Debiteurenbeheerder m/v BIASC Suzuki Swift Sedan groter, maar niet groots Nieuwe Hyundai Pony gaat verder dan facelift Optimisme bij Saab over samenwerking met General Motors SIEMENS Jr FUNCTIONARIS v/m AUTO £aidóa<2owuuxt ZATERDAG 3 FEBRUARI 1990 PAGINA j De Suziki Swift Sedan 1.6 GLX, een kleintje onder de volwassen gezinswagens. FOTO: PF Helemaal loskomen van het dwergauto-image kan Suzuki kennelijk nog niet. Dat men de Swift aan prees als giant, reusachtig, toen dit model ruim zes jaar geleden naast de klei ne Alto verscheen gaf wel goed aan dat het merk een hele stap voorwaarts deed. Nu wordt de Swift-serie uitge breid met een vierdeurs se danmodel, dat toch al aardig tegen de middenklasse aan leunt. Met een nieuwe, grotere motor erin zelfs. Maar dat ver andert wel de positie van het model: geen giant onder de kleine auto's, doch een kleintje onder de volwassen gezinswa gens. In rijgedrag, vooral. De vierdeurs Swift is geba seerd op het zeer karakteris tiek gelijnde vijfdeurs model met rechtopstaande achterste ven. De gewijzigde achterste ven brengt een ruim anderhal ve decimeter gegroeide lengte met zich mee (totaal ^407,5 cm). Er zijn twee motoren beschik baar, de bekende 1,3 liter uit de 3/5 deurs Swift en een nieuwe, geheel lichtmetalen 1,6 liter. Het gamma is simpel van opzet: 1.3 GL of 1.6 GLX, die laatste ook verkrijgbaar in automaatversie. Heel fraaie motor De nieuwe 1,6 liter is niet al leen modern door de lichtme talen constructie, maar ook door vier kleppen per cilinder en multipoint injektie. De 1.3 heeft centrale (single point) in jektie, beide motoren hebben een geregelde katalysator. De 1.3 levert 52 kW/71 pk, vol doende voor aardig pittige prestaties tot zo'n 130 km/h. De nieuwe 1.6, (nog) alleen voor de sedan beschikbaar, brengt het tot 70 kW/95 pk. Hij werd vooral aangeprezen om zijn grote trekkracht over een breed toerengebied. Inder daad zorgt deze krachtron voor een flinke scheut extra pit bij zowel hoog als laag toe rental. Hij komt net als de 1.3 makkelijk op toeren en maakt dan niet teveel extra lawaai. Aan het onderstel veranderde Suzuki zo min mogelijk. Voor de 1.3 is het vanzelfsprekend gelijk aan dat van de andere Swifts, met onafhankelijke op hanging rondom. De 1.6 krijgt grotere wielen (14 inch) en een stabilisator achter als aanpas singen. Maar de belangrijkste wijziging is natuurlijk de ver grote carosserie. Die biedt de zelfde zitruimte als het vijf deurs model, dat al wat langer is dan de driedeurs Swift. De vierdeurs-carosserie is minder eigenzinnig gelijnd, daardoor wat minder karaktervol, maar ziet er toch zeker heel modern uit. Helaas brengt de meer af geronde daklijn verlies aan hoofdruimte achterin met zich mee - de achterpassagiers zul len wat onderuit moeten zak ken en zitten dan niet ruim. De bagageruimte groeide wel heel fors, van te klein in de vijfdeurs Swift tot een riante 450 liter in de vierdeurs. Te springerig De uitrusting van de 1.3 GL sedan is te beperkt. Geen make-up spiegel, geen van binnenuit verstelbare buiten spiegels. Aan de positieve kant heeft hij wel een in delen neerklapbare achterbank en interval op de ruitewissers. Hij heeft ook een digitaalklok, te gen het plafond gemonteerd. Die staat zo ver naar achter dat je hem als bestuurder nau welijks kunt aflezen, zeker niet als er veel licht op valt. De 1.6 GLX heeft veel meer te bieden, zelfs centrale deurver grendeling en elektrisch be diende spiegels. Een versie tussen de GL en GLX zou welkom zijn. Met