Hogere ambtenaren willen extra salarisverhoging HP GEEN SUIKEROOM? ELSEVIER Telerechtshulp geeft onjuiste informatie' Soepeler beleid pas als Mandela èeht vrij is Le Pen: gaskamers detail van oorlog Explosie munitievoorraad nagalm Sovjet-overheersing /uitdeweekblade Een beetje fout DE TIJD d0EN BINNENLAND BUITENLAND CeüUcScvumTit DONDERDAG 8 FEBRUARI 1990 PAGIlj] RECHTSWINKELS WANTROUWEN EXPLOITANT: HAARLEM „Een hele slim me manier om veel geld te verdienen". Zo noemt Konsu- menten Kontakt het initiatief van mr.drs. J. van der Haven, „gerenommeerd en ervaren vakman", om via zestien 06-te- lefoonnummers rechtskundig advies te geven. Slechts ander halve week bestaat zijn bv Te- lerechtshulp, en nu al heeft Van der Haven zijn adverten ties in dagbladen moeten her zien en heeft hij een kort ge ding tegen zijn praktijken in het vooruitzicht. Wie één van de zestien tele foonnummers draait, krijgt een bandje te horen met daar op de stem van Van der Ha ven. De tekst, met adviezen over onder andere echtschei ding, het kopen van een huis en bijstandsuitkeringen, duurt zo'n vijftien tot twintig minu ten. De beller valt daar mid denin, zonder te weten waar Van der Haven eigenlijk over spreekt. Kosten van deze 'praktische adviezen'; vijftig cent per minuut, dus al gauw een tientje kost voor het be luisteren van de hele band. Onmiddellijk na de eerste gro te advertenties in dagbladen, vorige week zaterdag, schreef Konsumenten Kontakt een verontwaardigde brief aan Van der Haven. Hij beloofde immers 'persoonlijk advies' en 'direct antwoord op al uw juri dische zaken'. En zo kun je de ingesproken teksten van Van der Haven toch moeilijk noe men, vond Konsumenten Kontakt. De advocaat adver teert sindsdien nog slechts met de woorden 'praktisch advies'. Telerechtshulp blijft echter een doorn in het oog van rechtswinkels en advocaten- kollektieven uit het hele land. Reden waarom de organisaties een kort geding tegen Tele rechtshulp aanspanden, dat op 21 februari zal dienen voor de Haarlemse rechtbank. „De hulp die Van der Haven aan biedt is niet alleen bij ons gra tis te krijgen, op sommige pun ten geeft hij ook onjuiste infor matie", zegt Bert van Leeu wen van de Rechtswinkel in Rotterdam. „Op het bandje over het huren van woon ruimte geeft hij bijvoorbeeld een verkeerd adres van een geschillencommissie waartoe men zich kan wencjpn En op het bandje over bijstandsuitke ringen beweert Van der Ha ven dat bijverdiensten voor 25 procent behouden mogen blij ven. Maar hij zegt daar niet bij dat dat slechts tot een maxi maal bedrag kan en over een periode van ten hoogste twee jaar. Aan zulke gebrekkige in formatie heeft een beller toch niets?" Voor zover Van Leeuwen heeft kunnen nagaan is Tele rechtshulp de eerste activiteit van Van der Haven op het ge bied van rechtstreekse juridi sche hulpverlening. „Om je dan in advertenties een gere nommeerd en ervaren vak man te noemen gaat wel wat ver", zo stelt hij. Het reclamebureau dat de ad vertenties voor Telerechtshulp verzorgt, KSM en partners te Haarlem, noemt de bv van Van der Haven „een solide en betrouwbare onderneming" en is overtuigd van een goed pro- dukt. Ook de Orde van Advocaten maakt zich weinig zorgen over het bestaan van Telerechts hulp. Mr Stuyling de Lange: „De telefoon is gewoon een modern medium, waar niets tegen is. Dat je vijftig cent per minuut moet betalen zullen de bellers echt wel weten. Het kan toch dat je geen tijd of zin hebt om naar een rechtswin kel te gaan, waar je lang moet wachten?" D66: ook langer verlof zwangere ambtenaren DEN HAAG De Tweede-Ka merleden Scheltema