ïelft bewoners ranendal kiest oor nieuwbouw ^houders LTB willen niet meebetalen aan verwerking van mest Oegstgeest moet groen blijven menwerking politie is verdelen van de armoede fe.' Vertraging bedreigt werk aan doorgaande route in Warmond Ü)EN OMGEVING CeidócSou/iant DONDERDAG 8 FEBRUARI 1990 PAGINA 11 reide ^Svakker lage t been WETERING I 'r\ jarige man uit ÉÜlfing heeft gister- jn been gebroken RIJN vwerkzaamheden in yetering. De man Plaat overpak- I4.oidoor een kraan- werd ge- 3k lie chauffeur liet J 13 2 echter te vroeg vjoor het gevaarte Statlien terechtkwam. Jack|toffer is overge- «Irajaar het Acade- ta s^kenhuis Leiden. do. jdsinspectie stelt rzoek in. Gereedschap gestolen VOORSCHOTEN Drie gereed- schapskisten met een gezamenlijke waarde van zeshon derd gulden zijn gisternacht gestolen uit een zeefdrukke- rij aan de Industrie weg in Voorscho ten. De inbrekers kwamen binnen door het ruitje van een bovenlicht te breken. De inbraak werd gistermorgen om half negen ont dekt. Leren jassen buitgemaakt SASSEN- HEIM Twee leren jassen zijn gis teravond door een onbeken de meegeno men uit de kleedkamer van voetbal vereniging Ter Leede aan de Menneweg in Sassenheim. De jassen ver tegenwoordi gen een waar de van ruim duizend gul den. Homeopatische arts mag zich vestigen in Katwijk KATWIJK De homeopatische arts in Katwijk mag komen. Het college van B en W heeft besloten het advies van de Vesti gingscommissie huisartsen op te volgen en de toekomstige homeopatische huisarts een aanvullende cursus op het gebied van niet- homeopatische medicijn aan de Leidse uni versiteit te laten volgen. Dit is nodig omdat de homeopatische arts ook waar gaat nemen voor andere huisartsen in Katwijk die de traditonele medicijnen aan hun patiënten voorschrijven. Omdat de homeopaat andere middelen voorschrijft, moet de kennis over deze middelen worden bijgespijkerd. In de tweede helft van februari adviseert de Ves tigingscommissie het college over het verle nen van een vestigingsvergunning voor de homeopaat. ROSDORFF TREKT PVDA-LIJST LISSE LISSE W. Rosdorff is de aanvoerder van de gezamenlijke Lissese lijst van PvdA en D66. De twee partijen hebben daar overeen stemming over bereikt. Er is ook een geza menlijk verkiezingsprogramma opgesteld met veel aandacht voor milieu, volkshuis vesting en ruimtelijke ordening. De PvdA heeft definitief een punt gezet achter de ja renlange samenwerking met de PPR. Deze partij gaat niet zelfstandig de verkiezingen in. Rosdorff heeft al een groot aantal jaren namens de PvdA zitting in de gemeente raad. Nummer twee op de lijst is het huidige PvdA-raadslid Frans Prins. Hans Broeke van D66 staat derde. Hij wordt weer ge volgd door twee PvdA'ers Guus Mesman en Gijs Oskam. De twee partijen komen met een gezamenlijk verkiezingsprogramma. Sieraden buit bij inbraak OEGSTGEEST Inbrekers hebben gisteravond sieraden gestolen uit een woning aan de Waldeck Pyrmontlaan in Oegstgeest. De dieven kwamen via het balkon aan de achterzij de het huis binnen. Nadat zij voor- en achterdeur van bin nenuit op de knip hadden ge daan, doorzochten zij de hele woning. De bewoners, die later op de avond thuiskwamen, hadden aanvankelijk moeilijk heden om hun afgesloten huis binnen te komen. Dat lukte uiteindelijk via de openslaande deuren die de inbrekers als vluchtweg hadden gebruikt. Spoorbomen werken niet door storm ALPHEN AAN DEN RIJN De storm was er gistermiddag de oorzaak van dat automatische spoorbomen op twee overgangen in Alphen niet meer werkten. Zowel op de Boskoop- seweg als op de overgang naar het in dustrieterrein De Vork bleven de bo men rond kwart over drie dicht. Agenten zorgden ervoor dat deze weer omhoog konden en regelden het verkeer gedurende drie kwartier. Ondertussen verhielp de technische dienst van de Nederlandse Spoorwe gen het euvel. De Alphense brand weer moest