leidde Gowuvnt Water in polders vol verboden gif Doodseskaders in Joegoslavië KODAK SPEED SHOP 14 Dagen Gratis £eidóe (Sowicvnt Grotere stallingen bij NS-stations Bush wil vergaande troepenvermindering Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Donderdag-1 februari 1990 81ste jaargang no. 24638 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 Morgen half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Temperatu ren rond 9 graden. Vrij krach tige zuidwestenwind, aan de kust nog enige tijd hard. De vooruitzichten tot en met dinsdag: aanhoudend zacht en bewolkt weer met af en toe re gen. met speciale rubriek ZIE PAGINA van deUIT-bijlage Korpschef Wassenaar naar bedrijfsleven WASSENAAR De Was- senaarse korpschef J.C- van der Wolk heeft geko zen voor een baan in het bedrijfsleven. Op 1 juli wordt hij algemeen direc teur van een handelson derneming in beveili gingsapparatuur. De 45-jarige Van der Wolk breekt met deze overstap een ruim 25-jarige carrière bij de politie af. Hij was achtereen volgens rechercheur en hoofd inspecteur bij de Haagse politie en de laatste zeven jaar com missaris in Wassenaar. Nog voor zijn aanvaarding van zijn functie als korpschef had Vanj der Wolk laten weten dat deze baan geenszins zijn eindstation zou zijn. (ADVERTENTIE) 200 ASA 36 opnamen 2e: HALVE PRIJS! Nog niet zo lang geleden verschenen er berichten in de kranten dat Heineken de reclame voor zijn bier ging beperken. Nu blijkt, dat allerlei andere soorten bier de Nederlandse biergigant danig bene veld hebben. Zo erg, dat er nu ook in de perso neelssfeer rake klappen vallen, al wordt in eerste instantie gezegd dat er geen regelrechte ontslagen vallen. Verslaggevers van de Leidse Courant hou den uiteraard de vinger aan de pols van deze bier- producent, die zo dicht in de buurt, in Zoeterwou- de, zijn domicilie heeft. „Reclame is de motor van uw bedrijf", schreef de Leidse Courant al jaren ge leden, net als trouwens ook „Het bier is weer best". Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: I I Straat: I Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 070 - 3190 885 (LO> I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. i1 )n Brandsteder rijbewijs kwijt Ron Brandsteder is een notore hardrijden en ft zijn liefde voor hoge snelheden duur moeten betalen. Delftse kantonrechter mevrouw mr. P. van de Klok-Nu- veroordeelde de populaire televisie-presentator gisteren iet vier maanden inleveren van zijn rijbewijs, e straf is het gevolg van een reeks snelheidsovertredin- Zo werd hij eind 1988 door een Utrechtse kantonrechter icht voor de 153 kilometer die de quizmaster haalde op sweg 13. Behalve een fikse boete hing de vier maanden ekking van het rijbewijs toen al boven zijn hoofd. Tot 'oering ervan werd besloten toen Brandsteder nog geen nd later ter hoogte van Delft 33 kilometer te hard reed. bent nu al vier keer bij verstek veroordeeld wegens te d rijden. Er is genoeg gewaarschuwd", liet de officier van tie weten. Het verweer van de advocaat van Brandsteder hij door zijn werk en woonplaats (Breukelen) zijn auto kan missen maakte nauwelijks indruk op de kanton- iter. „Dat u de auto niet kan missen had u eerder moeten •nken". eloorgang TV10 treft innaars spelprogramma -VERSUM De teloorgang van TV 10 heeft ook de kandida- van het spelprogramma Rad van Fortuin' getroffen. De nende deelnemers aan dit programma, dat wel opgenomen ir nooit uitgezonden is, kunnen voorlopig naar hun prijzen :en. De bedrijven die de auto's en andere begerenswaardige n ter beschikking hadden gesteld, houden die achter nu het Hans van der Togt gepresenteerde programma niet op het :rm verschenen is. Voor de 'verliezende winnaars' rest nog r één hoop; dat Véronique het 'Rad van