Gorbatsjov wil af van machtsmonopolie partij r I It Bezoeken £cidóc @oma/nt ZUURKOOL EN ZUURKOOLSPEK Openbaar vervoer Amsterdam plat 74 Dagen Gratis [egen Israëliërs iedood bij aanslag 'vervallers rammen 3vel Leidse bank ODENRIT AAN EIGEN AUTO Geen harttransplantatie voor patiënten ouder dan 55 jaar Zcidóc 6omcmt Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Maandag 5 februari 1990 81ste jaargang no. 24641 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND nummers f. 1,35 HET WEER Perioden met zon en droog. Minimumtemperatuur om streeks 6, middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Vrij krachtige zuidelijke wind. Aan de kust in de loop van de dag toenemend tot hard. Na don derdag minder zacht. SPECULATIES ROND HISTORISCH PLENUM IN MOSKOU MOSKOU In Moskou is het centraal comité van de communistische partij van de Sovjetunie vanmorgen achter ge sloten deuren begonnen aan een tweedaagse vergadering. Volgens nog onbevestigde be richten heeft partijlei der Gorbatsjov voorge steld het machtsmono polie van de partij af te schaffen en over te gaan tot een meerpartij- enstelsel. In december verzette Gor batsjov zich nog tegen het beëindigen van de leidende rol van de partij. Maar het niet slagen van de economi sche hervormingen en de dramatische ontwikkelin gen in Oost-Europa hebben hem aan het denken gezet. Het is zijn belangrijkste bin nenlands-politieke beslis sing sinds hij op 11 maart 1985 aan de macht kwam. Een woordvoerder van het centraal comité zei van nacht voor de Amerikaanse tv ronduit dat de Sovjetunie binnenkort een meerpartij- ensysteem krijgt. Het ple num zal ook praten over een nieuwe topstructuur. Het centraal comité moet worden afgeslankt tot twee honderd leden, een voorzit ter (Gorbatsjov?), twee vice- voorzitters en een 'politiek uitvoerend comité', bestaan de uit vertegenwoordigers van de communistische par tijen van alle Sovjetrepu blieken. Het comité komt in de plaats van het huidige politburo, dat op deze wijze dus drastisch gezuiverd wordt. Gorbatsjov zou zo het even wicht kunnen bewaren tus sen de conservatieven en de hervormers, door beide vleugels een vice-voorzitter te geven. Gorbatsjov heeft onlangs verklaard dat de twintig miljoen leden tellende par tij, die sinds 1917 aan de macht is, geen monopolie claimt. Hij stelde echter ook dat een meer-partijenstelsel geen wondermiddel is. Aan de vooravond van het ple num betoogden gisteren in Moskou ruim honderddui zend mensen voor de snelle invoering van een democra tisch meerpartijenbestel, waarmee in andere landen van Oost-Europa al een be gin is gemaakt. Het was de frootste demonstratie in de ovjetunie sinds de commu nistische revolutie van 1917. Pagina 5: Russen eisen snel hervormingen 18 PAGINA'S Kerken afwezig bij eenwordings proces Europa M HP waarschuwt voor 'kater' van Oort Britse ambassade in Zuid-Afrika beschoten Zuidafrikaanse musical-sterren optimistisch over toekomst D66 wil vermindering verkeer uitvalswegen Nederland bereidt Mandela- feest voor AMSTERDAM De vrijla ting van de Zuidafrikaanse ANC-voorman Nelson Man dela zal in Nederland op grootse wijze worden ge vierd. De Amsterdamse bur gemeester Van Thijn maakte gisteren in het VAR A-pro gramma 'Achter het Nieuws' bekend dat het onlangs opge richte Welkom Mandela Co mité op de eerste of tweede zaterdag na de voorgenomen vrijlating van Mandela, een grote solidariteits-manifesta- tie in Amsterdam zal organi seren. Het Leidseplein zal dan symbolisch worden om gedoopt in Mandela-plein. In de periode rond de vrijlating zal een financiële