Roemeens Front valt langzaam uit elkaar ^vjetburgers: »jen beloftes resultaten ionservatieven drijven De Klerk in het nauw 3, Kohl vormt commissie voor Duitse eenheid Avonturen van kapitein rob Oostenrijk: 46,5 miljoen voor joodse slachtoffers UITZONDERLIJKE LIQUIDATIE MEUBELVEILING GifENLAND £etcUc6ouocwt DONDERDAG 8 FEBRUARI 1990 PAGINA 5 rikaanse „spion" Bloch geschorst NGTON Felix Bloeh, de ie van 1980-1987 op de ambas- ran de Verenigde Staten in i werkte en vorig jaar augus- heterdaad betrapt zou zijn ij een koffertje overhandigde ablrh KGB-agent in Parijs, is ge- als diplomaat met verlies van jaris. Bloch werd verdacht van ge, van zijn functie ontheven rvolgens alleen met vakantie ajrd, omdat de federale politie ver[teindelijk niet voldoende be- Vi tegen hem zou hebben. Bloch e Èjlertig dagen de tijd gekregen i zijn schorsing te reageren, sseli in r 'President Mexico wil groei bevolking remmen MEXICO President Carlos Sali nas van Mexico wil de bevolkings groei in zijn land voor het jaar 2000 naar één procent per jaar terug dringen, om sociale problemen te voorkomen. Mexico telt een bevol king van ruim 82 miljoen zielen, die elk jaar met twee procent groeit. De hoofdstad Mexico is met achttien miljoen inwoners de druk- bevolkste, maar ook een van de meest vervuilde steden ter wereld. In het overwegend katholieke Mexico zijn voorbehoedsmiddelen wettelijk toegestaan; abortus niet. Geweld Pakistan kost 41 levens KARACHI In de Pakistaanse havenstad Karachi zijn gis teren bij gevechten tussen betogers en politietroepen zeker 41 mensen om het .leven gekomen en raakten meer dan hon derd personen gewond. Premier Benazir Bhutto houdt de oppositiepartij de Nationale Mojahir Beweging (MQM) verantwoordelijk voor het geweld. De ongeregeldheden begonnen toen vijftig gewapende MQM- leden gisterochtend een politiebureau bestormden en de vrij lating eisten van partijgenoten die waren opgepakt aan de vooravond van de algemene staking die gisteren in Karachi plaatsvond. De MQM, de partij van de uit India afkomstige immigranten, had tot de staking opgeroepen nadat zij tever geefs de vrijlating had geëist van tachtig MQM-leden die door aanhangers van Bhutto's Pakistaanse Volkspartij (PPP) zouden zijn ontvoerd. Tot oktober vorig jaar vormden de PPP en de MQM een alliantie, maar de MQM liep in oktober over naar de oppositie. Italiaanse vorsten mogen in Rome worden bijgezet ROME De Italiaanse premier Andre- otti heeft toestemming gegeven de stof felijke resten van de laatste Italiaanse vorsten te laten bijzetten in het Panthe on in Rome. In 1946 maakten de Italia nen via een volksstemming een einde aan het bewind van het vorstenhuis van Savoye. In de grondwet van de nieuwe republiek werd het land tot verboden gebied verklaard voor de voormalige koningen, koninginnen en hun stam houders. Het verbod gold ook voor de stoffelijke resten van de koningen Vic tor Emmanuel II en Umberto II, en ko ningin Elena. Patiënte (16) met kunstlong overleden SALT LAKE CITY In een zieken- huis in Salt Lake City in de Ameri kaanse staat Utah is gisteren een 16- jarig meisje overleden bij wie een ex perimentele kunstlong was geïmplan teerd. Het apparaat, bestaande uit bundel holle synthetische buizen van een halve meter lengte, Intravascular Oxygenator (IVOX) genaamd, was vrijdag met een twee uur durende operatie in een bloedvat ingebracht. De patiënte had acute ademnood ge kregen. De IVOX, die nog in een ex perimenteel stadium verkeert, wordt vooral gebruikt om de longen enige rust te gunnen na