etdócSomant Woningbouw op Schuttersveld STAD OMGEVING 1990 Eetemakelijk Februari actiemaand „1990- maatregel" Gemeenten mogen parkeerbelasting zelf vaststellen (tern bureau onderzoekt oblemen reinigingsdienst WOENSDAG 7 FEBRUARI 1990 PAGINA 11 rele integratie [indoestanen >pt soepel De integratie van taan&e gezinnen in Ne- verloopt in cultureel ^melijk soepel. Jonge- de trendsetters bij de aing van normen en Dit concludeert drs. gra in zijn proefschrift faanse gezinnen in Ne- waarop hij vandaag ;ert aan de Rijksuni- Leiden. is zelf Hindoestaan en jurinaamse afkomst. 64 woont hij in Neder- ij onderzocht hoe het poestanen is vergaan 5 de Surinaamse onaf- r Ne- kheid in 1975 naar zijn gekomen. Het een groep van 70.000 Inten. Mungra sprak1 tig gezinnen over hun jn leven nu in Neder- vroeger in Suriname, an Hindoestaanse ge- xdoen zich spanningen lar buiten toe wordt de bn eenheid en harmo- fer hooggehouden. Ou- insen bijvoorbeeld dat nderen geregeld naar •iiel gaan. De kinderen Besteden hun vrije tijd p een andere manier. verder onder meer »n over huiselijke re- huwelijksleeftijd en tspartner. Ongeveer de van de gezinnen is punten zeer traditio- jesteld. itie op de arbeidsmarkt deze groep zeer slecht, een derde heeft een olgens de onderzoeker top nu op de kinderen d. Of zij een eerlijke rijgen op de arbeids- 5 een vraag die pas in iende decennia beant- vordt, aldus Mungra. IjERZAKEN NIET OPZATERDAG 1 De balie van de ge- )jke afdeling burgerza- it niet op zaterdagoch- ïn. Dat heeft het Leidse 'van burgemeester en Iers besloten. Wethou- ide la Mar van Groen jemt niet in met dit be- m(jderheid van het college it de voordelen niet op- fegen de nadelen. Open- 1 stuit op weerstand bij joneel, brengt organisa- problemen met zich kost zestig- tot negen- |id gulden per jaar. i; procent van de perso- èn van de Leidse direc- et bereid om op zater- >nd te werken, blijkt uit Sïe van de dienst, die lie- ift dat geld en personeel jngezet om de wachttij- dens de huidige ope- den te verminderen, •rgelijking met andere ten met een inwonertal Je honderd- en driehon- izend, zou hebben uitge- dat de balie in Leiden, Ihoven na, het langst is i De openstelling op flagavond, zoals in Lei- tamelijk uitzonderlijk, e notitie van de directie aken. Geen enkele ge- kent een zaterdagoch- Instelling. rdt al jaren gesproken vraag of de balie op za chte nd open moet zijn. it werd aan een proef. Dieven halen woning leeg LEIDEN Een kleu- rentelevisie compleet met kabels en afstands bediening, een stereoto ren, een halsketting, el pees, cassettebandjes en lakens. Dat was de buit van een inbraak in een woning aan de Middel weg. De dieven zijn ruw te werk gegaan. De voordeur werd inge trapt, het hele huis werd overhoop gehaald en het bankstel werd opengesneden. De 20-ja- rige bewoner deed gis termiddag aangifte. BOA wil Waag tot jaar 2000 huren LEIDEN De stichting Boycot Outspan Actie (BOA) wil vanaf volgend jaar toch haar jaarlijk se tentoonstelling „Kunst tegen racisme" in de Waag houden. Tussen de stichting en de ge meente ontstonden in 1989 problemen over het huren van De Waag nadat Ben W hadden be sloten het gebouw in verband met het nieuwe cultuurbeleid niet meer te verhuren aan derden. BOA deed met klem een beroep op de gemeente om het gebouw alsnog te verhuren. Aangezien de programmering van De Waag vol zat, mis lukte dat. Dit jaar wordt de tentoonstelling van 7 tot en met 28 maart in de Burcht gehouden. BOA heeft cultuurwethouder F. Kuijers en coör dinator van de Waag F. Bruins nu