Niemand wil het van Gorbatsjov overnemen s Eiosovo aan lie rand van burgeroorlog BUITENLAND CcidócSotruxnt DONDERDAG 1 FEBRUARI 1990 PAGINA 5 ^hatcher verontschuldigt ^ch over leugencampagne INDEN De Britse premier Margaret atcher geeft toe dat zij er verkeerd aan eft gedaan het bestaan te ontkennen van T p desinformatie-campagne in Noord-Ier- [d in de jaren '70. Hiermee reageert zij op onthulling van de regering eerder deze >rt lek dat de veiligheidsdienst MI5 onder de n- aenaam „Clockwork Orange" geheime ope- ?n ies heeft uitgevoerd om personen in er lord-Ierland in diskrediet te brengen van- - ge hun (vermeende) banden met het Ierse oé publikeinse Leger (IRA). De zaak was aan ?n t licht gebracht door Colin Wallace, die als rsattaché van het leger in Ulster betrokken t zijn geweest bij het laten uitlekken van fkeerde informatie aan de media. Wegens li onthullingen werd Wallace in 1975 ont- gen. Amerikanen schieten op Cubaans schip HAVANA Een schip van de Ame rikaanse kustwacht heeft gisteren ge schoten op een Cubaans vrachtschip dat. verdacht werd van drugssmokkel. Volgens het Cubaanse persbureau Prensa Latina liep het schip, dat on der Panamese vlag voer, schade op aan de brug, het dek en de machine kamer. Er zijn geen gewonden geval len. Het schip bevond zich in de inter nationale wateren voor de kust van Mexico en had geweigerd zich door de kustwacht te laten inspecteren. De Amerikaanse kustwacht staakte de achtervolging van het Cubaanse schip toen dat de Mexicaanse territoriale wateren bereikte. Echtpaar New York berooft 92 meisjes NEW YORK De politie in New York heeft een einde ge maakt aan de beroving van tien tallen jonge meisjes in de wijk de Bronx. De 23-jarige Victor Gon zalez en zijn 24-jarige echtgenote Denise Aonte hebben bekend de laatste twee maanden 92 meisjes tussen de zes en veertien jaar te hebben beroofd. Onder bedrei ging van een pistool werden de jonge slachtoffers, die allen de zelfde school bezochten, gedwon gen hun geld, ringen en oorbel len af te staan. Het stel, dat zelf vijf kinderen heeft, zei het geld nodig -te hebben voor drugs. Geen pensioen voor immigrerende Stasi's BONN Om te voorkomen dat leden van de voormalige Oostduitse staatsvei ligheidsdienst naar de Bondsrepubliek komen om van de riante sociale zeker heid te genieten heeft de Westduitse re gering de pensioenregeling voor Duitse immigranten gisteren gewijzigd. Etni sche Duitsers die zich in Oost-Europa schuldig hebben gemaakt aan schendin gen van de mensenrechten, krijgen in de toekomst geen pensioen uitgekeerd als zij zich in de Bondsrepubliek vesti gen. De nieuwe regeling is van toepas sing op mensen die de mensenrechten hebben geschonden of die als lid van geheir»e of staatsveiligheidsdiensten medeplichtig zijn geweest aan politieke onderdrukking. DSKOU Bijna ver- itschuldigend keek pre- lent Gorbatsjov op naar n lange collega Fernan- Collor de Mello uit ;azilië toen hij ant- jordde op een vraag uit jt kleine groepje Zuida- brikaanse journalisten t vanwege De Mello's irzoek in het Kremlin as toegelaten. De vraag idde: ,,Bent u inderdaad |n plan om af te treden partijleider, zoals het nerikaanse tv-station NN beweert? |ee, ik heb geen plannen in richting", zei Gorbatsjov, hij vervolgde: „het is mode worden in de internationale rs om allerlei verzinsels te angen als er iets belangrijks jat te gebeuren", langrijk is de vergadering n het centraal comité van de (nmunistische partij, die nstaande maandag en dins- g in Moskou zal worden ge- uden, zeer zeker. Het is zelfs belangrijk dat de Ameri- nse minister van buiten- idse zaken Baker zijn eerste zoek van dit jaar aan Mos- u er een volle dag voor eft uitgesteld. Baker komt l pas volgende week donder- gavond aan, zodat de verga- Fing, als het moet, nog een g verlengd kan worden, je kans is zeker aanwezig, Int meer dan ooi't zal het ntraal comité (het 320 man 'rke partijbestuur, aange- jld met een onbekend aantal |arnemers) Gorbatsjov ter rantwoording gaan roepen. Er zijn een paar agendapunten die stuk voor stuk een gemid delde