'Bespaar ons de STER op zondag' final Brave Soldaat Svejk verdient standbeeld op Wenceslas- plein Koopwoede Herinnering Barricade Uitgekookt PROFESSOR VAN DER MEIDEN: De zondagsrust, toch al aan alle kanten ondermijnd, wordt opnieuw aangevallen: door de reclameboys van de STER. Nog even, en Loekie de Leeuw verschijnt ook op zondag op het televisiescherm. Prof. dr. Anne van der Meiden, hoogleraar massacommunicatie, moet er niet aan denken. „Bespaar ons dit nou", verzucht hij Ook in kerkelijke kringen is men er niet gelukkig mee. Maar of dat ook leidt tot actief verzet tegen reclame op zondag is nog maar de vraag. Alleen de Nederlandse Vereniging ter Bevordering van de Zondagsrust en de Zondagsheiliging stelt zich strijdbaar op. Zij zegt niet te zullen schromen de verantwoordelijke minister desnoods voor de rechter te slepen. UTRECHT - „Ik kijk er nogal am bivalent tegen aan. Ik kom uit de kerkelijk nogal 'zware' hoek. Daar om begrijp ik de bezwaren in die kringen tegen reclame op zondag ook heel goed. Het weren van de STER behoort zeker tot die zaken die de zondagsrust bevorderen. De introductie van reclame betekent weer een aantasting, opnieuw een stukje verwereldlijking. Aan de an dere kant is het natuurlijk wel zo dat het de heel 'zware' mensen - die toch als regel geen televisie in huis hebben - in de praktijk niet zoveel zal kunnen schelen". Professor Anne van der Meiden, hoogle raar massacommunicatie aan de Rijks universiteit Utrecht, noemt zichzelf 'vrijzinnig van aard': „Zelf heb ik geen godsdienstige bezwaren tegen reclame op radio en televisie op zondag. Wèl cultu rele bezwaren. Op zondag gebeuren nu eenmaal andere dingen dan op andere dagen van de week. Op die dag wil ik dan ook liever geen reclame zien of ho ren. Als burger zeg ook ik: bespaar ons dit nou". De huidige politieke krachtverhoudingen realistisch inschattend verwacht de Utrechtse hoogleraar dat het er binnen kort toch van zal komen. „Ik vrees dat het wel zal doorgaan. In het parlement tekent zich een duidelijke meerderheid af voor reclame op zondag. De Partij van de Arbeid maakt er geen enkel pro bleem van, de VVD ook niet, de SGP en dergelijke partijen zijn tegen, maar bij het CDA loopt het zo'n beetje door alle geledingen heen. Waar praat ie dan over? Toch zeker over orthodox-her- vormden en gereformeerden? In de hele discussie die in deze kringen gevoerd wordt, schuilt toch ook wel weer wat hy pocrisie: we hebben die televisie nu een maal in huis staan. En dan gaan we er eerst over zeuren of 'ie op zondag wel aan mag. Dat hou je dan een jaartje vol. Maar dan gaan de kinderen bij de buren kijken. En wat doe je dan? Zo gaat de afbrokkeling sluipenderwijs toch wel voort". Van der Meiden verbaast zich erover dat de reclamejongens van het effect van re clame op de televisie op zondag zo'n punt maken. „Alsof dat effect, juist op die avond, zo groot zou zijn. Ik kan me moeilijk voorstellen dat de mensen uit gerekend op zondagavond in een hyste rische koopwoede ontsteken. Hoe je het ook bekijkt, het is toch ergens gewoon een ontwijding van die dag. De hele sfeer verandert. Dat commerciële sfeer tje, dat ons tot dusverre op zondag be spaard bleef, bereikt straks ook op die dag onze huiskamers. Zijn daar nu wer kelijk wel van die hele dringende rede nen voor? Ik vraag me dat af. Als ik nou eens een poging doe om vanuit de recla me te redeneren. Stel, ik heb een bedrijf