[ockeycoach Bianchi geen buitenbeentje oetballerlei k Zoenen ïldschieter Kok wil snel •eer weg uit dam wereld PAC 2T SaidóaQowia^t ZATERDAG 10 FEBRUARI 1990 PAGINA 11 II rerandering Dynamo Berlin jRLIJN Dynamo Berlin, de Oostduitse voetbalclub winterstop die tot eind februari loopt, onder een ande- litkomen. Dit om aan te geven dat alle banden met de i Staatsveiligheidsdienst (Stasi) verbroken zijn. Inmid- vamen als Allemania, Olympic en Fortuna Berlin ge- ynamo Berlin, een van de rijkste en succesvolste Oost- ztbalclubs, was een onderdeel van de Dynamo sport- tijn geld voornamelijk van de Stasi ontving. ast schoeisel voor spits Vialli Gianluca Vialli, spits van Sampdoria en het Italiaanse voetbalelftal, zal alleen nog maar op speciaal ontwor men kunnen voetballen. De aanvaller kampt al meer 'dan een jaar met een voetblessure. Eind december brak hij zelfs de rechtervoet. Sindsdien loopt hij in het gips. Vialla liet zich in Barcelona onderzoeken. De conclusie was dat hij een aangebo ren afwijking aan zijn voeten heeft, die de kans op breuken sterk vergroot. Op aanraden van een Spaanse specialist en de arts van het Italiaanse team laat Vialli nu schoenen ontwerpen. Roemeense bondscoach hoopt op westerse invloeden BUKARESTDe Roemeense bondscoach Emerich Jenei denkt dat het voetbal in zijn land zal profiteren van het openstellen van de grenzen. Volgens de 53-jarige trainer hebben clubs in Roemenië nu eindelijk de kans tot professionalisering. De vroe gere coach van Steaua ziet vooral grote voordelen in de moge lijkheden spelers naar het buitenland te laten vertrekken. „Mijn spelers zouden er alleen maar beter van worden. Als bijvoor beeld Gheorgi Hagi inderdaad naar Italië vertrekt, zal hij daar constant op de toppen van zijn kunnen moeten spelen wil hij zich waarmaken. Dat betekent dat hij sterker wordt, ook men taal, en dat de andere spelers in het nationale team daarvan kunnen profiteren". Bryan Robson onder het mes MANCHESTER Bryan Robson, aanvoerder van Manchester United en Engeland, is in een Londens ziekenhuis opgenomen voor een hernia-operatie. Volgens Uniteds manager Alex Fergu son zal Robson twee maanden niet kunnen spelen. „De operatie komt voor Manchester United erg ongelegen, maar wij weten nu tenminste wat er met Robson aan de hand is. Wij zullen hem nog een tijdje kwijt zijn.Robson heeft sinds december de laatste negen wedstrijden van Manchester United gemist. Het is vrijwel zeker dat de aanvoerder zal ontbreken bij de vriendschappelijke wedstrijd tegen Brazilië op 28 maart in het Wembley-stadion. Klaus Allofs wil niet in selectie BORDEA UX De 56-voudige international Klaus Allofs heeft de Westduitse voetbalbond laten weten niet meer in aanmerking te willen komen voor de nationale ploeg. Allofs, die sinds 1986 m Frankrijk speelt, heeft op 31 maart in 1988 tegen Zweden zijn laatste interland gespeeld. Als gevolg van een knieblessure was hij daarna niet meer inzetbaar. De 33-jarige Allofs baseerde zijn beslissing op medische adviezen. door Frank Werkman Bobby Robson heeft de knuppel weer eens in het hoenderhok gegooid. De Engelse voetbalbondscoach heeft zich deze week als eerste WK- deelnemer een kritisch geluid laten ontvallen over het vieren van een doelpunt. Robson wil dat de spelers van zijn ploeg elkaar in het vervolg niet meer kussen na een treffer. De technische man van het Albion vindt die uitingen van gemoedsontlading ongepast. Niet zo zeer omdat zo n feestje leidt tot een ongewenste onderbreking van de speeltijd. Nee, Robson heeft er een puur zakelijke redenering voor: hij vindt de tekenen van genegenheid niet op zijn plaats, omdat scoren gewoon bij het