en Nuis van D66 hebben minister Dales van binnenlandse zaken gevraagd ook voor ambtenaren het zwanger schapsverlof uit te breiden tot zes tien weken. Tevens moet hun de mogelijkheid worden gegeven tot flexibele opneming ervan. De Ka mer heeft onlangs ingestemd met de uitbreiding van het zwanger schapsverlof in de particuliere sector. Scheltema en Nuis willen dat Da- les en staatssecretaris Wallage van onderwijs de regeling ook toepas sen op ambtenaren en onderwij zend personeel. Aantal doden in verkeer neemt toe VOORBURG Door ongelukken in het verkeer in ons land zijn vorig jaar 1460 doden gevallen. Dat is 94 meer in verge lijking met 1988. Het aantal gewonden dat na een verkeersongeval in een zie kenhuis moest worden opgenomen, be droeg vorig jaar 13.650 tegen 13.644 in 1988. Deze cijfers publiceerde het Cen traal Bureau voor de Statistiek gisteren. De stijging van het aantal verkeersdo den in 1989 komt na enkele jaren waar in het aantal daalde. Uit een onderzoek van de SWOV bleek al eerder dat de toename van het aantal verkeersdoden in 1989 vooral is te vinden onder jonge ren en fietsers. Per abuis ontvoerde artsen Sudan snel vrij AMSTERDAM De twee artsen van de or ganisatie Artsen zonder Grenzen die eind vorige week werden ontvoerd in Zuid-Su- dan zullen spoedig worden vrijgelaten door de rebellenbeweging SPLA. De twee artsen, de Nederlander Martin Ruppert (26) en zijn Belgische collega Christine van Haegen- borgh (26), verkeren in goede gezondheid. Vertegenwoordigers van de SPLA hebben megedeeld dat de ontvoering berust op een „vergissing". Artsen zonder Grenzen heeft inmiddels al haar medewerkers terugge trokken uit Zuid-Sudan en alle projecten in dit gebied bevroren. De reden daarvoor is niet de ontvoering maar de onmogelijkheid om in de huidige omstandigheden nog hu manitaire hulp te verlenen. De projecten in Noord-Sudan worden voortgezet. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Als minis ter Dales van binnenland se zaken uitzicht wil krij gen op een akkoord met alle vier centrales, dan moet het pakket op drie onderdelen aan de wen sen van bonden tegemoet komen. Er moet een generieke, voor ieder gelijk loonsverhoging van 2,5 procent inzitten (de to tale nu beschikbare ruimte). Dat is voor de grootste centra les ACOP en CCOOP (CNV) en het Ambtenarencentrum (AC) voorwaarde voor een ak koord. Verder moet er een half pro cent voor salarisverbeteringen komen voor middelbaar en ho ger personeel (dat achterloopt op werknemers in de mark tsector). Als dat lager uitvalt doen AC en de CMHF (mid delbaar en hoger personeel) niet mee en heeft de minister niet de benodige meerderheid voor een akkoord. Tenslotte eisen de bonden een bedrag voor onderhandelingen op decentraal niveau (gemeen ten, onderwijs, defensie). Tot nu toe staat daar een half pro cent voor ingeboekt. Te zamen een bedrag van meer dan drie procent. Als Dales erin slaagt de beno dige 300 miljoen (0,6 procent) los te krijgen en de centrales laten hun generieke looneis iets zakken, dan zou een ak koord er als volgt uit kunnen zien: een generieke loonsver hoging van 2,4 procent; een half procent voor het middel baar en hoger personeel en 0,2 procent voor sectorale onder handelingen. Voor dat laatste bedrag laten de bonden hun looneis met eentiende procent vallen en legt Dales 0,1 pro cent extra op tafel. De FNV- en CNV-ambtena- ren, die vinden dat de lagere ambtenaren niet het geld mo gen opbrengen voor de bijzon dere maatregelen voor de be ter betaalden, zijn bereid een akkoord met een half procent extra voor deze groepen te aanvaarden