MAXI SUPER Poolse communisten gaan verder onder nieuwe naam FOTO lust lijkt terug te teren in de Kaukasus Roemeens Front belooft dialoog met oppositie Lafontaine voor SPD zeer geschikt als bondskanselier tfBL Ifeues Forum kiest voor hereniging en vrije markteconomie HüITENLAND CeidócSoiucMit MAANDAG 29 JANUARI 1990 PAGINA 5 eertien doden bij geweld Kosovo [STINA De Joegoslavische politie ttt gisteravond tijdens onlusten in de zui- jke stad Suva Reka in de provincie Ko- ties van Albanezen die protesteerden tegen beperkingen van de autonomie van de pro- t vincie. De laatste dagen wordt fel geprotes- zeker vier etnische Albanezen doodge- teerd tegen de bepalingen van de noodtoe- iten. Hiermee komt het totale aantal stand, voor vrije verkiezingen, het aftreden htoffers van het geweld van het afgelo- van lokale leiders en vrijlating van politieke weekeinde op veertien, aldus ooggetui- gevangenen. Zaterdag gebruikte de politie Lf* Het Joegoslavische persbureau Tanjug de wapenstok en traangas om stenen gooi- gisteren dat „de officiële organen in Ko- ende menigten te verspreiden bij demon- mCnpn Hat Hp situatie in de nrnvineie straties in tenminste acht steden in de Dro- k b< eig dramatische wending neemt en kan lei tot grootschalige onrust". ^u^°v°, een zelfstandige provincie binnen VV republiek Servië, is al tientallen jaren toneel van etnische onlusten. Er wonen miljoen etnische Albanezen en 200.000 en Montenegrijnen. In maart vorig kwamen de spanningen tot een uit- iting: 28 mensen werden gedood bij ac- meri Gro o ;en pocketuitgave ian i 'Satanic Verses' ■rhoj jrfai yjDEN Er komt geen 1 cetuitgave van Salman ^hdies 'Satanic Verses'. Dit 't zijn uitgever Viking Pen- besloten, zo meldt het blad The Observer. Het t is genomen vanwege °Sln ;tige bedreigingen door is- itische fundamentalisten, bedrijf zei dat de pocket zal worden uitgebracht zo- er een risico voor lijf en •n bestaat voor het perso- werknemers in boekwin- of het publiek. Rushdie is wel voorstander dat de :et wordt uitgegeven. Hij ondergedoken sinds de rmalige Iraanse geestelijke r Ayatollah Khomeini alle lims opriep de in India ge in schrijver te vermoorden. vincie. In de hoofdstad Pristina gingen 40.000 mensen de straat op. In Pee, waar een dode viel, wierpen de ongeveer 2000 beto gers barricades op en werd een auto van de plaatselijke partij-afdeling in brand gesto ken. De andere vijf doden vielen in Oraho- vac. De politie heeft verklaard dat het vuur werd geopend door de demonstranten en dat ze heeft teruggeschoten uit zelfverdedi ging- Britse baby na 15 dagen terecht LONDEN De Britse politie heeft een baby teruggevonden die op 11 januari, 36 uur na haar geboorte, uit het Lon- dense St. Thomas-ziekenhuis was gestolen. De politie vond Alexandra na een tip bij een 35-jarige vrouw in Bruford, ten noordwesten van Londen. De verdwijning van de baby was vijftien dagen lang voor paginanieuws in de Britse kranten. Televisie en radio zonden oproepen van de ou ders van het meisje uit om hun dochter terug te brengen. De ontvoerster van de baby is in hechtenis genomen. Veel slachtoffers bij veerbootramp Bangladesh DHAKA In het zuiden van Bangladesh is gisteren een overvolle veerboot gezon ken na een aanvaring op de rivier de Lo- halia. Daarbij zouden 150 mensen zijn ver dronken. De veerboot had zeker 200 passa giers aan boord, meer dan driemaal het toegestane aantal. Vijftig van hen slaagden erin naar de kust te zwemmen nadat de boot kapseisde, de anderen worden nog vermist. Volgens een ambtenaar was de dichte mist de oorzaak van de aanvaring. Het was het derde ongeluk met een veer boot in Bangladesh in twee weken tijd. Meer dan 100 mensen verdronken op 15 ja nuari na een aanvaring op de rivier de Shitalakhya, 40 kilometer van de hoofd stad Dhaka. In dezelfde