campagne worden gevoerd om Mandela symbolisch een cadeau aan te bieden. De opbrengst zal gaan naar het ANC en de zender Radio Freedom. Vandalisme- project op Leidse basisscholen „Doodziek milieu kan geen gesjoemel meer verdragen" Zoeterwoudse Kerkduif definitief onderdak Vrienden van de Stinkende Roos Twee opvallende berichten over bezoekersaantallen vandaag. Het Film Festival Rotterdam, dat gisteren is afgesloten, boekte een totaal van om en nabij de 175.000 bezoeken (vorig jaar nog 160.000). Let wel, bezoeken, geen bezoekers, want die waren er uiteraard aanzienlijk minder in aantal, vorig jaar 25.000. Ze bekeken immers een of meer Films, waarover de Leidse Courant gedurende het festival het een en ander heeft gemeld. Het tweede bericht leest u in de sportbijlage van vandaag en gaat over FC Den Haag-Sparta, welke wedstrijd (1-0) niet door publiek mocht worden bijgewoond. Wel door de Leidse Courant, hetgeen maar weer eens be wijst, dat je die krant - zeker vandaag - weer niet kunt missen. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 070 - 3190 885 <LO> I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. I1 iniiwiiuii fissers al op controleren" HAAG Het PvdA-kamerlid Van zal minister Braks (Landbouw en rij) vandaag in een vergadering een ode aan de hand doen om verboden ngsten „effectief" te bestrijden. De rsehepen moeten al op zee gecontro- worden, vindt Van Zijl, eventueel jehulp van de Koninklijke Marine. het nog zo dat de vangsten pas pecteerd worden wanneer de sche- iveer aan de kade liggen. Dat geeft issers te veel mogelijkheden om de te ontduiken, meent Van Zijl. Ook jij dat het aantal 'zeedagen' van de rs wordt bepaald aan de hand van jun toegewezen quotum. Voorts zou >n algemene veilplicht ingesteld wil- ien. Bouvier takelt drie kinderen toe ZUIDLAREN Drie kinderen uit het Drentse Annerveensche kanaal (gemeente Zuidlaren) zijn dit week end door een grote bouvier ernstig toegetakeld. De hond kwam zonder enige aanleiding op het groepje fiet sende kinderen afrennen en viel de drie aan. Een negenjarige jongen werd in zijn benen en rug gebeten, een achtjarige jongen in zijn been. Een tienjarig meisje werd door de hond tegen de grond gewerkt en liep over haar hele lichaam ernstige bij- twonden op. Een dokter heeft de kin deren behandeld. De hond is afge maakt. Volgens de eigenaar had hij zich nooit eerder agressief gedragen. Beatrix bezit 9,4 miljard LONDEN Het vermo gen van koningin Beatrix wordt op 9,4 miljard gul den geschat. Daarmee is zij de op één na rijkste vrouw van Europa. Dit meldt het Britse week blad Harpers en Queen. De lijst van rijkste vrou wen van Europa wordt aangevoerd door konin gin Elizabeth II van Groot-Brittannië. Zij zou een vermogen bezitten van maar liefst 17,8 mil jard gulden. Pagina 4: Een miljar dair van vijf jaar Strijd in Bayrut kost veel levens BAYRUT In en rond Bayrut duurt de strijd tussen het christelijke leger van generaal Michel Aoun en de falangistische militie Libanese Strijdkrachten (FL) van Samir Geagea na een kortstondig bestand weer onverminderd voort. Bij de nu al zes dagen durende strijd zijn al ze ker 210 doden en 935 gewonden gevaÜen. Be langrijkste doel van de beschietingen gisteren was het hoofdkwartier van Samir Geagea in het district Karantina. Volgens zegslieden zijn in middels 1.000 leden van Aouns leger overgelo pen. Zeker 600 van hen zouden zich hebben aangesloten bij de FL. Door de hevige beschie tingen van zaterdag en zondag vluchtten de in woners van Bayrut opnieuw in de schuilkelders. Pagina 5: Vergeefse oproepen tot