politicus de kop zouden kosten. Maar Gorbatsjov is tot dusver steeds weer een niet om te krijgen duikelaartje ge bleken en de meeste voorspel lingen gaan dan ook in de richting dat Gorby het ook dit keer weer zal halen. Wellicht is de droge opmerking van re geringswoordvoerder Gerasi- mov „niemand wil zijn baan" wel de sleutel tot het geheim van Gorbatsjovs politieke overlevingsepos. Monopolie Eerst nu de canard van CNN, toch niet het slechts geïnfor meerde tv-station hier in Mos kou. Geen rook zonder vuur. Het is immers allang een aan gekondigde strategie van Gor batsjov om de macht in dit land die al snel na de dood van Lenin tot monopolie van de communistische partij werd, weer terug te brengen bij de gekozen volksvertegen woordiging. Gorbatsjov is als partijman het perestrojka avontuur begonnen, heeft zichzelf vervolgens via het congres van volksafgevaardig den het presidentschap laten aanmeten en is daarna tot ve ler verbazing, werkelijk met de ontmanteling van het par tij-apparaat begonnen. De nieuwste ontslagronde van rayon-secretarissen (de conser vatieve partijbazen Kalasjni- kov van Volgagrad is de laat ste) is daar een voorbeeld van. Door afstand te doen van het partij-secretariaat en zich, te concentreren op het president schap zou Gorbatsjov, zo zegt de theorie, willen aangeven dat de macht voortaan daad werkelijk bij de democratisch gekozen instanties berust: „Alle macht aan de Sovjets", zoals de revolutionaire kreet van 1917 luidde. En de presi dent is de logische leider van die nieuwe machtsstructuur. Volgens de Amerikaanse tv- makers zou Gorbatsjov zijn als partijsecretaris indienen omdat hij ongelukkig is over de inzet van legertroepen in Azerbajz- jan. Als er al een kern van waarheid in het gerucht mocht zitten (Gorbatsjov heeft vaker met aftreden gedreigd), dan is het zeker niet om deze reden. De beslissing om het leger in te zetten in Bakoe is door Gor batsjov als president onderte kend en hij stond er achter, zoals hij voor het front van de natie heeft verklaard. Blijft over de vraag of Gor batsjov het komende plenum ongeschonden doorkomt, of dat het centraal comité hem het partijleiderschap toch zal ontnemen - waartoe het de bevoegdheid heeft. Balans Het vervelende in de prognos tiek is dat niemand precies de krachtsverhoudingen tussen conservatieven en progressie ven in de vergadering kent. Er heeft in dit gezelschap ander half jaar geleden een massale wisseling plaatsgevonden, waarbij de gekende „diehards" zoals Gromyko vrijwillig (naar hun zeggen) vertrokken. Maar de opvolgers hebben zich niet als voorlopers van het pere strojka-proces ontpopt en nu lijkt het moment gekomen dat zij een akelige balans voor bij na vijf jaar perestrojka aan Gorbatsjov zullen presenteren. De eerste kwestie betreft Li touwen, waarvoor dit plenum in december is bijeengekomen. Men verdaagde toen om Gor batsjov naar Vilnius te sturen om de Litouwse kameraden, die zich als communistsche partij van Moskou hadden af gescheiden, op andere gedach ten te brengen. Zelden is een „mission impossible" zo totaal mislukt: Gorbatsjov kwam met lege handen terug: de Litou wers volhardden in hun zelf standigheid. In beide andere Baltische republieken over weegt men nu soortgelijke stappen en afscheiding van het Baltikum uit de USSR ligt in een reëel verschiet. Vervolgens de Kaukasus: De inzet van het leger in Azer- bajzjan was ongetwijfeld nodig om anarchie te voorkomen denk aan de grensbeveili- gingen met Iran die door de locale bevolking werd vernie tigd. Hele generaties Sovjet burgers zijn opgevoed met het idee dat de grenzen heilig zijn Een binnenslands Af ghanistan ligt nu op de loer, terwijl het conflict met Arme nië allerminst is opgelost. Bo vendien heeft de communisti sche partij in beide republie ken alle achting verloren -1- al leen al in Azerbajzjan hebben in een paar weken tijd 17.000 partijleden hun lidmaatschaps kaarten openbaar verscheurd of verbrand. De ongeregeldhe den hebben hun onafwendba re schokgolven in Georgië (waar men het bloedbad van 9 april 1989 niet