vak hoort. Daar zijn die goed betaalde voetballers voor aangetrokken, vindt Robson. En hij heeft gelijk. Kussende voetballers, we zijn er zo langzamerhand een beetje aan gewend geraakt. Zeker van die Latijnse types met zo'n licht ontvlambaar karakter. Die kussen te pas en te onpas na een hoogstandje op het veld. Ook Oosteuropeanen willen een ploegmaat, die net het net heeft gevonden nog wel eens vol op de mond zoenen. Een blijk van sympathie, dat weliswaar in eerste instantie een emotionele achtergrond heeft, maar waarbij puur zakelijke overwegingen een keiharde rol spelen. Immers, dank zij een doelpunt van zo'n bejubelde teamgenoot kan er niet zelden een stevige premie worden opgestreken. En geld mag dan niet gelukkig maken, het is wel verdraaid gemakkelijk om over een zekere hoeveelheid van dat vermaledijde slijk der aarde te beschikken. Maar even terug naar het WK van komende zomer. De oprisping van Robson zal ook ten burele van de FIFA zijn neergedwarreld. We mogen dan ook ook aannemen dat de een of andere official van de wereldvoetbalbond dezer dagen ook komt met een lijst van verboden gedragingen. In het verleden zijn er al meermalen missives rondgestrooid, waarmee bepaalde activiteiten dienden uitgebannen. Het kussen van elkaar was daar al één van. Ook de jubel tocht langs de tribunes van een door juichende teammaten achtervolgde doelpuntenmaker werd daarbij verboden. De Italiaanse bond maakte ooit een einde aan het plotsklaps bij de azzurrf opduikende fenomeen dat een doelpuntenmaker het eigen shirt uittrok, het kledingstuk ophief, kuste en vervolgens teruglopend naar de eigen helft weer aandeed. Hoe fraai die emotionele uiting op zich ook was, de ontluistering die ontstond als de betrokkene zich deels had ontkleed en daarbij zijn smoezelige interlockje toonde was groot. Maar dat aspect zal slechts een ondergeschikte rol hebben gespeeld. Het verbod zal waarschijnlijk grotendeels zijn uitgevaardigd op aandrang van de shirtsponsors. Die zagen hun merknaam niet pront op de borst van de in close up verschijnende scorer in beeld verschijnen, doch slechts een verfomfaaid stuk textiel. Die soms in zeer fraaie patronen en kleuren vervaardigde lap stof blijkt overigens bij de heren, die zelf miljoenen verdienen met hun balgetrap, nog steeds de aantrekkingskracht te bezitten van de bekende rode lap op een stier. Hetgeen ook leidt tot onthutsende taferelen van op het veld stripteasende sterren, die shirtjes ruilen met opponenten. Hoe grootverdieners klein kunnen zijn! Zou zo'n Ronald Koeman nou echt in zijn luxe, van fraaie lambrizering voorziene slaapvertrek alle geruilde shirtjes boven het bed hebben hangen? Om het uit verschillend ingestelde inbouwspotjes, te dimmen licht daar naar believen over te laten schijnen? Van mij mag eenieder in ziin slaapkamer doen wat-ie wil. Als bepaalde trekjes daarbuiten, en zeker op een voetbalveld maar achterwege worden gelaten. Voetbal kan mooi zijn. Maar laten de heren zich nu eens louter daarmee bezig houden. Een mooie taak voor de scheidsrechter om uitwassen in te dammen. Misschien wordt het tijd om eindelijk eens met die strafbank op Je proppen te komen. Ook voor de doelpuntenmaker, die toch al zo graag het veld wil uitrennen. Laat-ie maar meteen doorlopen naar de strafbank. Kan hij meteen nog een beetje extra nagenieten. En zich desnoods daar nog even uitgebreid laten zoenen. I De sportieve 5 van Rob Bianchi gen een niet-alle- coers. De ex-prof- £r (DWS, FC Am- trad vijf jaar ge- e tot het gilde der rainers (dames lm, heren Kam- i is per 1 mei zelfs ach. „Een blik- ière", weet Bian- niet maalt om de achten vooroorde- 1 ;h, door