rivier kwamen een week later 40 mensen om toen hun boot kapseisde. AT-and-T Bell komt met foton-computer HOLMDEL De Ameri kaanse computerfirma AT- and-T Bell heeft vandaag een prototype gepresenteerd van een nieuwe computer die het bedrijf momenteel ontwikkelt. Het gaat om een computer die werkt op fotonen in plaats van elek tronen, en daardoor veel krachtiger zou zijn. Het zou voorlopig gaan om een zeer eenvoudig prototype, maar wetenschappers hebben ge zegd dat dergelijke compu ters in de toekomst wellicht duizenden malen sneller kunnen werken dan de hui dige. Ingen gedood lor IRA-bom DONDERRY Bij een (aanslag van het Ierse Re- jikeinse leger (IRA) in de tdierse stad Londonderry is ;ren een 16-jarige jongen iod. Er vielen acht gewon- De aanslag werd gepleegd ins de 'Bloody Sunday'-her- ng, toen 18 jaar gele- Britse soldaten 14 ka- [ru3eke demonstranten doods- De IRA heeft inmid- spijt betuigd over het over- an de jongen. De bom- zou louter zijn gericht >n de bij de demonstratie ezige veiligheidstroepen. OUD-COMMUNISTISCHE PARTU VALT IN TWEE KAMPEN UITEEN WARSCHAU De com munistische partij van Po len is vandaag officieel opgeheven. Er zijn twee nieuwe partijen gevormd die de nog wankele parle mentaire democratie een bredere basis willen ge ven. De hoofdstroom van de com munistische partij gaat verder als Sociaal-Democraten in de Republiek Polen. Naam, sta tuut en partijprogram werden gisteren op de tweede dag van het driedaagse congres met een overweldigende meerder heid aanvaard. Hiermee is of ficieel een einde gekomen aan de communistische Poolse Verenigde Arbeiderspartij (PZPR), die Polen 41 jaar lang regeerde voordat zij in augus tus vorig jaar de macht over droeg aan een door vakbewe ging Solidariteit geleide rege ring. Meer dan honderd afge- De hervormingsgezinde Tadeusz Fiszbach is in druk gesprek op het congres van de PZPR waar hij gisteren de oprichting van de Sociaal-democratische Unie aankondigde. Fiszbach is vice-voor- zitter van het Poolse parlement. foto: epa vaardigden die ontevreden zijn met deze nieuwe partij, verlieten voor het eind van het congres de zaal en sticht ten een concurrerende partij. Hun Sociaal-Democratische Unie onder leiding van Ta deusz Fiszbach heeft de steun van arbeidersvoorman Lech Walesa. Volgens Fiszbach is de tijd van ..kunstmatige een heid" voorbij en dient rigou reus te worden gebroken met alles wat communistisch is. Hij zei ernstige twijfels te hebben over de democratische gezind heid van communisten die on der een nieuwe naam aan de regering kunnen blijven deel nemen en vindt dat dat de ge loofwaardigheid van de rege ring niet ten goede zal komen. Fiszbach raakte zijn baan als partijleider in Gdansk kwijt nadat hij in 1980 de beroemde akkoorden van Gdansk had ondertekend, die de geboorte akte vormden van het onaf hankelijke vakverbond Solida riteit. Nieuwe generatie Fiszbachs aanhangers vrezen echter dat hun Unie terrein verliest aan Aleksander Kwas- niewski, die de meeste kans maakt om voorzitter van de vernieuwde PZPR te worden. Tijdens de opening van het congres zaterdag maakte de eerste secretaris van de partij, Mieczyslaw Rakowski, tot ie ders verrassing bekend dat hij niet bereid was het leiderschap op zich te nemen van de nieuw op te richten sociaal-de mocratische partij. De 65-jari- ge Rakowski zei dat het tijd was dat „een nieuwe genera tie" het leiderschap van de partij zou overnemen. Ex-minister van jeugdzaken Kwasmewski zei geen moeite te hebben met het ontstaan van verschillende facties. „Er is plaats voor wel drie partijen die met elkaar samenwerken", zei hij. Maar die kunnen dan niet om Solidariteit heen, dat de PZPR in juni een verplette rende nederlaag toediende en thans de regering leidt. Buiten het cultuurpaleis waar het congres bijeen