Fortuin', geprodu- d door John de Mol, overkoopt en alsnog uitzendt. Ónder- delingen daarover zijn gaande. (ADVERTENTIE) Opheffings uitverkoop! Filialen Spuistraat 10 en Noordeindseweg 114 Opheffingsuitverkoop van Nederlands mooiste meubelen. In deze specta culaire uitverkoop vindt U behalve eiken ook de allernieuwste collectie's BANKSTELLEN, wandmeu beien, eet- hoeken, kleinmeubeien enz. enz. Puur kwaliteit en voor iedereen be- De zeer omvangrijke voorraad Oos teree/Perzische/Chinese TAPIJTEN zoals die in een lange reeks van ja ren werd op gebouwd, omvat vele duizenden stuks, w.o. zeer waarde volle verzamelaars exemplaren in wol en zijde, kostbare antieke alsmede hedendaagse tapijten in alle gang bare afmetingen Deze verkopen vinden dagelijks plaats in het voormalig pand van een meu belfabriek uit Oisterwijk DEN HAAG Spuistraat 10 Dood koopavond BERKEL (ZH) Noordakid—wg 114 Vr. koopavond (Van onze correspondent Gert van Wijland) MALJISEVA Hoeveel militia-mensen er precies in de wagens zaten, kan geen enkele inwoner van het dorpje Maljiseva in de Joegoslavische provincie Kosovo met zekerheid na vertellen. Niemand had tijd en moed genoeg om de blauwe helmen in de drie wagens te tellen. Maar binnen enkele mi nuten brachten zij de dood binnen de kleine ge meenschap. De kleine blauwe trucks kwa men rond het middaguur met matige snelheid het dorp bin nengereden. Aangekomen in het kleine centrum begonnen de in blauwe uniformen gesto ken inzittenden zonder enige zichtbare aanleiding en zonder waarschuwing in het wilde weg met machinegeweren om zich heen te schieten, om ver volgens zonder ook maar te zijn gestopt weer te verdwij nen. „Doodseskaders in Joego slavië", fluistert een van de dorpelingen. De balans: drie doden, talrijke gewonden, ko gelgaten in de winkels en bloedplassen die later zorgvul dig met stokken in de modder zijn gemarkeerd. Een van de slachtoffers was de 17-jarige Hisni Abdullah Niazreku, die voor de winkel van zijn vader werd doodgeschoten. In huis vertelt Abdullah's vader hoe hij in de winkel stond, schoten hoorde en Abdullah in elkaar zag zakken. Hij heeft nog vier kindéren over, zegt hij met strak gezicht. De vrouwen rond de kist waarin de jongen ligt opgebaard laten hun tra nen de vrije loop. Af en toe schuift de moeder de hand doek weg die het gezicht van het slachtoffer bedekt. Ze zegt: „De hele wereld kan zien dat hier een onschuldige 17-jarige jongen ligt en geen terrorist die het verdiende om te wor den doodgeschoten". Pagina 5: Kosovo aan rand van burgeroorlog meenten gen belasting fen voor keren HAAG De ge nten mogen in de toe- st het geld van boetes zijn gegeven voor het of te weinig betalen parkeergeld, in de ge- ntekas laten vloeien. larkeren op plaatsen waar erboden is, blijft een zaak politie en justitie. De boe voor die overtredingen naar het rijk. De Tweede er stemde gisteren in met 'oorstel van staatssecreta- )e Graaff-Nauta (binnen- le zaken) om de gemeen- le mogelijkheid te geven eerbelasting te heffen, voorstel geeft ook een :lijke basis aan het ge- van de wielklem. Het -kamerlid Krajenbrink de aarzelend in met het /oorstel: „De parkeerder ceurig de meter vult, zal van dit wetsontwerp ONDERZOEK IN RIJNLAND TOONT AAN: LEIDEN Er worden regelmatig hoge con centraties bestrijdings middelen aangetroffen in het boezem- en pol derwater in het gebied van het Hoogheemraad schap van Rijnland. Daaronder bevinden zich bestrijdingsmidde len zoals DDT en DDD die al jaren zijn verbo den. Vooral in gebieden met bol lenteelt, glastuinbouw, ak kerbouw en boomkwekerij en zoals de Gogerpolder in Roelofarendsveen, de Haar lemmermeerpolder, de Noordzijderpolder in Noord wijk N oord wijker- hout, Polder de Noordpias bij Hazerswoude en de Voorofse