^ekiaeSotvuvnt Nieuwe wensen PvdA Leiden kosten acht miljoen per jaar STAD OMGEVING 1 Meer werk in de bouw Galjoen verhuist naar nieuw gebouw Slimme EHBO-kit ZATERDAG 10 FEBRUARI 1990 PAGINA 13 ^en opent ia jiw pand Minister J. Rit- Onderwijs opent lag 22 februari om iver twee het nieuwe jmen voor volwasse- catie aan de Mare- Tijdens de plechtig- jvordt verder het gevoerd door de onderwijswethouder Dongen, J. van Mey- i van het Studiehuis en- en regio en door A. ,t van het Regionaal |ef Centrum. Aan- wordt een receptie irenen. Stroomstoringen in binnenstad LEIDEN De Leidse binnen stad is gistermiddag enige ma len getroffen door korte stroomstoringen. De oorzaak van die storingen heeft het EWR niet kunnen achterha len. De stroomonderbrekenin- gen waren met name lastig voor computers en computer gestuurde installaties. Zo raak ten de verkeerslichten in de binnenstad bijvoorbeeld ontre geld. De verkeerspolitie scha kelde over op handbediening en de lichten werden voorlo pig op knipperen gezet, totdat de problemen weer waren verholpen. Hortus Botanicus vierhonderd jaar Prof. dr. P.H. Raven kreeg gisteren de jubileum penning van de Hortus uit handen van prof. dr. J.J.M. Beenakker. Dr. Raven, directeur van de Missouri Botanical Garden en „verse" eredoctor van de Leidse universiteit, luidde het jubileumjaar van de Hortus met een druk op de knop van de videorecorder in. Vrienden van de Leidse Hortus Botanicus schonken gistermiddag een videoband aan de Leidse Hortus, waaruit blijkt dat de be roemde botanische tuin een tuin voor alle seizoe nen is. Het was gisteren precies 400 jaar geleden dat het besluit tot stichten van de Hortus Botani cus werd genomen. De druk op de knop in het Academiegebouw was tevens het startsein voor diverse activiteiten in de beroemde tuin achter het Rapenburg. Bijvoor beeld de grootse orchideeëntentoonstelling van 13 tot en met 17 april. FOTO: WIM VAN NOORT Migranten krijgen brief over Leidse verkiezingen LEIDEN Migranten die nog niet eerder de mogelijk heid hadden om in Leiden te stemmen, krijgen van de gemeente een brief waarin ze worden gewezen op de ge meenteraadsverkiezingen in maart. Verder wordt een aantal algemene informatieve bijeenkomsten georgani seerd om de niet-Nederlanders te wijzen op het belang van de lokale democratie, de gang van zaken bij de ver kiezingen en op het stemmen zelf. Voorts krijgen zij de gelegenheid om kennis te maken met de politieke partij en in Leiden. Ook affiches in de zogeheten mupi's roepen de migranten op om te gaan stemmen. In een aantal stembureau is bo vendien een vertegenwoordiger van buitenlandse groepe ringen aanwezig als lid van het stembureau. Om de voorlichtingsactiviteiten te coördineren is besloten voor twee maanden een projectcoördinator aan te trek ken. zit ti EIDEN Voor de «uwe wensen die staan r jrmeld in het verkie- fg/npgsprogramma van de VdA in Leiden is acht .iljoen gulden per jaar Ddig in 1994. at blijkt uit de financiële ïrtaling van het program- e k, die gisteren is gepresen- erd door de programma- jmmissie. De commissie jemt het verkiezingspro- ramma op grond van deze «rekeningen „politiek haal- ;^ar". De belangrijkste wen- van de PvdA hebben be- 'ef fekking op kinderopvang, iltuurbeleid en straatver lichting. Als de kosten voor 'ersii nieuwe beleid in zijn ge sel worden verhaald op de jrgers, dan moeten de ge- .eentelijke belastingen en rieven de komende vier A/ar gemiddeld 4,6 procent Sr jaar worden verhoogd. 