staakt-het- vuren Met wat dekens en matrassen haast dit gezin zich naar een van de schuilkelders voor de beschietingen in Bayrut weer beginnen. foto: epa itische rechercheurs onderzoeken de bus van Santa Maria 5 nadat gemaskerde terroristen de toeristenbus met machi- itolen en handgranaten hebben bestormd en acht inzitten- doodden. Zeventien mensen raakten gewond. foto: ap RO/JERUZALEM en aanslag op een toe- j nbus in de door Israël tte Gazastrook zijn ren zeker tien Israë- gedood en zeventien - iren gewond geraakt, j aanslag is opgeëist i een tot nu toe onbe- Je Egyptische groep rillastrijders. lis werd ter hoogte van Is- i aan het Suez-kanaal evallen door gewapende ïen die handgranaten Den en met machinegewe- Ichoten op de bus. De aan- rs wisten te ontsnappen, ens het Egyptische minis- van binnenlandse zaken gaat hem om twee mannen die met een niet-Egyptisch accent spraken. Zij reden in een witte Peugeot en hadden de bus ge-, dwongen te stoppen. In Israëlische veiligheidskrin gen werd de aanslag een po ging genoemd om de voorbe reidingen van de vredesbe sprekingen in het Midden- Oosten te ondermijnen. De be langrijke bijeenkomst van de Likudpartij waar premier Yitzhak Shamir morgen ^ijn vredesplan zou verdédigen, is inmiddels uitgesteld. Als Sha- mirs plan zou worden aange nomen, zouden de ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten, Israël en Egypte later deze maand voor bereidingen kunnen treffen voor een eerste Israëlisch- Palestijnse overlegronde. )EN Door met een auto de gevel te rammen zijn twee ipende overvallers vanmorgen om kwart over negen de l-bank aan het Vijf Meiplein in Leiden binnengedrongen. 1 voorbijganger werd daarbij met een vuurwapen bedreigd. en waren op dat moment juist drie personeelsleden bezig het tellen van geldcassettes die gedurende het weekeinde onder anderen winkeliers waren ingeleverd. Toen de auto binnenreed vluchtte het personeel direct naar een andere {te binnen de bank. De overvallers graaiden een groot aantal assettes bijeen en gingen er met een tweede gereedstaande 'vandoor. Die auto werd zeer snel daarna door de politie lirect een grootscheepse zoekactie opzette aangetroffen in ie ven de Keystraat. Vermoedelijk zijn de overvallers daar in andere auto overgestapt. Volgens politiewoordvoerder D. feland kan het ook nog even duren voor de omvang van de is bepaald. Eerst moet worden nagegaan wie allemaal casset- lebben ingeleverd en hoeveel daarin zat. De Leidse politie 1 gt getuigen van de overval of van het wisselen van auto in i leven de Keystraat zich te melden via 071-258888. (ADVERTENTIE) ie dinsdag en woensdag bben we groente en vlees de aanbieding 1 Zuurkool, /IQ turel, pak 500 g *+27 1 Zuurkoolspek, rider zwoerd, cuüm verpakt, QQ D gram 12% C/27 nds grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Hoewel de meeste mensen erop waren voorbereid dat het openbaar vervoer in de hoofdstad stil zou liggen, kwam voor sommigen de staking toch nog als een verassing. Zij probeerden naar huis of werk te bellen om hun vertraging te melden of ander vervoer te regelen. F0T0. ANp AMBTENAREN DEMONSTREREN TEGEN MINISTER DALES (Van onze sociaal- economische redactie) AMSTERDAM Duizen den ambtenaren hebben vanmiddag tijdens een de monstratieve bijeenkomst op de Dam in Amsterdam geprotesteerd tegen het personeelsbeleid van mi nister Dales van binnen landse zaken. Om de protesten kracht bij te zetten zijn werknemers van het Gemeentevervoerbedrijf (GVB) in Amsterdam vandaag niet aan het werk gegaan. Tot middernacht rijden er in de hoofdstad geen trams, bussen