opnieuw ver zocht om tot het jaar 2000 het Waaggebouw ter beschikking te stellen voor deze tentoonstelling. BOA overweegt nog steeds het geschil voor te leggen aan afdeling Rechtspraak van de Raad van State. BOA vindt namelijk dat de gemeente Leiden onrechtmatig gehandeld heeft. LEIDEN AAR KLAAGT OVER GEOLOGISCH ONDERZOEK LEIDEN Bij de gemeente is een klacht binnengekomen over het onderzoek dat de Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) uitvoert in Leiden. Een bewoner van de Brahmslaan schrijft in een brief aan burgemeester en wet houders dat zijn huis van drie tot half vier 's nachts stond te trillen. „Er werden zenuwslopende geluiden geprodu ceerd", aldus de briefschrijver, die zijn ongenoegen wil uit spreken over het feit dat het college toestemming heeft ge geven voor uitvoering van het onderzoek op dat nachtelij ke tijdstip. De NAM heeft brieven met informatie over het onderzoek huis aan huis verspreid maar de man heeft die kennelijk niet ontvangen want hij klaagt over het feit dat hij niet zou zijn gewaarschuwd „zodat de paniek die nu ontstond voorkomen had kunnen worden". Volgens de po litie zijn er nauwelijks klachten gemeld over de activitei ten van de NAM. „Er was vorige week wel een bewoner van het Rapenburg die zelfs met een bezemsteel naar bui ten kwam. Maar verder zijn er geen echte klachten bin nengekomen", aldus politiewoordvoerder D. Graveland, Aanleg woonwagenkamp Rijndijk kan doorgaan DEN HAAG/LEIDEN Het verzoek van Leidenaar F. Wie- dijk in december 1989 om de vergunning voor de aanleg van het woonwagenkamp Rijndijk te schorsen is door de afdeling rechtspraak van de Raad van State onlangs afgewezen. Vol gens de Raad van State levert het bouwplan geen onmiddel lijk onevenredig nadeel op voor de Leidenaar, die op onge veer 100 meter afstand van het kamp woont. Dit kamp vormt de eerste aanzet voor het in het provinciaal woonwagenplan opgenomen spreidingsbeleid. De gemeente mag van de provincie 40 plaatsen op het Trekvaartplein be houden, als elders in de stad 30 plaatsen worden gerealiseerd. Bovendien vervalt de subsidie als het kamp Rijndijk niet in 1990 is aangelegd. De gemeente wil de standplaatsen 1 maart hebben gerealiseerd. De Raad van State deelt het standpunt van de gemeente dat integratie tussen woonwagenbewoners en andere bewoners mogelijk is als de standplaatsen in een straat komen die aansluit op straten met in aanbouw zijnde woningen. MARISLAAN TOCH DOORGETROKKEN LEIDEN Er worden ongeveer 150 woningen gebouwd op het Schut tersveld. De afdeling stedebouw van de ge meente Leiden heeft voor dit gebied een plan ontwikkeld. De wonin gen komen achter de kantoren die aan de Schipholweg liggen. Aan de kant van de Willem de Zwijgerlaan is ruimte gereserveerd voor een tweede par keergarage. Ook de hoek van het Schutters veld bij Research voor Beleid mag worden be bouwd mits er meteen parkeervoorzieningen worden aangelegd. De consequentie van dit ambitieuze plan is dat de Marislaan wordt doorgetrokken. De bewoners van de Maris laan en de Aloëlaan waren in december 1989 al uiterst bezorgd over de rol die de Marislaan zou kunnen gaan spelen bij de ontwikkeling van de stationsplannen. Ze vreesden dat de nu nog doodlopende straat tot ver keersader zou worden om gebouwd. Dit zou meer ver- keers- en parkeerproble men opleveren. Verder vindt de buurt dat het leef milieu door geluids- en stankoverlast wordt aange tast. De bewoners, verenigd in de werkgroep Schutters veld, schreven een veront ruste brief aan de gemeente. Hierin