„Komend seizoen hoop ik op een plaatsje achter Menzo" 'Haarlemmers' vreemde eenden in bijt p li mal Ie EDWIN VAN DER SAR HEEFT HET NAAR ZIJN ZIN BIJ AJAX Leerschool DE BOLLENSTREEK VERSTERKT PROMOTIECOMPETITIE Garanties Tweekampen CeidócSouAxmt' ZATERDAG 3 FEBRUARI 1990 PAGINA 29 VOORHOUT - Met zijn elftal, Ajax 2, voert hij de ranglijst aan. En wekelijks valt hij op door zijn goede presteren. Voorhouter Edwin van der Sar heeft geen spijt van de overstap die hij vorig jaar van eer steklasser Noordwijk naar profclub Ajax maakte. En andersom be treurt ook de Amsterdamse eredivi- sionist het aantrekken van de doel- verdediger niet. Uit het feit dat de 19-jarige keeper met een C-prof- contract al een vijftal wedstrijden op de reservebank bij het eerste mocht plaatsnemen, blijkt het ver trouwen dat de technische staf van de club in het jeugdige talent heeft. 'FC Den Haag wil Van der Sar' kopte deze krant afgelopen maandag. De eredi visieclub uit de residentie verkeert van wege een blessuregolf in de keeperspro blemen en zou het oog hebben laten val len op de derde doelman van Ajax om, althans voor dit seizoen, uit die proble men te geraken. Edwin van der Sar weet zelf van niets. „Zondagavond belde er ineens een jounalist met het bericht dat er interesse was, ja. Het overviel me vol komen. Ik heb van de week daarom bij Beenhakker geïnformeerd of het klopte, maar ook voor hem was het bericht nieuw, zij hij. 'Jij naar FC Den Haag? Geen sprake van, we willen je hier hou den', zo luidde zijn antwoord. Dus nee, ik denk niet dat het er van komt". Desgevraagd zegt Van der Sar ook hele maal geen interesse in een al dan niet tij delijke overgang naar FC Den Haag te hebben. „In de krant stond dat ik er wel oren naar had, maar dat klopte niet hele maal. Ik heb gezegd dat het natuurlijk altijd leuk is te horen dat een club be langstelling voor je heeft. Een teken dat je het niet slecht doet. Maar een over gang, nee hoof, daarvoor heb ik het veel te goed naar mijn zin bij Ajax. Boven dien zou het niet te combineren zijn met mijn school, want die staat in Amster dam. En ten derde is Ajax natuurlijk een voortreffelijke leerschool, die ik liever niet voor de paar maanden die mijn contract daar nog duren, verlaat". (Navraag bij FC Den Haag leert dat deze club weldegelijk bij Ajax heeft geïnfor meerd naar de mogelijkheid van een overgang van Van der Sar, maar daar wilde de Amsterdamse club niet aan meewerken. Inmiddels wordt tussen de twee clubs wel onderhandeld over Ajax' vierde doelman, Dennis van de Pol.) Terug naar Voorhout. Van der Sar be gon ooit zijn keeperscarrière bij de pu pillen van Foreholte, de club in zijn woonplaats." Een kleine twee jaar geleden pas maakte hij de overstap naar Noord- wijk waar hij een seizoen lang het doel van de regionale jeugd verdedigde. En toen kwam Ajax, nadat al eerder eredivi sieclub Sparta belangstelling voor de boomlange (1.98 meter) doelverdediger toonde. „Ik had al anderhalve maand met Sparta meegetraind en was in on derhandeling met die club. Maar ze wil den me op amateurbasis halen, dus met alleen een reiskostenvergoeding. En daar had ik geen trek in. Als Ajax niet geko men was, had ik daarom dit seizoen nog bij Noordwijk gespeeld. Want het was aanvankelijk de bedoeling, dat ik dit sei zoen Dick Dortmundt zou opvolgen in het eerste". Aan Ruud Bröring, trainer bij de lande lijke jeugd van Noordwijk, dankt Edwin van der Sar min of meer zijn overgang naar Ajax. vHoe dat kwam? Wel, Ruud is bevriend met Louis van Gaal (destijds assistent-trainer bij Ajax - PdV) en op een keer is Van Gaal komen kijken naar Ruuds elftal, waarbij het hem opviel dat ik wel aardig stond te keepen. Toen is-ie later nog een paar wedstrijden geweest, eerst met Frans Hoek en later met Barry Hulshof, en werd ik benaderd. Ik heb drie keer meegetraind, vervolgens een zogenaamde 'beloftewedstrijd' tegen FC Antwerp 2 gespeeld en toen besloten ze me een C-contract aan te bieden. Wat dat inhoudt? Ik ben eerste keeper van het tweede elftal en ontvang daarvoor een basissalaris plus een winstpremie. En ik heb inmiddels vijf keer