een zware operatie; het apparaat kan ongeveer de helft van de longfunctie overnemen. ■ete, ;mi( M onze correspondent lbulcander Münninghoff) opiou Sovjetleider nil Gorbatsjov heeft %n waarschijnlijk de recgrijkste triomf uit ^•partij-loopbaan be- v Zelfs de vele con- ?lf lieve leden van het arkle comité, die de eider de afgelopen hevig hadden be- )erd, waren het er over eens dat i vdtsjovs hervormings- sien noodzakelijk zijn, bei Sovjetunie wil over- irsi (ev| ■Vfl arr voorman van de ssieve stroming, Boris stemc*e tegen. Wellicht e j hij Gorbatsjov, tegen insj zich de afgelopen da- ^rk heeft afgezet, diens lh niet gunde. orj plenum lijkt de positie a jorbatsjov sterker dan lt|ij heeft de weg vrijge- voor een meerpartijen- £jin het eerste socialisti- j^nd van de wereld. De inistische partij zal in jlje concurrentie met an- -politieke partijen haar pkkersrol moeten waar- Tegelijkertijd accep- ,et comité dat de presi- iel ruimere bevoegdhe- ijgt. Dat betekent dat int Gorbatsjov in de toe- ki allerlei beslissingen kan ikken zonder gehin- worden door een iggende partij. En ten- veheeft het centraal comité lee ingestemd dat het zelf inrden gereorganiseerd, partij-orgaan teruggebracht tot leden (nu bijna Aan het hoofd voorzitter, bijgestaan assistenten. Waar- Hs zien in die laatste toe- smg alweer een typische ïedsjov-truc, want door op vsten zowel een progres- he als een conservatieve functionaris neer te zetten, zijn alle elementen voor een be hendig machtsspel in de partij gegarandeerd. Al deze zaken 'staan overigens nog onder voorbehoud, omdat het ver vroegde 28e partijcongres er mee moet instemmen. Er is echter niemand die daar nog aan twijfelt. Als een ding op dit plenum heel duidelijk is geworden, dan is het de onbetwiste rol van Gorbatsjov als gids op het hervormingspad. Bijna in zijn eentje is deze laatste Brezjne- viaan in de partijtop bezig een historische koersverandering aan te brengen, die uiteinde lijk weinig meer van het mar- xisme-leninisme zal heel laten (al denkt Gorbatsjov daar zelf anders over). Het is waar schijnlijk de laatste kans voor dit sterk achterop geraakte land om aansluiting te houden met de rest van de zich snel veranderende wereld. Gorbatsjov heeft de vastge roeste machine van het partij en staatsapparaat een fikse scheut kruipolie toegediend. Verwacht mag worden dat, als het politieke schouwtoneel in het land tot leven komt, de schokgolven daarvan ook in de economie voelbaar zullen worden. Een handhaving van het rigide systeem van centra le planning lijkt in een zich democratiserend land weinig waarschijnlijk. Misschien dat Gorbatsjov uiteindelijk juist die economische hervorming op het oog had. De enige macht die Gorbatsjov nu nog van de 'troon' zou kun nen stoten is niet de partij, maar ligt in feite in handen van het volk. Vice-premier Abalkin zei het onlangs al toen hij in Nederland was: voor het eind van dit jaar moeten de winkels gevuld zijn, anders komt er een opstand. Wat dat betreft is Gorbatsjov al vaak genoeg gewaarschuwd. De massale demonstratie van af gelopen zondag voor de muren van het Kremlin onderstreep te, dat hij onder de eigen be volking lang niet zo populair is Anatoli Loekianov was een van de leden van het centraal co mité die na afloop van de ver gadering de pers uitvoering in lichtte over de resultaten. FOTO: AFP als bij ons in het Westen. Het volk wil resultaten in plaats van beloftes. Op de laatste dag van de uitge lopen partijbijeenkomst zorg den de ontwikkelingen in Li touwen nog voor verhitte dis