als hun algemene looneis van 2,5 wordt gehono reerd. DEN HAAG Zo gauw als Nelson Mandela daad werkelijk vrij is, zal Ne derland een positief sig naal geven in de richting van Zuid-Afrika. De Tweede Kamer ziet dan voorlopig af van behande ling van het wetsontwerp dat nieuwe Nederlandse investeringen in Zuid- Afrika verbiedt. En de re gering versoepelt vanaf dat moment het visumbe leid voor Zuidafrikaanse regeringsfunctionarissen. Tijdens een gisteren gehouden kamerdebatje hadden de VVD en de kleine christelijke partij en graag gezien dat de rege ring nu reeds alle strafmaatre gelen ten aanzien van Zuid- Afrika zou intrekken. Groen Links vindt dat juist nu de druk op Pretoria moet worden opgevoerd, om te zorgen dat de aangekondigde onderhan delingen tussen de regering en de zwarten resultaat opleve ren. Met steun van de rege ringspartijen CDA en PvdA nam minister Van den Broek een middenpositie in. „We hebben de druk Afrika in het verleden stap voor stap opge voerd, we volgen nu ook stap voor stap de weg terug. Het is bepaald niet zo dat we nu alle remmen los gaan gooien". Van den Broek vindt het nodig een aantal drukmiddelen achter de hand te houden voor het geval de beloften van president De Klerk loos blijken. Voor het debatje over Zuid-Afrika vertelde minister Jan Pronk van ontwikkelingssamenwerking (links) zo te zien nog een hele leuke mop aan zijn collega Van den Broek van buitenlandse zaken. FOTO: ANP PARIJS De leider van het extreem-rechtse Front Natio nal in Frankrijk, Jean-Marie Le Pen, meent dat het „dui delijk" is dat de gaskamers een „detail" zijn van de ge schiedenis van de Tweede Wereldoorlog. Le Pen voegt daaraan toe dat een detail niettemin essentieel kan zijn. Hij doet zijn uitspraken in een interview met het dag blad Le Quotidien de Paris, dat vandaag is verschenen. „Voor een groot aantal men sen betekent .detail' iets mid delmatigs, iets kleins. Dat is verkeerd, want een detail kan onbetekenend zijn, maar een detail kan ook wezenlijk zijn", aldus Le Pen. Dinsdag avond is een rechtstreeks de bat op de Franse televisie over het Front Nationaal uit gelopen op een vechtpartij tussen voor- en tegenstan ders, nadat een lid van het front het bestaan van de gas kamers had ontkend en om een minuut stilte had ge vraagd voor alle gedepor teerde Duitsers. De discussie kon later worden hervat. TSJECHOSLOWAKIJE IS SOVJET-TROEPEN BEU (Van onze correspondente Wera de Lange) BUDAPEST De Tsje chen en Slowaken hebben er nog een argument bij tegen de legering van Sovjet-troepen in hun land: de Sovjets blijken niet eens in staat hun mu nitie zo op te slaan, dat zich geen rampen kunnen voordoen. In zuidoostelijk Tsjechoslowa- kije, in de streek Libava, za gen de mensen dinsdagavond plotseling een oranje gekleur de paddestoelwolk aan de kim verschijnen ter hoogte van de militaire Sovjet-basis ter plek ke. Nader onderzoek leert dat hoogstwaarschijnlijk vijfhon derd anti-tankgranaten, twin tig kilo buskruit en twaalf kilo TNT zijn ontploft. De oorzaak? Geen opzet. Ge woongrove nalatigheid bij het opvolgen van elementaire veiligheidsvoorschriften", leerde het voorlopige onder zoek, verricht door experts van het Sovjet- en Tsjechoslo- waakse leger. Grove nalatig heid door de betrokken Sov jet-soldaten en hun officieren wel te verstaan. De verantwoordelijke legerau- toriteiten hebben onmiddellijk hun excuses gemaakt bij de gastheren op het ministerie van defensie in Praag. Bossen in de omgeving vlogen in brand. In dorpjes in de buurt sneuvelden de ruiten. Hét kostte de brandweer de groot ste moeite in de buurt van de