en ik presenteer mij op zondag. Dan loop ik toch het risico van onderuit de zak te krijgen van mijn personeelsleden? Ook ten opzichte vati de klanten kan dit heel vervelend uitpakken. Als ik een veevoederbedrijf heb met veel klanten in de Alblasserwaard? Zouden die klan ten het nou leuk vinden om op zondag met mijn bedrijf geconfronteerd te wor den?". Volgens directeur drs. C. J. Smeekes van de Stichting Ether Reclame gaat het te ver als gesuggereerd wordt dat in het ge heel geen rekening wordt gehouden met de gevoelens die op dit punt leven bij een deel van de Nederlanders. „Men denkt daar wel degelijk aan. Onder meer door er onderzoek naar te doen. Geble ken is dat het aantal Nederlanders dat principiële bezwaren heeft tegen de in voering van reclame op zondag zeer ge ring is: zo'n zeven of acht procent. Daar uit is de conclusie getrokken dat de ge volgen niet ernstig zijn. Over de effecten van zondagsreclame op sommige groe pen is ook gesproken. Het resultaat daar van is dat in elk geval geen reclame tij dens kerkdiensten zal worden uitgezon den. Via de radio wordt pas in de mid dag begonnen met STER-blokken en op de televisie zal Loekie de Leeuw zich al leen 's avonds vertonen", aldus Smee kes. Is het nu echt zo dringend noodzakelijk op zondag reclameuitzendingen te intro duceren? Smeekes: „Ik zeg niet dat het zo noodzakelijk is. Maar als Veronique straks als commerciële omroep wordt toegelaten, komt de Nederlandse publie ke omroep in een nadelige positie te ver keren. Het is dus puur een rechtvaardig- heidsargument. Daarnaast is er een op brengst-argument. Maar de gelijkwaar digheid staat zonder meer voorop". Het door professor Van der Meiden ver onderstelde 'boemerangeffect' (werkne mers en klanten die zich gekwetst zou den kunnen voelen door de reclameuit zendingen op zondag) wordt door de STER-directeur ook onderkend. „Dat zou zich incidenteel kunnen voordoen. In een bepaald gedeelte van het land speelt dat wellicht een rol. Dan kan zo'n adverteerder wellicht beter op een ande re dag gaan zitten. Daar zou de STER echt niet van achterover vallen". Smeekes durft er nog geen uitspraak over te doen wanneer invoering van re clame op zondag precies te verwachten valt. „Er moet eerst nog een politieke beslissing genomen worden. Wanneer die uitspraak er ligt valt nog niet te voorspellen. Ik heb begrepen dat het CDA nu weer ontkent dat het in dit op zicht van standpunt veranderd is. Dat moeten wc dus nog afwachten". In kerkelijke kringen wordt, met name in als 'behoudend' omschreven stromin gen, intussen met afgrijzen gekeken naar de jongste parlementaire schermutselin gen, die de komst van etherreclame op zondag vvel heel dichtbij brengen. Welis waar liet WVC-minister Hedy d'Ancona bij het bekendmaken van haar plannen meteen weten „van de afschaffing van het reclameverbod op zondag geen hals zaak te maken", maar in reactie daarop zei het Tweede-Kamerlid M. Beinema „dal het CDA zijn bezwaren tegen recla me op zondag handhaaft maar er na tuurlijk geen kabinet op zal laten val len". Met die uitspraak is volgens inge wijden de weg definitief vrijgemaakt voor de komst van Loekie de Leeuw. Ds. J. Hoek, predikant van de Gerefor meerde Bond in Veenendaal, reageert ge laten: „Ik zie het niet uitbreiden van re clame naar de zondag als een herinne ring, een overblijfsel van wat de zon dagsrust ooit betekend heeft. Ten dele bestaat dit fenomeen