cussies. Alexander Jakovlev, de architect van Gorbatsjovs maatschappelijke hervormin gen, werd zwaar op de korrel genomen omdat hij de onaf hankelijkheidsbeweging in Li touwen uit de hand zou heb ben laten lopen. Hij bracht in augustus 1988 een bezoek aan de Baltische republiek en zou in de periode daarna veel te slap zijn opgetreden tegenover de steeds verdergaande aantas ting van het centrale gezag door de Litouwse partij. Het centrale comité verzocht de Litouwse partij het afschei- dingsbesluit in elke geval op te schorten tot na het komende, plenaire partijcongres, dat in juni of juli zal worden gehou den. Gebeurt dat niet, dan zal de partij geen afgevaardigden kunnen sturen naar dat con gres en zal de aan Moskou trouw gebleven kern van de partij voorlopig als enige re presentant van de Baltische republiek gelden. Secretaris van het centraal comité Giren- ko zette daarnaast vraagtekens bij de weinig democratische wijze waarop het afscheidings- besluit tot stand zou zijn geko men. Naar zijn zeggen zouden maar 70.000 van de 200.000 Li touwse communisten voor af scheiding zijn, terwijl 35.000 tegen zijn en de mening van zo'n 100.000 nog niet zou vast staan. BUKAREST Nauwe lijks bevrijd van het juk van dictator Nicolae Ceau- sescu dreigt Roemenië ten onder te gaan in een enor me chaos. Het Roemeense Front valt langzaam uit elkaar nu giste ren de vierde minister uit de regering is gestapt. Intussen wordt de roep om hervormin gen steeds luider. De Roemeense minister van toerisme, Mihai Lupoi, is giste ren afgetreden, omdat hij zich niet langer kon verenigen met de „dictatoriale methoden" van de door het Front van Na tionale Redding gevormde voorlopige regering. In de hoe danigheid van legerofficier speelde de 36-jarige Lupoi een belangrijke rol in de decem- berrevolutie, waarmee dictator Ceausescu werd verdreven. Het was Lupoi die via de tele visie het leger voor het eerst opriep de kant van het opstan dige volk te kiezen. Lupoi zei dat zijn ontslag voortvloeide uit „meningsver schillen" met premier Petre Roman. Hij zei ook dat zijn po gingen om het ministerie van toerisme te reorganiseren wa ren mislukt door het „exces sief bureaucratische" karakter van de regering, door de „dic tatoriale methoden" waarvan de regering zich in het contact met zijn ministerie bediende en doordat de bevoegdheden van regering en Front niet duidelijk zijn afgebakend. Het Front zou een meerpartijen- stelsel moeten accepteren, „maar voelt daar niet voor", zo zei Lupoi. De drie bewindslieden die eerder uit de regering stapten, zijn de buitenland-specialist Silviu Brucan, de woordvoer der van het Front Aurel Dra- gos Munteanu en interim-vice- president Dumitri Mazilu. Munteanu bleef na zijn ver trek uit de regering in functie Ms hoogste chef van de Roe meense radio en televisie. Zijn rol als mediabaas blijft echter bij de bevolking veel verzet oproepen. Gisteren demon streerden in Bukarest enkele honderden mensen voor een onafhankelijke radio en televi sie met een objectieve bericht geving en riepen opnieuw om het onmiddellijke vertrek van Munteanu. Legerkolonel Petre Moraru, tegen wie een proces liep we gens „onderdrukken van de revolutie", heeft zelfmoord ge pleegd, zo meldde gisteren de Roemeense krant „Romania Libera". Moraru, die onder de afgezette dictator Nicolae Ceausescu belast was met transport, werd ervan beschul digd dat hij de lijken van ten minste veertig inwoners van Timisoara had verbrand. „Romania Libera" berichtte dat Moraru opdracht kreeg Met een van pijn vertrokken