„Azerfs wilden macht overnemen 60 doden bij gevechten in Burmees grensgebied 'entagon oet ases luiten SOVJET-MINISTER VAN DEFENSIE: Bulgaarse communisten voor beslissend congres Kernreactor in DDR raakte oververhit CDU blij met stap van Oostduitse zusterpartij PLO-GROEP DOODT ZES ISRAËLISCHE MILITAIREN Ierland bereidt EG-verklaring over milieu voor Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! agJUITENLAND CeidócSomont ZATERDAG 27 JANUARI 1990 PAGINA 7 ^8 landen tekenen verdrag ver rechten van het kind fcW YORK In New York hebben gisteren 58 Wen de eerste Conventie van de VN over de chten van het kind ondertekend, die op 20 de- hiber al was aangenomen door de Algemene •gadering. Onder de ondertekenaars bevonden negen EG-landen, waaronder Nederland. De andere van de twaalf EG-landen, Ierland, >ot-Brittannië en Luxemburg zetten later huri fcdtekening. Plaatsvervangend secretaris-gene- 11 Jan Martenson, die speciaal is belast met men- nrechten, wees tijdens de bijeenkomst erop dat hderen thans de helft uitmaken van de wereld- jtolking. Honderd miljoen van hen zijn door hun Hers in de steek gelaten; 120 miljoen kinderen in Tleeftijdsgroep van 6 tot 11 jaar krijgen nauwe- 5 onderwijs. Martenson vermeldde ook dat 3,5 ioen kinderen jaarlijks sterven aan ziekten, die inlijk te genezen zijn. MAE SOT In de afgelopen vijf dagen zijn 60 doden gevallen bij gevech ten tussen Burmese militairen en rebellen van het Karen-bevrijdingsfront. De legereenheden vielen twee posten van de rebellen aan en dreven dui zenden Karen over de grens. De gevechten zijn vorige week zaterdag be gonnen toen 1500 militairen een aanval inzetten op de Karen-kampen Maeng Ka Ra en The Ba Bow. Woensdag slaagden de regeringstroepen erin om het eerste kamp in te nemen en een deel van het tweede kamp te vero veren. Door de actie verloren beide partijen elk ongeveer 30 mannen en raakten 25 soldaten gewond; meer dan 5000 Karen zijn als gevolg van de krijgshandelingen naar het nabijgelegen Thailand gevlucht. De Karen zijn een van de grootse ethnische groepen van Burma, die na de onafhankelijk heid van Groot-Brittannië in 1948 weigerden om hun staat te integreren in de Unie van Burma. In de beide veroverde kampen bevonden zich opstan dige studenten die zich na het neerslaan van het democratie-protest in 1988 bij de rebellen hadden aangesloten. Demonstranten in Kosovo schieten op politie PRISTINA De Joegoslavische televisie heeft gisteravond gemeld dat betogers in Pec in de Joegoslavische provincie Kosovo, „met geweren in de richting van de politie" hadden geschoten toen deze hen de pas af sneed. Het is niet duidelijk of bij de schiet partij slachtoffers zijn gevallen. In Kosovo zijn gisteren her en der stakingen en werk onderbrekingen georganiseerd. De politie kwam enkele malen in actie om te verhin deren dat honderden etnische Albanezen protestdemonstraties hielden. Intussen heeft een onafhankelijke mmensenrechtenorgani- satie in een verklaring geprotesteerd tegen wat zij noemde „wreed politie-optreden te gen onschuldige mensen" die woensdag in de hoofdstad Pristina demonstreerden. Veiligheidsagenten schieten kapers dood NICOSIA Veiligheidsagenten aan boord van een Iraans lijnvliegtuig hebben vier mannen doodgeschoten, die gisteren het toestel tijdens een binnenlandse vlucht wilden kapen. De kapingspoging door „gewapende terroristen" werd ondernomen tij dens een vlucht van Shiraz naar Bandar Abbas. De kapers hadden een lid van de bemanning in gijzeling ge nomen, maar werden in een vuurge vecht door leden van de Iraanse Re volutionaire Garde uitgeschakeld. De Boeing-727 keerde na het voorval te rug naar het vliegveld van Shiraz. Waar de kapers met het toestel naar toe hadden gewild, is niet bekend. DDR weert bijzonder afval uit West-Berlijn OOST-BERLIJN De Oostduitse autoritei ten hebben besloten de import van Westber- lijns vuil en bijzonder afval stop te zetten. De maatregel betreft de vuilstortplaatsen Schoneiche bij Berlijn en de speciale