wees de werkgroep op de beloftes die door amb tenaren van de directie ruimtelijke ordening zijn gedaan tijdens gesprekken over de toekomst van het Schuttersveld. De straat zou verkeersarm blijven, aldus de werkgroep. W. Smits van de afdeling stedebouw vertelde gister middag dat de Marislaan toch wordt doorgetrokken. „Het maakt niet uit welke variant van de stationsplan nen wordt gekozen. Stel dat er een tunnel komt, dan schiet je de stad zo voorbij, dan moet je via het Schut tersveld, dus via de Maris laan, naar de stad toe kun nen. Nu willen we het Schuttersveld aan de stad toe voegen. De Marislaan geeft al een route aan, daar moet je in het nieuwe plan geen doodlopende weg van maken", vindt de ambte naar. Poldersituatie Hij kan zich de onrust van de bewoners wel voorstel len. „Het is natuurlijk een nadeel voor de bewoners. De mensen hebben in een soort poldersituatie ge woond, lekker rustig zonder verkeer. Nu krijgen ze in eens een weg voor de deur". De gemeente wil wel maat regelen kunnen nemen om sluipverkeer te voorkomen. „Je zou het kruispunt bij Research voor Beleid over zichtelijker kunnen maken. Door bijvoorbeeld voor goed afgestelde verkeers lichten te zorgen", weet Smits. Het parkeerprobleem kan met een tweede parkeerga rage worden aangepakt. Daarvoor is ruimte gereser veerd aan de Willem de Zwijgerlaan. De gemeente ziet op die plek echter het liefst een parkeerdek of een parkeerkelder. Dat past be ter in het plan. Ook de hoek bij Research voor Beleid mag worden bebouwd. Om de nieuwe woonwijk en de Marislaan zoveel mogelijk te ontlasten moeten er dan wel meteen parkeervoorzie ningen worden aangelegd. Een voordeel voor de bewo ners is volgens de ambte naar dat zij nu weten waar ze aan toe zijn. „De flexibi liteit van de mogelijkheden van het Schuttersveld was uiterst verwarrend. Er wordt nu een duidelijk on derscheid gemaakt tussen kantoren en woningbouw. De Schipholweg blijft kan toorlocatie, de rest van het Schuttersveld is voor wo ningbouw bestemd". Stempels De woningbouw krijgt on geveer dezelfde opzet als de nieuwbouw aan de Haag- weg. Een „wandje flatwo ningen" met daarachter een blokje woningen. Deze op zet wordt drie keer her haald op het Schuttersveld. Smits vergelijkt het met „stempels". De flat wordt gekoppeld aan de woning blokken. „Dit wordt de rug- gegraat van het hele gebied. Je krijgt een strikte schei ding tussen het kantoorge- weld en het rustige woon- buurtje met groen", vertelt de ambtenaar. De blokken woningen kun nen worden opgevuld met premie A-woningen, bij voorbeeld maisonnettes, dan wel met vrije sectorwo ningen. Kiest de gemeente voor de maisonnettes dan kunnen in totaal 150 wonin gen worden gerealiseerd. Het plan wordt morgen avond in de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening gepre senteerd. De werkgroep Schuttersveld is voor deze bijeenkomst uitgenodigd. kenburgse Harmonie mogelijk in oude brandweerkazerne ENBURG Het huidi- idweergebouw van Val- g mag worden verkocht, mogelijk dat Valken- larmonie de kazerne wil De Harmonie maakt tij- septemberfeesten al ge bruik van de brandweergarage en heeft inmiddels al afspraken gemaakt met de gemeente Val kenburg. De Valkenburgse ge meenteraad gaf gisteravond toestemming voor verkoop van de kazerne. Het gebouw is bin nenkort overbodig omdat Val kenburg een nieuwe brand weerkazerne wil bouwen aan de Torenvlietlaan. De gemeen teraad ging gisteravond ook ak koord met de onderhandse aan besteding voor de bouw van de nieuwe brandweerkazerne aan de