was kwam de politie in actie tegen hon derden anti-communistische betogers. In Gdansk drongen zo'n zeventig activisten het plaatselijke partijkantoor bin nen, waar zij partijleden aan troffen die documenten in brand staken. DSKOU Goed bewa- nde Armeense en Azer- dzjaanse strijders zijn feonnen zich terug te kken uit het grensge- tussen de Armeense publiek en de enclave jchitsjevan, opdat het Irjet-leger en de veilig- dstroepen van het mi- Iterie van binnenlandse ten de orde in het ge- 1 kunnen herstellen. erugtrekking begon nadat jet-militairen en veilig- Istroepen zaterdag onge- veertig leiders van „ex- ;istische" groepen in Azer- Izjan gevangen hadden ge ien. Ze zouden van plan DËrdI geweest regeringsgebou- gevangenissen te vero- :n in een poging om de .'ht in de Sovjet-republiek "ijpen. leider van de com- listische partij in Azerbajd- WKR Ajaz Nijazi Moetalibov, ;Rf"IL claarde gisteren onderhan- ngen te willen openen met socratische krachten" om risis in de republiek te winnen. Maar in zijn tv- toespraak van tien minuten repte hij met geen woord over het Volksfront, welks nationa listische leiders na de Sovjet- inval in Bakoe van 19 januari zijn gearresteerd. Eerder al liet het Volksfront vanuit Bakoe weten dat het bereid is met Sovjet-functiona rissen „van overeenkomstig niveau" te onderhandelen. Het Volksfront zou hebben aange boden de orde te handhaven, stakingen af te gelasten en ar beiders dubbele diensten te la ten draaien teneinde de verlo ren uren te compenseren. Aanstaande woensdag zullen vertegenwoordigers van de Volksfronten in Armenië en Azerbajdzjan in Riga, de hoofdstad van Letland, vre desonderhandelingen begin nen. De Azerbajdzjanen ver binden aan het doorgaan van deze voorlopige onderhande lingen evenwel de voorwaarde dat Armenië niet langer aan spraak zal maken op de encla ve Nagorno-Karabach. Anti-russisch Intussen lijkt de rust in de Azerbajdzjaanse hoofdstad Bakoe weer te zijn terugge keerd. Volgens het Azerbajd zjaanse ministerie van binnen- leger. Sporadisch werden nog schoten gehoord, maar het openbaar vervoer kwam lang zamerhand weer op gang. Vol gens het Volksfront wordt er echter nog steeds gestaakt. In Moskou werd zaterdag ge demonstreerd tegen de inzet van Sovjet-troepen in Azer bajdzjan. Ook in Turkije wa ren er betogingen tegen het optreden van het Sovjet-leger waarbij onvoorwaardelijk steun wordt betuigd aan de Azerbajdzjanen en de stem ming uitgesproken anti-rus sisch was. De Turkse kranten hebben zaterdag op de voorpa gina uitvoerig aandacht ge schonken aan een verklaring van de Sovjet-ambassadeur in Ankara waarin deze vroeg om een „objectievere en minder partijdige" berichtgeving over de gebeurtenissen in Azerbajd- In Den Haag hebben zaterdag middag ruim tweeduizend mensen gedemonstreerd tegen de Russische inval in Azer bajdzjan. De optocht was geor ganiseerd door het Solidari- teitscomité Nederland Azer bajdzjan. .mint* Big Mac in Moskou Vol studie kijkt het personeel in spè toe hoe zij de hamburgers moet verpakken en ze bij de toe komstige Sovjet-klanten aan de man moet brengen. Aanstaande woensdag kunnen de inwoners van Moskou kennis maken met de Big Mac als het eerste, en voorlopig 's werelds grootste, filiaal van McDonald's zijn deuren in de hoofdstad van de Sovjetunie opent. Ook de rest van de Sovjetu nie zal binnenkort de geneugten van de hamburger leren kennen. De Amerikaanse fastfood-keten is vast van plan de Sovjet-markt van 290 miljoen potentiële klanten te veroveren. foto: ap -12i ervolg van de voorpagina) IST-BERLIJN De oppo- y fgroep Neues Forum heeft •tjhaar congres in Oost-Ber- niet alleen ingestemd met name aan een coalitierege- onder leiding van pre- Hans Modrow. Ook sprak ich uit voor Duitse hereni- en de invoering van een markt-economie. Dit tot