reserve ge zeten bij het eerste elftal en toen ook in de winstpremie van hun meegedeeld. Hoeveel ik verdien? Vrij veel voor een scholier van mijn leeftijd. Er zijn gezin nen die er van hetzelfde bedrag rond moeten komen, denk ik". De wedstrijden die Van der Sar met de grote jongens van Ajax mocht meedraai en, hebben veel indruk op het jeugdige keeperstalent gemaakt. Nerveus heeft hij zich voor zijn vuurdoop niet gemaakt. Van der Sar: „Dat kon ook bijna niet, want ik kreeg vlak voor de wedstrijd van Beenhakker te horen dat Sjaak Storm zijn knie verdraaid had en dat ik op de bank zat. Het gevoel dat ik had toen ik het veld opliep, is eigenlijk niet te be schrijven. Mooi, verschrikkelijk mooi. Vooral de wedstrijd tegen Celtic, in een vol stadion, was een ervaring. Toen heb ik ook voor het eerst gevlogen trou wens". De vraag of Van der Sar op de bank bij het eerste elftal heeft zitten hopen op een invalbeurt, vindt hij moeilijk te be antwoorden. „Ja en nee. Als ze me op stellen zeg ik geen nee natuurlijk, maar aan de andere kant hangt er zo veel van af. Stel dat je een blunder maakt in zo'n wedstrijd. Dan loopt je carrière behoor lijke schade op. Daarom is het denk ik beter dat ik eerst nog een tijd ervaring opdoe in het tweede. De stap naar het eerste wordt dan steeds gemakkelijker te nemen. Want alles went op den duur. Toen ik in het begin Jan Wouters op de gang tegenkwam, dacht ik jééé daar gaat Wouters, geweldig. Nu is dat heel ge woon. Ik trek meestal met die jonge gas ten op: de broertjes De Boer, Witsche, Bergkamp, jongens van mijn leeftijd dus. Ze hebben me goetf opgenomen in de groep, ondanks dat de meesten al vanaf de C'tjes met elkaar voetballen". Over wat de toekomst Edwin van der Sar brengen zal, is de Voorhouter voor zichtig. „Het komend half jaar wordt heel belangrijk", zegt de doelverdediger, die een contract voor één jaar met Ajax afsloot. „Ze hebben pas tegen alle jon gens van het tweede gezegd: 'Jullie heb ben het eerste halfjaar vrijuit kunnen voetballen, in het tweede deel van het seizoen gaan we kijken wat er met jullie gebeurt: doorstromen of afvoeren'. Nu moet het dus gebeuren. Nu moet ik aan tonen rijp te zijn voor het eerste". „Menzo is en blijft eerste keeper, maar wie er volgend seizoen achter hem komt, is nog de vraag. Sjaak Storms contract, (hij werd van Groningen gehuurd na het overlijden van tweede doelman Lloyd Doesburg - PdV), loopt af en ik denk niet dat ze hem kopen. Hij is al achter in de twintig. En of ik tweede keeper word, tja, dat moet afgewacht worden. Ik hoop het wel uiteraard. Maar misschien halen ze wel weer een ander van buitenaf. Wat ik belangrijk vind, is dat ik mijn school nog kan afmaken. Ik zit op de middelba re detail-handelschool en moet nog een jaar naar deze. Want stel je voor dat ik het niet red in de voetballerij, of dat ik op mijn tweeèntwintigste geblesseerd raak. Dan zitten ze echt niet op Edwin van der Sar met zijn mavodiplomaatje te wachten". PAUL DE VLIEGER FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN Onder redactie van Peter van der Hulst en Paul de Vlieger Kees Een groot strijder tegen het, ook in de ogen van ons van Hutspofrjt zo verwerpe lijke voetbalvandalisme is Kees Jansma. Vooral in zijn wekelijkse column in Voetbal International trekt de Studio Sport-chef regelmatig van leer tegen het gedrag van de zogenaamde supporters die de lol van velen wekelijks grondig we ten te verpesten. Een citaat uit Kees' column uit de V.I. van vorige week, waarin hij vertelt over zijn bezoek aan de EK schaatsen in de Thialfhal: „Ik ben vrijdag tot na midder nacht in Heerenveen gebleven. Ik wflde niets missen. Ik zag die halve garen langs de baan dansen en springen en ik danste en sprong mee. Op de terugweg, ergens bij Emmeloord, realiseerde ik me ook dat ik die hele, lange, hete avond niet één agent, hond of wapenstok had gezien. Je mag schaatsen niet met voet bal vergelijken, hield ik mezelf streng voor. Maar een verademing was het wel". Afgelopen zaterdag moest de wedstrijd SJC A - Alphense Boys A worden stilge legd omdat een AB-aanhanger, die net niet