„De Brug" als ontmoetingsplaats oektocht naar verloren geluk roll-zanger Shannon overleden Museumvereniging wil verhoging van post incidentele subsidies fveringa joseert Skopen VRIJE INTERPRETATIE VAN BOEKEN ANTOON COOLEN Beeld in Maas in 1995 onthuld Concertserie winnaars beroemde concoursen Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! -^fST/RADIO/TELEVISIE QeidóaQowumt ZATERDAG 10 FEBRUARI 1990 PAGINA 19 7It CLARITA De Amerikaanse rock roll-zanger annon is donderdag op 50-jarige leeftijd in zijn huis in Jciarita overleden. De politie vermoedt dat hij zich fhijnlijk zelf door het hoofd heeft geschoten. Shannon [iet een kogelgat in zijn hoofd en een geweer naast jngetroffen. De zanger was vooral populair in de eer- Ét van de jaren zestig. Zijn grootste hit was „Runa- fcaarmee hij zeventien weken op de eerste plaats van trikaanse hitparade stond. Del zong er echter in to- Éintig naar de top waaronder „Hats off to Larry", (town flirt" en „Keep Searchin". In de jaren zeventig zanger, die op 30 december 1939 werd geboren als Westover, vooral actief als producer van anderen. 1 bracht hij na lange tijd zelf weer een elpee uit, [down and get me", die door de critici gunstig werd Humanistisch Verbond en NOS krijgen Broekszprijs HILVERSUM De J.B. Broekszprijs, inge steld door de VARA, zijn gisteren uitgereikt aan het Humanistisch Verbond en aan de NOS-radio. Het Humanistisch Verbond ont ving de onderscheiding, een kunstwerk, voor de televisie-documentaire „Afscheid". De NOS-radio kreeg hem voor de documentaire „Mesdag" uit de NOS-serie „Meer over min der". Met de twee prijzen eert de VARA haar oud-voorzitter J.B. Broeksz. Behalve op kwaliteit worden de inzendingen beoordeeld op de mate waarin zij bijdragen aan humanisering van de samenleving, cultu rele vorming van achtergestelde groepen en vergroting van de betrokkenheid van een breed publiek bij cultuur en maatschappij. Ditmaal dongen veertien radio- en elf televi sieprogramma's mee. KEMA stelt internationale prijs in ARNHEM Ter gelegenheid van het afscheid van ir. J. Wijmans als voorzitter van de directie van de NV KEMA heeft het bedrijf gisteren het schilderij „Interieur" van Edgar Fernhout ge schonken aan het Gemeentemuseum Arnhem. Dr. ir. H.R. Klein, opvolger van Wijmans, meld de bij deze gelegenheid, dat KEMA de interna tionale „Ir. J. Wijmans Prijs" heeft ingesteld. De „Ir. J. Wijmans Prijs" zal vijf jaar lang in ok tober van elk jaar worden toegekend aan een persoon, instelling of onderneming in Europa die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van de elektriciteitsvoorziening. De prijs is ingesteld als waardering voor de bij drage die Wijmans tijdens zijn acht jaar durende voorzitterschap heeft geleverd aan de ontwikke ling ervan. De prijs zal worden toegekend op voordracht van een internationale jury. Wij mans zelf zal de prijs jaarlijks uitreiken. Er is een geldbedrag van 5000 ECU (f 11.500) aan ver- AMSTERDAM De Nederlandse Museumvereniging (NMV) dringt er bij de Tweede Kamer op aan maandag in te stemmen met het voorstel de post incidentele subsidies op de kunstbegro ting met een miljoen te verhogen tot 4,3 miljoen gulden. Dit is voor het totale museumbestel van groot belang, zo heeft het NMV-bestuur de Tweede Kamer gisteren per telegram laten we ten. De post incidentele subsidies voor niet-rijksinstellingen wordt gebruikt voor projecten die door de hoge kosten anders niet te realiseren zouden zijn. Twee voorbeelden daarvan zijn het betalen van verzekeringspremies voor tentoonstellingen en het uitvoeren van restauraties. De Tweede Kamer overlegt maandag tijdens een uitgebreide commissievergadering over de eerste cultuurbegroting van minister D' Ancona van WVC. De minister maakte deze week bekend dat zij de kunstbegroting in vijf jaar structureel wil verhogen tot een bedrag van 40 miljoen gulden per jaar. Voor dit jaar gaat het om een bedrag van vijf miljoen gulden, waarvan de minister vier miljoen gulden wil be stemmen voor rijksinstellingen. J HAAG Kunst- t^- en -verzamelaar |p iet Cleveringa stelt Rijksaankopen 