rond kwart over vier in actie komen bij een meubelzaak aan de Julianastraat, waar een grote ruit uit de sponning dreigde te vallen. Buren jagen inbrekers weg ALPHEN AAN DEN RIJN Oplettende buren hebben gisteren inbrekers weggejaagd uit een woning aan de Geerestein in Alphen. De daders drongen het huis rond half acht binnen via het balkon. Dat werd door de bu ren gezien. Toen de inbrekers merkten dat ze ontdekt waren, sloegen ze een ruitje in van de voordeur en vluchtten weg. Ze za gen kans om een doos je met sieraden mee te nemen. Beti 211 /O. De helft 5, 21 bewoners van de J):3?tse wijk Tranendal i. D«uwbouw in plaats 1 <BHovatie van de hui- 'e* $ningen. Dat blijkt 18 enquête die door ^""Jrijkse Bouwvereni- wijk Tranendal De resultaten .30. i enquête wijken van een enige ja- 4: d?den gehouden on- Mfj. Toen was nog 75 van de bewoners thinendal voor reno- tan de uit 1947 cnde woningen. 13.' (Tranendal in Katwijk (K$ijn bestaat uit bijna 50 junllje woningwetwonin- en waren bestemd voor o tuners uit Katwijk aan whlen hadden zo veel 9 '[iet de verhuizing naar ^lorp dat de wijk werd he p naar de vele tranen lo^oten werden om de huisvesting buiten het Zee dorp. De woningen, eigendom van de Katwijkse Bouwvereniging (KBV), verkeren in slechte staat. Reden voor de Katwijk- se Bouwvereniging om de 126 huizen te willen slopen en nieuwe panden neer te zetten. Gedacht wordt aan gedeeltelij ke nieuwbouw aan de Baron van Wassenaerlaan. Ook in het achtergelegen gebied waar zich garages en volkstuinen bevinden, zouden nieuwe wo ningen voor kleine huishou dens moeten komen. De wo ningen in de zijstraten van de Baron van Wassenaerlaan moeten worden opgeknapt, volgens de KBV. Het bewonerscomité voelt meer voor renovatie van de woningen. Bij nieuwbouw worden de huren voor veel van de bewoners van Tranen dal die van een AOW rondko men, veel te hoog. Dit is ge volg van de weigering van de rijksoverheid om de nieuwe woningen te subsidiëren. Het standpunt van het bewoners comité werd tot voor enige ja ren door een groot deel van de bewoners gedragen. Nu dreigt daar verandering in te komen. Commissielid André van Roes- sel: „Toen we begonnen met de actie voor renoveren was 70 procent voor ons plan. Toen eenzelfde enquête kort gele den uitwees dat nog maar 50 procent voor renoveren was, werd de uitslag eerst gewan trouwd. Secretaris Jan van der Ven heeft de enquête gecon troleerd maar het wantrouwen bleek ongegrond". Van Roessel wil het plan van de Katwijkse Bouwvereniging om gedeeltelijk nieuwbouw te plegen en gedeeltelijk te reno veren eerst aan de bewoners voorleggen. Het is de bedoe ling dat dit eind februari gaat gebeuren. Het commissielid meent wel dat dan ook de huurprijzen bekend moeten zijn. „Als de gemeente niet fi nancieel bij wil springen, ko men de huren van de nieuw bouwwoningen zeker op 600 gulden per maand. Dat is door de oudere bewoners niet op te brengen", meent Van Roessel De Baron van Wassenaerlaan. die de gemeente Katwijk on duidelijkheid verwijt. „De ge meente wil sociale woning bouw stimuleren maar heeft daar weinig voor over als het rijk niet subsidieert. Er zijn echter genoeg andere financië le potjes die opengetrokken kunnen worden door de ge meente. Katwijk wil nu wel een vinger in de pap hebben maar ziet er liever geen prijs kaartje aan hangen". Van Roessel meent dat het grotendeels van de gemeente afhangt of de woningen in Tranendal wordt gerenoveerd of dat er nieuwbouw komt. FOTO: HENK V.D. ENDE „Het wordt tijd dat er wat aan de woningen gaat gebeuren. In de Molenwijk zijn de meeste woningen van dezelfde leeftijd en die zijn al gerenoveerd en/ of vernieuwd". •nelGOM „Een fi- 'bale bijdrage van de ders in het westen aan de van mestverwer- Groot- nd-J mestverwerking voor West-Ne- SJkl van geen beteke- iat de hoeveelheid j^Jier heel goed te plaatsen is met een