vergeten is), Moldavië en zelfs in de Oek raïne, waar een volksfront de heilige Slavische broederband met de Russen dreigt aan te tasten. Oorlogsmonument Buitenslands is de oogst van vijf perestrojka-jaren al even min bemoedigend. Zonder slag of stoot is de buffer van het Oostblok opgegeven, overal zijn de communisten in onher stelbaar diskrediet geraakt en wat voor talloze Sovjets het ergste is: de hereniging van de beide Duitslanden lijkt onaf wendbaar. In een land waar elk dorp een oorlogsmonu ment en elke huiskamer wel een foto met rouwband op het' dressoir heeft staan, zijn de soepele woorden die Gorbats jov daar deze week over heeft gebezigd moeilijk te vatten. Vooral de ouderen, die de pijn van de oorlog zelf hebben on dervonden, zien in die Duitse hereniging een bedreiging. De frustratie is ook niet mis: ruim 20 miljoen doden, en wat heeft het opgeleverd? Tenslotte, strijdend om de voorrang op het lijstje van rampspoed, de binnenlandse economische situatie. Sinds vice-premier Abalkin in Ne derland is geweest, kan het ge vaar niet meer ontkend wor den: dit jaar moet het volk naar behoren gevoéd en voor zien worden met gewone le vensbehoeften (van ijskast tot scheermes), anders komt het in opstand en zullen anderen de macht grijpen. Onheilspellend, zeker uit de mond van een deskundige als de econoom Abalkin. Des te erger is, dat niemand ziet hoe dat wonder van de betere be voorrading binnen afzienbare tijd tot stand kan komen. Daarvoor is de infrastructuur van dit land te zeer in de rats- modee geraakt. Bij elkaar opgeteld staat Gor batsjov dus voor een schier on menselijke opgave. En dat is wellicht zijn politieke redding. Want er heeft zich nog nie mand gemeld, die deze cente- naarslast van hem wil overne- Top -experts bij de Navo pessimistisch over perestrojka BRUSSEL „Alleen door een complete revolu tie kan in de Sovjetunie een vrije^markteconomie ontstaan", aldus top-ex perts bij de Navo. In kringen rond de secreta ris-generaal Wörner van de Navo te Brussel zijn de gelui den over perestrojka, de her vormingen van de Sovjet economie, zeer pessimistisch. Zij zijn van oordeel dat men in de Sovjetunie niet het minste idee heeft van wat een vrije markt werkelijk betekent; er geen enkel in zicht bestaat in de ingewik keldheid van de westerse economieën en de zwaarte van de concurrentie in de kapitalistisch georiënteerde landen. De Sovjet-producen ten zijn totaal niet vertrouwd met de eisen die de een con- sument-naar-westers-model stelt. De infrastructuur en het transportwezen zijn ho peloos achterop geraakt. Kortom, nu de plan-econo mie totaal in het slop is, is de economische situatie catasto- faal. In Navo-kringen gelooft men dan ook niet dat president Gorbatsjov er althans bin nen afzienbare tijd in zal slagen iets van perestrojka te realiseren. Tenslotte zeggen de Navo-deskundigen dat de mentale hervorming van de genen die voor de economie verantwoordelijk zijn, de al lermoeilijkste opgave voor Gorbatsjov is. i (Vervolg van de voorpagina) RISTIN A De etnische ilusten in de Joegoslavi- he provincie Kosovo eigen uit te lopen op n ware burgeroorlog. ontenegrijnen, Serviërs en Idere Slavische minderhe- |n in Kosovo en daarbuiten éigen naar de wapens te jjpen, als de Albanese na- Inalisten niet inbinden. De ibanese meerderheid in bsovo verzet zich vooral te- in de door de deelrepubliek irvië opgelegde beperkin- jn van de autonomie van provincie. Sinds 24 janua- I zijn tijdens massale beto gingen in Kosovo vele tien tallen doden gevallen. De onrust dreigt zich nu ook tot buiten Kosovo te verbrei den. Gisteren werd betoogd in de Montenegrijnse hoofd stad Titograd. De betogers dreigden het recht in eigen hand te nemen. Ook in Bel grado demonstreerden vele tienduizenden mensen tegen de Albanezen. Het acht leden tellende col lectieve presidentschap in Joegoslavië heeft gister avond speciale maatregelen gelast om „bloedige inter-et- nische botsingen" in Kosovo te voorkomen en „vrede en veiligheid van dorpsbewo ners te waarborgen"". Het is nog niet duidelijk welke