finale Eikeltjes zoeken in het Shell-bos? Over de grens //N BEDRIJVEN ONTDEKKEN NATUURSPONSORING 771 £eidóc0ouAcmt Lati, Er valt nog heel wat te sponsoren in Nederland. Niet alleen sporters en kunstenaars worden door het bedrijfsleven met steeds gullere gaven bedeeld, ook de natuur kan zich in toenemende mate verheugen op een steuntje in de rug van menig ondernemer. En laten Staatsbosbeheer en de Vereniging Natuurmonumenten nu toevallig nèt een beetje krap bij kas zitten! „Ach, een Shell-bos met een schelpje bij de ingang, daar zou ik geen problemen mee hebben", filosofeert W. Duffhues, hoofd van de directie bos- en landschapsbouw van Staatsbosbeheer. Volgens hem liggen er vele miljoenen te wachten op een 'groene' bestemming, want welk bedrijf wil tegenwoordig niet als milieuvriendelijk te boek staan? De stichting Natuur en Milieu heeft echter haar reserves. Woordvoerster Marijke Brunt: „Juist milieuvervuilende bedrijven zullen als eerste staan te dringen om een stukje natuur te adopteren. Daar heb ik maar één woord voor: hypocriet". ZATERDAG 27 JANUARI 1990 DEN HAAG - Achtkoloms foto in ieEnJeen landelijk dagblad. In het roze rode ochtendlicht staat een aantal vogels in het water, de gekromde snavels wijzen allemaal in dezelfde richting. „Zonder ons hadden ze geen poot om op te staan", staat er in koeieletters boven. De begelei dende tekst verklaart: „Zonder zout kunnen mensen niet leven, zonder flamingo's wel". Het blijkt hier om een advertentie van het chemie-concern Akzo te gaan. De tekst vervolgt: „Als we die redene ring hadden gevolgd bij de aanleg van inze zoutwinningsinstallatie op Bonaire vas er nu één broedkolonie rode flamin- o's minder geweest. En er zijn er maar jer. Nu leven ér twaalfduizend flamin- o's op Bonaire, in een speciaal voor len door Akzo aangelegd natuurreser vaat". Akzo is niet het enige bedrijf dat zich fhet wegkwijnend natuurschoon op de planeet Aarde ter harte neemt. Ook een alledaags bedrijf als kruidenier Unigro (beheerder van de Spar-winkels) heeft het milieu ontdekt. Eind vorig jaar ging jin de gemeente Den Bosch (what's in a name?) de spa in de grond voor de aan leg van het eerste echte 'Spar-bos' van Nederland. Honderdduizend gulden leg de de winkelketen op tafel om drie hec tare in het Bossche natuurpark Ooster pias met fris groen te kunnen beplanten. (Uit heel het land kwamen vaste klanten van de grootgrutter kijken hoe een reus achtige sparreboom in het epicentrum van het stadspark werd ingegraven. „Het milieu is een modeverschijnsel ge worden, een geweidige trend. Als je daar niet op inhaakt kun je wel inpakken", onthult marketingspecialist G. de Bek- kcr, creatief brein achter het project 'Spar-bos'. Het logo van de organisatie (een groen sparreboompje) bracht hem op het idee van een door de winkelketen te financieren groengebied. Een najaars-. actie met zegeltjes en prijzen, en één mi lieugulden per volle spaarkaart zou de rest doen. De gemeente Den Bosch, wor stelend met een steeds krapper budget, hapte gretig toe. Een boom is een boom, moet de gemeente gedacht hebben. Zon der de hulp van Unigro was het bos er voorlopig niet gekomen en zie: nu was de beplanting binnen de kotste keren geregeld, gratis en voor niets. Volgens De Bekker was er in het begin wel wat achterdocht. Unigro kreeg brie ven van klanten die vreesden dat de Spar méér wilde dan zichzelf louter een milieuvriendelijk imago bezorgen. De Bekker: „We kregen brieven in de trant van: die bomen gaan jullie over drie jaar weer kappen om ze als kerstbomen te kunnen verkopen. Of men dacht: dat bos ligt later als hout voor de open i haard in de winkels. Maar goed, daar be ginnen we natuurlijk niet aan. We heb- Negentig miljoen Publiciteit, daar draait het om bij alle vormen van sponsoring en dat geldt ook voor