de 1.6 motor en GLX-uit- rusting lijkt Suzuki geheel naar de middenklasse te zijn doorgestoten. Dat geldt ook voor de prijzen: 22.995,- voor de 1.3 GL, ƒ25.495,- voor de 1.6 GLX (beide met vijfbak). Anderhalf duizend gulden ex tra dus voor het genot van een aparte kofferbak bij de GL, bijna drie mille extra voor gro te kofferbak plus grote motor bij de GLX, ten opzichte van het vijfdeurs model. Dan gaat het toch storen dat de sfeer van een kleine auto in de Swift sedan nadrukkelijk blijft heersen. Stoelen van wat be perkt formaat, veel plastic aankleding en vooral een springerige vering. Dat zorgt voor matige richtingsstabiliteit rechtuit, beperkt comfort op slecht wegdek en weinig reak- tie op kleine golvingen of ri chels in de weg. Het bochtge drag is wel behoorlijk, maar het volle vermogen van de 1.6 kan lang niet altijd op de weg gebracht worden. Suzuki na dert het punt waar giant over gaat in „uit zijn krachten ge groeid". Een volwaardige mid denklasser is de Swift sedan nog niet. Nuttig is de aanvul ling van het gamma wel: je kunt nu naast de volwassener zitruimte van de vijfdeurs Swift ook een grote bagage ruimte vragen van het sedan model. PETER FOKKER Het is voor Hyundai te hopen dat het gezegde „verandering van spijs doet eten" ook voor auto's opgaat. In het nieuwe Pony-programma wordt een wel zeer gevarieerde dis geboden, met een ver nieuwd aanzien maar toch eigenlijk niet veel origi neels. In een prijsklasse van bijna twintig tot ruim dertig mille wordt een gamma geperst van liefst vijfendertig verschillen de modellen, volgens de prijs lijst. Het is daarbij voor de ko per best aantrekkelijk dat er zonder al te grote prijsver schillen gekozen kan worden voor een drie- of vijfdeurs hatchbackmodel, een vier deurs sedan of tweedeurs cou pé. Zoveel mogelijkheid om precies naar eigen smaak en behoefte te kiezen biedt geen ander in deze klasse. Daarbij zijn er nog talloze mogelijkhe den in uitrustingsniveau-keu ze. Maar uiteindelijk blijft het in grote lijnen lood om oud ij zer: de 3/5 deurs Pony, vier deurs Excel en tweedeurs Scoupe hebben dezelfde basis maten en gelijke onderhuidse techniek van bescheiden allu re. Kan de verkoop van deze Hyundai's aangezwengeld worden door zoveel variatie te bieden, of schiet het Koreaan se merk nu zijn doel ver voor bij? Gefaseerde introduktie Nadat vorig najaar de vier deurs Excel verscheen als op volger voor de vierdeurs Pony is nu de beurt aan een nieuwe driedeurs Pony. Dat is dus ge woon een met 17,5 centimeter ingekorte Excel, met schuine achterkant in plaats van een aparte kofferbak. Half februa ri wordt deze Pony leverbaar, een maand later komt ook de vijfdeurs variant, tegelijk met een extra motorversie voor be- De nieuwe Hyundai Pony, half februari leverbaar. paalde driedeurs modellen. Weer twee maanden later, in mei, volgt de op de Excel/Po ny gebaseerde Scoupe. Die laatste biedt wel de nodige ori ginaliteit. Hij wijkt duidelijk af in uiterlijk, een coupé in deze prijsklasse is uiterst zeldzaam, en Hyundai had eerder hele maal geen coupé in het gam- De originaliteit van de Pony valt wel tegen. Dat-ie .op de Excel lijkt valt hem nauwe lijks kwalijk te nemen, maar op de oude Pony lijkt hij ook wel erg veel. Zoveel dat het om niet meer dan een kleine facelift lijkt te gaan, waarbij het ene weinig karaktervolle model wordt vervangen door meer van hetzelfde. Daarmee wordt de Pony niet volledig recht gedaan: de nieuwe versie is wat omvangrijker dan de oude, het interieur