1 De PvdA maakt daarbij de kanttekening dat de huur ders en eigenaren van goed kope woningen moeten wor den ontzien. Voorgesteld wordt de verhoging voor huurders van woningen met een waarde van 60.000 gul den te beperken tot 2 pro cent. Eigenaar/bewoners van huizen met een waarde van 240.000 gulden zouden met de sterkste stijging wor den geconfronteerd: 6,8 pro cent per jaar. „Een dergelijke verhoging blijkt een haalbare kaart. De gemeente blijft dan binnen de wettelijke normen die gelden voor belastingen en tarieven. Maar deze oplos sing heeft zeker niet de eer ste voorkeur van de pro grammacommissie. Het strookt ook niet met het ver kiezingsprogramma. Daarin staat wel dat een lastenver hoging de komende jaren onontkoombaar is, maar we vinden dat er ook geld moet vrijkomen door beleidsom buigingen en door ervoor te zorgen dat er extra geld van het Rijk binnenkomt", aldus ex-voorzitter van de afde ling en programmacommis sielid G. van den Bergh. „De fractie moet bepalen hoe die verdeling precies moet zijn. Het is ook niet aan de pro grammacommissie om te be palen of de lastenverhoging moet worden gerealiseerd door stijging van de onroe- rend-goedbelasting of bij voorbeeld door het reini gingsrecht drastisch te ver hogen". „Vergeleken met andere grote steden staat Leiden nu op de zestiende plaats als het gaat om de hoogte van de lasten. Het zit er dik in dat die andere steden ook over gaan tot lastenverzwaring. Want die worden ook gecon fronteerd met meer huisvuil en achterstallig onderhoud aan rioleringen", aldus P. Bordewijk, thans wethouder van financiën. „Leiden moet in elk geval niet verreweg de duurste stad van Neder land worden", voegt Van den Bergh eraan toe. Subsidies Lijsttrekker H. van Dongen benadrukt dat de PvdA hoopt dat zoveel mogelijk geld kan worden binnenge bracht door subsidies van het Rijk. „Maar het pro gramma zoals het er nu ligt vinden we politiek haalbaar. Wij zouden dit te verdedigen vinden, omdat op ons ver langlijstje heel veel zaken staan waarvan we vinden dat die ook moeten gebeu ren. Het zal een belangrijk onderdeel worden van de discussies met andere partij en. De VVD heeft bijvoor beeld al laten zeer terughou dend te staan tegenover las tenverzwaring, die wil niet verder gaan dan het uiterst noodzakelijke", Bij de berekeningen is uitge gaan van „reeële schattin gen" van bedragen die nodig zijn om de beleidsvoorene- mens te kunnen uitvoeren. „Met deze bedragen kan het", zegt Van den Bergh. „Je kunt de bedragen opho gen, het is de vraag hoeveel je ervoor over wilt hebben", merkt Van Dongen op. Uit het financiële overzicht blijkt dat de voorstellen voor nieuw beleid die worden ge daan in het progranjma een verhoging van 13,2 miljoen gulden met zich meebrengen in 1994 ten opzichte van 1990. Bijna vier miljoen is al openomen in het meerjaren- beeld. Verder wordt al uit gegaan van 1,5 miljoen sub sidie, grotendeels voor de uitbreiding van kinderop vang. De PvdA wil in totaal in 1994 2,7 miljoen meer uit geven aan instellingen voor H. van Dongen: „Programme is politiek haalbaar". FOTO: TEJO RINGERS kinderopvang. Ontwikke ling van de werkgelegen heid kost 1 miljoen, onder wijsvernieuwing 7 ton, ge scheiden inzamelen van huisvuil 5 ton en vervanging van de straatverlichting 9,5 ton. Voor een aanzet tot een nieuw cultuurbeleid moet in 1994 1 miljoen meer worden gereserveerd dan nu het ge val is. Voor uitvoering van de onlangs door de gemeente vastgestelde cultuurnota is zestien miljoen gulden no dig, hebben ambtenaren be rekend. „Onze verlangens komen niet helemaal over een met die nota", zegt Van den Bergh daarover. Voorschoten betaalt niet voor fietstunnel LEIDEN/VOORSCHOTEN Voorschoten zal de helft van het fietsgedeelte van de Vink- tunnel niet betalen. Burge