Qowuvnt jilderdam krijgt )ch nieuwe brug QeidóaOowumt Sogers geeft verrassend opening van zaken EDEN OMGEVING ZATERDAG 10 FEBRUARI 1990 PAGINA 17 A. Roest tijdelijk wethouder Leiderdorp LEIDERDORP Fractie-voor- installatie van de nieuwe ge- zitter A. Roest van het CDA in meenteraad op 1 mei gedeeltelijk Leiderdorp zal tot 1 mei wethou- vrij kunnen maken om de taken der van ruimtelijke ordening in van Leiderdorps wethouder te Leiderdorp zijn. De heer Roest kunnen vervullen. Het raadslid volgt de heer J. den Boeft op als mevrouw C. Kerner-Schellinger- wethouder. De heer Den Boeft hout is voorlopig aangesteld als trad afgelopen maandag af als fractie-voorzitter van het CDA. wethouder nadat een motie van De heer Roest sluit overigens niet wantrouwen jegens zijn persoon uit dat de heer Den Boeft na de door een meerderheid binnen de gemeenteraadsverkiezingen van gemeenteraad was aangenomen. 21 maart in het college terug- Dit naar aanleiding van de gang keert. „De heer Den Boeft is lijst- van zaken rond de verbreding trekker en is bereid wederom van rijksweg A4. De heer Roest wethouder te worden. Of dat ook is economisch directeur van het gebeurt hangt natuurlijk van de Antoni van Leeuwenhoekzieken- nieuwe gemeenteraad af. Het is huis en het Nederlands Kanke- ook mogelijk dat hij na de ver- rinstituut. Na overleg met zijn kiezingen fractie-voorzitter werkgever heeft hij zich tot de wordt", aldus de heer Roest. Theaterproduktie van meidengroepen VOORSCHOTEN „Wat wil jij later doen en hoe denk jij, dat jouw toekomst eruit ziet?". Deze vraag heeft het Serviceburo Zuid-Hol land het afgelopen voorjaar gesteld aan meisjes in jongerencentra, club- en buurthuizen en so ciëteiten in de provincie Zuid-Holland. Vijf meidengroepen uit Wassenaar, Voorschoten, Schiedam, Spijkenisse en Brielle zijn met deze vraag aan de slag gegaan en hebben vijf to- neelprodukties gemaakt, die elk ongeveer een half uur duren. De theatergroep uit Voorscho ten laat bijvoorbeeld in „Race tegen de tijd" een spel zien in beweging, woorden, kleuren en klanken. Zondagmiddag wordt de totaal- produktie gespeeld in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan 4 in Voorschoten. Aanvang half drie. Sara in de Veen „Stoffen, poetsen en lappen is Sara's lust en leven". Dat stond vermeld bij een Sara-pop die gisteren aan het Westeinde in Roe- lofarendsveen te zien was. De Veense Door Hoogenboom- Heemskerk werd op deze manier met haar vijftigste ver jaardag geconfron teerd. Het is niet bekend of Door net zo'n ijverige huis vrouw is als haar energieke afgietsel, maar de uitstalling komt in ieder geval positief over. Door Hoogenboom is niet de eerste, noch de laatste vrouw die in Alkemade getrac- teerd wordt op dit opzichtige Holland se gebruik. De Veen staat erom bekend. FOTO: WIM VAN NOORT ttien maanden pleger ontucht Doorgaande Beweging mag naar Hof dijck Protest tegen testvluchten van Fokker op Valkenburg |S"fcDAM/LEIMUI- - Bilderdam krijgt •heel nieuwe brug Drecht. Het Bil- wqse constructiebe- nsan Tol krijgt bin- weken van de ite opdracht om icte kopie te maken huidige, honderd ide brug. Voor de Ccakantie in juli moet uwe brug over de zijn geplaatst. lielj les van CDA, VVD en jen 2000 waren blij met het bod van Van voor een totaalbedrag 000 gulden een nieuwe bouwen. Het bod vrij onverwacht een m de dreiging van een onteigeningszaak te- eigenaresse van de chond de huidige brug. akihet bod van het Bil- derdamse bedrijf zouden enke le vierkante meters grond moeten overgaan in gemeente handen om de komst van een grotere tweedehandsbrug uit Groningen mogelijk te maken. De eigenaresse weigerde de grond te verkopen