miheusponsoring. Het bedrijf dat iets 'leuks' doet op cultureel, spon- of natuurgebied is er op gebrand dat ieder een daar kennis van neemt. Liefst via een artikel in de krant; dat kost immers niets (terwijl voor een advertentie van een halve pagina al gauw zeven- a tien duizend gulden moet worden neerge teld). Van het in alle bescheidenheid schenken van gelden is nooit sprake. De ene hand moet vooral weten wat de an dere doet, het maken van goede sier, daar gaat het om. Joost Bellaarl, adviseur bij het Haagse pr-bureau Winkelman Van Hessen en belast met de portefeuille 'sponsoring' schat de totale omzet aan sponsorgelden in Nederland op zo'n negentig miljoen gulden. „En het bedrag dat voor sponso ring beschikbaar wordt gesteld groeit nog steeds enorm. Het is een nieuw medium geworden, dat kun je rustig zeggen. Het aardige van sponsoring is dat het niet al leen voor naamsbekendheidheid zorgt, maar tevens bijdraagt aan het imago van een bedrijf. Je ziet dan ook dat dynami sche bedrijven vooral dynamische spor ten willen sponsoren. Milieu is weer iets nieuws. Het heeft gezien de belangstel ling enorme mogelijkheden. Wij zeggen dan: milieu neemt een 'top-of-mind' po sitie in. Men heeft er heel wat voor over om een milieuvriendelijk imago te com municeren". Tekorten W. Duffhues, hoofd van de directie bos- en landschapsbouw van Staatsbosbeheer heeft er geen problemen mee de bedrij ven daar een handje bij te helpen. Staatsbosbeheer valt het steeds moeilij ker de 75.000 hectare bosgebied die het in Nederland beheert, gezond te houden. Door milieuvervuiling en stijgende ar beidskosten wordt het onderhoud van de bossen elk jaar duurder. Duffhues schat het exploitatietekort in 1990 op zo'n elf miljoen gulden. Wat zou het prachtig zijn, zo opperde hij medio vorig jaar in een interne notitie, als het bedrijfsleven het verschil zou bijpassen. Want van het ministerie van landbouw kreeg Staats bosbeheer* tot dusver steeds nul op het rekest. Duffhues vertelt hoe het begon: „Ik heb zo wat vrienden in het bedrijfsleven die je weieens bij het sporten ontmoet. En die reageerden echt niet afkerig op het idee, zeg maar rustig: laaiend enthou siast. Augustus vorig jaar heb ik daarom het proefballonnetje opgelaten om recla me bij onze bosgebieden toe te staan. Het zou toch schitterend zijn als het bedrijfsleven op deze manier zou kun nen helpen onze bossen in stand te hou den en misschien zelfs uit te breiden?". Ook directeur ir. J. van Herwerden van de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten (60.000 hectare, 290.000 leden) heeft belangstelling voor een vruchtbare samenwerking met het bedrijfsleven. „In principe zijn we er vóór. We hebben een werkgroepje inge steld dat de mogelijkheden voor sponso ring gaat onderzoeken", onthult hij. „Het hele idee is voortgekomen uit een behoefte aan geld. Het beheer wordt duurder, terwijl de subsidiekraan verder dicht gaat. Door de verzuring en vervui ling wordt het steeds moeilijker om de hei hei te houden en het bos bos. Bij be drijven is intussen een knop fundamen teel omgegaan. Iedereen heeft de mond vol over het milieu. Alle bedrijven die je maar kunt bedenken voelen in principe wel iets voor natuursponsoring. Wij zijn in elk geval al door een flink aantal on dernemingen benaderd". Shell-bos Wat Duffhues betreft is in principe elk bedrijf dat Staatsbosbeheer een handje wil helpen welkom, óók de bedrijven die als milieuvervuilend te boek staan. Hij filosofeert, voor de vuist weg: „Als spon soring betekent dat je een bepaald na tuurgebied bijvoorbeeld het 'Shell-bos' gaat noemen, dan zeg ik: waarom niet? Daar ben ik heel erg liberaal in hoor, al realiseer ik me dat het weerstanden kan oproepen. Je moet natuurlijk niet over drijven: op elke boom een schelpje spij keren, dat zou waanzin zijn. Maar