eens was met scheidsrechterlijke be slissingen, dit naar de mening van de ar biter wat al te irritant duidelijk maakte. Toen de lastige toeschouwer ook nog be gon te schelden, besloot de scheidsrechter dat de supporter van het terrein moest en dat hij anders het duel zou staken. De supporter ging; echter niet eerder dan na bemiddeling van het SJC-bestuur. Wat heeft dat gevalletje in Noordwijk nou met het supportersgeweld in het be taalde voetbal te maken, zo zult u den ken. Weinig, zo op het eerste gezicht. Be halve natuurlijk, als blijkt dat die „sup- Neus FC Lisse-doelman Paul Veenboer stootte vorige week, in de wedstrijd tegen Sparta Nijkerk, zijn neus. En niet zo'n klein beetje ook: het reukorgaan van de Lisse- sluitpost brak toen de tweede helft een paar minuten oud was na een botsing met de Sparta-spits. Wie nu denkt dat dit de keeper weerhield van verder spelen, heeft het mis. Veenboer is een harae jon gen en dus maakte hij de negentig minu ten gewoon vol. Tot vreugde en opluchting van trainer Wim Eilander waarschijnlijk, die het vanwege de wintersportvakantie van vas te stand-in Cock Kaak had aangedurfd zonder echte reservekeeper naar Nijkerk af te reizen. Daar stootte dus bijna ook Eilander zijn neus... Gemeen Rugby is geen harde sport. En zeker niet gemeen. Wie een beoefenaar van deze sport spreekt, krijgt dat consequent te ho ren. Het ziet er allemaal wel een beetje ruw uit, maar het gaat er echt uiterst sportief aan toe. zo wordt gezegd. Nou willen wij van deze rubriek wel geloven dat tijdens de wedstrijden van bijvoor beeld DIOK sportiviteit troef is. Maar wat er daarbuiten gebeurt, daar hebben wij zo onze twijfels over. Op het terrein van de Leidse landskampioen prijkt na melijk sinds enige tijd een orginefe, mid deleeuwse schandpaal. En die staat daar natuurlijk niet zomaar. We begrijpen nu ook meteen waarom DIOK elke keer weer wint. Met verliezers weten ze namelijk wel raad, daar in de Mors... VOORHOUT - Een koerswijziging bij de Ren- en Toervereniging De Bollenstreek heeft er toe geleid dat een aantal amateurrenners de weg naar Lisse is ingeslagen. Ploegleider Jan van der Tang zag zijn amateur selectie door de sponsoring van Kerngroep met vijf renners van buiten aangevuld. Allen zijn af komstig van De Kampioen Uit Haarlem. „Zonder te ronselen", haast hij zich te zeggen. De aanwas van de nieuwe leden noemt Van der Tang een logisch gevolg van de positieve manier waarop De Bol lenstreek in het vorig seizoen naar voren is gekomen. „Zie hun komst maar als één van de voordelen dat wij Kerngroep vorig jaar als sponsor hebben aangetrokken. Het is de rijders opgevallen dat bij de buurman alles lekker geregeld is. Zonder dat zij er overigens van af wisten dat de club fiet sen en kledingpakketten voor hen zou regelen. Dan is het ook prima als ren ners komen. Ze moeten niet zeggen: „Ik kom dit even pakken". Op zo'n moment zijn de rijders bij mij aan het verkeerde adres", aldus Van der Tang. Blij met de komst van Haarlemmers Rob Kerseboom, Ruud Nijssen, Richard van der Burg, Zandvoorter Jacquot Ver- steegen en IJmuidenaar Michael van Zon is hij wel. Na het vertrek van talent volle wielrenners als Ronald van der Tang (broer van Jan), Erik Stroomber- gen en Frank Boele naar Moneglass, was het lange tijd de vraag of het debuutjaar in de promotiecompetitie een vervolg zou krijgen. Daarvoor zou de reeds be staande selectie tè smal zijn geweest. Hetgeen volgens Jan van der Tang niet inhoudt dat de nieuwe rijders enige ga ranties krijgen. „Die geef ik niet", zegt hij resoluut. „Ik ga niet tegen een ama teur zeggen dat een ander zes strepen voor heeft", huldigt Van der Tang het principe van wat goed is toch wel komt. „Het moet gezellig zijn onder elkaar; geen gezeur. Dan is het vertrouwen on derweg er ook. Met de tien rijders van vorig jaar is dat prima verlopen". Zijn aanpak bleef in zijn eerste jaar als ploegleider bij de amateurs inderdaad niet zonder succes. Stroombergen sleepte drie zeges in B-klassiekers uit het vuur. Een dergelijk resultaat lijkt vGor het ko mende seizoen een onhaalbaar streven. Niet alleen