polder bij Bos koop, komen de gemeten concentraties bestrijdings middelen regelmatig ver boven de wettelijke normen uit. In Polder Bloemendaal werden alle bestrijdings middelen in te hoge concen traties aangetroffen. Dat blijkt uit het vandaag gepresenteerde rapport „Be strijdingsmiddelen in Rijn lands Oppervlaktewater". Naar aanleiding van het rapport is inmiddels de In spectie voor de Volksge zondheid bezig met een on derzoek naar de gevaren van het vervuilde opper vlaktewater voor de volks gezondheid. Het hoogheemraadschap gaat in de komende tijd be kijken hoe bestrijdingsmid delen worden gebruikt in het bollenteeltgebied. Er zijn inmiddels met enkele bollentelers afspraken ge maakt dat het hoogheem raadschap op de bedrijven kan kijken welke soort en hoeveel bestrijdingsmidde len worden gebruikt. Daar na wordt een glastuinbouw- een boomkwekerij- en een akkerbouwgebied doorge licht. Ook wordt nader on derzocht in hoeverre niet- landbouwbedrijven verant woordelijk zijn voor de be strijdingsmiddelen in het oppervlaktewater. Daarbij wordt gedacht aan de sui ker-, papier-, karton- en textielindustrie. Pagina 11: Nader onder zoek moet meer duidelijk heid geven over vervui ling. 24 PAGINA'S Nieuwe religieuze omroep staat in startblokken Dag en nacht bestaan niet in belastingbunker President De Klerk praat met Mandela 'Biekmak' brengt Rus in New York Actiebereidheid bij Heineken is groot Militairen rapen ja glas in Leidse Til regio IV Geen nieuwbouw Terwee- j j basisschool T Oegstgeest I I Post deelt nu al speldeprikken uit VOETBAL OP TV MORGEN Eurosport, 12.00 uur: Loting EK voetbal 1992. (Van onze parlementaire redactie) HAAG Prof.dr. F. Rutten, in Neder de invloedrijkste topambtenaar op finan economisch terrein, gaat weg bij het mi rie van economische zaken. Het is de be ng dat Rutten, sinds 1973 als secretaris-ge il de hoogste ambtenaar van het departe in juni prof.dr. W. Albeda opvolgt als litter van de Wetenschappelijke Raad voor Regeringsbeleid (WRR). Albeda gaat tegen jd met pensioen. inverwachte vertrek van Rutten komt nog drie maanden na het aantreden van de nalige werkgeversvoorzitter Andriessen iinister van economische zaken. Het is een ek geheim dat Andriessen (CDA) zich aan het eigenzinnige gedrag van zijn par- pambtenaar Rutten „weggepromoveercT tijgenoot Rutten, die ook al jarenlang voorzitter is van de invloedrijke ambtelijke Centrale Eco nomische Commissie (CEC). Rutten (55) schrijft jaarlijks een gezaghebbend nieuwjaarsartikel in het economenblad ESB, waarin hij doorgaans het kabinetsbeleid scherp onder de loupe neemt. Het gerrucht ging dat Andriessen censuur op het laatste artikel van Rutten zou hebben toe gepast. Andriessen ontkende dit en liet weten een goede relatie met Rutten te hebben. In Haagse kringen wordt de overstap van Rutten echter beschouwd als het 'wegpromoveren' van een topambtenaar die niet met zijn minister kan opschieten en ook over het beleid van me ning verschilt met zijn politieke baas. Pagina 7: Fanatisme kost Rutten de kop UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen gaan de komende jaren de capaciteit van fietsenstallingen bij stations uitbreiden. Dat heeft president-directeur Ploeger van de NS vanmorgen gezegd na de ingebruikname van de eerste treintaxi-standplaats in Eindhoven. Ook in Leiden is vandaag de eerste treintaxi in gebruik genomen. In de grote steden, waaronder Den Haag, rijden vooralsnog geen treintaxi's. Ploeger maakte tevens bekend dat NS met diverse organisaties en instellingen praat over de invoering van 'leasefietsen'. De Ne derlandse Spoorwegen streeft ernaar het vervoer van en naar de trein te verbeteren. Daarvoor zijn ruime en gemakkelijke over stapmogelijkheden in de stationsgebieden