maatregelen zijn getroffen. Een jonge Albanese betoger gooit een traangasgranaat terug naar de oproerpolitie tijdens een demonstratie in Kosovo. Een dokter in het Victor Babes ziekenhuis in Bukarest houdt een van de vele met aids besmette baby's op zijn arm. Bij een onder zoek in Roemeense ziekenhuizen en weeshuizen bleek ongeveer twintig procent van de baby's seropositief. In de meeste gevallen is de moeder van het kind echter niet seropositief. De besmet ting van de baby's komt vermoedelijk door een bloedtransfusie na de geboorte. FOTO: EPA Roemeense oppositie niet enthousiast om te regeren BUKAREST De belangrijkste Roemeense oppositiepartijen hebben terughoudend gereageerd op het aanbod van de voorlo pige regering, het Front van Nationale Redding, om de macht met hen te delen. De oppositie gaat niet akkoord met de leiden de rol van het Front in de te vormen Voorlopige Nationale Raad en eist tweederde van de honderd zetels waaruit de Raad moet gaan bestaan. Het Front maakte eergisteren bekend dat het zich had opgesplitst in twee groepen, een die tot de verkiezingen zou blijven regeren en een die zou gaan deelnemen aan de verkie zingen. Volgens de Nationale Boerenpartij zal het Front, als het de verkiezingen wint, een nieuwe communistische dictatuur vestigen „met een menselijk gezicht". Plannen Bush ook bedoeld als steun voor Gorbatsjov (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Het voor stel van president Bush tot verdergaande Amerikaanse en Russische troepenverminde ringen in Europa is mede be doeld om de positie van Sov jet-president Gorbatsjov te versterken. Tegelijk moet het plan een spoedige hereniging van Oost- en West-Duitsland mogelijk maken. Er heerst in Washington grote ongerustheid over de groeien de kracht van de oppositie in de Sovjetunie tegen president en partij-leider Gorbatsjov. Woordvoerders van Bush be klemtoonden vanochtend dat Amerika de Russische tegen standers van Gorbatsjov wil laten zien „dat perestrojka loont". Een mogelijke val van Gorbatsjov of een inperking van diens macht zou Ameri kaanse voornemens dwarsbo men om niet-technologische militaire bestedingen te beper ken, teneinde een dreigende economische achterstand van de VS op de EG en Japan te voorkomen. Een hereniging van Duitsland wordt in de Amerikaanse hoofdstad niet alleen be schouwd als een gevolg van de veranderingen in Oost-Euro pa, maar ook als een mogelijk vliegwiel voor een algeheel in- tegratie- en ontwapeningspro ces tussen de landen van de EG en van de Comecon. Presi dent Bush wil de extra Ameri kaanse en Russische troepen vermindering dan ook voor het overgrote deel verwezen lijkt zien in de beide Duitslan den. In zijn toespraak tot het Con gres maakte president Bush gisteren duidelijk dat het Amerikaanse defensiebeleid zich in de toekomst meer gaat concentreren op nucleaire af schrikking. De ineenstorting van communistisch Oost-Euro pa vermindert weliswaar de conventionele militaire drei ging van die kant, „maar wat de atoombewapening betreft, zien we weinig veranderingen in de Sovjetunie, die in dat op zicht een supermogendheid blijft". Een slagvaardige Ame rikaanse kernmacht en de ont wikkeling van een ruimte schild (het SDI- of 'Starwars'- project) tegen kernaanvallen blijven daarom voor Washing ton prioriteit behouden. Die militaire filosofie past tevens in het economische streven Amerika vooral in technolo gisch opzicht concurrerender te maken met West-Europa en Japan. President Bush had gisteren voor hij zijn State of the Union uitsprak telefonisch contact met Sovjetpresident Gorbats jov, om deze in te lichten over het nieuwe ontwapeningsiniti atief. Volgens Bush had Gor batsjov zich „ontvankelijk" ge toond. „Maar troepenreductie is een gecompliceerde aangele genheid en hij moet er natuur lijk op studeren", aldus de Amerikaanse president. In het telefoongesprek is ook het ge rucht ter sprake gekomen dat Gorbatsjov volgende week tij dens de bijeenkomst van het centraal comité van de partij zijn functie van partijleider ter beschikking zou willen