Sarafinaswingend en eenzijdig TESTCASE 1. TESTCASE 2. TESTCASE 3. E21.995,- E 21645,- F. 28.795,- 99 Musea-directeuren waarschuwen voor afbraak cultuurbehoud MITSUBISHI. DE GESTMDDE PERFEKTIE. LEIDERDORP OUDSHOORN, KUNST/RTV Ccidóc Souoant DONDERDAG 8 FEBRUARI 1990 PAGIN^' Billy Idol breekt been bij ongeluk LOS ANGELES De Britse popzanger Bil ly Idol heeft gisteren een zeven uur duren de operatie ondergaan na een verkeersonge luk. Idol liep een ernstige beenbreuk op na dat hij met zijn motorfiets verongelukte. Volgens de politie negeerde de zanger een stopbord, waarop hij tegen een auto botste. Hoe het ongeluk Idols verdere carrière zal beïnvloeden kon zijn pr-agente nog niet zeg gen. Over drie weken moet hij beginnen aan de opnamen voor een film van regisseur Oliver Stone over The Doors, de Ameri kaanse popgroep rond de legendarische zan ger Jim Morrisson. Na te zijn begonnen als punkzanger aan het eind van de jaren ze ventig trok de nu 34-jarige Idol naar de Verenigde Staten voor een succesvolle solo carrière. Moskou eert Boris Pasternak Boris Pasternak MOSKOU In de Historische bi bliotheek van Moskou is voor het eerst een tentoonstelling geopend over het werk van de beroemde Rus sische schrijver Boris Pasternak, waarbij Moskovieten nu een blik kunnen slaan op zijn vroegste werk. Op de expositie zijn onder andere jaarboeken van 1914 en 1915 te zien, waarin Pasternak, een van de groot ste lyrische dichters van deze eeuw, zijn eerste verzen publiceerde. Ver der zijn er meer dan 200 boeken, journaals en verzamelde verzen, waarvan de meesten pas dit jaar in de Sovjetunie weer kunnen worden uitgegeven. De publikatie van zijn bekendste werk, de in 1956 voltooide roman „Doktor Zjivago", werd in de Sovjetunie verboden. De in 1958 aan hem toegekende Nobelprijs voor de literatuur moest de auteur onder druk weigeren. Naast corresponden tie met andere dichters als Osip Man- delsjtam zijn ook Pasternaks briljante vertalingen van werken van Shake speare, Lord Byron, Goethe, Rilke, Verlaine en Georgische dichters zijn op de tentoonstelling vertegenwoor digd. De expositie wordt gehouden in het kader van een jubileumprogram ma ter gelegenheid van de honderd ste geboortedag van de schrijver (10 februari), waarbij 1990 is uitgeroepen tot het „jaar van Boris Pasternak" door de onderwijs- en cultuurorgani satie Unesco van de Verenigde Na ties. Een museum gewijd aan de au teur wordt deze week geopend in zijn zomerhuis in de kunstenaarskolonie Peredelkino buiten Moskou. Architecten moeten oordelen over Meerpaal in Dronten ZWOLLE De architecten Loerakker, Pruiin zijn door de civiele kamer van de rechtbank in Zwolle benoemd als deskundigen die een oordeel moeten geven over de controverse tussen architect Frank van Klinge ren en het gemeenschapscentrum de Meerpaal in Dron ten. Van Klingeren is een procedure begonnen om te be reiken dat zijn 'geesteskind' weer in de oude staat wordt teruggebracht. Hij vindt dat door de verbouwing van 1988 zijn oorspronkelijke ontwerp is aangetast, wat in strijd zou zijn met het auteursrecht. Het drietal moet van de rechtbank onder meer onderzoeken in welke mate de verbouwing de transparantie van het voorheen bijna ge heel doorzichtige gebouw heeft beïnvloed. Ook moeten ze bekijken wat voor regels er zijn ten aanzien van een af koopsom of schadevergoeding bij wijzigingen aan een door een architect ontworpen gebouw. De rechtbank wil het deskundigenrapport half