goede opslag en distributie". Dat stelde J. Kraakman, voor zitter van de katholieke Land- en Tuinbouwbond, Vakgroep Veehouders, vanmorgen tijdens de jaarvergadering in Hille- gom. Kraakman nam tij dens deze vergadering af scheid als voorzitter van de Vakgroep Veehouders. Kraakman ging vanmorgen in zijn toespraak uitgebreid in op de toekomstige problemen voor de veehouders in West- Nederland. Hij brak een lans voor een regionale aanpak van de milieuproblematiek in de veeteelt. „In regio's waar de milieubelasting de norm niet overschrijdt, moeten de vee houders niet de dupe worden van maatregelen die bedoeld zijn voor vervuilende regio's. Als het in de Peel brandt, moet de brandweer ook niet uitrukken naar de Hollanden", stelde voorzitter Kraakman vanmorgen. Een regionale aanpak miste Kraakman tot nu in het rijksbeleid. „Er wor den nu onder politieke druk normen vastgesteld voor de veehouderij die in het gehele land gelden". Kraakman vreesde voor eenzelfde bena dering in de toekomst voor het beleid om de ammoniakuit- stoot te verminderen. De LTB verzet zich niet tegen een norm die bepaalt hoeveel dieren per hectare mogen worden gehouden. Wel kon digde Kraakman verzet aan tegen maatregelen die in West-Nederland en met name het veenweidegebied onuit voerbaar zijn. Hij brak ook een lans voor een quotumverrui ming voor de veehouders in de veenweidegebieden waardoor deze gebieden meer mogelijk heden voor de toekomst krij gen. Voorzitter Kraakman pleitte vanmorgen voor regelgeving op het terrein van namaakzui- vel. Hij wees op het feit dat de eerste halva-boter en plantaar dige kaas inmiddels op de markt is verschenen. Volgens Kraakman mag in de reclame en naamsaanduiding van de produkten geen relatie met de echte zuivel worden gelegd. De voorzitter meende wel dat de coöperaties alert en ade quaat moeten inspelen op de mogelijkheden om plantaar dige vetten en eiwitten in zui- velprodukten te verwerken. Wanneer zuivelbedrijven dit zelf ter hand nemen, mag het echter niet ten koste gaan van de zuivere zuivel. OEGSTGEEST Oegstgeest moet groen blijven. De fractie voorzitters van PvdA, CDA, VVD, D66 en PPR waren het daar gisteren tijdens een verkiezingsbijeen komst van de Vereni ging Haaswijk roerend over eens. A. van Eisen (PPR). P. Hellinga (CDA), A. Kunt- ze (VVD), M. Poelmans (D66) en F. Wegman (PvdA) betoogden dat de aan Haaswijk grenzende Morsebelpolder een groene „overloop" moet worden voor de bewoners van die wijk. Hellinga stelde dat er met de „laatste appel voor de ruimtelijke dorst" zorg vuldig dient te worden omgegaan. Alle partijen zijn van mening dat er in Oegstgeest minder moet worden gebouwd. D66'er Poelmans stelde dat Oegst geest vol is. „Als je dat durft te zeggen, heb je geen hart voor de noden van 500 woningzoeken den", aldus PvdA-fractie- voorzitter Wegman. Haaswijkbewoners vroe gen zich af hoe een ge meente als Oegstgeest had kunnen toestaan dat er in een te dicht bebouwd deel- plan sprake kan zijn van een jongerendisco aan het Boerhaaveplein. Van ach ter de tafel kwam een aar zelend „mea culpa". Maar er komt, mede ten aanzien van overlast, een plan van aanpak. Na deze eerste ronde volgt vrijdagavond het bezoek van minister Alders aan Oegstgeest. Deze wordt ontvangen in het Witte Huis, aanvang acht uur. ■^DWIJKSE COMMISSARIS WEGMAN OVER SAMENWERKING KORPSEN BOLLENSTREEK: "$WIJK - De ge- 89(lijke en de rijkspo- ^Aisen in de Duin- iHuflenstreek hebben ®k,ikaar afgesproken inïj te gaan samen- si. Een vorm van sa was er al. De Mitsen Noord wijk en aaf vullen elkaar al in «het geval van cala- Korpsen voeren arigelmatig gezamen- of verkeers-- uit. Vooruitlo op de vorming van politie voor i4?derland hebben de 5Jh besloten nog projectmatig zaken i ^nlijk aan te pak- gjAlle korpsen heb- ifirkte moeten inle- is dus een soort b«ing van de armoe- commissaris