fenoegen van de linkse minderheid, die nu volgende maand in februari een eigen congres zal houden. Haast alle oprichters van de beweging, voornamelijk intellectuelen uit Oost-Berlijn maken er deel van uit. Zij willen de DDR als een zelfstandige socialistische staat behouden. De leden van Neues Forum waren dit weekeinde in Oost- Berlijn bijeengekomen om een programma voor te bereiden voor de verkiezingen. Vastge steld is dat zo spoedig mogelijk tot een economische en mone taire unie met de Bondsrepu bliek gekomen moet worden. Na de verkiezingen moeten de inwoners van beide staten zich in een referendum uitspreken over hereniging. Het program ma, waarin ook gepleit wordt voor milieubescherming en meer sociale voorzieningen voor de bevolking, werd met 176 tegen 77 stemmen en vier onthoudingen aangenomen. De Oostduitse SDP werden za terdag op hun congres toege sproken door de erevoorzitter van de Westduitse SPD, Willy Brandt, voormalig burgemees ter van West-Berlijn en archi tect van de „Ostpolitik". Brandt bood in zijn toespraak aan ook erevoorzitter van de Oostduitse zusterpartij te wor den. Hij riep de tienduizenden deelnemers aan politieke bij eenkomsten dit weekeinde op in hun land te blijven en mee te werken aan het herstel van de economie en de betrekkin gen met het westen. De voormalige partijleider van de DDR, Erich Honecker, is vandaag na zijn ontslag uit het ziekenhuis gearresteerd. Hij is overgebracht naar het huis van bewaring Berlin- Rummelsburg. De 77-iarige Honecker moet mogelijk te recht staan wegens hoogver raad. Volgens artsen is de 77- jarige Honecker te ziek voor gevangenschap, ook al is een nieroperatie succesvol verlo- Een van de Roemeense betogers vergelijkt de stalinistische praktijken van het Front met het optreden van Hitier. foto: AP BUKAREST President Ion Iliescu van Roemenië heeft gisteravond alle lei ders van de oppositiepar tijen uitgenodigd voor een dialoog. Iliescu maakte dit bekend vanaf het balkon van het hoofdkwartier van het Front van Natio nale Redding op het Plein van de Overwinning. Op het plein hadden ruim 15.000 betogers zich verzameld om te protesteren tegen de monopoliepositie van het Front dat zichzelf als interim- regering heeft geïnstalleerd. „Wij hebben geen machtshon ger en willen ons niet met ge weld opdringen", zei Iliescu die zich nauwelijks verstaan baar kon maken. Toen de inte rim-president op het balkon verscheen, werd hij op een luid boe-geroep onthaald. De verzamelde menigte schreeuwde hem toe op te krassen .en dreigde hem te pakken. „Treed af, treed af, anders grijpen we je". Een veel gehoorde kreet was oqk: „Pak de helikopter", een ver wijzing naar de vlucht van di- cator Ceausescu. Regeringsgezinde betogers gin gen hier tegenin en verklaar den hun steun aan Iliescu. „Iliescu, we zijn met je", aldus hun leuze. Maar hun aantal was gering en zij moeSten in het gekrsdceel het onderspit delven. Hoewel voor- en tegenstanders van het Front elkaar voor rot te vis uitscholden, kwam het niet tot geweldpleging Ook toen de demonstranten door een kordon van militairen heenbraken, vielen er geen ge wonden. De formatie herstelde zich en de toegang tot het hoofdkwartier van het Front werd weer afgegrendeld. De leiders van de grootste op positiepartij, de Nationale Boe renpartij, de Nationale Libera le Partij en de Sociaal Demo cratische Partij hadden gister middag een ontmoeting met Ii- escu. Volgens een woordvoer der van de Boerenpartij heb ben zij van het Front geëist dat het tot de verkiezingen van mei ruimte maakt voor een coalitie die meer groepen in de samenleving vertegen woordigt. Oppositiegroepen hebben kri tiek op het besluit van het Front om mee te doen aan de verkiezingen van 20 mei. De oppositie wijst erop dat het Front niet gekozen is en dat veel van