mei ontvangen. Een nieuwe zitting is eind mei gepland. Sarafinal van Mbongeni Ngema. Mu ziek: Mbongeni Ngema en Hugh Ma- sekela. Decor: Sarah Roberts. Ge zien in het Circustheater op 7 febru ari. Herhalingen op 8 tm 11, 13 tm 16 en 18 tm 28 februari. In 1984 besprak Winnie Man- dela met Mbongeni Ngema het idee om de zaak van de anti apartheid in een musical te verwerken. De afgelopen zo mer stond het resultaat daar van met veel succes in Am sterdam en nu speelt Sarafina! bijna de hele verdere maand februari in Scheveningen. Artistiek valt te zeggen dat het verhaal bepaald dun is. Op Morris Isaacson High School in Soweto, een van de bekend ste zwarte scholen van Zuid Afrika, ontstaat het plan om een concert te organiseren met als thema de dag dat Nelson Mandela wordt vrijgelaten. Voor het zover is, krijgen we een blik op de op het blanke onderwijs georienteerde le spraktijk (het Onze Vader met veel soul gezongen), een inval van de politie met geweren en veel verhalen over gruwelen van de blanken. Daarbij wordt veel swingende muziek gemaakt, laat dat maar over aan medecomponist Hugh Masekela, en uitstekend ge danst en gezongen. De zeer jonge cast (15 tot 25 jaar) barst van het talent, daarover be staat geen twijfel. Van de flu- weelste bassen tot de scherpste sopranen, alles zingt zowel solo als in prachtige harmo nieën schijnbaar moeiteloos mooi en zuiver. Alles wordt met groot enthousiasme, maar ook met grote nadruk ge bracht, met vermoeiend veel klemtonen. Helaas zijn veel nummers en verhalen te lang uitgesponnen. Als je om twaalf uur buiten staat, heb je zeker een uur teveel van het goede gehad. En dat komt de voor stelling, maar ook het doel niet ten goede. Het komt hier niet zo vaak voor dat de artistieke- of amu sementswaarde niet de belang rijkste is, maar de boodschap: vecht tegen apartheid. De toon waarop die werd gebracht was bepaald grimmig en eenzijdig. Steeds werd in voorbeelden herhaald hoe fout de macht hebbers het doen. Met wijzen de vingers, vlammende ogen en gebalde vuisten, bloed van martelaren en vereerde hel den werd de onbetwistbare waarheid kracht bijgezet. Die toon is de toon van de aya tollahs, de dominees Paisley, de Culturele Revolutie en de inquisitie. Hij werd hier aan geslagen door een onderdrukte meerderheid, en dat is een heel groot verschil, maar dat maakt de toon op zich nog niet minder eng. Dat hij het resul taat is van een onderdrukkend beleid is de blanken zwaar aan te rekenen, maar Gandhi vond een andere weg in een verge lijkbare positie. Het fanatisme en de agressie wordt alleen te gen het einde even verlaten in een toespraak van Sarafina, die Mandela speelt. Zij richt zich op een gemeenschappelij ke toekomst, maar eerder klonk „there is no hope for the peace". Laten we hopen dat dat niet klopt, vooral nu er iets lijkt te gebeuren in Zuid Afrika. Als de musical een steun is voor onderdrukte zwarten, of als er ook maar een Haagse za kenman is die door Sarafina! besluit minder te gaan investe ren in Zuid Afrika, dan heeft de produktie zijn nut gehad. Maar vraag mij niet door hard te applaudiseren te laten we ten dat ik aan de goede kant sta, en na afloop lekker swin gend en/of strijdbaar geënga geerd de straat op te gaan, want dat zou hypocriet zijn vanuit mijn positie. Ondanks alle vrolijke muziek werd ik van Sarafina! behoorlijk som ber. DICK VAN TEYLINGEN Scène uit „Sarafina", dat gisteravond in-première ging in het