sommige zal er best scep- jgen mijn komst aangekeken, ja, at interesseert me Pn: „Ik blijf liever gewoon mezelf inds)verschil tussen h hockey is, zo heeft i "titussen ervaren, ook foot als ihenigeen wel igt te denken. „Het aar een hockeyer op irgen over begint, voetbaluitslagen van vond", zo schetst hij bij de Utrechtse iser Kampong die hij het tweede seizoen mische en (vooral) ET tips voorziet. „Ik hockeyer op dit ni- aten meer te leren hoe hij ïoet stoppen. Laat me en, dat weet-ie toch mko beter dan ik", zegt iser'die qua eigen vaar- uschromelijk tekort 3ijejk heb ooit één wed- ispeeld, was geen suc- dat is onbelangrijk, <eeiben ik nog geen bui- ^ésPentreert Rob Bianchi meier op het taktische as pect van het spelletje dat, zo heeft hij geconstateerd, zeker op clubniveau nog wel voor verbetering vatbaar is. „Voor een hockeyer bestaat er niks mooiers dan met de bal aan de stick drie, vier man uit te spe len. Open die trucendoos. En liefst zoekt-ie telkens weer diezelfde vent op. Of dat nu relevant is of niet. Kijk, in hockey val je meestal over rechts aan, forehand makkelij ker dan backhand. Maar is het rechts te druk, loop je dan niet blind vast in een kluwen spe lers, maar verplaats het spel naar links, waar de ruimte is. Klinkt heel simpel, maar is doeltreffend. Dat heet sterk en verzorgd positiespel spelen". Evenwicht Daarbij blijft Bianchi het liefst zo lang mogelijk trouw aan een eenmaal gekozen basis-op- stelling. „Ik ben niet zo'n wis selaar. Geef de spelers graag m'n vertrouwen. Zonder al te vaak met hen in discussie te hoeven gaan. Ik beslis, dat is mijn taak, ik zorg ervoor dat er een goed evenwicht in een elftal zit. Dat de lengte- en breedte-as, horizontaal én ver ticaal, er staat. De juiste men sen op de juiste plaats neerzet ten, dat is het hele eieren eten, de spelers goed op elkaar af stemmen, het teambelang er in slijpen", aldus Bianchi die graag op de door voorganger Hans Jorritsma ingeslagen weg wil voortborduren. „Dit Nederlands elftal zit uitge kiend in elkaar". Bianchi zegt dan ook grote be wondering te hebben voor al het baanbrekende werk dat Jorritsma in de loop der jaren heeft verricht. Het wereld kampioenschap, vanaf komen de maandag in het Pakistaanse Lahore, moet, vindt ook Bian- Niet meer week in, week uit met eenzelfde groep bezig zijn. Het wordt meer een piek-be- lasting". San Siro Als ex-topsporter weet Bianchi wel met dergelijke spanningen om te gaan. Goede herinnerin gen bewaart hij vooral aan zijn jaren als linksachter bij de „Lieverdjes" van FC Amster dam. „We hebben nog eens de kwartfinales van de UEFA Cup gehaald. Eerst naar Malta, toen Fortuna Düsseldorf en Inter Milaan. Tegen Mazzola, een gentleman-voetballer, en Facchetti, de eerste scorende linksback. We wonnen daar in dat machtige San Siro-stadion, tjonge, wat een ervaring was dat. Ik voelde me vele maatjes groter. En we hebben daar nog gelachen. Kregen we een strafschop tegen, heel dubieus. Van Taylor, dezelfde man die in 1974 ook de WK-finale tus sen West Duitsland en Neder land had gefloten. Loopt Jong bloed naar die scheidsrechter toe en zegt: „U maakt weer de zelfde fout". Waar gebeurd". Bianchi, op zijn praatstoel, vervolgt: „We werden tenslot te uitgeschakeld door FC Köln. Een jaar later verkocht Dé Stoop de hele voorhoede, Van der Lem, Meijer, Nico Jansen. Tot zo ver de jeugd herinneringen van Bianchi die deze week een „reuze aardige" brief van Stoop ontving. „Om me te feliciteren, ja, ik heb het altijd heel goed met die man kunnen vinden". Bianchi was overigens zelden of nooit uit blinker bij FC Amsterdam. „Ik was een modale voetballer, maar die moet je er ook bij