meester en wethouders van Voorschoten zullen dit aan het Leidse college meedelen. Leiden acht het op basis van een zogenaamd „herenak koord" reëel, dat de helft van het fietsgedeelte ten laste zou komen van Voorschoten. B en W van Voorschoten ontken nen echter het bestaan van dergelijke afspraken. LEIDEN/DEN HAAG Het Nederlands Verbond van On dernemers in de Bouwnijver heid verwacht dit jaar een toe name van het aantal arbeids plaatsen in de bouw. Dit blijkt uit een enquête, waaraan 379 bouwbedrijven in Zuid-Hol land hebben deelgenomen. Per 1 januari hadden de deelne mende bedrijven een perso neelsbestand van 1561 werk nemers. Dit jaar wordt een toename met 97 arbeidsplaat sen verwacht. In de Leidse regio deden 66 bedrijven aan het onderzoek mee, die een toename van de werkgelegenheid verwachten. In de Haagse regio wordt een stijging met 7,4 procent ver wacht. In totaal hadden de vijftig bedrijven uit de Haagse regio, die aan het onderzoek deelnamen, 2136 deelnemers in dienst. Men verwacht dat er dit jaar 159 arbeidsplaatsen bij komen. Het grootste deel van de omzet werd in de Haagse regio gerea liseerd in de sectoren onder houd/klanten werk en renova tie/restauratie. In de woning bouw werd veel minder omge zet. Deze tendens geldt voor heel Zuid-Holland. Toxicologie gaat mogelijk samenwerken met Rotterdam LEIDEN De sectie hu mane toxicologie van de medische faculteit in Lei den gaat mogelijk samen werken met de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Besloten is het onderwerp te bespreken tijdens het eerstvolgende overleg tus sen beide universiteiten. Daarmee is de onrust binnen de sectie, die zich bezighoudt met de gevolgen van gif in het menselijk lichaam, verdwe nen, vertelt woordvoerder R. Krul van de faculteit. De on rust was ontstaan nadat be richten over opheffing het ze ven man tellende personeel ter ore waren gekomen. De sectie nam direct een advocaat in de arm die in een brief om duide lijkheid vroeg. Gisteren had een gesprek plaats tussen de faculteit en de sectie. „De sec tie reageerde verheugd op het idee voor samenwerking De kou is van de lucht", aldus Krul, die zegt dat samenwer king bijvoorbeeld kan bestaan uit het gezamenlijk uitvoeren van een onderzoeksproject. S bijdragen van: nk Buurman, Mar- van Beek, Janet van c, Erik Huisman, lolf Kleijn en Ellen e oocriet (1) dj, 7 -wethouder Jan den 'ur\ is op hardhandige wijze iet Leiderdorpse college burgemeester en wethou- verwijderd. Als aasgieren ten de raadsleden van de I, de PvdA er. D66 zich open maandag tijdens de .^^vergadering op de do- klassieke talen om hem lolitieke vlees van het li- m te scheuren. Een motie wantrouwen, gebaseerd lel zeer povere argumen- naakte een eind aan het jrtfcudersbestaan van Den ■H. Het leek er veel op dat in alles werd aangesleept Jan den Boeft in een ec|d daglicht te stellen. Hij tijdens de beruchte verga- 'Pig van de Belangen vere ng Verbreding Rijksweg ip 31 januari de raadsle- ^pebben geschoffeerd, hen o ^jmatie hebben onthouden, Tiad ze kortom in hun 9 gezet. Het ontbrak er Bffnaar aan dat de gemeen- |d met getuigen kwam ragen die met eigen ogen telen gezien dat de wethou- (jjj^en hondje had geschopt, ambtenares had afge- wd of al fietsend bijna foetganger omver had ge il. Het liefst hadden ze de tendemocratische be sman ter plekke van Brij beschuldigd en hem Jnd op het plein voor het tentehuis op de brandsta- nlezet, zo leek het maan- vond. Oocr/et (2) urlijk valt Den Boeft wel JSjen en ander te verwijten, n/ibptreden was soms eigen- jg, hij gaf raadsleden wel "het gevoel dat hij ze niet baal serieus nam. Maar