ziet er wel flink gewijzigd (en verbeterd) uit. De vierdeurs Excel heeft echter toch net wat meer leu ke uiterlijke details dan de Pony, die echt in de grijze massa verdwijnt. Wellicht mogen we meer ver wachten van de eind dit jaar te presenteren nieuweling die tussen de Excel en flink grote re Sonata komt. In ieder geval wordt een nieuwe motor be loofd, naast dezelfde injektie- motor van 1,5 liter die in de Pony komt. Variatie Terug naar de aktualiteit. De driedeurs Pony wordt in eer ste instantie leverbaar met de zelfde 1,5 liter carburatiemotor (met geregelde katalysator) als de Excel, goed voor 53 kW/72 pk en heel verdienstelijke pit. Er zijn als bij de Excel heel veel varianten, met steeds uit gebreider uitrusting, alles net iets minder luxueus dan bij de Excels. Het begint met een uit gesproken kale Pony LE voor f 19.295,-. en loopt uit tot een GTX voor 25.995,-. In maart komt de vijfdeurs Pony, in heel wat minder va rianten. Van een GL voor 21.495,- tot een GLS voor ƒ23.895,-. De duurdere drie- deurs-versies hebben een wat sportief tintje, tegenover een meer op comfort afgestemde uitvoering voor de vijfdeurs Pony. Ook in maart komt er voor die sportief getinte drie deurs modellen een 1,5 1£ motor met injektie en kW/83 pk, die ƒ1100,- exf kost. Diezelfde motor wordt stf daard voor de Scoupe. Da' van verschijnen drie uitrj tingsversies, van een GSi vj ƒ26.995,- tot een vier mi duurdere GTXi. Zowel v/ de Pony's als voor de Scoupf er als extra een automatisc transmissie. Het zou je el1 gaan duizelen bij een zo uitj breid buffet van doodgew^ brood met steeds weer iets i der beleg, als we het in bes spraak mogen samenvat? Maar het blijft gewoon bro voor een gewone prijs. L smakelijk beleg zal de eetlj moeten opwekken. PETER FOKK| Tomy Hjorth, één van de vice-presidenten van het Zweede Saab-concern, is uitermate hoopvol ge stemd over de resultaten van de samenwerkingso vereenkomst die zijn on derneming halverwege december heeft afgesloten met het Amerikaanse Ge neral Motors. Deze joint venture moet leiden tot onder meer vergroting van de verkoop en de mogelijkheid een zes-cylinder Saab te ont wikkelen. „Die zes-cylinder Saab komt er. Dat is zeker. Maar wanneer...daar doe ik geen enkele uitspraak over. Dat zou in het voordeel van de concurrentie kunnen werken", aldus Hjorth. In wezen zit Saab te springen om zo'n top-of-the-iine-model. Al was het alleen al om te kunnen blijven concurreren met de overige fabrikanten in De Saab 9000i, een van de nieuwste modellen. Het Zweedse concern werkt nu aan een zes-cylin der Saab. mm- pr bieden vooral West-Duitsla' Italië, Frankrijk, Spanje en pan. Beide huidige series i len, aldus Hjorth, ook de mende jaren nog normaal' produktie blijven. Alleen door een verreike samenwerkingsverband General Motors, de groof automobielfabrikant ter \c reld, is het voor Saab-Scafj mogelijk een auto in het venste marktsegment te d1 wikkelen, aldus de Zwee^ fabrikant. li De joint venture geeft daj naast de mogelijkheid voorr zamenlijke ontwikkelingen11 het gebied van carossei (elektronische) systemen r onderdelen. t de klasse van de duurdere au to's. Want terwijl ondernemin gen als BMW, Mercedes en Volvo in hétzelfde marktseg ment jaarlijks 400.000 tot 500.000 automobielen weten te verkopen, moet Saab het stel len met een schamele 110.000. Dat zijn bepaald geen cijfers om trots op te zijn. Met een dergelijk verkoopcijfer is het financieel moeilijk een nieuw model te ontwikkelen. En toch is het nodig. Op