stort plaats Vorketzin in het district Potsdam. Voor Vorketzin zal een plan worden opge steld waardoor de aanvoer van bijzonder af val nog tot maximaal maart kan doorgaan. De stortplaats is volledig vervuild en moet gesloten worden; de stortplaats Schoneiche zal gereiningd worden. Vooral de stad West- Berlijn is door de maatregel getroffen; jaar lijks wordt meer dan 40.000 ton bijzonder afval naar Oost-Duitsland afgevoerd. Daar naast stort de stad ook nog eens 4.5 miljoen ton huisvuil in de DDR, maar die regeling is door de Oostduitse beslissing niet in gevaar. jvan onze correspondent Olïlj Mare de Koninck) 0lkSHINGTON In de en foerikaanse samenleving sstepeit de nervositeit rond r vl plannen van de rege- misjg-Bush om reusachtige t (iiinigingen in de de- Hsie-uitgaven door te ris feren. Nu de eerste jten uitlekken van de te Jiten of in te krimpen -kajitaire bases, komen lo- Lweje afgevaardigden in het 2 C«igres onder zware ïraxik te staan om de drei- ordbde economische strop ur br de diverse regio's af a Venden. -voq wordt een langdurige en Ethologisch boeiende strijd '52- frzien, waarin het ministerie stif defensie (Pentagon) pro- var%t initiatiefnemer te blijven ?n q bezuinigingen, die vervol- idsvk dankzij verzet in het Con- :h vi kunnen worden afge- Jkt. Voorts probeert men de ade' te beperken door ver- living van militaire activi- in naar de strijd tegen de voer uit Latijns-Ame- 'ende week zal de Ameri- jise minister van defensie, ley, de eerste naoorlogse bting indienen die lager is die van het voorgaande De beoogde bezuiniging telkens 2 procent reëel in tomende vier jaren, vertaalt i in een serie van 126 mili- e eenheden en bases in de Wie zullen worden gesloten fifgeslankt. Er zijn grote en Siruchte legerplaatsen bij, s Fort Knox in Kentucky, t Hood in Texas en Fort foir in Virginia. Het Penta- wil ook een 'bescheiden al' legereenheden uit het ïnland, waaronder Europa, ghalen, maar om welke ba- ïet gaat is nog niet onthuld, otale Amerikaanse defen- tegroting voor 1991 be- gt zo'n 600 miljard gulden. bezuinigingsnoodzaak ;t de Amerikaanse politiek grote dilemma's. Vooral mgresleden voor de Demo- che Partij, die zowel in de it als in het Huis van Af- en in de meerder- hebben het er moei- Zij hebben rekening •n met de economische w plag in de districten waar plgend jaar bij tussentijdse schiirezin&en herkozen moeten vool te wor<fen, maar zij zien q jns de mogelijkheid om zij krimpende defensie- k0Ipen eindelijk te' kunnen 4ezeinnen aan soctete weder- juw van Amerika. Sedert lanvang van het president- ip van Ronald Reagan, in I, is in de VS een straatar me wj onderklasse ontstaan en jet ^criminaliteit en drugs ver valing zeer sterk toegenomen, 'iet Uitkomst van de politieke te zou kunnen zijn dat de ïutrajiaar verhouding meer troe- Jrliik uit het buitenland, met nte |e Europa, gaat terugtrek- De.en wat minder drastisch op h°g®binnenlandse bases bezui- oor 1 dan minister Cheney nu Mfetelt. 'ij "bekend worden van een >anh%l snoeiplannen viel giste- hellilsamen met de aankondi- te tq van president Bush dat leetjdmeeste van het meerdere rant^dat hij wil uittrekken voor it hofcrjjd tegen drugs, naar het tagon zal gaan. Voor 2,5 ejk Ird gulden extra zullen teldepen, vliegtuigen en radar- )r Subns WOrden ingezet voor tecljtaire hulp' aan Latijns- betirika en het onderscheppen statj drugstransporten naar de kost migde Staten. In het Pen- 3 L is sprake van groeiend ruig fausiasme voor een 'drugs- ^anAg'. nu het communistische le vi^ geweken heet te zijn. ten lei vrezen dat een verleg- - wi van Amerika's militaire 5 mil lie naar Centraal- uur- -Amerika tot onverant- ™*jde avonturen kan leiden, forrtij de recente invasie in Pa- de 1% volgens velen er een was. MOSKOU Het besluit van het Kremlin troepen te sturen naar Azerbajd- zjan, vorige week, is ge nomen uit angst dat na tionalistische Azeri's de macht zouden grijpen in de zuidelijke Sovjet-re- publiek. Het leger moest het machtige Azerbajd- zjaanse Volksfront