Charisma TV mist pinkstergeluid Laat joden in Sovjetunie £eidóe<2ouumt brieven van lezers kerk wereld DISK luidt noodklok beroepingen Kerkleiders prezen Ceaucescu uitgebreid Ontvoerde" Franse moslimleider duikt weer op Samenwerking gereformeerden en hervormden gaat veel te traag ficidócSouAmit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE GeidóaQowumt DONDERDAG 1 FEBRUARI 1990 PAGINA I Tsjechoslo waakse kloostelingen treden naar buiten PRAAG De kloostergemeen schappen in Tsjechoslowakije, die na jarenlange onderdrukking weer zijn toegestaan, treden tij dens een gezamenlijke plechtig heid op 2 februari a.s. voor het eerst in de openbaarheid. Radio en televisie zullen uitvoerig aan dacht besteden aan deze gebeur tenis. Tijdens de plechtigheid in de voormalige Norbertijnen-abdij in Praag zal worden herdacht dat de communistische machthebbers veertig jaar geleden alle kloosters in het land hebben gesloten. In de nacht van 13 op 14 april 1950 werden ruim 2.000 paters en broeders opgepakt en in zoge noemde „concentratiekloosters" ondergebracht. Vier maanden la ter volgden de vrouwelijke orden en congregaties. Na 1968 werden er in het geheim kleine communiteiten gesticht, die nieuwe leden opnamen. Poolse kardinaal opnieuw geopereerd WARSCHAU De Poolse kardinaal Jozef Glemp, het hoofd van de Poolse katholieke kerk, heeft gis teren een tweede spoedoperatie ondergaan om te proberen een hevige bloeding in zijn spijsverterings kanaal te stoppen. Dinsdag werd hij ook al geope reerd. Artsen en woordvoerders van de kerk ver klaarden gisteren dat Glemp er nog altijd slecht aan toe is, maar dat zijn gezondheidstoestand langzaam vooruit gaat. Glemp kreeg dinsdagavond in het ziekenhuis be zoek van de president van Polen, Wojciech Jaruzels- ki. De 61-jarige Glemp is sinds 1981 primaat van de Poolse katholieke kerk, en sinds 1983 kardinaal. De voornaamste van de aardse zegeningen is de onafhankelijkheid. Edward Gibbon AMSTERDAM De groei van het werk, de achterblij vende financiële bijdragen van de (plaatselijk) kerken en de kritische opstelling hebben DISK, het bedrijfs- en ar beidspastoraat namens acht Nederlandse kerken, enigs zins in financiële problemen gebracht. Om het draagvlak te vergroten heeft DISK een steunfonds opgericht, dat bij dragen zal geven aan plaatse lijke, landelijke en internatio nale activiteiten van DISK. Het plaatselijk en landelijk werk is de afgelopen jaren aanzienlijk toegenomen, aldus drs. C.H. Koetsier, directeur van de Dienst in de Industrië le Samenleving vanwege de Kerken. Door de toenemende concurrentie en de invoering van nieuwe technologieën in het bedrijfsleven raken steeds meer mensen in de knel. De bijdragen van de plaatse lijke kerken en van de Neder landse Hervormde Kerk blij ven achter bij de groei van het werk. Daardoor dreigen vacatures voor industriepasto res in IJmond en Oost-Gro- ningen niet vervuld te wor den. Koetsier heeft ook de in druk dat kritiek van DISK op sociaal-economische ontwik kelingen in het land de orga nisatie niet altijd in dank wordt afgenomen. Bestuursleden van het Steun fonds zijn ds. J.E. van Veen (voorzitter), Wil Bus en Cathy Veen, prof. dr. R. van Kessel, L A. van der Linden en P.J.J. Mertens. In het comité van aanbeveling hebben onder an deren zitting minister Dales, de oud-ministers Gardeniers- Berendsen en De Gaay Fort man en de (oud-)hoogleraren dr. B. Goudzwaard, dr. H.M. de Lange en dr. D C. Mulder. DISK is mede-initiatiefnemer en organisator van de cam pagne De arme kant van" Ne derland. In 1987 en 1988 werd er in dit kader een manifesta tie in Amsterdam gehouden. Op 19 mei vindt er een de monstratieve bijeenkomst