een vereiste, aldus Ploeger. Een onderdeel daarvan is de uitbreiding van de fietsenstallingen. Ongeveer 1 op de 3 treinreizigers komt op de fiets naar het sta tion. Ook overheden - met name gemeen ten - dienen zich in hun ruimtelijke orde ningsbeleid bezig te houden met de bereik baarheid van de stations, vindt Ploeger. De treintaxi is voor NS een 'speerpunt' in de verbetering van het zogeheten voor- en na transport. Vanaf vandaag rijden er in dertig Nederlandse steden treintaxi's waarvan rei zigers voor vijf gulden gebruik kunnen ma ken binnen de gemeentegrenzen. De ver wachting is dat het project in de proefperiode van drie jaar wordt uitgebreid tot vijftig a zestig steden. Daarbij zijn dan ook de grote steden. voelt er s van" (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De Amerikaanse president George Bush wil dat de VS en de Sovjetunie elk hun troepensterkte in Eu ropa tot 195.000 man be perken. Bush deed zijn suggesties voor de reduc ties vannacht in zijn 'State of the Union', de jaarlijkse rede van de president tot het Congres. Bush rechtvaardigde zijn voor stel met een verwijzing naar het verminderen van de Sov jetdreiging. De afspraken over de terugtrekking zouden moeten worden vastgelegd op de conferentie over de con ventionele wapens die mo menteel in Wenen wordt ge houden. Volgens de nieuwe plannen zal Washington zo'n 60.000 van zijn 255.000 man terugtrekken uit Centraal-Europa, in casu de Bondsrepubliek. De 30.000 man Amerikaanse troepen in Groot-Brittannië en Turkije blijven buiten de beperkingen. Van haar kant moet de Sovjet unie haar legermacht terug brengen van 565.000 tot 195.000 man. Deze troepen zijn voor het merendeel gelegerd in Polen, Tsjechoslowakije en de DDR. De eerste twee lan den hebben de Sovjetunie al gevraagd haar troepen terug te trekken. „Ik ben het met onze Europese bondgenoten eens dat een Amerikaanse militaire aanwe zigheid in Europa essentieel is en dat dat niet alleen met de aanwezigheid van Sovjettroe pen in Oost-Europa moet sa menhangen. Maar het aantal troepen kan verder omlaag", aldus Bush. Lager dan het aantal van 195.000 militairen zouden de VS echter niet wil len gaan, ook al gaat de Sov jetunie verder met troepenre ducties. Bush' voorstel is een radicale breuk met het standpunt over conventionele bewapening dat Washington tot dusver huldig de. Begin december nog, op de NAVO-conferentie in Brussel, sloot Bush verdere troepenre ducties in Europa uit. Een half jaar daarvoor had hij een pla fond voorgesteld van 275.000 man aan beide zijden. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken toonde zich vanmorgen enthousiast over het voorstel van Bush. En volgens NAVO-secretaris-ge- neraal Manfred Wörner geniet het troepenvoorstel van de Amerikaanse president, Geor-' ge Bush, brede steun binnen het Atlantisch Bondgenoot schap. Moskou heeft nog geen officiële reactie gegeven. Pagina 5: Plannen Bush ook bedoeld als steun voor Gor- batsjov jn lange rij jden ze gister dag weer te jiten bij de GG iD van Zoeter- r: kleintjes van jaar en iets eren van ne lkonden te- jt voor een De kleinsten en een cock- oegediend die loet vrijwaren difterie, teta- en polio. De injarigen kre- bovendien een prik tegen ïlen en rode 1 Wat bleek ie neus en s met afge- d hoofd on- lingen de itjes het ri- I. Gehuild er weinig, s aan hoor, je t er niks van", een moedige er na de prik bravoure te len aan het itoffer dat onder handen st worden ge en. President Bush telefoneert met zijn ambtsgenoot in de Sovjetu nie, Gorbatsjov. In het gesprek maakte de Amerikaanse presi dent duidelijk dat hij later die dag in zijn 'State of the Union' vergaande troepenverminderingen zal aankondigen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1