E. korpschef van uJemeentepolitie in 'ijk. die de samenwer- nauwer gaan zijn Hillegom, inÜjkerhou 11V oorhout, Lisse, Rijnsburg- Katwijk, Oegst- 1.1 Noordwijk. Het is vol- Bgman gezien de door bezuinigingen ge- g om „over je eigen heen te kijken". De moeten worden ge- de korpsen moeten eunen. De burger zal positieve uitwerking __ïrvinden. De kwaliteit politiezorg zal er vol- commissaris zeker g|rbeterd worden. Hoe- ghbesluit om met ingang PO een betere samen- g tot stand te brengen loop van vorig jaar pomen, is het volgens dP nog een heel proces >.l om alles en iedereen 'lijn te krijgen. „In het Commissaris Wegman. begin was men heel voorzich tig. Het onderwerp lag gewoon heel gevoelig. Iedereen was bang er mogelijk op achteruit te gaan. Men was gewend de eigen broek op te halen". Het grote voordeel van de grotere samenwerking tussen de korp sen onderling is volgens Weg man vooral het efficiënter ge bruik van apparatuur, voertui gen en andere middelen. Be schikt een korps niet over een rollentestbank, dan kan zo'n apparaat van de buurman worden geleend. Wie plots klaps een groot aantal porto foons nodig heeft hoeft zijn lijst materiële middelen subre gio Duin- en Bollenstreek maar op te slaan, om te weten waar hij dergelijke apparaten kan krijgen. En het meeste gaat gewoon met gesloten FOTO: HENK VAN DEN ENDE beurzen. „Het zou te veel tijd en geld kosten om elkaar elke keer een rekening te presente ren. Alleen bij gebruik van grote machinerieën als takel wagens worden onkosten be rekend". Kogelvrij vest Bij de onderlinge samenwer king gaat het volgens de Noordwijkse vooral om kleine praktische dingen zoals kogelvrije vesten. Waarom zou een klein korps een groot aantal kogelvrije vesten aanschaffen. Diens- thonden kunnen worden uit gewisseld. Ademanalyse-appa- ratuur kan gezamenlijk wor den gebruikt en zo zijn er voorbeelden te over te noe men. Vooralsnog zullen er echter vooral gezamenlijke projecten worden georgani seerd als grootscheepse alco hol-, snelheids- en verkeers controles. Daarnaast wordt ge keken naar het opzetten van projecten ter bestrijding van de regionale criminaliteit. De bedoeling is dat de nieuwe sa- mènwerkingsstructuur ook zal blijven bestaan na de samen voeging van rijkspolitie- en gemeentepolitiekorpsen De reorganisatie van de politie zal de komende jaren gestalte krijgen. Voor Zuid-Holland betekent dat volgens Wegman vier politie-regio's. De Bollen streek valt daarbij onder de Rijnstreek en Leiden. Het be heer van het nieuwe korps wordt toegewezen aan de bur gemeester van de grootste ge meente en dat is in dit geval Leiden. Het korps krijgt een sterkte vn 800 a 900 man. Er zijn echter stemmen die ook Gouda en Delft bij de regio willen trekken. Dan wordt de korpsgrootte ongeveer 1500 man. Komt Gouda en omstre ken erbij dan wordt, zo kan uit de woorden van Wegman wor den opgemaakt, kapitaalsver nietiging voorkomen. „In Gouda hebben we een oplei- dings- en vormingscentrum. Als Gouda buiten onze regio valt, zullen we zelf een derge lijk centrum op moeten gaan zetten en dat kost weer extra geld". Door de nu al nauwe vorm van samenwerking zal de overgang over 1 a 2 jaar naar regiopolitie volgens de Noordwijkse korpschef in ie der geval soepel verlopen. „Ie dereen kent elkaar dan al en dat maakt de zaak aanzienlijk gemakkelijker". MARIJKE DEN HOLLAN DER KATWIJK Beheerder Haanstra van het benzinesta tion aan de Hoorneslaan wil nog enkele jaren kunnen door gaan met zijn bedrijf. Dan is hij er financieel weer bovenop en is hij bereid het station te ontruimen. Het pompstation is de laatste tijd regelmatig het doelwit van inbrekers geweest. Dat werd gisteren tijdens een hoorzitting betoogd door J. van der Plas, de raadsman van Haanstra. Van der Plas maak te namens zijn cliënt bezwaar tegen het verlenen van vrij stelling van het bestemmings plan Hoornespolder