Ier indeling Rijnstreek gaat door e yiaidóobz Gou/tcmt Jan Zaad uit de Kaag onderscheiden «porrang voor ouderen bij ~?rdelen woningen v I Katwijk wil aanleg Rijksweg 11-West KODAK ^IDEN OMGEVING CcidócSouoant ZATERDAG 3 FEBRUARI 1990 PAGINA 17 afTWIJK wil doorstroming chi rj^WIJK Katwijkse l-en die naar een klei- N| woning willen, krij- absolute voorrang. roor moet het woonruim- vej3elingsbeleid worden ipast. Dit is nodig omdat vefioefte aan bejaardenwo- 'e: n toeneemt ondanks het sloj aantal nieuwbouwwo- n. h dat aan 55-plussers is rs {vezen. Ook kan op deze aan de woningbehoefte ktwijk worden voldaan. in genoeg grote wonin- ""riaar door een gebrek aan woningen kunnen men- liet uit een groot huis iromen. )lijkt uit de reactie van ollege van B en W van ijk op het woningbehoef- >ort van het bureau Ad- De reactie wordt woens- besproken in de ostdering van de commissie Èlijke ordening, ijk wil in de komende ja ren breed scala aan senio- gaan bouwen. Zo er aanleunwoningen ri, serviceflats met voor- o^jgen en kleine zelfstandi- pningen. Een belemme- factor bij deze plannen aan bouwlocaties ve beide kernen van Kat- ,Het merendeel van de 'bouw voor ouderen ^Straks worden neergezet die nu nog onbe- 3 zijn. De gemeente Kat- ivil een specifiek onder gaan houden naar de be- |n van de oudere wo ningzoekenden. Daarbij wordt eerst gewacht tot de plannen voor de invulling van de nieuwbouwwijk Zanderij-Wes- terbaan concreter zijn. Daar moeten volgens het Katwijkse college veel kleine woningen worden neergezet. Tegelijker tijd moet worden onderzocht hoe nieuwe ongesubsidieerde woningen beter gebruikt kun nen worden om de doorstro ming te verbeteren. Om de doorstroming van ou deren beter te laten verlopen wil Katwijk ook de bestaande woningen beter bereikbaar maken voor ouderen. Het aan passen van het woonruimte- verdelingsbeleid waardoor ou deren voorrang krijgen bij doorstroming moet daarvoor zorgen. Katwijk gaat verder op zoek naar een nieuwe wo ningbouwlocatie. Dit is nodig omdat is geconstateerd dat Katwijk in de tweede helft van de jaren negentig geen ruimte meer heeft om te bou wen. Rijnsoever maar ook de Zanderij-Westerbaan zullen tegen die tijd volgebouwd zijn. Katwijk wil nu zelf een nieu we bouwlocatie zoeken om te vermijden dat de provincie eenzijdig met een plan komt. Om dit te realiseren wordt ge dacht aan het uitbreiden van de bestaande bouwlocaties. De provincie sluit echter niet uit dat de woningen voor Katwij- kers in de komende jaren in andere Duin- en Bollenstreek gemeenten moeten worden ge bouwd. Katwijk moet haar plan voor april 1990 indienen bij de provincie. Eerste paal voor huizen in Sinte Barbara's tuin De Rijnsburgse wethouder C. Vianen heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor woningbouw in de Sinte Barbara's tuin. Het nieuwe bouwplan aan de rand van de wijk Frederik- soord omvat 62 woningen, waarvan zestien premie C, twaalf premie A, zestien premie A appartementen en nog achttien geschakelde vrije sectorwoningen. De uitvoering van is in handen van De Raad Bouw bv. Als de bouw voorspoedig ver loopt worden de eerste woningen in september opgeleverd. Op het terrein van de Sinte Barbara's tuin is woningbouwver eniging Spinoiza eerder al begonnen met de bouw van twaalf appartementen die bestemd zijn voor senioren. gadeloos kon de Leidsche Irant je in die goeie ouwe r!te kijk zetten. Zoals ge kte op vrijdag 31 jan. 1930: minister van waterstaat ter kennis, dat bij von- het kantongerecht te yravenhage van 4 Jan. aan Adrianus Cornelis Ruiten, geboren 16 April wonende te Lisse, Heer- 'eg 334, de bevoegdheid motorvoertuigen te bestu- iis ontzegd voor een ter- van 6 maanden. Deze [lijn is ingegaan op 19 Jan. Hoogmade: „Aangaande