je sryi'je afvragen of de raads- tt niet beter verdienen. )Ppalen van de raadsleden pin op 31 januari pijnlijk net licht. Het leek er op ze toen pas beseften dat Waterstaat van plan is de Weg A4 te verbreden, teling werden ze wakker bud door hun eigen kie- een plezierige droom I wreed verstoord. Ze ien met hun mond vol en toen ze voor het eerst den hoe de bevolking de verbreding van de gdveg denkt. Al die tijd len ze hun wethouder zijn gang laten gaan. Op zijn zachtst gezegd zou je kunnen spreken van een gebrek aan belangstelling. En zo kan het gebeuren dat informatie eerder bij groepen terecht komt die er kennelijk wel in geïnteresseerd zijn. Toegegeven, zoiets mag niet gebeuren en de wethouder had beter moeten weten. Maar Jan den Boeft was niet te beroerd om het boetekleed aan te trekken. In de gebrui kelijke fraaie bewoordingen, niet gespeend van enig thea traal effect verklaarde hij een openbare kastijding beter te hebben kunnen verdragen dan de politieke onttakeling en vernietiging. Maar feitelijk waren het de raadsleden die niet beter verdienden de raadszaal te worden uitgeran- seld, om vervolgens met pek en veren besmeurd in het dorp te worden rondgedragen. Wild „Loslopende katten, buiten het tuinseizoen, zullen wor den afgeschoten, daar zij als wilde katten beschouwd wor den". Het lijkt een wat mid deleeuwse mededeling, maar het is dus gewoon een passage uit de nieuwste Oostvlietkoe- rier, het orgaan van voor de leden van tuinvereniging Oostvliet in Leiden. Een club die juist zo vooruitstrevend leek, vooral sinds de benoe ming van mevrouw Van de Voord van tuin 102 tot voor zitster. Ze is, zowat een jaar na haar benoeming, al aardig gewend in het mannenwereldje dat die van de moestuinen nu eenmaal is. Maar af en toe kan ze zich nog zeer verwon deren over de streken die haar troepen uithalen. Zoals deze week, toen ze de Oost- vlietkoerier onder ogen kreeg en de bewuste passage las. „Het staat er vreselijk cru, het heeft me erg verwonderd", geeft zij heel eerlijk toe. En ze legt het verband met het „vervelende voorval" dat dit voorjaar plaatshad. De ja ger die een vergunning heeft om in het gebied rond de Oostvlietpolder te jagen, schoot per ongeluk een kat af van een van de tuinders. „Het ging per ongeluk, de jager dacht dat het een wilde kat was", vertelt Van de Voord. De mededeling in het club blad is „een serieuze waar schuwing. Katten moeten bin nen worden gehouden of aan gelijnd zijn, want anders schiet de jager hem misschien af. Die man ziet uit de verte niet het verschil tussen tam me en wilde katten". En wilde katten, die zijn er nog wel: „Ik heb er deze win ter toch wel vier, viif gezien", aldus Van de Voord, die best begrip heeft voor de actie van de jager: „Zijn redenering is weer dat die wilde katten nes ten leeghalen". De goede man hoeft vooralsnog dus nog niet voor zijn leven te vrezen. Als niemand hem althans voor een wilde aap of dolle stier aanziet. Dweilen Het moeten wel heel, heel bij zondere fototentoonstellingen zijn, die vanaf 31 maart in Rijksmuseum voor Volken kunde worden gehouden. De fototentoonstellingen die „In dia; heimwee naar Benares" en „Senegal, houtjesa van God" zijn gedoopt. Kijk, dat een fototentoonstelling of een andere belangwekkende be zienswaardigheid aangekon digd wordt is normaal. Een must eigenlijk voor een instel ling die zich opwerpt tot gees telijke verrijking van het volk. Maar wat er vrijdag op de re dactionele burelen binnen- denderde mag gerust over weldigend worden genoemd, zeg maar „overdone". Niet minder dan zeven enveloppes vonden hun weg naar de post bus, om in achtvoud kond