ook nu nog, maar je ziet het geleidelijk aan steeds meer verdwijnen. Het invoeren van reclame op zondag is alleen een verdere negatie ve ontwikkeling, waarmee een van de laatste tekenen van de zondagsrust dreigt weg te vallen". Dominee Hoek wil niet zonder meer ff ie. °P </e »uisf zeggen dat de gevolgen van reclame op zondag nu zo ingrijpend zullen zijn voor orthodox denkend Nederland. „Ach, ingrijpend dat zeg ik niet direct. De mensen die er principieel het meest moeite mee hebben kijken of luisteren toch niet op zondag naar radio en televi sie. Het gaat mij meer om de gevolgen voor de bredere cultuur in ons land. Re clame op zondag rekent af met een van de laatste overblijfselen van de zondags rust. Zoiets is natuurlijk meer dan zo maar een incident. Deze ontwikkeling roept ons op tot bezinning. Wij moeten van de mogelijkheden die ons daartoe openstaan, de democratische, parlemen taire mogelijkheden, gebruik maken om vanuit onze christelijke overtuiging hier tegen te protesteren. Het zou best eens kunnen zijn dat zo'n oproep toch weer klank vindt. Ik denk dat de EO en ook de christelijke partijen in de volksverte genwoordiging hun krachten moeten bundelen. En ik verwacht toch ook zeker dat hierover binnen het CDA het laatste woord nog niet gezegd zal zijn". Zelf heeft ds. Hoek (nog) geen concrete plannen om tegen de opmars van Loekie de Leeuw te fulmineren. „Ik houd mij zelf momenteel meer bezig met vraag stukken als euthanasie en dergelijke. Re clame op zondag had tot dusverre niet mijn eerste prioriteit. Maar ik zeg er bij: wat niet is kan nog komen. Ik sluit dat zeker niet uit". Zijn collega ds. J. C. Schaeffer (Neder lands Gereformeerde Kerk) uit Apel doorn is zeker niet van plan de barrica de op te gaan om handhaving van de zondagsrust op dit punt te vuur en te ontwikkeling signaal dal leidt tot een verdere afbi keling van de zondagsrust. Maar om'c grond daarvan in actie te komen? vind dat je reëel moet blijven. We n ken nu eenmaal deel uit van deze i w menleving. Je kunt dan wel gaan zu( ten en klagen, maar dat heeft niet zovj T zin. Ik vind het ook niet wereldscht -*■ kend. Ik zie het zuiver als een synj toom van een samenleving die de zo D dagsrust geleidelijk aan loslaat. Datjlei wel jammer, maar ik voel me niet gerij op pen om cr actie tegen te gaan voeftvz Ook in mijn gemeente leeft het niet jee die manier. Ik zeg erbij dat ik dat ojlei niet zou propageren. Je kunt zulke o|ve wikkelingen wel gaan bestrijden en the vechten, maar je zou ook voor jezelf Ive de conclusie kunnen komen datje del de levisic dan maar niet aanzet. Dan blijft ook van reclame verschoond". ',m Dan stelt de zeventienduizend leden Uh lende Nederlandse Vereniging ter Bevj fl dering van de Zondagsrust en de ZoU dagshciliging zich toch strijdlustiger I De vereniging bereidt acties voor om I ageren tegen de plannen van de minis I van WVC. „Het principiële volksd H laat zich niet ongevraagd kwetsen op Dag des Heren", laat de vereniging monde van vice-voorzitter H. de Grc weten. Dezer dagen zal het bestuur zij 1 beraden op de te volgen strategie -^ korte metten te maken met deze nieu aanslag op de zondagsrust. De Groot St boos: „In dit land zijn alle grenzen n Ier betrekking tot de geheiligde zondag fal vaagd. Alles mag en kan. Wij blijven spt gen die ontluistering van God doorved^ ten", kondigt hij aan. „De vereniging en desnoods de verantwoordelijke bewind