Torenvlietlaan. Drie Val kenburgse aannemers mogen zich hiervoor inschrijven. Op 10 april moet de aanbesteding rond zijn. LEIDEN De gemeente Leiden heeft februari aan gewezen als actiemaand voor de zogeheten 1990- maatregel. Die houdt in dat iedereen die na 1 ja nuari van dit jaar 18 jaar wordt, zelf verantwoorde lijk is voor zijn inkomen. Speciaal voor meisjes is er za terdag 17 februari in 't Bree- huys aan de Breestraat activi teitenmiddag, „meidenkermis" genaamd. Dan wordt onder meer informatie gegeven over de economische zelfstandig heid. Er zijn optredens van ca baret- en theatergroepen, ook zijn er demonstraties, van on der anderen een portretteke naar en een fotograaf en te vens kan worden deelgeno men aan workshops, onder meer over journalistiek, zelf verdediging, acrobatiek, dra ma, grimeren, techniek, haar knippen en fietsen maken. De meidenkermis wordt ge presenteerd door Glenda Pe ters. De organisatie is in han den van het Stedelijk Meiden- werk Overleg, in samenwer king met de gemeente Leiden. De toegang tot de bijeenkomst die duurt van 12.00 tot 19.00 uur is gratis. Spotjes Op vrijdag 23 februari wordt door de Streekschool een Doe- dag georganiseerd. Meisjes kunnen dan meer te weten ko men over verschillende tech nische beroepen. De maatregel wordt verder onder de aan dacht gebracht door middel van de mupi's in de stad. De affiches vestigen de aandacht op het thema „Een Leidse meid kiest voor zelfstandig heid". Verder worden tussen 23 fe bruari en 9 maart in opdracht van de gemeente in alle Leidse bioscopen de postbus-51-spotjes moeten meisjes attent maken op de 1990-maatregel. FOTO: F vertoond die zijn gemaakt rond het thema „Een slimme meid is op haar toekomst voor bereid". Voor docenten uit het voortge zet onderwijs, leerkrachten van de hoogste groepen van het basisonderwijs en leden van medezeggenschapsraden wordt woensdag 21 februari een informatiemiddag gehou den. Aan de orde komen con sequenties van de maatregel voor meisjes en jongens, zoals de situatie in het onderwijs en op de arbeidsmarkt. Het twee de gedeelte van de voorlich tingsbijeenkomst omvat een aantal workshops. Recent ont wikkeld lesmateriaal ligt ter inzage. De informatiemiddag wordt afgesloten met een op treden van de theatergroep Werktuig uit Amsterdam. In de voorstelling draaien de spe lers mannen- en vrouwenrol len om. Dit toneelstuk wordt in de week van 12 tot 21 fe bruari ook opgevoerd op scho len voor voortgezet onderwijs die daarvoor belangstelling hebben. De bijeenkomst begint om 14.00 uur in de Bedrijfs Tech nische School C. Sweris aan de Vondellaan. De opening wordt verricht door de Leidse wet houder van onderwijs en emancipatie, H. van Dongen. Inleidingen worden verder ge houden door E. Vogelaar, voorzitter van de ABOP en door T. Zierikzee van het Ge westelijk Arbeidsbureau Lei den. Rijkswaterstaat werkte gewoon door tijdens de oorlog LEIDEN Rijkswaterstaat bleef tijdens de Tweede We reldoorlog „gewoon" doorwer ken, totdat de eisen en maatre gelen van de Duitsers dat on mogelijk maakten. Dit conclu deert ir. A. Waalewijn in zijn proefschrift „Achter de bres. De Rijkswaterstaat in oorlogs tijd". Waalewijn promoveert hierop vandaag aan de Leidse universiteit. Het proefschrift beschrijft voor het eerst de geschiedenis van Rijkswaterstaat tijdens de Tweede Wereldoorlog. Op drachtgever Rijkswaterstaat komt er niet slecht vanaf in het proefschrift. De onderzoe ker spreekt zijn waardering uit voor directeur generaal dr. ir. L. Wentholt. Hij had des tijds het behoud