omdat de uitzwaaiende draaibrug uit Groningen te dicht langs haar huis zou gaan. Alle fracties gingen akkoord met een extra krediet van an derhalve ton voor de nieuwe brug. Het Groningse alterna tief zou hetzelfde bedrag min der hebben gekost. De partijen waren het er echter unaniem over eens dat voor een zo klein prijsverschil een nieuw exemplaar duidelijk de voor keur verdient. Zowel CDA en Leimuiden 2000 benadrukten bijzonder gelukkig te zijn met de nieuwe brug. „Onteigenen is een onze kere procedure en duurt in ie der geval te lang. Dat kunnen we ons niet veroorloven", ver woordde CDA-raadslid C. Vink de mening van beide fracties. VVD-fractievoorzitter D. van Ekelenburg stelde ver baasd te zijn. „Het CDA heeft tijdens eerdere vergaderingen altijd voor een tweedehands brug gestemd", aldus de libe raal. W. Klein van het CDA erkende dat, maar wees erop dat zijn fractie toen nog uit ging van een meerprijs van drie ton voor een geheel nieu we brug. Het bod van Van Tol was toen nog niet bekend. J. Brambach van Leimuiden 2000 toonde zich namens zijn fractie erg ingenomen met dat bod. „De Groningse brug zou de aanblik van de Drecht en Bilderdam danig hebben ont sierd. Een nieuwe brug is wat we altijd al hebben gewild", aldus Brambach. De inwoners van Bilderdam worden woensdag ingelicht over wat er gaat gebeuren. De bijeenkomst vindt plaats in het gemeentehuis aan de Dorps straat in Leimuiden en begint om zeven uur. IAAG/OEGSTGEEST De idige kamer van de rechtbank Haag heeft een 20-jarige Leide- roordeeld tot achttien maanden nisstraf waarvan zes maanden rdeliik voor het plegen van on- ie ofricier van justitie had drie st, waarvan een jaar voorwaar- ie man werd veroordeeld omdat tober vorig jaar in de buurt van risch ziekenhuis Endegeest in 1st twee vrouwen dwong tot handelingen. Hij werd door de 3P fetrapt. Blijkens de uitspraak zal onder toezicht van de re- Ha^g en een psychiater moeten einj hc DEN HAAG/OEGSTGEEST De omwo nenden van het park Hofdijck in Oegst- geest zullen zich neer moeten leggen bij het uitzicht op het kunstwerk Doorgaande Be weging. Dit werk zal namelijk toch in het park worden geplaatst in de komende zo mer, omdat waarnemend voorzitter mr. J.H. Blaauw van de afdeling rechtspraak van de Raad van State gisteren het schor- singsverzoek van de omwonenden heeft af gewezen. De bewoners willen het kunst werk niet; zien zien het werk van kunste naar Frans de Wit, dat kan worden om schreven als een lange rij poortjes, als een aantasting van hun uitzicht. Mr. Blaauw oordeelde dat het kunstwerk niet in strijd is met het bestemmingsplan en zag verder geen reden om de plaatsing te verbieden. WASSENAAR Buurtvereniging Oost-West, Thuis Best? heeft protest aangetekend tegen de mogelijke komst van Fokker naar vliegveld Valkenburg. On langs werd bekend dat Fokker op vliegveld Valken burg jaarlijks 150 testvluchten met de Fokker 100 en de Fokker 50 wil gaan maken. De vereniging maakt zijn protest kenbaar in een brief aan de gemeenteraad van Wassenaar. De bestuursleden van de buurtvere niging zijn de laatste dagen vele keren benaderd door verontruste Wassenaarders, aldus de brief. „Niet al leen de 150 extra vluchten, die Fokker zegt te gaan uitvoeren, verontrust de bewoners, maar ook de ove rige overlast, die bij het uittesten van vliegtuigen nu eenmaal onvermijdelijk zijn. Om maar niet te spre ken van de extra voertuigbewegingen van Fokker- persneel en vrachtverkeer van toeleveringsbedrijven. De gemeenteraad van Valkenburg is ook tegen de komst van Fokker. Ja, ik ben geïnteresseerd in de Bogers-inzet voor mijn woning. Maak met mij een afspraak vooreen gesprek. Stuur mij nadere informatie over kozijnen. Naam:Telefoon: Postcode/plaats: Opsturen aan: Bogers, antwoordnummer 2152, 6500 WC Nijmegen. 