1984 een tentoonstelling ip.die van 19 mei tot 9 te zien in het brabants Museum in Josch. ijksdienst Beeldende in Den Haag heeft Cle- l hiertoe uitgenodigd, lensteller heeft zich be- iot wat hem het meest ;ekt: de schilderkunst. iden alleen schilderijen, es en tekeningen ge- aangevuld met ruimte- ,-abants Museum kreeg Kek de eerste jaarlijkse prijs toegekend van bilerende Prins Bern- ir oids. Volgens de jury is seum erin geslaagd een istige huisvesting te leien voor een op voor- "fc wijze aangepast mo- t, waarin de collectie ordt beheerd en gepre- d. De prijs, een bedrag 0.000 gulden, wordt op il in Den Bosch uitge- I" Ze is bedoeld voor een n dat zich onderscheidt Keuwe en vernieuwende tefiten waarmee publie- ^andacht wordt getrok- Jet Noordbrabants Mu- roirijgt de priis voor het achtige beleid in alle fa- jj/yan het museale bedrijf. B regionale historie en ®f|als uitgangspunt weet tpkseum een landelijk ni- te bereiken en in geheel land belangstelling te Jn, aldus de jury. lersen weer met urn Glas Water" 3AAG Literair Thea- 3rVtoul in Den Haag heeft eth Andersen overge- nog eens zes voorstellin- l geven van de eenakter "■Glas Water" van de ïiila Petroesjevskaja, een e belangrijkse vertegen- igers van het nieuwe -n:he drama. De eerste felling is op 15 februari. Glas Water" verhaalt fcomisch van het leed bee vrouwen in een sy- dat mensen om het min- iringste tot gekken met jtest bestempelt. HILVERSUM De achtdeli- ge drama-serie „De Brug", waarmee de KRO maandag van start gaat, blijkt (achteraf) te zijn voorzien van een dyna mische titel. Hoewel de reeks op het eerste gezicht niets an ders lijkt dan de verfilming van een streekroman, blijkt „De Brug" vooral een ontmoe tingsplaats. Het bouwwerk verbindt niet alleen de schrij vers Tomas Ross en Antoon Coolen, maar vormt ook de scheidslijn tussen het verleden en het heden en is de plaats waar de schoonheid van het Engelse televisie-drama zijn Nederlandse gelijke ontmoet. „De Brug", gedraaid op 16 mm-film, maar met het uiter lijk van een 35 mm-film, is een serie waar we trots op mo gen zijn. De hand-van-de- meester is dus blijkbaar ook in Nederland aanwezig. Om niets aan kwaliteit in te boeten, heeft de KRO gekozen voor kleine zwarte balkjes boven en onder in beeld. Visueel wordt het verhaal over de dorpsdok ter Anton Meerdink, zijn vrouw Loes (die geen kinde ren kan krijgen) en de strijd in het dorp rond het wel of juist niet aanleggen van een brug, gegoten in een bijzondere schoonheid. De beelden ade men als geen andere Neder landse serie de sfeer van het tijdperk vlak voor de Tweede Wereldoorlog: het Limburgse land op de rand van de voor uitgang, nog altijd diep gewor teld in het (tweeledige) katho lieke geloof, maar tevens met de Duitse dreiging in de flank. Het is de periode dat de aristo cratie verder verpaupert en een stroming nouveau-riche de kop opsteekt, maar ook de tijd dat de arbeider van zijn hongerloontje af wil. Leidraad Het is de schrijver Antön Coolen (1897-1961) die het ver haal aangedraagt, maar Tomas Ross die voor een stevige be werking zorgdraagt, waardoor „De Brug" kon ontstaan. Heel even doemt de vraag op waar om Tomas geen eigen scenario schreef, maar dan blijkt dat vooral de sfeer en de onder werpkeuze uit „Stad aan de Maas" en „De Grote Voltige" de leidraad van deze serie zijn. Grofweg kun je zeggen dat Coolen verantwoordelijk is Mare Klein Essink als Anton Méerdink, die als dokter een sleutelrol speelt in het conflict om de brug. voor de plaats van handeling, de personages en de sfeerteke ningen en dat Ross ervoor heeft gezorgd dat deze ingre diënten geschikt werden voor uitzending. Ross: „Ik heb een paar hobbels moeten nemen. De anekdoti sche verteller Coolen is toch vooral schrijver en geen sce narist. Mijn taak was ervoor te zorgen dat de kijker elke week opnieuw uit het enorme kijk- aanbod voor deze serie kiest. Daarom heb ik er een extra spanningslijn aan toegevoegd. Ik heb de overkoepelende the ma's van Coolen zoals incest, maar ook zijn anekdotes (in elke aflevering zit er een) ge handhaafd. Wel moest ik om verschillende