opheffing van de tol ver ten wij, dat nog enkele pacten moeten worden af eten. De opheffing van de ^zal vermoedelijk binnen jen tijd een feit zijn". Ie maand Januari werden atwiik aan den Rijn ts 18 telegrammen ver- n, terwijl er in hetzelfde ak 58 werden ontvangen, is een vermindering bij ;e jaren vergeleken, wel- an de uitbreiding van het oonnet wordt toegeschre- le Bisschoppelijke Nijver- ischool te Voorhout'al- de L.C. op 3 febr.'30, d gisteren een Pausfeest ;rd. Een aVond vol zang jubel, waarop o.m. de -cantate van H.van 't zeer schoon werd ten ore gebracht met begelei- van viool en piano, door erlingen der school. Ver lende leerlingen droegen maties voor terwijl de ierw.rector A.Roozen een iijke feestrede hield, van aanhanke lijkheid en kinderlijke liefde werd aan Z.H.den Paus toege zonden. Een mooie leerzame avond, die zeker vele goede herinneringen zal achterla- Op woensdag 5 febr. schreef de L.C.: „Naar uit Boekarest gemeld wordt, draagt de ver kiezingscampagne voor de a.s. gemeenteraads- en districts verkiezingen in Roemenië een buitengewoon heftig en verbitterd Karakter. In ver schillende provincieplaatsen kwam het tot bloedige botsin gen, waarbij in totaal vijf per sonen gedood werden. Tot de slachtoffers behooren de na- tionaal-tsaranistische burge meester van Moldowitza (Boe- kowina), een voormalige libe rale burgemeester en een libe rale verkiezingsagent, Ramni- cu Sarat geheeten". Met de overzichtjes m.b.t. De Leidsche Winkelstandbe loonde de L.C. haar goede ad verteerders. Die kregen van de redactie wat oubollige stukjes bij uitbreidingen c.q. heropeningen. Zoals op 1 febr.'30. „Heden heeft de her opening plaats in perceel Haarlemmerstraat 255 van de bekende dameshoedenzaak Maison Reizevoort-Bik, welke voorheen gevestigd was in perceel Haarl.straat 287. Een veel ruimere winkel, met mooie ruime etalage, kasten langs de wanden, alles inwen dig geheel gerestaureerd, zie daar hetgeen het resultaat is van deze verandering, die ze ker een verbetering genoemd mag worden. Naast de dames hoeden, die natuurlijk de voornaamste plaats innemen en dan ook een goede keuze bij de dames mogelijk maakt, wordt de aandacht gevestigd op de dameshandschoenen en dameszakdoekjes. We kunnen een bezoek zeker aanbevelen. Een tweede zaak die onze aarfdacht vraagt is het hoek huis Haarl.straat hoek Mare, waar „het Chocoladehuis" geopend is, dat vroeger in perceel Haarl.straat 255 was gevestigd. Daarmee is aan de lange geschiedenis van het hoekhuis aan de Mare een einde gekomen. Immers, toe vallig vonden we in een oude Leidsche Courant uit het jaar 1759 hieromtrent het volgen de: „Wordt aan 't publiek-be kend gemaakt, dat de ver maarde en veritabele tabaks- neering van juffrouw de we duwe Schermer, gewoond hebbende te Leyden op de Breestraat, na haar overlijden geërft en geëxcuceerd, door den heer Albertus Galjaard is verkogt en overgegaan met al zijn dependenties aan B.H.van Putte, die dezelfde tabaksne gotie nu doet op de Haarl .straat op de hoek van de Maare bij de Hartbrug te Ley den, vandaar de Schermer Varinas boven de deur hangt". 't Is nu uit met de tabakszaak en een nieuw bedrijf zal hier verder worden uitgeoefend. Voortaan krijgt men hier geen tabak en pijpen, maar chocolade, bonbons, banket enz. De zaak is inwendig veel grooter geworden door het bijtrekken van een kamer. Het Chocoladehuis heeft reeds zaken in een achttal ste den van ons land en mag zich dus in een goede bekendheid Met een bijzonder uitgebreide advertentie kondigde „Uw Trianon" een film aan van „de grootmeester van de Amerikaansche filmkunst, Douglas Fairbanks", die op trad als D'Artagnan „in het sublieme meesterwerk De Man met het ijzeren Mas ker. Al in de Drie Musketiers was zijn