stellen. Dat bericht, verspreid door het Amerikaanse nieuws-tv-sta- tion CNN heeft Washington danig doen schrikken. De ont kenning gisteren door Gor batsjov zelf bracht grote op luchting in de Amerikaanse hoofdstad. Met zijn nieuwe plan tot ver dergaande troepenreductie probeert Bush overigens heel wat politieke slagen tegelijk te slaan. De Verenigde Staten maken er geen geheim van dat het hen er vooral om gaat een wildgroei van troepenreduc ties te voorkomen. De advi seurs en de bondgenoten van de president willen dat in We nen over de reducties wordt onderhandeld in het kader van een multilateraal akkoord. Eenzijdige terugtrekkingen kunnen altijd worden terugge draaid en zijn zonder interna tionaal verdrag niet verifieer baar. Verder komt Bush met zijn voorstel ook tegemoet aan de zware kritiek in eigen land op de eerder deze week inge diende defensiebegroting. Met name de Democratische (oppo sitie- maar meerderheids) Par tij verweet de president naar verhouding veel te veel (35) militaire bases op Amerikaans grondgebied te willen sluiten en te weinig (13) overzee. Naar verwachting zal het Ameri kaanse ministerie van defensie nu een extra aantal bases in West-Europa gaan aanwijzen die bij een akkoord met de Sovjetunie voor sluiting of in krimping in aanmerking ko- E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES 11750 Olivier van Noort is een krachtige, ondernemende in, maar van de zeevaart heeft hij niet zo erg veel verstand en 1 de navigatie betreft moet hij zich richten naar de aanwijzin- van de vice-admiraal, Jacob Claeszoon van llpendam, een ïdhartig, zachtzinnig en godvruchtig man, die echter in de on- rneming van Van Noort weinig vertrouwen heeft. Het is dan niet te verwonderen, dat de verstandhouding tussen beiden niet al te best is. En naarmate de reis langer duurt worden de botsingen tussen die twee veelvuldiger. Meermalen ziet Van Noort zich genoodzaakt zijn vice-admiraal in harde bewoordin gen duidelijk te maken, wie het bevel voert over de vloot. Wat moet er op die manier van de onderneming worden? De tocht is pas begonnen en de grootste gevaren moeten nog komen.... Israël stopt uitzetting illegale Palestijnen JERUZALEM Israël zal uit menselijke overwegingen de uitzetting van Palestijnen zon der verblijfsvergunning uit de bezette gebieden tijdelijk stop zetten. Dat heeft minister van defensie Rabin gisteren be kendgemaakt. De mededeling kwam een dag nadat het Ame rikaanse ministerie van bui tenlandse zaken zijn bezorg- heid had uitgesproken over de praktijk van uitzettingen, waardoor honderden gezinnen uiteen zijn gerukt. Slachtoffers van' uitzetting zijn vooral Pale stijnse vrouwen die gedurende de Zesdaagse Oorlog van 1967 met hun familie naar Jordanië vluchtten en later trouwden met mannen uit de bezette ge bieden. Op zaterdag 10 februari verschijnt bij deze krant de bijlage Gaan we nu 'n kijkje nemen in een van de Oostbloklanden, relaxen aan de Middellandse Zee, of Amerika ontdekken met een motorhome? In ZOMERVAKANTIE'90 krijgt ons zeer reislustige lezerspubliek I een keur aan vakantiemogelijkheden voorgeschoteld. Ook die van u? Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nummer 071 - 122 244, I informeert u graag nader over de adverteermogelijkheden in deze £eidóe(Boti/wi/ni Oppositie Bulgarije wil niet in coalitie SOFIA De Bulgaarse oppo sitie heeft gisteren geweigerd tot de verkiezingen in mei zit ting te nemen in het kabinet. Volgens oppositiewoord voer der Petar Beron is de commu nistische partij nog niet vol doende veranderd om demo cratische discussies te kunnen voeren. Het aanbod van de communisten is het laatste in een reeks van stappen die de regering nam in haar pogin gen het vertrouwen van het volk nog vóór de verkiezingen terug te winnen. Beron zei dat de oppositie instemt met het voorstel om in mei de verkie zingen te houden. Eerder had de oppositie verklaard dat zij de algemene verkiezingen wil de verschuiven naar novem ber om meer tijd te hebben zich te organiseren.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5