redenen voor een vrije bewerking kiezen. Zo bleek het materiaal van twee boeken niet genoeg om 360 mi nuten televisie mee te vullen. Bovendien is Meerdink in de boeken een dokter-verteller, die samen met zijn vrouw, te rugkijkt op zijn leven. Ik heb er een actieve figuur van ge maakt, een hoofdrolspeler. Bij mij staat Anton Meerdink nog aan het begin van zijn carriè re". Het verhaal begint met de komst van de Meerdinks in het kleine Brabantse dorpje. Daar start Anton met veel te genzin in de voor hem door zijn schoonouders gekochte dokterspraktijk. Hij wordt in zet van de strijd om de brug, een bouwwerk dat ook een ontmoetingsplaats van conflic ten blijkt te zijn. De strijd tus sen voor- en tegenstanders bij voorbeeld, maar ook het toneel voor de conflictsituatie tussen Anton en zijn vrouw. Tomas: „Wat ik aan de Coolen-verha- len heb toegevoegd zijn de kinderloosheid van het echt paar, waardoor een extra spanningsveld wordt ge- creeërd, het feit dat Anton niet katholiek is, waardoor de katholieke waarden tegenover de medische komen te staan. En ik heb hem vreemd laten gaan. Dat zou Coolen nooit hebben gedaan". Interessante periode „Bovendien heb ik voor een geschiedkundig, interessante periode gekozen. De boeken van Coolen spelen in de jaren vijftig, dat biedt misschien een aardig decor voor een streek roman, maar niet voor een te levisie-serie. Het succes van veel buitenlandse produkties ligt volgens mij namelijk ook verborgen in het decor. Daar om heb ik voor de vooroorlog se jaren gekozen. Het bood de FOTO: KRO mogelijkheid er extra drama aan toe te voegen. De vriend schap bijvoorbeeld tussen de NSB'er Jaap ter Mors (Hugo Haenen) en de dokter. De op komst van de NSB heeft in Brabant nogal wat consequen ties gehad. Die lijn is dan ook geheel eigen makelij. Het gaf mij de mogelijkheid mijn voor liefde voor thrillers en detecti ves aan het verhaal toe te voe gen. Bovendien intrigeerde het mij dat er nooit eerder was ge schreven over de invloed van de NSB in Brabant, het feit dat toen de fascisten terrein be gonnen te verliezen in het zui den, ze de aristocratie ronsel den als lijsttrekkers. Opper vlakkig gezien zou je dus kun nen zeggen dat ik veel heb toegevoegd, maar deze serie was nooit tot stand gekomen zonder de boeken van Coolen. Het is soms echt heerlijk als iemand anders de grote lijnen heeft bedacht". Rabo-bank De opnamen van de serie heb ben zeven maanden in beslag genomen, terwijl er bijna een jaar is gewerkt aan de monta ge. Er werd in de 115 draaida gen 35 kilometer film opgeno men, waarin honderd acteurs en vijfhonderd figuranten zijn te zien. De produktie werd vervaardigd door dertig tech- nici-in-vaste-dienst. Hoewel het verhaal speelt in het Bra bantse Weerde werd tijdens de verfilming vooral gebruik ge maakt van het Zuidlimburgse Stevensweert. Regisseur Rimko Haanstra: „Het authentieke stukje Ne derland dat we zochten, was nergens te vinden. Ook niet in Brabant. Altijd was er weer die moderne Rabo-bank, plan tenbakken of een openlucht museum dat het onmogelijk maakte om daar te filmen. Uiteindelijk bleek na een zoektocht van tweeënhalve maand Stevensweert het meest geschikt. Het straatle ven speelt zich daar dan ook af, al hebben we ook gefilmd in het Gelderse Dieren. De brugscènes zijn daar onder meer opgenomen. Hoewel het gaat om een brug over de Maas, hebben we dus gefilmd aan de IJssel". In eerste instantie had de KRO het idee er een dertien delige serie van te maken. Ge rard Hulshof (programmalei der televisie): „Het bleek te veel van het goede te zijn, te kostbaar ook. Daarom zijn het nu acht delen en eindigt de se rie op 10 mei 1940. We hebben wel moeten bloeden voor we aan deze produktie konden be ginnen. Het budget voor „De Brug" bedroeg meer dan zes miljoen gulden. Geld werd, met veel moeite, bijeenge bracht door middel van het Stimuleringsfonds (2,4 mil joen) de BRT (vier ton), de RKK en de COBO (2 ton). Na aftrek van alle fondsen bleek dat elke aflevering van vijftig minuten de KRO ongeveer 400.000 gulden kostte, er is echter maar 46.000 gulden voor beschikbaar. Uitzenden van een dergelijke serie is dus alleen mogelijk als er per afle vering tien uur van de goed koopste programmacategorie tegenover staat. De extra uit gaven zullen over een periode van vier jaar worden gecom penseerd. Maar ondanks deze problemen zijn we uiterst te vreden over de serie. Mis schien komt er zelfs een ver volg. We hebben in de achtste aflevering in elk geval voor een open einde gekozen". HANS PIËT Lost. Driedelige Engels/Au- :he serie. VPRO-televisie. Ne- 1 2 om 21.58 uur. Zondag. 