gezicht ligt dit met aids be smette kind te wachten op de dood. In ziekenhui zen en weeshuizen in Bukarest, Con- stanza en Giurgi lijdt vijftien tot vijf tig procent van de kinderen aan aids. Deze aids-epide- mie, die te wijten is aan transfusies met besmet bloed en het veelvuldig gebruik van dezelf de naalden, is de erfenis van het Ceausescu-regi- me. Ceausescu wenste ten koste van alles een snelle bevolkingsgroei, maar heeft de ge zondheidszorg vol komen verwaar loosd. FOTO: AP een vrachtwagen met het op schrift „buitenlandse hulp" te gen te houden, de lading (de lijken) te verbranden en de as te verspreiden. Het bevel was afkomstig van generaal Con- stantin Nuta, op aanwijzing van Ceuasescu's vrouw Elena. De voormalige minister van buitenlandse zaken Tudor Pos- telnicu bevestigde tijdens zijn proces vorige week dat Elena Ceausescu deze opdracht had gegeven. De doden werden of ficieel als vermist opgegeven na een „illegale vlucht naar het buitenland". (Vervolg van de voorpagina) BONN Binnen de Westduit- se regering is een 'Commissie voor de Duitse eenheid' ge vormd onder leiding van bondskanselier Helmut Kohl. De Westduitse regering wil zo spoedig mogelijk na de Oost- duitse verkiezingen van 18 maart tot een vorm van confe deratieve samenwerking ko- De commissie zal zich bezig houden met de economische en financiële hervorming, de aanpassing van de sociale wet ten in de twee Duitslanden, ju ridische kwesties, de rechts orde en de buitenlandse en de veiligheidspolitiek. De minis ters van binnenlandse zaken, buitenlandse zaken, justitie, fi nanciën, economie, milieu en Duits-Duitse betrekkingen maken deel uit van de com missie. Andere ministers zul len naar gelang van de onder werpen bij het overleg betrok ken worden. De Oostduitse vice-premier Lothar de Maiziere (CDU) verwelkomde gisteren het Westduitse voorstel voor be sprekingen over een monetai re unie. Hij noemde het een signaal aan de Oostduitsers hun land niet te verlaten. Overigens kan zo'n unie alleen tot stand komen als in de DDR ingrijpende economische her vormingen plaatsvinden. De Bondsrepubliek stelt bij eventuele onderhandelingen over de vorming van een mo netaire unie wel de voorwaar de dat de DDR haar boeken opent en inzage geeft in kern gegevens als de schuld en de hoeveelheid geld in omloop Verder zou de (Westduitse) Bundesbank de zeggenschap moeten krijgen over de geld circulatie. Wandlitz dicht na vandalisme OOST-BERLIJN Het per toeristenbus bezoeken van de luxe woonwijk Wandlitz, waar de vroegere leiders van de DDR in luxe baadden, is ge staakt nadat veel van de be zoekers schade hebben toege bracht aan de gebouwen al daar. Meer dan 50.000 mensen hebben de afgelopen maand een bezoek gebracht aan het „luxe-getto", nadat het dertig jaar hermetisch gesloten was geweest. Bouwvakkers zijn in tussen hard bézig van Wand litz een openbaar sanatorium te maken. Nog deze maand worden er de eerste patiënten verwacht. Hersenen Andrei Sacharov naar laboratorium MOSKOU De hersenen van de overleden Het herseninstituut van de Academie van kernfysicus en strijder voor de mensenrech- Wetenschappen werd in 1926 speciaal als la ten Andrei Saharov zijn naar een onder- boratorium ingericht om de hersenen van de zoeksinstelling gestuurd, waar ooit de herse- twee jaar daarvoor overleden Lenin te onder- nen van Lenin en Stalin zijn onderzocht. Dat zoeken. De doelstelling en de resultaten van heeft het persbureau Tass bekendgemaakt, dat onderzoek zijn nooit bekendgemaakt. '-PSTAD De Zuida- fense Conservatieve