in Den Haag plaats. Volgens dominee Van Veen zijn de protestantse kerken la ter dan de RK Kerk met be- drijfspastoraat begonnen. Dat werkt nog steeds door, hoewel door de campagne De arme kant van Nederland de be langstelling voor deze vraag stukken groeit. Maar er is nog geen brede laag die dit werk draagt. Met een verwijzing naar de discussies met de vorige mi nister en staatssecretaris van sociale zaken en werkgele genheid, De Koning en De Graaf, zegt Koetsier: „Wij worden meer serieus geno men dan wel het geval is ge weest." De 'aantrekkings kracht van DISK is volgens hem de combinatie van fun damentele bezinning op ar- beidsvragen en solidariteit met de Uitkeringsgerechtig den. We proberen de structu ren te veranderen en tevens de slachtoffers weerbaar te maken. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Heinkenszand drs.D. Luymes, kand. te Hengelo (O). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Avereest-Dedemsvaart B. Schaaij te Sneek-Koudum. Nederlandse Hervormde kerk Beroepen te Renswoude (toezeg ging) E. van den Ham te Brakel. Gereformeerde Kerken Beroepen te Amstelveen-Buitenvel- dert drs.M.J. Aalders te Woubrugge; te Oosterwolde (Fr.) (Part-time) mw.drs.L.P. Cnossen, kandidaat te Kampen. Aangenomen naar Heinkenszand drs. D. Luymes, kandidaat te Henge lo (O). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Avereest-Dedemsvaart B. Schaaij te Sneek-Koudum. Aangenomen naar Drachten-Zuid- Oost voor de miss. dienst te Mame- lodi (Zuid-Afrika) M. de Vries te Win- sum-Obergum. Gereformeerde gemeenten Beroepen te Gorinchem G.J. van Aalst te Benthuizen: te Rotterdam- Alexanderpolder Th. van Stuljven- berg te Terwolde de Vecht. NIEUWE RELIGIEUZE OMROEP IN STARTBLOKKEN LEEUWARDEN/HIL VERSUM „In Amerika zijn er 4.000 christelijke omroepen, dus waarom zouden we er hier in Ne derland niet een paar ex tra oprichten". Initiatief nemer G.A. Panhuise van Charisma TV geeft liever niet te veel af op de Evangelische Omroep, maar hoopt dat zijn stich ting als aanvulling het „pinkstergeluid" kan la ten horen. Het lukt hem echter niet he lemaal te zwijgen over de Evangelische Omroep, die volgens de 45-jarige Friese za kenman in haar programma's de blijde boodschap van de Pinkster- en Volle Evangelie gemeenten systematisch weert. Charisma TV heeft bij het Commissariaat voor de Media een vergunning aange vraagd om als kleine zendge machtigde televisieprogram ma's uit te zenden. Ad de Boer. foto: eo „Het is toch absurd dat zo'n evangelist als Reinhardt Bon- ke aan de Nederlandse chris tenen wordt onthouden", al dus Panhuise. Deze „Afri kaanse Billy Graham" is voor. de EO een omstreden figuur en dat vindt Panhuise niet te recht. „De man doet giganti sche dingen, hij bekeert mil joenen mensen". Zonder man en paard te wil len noemen, zegt Panhuise dat „er dingen zijn gebeurd waaruit is gebleken dat het bij de EO onmogelijk was om de Pinksterboodschap op de buis te krijgen". De EO is volgens hem toch „te benauwd voor de gereformeerde achterban". Vele „kerkse" EO-leden schrikken nog steeds van de uitbundigheid van de Pink stermensen, aldus Panhuise. „Ze vinden het te." Steun Na 1 mei weet Panhuise of het Commissariaat voor de Media zijn stichting represen tatief genoeg acht voor een plekje tussen IKON, de Hu manistische Omroepstichting en andere „kleintjes". Een mailing aan alle Pinkster- en Volle Evangeliegemeenten heeft tot nu toe geresulteerd in de steun van 20.000 gelovi gen. Panhuise hoopt dat dat aantal eind februari verdub beld is. Er zijn naar schatting 80.000 Pinkstergelovigen in Nederland. Panhuise verwacht dat Cha risma TV niet alleen Johan Maasbach op de buis