hebben, hè. Als ik achter Jongbloed een bal van de lijn kopte, was dat ten minste net zo belangrijk als die spits die de hele wedstrijd niets heeft laten zien en in de laatste mi nuut er toch nog een doelpun- tje inprikt". Bekakt Na zijn actieve voetbalcarrière werd Rob Bianchi trainer bij de Amsterdamse voetbalclub JOS („Daar is ook Rinus Mi- chels begonnen") en vervol gens de zaterdag-amateurs van Huizen. Door zijn vrouw, ex- international Marjolijn Gouka, kwam Bianchi toen al regel matig op een hockeyveld. „Ik vond het altijd al een prima sfeertje. Nee, helemaal niet be kakt, maar beschaafd, dat is het juiste woord. Ik voelde me er meteen thuis, het is een veel reëler wereldje dan het voetbal, zonder achterklap. Bij Kampong zou het absoluut niet op prijs worden gesteld wanneer ik voor de dug-out zou gaan lopen schreeuwen en uit mijn bol zou gaan. Al ben ik daar ook niet het type mens naar, hoor", lacht Bianchi die als conditietrainer bij de da mes van Hilversum zijn hoc- key-toekomst startte. „Zo ben ik er in gerold", zegt de gymleraar uit Amsterdam Noord die ooit in Zeist te licht werd beoordeeld voor het di ploma van de cursus Coach Betaald Voetbal. „Anders had ik nu ergens bij een eerste-di- visieclub rond gelopen mis schien. Op deze manier heb ik mijn revanche gehaald. Want ja, dit doet me best goed, hoor. Of ik in de toekomst ook nog eens in de voetballerij zal te rugkeren? Geen idee, maar zeg nooit nooit. Wie me tien jaar geleden had gezegd dat ik bondscoach van de hockeyers zou worden, had ik ook voor gek verklaard". DICK KIERS s JFOORT Bessel weinig respect "•l»en voor.de bonds- ders van de dam- s E)e 47-jarige zaken- rzamelde voor Ton Is de financiën e WK-tweekamp Tsjizov, nadat de ambond op zijn iet in staat was ge- het gewenste prij- van 200.000 gul- elkaar te schrapen. ntiernam samen met de ootmeesters Genna en Hans Ree actie, jj op een feestje van tal had vernomen van 'men rond de weg-die «Js op weg naar het mpioenschap", de de stichting die ter- het leven werd geroe ide af te leggen. „Het en grof schandaal dat i ute topsporter als Sij- iet datgene kan krij- rop hij recht heeft. De Drbij dat je als organi- een telefoontje kunt van één of andere :er. Je zult daadwer- ;t een koffertje in de grote bedrijven langs [e kans maand in het stad- i Amersfoort op zoek r Bessel Kok zal ech- üdende conversatie te Op die ene dag dat de woonachtige zaken- l plan is de WK-match J Sijbrands en Tsjizov te j^jï, zal zijn tijd even i zijn als hij twee da- de start van de twee een kwartier tijd loven. „Mijn taak is iracht. Het is de be- lat ik mij nu weer ga fen met de schaak- Iverdwijn even geruis- _l ben gekomen", -lp aan Sijbrands kan Norden gezien van zijn Irfnheden als voorzitter *rand Masters Associa- Uji begin 1986 gestichte oor schaakgrootmees- 30 de individuele belan- artigt van professione- ers over de gehele we reld. „Ik doe dit ook voor de persoon Sijbrands, niet voor de damsport", geeft Kok al snel aan waar het hem in hoofd zaak om is te doen. Mens achter schaker Na zijn eerste kennismaking ging Kok zich interesseren voor de 'mens achter de scha ker. De belangenbehartiging van de individuele topsporter was aanleiding voor de oprich ting van de GMA. Kok legt uit: „Schakers zijn in principe vreselijk individualistisch. De relatie tussen de schakers on derling was in die tijd niet goed. Ook de samenwerking met de bond was verre van optimaal. De topschaker had moeilijkheden zijn vak be roepsmatig uit te oefenen. Hij had niets te vertellen bij de or ganisatie van grote toernooien. Er was een gebrek aan interes se voor de individuele topspor ter, wat je overigens ook vaak