Sterke man blijft impopulair; CRI moest brein achter aids-floppy laten lopen Gebruik van anticonceptie aanzienlijk doelmatiger vermoeidheid veroorzaken Storm kan depressies en AbvaKabo wil gesprs over organisatie WV SOCIOLOOG PROMOVEERT OP 'GEZAG IN NEDERLAND'; 'mssmüa ra BINNENLANE ftüdóeGomant t VRIJDAG 9 FEBRUARI 1990 PAGIli UTRECHT Gemeten naar het aantal ongeplande zwangerschap pen is het gebruik van anticoncep tiemiddelen in Nederland de laatste twintig jaar aanzienlijk doelmatiger geworden. Eind jaren zestig waren twee van de drie zwangerschappen van het eerste kind niet gepland, eind jaren zeventig één op de vijf en nu nog maar één op de twintig. Dit is één van de conclusies van een door het ministerie van WVC gesubsidieerd onderzoek naar 'ge- boorteregelend gedrag' in Neder land. Het onderzoek is uitgevoerd door het Nederlands Instituut voor Sociaal Seksuologisch Onderzoek (NISSO). De resultaten zijn van daag bekendgemaakt op een sym posium in Utrecht. Van alle anticonceptiemiddelen is de pil bij vrouwen het populairst. Toch blijkt ruim een kwart van de gebruiksters last te hebben van bij verschijnselen als te dik worden, hoofdpijn en tussentijdse bloedin gen. Dat is ruim twee keer zoveel als algemeen wordt aangenomen. In 85 procent van de gevallen ver dwijnen de klachten of verminde ren ze sterk door met de pil te stop pen. Meer dan driekwart van de ge bruiksters vergeet de pil wel eens. Veel vrouwen weten niet wat ze dan moeten doen; de informatie daarover op de bijsluiters ontbreekt of loopt uiteen. Minder dan de helft van de vrouwen die informatie willen over de verschillende moge lijkheden van anticonceptie krijgt deze informatie van de huisarts. Vaak schrijft die min of meer auto matisch de pil voor. Vrouwen bo ven de dertig krijgen relatief vaak (25 procent) een zwaardere. De waarschuwing niet te roken we gens een verhoogde kans op hart en vaatziekten blijft nogal eens achterwege. Het aantal zwangerschappen en abortussen bij tieners in Nederland behoort tot de laagste ter wereld. Toch worden jaarlijks zo'n 5500 tie nermeisjes zwanger. Bijna de helft besluit tot een abortus. Het percen tage zwangerschappen dat wordt afgebroken is in deze leeftijdsgroep vijf keer zo hoog als dat voor alle vrouwen in de vruchtbare leeftijd. Het NISSO-onderzoek heeft uitge wezen dat ruim 70 procent van de jongeren bij het eerste seksuele contact betrouwbare anticonceptie toepast (pil of condoom). Drie op de tien doen dat dus niet en bij één op de tien blijft ook na de eerste keer het anticonceptiegebruik onder de maat. Ruim driekwart van de jongeren krijgt seksuele voorlichting van één of beide ouders. Meisjes aan merkelijk vaker dan jongens: één op de drie jongens krijgt thuis hele maal geen voorlichting. Meisjes die een abortus hebben gehad nemen minder zelf de verantwoordelijk heid voor anticonceptie. Ze laten zich vaker sturen door bijvoorbeeld hun partner dan meisjes die wel doeltreffend aan anticonceptie doen. Bij hen thuis is het klimaat voor een gesprek over seksualiteit en anticoncptie ook duidelijk afwij zender. Als de pil uit het ziekenfondspak ket wordt gehaald zou dat voor ruim een derde deel van de meisjes het blijven gebruiken ervan belem meren. Vooral voor veel jongere en lager opgeleide meisjes is het zelfs een onoverkomelijk bezwaar. Twijfelaars Eén op de vijf Nederlandse vrou wen tussen de 21 en 40 jaar twijfelt over de vraag 'wel of geen kind'. Gemiddeld duurt dat drie en een half jaar en ruim 30 procent van de vrouwen ervaart het als eeni probleem. Van de twijfelaal schuift tweederde de leeftijd i op ze kinderen willen steeds voor zich uit. Dat leidt bij bij helft tot klachten als hoofdpij! pressies, buikklachten en r»! ventilatie. In tegenstelling eerder onderzoek dat verbant de tussen twijfel en onzorg\( gebruik van anticonceptie (en een beslissing te forceren), blii het NISSO-onderzoek eerde| tegenovergestelde: ongept zwangerschappen komen juist£ der vaak voor bij twijfelende Defensie schenkt Polen medische instrumenten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ministerie van defensie zal medische ap paratuur