zal bren gen. Deze Haagse gebedsgene zer is slechts één van de re presentanten van de rijk ge schakeerde en snel groeiende Pinksterbeweging. Charisma TV hoopt Nederland een kijk je te geven in deze veelal on bekende wereld en daarbij ook de charismatische bewe ging binnen de kerken niet te vergeten. De eigenaar van keukenbe drijven in Leeuwarden en Steenwijk had, als „druk za kenman", ook liever gezien dat de EO dit tot haar taken rekende. Informeel overleg met het bestuur van de om roep leverde zijns inziens ech ter te weinig op, waarna Pan huise samen met onder ande ren voorzitter I. Havenaar van de organisatie van Volle- Evangeliezakenmensen (FGBMFI) zijn plannen smeedde. Hij bidt elke dag voor een goede afloop. Adjunct-directeur A.P. de Boer spreekt tegen dat het EO-bestuur, de directie of de programmaleiding door Cha risma TV zijn benaderd. De omroep is dan ook verrast door de plannen van de nieu we stichting. Tegelijk ziet hij de toekomst zorgeloos tege moet, omdat kleine zendge machtigden de EO niet in de wielen rijden. De Boer is minder te spreken over de kritiek van Panhuise cs. „De EO-programmering is bepaald niet eenkennig. Voor heel wat geledingen in onze achterban is er plaats", zegt hij. Bovendien werken „broe ders uit de Pinkstergemeen ten hartelijk en buitengemeen actief mee bij de EO". Klach ten over te weinig „pinkter- geluiden" hebben De Boer niet bereikt. Dat de EO geen ruimte biedt aan Reinhardt Bonke, Jieeft volgens De Boer gewoon te maken met het feit dat de omroep nauwelijks evangelis ten in volle stadions laat zien. „De enige uitzondering is Bil ly Graham, maar die heeft dan ook bijzondere gaven". Tientallen joodse Sovjet-immigranten demonstreerden in Jeruzalem gisteren uit angst voor het groeiende antisemitisme in hun geboorteland. Het opvoeren van de immigratie vanuit de Sovjetunie is volgens deze demonstranten een mogelijke oplossin, maar daar hebben de Palestijnen weer bezwaar tegen. foto: anp PALESTIJNEN TOT GORBATSJOV: KUWAYT Kuwaytse en Palestijnse intellectue len hebben Sovjet-presi dent Michail Gorbatsjov gevraagd geen grote aan tallen Sovjet-joden naar Israel te laten emigreren. Zij deden dat in een peti tie die gisteren werd aan geboden aan de Sovjet ambassadeur in Kuwayt, Ernest Zverev. Het in de VAE verschijnende dagblad Al-Khaleej drukte woensdag een soortgelijke pe titie aan de Sovjet-president af. Onder de kop „Bescherm uzelf, uw kinderen en uw be staan en laat Gorbatsjov naar uw stem Juisteren" riep de krant zijn lezers op de petitie te komen tekenen. Een Palestijnse guerrillaleider heeft intussen opgeroepen Amerikaanse belangen in de Arabische landen te treffen om de VS ervan te weerhou den bij te dragen aan de mas sale toevloed van Sovjet-joden naar Israel. De Israëlische premier Yitz hak Shamir heeft onlangs ge zegd dat Israel de bezette ge bieden nodig heeft om mas saal emigrerende Sovjet-joden te kunnen huisvesten. Zverev verklaarde na over handiging van de petitie dat het probleem eigenlijk was begonnen nadat de VS hun grenzen min of meer hadden gesloten voor Sovjet-joden. Het Kuwaytse dagblad Al- Anbaa citeerde de Sovjet-on derminister van buitenlandse zaken Joeli Vorontsov, die verklaarde dat Moskou een overeenkomst voor directe vluchten tussen Moskou en Tel Aviv had opgeschort om te protesteren tegen de „Israë lische maatregelen en uitla tingen van de Israëlische pre mier". In een gesprek dat Vo rontsov maandag voerde met Arabische dipomaten had de minister echter benadrukt dat de Sovjetunie zich wel zou houden aan de door haar on dertekende verdragen over vrijheid van emigratie voor alle Sovjet-burgers, inclusief joden, Duitsers