2 PvdA Noordwijk wil vertrektijden barbezoekers spreiden NOORDWIJK De PvdA in Noordwijk vindt dat vermindering van de overlast, veroorzaakt door de grote aantallen bar- dancings die de badplaats de functie van regionaal uitgaanscentrum hebben gegeven, bereikt kan wor den door spreiding van het vertrek van de barbe- zoeker. „Gezellig uitgaan in Noordwijk moet kun nen", zo vinden de socia listen, maar overlast voor de bewoner acht de partij onaanvaardbaar. In haar verkiezingsprogram ma voor de komende gemeen teraadsverkiezingen stelt de Noordwijkse PvdA dat een uur voor de vastgestelde slui tingstijden bezoekers de bar- dancings niet meer in mogen. Vertrekken mag wel. In dat uur zal de muziek zachter moeten worden gezet. Neemt de overlast door deze maatre gelen af dan mag, wat betreft de PvdA, verruiming van het sluitingsuur overwogen wor den. Wordt de overlast echter niet aantoonbaar minder, dan moeten de bars vroeger dicht. De partij wil zich sterk maken om een snelle oplossing te vin den voor de accommodatiepro- blematiek. Daarbij wordt ge dacht aan de bouw van één of zelfs meerder multi-functione- le accommodaties. Ook moet, zo staat in het verkiezingspro gramma te lezen, een kunst centrum met expositieruimte worden opgericht en moet er een gemeentelijke kunstprijs worden uitgeloofd. Ouderenhuisvesting ziet de Partij van de Arbeid graag ge realiseerd binnen de oude ker nen, op korte afstand van al lerlei voorzieningen. De laat ste „open gaten" in het dorp mogen in de visie van de soci alisten dan ook alleen nog worden opgevuld met woon eenheden voor ouderen, inclu sief de benodigde voorzienin gen. Noordwijk moet zich volgens de PvdA profileren als de be taalbare, centraal gelegen bad plaats voor een vakantie met rust, natuur en actieve recrea tie. De gemeente zal daarbij moeten zorgen voor een goede bewegwijzering, het aanleggen van openbaren toiletten, recre atieve fiets- en wandelroutes en dergelijke. Diegenen die profiteren van het toeristisch beleid zullen de kosten moeten ophoesten. Toeristenbelasting moet het hele jaar worden ge heven. Verdere aantasting en verloedering van natuur en landschap wil de PvdA voor komen. Ruimtelijk- en milieu beleid moet volgens de partij voortaan samengaan. Binnen bestemmingsplannen moet een milieuparagraaf worden opge nomen. Volgens de socialisten moeten er drempels worden opgewor pen voor de instroom van mensen van buitenaf, zodat Noord wijkers als zij dat willen in hun eigen dorp kunnen blij ven wonen. Ook moet het ont moedigingsbeleid voor bars en discotheken worden voortge zet. Wat de grondpolitiek be treft grond is schaars in Noordwijk wil de PvdA dat de gemeente via een gerichte aankooppolitiek inspeelt op de gewenste ruimtelijke ontwik keling. „Actieve grondpolitiek kan prijsverlagend werken. Dan kan ook betaalbare huis vesting voor Noordwijkers worden gerealiseerd". Verder vindt men dat de Hoofdstraat een winkelpromenade moet worden. Uiteraard ontbreekt ook een hoofdstukje milieu niet in het programma. „Jarenlang is doemdenkerig over het milieu gepraat. Nu is de tijd aange broken daadwerkelijk eens iets te gaan doen", zo schrijven de Noordwijkse socialisten in hun programma. Als mogelijke maatregelen worden onder an der genoemd: het verbieden van storend rondvliegen van reclamevliegtuigen en het we ren van helicopters boven de bebouwde kom en duinen. Voorts moet er een afvalschei ding komen en zal Noordwijk actief moeten gaan proberen, samen met andere kustplaat sen, de vervuiling van de