ter waarde van 100.000 gulden schenken aan Polen. Het gaat hierbij om chi rurgische instrumenten, rönt- genbeeldschermen en beade- mings- en operatiekamer-ap- paratuur, die afkomstig zijn uit defensie voorraden Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst heeft dit gisteren be kend gemaakt in Utrecht, bij de viering van het bereiken van het hoogste punt van het nieuwe Militair Hospitaal. Dit ziekenhuis, dat 45 miljoen gul den kost, zal op 1 december van dit jaar officieel in ge bruik worden genomen. De fensie zal dan beschikken over een grote polikliniek en een verpleeggedeelte voor honderd patiënten. Het hospitaal wordt gebouwd naast het Acade misch Ziekenhuis Utrecht, waarmee nauw zal worden sa mengewerkt. Naast het Mili tair Hospitaal in Utrecht wor den er nog vijf medische teams van Defensie gevestigd in al gemene ziekenhuizen, ver spreid over het land. De be staande militaire hospitalen in Utrecht en O verveen zullen op termijn worden gesloten. Een deel van de medische appara tuur van het oude hospitaal in Utrecht zal eveneens ter be schikking worden' gesteld voor hulp aan Oost-Europese lan den. DE BILT Volgens oud weerman Joop den Ton- kelaar heeft de storm van de afgelopen weken aan wijsbare effecten op de gemoedstoestand van „Niet iedereen heeft er last van", zegt Den Tonkelaar, „maar vooral kinderen wor den nogal eèns onrustig door de storm. Dat heeft te maken met het dalen van de lucht druk. Doordat die buiten lager wordt dan de druk in je hoofd, moet de buis van Eustachius, je evenwichtsorgaan, een gelij ke luchtdruk realiseren. Dat gebeurt door veel te bewegen. Volwassenen ondervinden daar minder moeilijkheden door". Volwassenen kunnen volgens Den Tonkelaar wel te maken krijgen met onbehaaglijke re acties, zoals spierkrampen, de pressies, concentratiestoornis sen, pleinvrees en vermoeid heid. „Dat kan gebeuren wan neer een storm zachtere lucht aanvoert. Dan treedt het zoge naamde föhn-effect op. Het grensgebied tussen warme en zachte lucht doet het trommel vlies trillen en dat heeft effec ten op je vegetatieve zenuw stelsel, dat onder andere je hartslag en spijsvertering re gelt. Sommigen hebben daar ook last van wanneer een sneeuwbui in aantocht is, maar vermoedelijk heeft dat dezelf de oorzaak. De klachten tre den op voordat zo'n weersver andering zich heeft voltrok ken. Wanneer het activerende effect in de atmosfeer verdwe nen is, zijn ook de klachten over", aldus de oud-weerman. De Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs- en Dienstslachtoffers (BNMO) bestaat 45 jas wordt dit jaar herdacht met een lustrumboek, vieringen in alle afdelingen en als hoogtepui landelijke bijeenkomst in Apeldoorn. Het eerste geld werd destijds bijeengebracht met de 'pi, en steentjesloterij' van de Rotterdamse organisator A. Bergers en acties van filmster Audrei burn. f Britse 'loodmelk' mogelijk weer op Nederlandse markt LONDEN Britse zuivelpro- dukten gemaakt van met lood vergiftigde melk mogen weer gewoon op de markt verkocht worden. Het gaat om 700 ton boter en 1400 ton magere melkpoeder. De partij zal wor den aangemerkt als tweede rangs produkt. Het is niet uitgesloten dat de zuivelprodukten ook op de Ne derlandse markt komen, zo heeft een woordvoerder van de Britse Milk Marketing Board (zuivelraad) meege deeld. De Keuringsdienst van Waren kan de loodhoudende zuivelprodukten alleen weige ren, als die niet aan de eisen van de Warenwet voldoen. De melk was vorig jaar oktober besmet geraakt met lood als gevolg van vergiftigd veevoer. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ambtena renbond AbvaKabo heeft hef tige kritiek op het functione ren van het ministerie van WVC. Leden van deze bond die zelf werkzaam zijn op het departement, hebben een nota en een brief aan minister d'Ancona gestuurd. Ze willen een gesprek met haar over een betere organisatiestructuur. „De toelagen en snoepreisjes voor hoge ambtenaren illustre ren de gang van zaken op WVC", zegt secretaris E. Van der Marck van de afdeling Rijswijk van Abvakabo deze week in het bondsblad 'Aan één'. Het ministerie wordt vol gens hem veel te centralistisch bestuurd, waardoor het contact met de samenleving verloren ■■■■■■11 dreigt te gaan. Van der Marck: „De L gaat naar boven; de on laag ,de afdelingen wajj contact met de samen)! plaatsvond, wordt opgeb Vroeger hadden de uitv# de ambtenaren contact rt organisaties in het velf ligt die bevoegdheid H hoofden en de directeur^ Volgens de secretaris ka|' gesprek met D'Ancona vf derend werken. „In l nieuwjaarstoespraak gè minister aan dat ook zij? op een hogere kwalitei het beleid en van een <f satiestructuur die dat mtf maakt. Dus een mindtf laagde organisatie met vf woordelijkheden die zó mogelijk in de organisatf gen", zegt hij. kende studie van Belgische en Nederlandse socialisten in de jaren 1933-1946. Volgens Jeroen Winkels blijkt dat de democratie in Neder land stevig verankerd is. Voor aantasting van de democrati sche waarden bestaat geen vrees. Kritiek op politici en het parlement is „van alle tij den". In het algemeen geldt dat de belangstellng voor de politiek niet groot is, maar vijftien jaar geleden was dat al niet anders. Enige schommelingen treden overigens wel op. De promo vendus signaleert dat in het begin van de jaren zeventig het gezag van de politieke in stituties enigszins afneemt. Herstel treedt op in de tweede helft dat decennium. In de ja ren tachtig groeien de protes ten weer, maar de aanvaar ding van het parlement loopt geen deuken op. De sterke man blijft impopulair. Winkels voegt geen nieuwe gegevens toe aan de vloed van enquêtes die over Nederland is gespoeld. Wat hij wel deed is de meest representatieve en quêtes tussen 1970 en 1985 aan een analyse onderwerpen en de ontwikkeling van gezagsre laties in kaart brengen. Hoe evolueerde de relatie tussen ouders en kinderen en wat ge beurde er met de relatie tussen burgers en politieke gezags dragers, vroeg hij zich af. De gezagsrelaties binnen het gezin ontwikkelden zich „heel langzaam" tot een vrijere rela tie tussen ouders en kinderen. De trend gaat in de richting van een gelijkwaardige relatie waarin de kinderen van de ja ren tachtig meer te zeggen hebben dan hun leeftijdgeno ten in de jaren zeventig. De promovendus benadrukt dat die trend langzamer gaat dan veel mensen wellicht veron derstellen. Hij spreekt liever van „een zwakke trend". In de beginjaren tachtig open baarde zich juist onder jonge ren „een anti-trend". Ouderen bleven zich liberaler opstellen, maar jongeren gingen traditio neler denken dan in het de cennium ervoor. Dat was ook in 1985, het laatste onder- zoeksjaar van Winkels, nog het geval. Jongeren kregen meer behoudende opvattingen over bijvoorbeeld de opvoe ding van kinderen. De promovendus concludeert dat jongeren over het alge meen toch minder traditioneel denken dan ouderen, maar de afstand tussen beide groepen is in de jaren zeventig en tachtig aanzienlijk kleiner geworden. „Het is wel grappig te consta teren dat de anti-trend onder jongeren zich blijft doorzetten, maar dat bij ouderen van een omslag in het denken geen sprake is". Opleidingen Een verklaring van de trend naar minder strakke gezags verhoudingen binnen tf zin ziet Winkels in de S van het niveau van op| gen. De gemiddelde Neo der is in 1985 beter oj) dan in 1970. In diezelfdet de zette ook de ontki king fors door. Dat is evl merkbaar in het gezin. In de periode tot 1975 1 ontkerkelijking van 1 land parallel aan de <f van liberale, humanistisl socialistische stromingdj dat jaar verminderde dl trekkingskracht van gol sten nog steeds, maar' lauwde ook de aandacK de niet-godsdienstige F beschouwingen. Die I bleef aanhouden tot 198| In algemene zin grot groep mensen die zich if dagelijks handelen niet; een bepaalde richting gjj laat liggen. Die groep,j Jeroen Winkels, wordt k groter en neemt een dui| middenpositie in. l ED VAN TELLlJ DEN HAAG De Cen trale Recherche Informa tiedienst (CRI) heeft in december vorig jaar machteloos moeten toe zien hoe het vermoedelij ke brein achter de zoge noemde 'aids-floppy' en kele dagen in ons land verbleef. De recherche had veel moeite gedaan de man die grote schade aan personal computers heeft aangericht, te ach terhalen maar vervolging bleek niet mogelijk