en Armeniërs. Volgens de zegsman van de krant had Vorontsov de Ara bische landen aangeraden de kwestie samen met de Sovjet unie en andere landen onder de aandacht te brengen van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. BOEKAREST Alle Roe meense kerkleiders hebben vorig jaar augustus in een uit voerig document het bewind van de geëxecuteerde partij leider Ceaucescu geprezen. Dat gebeurde bij gelegenheid van de vijfenveertigste ver jaardag van de val van de Roemeense monarchie. In de brief die nu door het patriarchaat van de Roe meens-orthodoxe kerk is ge publiceerd en door alle aan wezige kerkleiders in het land werd ondertekend, wordt ge sproken over Ceaucescu als de „meest geliefde zoon van de Roemeense natie, een held onder de helden van ons land, een briljante grondlegger van het socialistisch systeem" en zo orakelt de brief nog aline a's verder over de verdiensten van Ceaucescu. De Roemeens-orthodoxe kerk van wie vele priesters en bis schoppen samenwerkten met het regime of als informanten van de Securitate optraden, verkeert sinds de val van Ceaucescu in een diepe crisis. Patriarch Teoctist die de eer ste ondertekenaar was van het telegram, is half januari afgetreden en de kerk wordt nu bestuurd door een interim- bestuur van drie metropolie ten en drie bisschoppen. Het telegram werd verzonden na afloop van een conferentie van religieuze leiders op 1 au gustus vorig jaar. Aan de con ferentie namen behalve patri arch Teoctist deel ook de her vormde bisschop Laszlo Papp, de lutherse bisschop Albert Klein en vertegenwoordigers van de rooms-katholieke kerk, van de moslims en de joden. Enige uitzondering daarop waren de Grieks-or thodoxen, de kerk die de paus als hoofd erkent, maar in 1948 al op last van de communisti sche overheid gedwongen was op te gaan in de Roemeens- orthodoxe kerk. T>T> GRENOBLE/PARIJS Op even raadselachtige wijze als hij afgelopen vrijdag is ver dwenen, is Abdul Farid Gab- tem, oprichter en leider van de kleine fundamentalistische moslim vereniging 'La Voix d'Islam' (De Stem van de Is lam) woensdag opgedoken in Grenoble. weten dat de ontvoering niet langer dan 24 uur heeft ge duurd en dat hij sindsdien bij kennissen in Grenoble heeft gelogeerd. De procureur in Versailles had een onderzoek gelast naar de verdwijning van de moslimleider. Volgens de moslim vereniging zouden drie politiemannen in burger Gabteni en zijn vrouw vrijdagmiddag hebben aange houden op een paar honderd meter van zijn woning in Grigny bij Parijs. Hij was toen onderweg naar Parijs om de laatste voorbereidingen te treffen voor een rouwbijeen- komst ter ondersteuning van de 'islamitische martelaren in Azerbajdzjan' voor de ambas sade van de Sovjetunie. De politie had die demonstratie verboden. Toen 'La Voix d'Is lam' de bijeenkomst toch doorzette, werden zestig beto gers gearresteerd. Voor de aanhangers van de organisatie stond daarmee de ontvoering van Gabteni en zijn vrouw als een paal boven water. Zij be schuldigden de geheime dien sten van Frankrijk en Israël ervan de ontvoering op touw te hebben gezet. Ondanks de nodige twijfels gelastte de procureur in Versailles een onderzoek. Het plotselinge opduiken van Gabteni heeft de scepsis ver groot, temeer daar hij een schuld heeft van een miljoen francs (330.000 gulden), vooral aan de PTT. De moslimleider had de gewoonte een niet af latende stroom telegrammen met boodschappen te doen uitgaan. Misschien heeft hij aan de deurwaarder willen ontkomen, aldus de politie. DRIEBERGEN De Raad van deputaten Sa men op Weg heeft een werkgroep ingesteld die het kerkelijk gesprek over eenheid en plurali teit onder hervormden en