terugziet bij andere sportbon den. Ik heb daarom met Kas parov gepraat. Ik wilde ze hel pen om zich sterk te maken tegenover de wereldschaak bond". Kok maakte zich vier jaar ge leden bij de wereldschaakfede- ratie niet populair, toen hij, onafhankelijk van deze bond een concurrerend wereldcir cuit van de grond tilde. De grootmeesters konden bij zés toernooien hoge geldprijzen incasseren, dit in tegenstelling tot de reguliere toernooien van de wereldschaakbond. „De topschakers hadden op dat moment niets te vertellen. Ze hadden geen inbreng, geen stem. Er waren te weinig toer nooien. De verdiensten waren, vond ik, veel te laag. Daar moest verandering in komen. Samen met Kasparov, Tim man, Portisch, Nunn en Ljubl- jevic hebben we de GMA op gericht. Op dit moment heb ben zich ongeveer 250 scha kers bij ons aangesloten". Geniale kerel In de schaakwereld weet vrij wel iedere grootmeester en bondsbestuurder wie Bessel Kok is, in de damwereld deed de geboren Amsterdammer pas het laatste half jaar van zich spreken. Volgens Kok zelf is zijn hulp aan Sijbrands echter een éénmalige gebeur tenis. „Ik heb dit voor Ton ge daan, niet voor de damsport. Ton is een geniale kerel, een vriend. Ik was echt razend, toen ik hoorde van de proble men rond zijn partij tegen Gantwarg. Samen met Genna Sosonko en Hans Ree hebben we de schouders eronder ge zet. Wij zijn met zijn drieën verantwoordelijk geweest voor het totstandkomen van deze WK-match. Anders had er waarschijnlijk geen tweekamp plaatsgevonden. Maar dit is één keer, er komt geen vol gende keer. Er moeten nu wèl genoeg mensen te vinden zijn, die hetzelfde als wij kunnen realiseren. Men zal er ook bij de bond toch wel iets van heb ben geleerd". Intellectuele hoogvlie gers De stelling als zouden denk sporten een te geringe publici taire waarde hebben voor sponsoring, omdat het spel al leen door „kenners" interes sant wordt gevonden, is vol gens Kok allang een achter haalde bewering. „Schaken is geen spel voor intellectuele hoogvliegers. Als je ziet welke mensen in hoofdzaak naar een toernooi komen kijken, dan is dat de sociale middenlaag van de bevolking. Het zijn echt niet alleen de rijke lui, die aan schaken doen. Het is een prachtig spel, waarin twee in dividuen zonder hulp van wie dan ook, de tegenstander pro beren slimmer af te zijn. Er komt geen geweld bij kijken en het is daarom ook sociaal gezien een zeer interessant spel". „Het schaken in Nederland gaat een grote toekomst tege moet. Voorwaarde is wel dat je een goede schaker in huis moet hebben en die hebben we met Jan Timman. Ik ben ervan overtuigd dat de match van Timman tegen t Karpov voor een geweldige aantrek kingskracht zorgt. Dat is het verschil met landen als België, Westduitsland en Frankrijk. Die ontberen een topper, zodat de groei daar nog niet op gang is gekomen. Ik weet zeker dat er op scholen meer geschaakt gaat worden na die partij van Timman-Karpov. Dat geldt ook voor deze dampartij van Sijbrands-Tsjizov. Mits de bond daar natuurlijk op in springt. Het gaat niet vanzelf". pioen worden. Want het gaat niet om mij, het gaat om het Nederlandse hockey". Ellebogenwerk Waarmee maar gezegd wil zijn dat Rob Bianchi zich geen „streber" voelt. „Ik heb wel ambities, natuurlijk, wie niet? Maar ik wil niet ten koste van anderen op een bepaalde plek komen. Ik ga niet over lijken, nee, nooit, ik houd niet van el lebogenwerk. Neemt niet weg dat je de kansen, die je krijgt, wel moet grijpen. Want zoiets als dit, dat overkomt je maar eenmaal in je leven", aldus de inwoner van Huizen die door Paul Litjens, bestuurslid tech nische zaken van de KNHB, werd benaderd. „Ik was aan vankelijk in