vrouw voor de rechter slepen". u/ JOOP LAGA-4 ka i ha LONDEN - Het moet fantastisch zijn om nu in Tsjechoslowakije te wonen, ondanks de problemen, ontberingen en gevaren die gepaard gaan met de Oosteuropese revolu-, tie. En wat voor de vrije zielen nog wel het mooiste van alles moet zijn, is het vernietigen van de standbeelden en portretten van alle tirannen uit het verleden. Maar ho pelijk heeft inmiddels ook iemand opdracht gegeven voor het vervaar digen, van een buste van De Brave Soldaat Svejk. Sommigen zullen nooit gehoord hebben van de Brave Soldaat Svejk (meestal ge speld als Schweik, maar Svejk is de Tsje chische schrijfwijze), maar de mensen die hem wel kennen, moeten bij het ho ren van zijn. naam wellicht al grinniken. De schrijver Jaroslav Hasek was letter lijk en figuurlijk een 'bohémien'. Hij werd geboren in Bohemen (was dus een Tsjech), maar leefde ook in de figuurlij ke betekenis van het woord een bohé- micnachtig bestaan. Hij beleefde talloze avonturen in diverse rollen en hoedanig heden; als dronkaard, oplichter, oproer kraaier, anarchist, deugniet, afperser, journalist, bedelaar, krankzinnige, zoge naamde zelfmoordenaar, soldaat, simu lant, deserteur en genie. Hij i avonturen van de schitterende antiheld Svejk in de Eerste Wereldoorlog. Veel van Svejks karakter en belevenissen zijn autobiografisch. Het werk is fabelachtig en intens geestig, maar ook fabelachtig en intens revolutionair. Revolutionair ten opzichte van orde, religie, gezag, be zit en personen van aanzien. Niemand zal ervan opkijken als het al die tijd in Tsjechoslowakije een verboden boek is geweest. Het zou in feite veel vreemder zijn ge weest als het niet verboden was, want Svejk vat zijn politieke opvatting als volgt samen: „Een rijk dat zo belachelijk is als dit heeft geen bestaansrecht". Hij bedoelt natuurlijk het Oostenrijks-Hon gaarse rijk, maar zijn uitspraak was nog eerder van toepassing op de Sovjetrussi- sche hegemonie. De spottende toon en schunnige taal in het boek hadden de Sovjetrussische heersers in elk geval moeten waarschuwen. Hasek had het geluk bqvriend te zijn met een kunstenaar, Josef Lada, die het boek (na Haseks dood) rijkelijk illus treerde. Degenen die De Brave Soldaat Svejk hebben gelezen kunnen zich Svejk onmogelijk anders voorstellen dan zoals Lada hem heeft getekend. Svejk had zo zijn eigen manier om zich uit moeilijke situaties te redden. Hij deed dan namelijk net of hij volkomen imbeciel was, terwijl hij in werkelijkheid bijzonder uitgekookt was. Niet direct in telligent. maar meer listig en doortrapt, zoals arme mensen soms kunnen zijn die bureaucraten, politieagenten, bazen, ambtenaren en dictators door de eeuwen heen te slim af zijn. En zo begint het boek ook: Svejk is gearresteerd omdat hij zich oneerbiedig over de keizer heeft uitgelaten. Maar binnen de kortste keren weet hij de psychiaters ervan te overtui gen dat hij niet goed bij zijn hoofd is en eerder thuishoort in een gekkenhuis dan in de gevangenis. Zijn beschrijving van zijn verblijf in het gesticht is karakteris tiek voor het boek: „Ik begrijp werkelijk niet waarom die gekken zo kwaad zijn dat ze daar worden vastgehouden. Je kunt er naakt over de grond kruipen, janken als een jakhals, tieren en bij ten Een vent kan zich daar uitgeven voor de Almachtige God, de maagd Ma ria, de paus, de koning van Engeland, Zijne Keizerlijke Hoogheid of St. Wen- ceslas Er