zijn leiders hoge openbare functies bekleedden tot zij bij Ceausescu in ongena de vielen. Proces Vandaag is in Bukarest het proces voortgezet tegen de naaste medewerkers van de voormalige dictator Nicolae Ceausescu: minister van bin nenlandse zaken Tudor Postel- nicu (59), oud-partijsecretaris Emil Bobu (63) en twee gewe zen politburoleden, Manea Ma- nescu (74) en Ion Dinca (62). Het viertal wordt ervan be schuldigd mede verantwoorde lijk te zijn voor volkenmoord door tijdens de revolutie die eefi einde maakte aan het bewind-Ceausescu, duizenden mensen de dood in te jagen. De voornaamste beklaagde is Emil Bobu, die na Ceausescu en diens vrouw Elena de hoog ste machthebber in de partij- hiërarchie was. Een advocaat die de aanklach ten voor de rechtbank voorlas zei dat de vier bekend hebben schuldig te zijn, maar zelf leg den de verdachten voor het hof een dergelijk verklaring niet af. De eerste zitting van de militaire rechtbank werd zaterdag na twee uur en drie kwartier verdaagd. Dinca zei tegen de rechters te laf te zijn geweest zich te ver zetten tegen de bevelen van Ceausescu om demonstranten in de stad Timisoara neer te ontbranden die Ceausescu op 22 december ten val bracht Hij noemde de volksopstand „terecht". De arbeiders kwa men slechts op voor hun rech ten en vrijheden. Door het ge brek aan voeding en energie liep „het biologisch voortbe staan van het volk gevaar". „Ik ben medeplichtig, omdat ik mij passief opstelde", aldus Dinca. (ADVERTENtlË) AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES 1747 Wanneer de „Vrijheid" met de Braziliaanse vlag in - dat eist de beleefdheid - de haven binnenvaart, ziet hij dat owaar nog een Nederlands schip in de haven ligt. Het is een •schip. Kijk, daar staan er op de brug al twee te zwaaien. Ja, lebben het kleine zeilscheepje, dat de Nederlandse vlag ft, al gezien! Rob wuift terug. „Hallo, schipper!" roepen ze nu „.de brug af, „kom je vanavond een koud glaasje bier drinken bij ons?" „Ik zal er zijn!" schreeuwt Rob terug, „ik heb in geen maanden een glas bier gedronken". De loods moet er om grinni ken. Hij heeft wel niet verstaan, wat er over en weer wordt ge schreeuwd, maar hij mag die Flamengo's - zo noemen ze de Ne derlanders in Brazilië - wel. En Rob voelt zich in deze kleine, ge zellige havenstad al direct thuis. (vervolg van de voorpagina) SAARBRÜCKEN SPD- secretaris Anke Fuchs liet gisteren in een persver klaring geen onzekerheid meer bestaan: Oskar La fontaine heeft met het verkiezingsresultaat in Saarland duidelijk ge maakt wie de SPD-kandi- daat voor het bondskanse lierschap zal zijn. De succesvolle politicus wil de zich gisteravond in inter views echter nog niet vast leggen. Lafontaine wees op de bedenktijd die hij voor zichzelf had geclaimd en op het overleg van het SPD- presidium in Bonn, vandaag. Ook de liberale FDP verloor gisteren zwaar in Saarland. Ze zakte van 10 op 5,6 pro cent en zag haar zeteltal slin ken van 5 naar 3. Opnieuw struikelden de Groenen over de 5-procent-drempel. De partij kwam op 2,7 procent van de stemmen, een winstje van 0,2 procent. Sinds de partijoprichting zijn de Groe nen buiten de Saarlandse Landdag gebleven. Het op komstpercentage lag met 83,1 procent iets onder dat van vijf jaar geleden. Bondskanselier Kohl, tevens CDU-voorzitter, hield de ne derlaag van zijn partij in het Saarland voor een regionale gebeurtenis, die nog niets zegt over de ontwikkelingen in de gehele Bondsrepubliek. De voorzitter van de Beierse CSU, de Bonner minister van financiën Theo Waigel, beschuldigde Lafontaine van demagogie. Hij verweet de Saarlandse politicus met zijn uitlatingen over het remmen van de stroom landverhui- zende DDR-burgers Republi- kaner-thema's te hebben overgenomen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5