basis te komen. Van het vrij komen van radio-actieve stof fen is echter geen sprake; be weert het Tsjechoslowaakse ministerie van defensie met grote stelligheid. Er zijn geen doden of gewonden gevallen. De Tsjechen en Slowaken heb ben overigens niet zoveel ex tra krachtige argumenten no dig bij hun pleidooi voor de volledige terugtrekking van alle Sovjet-soldaten uit hun land. De recente geschiedenis van het land leert, dat die troepen er alleen maar geko men zijn om Tsjechoslowakije in het gareel te houden, niet om het Warschau Pact als ge heel te beveiligen. Per slot van rekening waren er geen bui tenlandse troepen op Tsjecho- slowaaks grondgebied gele gerd, voor de invasie van de legers van vijf Warschau Pact- landen in 1968. Noch Stalin noch Chroestjov vonden het nodig bases in Tsjechoslowa kije aan te leggen. Dus waar om nu deze bases, aangelegd na 1968, handhaven, in dit tijdperk van ontspanning en ontwapening? De onderhandelingen tussen de nieuwe, democratische au toriteiten in Praag en de lei ders in Moskou over de troe pen zullen vroeg of laat op een volledige terugtrekking uitlo pen. Eerder vroeg dan laat, naar het zich nu laat aanzien. Natuurlijk ziet de regering in Moskou de onafwendbare te rugtrekking van haar troepen uit Hongarije en Tsjechoslowa kije het liefst ingebed in ont wapeningsafspraken met de NAVO. Het staat mooier, het riekt minder naar zwakte, dan een eenzijdige aftocht. Maar met enig geluk leveren de on derhandelingen in Wenen over conventionele ontwape ning tijdig een dusdanig resul taat op, dat er twee vliegen in een klap kunnen worden ge slagen: een akkoord met het Westen en een tegemoetko ming aan het innig verlangen in Budapest en Praag om de Russen naar huis te zien ver trekken. Het bedrijfsongeval in het Tsjechoslowaakse Liba va is de buskruit geworden na galm van een vervlogen tijd perk van overheersing. SUSKE EN WISKE DE BEZETEN BEZITTER (c) Standaard Ultgeverl|/Wavery Productions Hirsch Ballin: drugshandel niet anders gaan aanpakken DEN HAAG De bestrijding van de drugshandel vindt plaats binnen bestaande vor men van samenwerking op in terlokaal en -regionaal niveau. Een bovenregionale opspo ringsdienst is niet nodig. Dat antwoordt minister Hirsch Ballin (justitie) op vragen van het VVD-kamerlid Dijkstal naar aanleiding van cocaïnes mokkel vanuit Suriname. Vol gens de minister moet Surina me de in ziin land opererende drugshandel zelf opsporen. Nederland kan daar weinig uitrichten in verband met de opschorting van het verdrag over rechtshulp en uitlevering na de decembermoorden. Ove rigens is er onlangs wel in Rotterdam vriendschappelijk overleg geweest tussen de Ne derlandse en Surinaamse justi tie over drugshandel. (ADVERTENTIE) Koop dan snel een staatslot en wie weet is die rol u zeer binnenkort zelf op 't lijf geschreven. U heeft nog 3 dagen voorde verkoop van deze maand sluit. U vindt de verkoopadressen in de Gouden Gids. Wacht niet, er is immers geen mooier lot dan een staatslot. GELUK IS NOG 3 DAGEN TE KOOP. Een beetje zwanger kan niet, maar een beetje fout nog al tijd wel. Filosoof Bernard Delfgaauw met in zijn kielzog voormalige vooraan staande politici als Joep Mommersteeg en Maarten Vrolijk erkende in de Tweede Wereldoorlog een tijdje lid te zijn geweest van het Nationaal Front, een ui terst kwalijke partij. Else vier en De Groene pikten Delfgaauws bekentenis voor de IKON-televisie vorige week al op en de hoogleraar reageert daarop deze week nogal kwaad. De andere bla den halen hun schade nu in. Betrokkenen reageren voor spelbaar: het was allemaal niet zo erg, ze