Circustheater. AMSTERDAM Algemeen directeur H. van Os van het Rijksmuseum heeft er namens een. aantal directeuren van musea, archieven en archeolo gische instellingen bij de Tweede Kamer op aangedron gen de 40 miljoen gulden extra die het kabinet heeft uitge trokken voor cultuur, geheel te bestemmen "voor cultuurbe houd. Alleen dan wordt ons een kans geboden „de neer gaande spiraal van achterstand en verval om te buigen", zo schrijft hij de Tweede Kamer. De achterstand in het behoud en beheer van de museale col lecties, de archiefbestanden en de (archeologische) monumen tenzorg is niet precies bekend, aldus Van Os. „Wel weten we dat alleen al voor de Rijkscol lecties de achterstand op vele' honderden mensjaren wordt geschat. Ook in de registratie en documentatie bestaan grote lacunes. Wij achten deze situa tie gezien de enorme rijkdom van onze collecties volstrekt onaanvaardbaar", zo schrijft hij de Tweede Kamer. Daar wordt maandag de cultuurbe groting besproken tijdens een uitgebreide commissievergade ring. De Rijksmuseum-directeur wijst er verder op dat een goed beheer van de collecties de ba sis is om de maatschappelijke functie van de betreffende in stellingen goed te vervullen. Dat zij daarin geslaagd zijn, blijkt volgens hem uit de groeiende interesse van het publiek. Zo is het bezoekers aantal in de musea tussen 1968 en 1988 van 7 naar 20 miljoen gestegen, zitten de studiezalen van de archieven steeds voller en trekt de Open Monumen tendag jaarlijks meer belang stellenden. Van Os stelt dat „een zeer sub stantieel deel" van de 40 mil joen gulden nodig zal zijn „voor de vernieuwing van presentaties, nieuwe over drachtstechnieken en profes sionalisering" zodat deze maat schappelijke functie ook in de toekomst naar behoren kan worden vervuld. Het resteren de deel is méér dan nodig om het huidige aanbod te verbete ren en te vernieuwen. „Wanneer u zou besluiten dit budget te versnipperen laten wij ons die kans misschien wel definitief ontglippen", aldus Van Os namens zijn collega's. Niet ingrijpen zou „voor onze collecties en voor de mogelijk heden tot beleving van het culturele erfgoed in ons land, dramatisch kunnen zijn". Tot de ondertekenaars beho ren verder W. Beeren (Stede lijk Museum), M. van Boven (Noordbrabants Museum), W. Crouwel (Boymans-van Beu- ningen), Sj. Ex (Centraal Mu seum), W. van Gulik (Rijks museum voor Volkenkunde), F. Ketelaar (Rijksarchief dienst), R. Oxenaar (Kröller- Müller), W. Willems (Rijks dienst Oudheidkundig Bodem onderzoek) en G. Veeneman (museum Boerhaave). Ottovoci schittertI romantisch repert Concert door Vocaal Ensemt tovoci, met medewerking Schul en Karin Volmer (piai der leiding van Maurice Bro_ Werk van Milhaud, Saint- Gounod en Brahms. Gehoore Kapelzaal van K&O in Leidt februari. De acht vocalisten van Grv, ci (opgericht in 1986) eijM dirigent Maurice Broussa* zich in de afgelopen janth rap tempo een vooijrm plaats op de Parnassus vi Lage Landen hebben Jt verd, trotseerden gister© N schijnbaar moeiteloos erjjer veel overtuiging zowel ddee zangers weinig vriendelijl koestiek in de Kapelzakra het geweld van de stortlse de luisteraars nu en di hun zetels deed schuddei Welk vocaal ensemble R> onder zulke omstandiglER boeien? Waar leidt een fcjs I baar evenwicht tussen un baar genoegen in het zjte naast professionele diskai en discipline tot zo'n ga© I kleur en expressie homcfHa interpretatie? In een gepnd neerde directie van Mis Broussard, die