beeld voor Jong Oranje, maar toen Hans opeens met die storing door het beeld kwam, vroeg Paul mij of ik interesse had bonds coach te worden. Maar denk je nou echt dat ik heb zitten ho pen „als Paul mij maar belt, want anders stort mijn hele wereld in", 'nee hoor. Ik heb nog nooit ergens gesolliciteerd, als ze je willen hebben, komen ze vanzelf wel naar je toe". Bessel Kok (links) was één van de organisatoren achter de damstrijd tussen Tsjizov (midden) en Sijbrands: „Je moet zorgen dat je het de topspelers naar de zin maakt". F0T0. PERS UNIE Revanche-wedstrijd „In mijn ogen ligt de hoogste prioriteit van een werelddam- bond bij het perfect organise ren van topevenementen. Daar moeten ze zich mee bezig houden. Niet vergaderen over alles en nog wat, maar daad werkelijk iets ondernemen. De bond moet nu al bezig zijn om de revanche-wedstrijd tussen Sijbrands en Tsjizov in kannen en kruiken te krijgen. Je moet zorgen dat je het de topspelers naar de zin maakt. Geld in re gionale toernooien stoppen heeft geen zin als het aan de top nog niet goed voor elkaar is. Je werkt van boven naar beneden". „Het zou voor de Nederlandse bond een ramp zijn als een man als Sijbrands besluit om met dammen te stoppen. Dat heeft meer nadelige invloed dan dat een regionale club plotseling vijfhonderd leden zou verliezen. Geld steken in een lager niveau of in de jeugd is van latere zorg. In mijn ogen begin je niet aan de basis te werken, maar aan de top van een onderneming. De top- dammers zijn de ambassadeurs van de damsport. De uitstra ling naar beneden komt van zelf. Daar moet je later op in springen. Zo zal de dambond ook moeten reageren op al die mensen, die plotseling willen gaan dammen". Anders dan in de schaakwe reld voelt Kok zich tussen de damgrootmeesters allerminst thuis. „Dat is een gevoelskwes tie. Ik ben blij dat mijn werk hier af is. Ik voel me niet pret tig tussen deze mensen. Ik heb de indruk dat de bond hele maal niet zo blij is geweest met mij. Ik heb het tegendeel in elk geval nog niet gemerkt. Ze kijken nogal vreemd tegen mij aan. Het respect ontbreekt, maar ze zullen verder geen last van mij hebben. We heb ben notabene 10.000 gulden moeten betalen om dit te mo gen organiseren, terwijl de bond daar zelf niet toe in staat was. Van de damgrootmeesters zelf heb ik al wel positieve i acties gehad". Tot slot verbaasde Kok zich toch ook een beetje over het besluit dat Tsjizov en Sijbrands namen over de gelijke verde ling van het prijzengeld, onaf hankelijk van verlies of winst. „Ik zou het anders hebben ge daan, maar je mag aannemen dat Sijbrands en Tsjizov geen onverstandige mensen zijn. Mijn mening daarover is van geen enkele waarde. Mijn taak was dat bedrag binnen te ha len, nu laat ik het verder aan de dammers over". chi, een waardig afscheid voor zijn studie-vriend (beiden stu deerden aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam) brengen. „Ik hoor nu van allerlei kanten: „Je FOTO: PERSUNIE zult wel hopen dat Nederland daar in Lahore wat minder presteert". Wat een onzin, zeg. Omdat ik het dan gemakkelij ker zou krijgen soms? Welnee, ik hoop dat we wereldkam- Bianchi dankt zijn in record- tempo verkregen goede naam aan de opvallende successen die hij met de dames van Hil versum en de heren van Kam pong behaalde. „Ik heb daar lekker gewerkt, ja. Ik vind het dan ook best jammer om bij Kampong weg te moeten gaan. Een fantastische club, met al leen maar reuze aardige men sen. Die sfeer zal ik best mis sen, straks als bondscoach. Dan ben je toch wat afstande lijker bezig met praten, luiste ren, oriënteren en organiseren.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11