omdat Stroombergen, zoals eerder gemeld, het Lis.sese verliet, maar eerder nog omdat de sponsor in het ver trek van de renner een reden zag om tus- sentijds^het contract op te zeggen. In de gesprekken die De Bollenstreek momen teel voert met Kerngroep hoopt men de geldschieter op andere gedachten te brengen. Vooralsnog gaat Jan van der Tang daar ook van uit. Zonder ook maar goede resultaten te ga randeren, zegt de Voorhoutse ploeglei der: „Vorig jaar begonnen we aan de promotiecompetitie met het idee van, als we die nul maar wegkrijgen. We be schouwden het als een leerjaar en dan springen die drie overwinningen eruit. Daar had ik helemaal niet op gerekend. Dus je ziet, niets is onmogelijk, al moet je natuurlijk tegenvallers incalculeren". Voor zijn ploeg, die in de laatste compe titie als vijftiende eindigde, acht hij nu zelfs een plaats bij de eerste tien haal baar. „Er moet ten opzichte van toen progressie inzitten. Vooral omdat we in de breedte punten hebben laten liggen. Er zaten, behalve Stroombergen, geen echte afmakers bij. Je verdient immers meer punten als er drie amateurs bij de eerste dertig eindigen, dan als er één wint". Een taak voor de uit veertien per sonen bestaande ploeg, die naast Andre Biesbroek, Ben Faas, André Hogervorst, Peter Uitendaal, Robert Rutgnnk en Al- bert Hoogeveen uit de vijf eerder ge noemde 'import-amateurs' en de van de junioren overgekomen Pascal Vergeer en Francisco Kortes Roest bestaat. Dat de groep door de komst van de 'Haarlemmers' in twee kampen uiteen zal vallen, vreest de Voorhouter niet. „In de voorbereiding hebben we bepaal de dingen doorgepraat. Hoe zij bepaalde dingen zien. Het is ook belangrijk dat je aan eikaars gezichten went. We zijn nu een paar maal weggeweest en aan de ma nier van praten en rijden verwacht ik ook dat de nieuwe rijders punten gaan pakken". Van der Tang heeft met name een vrij hoge pet op van Rob Kerse boom. „Hij is vrij brutaal, onbevangen en wil alleen maar hard gaan". Het door de amateurs te rijden program ma blijft vooralsnog een vraagteken. Dat hangt volledig af van sponsor Kern groep. Krijgt De Bollenstreek de be schikking over de in het contract ge noemde 50.000 gulden dan staan er naast deelname aan de promotiecompe titie, die voor De Bollenstreek op 1 april begint, nog zo'n zeven klassiekers en en kele meerdaagse wedstrijden op het pro gramma. Met name aan dat laatste hecht Van der Tang grote waarde. „Het was ook de vraag van de jongens om meerdaagse wedstrijden te mogen rijden. Dan komt toch het competitie-element om de hoek kijken". Terwijl ook Van der Tangs werk er interessanter op wordt („de ge hele afwikkeling aan het eind van zo'n dag, de bijeenkomsten van de ploeglei ders, noem maar op"), al kan hij nog niet op veel ervaring bogen. „Ik ben er zelf eigenlijk op een vreemde manier in gerold. Vier jaar geleden had ik nog een eigen bloemkwekerij en tot die tijd vond ik het dan ook te gevaarlijk om een li centie als rijder aan te vragen". De bij na-veteraan werd twee jaar gele den belast met de begeleiding van de nieuwelingen. „En het afgelopen seizoen vroegen ze mij voor de amateurs. De eerste wedstrijden stond ik daar vreemd tegenover en heb ik best wel goede blun ders gemaakt. Je weet helemaal niets van de wielermaterie en denkt dan toch dat het wereldje van jezelf is. Nu denk ik daar wel anders over. Het vertrouwen van de rijders had ik echter al vlug, om dat ik daar toch al jaren mee optrek", zegt de voor een trainerslicentie blok kende Van der Tang. Wat de KNWU-cursus hem niet duide lijk hoeft te maken, is dat de jeugd een zeer belangrijke plaats inneemt. „De komst van Kerngroep heeft het toch mo gelijk gemaakt, dat de vereniging voor de junioren een gediplomeerde trainer kon aantrekken. Zij vormen de basis voor je amateurselectie", wil Van der Tang nog maar eens duidelijk maken dat de toekomst van de amateurselectie vooral afhangt van een goed jeugdbeleid, in plaats van ronselpraktijken. PETER VAN DER HULST Ploegleider Jan van der Tang: „Garanties geef ik niet". FOTO: HENK VAN DEN ENDE

Leidse Courant | 1990 | | pagina 29