'ERSUM De VPRO a de keuze van zijn series een opmerkelijke voor aan de dag voor Britse ikties. Wie deze makelij ft, weet waarom. Hoewel Brhalen niet altijd even jckelijke thema's aansnij- hebben ze wel altijd een telend uiterlijk. Je zou jdenken dat de Britse om- n hun kijkers het televi- Iradijs op aarde bieden. tchter kabeltelevisie heeft (armee ook naar de Britse lomroep kan kijken, weet Ook aan de andere kant je Noordzee ligt het geld -voor het opscheppen en t ter compensatie van i kwaliteitsprodukten ook f uitgezonden om de üjd te vullen. De problemen die de KRO had de indrukwekkende serie „De Brug" (vanaf 12 februari) te fi nancieren en de toegepaste noodgreep daar goedkopere produkties tegenover te zetten, is dus een internationale kwaal. Margaret Fink, produ cent van „Edens Lost", de reeks, waarmee de VPRO zon dag begint, kan daar over meepraten. Al in 1979 ver wierf ze de rechten van dit drieluik van schrijver Sumner Locke Elliot, het zou echter tot 1987 duren voordat de eerste filmrol kon worden volgescho ten. „Edens Lost" werd uitein delijk een co-produktie tussen Central Films (dat onderdeel is van het commerciële Engel se tv-station Central Indepen dent Television), de Australian Broadcasting Corporation (ABC) en de eigen maatschap pij van Margaret Fink. Dat deze Australische vrouw een gevecht moest leveren met fi nanciers is op z'n minst op merkelijk omdat ze in eigen land, maar ook daarbuiten, in middels een behoorlijke repu tatie had opgebouwd. Zo lever de ze bij voorbeeld wat jaren geleden de onderscheiden film „My Brilliant Career" af. Vol gens Fink is co-produktie nog de enige manier om een pro ject als „Edens Lost" van de grond te krijgen. De Neder landse omroepen kunnen er over meepraten. Kwaliteit Maar wat de kijker in deze Engels/Australische reeks krijgt voorgeschoteld, is van bijzondere kwaliteit. Het is een drieluik gemaakt met oog voor detail, humoristisch maar tege lijkertijd uiterst triest en gego ten in een decor dat je bijna het eerstvolgende vliegtuig naar Australië zou doen ne men. Het verhaal handelt over de welgestelde familie St. Ja mes, die een hotel exploiteert in de schitterende Blue Moun tains. De drie delen bestrijken de periode rond de Tweede Wereldoorlog van 1938 tot 1951. Rode draad in elke afle vering is een van de vrouwen van de familie St. James. Het gaat om de ijskoude Eve, haar aantrekkelijke blonde dochter Stevie en haar gevoelige doch ter Bea. In de eerste aflevering maakt de kijker kennis met de fami lie door middel van de naïeve 17-jarige Angus Weekes. Hij fungeert als de toeschouwer die een gecompliceerd web van gemiste kansen, intriges, misverstanden en opgekropte wraakgevoelens bij de leden blootlegt. Na de dood van zijn voogd krijgt Angus een uitno diging van Eve St. James, een oude vriendin van zijn moe der, om een kijkje te komen nemen in het familiehotel in de Blue Mountains. Vanuit Sydney arriveert hij in een voor hem fascinerende wereld, die echter langzaam zijn ge verniste laagje elegantie ver liest. Wat zich binnen en bui ten de muren van het familie onderkomen Belvue Hill af speelt, wordt met het nodige cynisme en een behoorlijke dosis humor doorspekt. Zo merkt Eve over Angus' leeftijd op; „de enige manier om ero ver heen te komen, is door ou der te worden, jongen". Australisch uiterlijk „Edens Lost" heeft een duide lijk Australisch uiterlijk. De serie oogt als het Engeland uit de eerste helft van deze eeuw, maar dan wat minder armoe dig en met een duidelijk zon niger uiterlijk. Bovendien is de keuze van Bruce Hughes als