r feel animo voor inspraak via de tv lEUWi Verzet tegen overvaller werd vioolbouwer fataal Personeel EZ teleurgesteld in benoeming prof. Geelhoed ?EL Ga nooit op réis zonder de ANWB! v ,vi t é-É Voorlopig geen hogere subsidie premiewoning GENLAND QeidóaQowuvnt VRIJDAG 9 FEBRUARI 1990 PAGINA 3 ;ord inzendingen jc\d Press Photo SRDAM Voor de World Press "ivedstrijd dit jaar is een recordaantal 043 foto's en dia's ingezonden, zeven t meer dan het aantal inzendingen deelnemende fotografen (1280) is eer gelijk aan dat van vorig jaar. Het- voor het aantal (64) landen dat World Press Photo üit jaar voor de 33e keer gehouden. leden tellende jury beoordeelt de van zaterdag tot en met vol- tjveek donderdag in het hoofdkantoor KLM in Amstelveen. Volgende rrijdag worden de prijswinnaars be- Jaar cel geeïst voor vernielen van schilderijen DORDRECHT Tegen de 61-jari- ge Papendrechter A. de J. die er van wordt verdacht in het Dordts Museum 17e eeuwse schilderijen te hebben vernield, is gisteren een gevangenisstraf van twaalf maan den geeïst waarvan zes voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. Ook moet De J. zich twee jaar schikken naar de voorschriften van de reclassering. Officier van justitie mr. J. van Zon sprak van „een barbaarse vernieling van on vervangbaar cultuurbezit". De schade aan de schilderijen be draagt naar schatting meer dan een miljoen gulden. Folder niet eerlijk over risico's wonen Rijnmond ROTTERDAM In de gevarenfolder die de stichting Europoort Botlek Belangen (EBB) de komende weken in het Rijnmond gebied gaat verspreiden, zijn de risico's voor omwonenden van petrochemische bedrijven veel te zwak weergegeven. Dat vindt het ministerie van VROM. De gemeente Rotter dam noemt de tekst bovendien veel te vaag, waardoor omwonenden nog niet weten welk gevaar zij lopen. De folder 'Wat buren moeten weten' wordt in een oplage van 225.000 huis-aan-huis bezorgd in het weste lijk Rijnmond-gebied. De stichting EBB zegt de folder te hebben gemaakt in het kader van veiligheidsrichtlijnen die de overheid heeft ingesteld. Het ministerie van vrom zegt echter dat deze folder met die richtlijn niets te maken heeft. Spaanse ex-consul dwingt rectificatie af AMSTERDAM Het dagblad Trouw heeft van daag een rectificatie geplaatst naar aanleiding van een artikel in de krant van 20 december over de voormalige Spaanse consul in Nederland, R. Jover y de Mora Figuera. Het dagblad was hiertoe ge dwongen na een uitspraak van de rechtbank in Amsterdam in een kort geding dat de oud-consul tegen Trouw had aangespannen. Tevens moet Trouw tienduizend gulden aan Jover betalen als voorschot op een schadeloosstelling. Jover werd in het artikel onder andere beticht banden te hebben met de Baskische bevrijdingsbeweging ETA, han del in wapens, drugs en belastingvrije auto's. Ook zou hij enorme rekeningen hebben achtergelaten bij zijn terugkeer naar Spanje. Mede daardoor werd het aannemelijk geacht dat hij betrokken was de bomaanslagen op Spaanse doelen vorig jaar in Den Haag. VVD terug uit dal DEN HAAG De VVD komt te rug uit het dal. Volgens de jongste gegevens van het onderzoeksinsti tuut NIPO blijkt dat de VVD bij de laatste peiling (29 januari) op 13,5 procent van de stemmen kan rekenen indien nu landelijke ver kiezingen zouden worden gehou den. Eerder deze week scoorde de VVD beduidend lager toen peilingen be kend werden van begin vorige maand. De VVD werd daarbij zelfs voorbijgestreefd door D66. Ook het CDA boekt in de NIPO-enquête winst ten opzichte van de vorige enquête en komt nu op 33,6 pro cent (in september nog 35,3 pro cent). De PvdA lijdt een licht ver-, lies: 31,5 tegen 31,9 procent. Omstreden arts stopt DEN BOSCH De omstreden 66- jarige arts in het Brabantse Veghel stopt voor