uit schakelen, zo zei minis ter van defensie Dimitri Jazov gisteren in de Sov jet-krant Izvestija. Jazov, die een persconferen tie hield in de Azerbajdzjaan- se hoofdstad Bakoe, zei dat het Front voor vorige week zaterdag een bijeenkomst had georganiseerd „waar zou worden aangekondigd dat het de macht overneemt". Het leger viel echter eerder, in de nacht van 19 op 20 ja nuari, Bakoe met gepantser de voertuigen binnen. Meer dan 100 mensen zijn tijdens de confrontatie om het leven gekomen. Jazov zei verder dat het Volksfront de communisti sche partij en regeringsorga nisaties op veel plaatsen in Azerbajdzjan heeft verdron gen. Volgens de minister telt Azerbajdzjan „ongeveer 40.000 gewapende rebellen". Hij zei dat het niet de taak is van het leger iedereen te ar resteren. Maar „ons doel is de organisatiestructuren van de extremisten uit te schakelen, die erop gebrand zijn de macht te grijpen. Dat zal ons in staat stellen de noodtoe- Vertegenwoordigers van de Azerbajdzjanen (links) en Arme niërs overleggen onder het toeziend oog van Sovjet-generaal Surkov (midden). De partijen kwamen overeen dat de wapens in Yeraskhe worden neergelegd. FOTO: AP stand te versoepelen om deze vervolgens geheel op te hef fen". De minister zei dat de natio nalisten „zeer goed ingelicht waren over de verplaatsin gen van onze troepen omdat zij zo'n 50 taxi-radios ge bruikten die door de hele stad reden en de informatie doorgaven aan hun hoofd kwartier, aan boord van het schip Sabid Aradzjev, dat langs de kust voer uit angst te worden omsingeld". Arrestatie voorzitter In Moskou hebben speciale politie-eenheden in de Mos- kouse vertegenwoordiging van Azerbajdzjan de voorzit ter van het Volksfront, Ech- tibar Mamedov, gearresteerd. Tijdens de actie werden 40 andere Azerbajdzjanen mee genomen en een deel van de huisraad vernield. Met uit zondering van Mamedov werd iedereen later vrijgela ten. Mamedov had de laatste dagen veel publiciteit gekre gen met de bewering dat het ingrijpen van het leger in Bakoe veel meer levens had gekost dan officieel werd toe gegeven. Joeri Afanasjav, leider van de oppositionele Interregio nale Groep van Afgevaardig den in het Congres van Volksafgevaardigden, ver klaarde namens zijn groep dat de Opperste Sovjet, het Sovjetparlement, bijeen zou moeten komen voor een be spreking van de onlusten en het militaire ingrijpen in de zuidelijke republieken. Ondanks de hervormingen van Gorbatsjov stelde Afa- nasjev de inval in Bakoe ge lijk aan de geheime beslissin gen om de opstanden in Hon garije en Tsjechoslowakije te onderdrukken en troepen naar Afghanistan te sturen. In Bakoe lijkt een betrekke lijke rust teruggekeerd. Pant serwagens hebben zich van het plein in het centrum te ruggetrokken, maar elders in de stad, met name in de ha ven, wordt nog wel gepa trouilleerd. De staking die werd uitgeroepen na de inval van de troepen, wordt voort gezet en behalve de metro ligt het openbaar vervoer nog steeds stil. Sommige win kels zouden hun deuren heb ben heropend. In de rest van Azerbajdzjan zijn 199 treinen geblokkeerd door éen staking, waarvan 133 op weg naar Armenië. Ook het werk in fabrieken lag gisteren nog voor een groot deel stil. Er werd alleen gewerkt in de vitale indus triesectoren. Vanuit Armenië werden geen incidenten ge meld. De uitwisseling van Armeen se en Azerbajdzjaanse gijze laars in de plaats Garov heeft volgens TASS onder supervi sie van de militaire autoritei ten in Nagorny-Karabach plaatsgehad. Ook in deze Ar meense enclave, waar het conflict tussen Azerbajdzja nen en Armeniërs twee jaar geleden om begon, heerst een betrekkelijke rust. (Van onze correspondent Gert van Wijland) BELGRADO Het con gres van de communisti sche partij in Bulgarije dat komende dinsdag begint, zal vooral voor de com munisten zelf van cruciaal belang zijn. In steeds bre dere kring wordt betwij feld of ook de directe toe komst van het land be paald zal worden, omdat de rol van de verdeelde partij zo niet uitgespeeld, dan