- ankondigde, heeft blanken er- ïschuldigd dat zij Jn een burgeroor- te lokken. _jen debat in het parle- soalde De Klerk fel uit jre Conservatieve Partij, ,rtit laten weten dat zij :htig zal verzetten als ing met de zwarten Jerhandelen over het !0en van de apartheid, isionale Partij praat mieuwing en moed en het over racisme en Zij zullen dit land in jeroorlog storten", zei t. „De regering en ik toestaan dit brand te zetten. De dile Partij is niet bang limidatie en dreige ment hief vorige week 1 op meer dan dertig ttheidsgn bekend dat ANC-lei- -adela zal worden vrij- In een televisie-inter- _pnderdag, gaf minister tienlandse zaken Roelof ioe dat het verkeerd j'eest om het ANC (Af- *ational Congress) in verbieden. Hij voegde toe: „Ik denk dat we (geleden met het ANC moeten praten, toen zij In Johannesburg werd gisteren een dankdienst gehouden voor de aangekondigde vrijlating van Nelson Mandela. FOTO: AFP daarom vroegen. Ik geloof dat Intussen ontving Mandela gis- zij dan nooit hun toevlucht tot teren een groep van 22 voor- geweld hadden gezocht, maar aanstaande leden van het tot dat is achteraf gepraat". vorige week verboden Vere nigd Democratisch Front (UDF), de grootste groep be zoekers die hij in 27 jaar ge vangenschap mocht ontvan gen. Met hen besprak Mandela de politieke toekomst van het UDF en de banden die hij met de organisatie zal hebben na zijn vrijlating. Het UDF, een coalitie van anti-apartheids- groepen, wordt beschouwd als de binnenlandse tak van het ANC dat noodgedwongen van- üit Zambia opereerde. Na afloop maakte de delegatie bekend dat men met Mandela een beleidsdocument had be sproken, dat behelst dat onder handelingen met de regering niet eerder kunnen plaatsvin den dan nadat er volledig vrije verkiezingen hebben plaatsge vonden om een volksvertegen woordiging samen te stellen die een nieuwe grondwet moet schrijven. De regering heeft deze eis tot nu toe steeds ver worpen. De bijeenkomst leverde geen verdere aanwijzingen op voor de datum waarop Mandela zal worden vrijgelaten. Een van de delegatieleden zei bij aan komst alleen dat hij „zeer hoopvol" was dat het de laat ste keer zou zijn dat een on derhoud tussen Mandela en anti-apartheidsactivisten in de fevangenis moest plaastvin- en. Volgens zegslieden ver wacht Mandela maandag de hele dag bezoekers, onder wie de Amerikaanse zwarte politi cus Jesse Jackson, die een be zoek van twaalf dagen aan Zuid-Afrika brengt. Alcoholtekort Wat in vrijwel alle landen verboden is, is in Bra zilië een must. Zonder alcohol kom je er als au tomobilist niet ver in het verkeer. Het zijn echter niet zozeer de bestuuders zelf, alswel de moto ren die lopen op een mengsel van alcohol en benzine. Door een tekort aan alcohol dreigt de brandstof schaars te worden en staan er dage lijks lange rijen wachtende auto's bij de tank stations.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 21