het eind van de maand vrijwillig met zijn praktijk. Enkele jaren geleden raakten 55 van zijn patiënten besmet met tbc. Daardoor stierven er twee. Bij het overlijden van drie anderen heeft de besmet ting mogelijk ook een rol gespeeld. Een uitgebreid onderzoek heeft geen antwoord gegeven op de vraag wie er verantwoordelijk ge steld kan worden voor de tbc-ex- plosie. Daarom kan de arts juri disch niet worden vervolgd. De be slissing om te stoppen wil volgens zijn raadsman, mr. E. van Slooten, niet zeggen dat de arts de bezwaren erkent die tegen hem zijn inge bracht. VANDAAGi IN HET 1 ^RDAM Burgers a!n via telefoon, tele ven teletekst veel worden betrokken in hun stad Een grote meer van de Neder- bevolking is bereid Üeze elektronische aar mening te geven gemeentebestuur. resultaten van een en- •an de Stichting Maat- en Onderneming en linklijk Instituut voor purs, blijkt dat de be trokkenheid bij de politiek op gemeentelijk niveau uiterst ge ring is. Drie kwart van de on dervraagden zegt zich niet be zig te houden met politieke en bestuurlijke aangelegenheden in hun woonplaats. Bijna ze ventig procent verklaart de af gelopen twee maanden met niemand te hebben gesproken over een lokale politieke kwestie. Daar staat tegenover dat tach tig procent van de onder vraagden bereid is zijn mening te geven, mits die direct bij het gemeentebestuur aankomt. Sinds kort kan dat ook. Daar voor zijn nodig: een televisie, teletekst, een telefoon met druktoetsen en enkele techni sche ingrepen. Op het tv-scherm verschijnt een vraag waarop de kijkers, via de druktoetsen van hun te lefoon, met 'ja' of 'nee' kunnen antwoorden. Eventuele ver volgvragen staan op de ver schillende pagina's van tele tekst, zodat er ook een motiva tie kan worden gegeven. Voor waarde is wel dat een gemeen te beschikt over lokale televi sie. Het enthousiasme voor deze vorm van inspraak is groot, zo blijkt uit de enquête. „De voordelen zijn ook erg groot", zegt E. Keus van de Stichting Maatschappij en Onderne ming. „Je zit lekker in je luie stoel, je hoeft niet een hele raadsvergadering bij te wonen en je kunt meteen reageren. Bovendien wordt direct ver toond hoe de meningen van de burgers zijn verdeeld". De Pijp In Amsterdam zijn vorig jaar al enkele experimenten op dit terrein uitgevoerd. Zo kregen bewoners van De Pijp de mo gelijkheid om via de televisie hun mening te geven over de bestemming van het Heine- ken-terrein. En ook bij de be sluitvorming over de bebou wing van de IJ-oever werden Amsterdammers op deze ma nier om hun opinie g Initiatiefnemer van deze pro jecten is de stichting Interakt, die er om twee redenen mee begonnen is. Medewerker Rens Broekhuis: „Allereerst vinden we dat de overheid niet alleen fatsoenlijk moet be sturen, maar ook fatsoenlijk moet luisteren. De huidige in spraakavonden voldoen eigen lijk niet meer. Wijken waar vijftienduizend mensen wo nen, worden vertegenwoor digd door honderd mensen, vaak ook 'beroepssprekers'. Dat is totaal niet representa tief. Een tweede reden is de efficiëntie. Je kunt natuurlijk ook over belangrijke onder werpen een traditionele, schriftelijke enquête houden, maar dat werkt traag en is vrij kostbaar. Via de televisie gaat het sneller en het kost niét zó veel". Al blijft het een momentopname, nuanceert Broekhuis: „Bovendien is ook dit systeem niet representatief. Niet iedereen heeft teletekst en een telefoon met druktoet sen". Meer mensen PvdA-wethouder Walter Etty is in elk geval zeer te spreken over deze nieuwe vorm van inspraak. „Het is een mogelijk heid om veel meer mensen te betrekken bij de lokale poli tiek. In een normale procedu re reageert hooguit vijf pro cent van de burgers. Bij deze vorm is dat vele malen hoger". Etty is niet bang dat 'de straat' te