was zelfs een vent die deed alsof hij St. Cyrillus en St. Methodius was, alleen maar om een dubbele portie te krijgen De grootste gek van alle maal was nog wel een man die zei dat hij het zestiende deel van Otto's ency clopedie was en aan iedereen vroeg om hem open te slaan bij het woord: „kar- tonnen-dozen-nietmachine". Het was echt alsof ik in het paradijs was. Je kunt er ruzie maken, vechten, zingen, huilen, blaten, gillen, springen, je gebeden op zeggen, kopje duikelen, op handen en voeten lopen, hinkelen, voortdurend heen en weer rennen, dansen, huppelen, de hele dag op je hurken zitten en tegen de muur opklimmen". Svejk raakt het hele boek door verzeild in allerlei netelige situaties en door zijn toedoen geraken anderen ook in de pro blemen. Een van hen is bijvoorbeeld Otto Katz, de dronken kapelaan, die Svejk toegewezen krijgt als huisknecht en hem later vergokt bij een kaartspel. Een van de dingen waardoor Katz uit eindelijk uit zijn ambt wordt orrtzet, is zijn poging om het Heilig Oliesel toe te dienen. Het eind van het liedje is dat de kapelaan Svejk opdracht geeft zijn laar zen te poetsen met de heilige vloeistof en Svejk gebruikt het om een slot te smeren. De Brave Soldaat Svejk is niet alleen on vergetelijk omdat het zo'n ongelooflijk humoristische schelmenroman is. Het is veel en veel meer dan dat: het boek is één grote anarchistische triomfkreet. En is als zodanig een overwinning over de genen die de macht in handen hebben en daar misbruik van maken. Natuurlijk is het onmogelijk om een rijk ineen te doen storten door middel van spot. Wat je wel kunt doen is het zo belachelijk te maken dat de machthebbers wilden dat ze nooit geboren waren. En dat is nu precies wat Hasek en Svejk samen doen. Vandaar dat veel Tsjechen De Brave Soldaat Svejk in tijden van onderdruk king hebben gekoesterd als een bijbel. Dat is de enige vergelijking met de bijbel K die gerechtvaardigd is. Want afgezi n van het feit dat het boek de stelling '1 lig zijn de zachtmoedigen want hund is het Koninkrijk Gods' volledig ond» schrijft, zijn de methoden volgens wel''0, de zachtmoedigen te werk moeten gaj"° absoluut niet te verenigen met de bijnVÉ>f Liegen, bedriegen, stelen, lanterfant zijn allemaal geoorloofde middelen v<j»i de underdog, die geen andere hoop hahel dan de hoop die hij zichzelf kan gevjwei Bijvoorbeeld door een gat te graveni///j de geordende samenleving en daar Heet doos termieten los te laten, erop vertro/j/A wend dat die uiteindelijk de constitii om ondermijnen en ineen doen storten. I Qp Waarom zou humor in tirannieke iket menlevingen altijd zo gewantrouwd den en meestal zonder scrupules ondl drukt worden? Vraag het maar aan I Bc termieten: als je kunt lachen om I slechtcrikken, is hun lot bezegeld. Jorj^ë lav Hasek en zijn fantastische creaUm lachten om elke vorm van gehoorzaal dac heid, orde, structuur, traditie, rang, ij vor peet en wetgeving. Ze lachten, omd nac datgene waar ze om lachten het verdij ft/a. de om neergehaald en vernietigd te wihoc den. De brave soldaat Svejk zou een el bij plaatsje moeten krijgen in de annatag/ van Tsjechoslowakije. Daarom md^)a( president Havel gevraagd worden: kilva/J u een betere ereplaats voor hem bediw^ ken dan het Wenceslasplein? Beeldh(Jv>* wers van Bohemen: aan de slag! j BERNARD LEVE?™ (c) The Times, LonVen] 'ftUdóe Qowuvnt ZATERDAG 27 JANUARI 1990 PAGINA

Leidse Courant | 1990 | | pagina 26