i heeft gisteren ge- 't®jdat zij van plan is de- vjtraties en stakingen efganiseren om presi- t F.W. de Klerk ten te brengen en zijn ™ien voor een machts- 0£g met de zwarte iejderheid te blokke- t/an der Merwe, de be- kste woordvoerder van inservatieve Partij, de inte blanke oppositiepartij, De Klerk de Zuidafri- nie blanke kiezers heeft door het verbod op ifrikaans Nationaal Con- U(\NC) en meer dan zestig jje anti-apartheidsorgani- op te heffen. Volgens naad De Klerks Nasionale ,g bij de verkiezingen van nog beloofd met het zi geen zaken te zullen „Meneer De Klerk en zijn politieke kabinet zijn een stelletje boeven", aldus Van der Merwe. Van der Merwe dreigde dat zijn partij „thuisblijf-acties" of algemene stakingen zou orga niseren om De Klerk te dwin gen nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Als de stakingsop- roep van Van der Merwe aan slaat en grote delen van de blanke bevolking het werk neerleggen, zou het openbare leven in Zuid-Afrika praktisch stilgelegd worden waardoor de regering van De Klerk in ern stige problemen zou komen. De Conservatieve Partij is een grote ledenwervingscampagne gestart en is van plan honder den protestbijeenkomsten te houden om haar eis voor nieu we verkiezingen kracht bij te zetten, aldus Van der Merwe. De campagne moet zijn hoog tepunt vinden in mei, tijdens een massabijeenkomst in Pre toria waar om het aftreden van De Klerk zal worden ge vraagd. Opgetogen zette domi nee Jesse Jackson (links) giste ren voet op Zuidafrikaan- se bodem. Hij werd verwel komd door ANC-leider Walter Sisulu (midden) en dominee Alan Boesak. FOTO: EPA Dominee Jackson ',S aangekomen in gjng kondigde acties aan op Zuid-Afrika, heeft tot ver- alle plaatsen waar Jackson de De komst van de Amerikaanse schillende protesten geleid. De komende twaalf dagen ver dominee Jesse Jackson, die militante extreem-rechtse schijnt. De Amerikaanse strij- gisteren voor een twaalfdaags Afrikaner Weerstandsbewe- der voor zwarte burgerrechten en voormalige presidentskan didaat werd op het vliegveld van Johannesburg welkom ge heten door ANC-voorman Walter Mandela, zijn vrouw Albertina en de kerkelijk lei ders Allan Boesak en Frank Chikane. Een handjevol recht se blanken riep „Jesse, go home", een leus die door een deel van het zwarte luchtha venpersoneel direct werd be antwoord met „Welcome, Jes- Op het programma van Jack son staan ontmoetingen met een aantal leiders van het ANC. Ook hoopt hij president F.W. de Klerk en minister van buitenlandse zaken Pik Botha te kunnen spreken. Jackson wilde niet zeggen of hij had gevraagd om een ontmoeting met Nelson Mandela. Het is voor eerst sinds 1979 dat Jack son Zuid-Afrika bezoekt. Sindsdien hebben de autoritei ten hem herhaaldelijk de toegang tot het land gewei gerd. HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES t- - Natuurlijk was Rob wel bekend met de avontuurlijke n Olivier van Noort en het tragische lot van zijn vice-admi- !aar hij heeft er ook nooit over nagedacht, wat er nu eigen- n Jacob Claesz was geworden. ,,lk heb mij verder in die iedenis ook niet verdiept", zegt de jonge Oliver, „tot ik een aar geleden een oud handschrift op de kop tikte van een Spaanse zeeman, die in de 17de eeuw deze streek bezocht en enkele overleveringen optekende van de daar wonende Patago- niërs. Volgens hem heeft een Hollander een rol gespeeld in de geschiedenis van deze stam. Jacob Claesz van llpendam zou in aanraking zijn gekomen met een aantal wilden, toen hij bezig was een paar pinguins te vangen". WENEN Oostenrijk