geen midd|n\ benut liet om bij zijn zajhf de juiste houding ten aalg van tekst en muziek t|2( werkstelligen, en met, va zangtechniek die maarjrs weinig hiaten vertoondi ken de moeilijkheden dit. nig vocaal gezelschap gr*- zouden hebben, eenvj weggewuifd te worden, jp gezelschap misschien top wel grotere prestaties i121 dagen. Zelden werd hfflj getroffen door zulke fraalR anissimo-passages: altijd|Tl dragende klank en sluii^' stembanden! Het Franse'E' gramma voor de pauze, jT' pella, opende met de leve!T' volksliedjesachtige „GT" valaisans" van Darius haud. De uitvoering, inl( stugge zaal, van Camille Saëns' „Calme des nuits>l; zijn zachte langgerekte idi ken, getuigde van een technische beheersing, leefde dramatiek kennflj', vervolgens de uitvoering' een te lang veronachtzfal meesterwerk van de v, Charles Gounod, „Les set1, roles du Christ sur le cP0; Johannes Brahms was pJ genwoordigd met drie ïic tetten opus 31 en zijn waardige „Neue Liebesl?® walzer" opus 65, adequa| genuanceerd ondersteund» de pianisten Kees Schpc Karin Volmer. Deze uitin tien korte gedeelten bouwde muzikale schila - toonde Brahms van zijnpr kant. jsj TOM STRENG Mitsubishi Colt 1.3 EL. Dynamisch design. Flitsend karakter. Praktisch formaat, zeer uit de kluiten gewassen binnenruimte. Buitengewoon kompleet: de lijst van ingebouwde extra's is maar liefst 31 punten lang. Hypermoderne, schone en zuinige motor. Geregelde 3-weg katalysator. Drie jaar Multigarantie. Behoort al jaren tot de betrouwbaarste auto's in Duitsland. Hoge inruilwaarde. Vergelijk 'm met andere auto's die ongeveer hetzelfde kosten: de Colt 1.3 EL is aantrekkelijker. Bovendien is en blijft het een Mitsubishi. Net als alle andere Colts. De 1.3 EL kost in 1990 (prijs- en modelwijzigingen voorbehouden, af Sassenheim, exklusief afleveringskosten en inklusief BTW) in ieder geval tot 1 mei vanaf Lancer Hatchback 1.5 GLXi. Een onvervalste, multifunktionele Hatchback. Snel van lijn, praktisch van karakter. Bovendien luxueus en kompleet: de lijst van ingebouwde extra's en andere voorzieningen is 51 punten lang. De motor: een prachtige anderhalf liter met multipoint injektie en geregelde 3-weg katalysator. Wat een ideale kombinatie van pit, zuinigheid en milieu vriendelijkheid oplevert. Een prima investering. Want rijplezier en gebruiksgemak zijn groot, de waarde blijft hoog. De Lancer Hatchback 1.5 GLXi kost in 1990 (inklusief BTW en drie jaar Multi garantie. prijs- en modelwijzigingen voorbehouden, af Sassenheim en exklusief afleveringskosten) tot nader order f 31.245,-. Er is al een Lancer Sedan Galant Hatchback 1.8 GLi. Zowel zakelijk als privé de ideale auto. Representatief en komfortabel. Prachtig van konsept, uitgewogen van lijn. Vol met interessante détails, snufjes en idee Krachtbron: een alert reagerende 1.8 liter multipoint injektiemi Geregelde 3-weg katalysator. De Galant Hatchback is eigenlijk met geen enkele andere auto in zijn klasse te vergelijken. Wie het I doet, komt tot de konklusie dat hij naast zijn aantrekkelijke prijs verreweg het meeste auto biedt. En dan is het nog een Mitsubishi i betrouwbaar en prijshoudend. De Galant Hatchback 1.8 GLi ko: 1990 (inklusief BTW en drie jaar Multigarantie. prijs- en model wijzigingen voorbehouden, af Sassenheim en exklusief aflevert kosten) voorlopig f 31.745,-. Er is al een Galant Sedan vanaf vanaf Touwbaan 5, tel. 071-41014E

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14