Noordzee te bestrijden. Voor het duingebied moet er een beheers- en herstelplan komen en in navolging van vele ge meenten ziet de partij ook in Noordwijk graag een school- bioloog aangesteld. Wat de financiën betreft vindt de PvdA dat bezuinigingen en ombuigingen onherroepelijk leiden tot afbraak van voorzie ningen. Een lichte lastenver zwaring mag pas worden ge vraagd als deze plaatsvindt door verhoging van de onroe rend goedbelasting, omdat dan de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen. Bogers biedt keuze uit raamwerk dat Tverrassend ope- 1'n6 van zaken geeft. U kiest uit Knipping kwa liteitskozijnen die functio neel, veilig en zeer fraai zijn uitgevoerd. Vervaardigd in kunststof voor een extra lange, onderhoudsvrije, levensduur. En de kozijnen van uw keuze worden door Bogers 'bijna geruisloos' geplaatst. Stuur voor meer informatie de bon in. Of bel even. Showrooms in: Beunineen. Schoenaker 19, 08897-77277. Den Haag. Copernicusplein 6,070-3600816. Enschede. Haaksbergerstr. 128, RC~)C~lFRS 053 - 306366. Nijmegen. Ziekerstraat 87, 080-241144 Dan is uw woning beter af slaan van de eerste paal voor achttien premie A-wonin- wethouder H. van der Nagel gistermiddag het startsein bouwwerkzaamheden aan 't Boonrak in Valkenburg. Op rmalige terrein van Hanap zullen na deze 18 huizen nog woningen worden gebouwd. De Katwijkse Bouw Maat schappij verwacht over drie a vier jaar hiermee klaar te zijn. De officiële starthandeling van Van der Nagel werd bijgewoond door onder anderen burgemeester C. Sinke en collega-wethouder H. Vos. FOTO: HENK VAN DEN ENDE (ADVERTENTIE) Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. der Nagel slaat eerste paal 't Boonrak -rfidsche Courant gaf op dag 11 febr.1930 een be ng van een politiestatis- veer: „Volgens deze sta- i wordt er in de Ver.Sta- edere 40 minuten een d gepleegd. De commis- elke deze statistiek be- t, geeft in overweging de treffende wettelijke be- Éen te verscherpen en oor, dat alleen de politie htigd zal zijn wapenen te n". „het hardroeien voor s", ofwel „ontaarding o mooie sport". „Zooals ^eerder mededeelden is Tie Roei- en Zeilvereeni- iJHollandia" een circulai- irspreid, inhoudende de Reeling, dat deze histori- -lub, die zich op roeige- .n den loop der jaren een 'Ttende reputatie wist te prven, besloten heeft bij ^anstaande roeiwedstrij- flp den Ouden Rijn in het Bmma wedstrijden in ^>eien voor dames op te n. Ofrreekt vanzelf dat deze indiging eenige sensatie heeft in de roeiwe- die zich nauwelijks een [ir geleden zeer nadruk- uitgesproken heeft te- t houden van wedstrij- hardroeien door da- ïa, zelfs het gros der da- 0>eisters was er tegen. van de bii den Né- aangesloten clubs pr* tegen iederen vorm race-roeien door dames, slechts enkelen waren voor een zeer voorzichtige proefne ming, zoodat men veilig zeg gen kan, dat de Nederland- sche clubs zich nagenoeg una niem tegen deze ongewensc- hte nieuwigheid uitspraken. Nu staat een machtige groep van de bij den Ned.Roeibond aangesloten clubs klaar om dit onaesthetisch en ongezond bedrijf te verhinderen. Wil len de huidige leiders van Hollandia de goede reputatie van de vereeniging handha ven, verwachten zij dat alle roeivereenigingen in den lan de er ook in dit seizoen en in de toekomst prijs op stellen aan de krachtmetingen van Hollandia deel te nemen, en verwachten zij tevens dat ie der voor hun organisatie waardeering kan blijven koesteren zooals tot dusverre het geval was, dan zullen zij goed doen hun wedstrijdplan voor dit seizoen te herzien. De Ned.Roeibond en zijn clubs dienen anders hunne strenge maatregelen te nemen om te vermijden, dat door dezen op zet