Sk ,VW zal zoveel lOgeli jk helpen CclctócSoUACMlt Niet de schade maar de drie die niet meer buiten kwamen Twee vrouwen tot ontucht gedwongen 4: IAND HOTEL IS VISITEKAARTJE V) w Liberg treedt alsnog op Minister geeft toch toestemming voor verbouwing politiebureau -ÏDEN OMGEVING Qeid&iQowiant ZATERDAG 27 JANUARI 1990 PAGINA 17 Irines overhandigd aan bibliotheek jOFARENDSVEEN De Lions Club Alkemade heeft avond drie vitrines overhandigd aan bibliotheek De nlezer in Roelofarendsveen. De schenking vond gister- j plaats in het onderkomen van de bibliotheek. Presi- J. UitdenBogaard van de Lions overhandigde de vitri- an bibliothecaresse M. van der Knaap. De Lions tikten vitrines op de kop bij een speelgoedzaak in Rotterdam, erde is een kist met een glazen voorwand die de club aar geleden kocht. De leden hebben de kist zelf opge- t. De Lions kwamen op het idee van de vitrines doordat taris W. Zeijlemaker ook bestuurslid van de bibliotheek vitrines zijn bedoeld om het houden van tentoonstel- in De Bloemlezer beter mogelijk te maken. UitdenBo- riep gisteravond de Veners op hun verzamelingen ten, poppen en wat dies meer zij beschikbaar te stellen een expositie. Gisteravond ging de eerste poppenten- itelling direct van start. Ook werd het 3.000e lid van de itheek, huisarts Broek, gisteren met een bos bloemen dijk verwelkomd. Z*1 WETHOUDER DE BOER MAAKT HET GOED ZEVENHOVEN Wethouder P. de Boer uit Ze venhoven maakt het goed. Hij was eergisteren be trokken bij een zwaar verkeersongeval op de Nieuwveenseweg. Een vrachtauto schaarde en be landde in de sloot. De bestuurder kwam om het le ven. De Boer zat in een personenauto die tegen de vrachtsuto reed. Direct na het ongeval met een vrachtwagen in de storm is hij met een lichte shock en zware kneuzingen aan de ribben naar een ziekenhuis in Alphen vervoerd. De auto van de CDA-wethouder was geheel vernield. „Als je de ravage had gezien, begrijp je pas hoeveel geluk hij gehad heeft", aldus burgemeester J. Huigsloot van Zevenhoven gisteravond laat. „De Boer maakt het redelijk en was vanmiddag al goed te spreken. Hij had wat schrammen en een paar hechtingen in het gezicht maar mag waarschijnlijk maandag al weer naar huis", aldus de burgemeester. Bevolking van Sassenheim daalt SASSENHEIM Het aantal inwoners van Sassenheim is het afgelopen jaar gedaald. Begin 1990 woonden er 14.325 mensen in Sassenheim. Een jaar gele den was dat 14.404. Dat blijkt uit de bevolkingscijfers van de gemeente Sassenheim. In 1989 zijn er in Sassenheim 211 kin deren geboren en'132 mensen overleden. 575 mensen zijn in Sassenheim gaan wonen terijl er 733 vertrokken. 680 mensen verhuisden binnen de gemeente Sassenheim. Er werden vorig jaar 90 huwelijken gesloten op het Sassenheimse gemeente huis. Dat is elf meer dan in 1988 maar even veel als in 1987. DEN HAAG/OEGSTGEEST Drie jaar gevangenisstraf waarvan een jaar voorwaardelijk. Dat is de straf die de officier van justitie bij de meervoudige kamer van de rechtbank in Den Haag vrijdag eiste tegen een 20-jarige Leide- naar. De man wordt ervan be schuldigd in oktober van het vorig jaar twee vrouwen te hebben ge dwongen tot ontucht. De officier van justitie vindt dat bewezen is door de verklaringen van de man zelf en van de twee vrouwen, dat hij in oktober vorig jaar in de buurt van psychiatrisch ziekenhuis Endegeest in Oegst- geest de vrouwen heeft gedwon gen tot ontucht. Na bij Holiday Inn in Leiden te hebben gevraagd om werk, fietste de man naar Oegst- geest. Toen de vrouw waar zijn oog op gevallen was, niet vrijwillig inging op zijn verzoeken, drukte hij haar tegen een muur en dwong haar tot ontuchtige handelingen. Toen hij later ook eèn tweede vrouw benaderde in dezelfde buurt, werd hij door de politie be trapt. De officier van justitie wees erop dat de man al eens eerder voor on tucht is veroordeeld. Hij noemde het misdrijf zeer ernstig en wees op de gevolgen voor de slachtof fers. Eén van de vrouwen had geen verklaring over de gebeurte nis kunnen afleggen. Bovendien zou de man van de tweede vrouw geweten hebben dat zij patiënte is in Endegeest en dus naar alle waarschijnlijkheid labiel zou zijn. De advocaat van de verdachte pleitte voor een kortere straf dan drie jaar gevangenisstraf. Volgens hem is het veel zinvoller om na een korte gevangenisstraf de man langdurig onder toezicht van de reclassering te brengen. Uit het psychiatrisch rapport bleek dat herhaling niet uitgesloten is, maar dat de kans daarop zal afnemen naarmate de man wat ouder wordt, aldus de advocaat. De rechter doet over enkele we ken een uitspraak doen. T - VL, inaiBviv m huis teb S&Sm. VERDRIET IN NOORDWIJK ■n II'.