te doen van de aanstaande foto tentoonstellingen. Bij twee dezelfde berichten frons je je wenkbrauwen nog niet. Bij drie begin je het raar te vinden zoveel aandacht te krijgen. Bij vier berichten voel je nattigheid. Bij acht be gin je te denken aan dweilen met de kraan open. Deze toevloed aan berichten doet vermoeden dat beide tentoonstellingen niet aan de aandacht mogen ontsnappen. Maar dan nog is het wat over done. Tevens doemt het on waarschijnlijke denkbeeld op dat Volkenkunde nogal goed in de slappe was zit. Vanuit dat oogpunt bezien is het te hopen dat geen goedbedoelen de subsidieverstrekker of sponsor op dermate overwel digende wijze bedacht wordt met informatie. Verstrekker c.q. sponsor zouden ook op de slappe was-gedachte kunnen komen. En gaan denken dat Volkenkunde van gekkig heid Maar zo is het dus niet. Vol kenkunde baadt niet in goud en dukaten a la Oom Dago- bert. De diverse afdelingen bij Volkenkunde zijn alleen een beetje slecht op de hoogte van wie wat stuurt. „Zal niet meer gebeuren", belooft een voor lichter, als gewezen wordt op de vorstelijke informatievoor ziening. Gelukkig, bijna was het museum van naar „arme" voetstuk gevallen. Duwen Dat de Leidse binnenstad geen paradijs is voor de brandweer is bekend. Smalle stegen en paden maken het de spuitgasten nogal eens moeilijk om snel bij branden aan te komen. Maar ruim tien minuten wachten op een dub- belparkeerder op de verder niet eens zo smalle Apothe- kersdijk gaat wel erg ver. Gro te risico's bracht dat niet met zich mee. Het ging om techni sche hulpverlening. Aangeno men mag worden dat als er wel een flinke brand is zo'n auto zonder veel omhaal in de gracht geplompt wordt. Je zal maar in een brandend huis op hulp wachten. FOTO: TEJO RINGERS Doorgebrand Aanstaande woensdag wordt begonnen met heiwerkzaam heden voor het project Cen traal Wonen aan de Herensin gel. Dat heeft enige voeten in de aarde en dus attendeert de gemeente de omwonenden op de start. Uit het gemeentlijke schrijven blijkt dat het om een heikele zaak gaat. Na de introductie wordt al gauw gepraat over „Preventieve maatregelen met betrekking tot eventuele schade". Dat moet bij de om wonenden een zwak lampje hebben doen ontbranden. Er wordt een fundering aange bracht. Een garantie dat daar bij geen schade wordt aange richt, zo staat er nadrukkelijk, zit er echter niet in. Het lampje bij de omwonen den zal bij het volgende stuk je, over schade en claims, een stuk helderder zijn gaan bran den. „Volgens de Nederlandse wetgeving moet u zelf aanto nen dat u schade hebt geleden en vervolgens moet u de (hoofd)aannemer aansprake lijk stellen", zo laat de ge meente weten. Bij de omwonenden die de daarop volgende zin „Dit is Aannemingsbedrijf Marei uit Katwijk" moet de lamp ac- cuut zijn doorgebrand. Of zouden zij Marei niet kennen van dat bord langs de Ples- manlaan?. Die stellage met drie maal erop „Wij bouwen hier uw kantoor" dat na de storm in zeer deplorabele toe stand ligt te liggen in de sloot Afschrijven Het is niet aan te raden om in de politiek erg je best te doen. Neem Alkemade. Algemeen bekend is het door het Alke- madese CDA-bestuur op raad selachtige wijze wegwerken van het actieve raadslid Joop Kret. Hij werd simpelweg niet op de kieslijst gezet. De oner varen, protestantse kroon prins Jac. Verwey moest op de lijst gefriemeld worden. Kret is ook protestant en sa men met Nugteren en Nagte- gaal dreigden de protestanten de katholieke CDA'ers te overvleugelen en dat mag niet in het overwegend katho lieke Alkemade. De zwaar teleurgestelde Kret mijdt fractie- en commissie vergaderingen. Tijdens