ten behoe ve van de reconstructie van een gedeelte van de Hoornes laan, gelegen tussen de Groen Pomphouder Hoorneslaan wil nog enkele jaren doorgaan van Prinstererweg en de Melkweg. De verkeerstech nische aanpassing van de re constructie heeft tot gevolg dat het tankstation van Haanstra aan de Hoorneslaan moet ver dwijnen. De gemeente Katwijk en Haanstra zijn al jaren in een juridisch gevecht gewikkeld. Al in 1987 zegde katwijk de huurovereenkomst met de pomphouder op. Twee jaar la ter spande Katwijk een kort geding aan tegen Haanstra om hem weg te krijgen, maar de rechter stelde de pomphouder in het gelijk. Van der Plas noemde het een vreemde zaak dat de gemeente Katwijk nu ineens een procedure start om het bestemmingsplan te wijzi gen. Volgens hem zijn de be doelingen van Katwijk niet meer zuiver te noemen. „Ik vraag mij af waar de gemeente nu eigenlijk mee bezig is. Op kosten van de gemeenschap wordt ten koste van een hard werkende bejaarde een presti gegevecht uitgevochten met Texacó", aldus Van der Plas. WARMOND De werk zaamheden aan de door gaande route liggen op schema, maar er kan ver traging ontstaan nu geble ken is dat de route op en kele punten moet worden aangepast. Met name voor vrachtwagens en bussen zijn er enkele knelpunten. Ter hoogte van de ingang naar het voetbalveld moeten er twee bomen verwijderd worden die enigszins schuin over de weg staan. Het stuk weg tussen de Beat- rixlaan en de Julianastraat en het punt bij het gemeentehuis en de Oostergeestlaan moeten aangepast worden. Een ander knelpunt voor vrachtwagens betreft de aansluiting op de SW54 bij Oegstgeest. Het is voor vrachtwagens met de maximum-lengte vrijwel on doenlijk af te slaan richtig Voorhout. Om daar verbete ring in te brengen zou het kruispunt gereconstrueerd moeten worden of de Tolbrug verbreed. Dit laatste heeft dan weer con sequenties voor de tweede fietsbrug die daar moet wor den aangelegd. Die aanleg zal worden uitgesteld totdat met de Provinciale Waterstaat, be heerder van de SW54, overleg is geweest om tot een oplossing te komen. Het plan dat door de heren Bonjer en Hüsken is ingediend zal daarbij worden betrokken. In dat plan wordt de Tolbrug aan de kant van Oegstgeest zodanig verbreed dat de daarnaast aan te leggen fietsbrug rechtstreeks aansluit op de oversteekplaats voor fietsers. Een en ander werd gisteren duidelijk in vergade ring van de commisie ruimte lijke ordening. Vrouwen aangerand in Alphen en Oegstgeest OEGSTGEEST/ ALPHEN AAN DEN RIJN Een 28-ja- rige vrouw is gisteren aan de Haarlemmertrekvaart in Oegstgeest aangerand door een man. De vrouw fietste richting Voorhout en werd ter hoogte van het Klinkenburgpark aan gesproken door een man, die vroeg of hij mee mocht rijden. Toen de vrouw zei dit niet goed te vinden, sprong de man tegen de fietsende vrouw, die daardoor kwam te vallen. De man gaf haar een klap, die haar fiets oppakte en zonder om te kijken lopend haar weg vervolgde. Daarop achtervolg de de man de Voorhoutse, leg de een hand op haar schouder en vroeg of ze met hem mee ging naar De Dam. Nadat de vrouw kwaad reageerde dat zij daar niet van gediend was, liet de man haar verder met rust. Een 24-jarige Alphense vrouw is gisteravond lastig gevallen door een nog onbekende man. De vrouw fietste rond kwart over negen over de Stuyve- santlaan in Alphen aan den Rijn. Bij de Zoutmanstraat werd ze aangesproken door de man, die volgens de politie „schuine taal" uitsloeg. Hij be tastte haar en pakte haar bij de polsen. Er onstond een wor steling waarna de man ervan door ging. De Alphense heeft direct de politie gewaar schuwd. Omdat een zoektocht in de omgeving geen resultaat had, wil de Alphense politie in contact komen met getuigen. De verdachte zou er onver zorgd uitzien en ongeveer 40 jaar oud zijn.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11