gereformeerden moet be vorderen. Zonder een dergelijke dialoog mist de 'staat van hereniging' geestelijke reikwijdte. De 'staat van hereniging', waarin de Nederlandse Her vormde Kerk en de Gerefor meerde Kerken in Nederland zich sinds november 1986 be vinden, heeft tot nadere be zinning uitgedaagd, aldus de raad in een rapport voor de gezamenlijke synodevergade ring op 14 februari. Tot nu toe is hiervan echter weinig te rechtgekomen. De raad stelt in alle nuchter heid vast dat niet alle plaatse lijke kerken en gemeenten handelen in de geest van de synoden. In veel plaatsen komt de kerkelijke samen werking maar traag op gang. Bovendien bestaat er in som mige kerken en gemeenten een „principiële weerstand" tegen hereniging van de ker ken. Juist daardoor laait de discus sie tussen voor- en tegenstan ders regelmatig hoog op. Maar deze discussie heeft volgens de raad lang niet altijd „de geestelijke kracht van een di aloog". Integendeel: „Vaak lijkt het dat verworven posi ties en ingenomen standpun ten worden aangescherpt". Gesprekken over „kerkpoli tieke" zaken zorgen eerder voor verwijdering dan vereni ging, aldus de raad. De nieuwe werkgroep krijgt van de raad de opdracht het kerkelijk gesprek te verbre den. Dit gesprek moet worden gezien als „een hernieuwd el kaar tegemoet treden omwille van Jezus Christus". Het is niet de bedoeling dat her vormden en gereformeerden elkaar „over de streep trek ken", maar leren elkaar volle dig te erkennen. De werkgroep, die uit onge veer 25 deelnemers zal be staan, werkt voorlopig in alle beslotenheid. „Er moet vrij heid van spreken zijn zonder invloeden van buitenaf", al dus de raad, die eraan toe voegt dat de beslotenheid ook grensen heeft. Het gesprek zal immers na enige tijd verbreed moeten worden naar de plaat selijke kerken en gemeenten. (Kern)energie Het moest er een keer van komen; de discussie over kerr energie is weer opgelaaid. Minister Andriessen van econom; sche zaken legt steeds weer geduldig uit dat het verstandig i opnieuw goed na te denken over de noodzaak van deze om streden vorm van energie. Olie en gas zullen eens oprakel windmolens zullen in niet meer dan vijf procent van de bf hoefte kunnen voorzien, van zon en water valt vooralsno weinig meer te verwachten, steenkool is zelfs niet meer 'it Frage' en van de lucht kunnen we niet leven. BeGIN deze maand liet de minister op een symposium ht woord 'kernenergie' al vallen, zij het bijna achteloos. De2 week was hij in de vaste kamercommissie voor economisch zaken al een stuk minder terughoudend. Omdat kernenergi vrij algemeen als een bijzonder schone vorm van energi wordt aangemerkt, is het volgens Andriessen in feite de en ge oplossing voor de problemen van vervuiling, verzuring e broeikaseffect. En in de toekomst ziet hij het bovendien a enig alternatief voor de afnemende natuurlijke energiebror Andriessen moet zich hebben gerealiseerd dat hij nie alleen een oude discussie nieuw leven zou inblazen, maa ook dat hij daarmee een wigje zou drijven tussen de coalitië partners CDA (voor) en PvdA (tegen). Niet voor niets lia Andriessens partijgenoot Lubbers al direct duidelijk wete| niets te vpelen voor een hernieuwde discussie in het parl^ ment. Deze kabinetsperiode zal er dus geen beslissing mee worden genomen over kernenergie en wordt het verbon tussen de christen-democraten en socialisten op dit punt nie op de proef gesteld. Andriessen zei dat maandag in de kd mercommissie ook nog eens duidelijk. MeT zijn uitlatingen heeft Andriessen echter een voorscho op de toekomst genomen. Gezien de huidige opties kan voi gens hem niemand om kernenergie heen. Het is dan maaji beter ons dat