bij de toegang tot een bos een mooie schelp hangen met de tekst: 'Dit bos is gespon sord door Shell' prima toch?". Bij Van Herwerden gaan daarentegen alle haren overeind staan als hij zijn fan tasie laat gaan over met reclameborden gelardeerde Shell-bossen. Hoogovens heidegebieden, of DSM-duinen. Sponso ring is okee, luidt zijn adagium, maar het moet niet uit de hand lopen. De di recteur, zeer beslist: „Milieuvervuilende bedrijven zoals Shell komen er bij ons niet in. Kom nou! Dat zou neerkomen op het aannemen van bloedgeld. We gaan onze ziel niet aan de duivel verko pen. zo gek zijn we nou ook weer niet. Voorwaarde is dat het bedrijf op z'n minst een neutraal imago heeft. Ik geef toe: zo dreig je de boot te missen, want juist 'besmette' bedrijven zullen bij ons willen aankloppen. Dat zij dan maar zo". Ironisch genoeg blijkt Shell zélf er voor lopig nog geen behoefte aan te hebben om zijn milieu-imago via sponsoring te verbeteren. Woordvoerder Ooijink van Shell Nederland legt uit waarom: „Shell is wel actief op het gebied van cultuur sponsoring, maar natuursponsoring: nee. We vinden dat je in de eerste plaats moet proberen een milieuvriendelijk imago te krijgen door de uitstoot van luchtverontreinigende stoffen zoveel mogelijk te verminderen, te investeren in schonere fabrieken en processen. Als we dat niet zouden doen en wél een bos zouden sponsoren, dan waren we hypo criet bezig. Ik geef toe: het is een pro bleem om dat technische verhaal aan de mensen uit te leggen. Een bos of een be dreigde diersoort spreekt nu eenmaal meer tot de verbeelding". Bankjes De sponsoring-rage is ook bij de Stich ting Natuur en Milieu niet onopgemerkt gebleven. Hoewel de milieumiljoenen voor het oprapen liggen, staat woord voerster Marijke Brunt niet bepaald langs de zijlijn te juichen. „Het mag niet zo zijn dat een staatsinstelling zoals Staatsbosbeheer voor het uitvoeren van zijn beleid afhankelijk wordt van een particuliere geldschieter", zegt zij. „Als je via sponsorgelden wat extra's weet te doen, zoals het plaatsen van bankjes of afvalbakken in een bos, dan is dat geen probleem. Maar het beheer uit handen geven is levensgevaarlijk. Want als het bedrijf om de een of andere reden niet meer wil betalen of failliet gaat, zit je met de gebakken peren". De financiële nood van Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten moet maar op gelost worden via een greep uit de staatskas, vindt Brunt. „Want het is toch belachelijk dat die organisaties op een houtje moeten bijten terwijl voor het Nationaal Milieubeleidsplan honderden miljoenen guldens zijn vrijgemaakt?". De Stichting Natuur en Milieu vreest dat bedrijven aansprekende milieupro jecten zullen gebruiken om hun milieu vervuilende gedrag te camoufleren. Uit eindelijk is ook het milieu daar niet bij gebaat, omdat intussen de vervuiling ge woon doorgaat. Bedrijven die het milieu belasten moeten vooral als zodanig be kend blijven, redeneert de stichting. Al leen dan zullen zij zich op den duur ge dwongen voelen hun manier van produ ceren milieuvriendelijker te maken. Marijke Brunt is het dus volkomen eens met Shell-zegsman Ooijink. „Een ver vuilend bedrijf dat een bos sponsort ge draagt zich inderdaad hypocriet. Ik heb er geen ander woord voor. Ik denk ook dat de gemiddelde Nederlander er dwars doorheen kijkt. Dat zou net zo onwaar achtig zijn als wanneer Shell de anti- apartheidsbeweging zou sponsoren". PAUL KOOPMAN BONN - Jarenlang heb ik gefoeterd op die bu reaucraten van de DDR wanneer ik een reis wilde maken naar dat boeren- en arbeiderspa radijs. Zo paradijselijk waren de toestanden daar toch niet, dat buitenlanders in het alge meen en buitenlandse journalisten in het bij zonder koste wat het kost moesten worden ge weerd? Niettemin, wie als buitenlands journa list de