en metro. Het streekvervoer rijdt tot aan de stadsgrenzen. Zo'n 180 bussen met ambtena ren kwamen vanmorgen uit alle delen van het land in Am sterdam aan. Uit Den Haag ar riveerden circa 1500 tot 2000 gemeente-ambtenaren. De stoet trok tegen het middaguur naar de Dam, alwaar de de monstranten door verschillen de bondsvoorzitters werden toegesproken. Voorzitter Poell van de christelijke centrale van overheidspersoneel, de CCOOP, vroeg minister Dales niet langer de ogen te sluiten voor de eisen van de ambtena renbonden. „De kwaliteit van de overheid is in het geding. Het overheidspaparaat is uitge kleed, de arbeidsvoorwaarden zijn onvoldoende. De inkomens ten opzichte van het bedrijfs leven zijn beschamend". De gezamenlijke bonden eisen vijf procent loonruimte voor 1990. waarvan de helft moet worden omgezet in een algemene loonsverhoging. Dales wil ech ter niet meer dan 2,5 procent voor de verbetering van de ar beidsvoorwaarden van het overheidspersoneel (700.000 werknemers) uittrekken. Woensdag zullen de onderhan delingen tussen minister en bonden worden hervat. Pagina 3: Reizigers reageren gelaten op staking Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond thuisbezorgd. )RSCHOTEN Een 19- |e Voorschotenaar is za- agavond licht gewond 0kt na een dodenrit over meter aan de buitenkant zijn eigen auto. De man in onderhandeling met potentiële koper van de die op een advertentie gereageerd. Er onstond ligheid tussen de koper, omstreeks 30-jarige man een zuidelijk accent, en de verkoper toen er een proefrit zou worden ge maakt. Op dat moment zat de koper achter het stuur en de verkoper stond buiten. De koper reed hard weg, de ver koper hield zich aan een au toportier vast en werd mee gesleurd. Daarbij schuurde hij met zijn knieën over de grond. De autodief trachtte de eigenaar door dicht langs geparkeerde auto's te rijden af te schudden. Dat lukte uit eindelijk, waarbij de verko per nog een achterwiel over zijn voeten kreeg. De Voor schotenaar liep alleen licht gekneusde tenen op. De dief ging er vandoor, en kon niet meer door de politie worden achterhaald. De auto werd later op de rijksweg A44 in Sassenheim met een lege benzinetank teruggevonden. PATIËNTENVERENIGING REAGEERT FURIEUS (Van onze parlementaire redactie) LEIDEN Mensen bo ven de 55 jaar komen in beginsel niet in aanmer king voor een harttrans plantatie. Hetzelfde geldt voor patiënten die een an dere ernstige lichamelijke of psychische ziekte heb ben. Voorts moet een kan didaat voor een dergelijke operatie in staat zijn om „goed met de artsen te communiceren". Dit staat in een uitgelekt ver trouwelijk protocol, dat is op gesteld in opdracht van het ministerie van welzijn, volks gezondheid en cultuur. Prof. Huismans, hartchirurg van het Academisch Ziekenhuis Lei den, heeft dit gisteren in AVRO-radiojournaal onthuld. Huismans is medeopsteller van het „Protocol Harttransplanta ties". Selectie van patiënten is noodzakelijk, aldus Huismans, omdat er een tekort is aan do norharten. De Stichting Nederlandse Hartpatiënten is woedend over het leeftijdscriterium. „Abso luut onaanvaardbaar. Artsen mogen alleen uitgaan van de biologische leeftijd van de pa tiënt en diens medische ge steldheid", aldus voorzitter J van Overveld. Per geval zal een beoordeling van de kansen moeten worden gemaakt. Daarnaast streeft de stichting naar een veel gerichter codi- cilbeleid, waardoor het aanbod aan donorharten zal verrui men, aldus Van Overveld. Pagina 3: Goede communica tie met hartspecialist vereist

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1