Angus een schot in de roos. Hij is een echte Aussie. Dat de familie St. James een nogal merkwaardig samen raapsel van karakters is, blijkt al snel. Zo spelen ze omwille van vader Heath intellectuele spelletjes aan tafel. Voor de kijker blijkt het een verrassen de manier om de familie beter te leren kennen. Tijdens een van die gesprekken mag ieder kiezen met welke twee perso nen hij aan tafel zou willen zitten. De oudste zoon Tip St. James kiest voor Hirohito en Stalin. Als Heath opmerkt dat ze elkaar niet zouden verstaan, laat Tip daarop volgen „ik zou mij daar dus heel erg thuisvoe- len". Turbulent De reden voor die spelletjes en daarmee de soms turbulente conversaties is om te voorko men dat Heath wegzinkt in een depressieve stemming. Hij was vroeger rechter, maar gaf zijn baan op, nadat hij een man ten onrechte had veroor deeld voor een aanranding. En zo licht „Edens Lost" telkens een tipje van een behoorlijk excentrieke sluier op. De wor tels van deze tegelijkertijd trieste en vrolijke kijk in het leven van de familie St. James liggen in een zoektocht naar verloren geluk. Het beleeft zijn hoogtepunt wanneer Eve in het laatste deel een aantal verrassende bekentenissen doet. HANS PIËT ROTTERDAM Het mo numentale beeld van de kunstenaar Niek Kemps in de Maas in Rotterdam komt er waarschijnlijk alsnog, zij het pas in 1995. B en W willen het beeld realiseren in samenhang met een nieuw te bouwen stadsbrug over de rivier. Het college heeft gisteren besloten twee miljoen gul den te reserveren voor de bouw van het beeld. Het beeld van Kemps, tien tot twaalf koperen wanden die tot een hoogte van veertien meter boven het water uitsteken, zou oorspronkelijk op 2 september 1990 worden onthuld in het kader van 50 jaar wederop bouw en het 650-jarig bestaan van Rotterdam. Het Rijk schonk de jarige stad hiervoor een miljoen gulden. Het stads bestuur was er aanvankelijk van uitgegaan dat het hierbij slechts 700.000 gulden moest bijleggen. De kosten van het beeld bleken echter uiteinde lijk uit te komen op een totaal bedrag van 3,8 miljoen gulden. Na een rekensom blijkt dat nog een gat van 800.000 gulden gaapt, waarvoor op korte ter mijn geen dekking kan wor den gevonden. Dat is een van de redenen waarom de realisa tie van het beeld is verschoven naar 1995, aldus het college. Daarnaast waren er technische problemen die realisatie op de in eerste instantie geplande korte termijn moeilijk maak ten. Die problemen hingen sa men met het niet gelijktijdig realiseren van beeld en brug, die dichtbij elkaar komen te „staan". De nu ontstane tijd winst zal volgens het college worden gebruikt om de finan ciering geheel rond te krijgen en de constructie van het beeld te verbeteren. ROTTERDAM Jeunes- ses Musicales, de wereld wijde organisatie op het gebied van jeugd en mu ziek, heeft het initiatief genomen tot een Tour van Laureaten. Het is een se rie van drie concerten ge worden en ze wordt voor het eerst in De Doelen in Rotterdam gepresenteerd. De drie talenten zijn gere- cruteerd uit de beroemd ste muziekcompetities ter wereld. De Chileense gitarist Luis Or- landini die het concours in München won, opent de rij op 18 februari. Op 11 maart treedt de Russische pianist Alexei Sultanov op. Hij won het Van Cliburn Concours in Fort Worth in Texas Tenslotte speelt op 25 maart de violiste Katrin Scholz uit Oost-Berlijn. Van haar had men hier nog weinig gehoord tot zij met gro te overmacht de eerste prijs won van het concours in Ja pan, het belangrijkste van Azië. Jeunesses Musicales wil het publiek kennis laten ma ken met de winnaars van de top-tien van de internationale muziekconcoursen. Om zo'n onderlinge wedstrijd te win nen moet een jong musicus tot de absolute top van zijn gene ratie behoren. Directeur Huub van Dael van De Doelen in Rotterdam hoorde van het ini tiatief en was er meteen voor te vinden. Door sponsoring, met name door het internatio nale chemieconcern ICI, draagt De Doelen geen finan cieel risico. Julia Blake als Eve St. James en Bruce Hughes als de naïeve Angus. FOTO: VPRO

Leidse Courant | 1990 | | pagina 19