waren alleen maar papieren lid. Vrij Ne derland in een recensie over H.J. Neumans boek over Seyss-Inquart: „Niemand wordt ontlast door het feit dat er nog grotere fielten be staan dan hij". In het Nationaal Front heeft hij nooit iets gemerkt van jo denhaat, zegt Bernard Delf gaauw in Elsevier. Mom mersteeg („Ach, het is alle maal zo lang geleden") en Vrolijk, die vooral wegens zijn dichtwerken in het ge zelschap werd gewaardeerd („Ach, ik was toen blij met iedere publicatie") zeggen het de hoogleraar na. „On zin", zegt sociaal historicus dr. Hans Schippers, die in 1986 promoveerde op het proefschrift 'Zwart en Natio naal Front'. „Vanaf het .be gin was het één van de meest grove antisemitische bewegingen. Joden waren volgens het Front niet assi mileerbaar, ze werden be schouwd als tweederangs burgers. Het Nationaal Front was puur fascistisch en het komt mij zeer onwaarschijn lijk voor dat een veelbelo vende intellectueel als Delf gaauw daar niets van af wist". Peter Brusse bivakkeert al een tijdje in Zuid-Afrika, dat ogenschijnlijk niet meer heel erg, maar inmiddels nog maar een beetje fout is. Tij dens de hoopvolle rede van De Klerk zat Brusse tussen de wijnboeren van Holland se afkomst. Jan Boland Coetzee: „Wat de wereld van ons denkt is kak. Ik ben een boer. Wij hebben misschien een hard hart, maar het is niet van blik. Ik houd niet van het woord Afrikaner. Ik ben eën witte Afrikaan. Ons is hier om te blyve. Ik ben voor gelijke rechten. Ieder moet gelijke kansen hebben, maar ik zal mijn koek niet doormidden snijden en de helft weggeven. Als de koek kleiner wordt, zal ik nog harder werken". In De Tijd wijst Delfgaauw er nog eens op dat de flirt met het Nationaal Front des tijds gebruikelijk was onder katholieke intellectuelen, al keerden de meesten vanaf 1933 deze partij de rug toe, toen hun tijdelijk ideaal in Duitsland in de praktijk werd gebracht. Delfgaauw, bij het uitbreken van de oor log 29 jaar, niet. Die belang stelling voor het fascisme valt volgens hem goed te be grijpen als je haar maar plaatst in de tijd. „Katholie ken zijn gewend naar het zuiden te kijken, zijn gevoe liger voor de Romaanse dan voor de Germaanse cultuur. Mussolini kwam op mij en de anderen erg romantisch over. We bewonderden hem". Derde-Wereldeconoom F. van Dam geldt als de 'pro- fesseur terrible' omdat hij bijna per definitie iets an ders zegt dan de massa. Zo als: „Ik ben er niet van overtuigd dat we tientallen miljarden in het Oostblok moeten pompen, zoals De- lors en vele anderen roepen. Ten eerste zijn de schattin gen van het bedrag dat no dig is om daar de boel op te krikken losse-polswerk. Laat het Oostblok zichzelf maar redden. Misschien valt dat bedrag ontzettend mee. Gisteren las ik dat Volkswa gen een fabriek zal opzetten in Oost-Duitsland. Kennelijk is het daar toch niet zo'n chaotische en ingestorte toe stand als wordt beweerd. Het Oostblok heeft een hele infrastructuur. Zeker, die is verouderd, maar in Amerika is de infrastructuur óók ver ouderd". HN-magazine verbaast zich er over dat een scherpe geest als prof. Delfgaauw zich zo kon verkijken op een situa tie. Hij zegt: „Het besef dat je je ook in zeer fundamentele dingen kunt vergissen is na tuurlijk uitermate belang rijk. Niet het vergissen zelf is een winst, maar het besef fen dat je je kunt vergissen en ook wel vergist hebt". Willem Aantjes, hoe toeval lig, analyseert scherp de ar gumenten van de CDA-frac- tie in de Eerste Kamerjj. het conflict met het kabiiL Allemaal drogredenen, ct stateert hij. „Vrijwel alle lastingontwerpen van 'c voorgaande kabinetten p