van de Neder landse infrastructuur hoog in het vaandel staan. Rijkswater staat werkte bijvoorbeeld mee met de Duitsers aan het be schermen van de waterstaat- werken tegen de geallieerde aanvallen. Maar medewerking aan de Duitse voorbereidingen tot het vernielen van water- staatwerken bij een geallieerde invasie werd zolang mogelijk geweigerd. In 1943 kwam steeds meer verzet tegen maatregelen van de bezetter die in strijd waren met de Nederlandse belangen. De Arbeitseinsatz werd zoveel mogelijk ontlopen, de tewerk stelling van ingenieurs en technici in Duitsland werd ge weigerd, evenals het inleveren van ijzer en staal. Het gevolg hiervan was dat secretaris ge neraal mr. D. Spitzen en de di recteur generaal werden ont slagen en vervangen door een NSB'er. Volgnummers voor kaarten David Bowie LEIDEN Om de ver koop van kaarten voor de concerten van David Bo wie ordelijk te laten verlo pen wil de Leidse VVV met volgnummers gaan werken. De voorverkoop voor de concerten in Ahoy' Rotterdam en het Goffertstadion Nijmegen begint zaterdag. De VvV verwacht een stormloop op de kaarten, te meer omdat Bowie heeft ver klaard dat deze toernee de laatste keer zal zijn dat hij zijn oude successen speelt. De volgnummers kunnen vanaf morgen bij de VVV worden opgehaald. Ze ge ven het recht om binnen een bepaald tijdsbestek kaarten te kopen. Zonder volgnummer worden door de VVV geen kaarten ver kocht. Overigens wijst de VVV er op dat ook het be zit van zo'n nummer geen garantie biedt op kaarten omdat ze maar de beschik king zal hebben over een zeer beperkt aantal. DEN HAAG/LEIDEN Het is aan de gemeenteraad om de hoogte van de parkeerbelas ting vast te stellen. Een eerder genoemd bedrag van 55 gul den is slechts een gemiddelde, gebaseerd op schattingen van zeven gemeenten, aldus staats secretaris De Graaf f-Nauta (Binnenlandse Zaken) gisteren in de Tweede Kamer. Deze be lasting vervangt de boete die nu aan justitie betaald moet worden als parkeergeld niet is betaald. De Graaff-Nauta wees er wel op dat gemeentelijke belas tingverordeningen door het Rijk moeten worden goedge keurd. De bewindsvrouw was er daarom niet voor bevreesd dat de parkeerbelastingtarie ven de pan zullen uitrijzen. De Graaff-Nauta kon geen antwoord geven op de vraag of parkeerbelasting fiscaal af trekbaar is als zakelijke kos ten. Ze zegde de Kamer toe hierover nader schriftelijk te informeren. De bewindsvrouw zei dat een verhoging van par keerboetes, waarop verschil lende kamerleden aandron gen. in eerste instantie een zaak van het ministerie van justitie is. Volgens De Graaff- Nauta kan „een evenwicht tussen parkeerbelasting en parkeerboete" worden bereikt op 1 januari 1991, wanneer het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens wordt herzien. JKOMSTANDIGHEDEN MOETEN BETER ËN De gemeente n schakelt een ex- lureau in om onder- Ie doen naar de ver- ng van de werkom- gheden bij de reini- lienst. Dat heeft lüder P. Bordewijk lersoneel en organi- Jisteren bevestigd. Jtsoneel van de reiniging f Je in een brief aan het Jitebestuur de aandacht i problemen binnen de PDie zijn onder meer ge- erd in een rapport van Basisgezondheidsdienst, ^•anleiding daarvan had ider Bordewijk een ge- met de medezeggen- Commissie. •roken is dat het bureau rvi| rijtje gaat zetten hoe de "instandigheden kunnen ia|i verbeterd. Doel ervan -^voorkomen dat perso voortijdig worden ihakeld omdat ze het niet meer aankunnen, at mensen met ziekte- 'zijn of al dan niet wor den afgekeurd, heeft de reini gingsdienst een tekort aan