de roeisport in Nederland ernstige schade wordt toege bracht". „Het Vastenavondfeest van de Hanze (Leiden) belooft dit jaar iets bijzonders te worden. De avond zal met een interes sant variëté-programma wor den ingezet, waarvoor ver schillende eerste rangs artis- ten zijn geëngageerd. Daarna zal om circa half elf de luis terrijke intocht plaats hebben van Prins Carnaval, die dit iaar vergezeld zal zijn van den bekenden Afghaanse koning Aman Oellah met gevolg. In verband hiermede zal de êroote Stadszaal geheel in losterschen stijl zijn versierd en wel zoo, dat het aanzicht hiervan alleen reeds een be zoek aan dit feest ten volle waard is. De belangstelling is dan ook reeds zeer groot zoodat nog slechts een be perkt aantal kaarten voor in troductie beschikbaar zijn". Een tweede autobusdienst in Zoeterwoude? „Naar wij ver nemen bestaan der plannen tot het in werking brengen van een autobusdienst Ha- zerswoude Dorp over Bent huizen, Gelderswoude, Wei- poort naar Leiden". Uit Alphen a.d.Rijn, 13 febr.'30. „In den afgeloopen nacht overleed in het Ned- .Herv.tehuis voor ouden van dagen alhier, op 85-jarige leef tijd de „oude Blauw", ons al len welbekend. Blauw was sinds jaren met blindheid ge slagen en ondanks dit onge luk dat hem overkwam, bleef hij steeds welgemoed. Dage lijks zag men hem wandelen langs de straat, waarbij het stokje dat hij steeds bij zich had, hem goede diensten be wees. Menigmaal vreesden we, dat hem bij het overste ken der drukke straten een ongeluk zou overkomen. Het publiek kende evenwel Blauw en ieder was steeds bereid hem langs de gevaarlijke zone te begeleiden, waarvoor hij dan steeds een vriendelijk dankwoord over had". „De regeering beraamt maat regelen om de uitwassen der moderne dansen te keeren. De geheele liberale pers spot en hoont..." En wat zei een niet-katholiek medicus, dr.Maasland te Den Haag? „Er is dezer dagen op de mo derne dancings gewezen. Ik onderschrijf de gevaren hier van volkomen. De moderne dans, met de daarbij in hooge mate onbeschaamde klee ding der tegenwoordige vrou wen, zijn voor menig jong meisje de oorzaken van haar geestelijken en lichamelijken dood Deze toestanden zijn een schande voor onze be schaving. Daarbij is ook mijn ervaring, dat op dit oogenblik vooral in de hoogere standen het alcoholgebruik weer toe neemt. Voor menige vrouw uit den beschaafden stand is de cocktail de dagelijksche drank. En ook dit drankge bruik leidt tot uitwassen op zedelijk gebied. Ik zou ook nog kunnen noe men de ontaarding in de klee ding. Dit zijn natuurlijk geen directe oorzaken, maar deze factoren maken de vrouw on beschaafder en onbeschaam der in haar optreden. Al die dingen werken mee om het vrouwelijk gevoel af te stom pen. Men veroorlooft zich al lerlei vrijheden en valt daar door van kwaad tot erger. Door dit alles is de moderne danszaal ontaard in een bor deel, waar het jonge meisje en zelfs de gehuwde vrouw niet alleen haar reinheid, maar ook haar gezondheid verliest en vaak haar leven. Wanneer een epidemie zoo ve len in hun gezondheid had aangetast als de moderne dan cing doet, zouden allang de meest radicale maatregelen ter bestrijding zijn genomen. Nu echter blijft men werke loos toezien. Het grijze hoofd schudt eens bedenkelijk en dan verzucht hij: Gelukkig de ouders, wier dochter in dezen tijd het oude, bescheiden, de gelijke meisje blijft. Ze wordt steeds zeldzamer en ik acht dit een ramp voor onze sa menleving", vond dr.Maas land in februari zestig jaar ge leden. HARDROEIENDE DAMES IN RUSTE: Ontaarding in een mooie sport, vond men begin 1930. FOTO: GER DIJKSTRA

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17