onder druk ingediend f door de Eerste Kamer afF handeld). Alle huurverP gingen zijn altijd op de v' reep (en met succes) de Ed ste Kamer gepasseerd, i na de coalitiewisselj brengt dit het CDA in r Eerste Kamer in gewetej nood". r Prof. Delfgaauw wijst in f Groene de herhaalde Y schuldiging van antisemil me categorisch af. „Ik b nooit antisemiet geweest» allerminst in oorlogstl Mijn opvoeding is eerc prdsemitisch geweest. M vader ging met ons gr^ wandelen in de jodenbu^ en wees dan op de ei^, sfeer daarvan vooral op v sabbath. Hij ging ook ui ons naar de synagoge het eind van de ObrecL straat. Op het gymnasif heb ik Hebreeuws als fac2 tatief vak genomen en v 1941 tot 1961 ben ik zelf |i raar Hebreeuws te Haarlt geweest". L In vertaling de visie van j Britse emeritus-hoogleri economie Galbraith op r discussie tussen kapitalist en socialisme, die hij in v» gevallen beschouwt als si|f plistisch, omdat daarin bei systemen in hun onversn den vorm worden aangevl len danwel verdedigd. „Vt het Westen zou niets ran zaliger zijn dan een teri? keer naar het economist) stelsel, dat in de vroege 1. pitalistische beschouwing te vinden is en dat if steeds zijn vrome aanhé' gers kent. Alleen doort het in staat was zich, in liberale politieke conté aan de realiteit aan te pi sen, heeft dit systeem zi weten te handhaven. Mc sen kwamen tegen het soc lisme in opstand omdat r- niet in staat was zich aan? passen. Voormalig Nieuwlinka Martin van Meurs is eiger lijk ook een beetje fout g weest. Hij stortte zich volli het politiek bedrijf en weh wethouder van Arnheé waar hij onder meer het im tiatief nam voor de preter tieuze en inmiddels omstty den sporttempel Akzodronti Hij kreeg weinig vleienè bijnamen als 'onderkoniij en 'ajatollah'. Maar nu heff hij het licht gezien. In HÉ „De tijd is rijp voor holismj want holisme betekent hei heid, betekent volheid vé het leven, betekent het he stel van de volledige me: en betekent het herstel vf de harmonische relatie tu sen de mens en de hem di> gende en voedende aanji Het holisme is de ideolog van het leven zelf". Binne; kort neemt Martin ,,doe-h( eens-een-beetje-aardiger"- 3 van Meurs afscheid van politiek. Op een heel ander niver kwam HP ook in de politii terecht - in de buurt v|' Vargas Llosa, alweer efi schrijver die kandidaat voor het presidentschap, t dit geval in Peru. Zo m& als zijn boeken zijn - „H ergste was dat hij mo# veinzen" -, zo hard, furiei* èn kil is hij als politicus. 1 Niet alleen voor harttraii1 plantaties worden patiëntlj geselecteerd, op de intenf ve-care heerst zo'n 'schreef wend en schrikbarend' jj kort aan bedden dat er nuf keuzes moeten worden maakt tussen 'ernstig' I 'nog ernstiger'. InternP Santman van het Nijmeej Radboudziekenhuis in V# Nederland: „Patiënten zi net vliegtuigen, eenmaal de lucht moeten ze landa En fatsoenlijk, je mag ze ni laten crashen. Je kunt I patiënten niet tegenhoudt ze moeten geholpen wordfl Met als gevolg dat de mul zieke plaats moet makel Anaesthesist Stoutenbe van het Onze Lieve Vrou Gasthuis in Amsterda „Soms horen we de volgi de ochtend dat de patiënt we moesten doorsturen, 1 niet heeft gehaald". Schrijfster Beb Vuyk, teg< over Bibeb: „Te kort sch ten in waardigheid vind heel erg. Toen een Japar officier me wou slaan, de ik snel m'n bril af, legde op tafel. Hij keek me a met een soort waarderii Maar het was een gewoon gebaar. Je wist bij mijn der nooit hoe hij zou reaj ren, lachen of in een gew dige drift erop los slaan, i het slaan werd, bracht gauw m'n bril in veiligheil DICK HOFLAN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4