dit moment heeft Saab twee series: de 900 en de 9000. De belangrijkste afzetgebieden zijn de Verenigde Staten (rond. 30.000 exemplaren), Zweden (circa 27.000) en Groot-Brit- tannië 12.500). Volgens on- (ADVERTENTIE) werkgebied: financiële administratie Siemens Nederland N V. neemt een vooraanstaande plaats in op het gebied van elektrotechniek en elektronica. Haar kennis en ervaring, haar produkten, systemen en complete installaties dragen sterk bij tot de nieuwste ontwikkelingen op velerlei terrein. Uw werkkring: Binnen Siemens opereert een groot aantal gespecialiseerde verkoop teams. De aktiviteiten van deze verkoopteams worden ondersteund door de Financiële Administratie, welke zorgdraagt voor het incasseren van openstaande vorderingen, verwerken van binnengekomen betalingen, liquiditeitenbeheer, betalen van leveranciers en verwerken van administratieve gegevens in een hoofdboekhouding, als basis voor financiële planning. Bii Siemens Nederland zijn circa 2500 medewerkers actief op alle gebieden van-de elektronica en de elektrotechniek Met een omzet van ruim 1 miljard gulden behoort het bedrijf tot de 100 grootste ondernemingen van ons land Het concern (wereldwi/d) besteedt per dag ruim dertig miljoen gulden aan de verbetering van bestaande en aan de ontwikkeling van nieuwe produkten, alsmede aan de opleiding en verdere scholing van medewerkers. Elektronica waarmee we dagelijks werken. Siemens Binnen de Financiële Administratie houdt de afdeling Debiteuren zich bezig met incasseren van openstaande vorderingen, beheren van afnemerskrediet en verwerken van binnenkomende betalingen. De debiteurenbeheerder zal zich met name bezighouden met het incas seren van deze openstaande vorderingen en het beheren van een deel van de totale debiteurenportefeuille. Wij vragen: - MEAO-BA, dan wel een vergelijkbare administratieve achtergrond; - uitstekende mondelinge en schriftelijke uitdrukkingsvaardigheid; - een combinatie van doorzettingsvermogen en tact, als basis voor succesvol functioneren; - ervaring in het incassowerk strekt tot aanbeveling; - leeftijd tot 30 jaar. Van de betrokken medewerker wordt verlangd als representant van Siemens Nederland N V. op te kunnen treden. Uw sollicitatie kunt u onder vermelding van nr. H740/02 richten aan de heer A. P. Kruse van de hoofdafdeling Personeelzaken. Siemens Nederland N.V. Wilhelmina van Pruisenweg 26, Den Haag. Correspondentie-adres: Postbus 16068, 2500 BB Den Haag. Zin in een fijne toekomst als Schoonheidsspecialiste' of Visagiste? U krijgt les van gediplomeerde docenten in moderne ruimten. Deze opleidingen duren één of twee jaar Financiering van uw studie is mogelijk, waaronder studiefinanciering. Zin in een fijne toekomst? Bel 070-3468802 en vraag de brochure aan. Opleidingscentrum Biosthétiek Alexander Gogelweg 32. 2517JJ 's-Gravenhage\ V STICHTING WELZIJN OUDEREN WASSENAAR VAN ZUYLEN VAN NIJEVELTSTRAAT 147 POSTBUS 189 2240 AD Wassenaar De Stichting stelt zich ten doel de coördinatie van de activiteiten van de verschillende organisaties op het terrein van het ouderenwerk en het stimuleren van de zelfstandigheid, de emancipatie en de integratie van de ouderen in de samenleving. De Stichting zoekt een: in volledig dienstverband Hoofdtaken: Het coördineren van het aanbod van de voorzieningen voor ouderen Het onderhouden van contacten met de participanten van de Stichting Het voorbereiden en adviseren m.b.t. het door het Bestuur uit te voeren beleid Het begeleiden van vrijwilligers Het geven van dagelijkse leiding bij de werkzaamheden van het bureau, de voorlichting en de administratieve en registrerende werkzaamheden. Vereisten: Opleiding op H.B.O.