vol gens onze wetgeving. Mede dank zij de Neder landse nasporingen en technische analyse van de floppy is de man, een 39- jarige Amerikaan, nu op gespoord en vastgezet in de Verenigde Staten. Tandenknarsend heeft A. de Groot, expert op dit gebied bij de CRI, het moeten constate ren. Hij wil geen verwijten richting Openbaar Ministerie uiten, eerder richting straf rechtelijk systeem. Maar als het aan hem had gelegen, had ons land wel de gok moeten nemen van vervolging. Niet alleen vanwege alle moeite maar, omdat het een test-case is waaruit jurisprudentie had kunnen voortvloeien. De Groot: „Wat we willen is kennis opdoen en het publiek laten zien dat we wel iets kun nen doen tegen computercri minaliteit. We zijn druk bezig het landelijk aanspreekpunt computercriminaliteit om te bouwen tot een 'help-desk' voor computerfraude: als de politie dit soort zaken binnen krijgt kan ze bij ons terecht voor hulp". De aids-floppy werd medio de cember ontdekt: een diskette met informatie over aids, ver spreid door de PC Cyborg Cor poration uit Panama, die zich schuilhield achter een postbus nummer. Door een zogenoemd interactief programma - vraag en antwoord - kon de gebrui ker vrij simpel bepalen hoe veel kans hij op een aids-be- smetting liep. Wie het programma echter in stalleerde op de harde schijf van zijn personal computer ontdekte na enige tijd de el lende. Het programma hield daar stevig huis in de bestan den. Na negentig keer gebruik raakten de bestanden op de harde schijf zwaar beschadigd. Dat was wel te verhelpen: doodleuk meldde het beeld scherm dan dat je voor een jaar gebruik ('leasing') 189 dol lar moest betalen en voor de gehele 'levensduur' van de harde schijf, geschat op zestig jaar, 378 dollar. In theorie zou er dus een floppy met medicijn bestaan maar daar werd wei nig over bekend, evenals over degene die achter het postbus nummer zat en te zijner tijd zou incasseren. Het venijn zat in de staart. In dit geval was dat de bijsluiter met de beroemde kleine letter tjes: de waarschuwing dat je problemen met je pc zou krij gen als je niet wilde betalen. Maar de onschuldige gebrui ker had de gratis en vrijblij vend toegestuurde diskette op dat moment natuurlijk al geïn stalleerd en zat met de gebak ken peren. De Groot wijst erop dat de aids-floppy geen besmettelijk virus bevatte. Het was een programma gericht op het ver nietigen van gegevens. In Ne derland bleef de schade be perkt. Er zouden nog geen twintig diskettes gecirculeerd hebben onder diverse gezond heidsinstellingen. De vraag blijft echter op hoeveel pc's die zijn diskettes zijn ingelezen en hoeveel kopieën er zijn ge maakt. Bekend is in elk geval dat de aids-specialist Coutinho van de Amsterdamse GG en GD aangifte heeft gedaan van vernieling van bestanden. Door een goede back-up (extra opslag) bleef alles beperkt tot herstelschade. MMMt'lS BNMO jubileert Er moet meer vervoer van de weg naar railtransport en binnenscheepvaart wor den overgeheveld, zo zei minister J. Maij- Weggen van verkeer en waterstaat giste ren bij de opening van dè bedrijfsauto- RAI in Amsterdam. Over enkele maanden komt zij met een concrete aanpak hier voor in deel D van het Structuurschema Verkeer en Vervoer. De bewindsvrouw liep niet alleen rond op de Bedrijfsauto- RAI (open t/m 17 februari), maar nam ook plaats achter een vrachtwagenstuur. FOTO'S: DIJKSTRA SUSKEENWISKE DE BEZETEN BEZITTER GRONINGEN Neder- landers blijven het parle ment aanvaarden als een algemeen besluitvormend orgaan. Een regering zon der Tweede Kamer wordt slechts door weinigen ge wenst. De roep om een sterke man is nauwelijks hoorbaar. Dat was al zo in de jaren zeventig, en dat is in de jaren tachtig niet veranderd. Zo luidt één van de uitkom sten van een onderzoek naar het 'Gezag in Nederland 1970- 1985', dat de socioloog en his toricus Jeroen Winkels uit Maastricht heeft verricht. Vandaag promoveert hij aan de Rijksuniversiteit van Gro ningen. Aardige bijkomstig heid is trouwens dat Annemie- ke Klijn, zijn echtgenote, van daag ook in Groningen promo veert, en wel op een vergelij

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4