veel invloed zal krijgen op de politieke besluitvorming. Directe inspraak via de televi sie zal de raad niet weerhou den van impopulaire maatre- glen, denkt hij. „De meeste burgers zijn heel redelijke mensen. Wanneer je goed kan uitleggen dat bijvoorbeeld een pijnlijke bezuiniging echt noodzakelijk is, geloof ik dat men dat niet zal afkeuren. Bo vendien kun je een program ma-formule bedenken, waarbij je deskundigen een toelichting laat geven. Dan hoort de bur ger het direct ook van een an dere kant". Ook de gemeente Tilburg heeft plannen om met in spraak via de televisie te be ginnen. Onderwerp is het ste delijke Milieubeleidsplan, waarin onder meer het voor stel is opgenomen auto's gro tendeels uit de binnenstad te weren. „Ik ben heel benieuwd hoe daarop gereageerd zal worden", zegt Broekhuis. Ie dereen is voor harde milieu maatregelen, behalve als men er zelf door wordt getroffen. Een interessante kwestie". Amsterdam gaat in elk geval door met de elektronische in spraak. Al pleit Etty wel voor een selectief gebruik. „Het moet om een belangrijk onder werp gaan. Wanneer je bur gers voor elk wissewasje om een mening vraagt, neemt het animo snel af. Bovendien zijn er in Amsterdam meer leuke dingen te doen". ERIK VAN DER STRUIJS CIER EIST VIER 'ndstichter ■had meer ons op 't oog ïtlAAG De 20-jarige dammer die wordt ver- l,van brandstichting in .jjagse station Hollands ïad ook plannen om het e Centraal Station en *>dam Centraal in de fik een. Deze ontboezeming daags na de HS-brand trein tegenover een die dit als anonieme I aan justitie heeft door bakte officier van justitie 1 Slits gisteren bekend de behandeling van de aak tegen de jeugdige lammer. Na zijn aan- ijke bekentenissen dat e,enige echte dader van iijjoenenbrand was, trok (eren voor de Haagse tink zijn verklaring in. jP het allemaal verzon- 3pe officier achtte zijn echter zonneklaar be- "en eiste daarom een ge- t i vier jaar. giacht van 14 op 15 okto- n'erd Den Haag opge- toen een deel van het aentale stationsgebouw s werd gelegd. Het vuur om zich heenge- dat de brandweer de niet meer konden alen. :mber verscheen in het id Panorama een arti- arin de Rotterdammer de brandstichter port ie. Via het afluisteren telefoon van de betrok- rnalist werd tot arres- yergegaan. Tijdens de >n legde de Rotterdam- n volledige bekentenis hij later herhaalde te- de rechter-commissa- e raadkamer. Zijn ver leek steeds te kloppen s versie in Panorama. as juist dit verhaal dat i rdediging gisteren ge- I bij een poging om ga- gjschieten in het requisi- in de officier. Volgens 5at mr. Ie Cocq Armand- _ad zijn cliënt „maar wat ifantaseerd". Bovendien A tal van de naar voren details in zijn relaas wer de politie en justitie oppen. Hij drong aan op aak. r Slits geloofde de om- lai in het verhaal van de hte niet en acht de kans jhaling „levensgroot", phtbank doet op 22 fe- uitspraak. Flyball Honden in Nederland kunnen hun borst die elk na het nemen van hindernissen moet worden gebracht. Uiteraard weer via nat maken. Via België heeft het Ameri- door een sprong op een verende plank al die hindernissen. In juni is al de eerste kaanse 'flyball' nu ook ons land bereikt, een bal tevoorschijn laten schieten, die interland Nederland-België. Flyball is een teamsport voor vier honden, vervolgens zo snel mogelijk naar de baas foto: anp AMSTERDAM „Eerlijk duurde hun te lang. De verdachten wilden snel het geld en de goederen die de door hen overval len families bezaten. De 45-jarige -vioolbouwer Möller bezat wat de ver dachten wilden hebben. Het is hem fataal gewor den". Dit zei gisteren officier van justitie mr. L. Nuis bij de be handeling van de rechtzaak tegen drie van de vijf verdach ten die betrokken zijn geweest bij de overval op de Huizense