spel schitterend, maar nu speelt hij overweldi- gend.Zijn spel grenst ditmaal DOUGLAS FAIRBANKS: Hier als glamourboy met zijn vrouw, vroeger Lady Ashley, in 1937 op het Londense Wa terloo Station. FOTO: SP aan het wonderbaarlijke. D'Artagnan is het symbool van heldenmoed, bravoure, eergevoel en vrijheidszin. Douglas Fairbanks is een filmacteur die over de ge- heele wereld geliefd is. En het bijzondere in dit filmwerk is, dat men DOUGLAS' STEM zal kunnen horen! Wat een GROOTE ATTRACTIE! Ieder zal die stem natuur lijk willen hooren. Men heeft zoo vaak het spel van den grooten filmacteur kun nen bewonderen, en nu zult u hem hooren spreken! En het is wederom Uw Trianon die zóón filmwerk brengt. Vroeg tijdig komen aanbevolen!" Dr.Konrad Adenauer, de burgemeester van Keulen, heeft tot de politie het ver zoek gericht, bijzondere speel straten voor kinderen in te richten. In deze straten zal elk verkeer van automobie len, rijtuigen, wagens enz. verboden zijn. De burgemees ter wil aldus de kinderen in staat stellen, zonder gevaar buiten te spelen". Een rectificatie uit Woerden: „In het verslag van de vierde lezing van „Katholiek Woer den" over „Het ideaal van het christelijk huwelijk" is een zeer storende drukfout (of was het een zetfout?, T.P.) ge slopen. Er staat o.a.: „Spre- ker's vaste overtuiging is, dat de onontbindbaarheid van het huwelijk de vernieling is van het organisme van de maat schappij, de verrotting!" Hier in moet „onontbindbaarheid" natuurlijk zijn „ontbindbaar heid". Burgemeester A. Meerburg speldt Jan Zaad de eremedaille op. FOTO: WIM VAN NOORT DE KAAG De ereme daille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau werd gisteren door burgemeester A. Meer burg uitgereikt aan Jan Zaad uit De Kaag. Deze gebeurtenis vond plaats in restaurant De Woelige Ba ren in Oude Wetering waar Zaad werd gehul digd wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. Zaad is reeds meer clan 37 jaar bij de Kaagse jacht- en scheepswerf C. van Lent en Zonen werkzaam en zal ook na zijn 65e veijaardag aan het bedrijf verbonden blij ven, dan als parttime werk voorbereider. Jan Zaad kan eigenlijk niet worden gmnist bij Van Lent. Dat werd giste ren wel duidelijk. Zijn tech nische kennis, inzet en posi tieve invloed op de sfeer in de werf zijn volgens diverse sprekers van onschatbare waarde. De heer Zaad komt oorspronkelijk uit Alphen aan den Rijn. Vanaf zijn veertiende jaar werkte hij te gen een loon van vijf cent per uur als krullenjongen achtenveertig uur per week bij een Amsterdamse werf. Jarenlang volgde hij avond onderwijs op het gebied van scheepstekenen. Hij sollici teerde in 1952 bij Van Lent en werd aangenomen van wege zijn theoretische en praktische vakkennis. De heer Zaad coördineert en controleert onder meer het uitbestede werk bij cascobou wer Eltink in Mook. Meer dan dertig jaar had hij de al gehele leiding bij de ijzer werkafdeling in De Kaag. In verband met service en ga- rantiewerk maakte hij reizen over de gehele wereld. Zo is hij van het Middellandse Zeegebied tot Abu Dabi en Chili een graag geziene gast. Zijn werk is zijn hobby en kan na zijn vertrek niet lan ger meer door één man wor den behapt. In zijn vrije tijd is Jan Zaad altijd te vinden op zijn jachtje genaamd Coja, een samentrekking van zijn echtgenotes naam Corrie en zijn eigen naam. Jan Zaad is altijd een zeer veelzijdig man geweest. Zo hield hij zich in zijn jonge jaren bezig met boksen en atletiek. Tegen woordig doet hij het wat rus tiger aan met dammen en puzzelen. Veel tijd steekt de pensioengerechtigde werk nemer in zijn moestuin bij de melkstal van boer Nel in De Kaag. KATWIJK „Rijksweg 11-West kan in de komen de jaren een positieve bij drage leveren aan de ver