-niveau Belangstelling voor en ervaring in het ouderenwerk Goede contactuele eigenschappen In staat zijn zelfstandig te kunnen werken Geboden wordt: Een grote mate van zelfstandigheid Salariëring en rechtspositie conform CAO-Welzijn Opname in pensioenfonds PGGM Schriftelijke sollicitaties binnen 14 dagen na het verschijnen van dit blad te zenden aan het Bestuur van de SWOW, t.a.v. de voorzitter, de heer D. B. Wisbrun, Postbus 189, 2240 AD Wassenaar. Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot de huidige functionaris, de heer H. Keuter, tel. 01751-12226. BIASC UW PARTNER IN PROFESSIONELE AUTOMATISERING BIASC Computer Systems is een bedrijf dat zich bezig houdt met administratieve automatisering, hoofdzakelijk binnen „turn-key"oplossingen. Novell-netwerken, POMPIITFR QV^TFM' Unix-mini's en datacommunicatie maken V-HVI r U I C11 OTOICIVIJ deel uit van het automatiseringspakket. In nauwe samenwerking met de klant bieden wij optimale oplossingen voor automatiserings vraagstukken. Wij zijn gespecialiseerd in het oplossen van informatievraagstukken bij de handel en export van veilingprodukten. BIASC is een dynamische en flexibele onderneming met gemotiveerde medewerkers. Wegens sterke uitbreiding van onze activiteiten zoeken wij ter ondersteuning van ons team, voor spoedige indiensttreding: VERKOPERS m/v In deze baan bent u verantwoordelijk voor het maken en het onderhouden van contacte met klanten. Het nemen van verkoopinitiatieven vormt een belangrijk onderdeel van u\a taken. In deze baan heeft u een ruime zelfstandigheid. Een HBO-opleiding of ruime ervaring is vereist. Uiteraard bent u in het bezit van een rijbewijs BE. SOFTWARE ENGINEERS m/v Na een intensieve inwerkperiode, waarin u BIASC, haar produkten en de klanten leert kennen, wordt u verantwoordelijk voor de uitvoering van verschillende projecten. U werkt zelfstandig of in teamverband aan oplossingen voor informatievraagstukken. Hel analyseren van bedrijfsproblemen en het ontwerpen van systemen voor deze bedrijven zal een belangrijk onderdeel van uw baan zijn. U krijgt te maken met UNIX systemen eni werkt uitsluitend met vierde generatietalen. Uw opleiding of ervaring zal moeten aansluiten bij onze activiteiten. ADMINISTRATEUR m/v In deze baan gaat u zich bezighouden met de financiële administratie. De taken richten zich op boekhouden, salarisadministratie en activiteitenregistratie. Belangrijke aandachtsgebieden in deze baan zijn: zorg voor registratie en verslaglegging, verantwoordelijkheid voor en onderhouden van een adequaat budgetterings- en L informatiesysteem. (1 TECHNICI m/v Na een interne opleiding gaat u zich bezighouden met het repareren, testen en pi installeren van vele soorten randapparatuur en computersystemen. Telefonische ondersteuning van collega's en klanten behoort ook tot uw taken. Deze functie vereist een MTS-E of een gelijkwaardige opleiding, bij voorkeur aangevuld' met kennis en ervaring op uw vakgebied. BIASC biedt u: «a - Salariëring overeenkomstig kennis en ervaring; et - Goede secundaire voorwaarden; - Aantrekkelijke werksfeer. p Uw schriftelijke sollicitatie voorzien van curriculum vitae kunt u sturen naar BIASC Computer Systems, t.a.v. de heer R. van Biezen, De Bruijn Kopsstraat 12-14, 2288 ED Rijswijk.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 20