nu goed te realiseren om straks niet voor veif rassingen te staan. Hopen en wachten op koude kernfusiJ die aan elke energiecrisis prompt een einde zou maken, weinig anders dan hemelfietsen. KERNENERGIE heeft inderdaad diverse voordelen, het J schoon, relatief goedkoop en eindeloos te produceren, entegen is het ook riskant, zoals we sinds Harrisburg el' Tsjernobyl heel goed weten. Voorstanders, zoals CDA-ka' merlid Lansink, wijzen er echter op dat Nederland niet h^ pocriet moet doen door tegen kernenergie te zijn en wel ur België energie te importeren die in kerncentrales is opgé( wekt. Bovendien zegt menige deskundige dat een ongeluk aï' in Tsjernobyl in Nederland onmogelijk is omdat de beveili1 ging veel beter is en dat het radioactieve afval geen gevaaj1 meer oplevert. Het zou eenvoudig kunnen' worden opgeslaj, gen in zee of in betonnen bunkers. Dat is echter een schijnoplossing; we kunnen niet blijver dumpen. Andriessen, en straks zijn opvolger, mag bovendief niet de kritiek (en de angst) van de samenleving negereri Hoewel er zeker vraagtekens kunnen worden gezet bij opz« en organisatie van de Brede Maatschappelijke Discussk (BMD) die begin jaren tachtig uitwees dat de meerderheid van de Nederlanders tegen kernenergie is, dient de overheid in een democratische samenleving daar zeker ook rekeninf mee te houden. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten. Politici en acteurs Het is inderdaad nogal be vreemdend dat kamerleden, die vrijwel alle beslissingen moeten nemen die voor zoveel miljoenen landgenoten belang rijk zijn, hiervoor een relatief bezien middelmatig salaris ontvangen. Indien zij het dub bele zouden innen van het geen gebruikelijk is voor lei ders van de grootste, maar al tijd nog op eigen winst gerich te concerns hier ten lande, dan zou dat een volkomen normale zaak kunnen zijn. Vergeten mag ook niet worden, dat de betreffende functies door toe doen van de media veel meer zijn gaan omvatten en dus ook eisen. Per slot van rekening zijn parlementariërs en minis ters niet meer alleen bestuur ders, maar ook acteurs in de doorlopende serie, die altijd nog geacht kan worden het meest in de belangstelling te_ staan. Ook al vanwege het mede-auteurschap van wat wel het meest relevante boek werk genoemd mag worden, bestaat er dus eigenlijk aan spraak op een fiks extra be drag aan royalty's. N. Pleumekers, DEN HAAG. Bericht uit Gihiu! Waar ik op hoopte is gebeuri. Ik kon niet nalaten bij h<- voedselpakket dat via h<" Rode Kruis naar Roemen ging een briefje in te sluite, met een bemoediging voor d(, gene die het zou ontvange j Zaterdag j.l. kreeg ik post u,, Sibiu. Een brief vol dank aa^i de Hollandse broeders die he[f gesteund hebben in die zwar dagen. Ze zijn ontzettend b te weten dat er mensen zi; die hen steun geven en b met de voeding die gestuurd door ons Nederlanders. Uit laatste regel bleek echter d;c ze er nog lang niet zijn in Roi menië. Een verkapte noo< kreet dat ze óns nog nod hebben. Misschien kunnen v als Hollanders overwegen (n, dat we oak Ethiopië voldoem gesteund hebben, waar i TTöod eveneens vèrschrikkelij hoog is) of het mogelijk is de toekomst nog een keer laten zien dat we hun 'bro< ders' zijn. Suggesties zijn wel kom. Adres is bij de redat Bekend. Marja-Vellinger, LEIDSCHENDAM. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaart per maand f 24,85 per maand f. 25,85 per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. 75,10 per jaar f. 284,50 per jaar 285,50 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden 'voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 576 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2