toch minder promi nent zal zijn dan in het verleden. Na de aangekondigde verkie zingen dit jaar zullen de com munisten niet meer zijn dan een van de partijen, waarmee definitief een einde gekomen zal zijn aan de tijd dat oud-par tijleider Zjivkov vanuit het partijgebouw in Sofia het land per decreet regeerde. De nieuwe sterke man is Petar Mladenov (53), huidige partij leider en president, voorheen minister van buitenlandse za ken. Hij kondigde onmiddellijk hervormingen aan en, anders dan in het westen verwacht, hield hij zich aan zijn beloftes. Als vriend van Gorbatsjov had hij blijkbaar geleerd dat het tempo hoog moet liggen, wil elke verandering nietbij voor baat stranden in een oeverloze discussie over procedures en cosmetische hervormingen. Meest controversiële actie was het terugdraaien van het door Zjivkov gestarte assimilatiepro gramma dat leden van de om vangrijke Turkse minderheid het recht op eigen geloofsbelei- ding, het spreken van eigen taal en het dragen van Turkse namen verbood. Veel Bulgaren blijken het daar niet mee eens, en met name de oude Zjivkov- aanhang greep de nationalisti sche gevoelens aan, door 'spon tane' massademonstraties te or ganiseren. Al met al blijkt Mladenov, over wiens eigen ideeën eigenlijk nog niet zoveel bekend is, min of meer gevangen tussen de so ciaal-democratische oppositie binnen de partij en de conser vatieve communisten. Komen de dagen zullen duidelijk ma ken of hij deze beide vleugels tevreden kan stellen, of dat de communistische partij, evenals buurland Joegoslavië, uiteen zal vallen. Parkeerplaats voor „ruim temotorfiets MOSKOU Twee Sovjet ruimtevaarders die zijn gesta tioneerd in het ruimtestation Mir. hebben gisteren een ruimtewandeling van drie uur gemaakt. Tijdens het uitstapje hebben zij onder meer een parkeergelegenheid gecreëerd voor een „ruimtemotorfiets". Het was de derde ruimtewan deling die Alexander Vikto- renko en Alexander Serebrov in de afgelopen weken hebben Zwarte doos gevonden Zeker 67 van de in totaal 158 inzittenden zijn om het leven gekomen bij de ramp met de Colombi aanse Boeing 707die in de buurt van het vliegveld Kennedy van New York in dichte mist neer stortte. De beide recorders met de vluchtgegevens en de radioconversatie van de cockpit zijn in middels gevonden. HAMBURG Op 24 no vember heeft zich in een kerncentrale bij Greifs- wald in de DDR een sto ring voorgedaan, waarbij mogelijk een van de brandstofelementen korte tijd oververhit is geraakt. De Oostduitse regering heeft de regering van de Bondsrepu bliek formeel van het incident op de hoogte gesteld. De West- duitse minister van milieuza ken, Klaus Toepfer, heeft dit verklaard in een interview met het blad Welt am Sonntag. Het incident deed zich voor in „Blok 5" van de kerncentrale Bruno Leuschner" aan de Oostzee. De reactor is op 29 november weer gestart, maar korte tijd later opnieuw uitge schakeld. Toepfer zegt in een reactie dat hij zich afvraagt of de kerncentrales in DDR uit voorzorg niet allemaal moeten worden gesloten. Dit zou dan gebeuren nog voordat de uit slag bekend is van een veilig heidsonderzoek dat momen teel met medewerking van Westduitse deskundigen wordt uitgevoerd. De minister meent dat in het belang van de vei ligheid van de inwoners van de beide Duitslanden mogelijk „ingrijpende maatregelen" moeten worden genomen. Jaar van het paard De bevolking van de Aziatische landen viert vandaag de komst van het nieuwe jaar: het 'jaar van het paard'. In de Chinese kranten werd daarom deze foto van een kudde paarden afgedrukt. Vol gens de Hongkongse astroloog Andrew Yau zal in het jaar veel regen vallen, zijn er gegronde aanwijzingen voor instabiliteit in de wereld en zullen de goudprijzen in de tweede helft van het jaar met ruim 50 procent stijgen. Gisteren liep het jaar van de slang ten einde. FOTO: EPA (Vervolg van de voorpagina) OOST-BERLIJN De Ost-CDU, een van de vier blokpartijen, zette Mo- drow donderdag verder onder druk door aan te kondigen dat zij uit