villa van de familie Möller op 16 juni vorig jaar. De vioolbou wer kwam daarbij om het le de 33-jarige H.J.uit Hilversum en de 30-jarige H.v.B. uit Bus- sum, beiden zwaar aan drugs verslaafd, twaalf en zes jaar gevangenisstraf voor hun aan deel in de overval. T.wee ande re verdachten in deze zaak moeten zich op een later tijd stip verantwoorden bij de Am sterdamse rechtbank. De be handeling van de zaak van de vijfde verdachte, de 31-jarige F.J., kon gisteren niet kon worden afgerond wegens ont breken van een psychiatrische rapportage. De verdachten kwamen op het idee voor de overval na een tip van een van hen die de fa milie kende doordat hij voor hen gewerkt had. In de slaap kamer van het echtpaar, dat in hun slaap werd overvallen, werd echter niet het beoogde grote geldbedrag gevonden, waardoor een grimmige situa tie ontstond. Verdachten pro beerden het echtpaar te boei en, hetgeen niet lukte, maar wel een woedende reactie uit lokte van Möller. Deze be sprong een van de verdachten die vervolgens een schot af vuurde. Een tweede schot uit het vuurwapen van een ande re verdachte trof Möller in de borst. De vioolbouwer over leed korte tijd later. MBAAI' door WILLEM RUSTIER Verkoop van gevaarlijke anti-depressiva afgeraden DEN HAAG Middelen te- gen depressies en slaapstoor nissen waarin de stof trypto- faan verwerkt is, zouden niet meer verkocht moeten worden in Nederland. Volgens het ministerie van WVC en de apothekersorgani satie KNMP kunnen de mid delen klachten veroorzaken als afwjkingen in het bloed, koorts, huiduitslag, spier- en gewrichtspijn en longklachten. De KNMP heeft de aangeslo ten apothekers gevraagd de verkoop te staken. In de VS heeft het gebruik van de middelen geleid tot de dood van minstens één patiënt. In de Bondsrepubliek zijn bij twintig mensen bloedstoornis- sen opgetreden. De verkoop van de slaapmiddelen is daar voor zes maanden gestaakt. Volgens woordvoerder De Smet van de KNMP zijn de middelen in Nederland reeds tien jaar in de handel, onder diverse merknamen. Ze zijn verkrijgbaar zonder doktersre cept. Het gebruik van de mid delen heeft voor zover bekend nooit tot klachten geleid. WVC waarschuwde vlak voor Kerst mis vorig jaar al tegen het ge bruik van de middelen, maar volgens De Smet heeft die waarschuwing de KNMP nooit bereikt. ADVERTENTIE Lekker op vakantie.Maar ga dan ook écht ronder zorgen van huis. Met uw ANWB-Hdmaatschap, de Internationale Beis- en Kredietbrief en zo n goede ANWB-reisverzekering. De perfecte combinatie voor complete zekerheid. En als er iets misgaat, staat de ANWB-alarmcentrale voor u klaar. Regel die zeker heid en kom voor u weggaat eerst even langs bij uw ANWB-kantoor of bel gratis 06 05 03. Zeker op reis met de ANWB Telefoonnummers Amsterdamse krijgen een 6 AMSTERDAM Alle telefoonnummers in Amsterdam krijgen met ingang van 1 maart volgend jaar zeven cijfers. De nummers die nu nog uit zes cijfers bestaan krijgen een zes voor het huidi ge nummer. Voor abonnees die nu al een nummer hebben dat uit zeven cijfers bestaat, verandert er niets. Op dezeelfde datum zal ook de zogenoemde Schipholzone (een deel van Hoofddorp, Lijnden, Aalsmeer en Rozenburg en geheel Badhoevedorp) het netnummer 020 krijgen. Huurwaardeforfait Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) heeft gisteren in de Tweede Kamer verklaard dat hij de omstreden verhoging van het huurwaardeforfait en verlaging van de overdrachtsbelasting per 1 maart wil laten ingaan. Dit is afhankelijk van de instemming van de Eerste Kamer op 20 februari. Hij wees de beschuldiging van VVD-kamerlid De Kortë van de hand dat hij de Senaat onder tijdsdruk zet. foto: anp DEN HAAG Staatsse cretaris Heerma (CDA) van volkshuisvesting wei gert de subsidie op pre miekoopwoningen