een vergadering van de commissie financiën werd onlangs een advies behandeld met be- trekkking tot afschrijven op grond. In september had Kret 'namelijk aan wethouder Luuk Beelen voorgerekend hoeveel voordeel de gemeente dat zou opleveren. Kret wilde een waarde toekennen aan gemeentegrond en een deel wèl en een deel niet afge schreven. Toen het bewuste ambtelijke advies eindelijk uit kwam, was Kret er dus niet om zijn voorstel te verdedi gen. De zaak bleek geen dis cussie waard. De CDA-com- missieleden zwegen en Frans Schoonderwoerd (PvdA) anders altijd een voorstander van financiële goocheltrucs zat erbij en keek ernaar. Ge deeltelijk afschrijven op grond was volgens het ambte lijk advies „nauwelijks inter essant". Curieus is de wijze waarop de ambtenaren met goedkeuring van wethouder Beelen tot die conclusie kwa men. Als voorbeeld gold de ondergrond van het gemeen tehuis: 2437 vierkante meter. „Te activeren: 2437 vierkante meter 4,50 per vierkante meter is 10.966,50. Rentekos ten per jaar zonder afschrij ving: 8% van 10.966,50 is 877,32", zo rekenden de heren ambtenaren. Inderdaad, een lachertje en nauwelijks inter essant. Maar was het niet zo dat onlangs een deel van het gemeentelijke terrein naast het gemeentehuis aan bouw ers van luxe villa's werd aan* geboden voor „maar" ƒ450,- per vierkante meter? LEIDEN De christelij ke basisschool Het Gal joen verhuist in december naar een nieuw gebouw aan de Munnikenstraat. De eerste paal van de nieuwbouw wordt op vrij dag 16 februari om een uur geslagen door A. Ver snel, oud-voorzitter van de protestant-christelijke schoolvereniging. De school was jarenlang ge huisvest in twee gebouwen aan de Oosterstraat en de Munnikenstraat. Afgelopen zomer is de school aan de Munnikenstraat afgebroken om plaats te maken voor de nieuwbouw. Alle 220 leerlin gen krijgen nu les in het ge bouw aan de Oosterstraat, waar een noodlokaal is bijge plaatst. Het Galjoen krijgt een nieuw onderkomen omdat het uit 1923 stammende schoolgebouw in zeer slechte staat verkeert, aldus directrice F de Reede van Het Galjoen. Over de nieuwbouw, die zo'n anderhalf miljoen gulden kost, is bijna zes jaar onderhandeld. De nieuwe school telt zeven per manente en twee semi-perma- nente lokalen. Het schoolgebouw aan de Oos terstraat wordt na de verhui zing voor het grootste gedeelte afgebroken. Twee lokalen blij ven bestaan. Daarin wordt de stichting Welzijn Zeehelden buurt ondergebracht, die nu is gehuisvest in een klein pandje tegenover de school. „Dat is alleen maar een keuken met een ruimte erachter. Het is echt een tijdelijke oplossing", vertelt L. Ploeg van de ge meentelijke directie welzijn. Activiteiten worden daar, in de school of in het gebouw van de speeltuinvereniging gehou den, vertelt ze. „Er is al heel lang vraag naar een grotere ruimte". In de Zeeheldenbuurt is sinds drie jaar een buurt werkster voor twintig uur in de week werkzaam. „Normaal is er personeel voor minimaal tachtig uur, maar de Zeehel denbuurt wordt gezien als een dependance van buurthuis De Mirt", vertelt Ploeg. „Dat blijft ook zo". De verhuizing naar het „nieuwe" buurthuis staat gepland voor de zomer van 1991. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt dè krant de eerste twee weken gratis. VY.uW'sC'ïUO Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. maand (automatisch betalen) f24,85 kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de EHBO-kit naar. Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar g Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag. UNü £eidóc(2owumt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13