DDR binnen wilde, deed er heel ver standig aan zich eerst te accrediteren bij het ministerie van buitenlandse zaken in Oost-Ber- lijn en vervolgens een visum te halen bij de permanente vertegenwoordiging van de DDR in Bonn. Let wel: in die volgorde, want zonder een bevestiging van accreditatie uit Oost-Ber- lijn werd het visum botweg geweigerd. Natuurlijk kon je ook op een andere manier Oost-Berlijn (niet de rest van de DDR) bin nenkomen, maar dat bracht flinke risico's met zich mee. Je ging dan vanuit West-Berlijn met de S-Bahn naar het Bahnhof Friedrichstrasse of te voet over Checkpoint Charlie op een zo genaamd dagvisum, te koop voor vijf West- duitse marken plus de verplichting 25 West marken tegen koers 1 op 1 om te wisselen te gen DDR-marken. Maar o wee wanneer de toen nog barse grensbeambten je bagage con troleerden en je perskaart of - erger nog - je gereedschap zoals draagbare computer en re- portage-recordertje aantroffen! Elektronica en geluiddragers waren zwaar verboden importar tikelen. Na de stormachtige ontwikkelingen met hun hoogtepunt op de avond van 9 november is al les natuurlijk veel gemakkelijker geworden. Dacht u? Nou, een beetje wel natuurlijk. De dwaze aanvraagplicht voor gesprekken bijvoor beeld is opgeheven. Maar wanneer ik nu naar de DDR reis zou ik - eventjes maar uiter aard - graag een Westduits paspoort bezitten. Westduitsers mogen zonder visum bij een wil lekeurige grensovergang de DDR binnen. Ik ben buitenlander en moet dus tijdig een visum aanvragen en op de aanvraag aangeven bij wel ke overgang ik hoe laat de DDR binnen denk te rijden. En als ik na een vliegreis in Berlijn de DDR binnen wil, ben ik als buitenlander nog steeds aangewezen op Checkpoint Charlie of het Bahnhof Friedrichstrasse. Een Wcstduitse collega liep kort na de opening van de Muur hevig mopperend door de hal van een van de Oostberlijnse Interhotels: „Ge donder! Jarenlang kon ik haar zoet houden met een onsje luxe chocolaatjes of een kilo ba nanen. En nou wil ze komen!". „Leuk toch?", reageerde ik naief. „Hou op man. Ze heeft al tijd gedacht dat ik vrijgezel was. En straks staat ze bij mijn vrouw en kinderen op de stoep!". Die schrik blijft in Nederland wonende schuinsmarcheerders met vriendinnetjes in de DDR vooralsnog bespaard. Want voor DDR- burgers die naar Nederland willen komen geldt nog steeds de visumplicht. Zij moeten zich voor dc aanvang van hun reis melden bij het dichtstbijzijnde Nederlandse consulaat in de DDR, waar ze tegen betaling een visum kun nen halen. Daarmee zijn ze er nog niet want de Nederlandse regering wil hen in geen geval in dc kost hebben. Ze moeten een uitnodiging uit Nederland overleggen waaruit blijkt dat voor hun onderdak en kostje wordt gezorgd, of aan tonen dat ze voor elke dag die ze binnen onze landsgrenzen denken te vertoeven over min stens vijftig gulden beschikken. Een harde opstelling? Ach, kijk eens naar Zwit serland. Dat land vraagt van de Oostduitse toerist per dag honderd Zwitserse Franken (130 gulden), plus nog enkele andere bewijzen van solvabiliteit. Zich laten uitnodigen door vrienden in Zwitserland ligt ook al niet zo een voudig. De uitnodigende partij moet de Zwit serse overheid garanderen dat zij niet alleen het levensonderhoud van de DDR-gasten wil betalen, maar ook wil opdraaien voor eventue le dokters- en ziekenhuiskosten tot 20.000 franken (26.000 gulden) en voor het terugstor ten van net zo'n maximaal bedrag aan even tuele ondersteunings- en repatnëringskosten. Per gast. Op die manier zal in geen jaren ook maar één Trabantje de schone Alpcnlucht ver pesten. RINK DROST H Een bos onder de vlag van kapitaalkrachtige bedrijven als de Shell: dat is de droom van Staatsbosbeheer. Maar of die droom ook uitkomt FOTO: MILAN KONVALINKA

Leidse Courant | 1990 | | pagina 23