dit jaar te koppelen aan de hypo theekrente. Dit is gisteren gebleken tijdens de voort zetting van het debat over zijn begroting voor 1990. Een meerderheid in de Tweede Kamer van PvdA, VVD en D66 had hem dinsdag daarom ge vraagd. De Kamer vindt dat de rijks bijdrage voor premiekoopwo ningen nu omhoog moet ge zien de almaar stijgende hypo theekrente. Vorig jaar zijn 7000 van de 21.000 premiewo ningen onverkocht gebleven. Staatssecretaris Heerma vindt het niet nodig om „bij iedere rentewijziging de subsidie meteen te veranderen". Hij is daartoe alleen bereid als de hypotheekrente permanent hoog blijft. Heerma wil wel gemeenten en provinciebesturen over twee jaar de mogelijkheid bieden de hoogte van de subsidie op pre miewoningen afhankelijk te maken van de rentestand. Vanaf 1992 beschikken ge meenten en provincies over ei gen fondsen waaruit zij de subsidies voor premiewonin gen moeten betalen aan de ei genaren-bewoners. Het rijk geeft dan vaste bedragen per jaar en de lagere overheden moeten het daarmee doen. Staatssecretaris Heerma vindt het overigens in tegenstelling tot de Kamer niet verontrus tend dat vorig jaar 35 procent van het programma premie woningen niet verkocht is. Volgens hem is dat in voor gaande jaren niet anders ge weest. Het restant wordt in de eerste maanden van dit jaar wel verkocht, zo verwacht hij. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Prof.mr. L.A. Geelhoed volgt 1 juli prof. Rutten op als hoogste ambte naar op het departement van economische zaken. Met de be noeming heeft minister An- driessen gisteren een einde ge maakt aan de speculaties die vorige week de kop opstaken toen bekend werd dat Rutten voorzitter wordt van de We tenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) De Dienstcommissie van het mi nisterie is het niet eens met de aanstelling van Geelhoed, maar ziet zich voor een vol dongen feit geplaatst. Geelhoed (47) wordt één van de weinige secretarissen-gene raal die lid zijn van de PvdA. De hoogste ambtenaren op de ministeries zijn doorgaans CDA-lid. Minister Andriessen (CDA) ziet de samenwerking met Geelhoed echter wel zit ten. Beiden zijn voorstander van een kleiner, efficiënt wer kend ambtenarenapparaat. Geelhoed was in de jaren tach tig voorzitter van één van de vele commissies die zich over de reorganisatie van de rijks overheid hebben gebogen. De dienstcommissie (perso neelsvertegenwoordiging) van het ministerie voelt zich over vallen door de benoeming van Geelhoed. Volgens de commis sie is Geelhoed geen juiste kandidaat, omdat hij te weinig management-ervaring heeft. „We kregen pas afgelopen vrijdag het verzoek van An driessen om een advies op te stellen", aldus. G. Slingerland van de dienstcommissie. „Het kabinet heeft ons onvoldoende ruimte gegeven. De overheid moet goed georganiseerd zijn, maar deze handelwijze maakt geen beste indruk. Het kabinet neemt, net als het vorige, me dezeggenschap niet serieus Slingerland zegt dat zijn com missie deze week een plezierig gesprek met Geelhoed heeft gevoerd. „Wij trekken de kwaliteiten van Geelhoed niet in twijfel. Hij heeft ziin sporen verdiend op wetenschappelijk en beleidsmatig gebied. Maar wij zien de nieuwe secretaris generaal vooral als een mana ger met een open, inspirerende stijl van leiding geven". Sinds 1983 is Geelhoed lid van de WRR. In de jaren daarvoor maakte hij naam in het Euro pees en economisch recht. Ook was Geelhoed medewerker van de iurist A.M. Donner bij het Hof van Justitie in Lu xemburg. Van 1975 tot 1982 werkte Geelhoed op het minis terie van justitie. De nieuwe secretaris-generaal is lid van het curatorium van de Wiardi Beckmanstichting, het weten schappelijk bureau van de PvdA.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3