betering van de stedelijke milieu's. Hoe directer de verbindingen zijn, hoe minder kilometers hoeven te worden afgelegd en hoe minder uitlaatgassen wor den geproduceerd. Daarnaast is Rijksweg 11-West al jaren hoognodig uit economisch en verkeerstechnisch oogpunt". Met deze „noodkreet" wendt de gemeente Katwijk zich tot Rijkswaterstaat. De brief van de gemeente Katwijk wordt betrokken bij het advies aan de minister dat Rijkswater staat opstelt om Rijksweg 11- West al dan niet te handhaven in de Tweede Structuurnota Verkeer en Vervoer. Leiden, Wassenaar en Voorschoten hebben hun mening al gege ven over Rijksweg 11-West. De brief wordt woensdag be sproken in de vergadering van de commissie voor ruimtelijke ordening. Katwijk wijst op de noodzaak Rijksweg 11-West voor het zakelijke verkeer uit de gemeente. Gewezen wordt op het feit dat ruim 14 procent van de economische vestigin gen in Zuid-Holland zich in de Duin- en Bollenstreek bevin den. Daarvan bevindt zich een derde in de gemeenten Kat wijk, Rijnsburg en Valken burg. Het gevolg van dit grote aantal bedrijven dat vooral de laatste jaren explosief is toegenomen, is dat het autoverkeer fors is toegenomen. In Katwijk ligt de toename van het verkeer jaarlijks op 4 procent. Dat is het dubbele van het landelijke gemiddelde. Deze ontwikke ling heeft tot gevolg dat de wegen van en naar Katwijk steeds meer dichtslibben. Ook krijgt het verkeer steeds meer te maken met stremmingen. Dit is onder meer ook een ge volg van het feit dat dit alle maal smalle wegen zijn die dwars door bebouwde kom men voeren. Als straks de S4 gereed is, heeft Katwijk een regelrechte verbinding met Leiden. Dit is voor Katwijk onvoldoende, schrijft de gemeente aan Rijks waterstaat. Veel verkeer uit Katwijk moet immers naar de rijksweg A4. „Dit betekent dat er een soepele verbinding moet komen tussen de rijks weg A44 of de S4 met de rijks weg A4. Anders slibt het ste delijk wegennet van Leiden zuid-west/zuid-oost helemaal dicht. Het gevolg hiervan is dat andere routes waaronder door Wassenaar, Rijnsburg en naar locale wegen van Voor hout, Noordwijkerhout en Sas- senheim zullen worden geko zen", aldus de Katwijkse brief. (ADVERTENTIE) 200 ASA 36 opnamen 2e: HALVE PRIJS! SPfc'IEDSHÖP Roelofarendsveen ;raven duurder tijnsburg jSBURG Begraven in burg wordt duurder. Het be- fecht wordt verhoogd van 3Pe|aar 510 gulden. Ook de kos- ioor aankoop en verlenging het eigendomsrecht van ei- iraven en kelder wordt ver tot de werkelijke kosten ie tarieven voor het onder srecht van graven word bogd. De gemeente Rijns lijdt ondanks deze verho fn toch nog verlies op he rhoud van de begraafplaat- Niet alle begraafplaatsen zijn ;rs uitgegeven en de ge- Ite Rijnsburg moet daarom nog het onderhoud betalen 30 graven. Kinderopvang Oosthout toch snel van start VOORHOUT De nieuwe Voor- houtse wijk Oosthout krijgt toch nog op korte termijn kinderopvang. Die moet in augustus in een noodgebouw van start gaan. Waar dat noodge- bouwtje wordt neergezet is nog niet duidelijk. Wethouder B. Joon kondigde gisteren aan dat hij binnenkort een voorstel van die strekking aan de raad voor legt. Hij deed dat bij de feestelijkhe den rond het bereiken van het hoog ste punt van de tweede Voorhoutse peuterspeelzaal aan de Bloemen- schans. Naar verwachting is die zaal in maart gereed. De bouw ervan kost 250.000 gulden exclusief de inrich ting. Van Mierlo lijst trekker D66 Katwijk KATWIJK Het huidige raadslid Harry van Mierlo wordt de lijsttrekker voor Ge meentebelangen/D66 bij de komende gemeenteraadsver kiezingen in Katwijk op 21 maart. Van Mierlo is unaniem tot voorman gekozen. Tweede op de lijst staat Miep Nagtegaal en derde is Jan Bouw. Deze laatste heeft een aantal jaren