heeft toegezegd voor een bedrag van ongeveer 46,5 miljoen gulden herstelbetalingen te zullen doen aan slachtoffers van de jodenvervolging tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het plan is door de Oostenrijkse regering opgesteld in samen werking met een in New York gevestigde joodse organisatie. Het geld wordt besteed aan hulpprojecten voor joodse overlevenden van de vernieti gingskampen en voor joden die zich destijds gedwongen zagen Oostenrijk te ontvluch ten om aan de nazi-terreur te ontkomen. Het zou gaan om de eerste collectieve herstelbeta ling aan joodse slachtoffers van de vervolging in Oosten rijk. Oostenrijk, dat zichzelf steeds „het eerste slachtoffer van de nazi's" noemt, heeft voorheen alleen in individuele gevallen geld ter beschikking gesteld. Todor Zivkov is zwaar ziek SOFIA De voormalige president en partijleider van Bulgarije, Todor Zivkov, is ernstig ziek. Hij is suikerpatiënt en verliest zijn verstandelijke vermogens. Dat is de conclusie van de openbare aanklager, die onderzoek verricht naar vermeende corruptie en wanbestuur van de in ongenade gevallen Zivkov. (ADVERTENTIE) Den Haag 1990 WEGENS LIQUIDATIE VAN MEUBEL SHOWROOMS EN MEUBELMAGAZIJNEN WJ OPENBARE y> VEILING in voormalig pand Gescher en Kemper Spuistraat 10 - Den Haag op maandag 12 febr., dinsdag 13 febr. en woensdag 14 febr. en stol in 3 -t 2,3 4 2 4 1 en 3 - 1 1 zits; hoekkombinaties, zeer Iraaie cc Chesterfields; zeer mooie collectie noten en mahonie stoelen, talels. salonf kasten, kleinmeubelen, etc.; collectie Chinese meubelen o.a. talels. k kamerschermen; 950 kavels Oosterse/Perzische tapijten, etc Onder de hamer komen: o.a. 100 stuks bankstellen 3 2 zits in eiken (gestoffeerd) en geheel gestoffeerd 3+14 1 zils in slof en leder, zowel in klassiek als modern. 80 stuks wandkasten (oogkasten, stijlkasten, aanbouwwanden (licht, donker of geloogd eiken) 6C stuks geheel gestoffeerde 3 4 2 zits en 3 1 1 zus. 40 stuks lederen bankstel len zowel in modern als klassiek (diverse kleuren) w o allernieuwste modellen 40 komplete eethoeken zowel modern als klassiek (eiken) diverse modellen 10C 100 salontafels, bijzettafels, halkastjes, telefoontafeltjes, dekenkisten, laden kastjes, bureau s, enz. enz. te veel om op te noemen. Verder komen onder de hamer: De zeer omvangri|ke voorraad Oosterse-/Perzische-/Chim in een lange reeks van iaren werd opgebouwd Vele duiz zeer fraaie verzamelaarsexemplaren in wol en zi|de. kostbare mede hedendaagse tapi|ten in alle gangbare afmetingen. Bid|ar, Veramin. Tabriz. Nam. Quom Kirman. Afghaan. tili< kamer-, salon-, hal- en talelmaten, lopers, etc. etc. Alle tapijten worden verkocht met certificaat van echtheic garantie van de importeur Collectie zeer Iraaie schi boedhas en vele andere k Glas en kristal, zeer grote eollee Tengevolge van deze veiling eei tapijt van buitengewone allure i veilingen onder schriftelijke gai ifen. Chin porcelein. Aziatica c unieke lampen, cassettes, enz. enz Teveel om txceptionele gelegenheid om een meubel en/of verwerven dat in tegenstelling van alle andere Kijkdagen: vrijdag a.s. van 10.00-21.00 uur zaterdag a.s. van 10.00-17.00 uur zondag a.s. van 10.00-17.00 uur Veilingdagen: maandagavond vanaf 17.00 uur dinsdagmiddag van 13.00-17.00 uur dinsdagavond van 19.00-22.00 uur woensdagmiddag van 13.00-17.00 uur woensdagavond van 19.00-22.00 uur Katalogus aanwezig, koopopdrachten worden gratis behandeld. Vervoer meubelen etc. door geheel Nederland mogelijk.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5