de re gering stapt zolang de op positie er geen deel van uitmaakt. De premier deed afgelopen maandag het verzoek aan de opposi tie om deel te nemen aan een grote coalitie. De beslissing van de Ost-CDU is door haar Westduitse zuster partij toegejuicht. De CDU van bondskanselier Helmut Kohl verwelkomde de beslissing als een duidelijke breuk met het aan de communisten gelieerde verleden van de Oostduitse zusterpartij. Bonn heeft zich tot dusverre loyaal opgesteld jegens de regering-Modrow als zijnde een interim-regering, die het land bestuurbaar houdt tot de verkiezingen van 6 mei. De laatste tijd lijkt echter, vooral onder de Westduitse conservatieven, steeds meer animo te bestaan voor een al ternatieve mogelijkheid. Nu de Oostduitse CDU zich heeft gedistantieerd van de communisten lijkt zij, zeker met de hulp van de Westduitse CDU, wel een politiek machts blok van betekenis te kunnen worden. Dat is niet alleen de conclusie in Bonn, ook binnen de Oostduitse oppositie wordt gevreesd dat de christen-de mocraten van alle niet-com- munistische partijen in mei de hoogste ogen zullen gooien. Steffen Reiche, de leider van de Oostduitse SDP, die noch in de regering noch in de Volks- kammer vertegenwoordigd is, noemde de beslissing van de Ost-CDU „de bekroning van 40 jaar onverantwoordelijk heid". Reiche, die werd geciteerd door het Oostduitse persbu reau ADN, zei dat zijn partij pas bereid zou zijn om posten in het kabinet te bezetten als ook de CDU dit zou doen. Door uit de regering te stap pen probeert de CDU, aldus Reiche, zich te onttrekken aan de verantwoordelijkheid voor de huidige crisissituatie in het BAYRUT Een radicale Palestijnse groep die behoort tot de PLO, heeft gisteren gemeld dat haar strijders in Zuid-Libanon zes leden van een Israëlische patrouille hebben gedood. Van Is raëlische zijde is de aanval niet bevestigd. Het Democratisch Front voor de Bevrijding van Palestina (DPLF) zei in een Bay- rut uitgegeven verklaring dat zijn „Eenheid van martelaren van de intifada" vanuit een hinderlaag gistermorgen alle leden van een Israëlische patrouille had uitgeschakeld met machinegewe ren, raketten en granaten". De eenheid probeerde in het noor den van Israël te infiltreren om „zionistische militaire doelen" aan te vallen, aldus het DPLF. DUBLIN Ierland wil dat de Europese top van staats- en regeringsleiders eind juni in Dublin een verklaring aflegt over het milieu. De Ierse premier, Charles Haughey, zei gisteren in de Ierse hoofdstad dat hij denkt aan een soort handvest met richtlijnen waaraan het toe komstige Europese milieube leid zou moeten voldoen. De premier gaf verder niet aan welke inhoud de verklaring moet krijgen De eerste-minis- ter zei wel dat de landen van West- en Oost-Europa wat het milieu betreft tot één gebied behoren. „Het Europese mi lieubeleid moet een Oosteuro- pese dimensie krijgen", aldus Haughey. Hij vindt dat de EG zich moet instellen op de globale dimen sie van het milieuprobleem. Bij de belangrijke conferenties over de ozonlaag, het broeikas effect en de tropische regen wouden. die later dit jaar op het programma staan, moet de Gemeenschap met één stem spreken. De Ieren willen het voorzitter schap van de EG tevens ge bruiken om intern orde op za ken te stellen. Padraig Flynn, de minister van milieu, ont vouwde gisteren in Dublin een nationaal milieuplan, waarmee de komende tien jaar ruim drie miljard gulden is gemoeid. Het meest controversiële on derdeel van de pleinen vormt een verbod op het stoken van bitumeuze steenkool in de hoofdstad Dublin, waar een miljoen mensen wonen. „Po gingen om de bevolking ertoe te brengen vrijwillig over te schakelen op minder vervui lende brandstof hebben onvol doende geholpen", aldus Flynn. De verkoop van steenkool met een hoog teergehalte zal vanaf 1 oktober van dit jaar volledig worden verboden. Voor men sen met lage inkomens zal een speciale regeling worden ge troffen, zo kondigde Flynn

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7