meegedraaid als steunlid voor de fractie en heeft grote erva ring op het gebied van de ruimtelijke ordening. De frac tie van Gemeentebelan- gen/D66 bezet nu twee zetels in de raad. Noordwijkerhout wil met buren iepziekte bestrijden NOORDWIJKERHOUT Er moeten afspraken binnen het Samenwerkingsverband Duin- en Bol lenstreek worden gemaakt over de iepziektebe- strijding. Dat meent het Noorwijkerhoutse college van B en W. De gemeente loopt hiermee vooruit op de situatie per 1 januari 1991 als de rijksover heid stopt met de coördinatie van de iepziektebe- strijding. Tot nu toe heeft de gemeente Noordwij kerhout zelf de kosten gedragen van het opruimen van zieke iepen op het eigen terrein. Wil de ziekte in de komende jaren met succes verder worden be streden dan vindt Noordwijkerhout dat de iepziek te ook moet worden bestreden op de terreinen van particulieren, de provincie, het Zuidhollands Landschap en in naburige gemeenten. Daarom wil Noordwijkerhout dat er afspraken worden ge maakt binnen SDB-verband over deze boomziekte. Woubrugge kiest voor winkelcentrum Batehof WOUBRUGGE Het in aan- bouw zijnde winkelcentrum in Woubrugge gaat de naam Batehof dragen. Dat heeft de gemeente raad besloten. De naam werd ge kozen uit een veelheid van voor stellen die door de inwoners van Woubrugge en Hoogmade bij het gemeentebestuur waren ingele verd. Niet iedereen binnen de ge meenteraad steunde overigens de keuze van Batehof. CDA-raadslid J. Markx had liever de naam Nieuw Leven gezien omdat vooral oudere inwoners van het dorp daar associaties mee hebben. De VVD-fractie maakte zich sterk voor de naam Dr. Nooterhof. |EEK De herinde- yan negen gemeenten bordoostelijk en mid- ^uid-Holland gaat ge- lDEN[i door volgens plan. tssecretaris D. de iff-Nauta van Binnen- ke Zaken ziet niets in Alternatieven die door getrokken gemeenten zijn ingediend. Dat Dt uit de memorie van antwoord die de staatsse cretaris naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De opstelling van De Graaff- Nauta betekent dat Hazers- woude, Koudekerk en Bent huizen per 1 januari volgend jaar worden samengevoegd tot Rijneveld. Leimuiden, Rijnsa ter woude en Woubrugge moeten samensmelten tot Ja- cobswoude en Ter Aar, Nieuw veen en Zevenhoven gaan op in de nieuwe gemeen te Aarweijden. De Graaff- Nauta ziet niets in de voorstel len van de negen om andere combinaties aan te gaan en waarbij Woubrugge als zelf standige gemeente zou blijven voortbestaan. In de variant van de' negen wordt onder meer geopperd Leimuiden alleen met Rijnsa- terwoude samen te voegen, maar Jacobswoude is volgens De Graaf f-Nauta financieel meer verantwoord. Ook de combinatie Nieuwveen-Zeven- hoven wijst de staatssecretaris van de hand. Het glastuin bouwgebied van Ter Aar, Nieuw veen en Zevenhoven kan juist bij de vorming van Aarweijden onder één bestuur komen. Bovendien blijft het plattelandskarakter van dit gebied dan zo veel mogelijk gewaarborgd". Handhaving van de landelijke identiteit is ook de belangrijkste motivatie om Hazerswoude samen te voegen met Koudekerk en Benthui- In een eerste reactie hebben de gemeentebesturen van alle betrokken gemeenten al laten weten ernstig teleurgesteld te zijn over de opstelling van de staatssecretaris. De maanden lange beoordeling van de aan gedragen alternatieven heeft helemaal niets opgeleverd. De Koudekerkse burgemeester L.V. Elfers heeft inmiddels voor een baan in het oosten van het land gekozen, terwijl in Benthuizen een interim- burgemeester actief is. De an dere burgemeesters bezinnen zich nog op de toekomst. In ie der geval zijn zij vast van plan om te blijven lobbyen in de Tweede Kamer om hun eigen varianten erdoor te krijgen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17