per soneel. „We moeten bekijken of mensen ander werk kunnen krijgen. Binnen de reiniging of binnen een andere gemeente lijke dienst", aldus Bordewijk. Bij de reinigingsdienst ont staan niet alleen problemen vanwege het zware werk, maar ook omdat de werkdruk toeneemt. Volgens een woord voerder van de dienst zouden er „tien tot vijftien" extra rei nigers algemene dienst moeten worden aangetrokken. „De stad wordt steeds groter, de Stevenshof is er bijgekomen en de binnenstad wordt dicht gebouwd. En verder is de ar beidstijdverkorting ingevoerd. Dat betekent dat we met min der mensen meer werk moeten doen", aldus de woord voerder. Volgens hem is het voorstel voor uitbreiding van de dienst „positief" ontvangen door het Leidse college van burgemeester en wethouders. De medewerkers van de reini ging willen ook dat er een re geling komt voor mensen van 55 jaar en ouder. Die zouden vervroegd moeten kunnen uit treden. „Het is een slijtage-ge- vend beroep. Veel medewer kers zouden er gebruik van willen maken. We zijn er mee bezig om dat voor elkaar te krijgen, maar het probleem is: wie betaalt het. In elk geval is er nu een begin gemaakt met de besprekingen, we hebben een voet tussen de deur gekre gen, de vakbonden moeten het in een vat gaan gieten", aldus de zegsman van de reinigings dienst, die benadrukt dat de regeling ook zou moeten gel den voor ambtenaren van an dere directies. Ook hierover denkt Bordewijk heel anders: „Wij voelen er niet voor om zo'n algemene regeling te maken. Het kost veel geld en het lost de proble men niet op omdat sommige mensen al eerder bepaalde werkzaamheden niet meer kunnen doen. We moeten kij ken naar de werkomstandig heden, bekijken hoe die per persoon kunnen worden ver beterd. We zoeken naar zin volle alternatieven", aldus Bordewijk, verwijzend naar het onderzoek dat wordt ver richt door het externe bureau. Presentatie Hortuszegel J.F. van Haeften, lid van de raad van bestuur van de PTT, heeft gistermiddag de postzegel met als onderwerp de Leidse Hortus Botanicus gepresenteerd. De zegel is gemaakt naar aanleiding van het 400-jarig bestaan van de Leidse Hortus Botanicus. De zegel is ontworpen door de Leidse grafisch vormgeefster Joke Ziegelaar. Ze nam de platte grond van de Hortus uit 1601 als uitgangspunt. Daarin plaatste ze de tulp Het Wapen van Leyden. Dat laatste verwijst naar de introductie van de tulp in de Nederlanden. Dat gebeurde via de Hortus door Carolus Clusius (1526-1609), een beroemde plantkundige. De kleur van de zegel is rose en hij heeft een frankeerwaarde van 65 cent. Van Haeften (links) overhandigde de eerste exemplaren van de zegels aan voorzitter van het Colle ge van Bestuur van de Rijksuniversiteit Leiden C. Oomen. Hij deed dat in de Senaatskamer van het Academiegebouw aan het Rapenburg. De nieuwe postzegel is het gehele jaar verkrijgbaar. FOTO: WIM VAN NOORT Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. I Noteer mij als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl.: I Straat: I Deze keukenkledingset, bestaande uit een 100% katoenen schort met bijbehocende hittebestendige wanten, behoedt u voor vlekken en pijnlijke brandblaren. De set wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Postcode/Plaats: Telefoon: I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f24,85 kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank de keukenkleding naar I Naam: Adres: Postcode/plaats: (voor controle op bezorging) I I I £cld6C0OUACUlt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11