-- V ÉÉwMöfëbfe- hBI.' directeur Wim Rovers verwacht dat het grand hotel als een phoenix zal herrijzen. 1RDWIJK „Grand Hotel Huis ter is het visitekaartje van de gemeen- urdwijk", stelt Wim Rovers, direc- van de VVV Noordwijk. „Het hotel 'Jiard getroffen en daarmee ook Noord- ,r als badplaats, maar het is natuurlijk zo dat het van de aardbodem is [evaagd, zoals de berichtgeving doet geloven. De schade is te her in en dat zal, naar ik begrepen heb, binnen een half jaar gebeuren. Het atuurlijk veel erger dat die drie dweermannen zijn omgekomen. De men die in rouw zijn gedompeld, die de is niet meer te herstellén", aldus W-directeur. Rovers wijst er op dat het monumentale ilte van het hotel, de linkerzijde die de ho mers bevat, niet door de brand is getrof- ,Die gevel van meer dan 100 jaar oud staat g, en dat is heel belangrijk. Uiteindelijk is de nieuwbouw verloren gegaan en dat is nakkelijkst om te herbouwen". Het hotel volgens Rovers altijd een vorstelijke uit- ng gehad. „Het is het enige vijfsterrenho- it we in Noordwijk hebben, maar dat was ok al lang voordat die sterrencategorieën en ingevoerd. Het hotel staat op een ïtige, opvallende plaats, ingeklemd tussen ngin Wilhelmina Boulevard en Koningin d Boulevard. De rechtstreekse verbinding het strand is ook een belangrijk kenmerk. 'ronkelijk was Huis ter Duin eigendom Duitse familie, maar het is geleidelijk Nederlandse handen overgegaan. Een echt nationaal hotel dus. In de ruim 100-jarige ge schiedenis hebben leden van binnen- en bui tenlandse vorstenhuizen, filmsterren en vele andere belangrijke personen er gelogeerd. Het is een hotel dat zijn voorvoegsel „Grand" altijd met ere heeft gedragen en dat ook in de toe komst, ondanks deze tijdelijke terugslag, zal blijven doen, dat is mijn stellige overtuiging". Zwart De ramp die Huis ter Duin heeft getroffen is niettemin een zwarte bladzijde in de Noord- wijkse hotelgeschiedenis, vindt Wim Rovers. „De brand in het Palace-hotel in 1978 was ook catastrofaal, maar daarbij vielen geen doden te betreuren. Gelukkig is het niet in het hoogsei zoen gebeurd. Het hotel heeft natuurlijk wel in zijn hoedanigheid als conferentie-oord een ste vige klap gekregen, nu de diverse zalen zijn af gebrand. Het hotel zat wat 'dat betreft net in de lift. Er zijn zeer al zeer belangrijke conferenties gehouden, zoals de milieuconferentie met ex- minister Nijpels. Er was net ook weer eeri con gres aan de gang. Gelukkig is er voor de con gresgangers bij het Beach Hotel en Hotel Oran je vervangende accommodatie gevonden. Wij zullen er alles aan doen om het hotel weer zo snel mogelijk op de been te helpen. Daarover is al contact opgenomen met de directie. Wij zul len bijvoorbeeld helpen om afspraken en reser veringen elders onder te brengen". Waarschijn lijk, zo verwacht de WV-directeur, zal het Grand Hotel toch nog waardig het zomersei zoen in kunnen gaan. „Ik weet zeker dat Huis ter Duin als luxueus verblijf voor vakantiegan gers, maar ook als conferentie-oord weer als een phoenix uit zijn as verrijzen", aldus Rovers. FRANK BUURMAN NOORDWIJK De brand, maar vooral de dood van de drie brand weermannen van de vrij willige brandweer, heeft in Noordwijk diepe in druk gemaakt. „Het is een triest gezicht", meldt een oudere Noord wijker. „Maar daar gaat het niet om. Die drie brandweer mannen die er nooit meer uitgekomen zijn. Daar heb ik geen woorden voor". Hij is een van de honder den die gisteren een meestal kort kijkje bij de resten van de uitgebrande keuken, restaurants en conferentieruimten ko men nemen bij Huis ter Duin dat donderdagavond in brand stond. In de loop van de middag zwol het aantal bezoekers aan. Vele honderden zijn er gepas seerd. De sfeer van sensa tie, die bij dergelijke branden vaak ontstaat, ontbreekt. Dit is de plek waar drie dorpsgenoten omkwamen en die plek is ook nog het oer-Noord- wijkse Huis ter Duin. Daar is niets grappigs aan. Honderden kwamen gisteren kijken naar de trieste resten van de tussenbouw. Eigenaar van het hotel-complex G. Noorlander schat de schade op ettelijke tientallen miljoenen. Maar ook hij wil niet verder ingaan op de financiële scha de. „Kijk, je hoort van de brand en dan schrik je. Als je vervolgens hoort dat er geen gewonden zijn, zakt dat weg. Voor mij geldt: een gebouw is een gebouw en daar komt al tijd wel een nieuw voor. En dan blijken er al snel drie man omgekomen te zijn. Dat is rampzalig, op zo'n moment denk ik: dit is het allemaal niet waard". Broer Hoe dichtbij het leed in Noordwijk is bleek uit een vervelend incident aan het eind van de middag. Twee mannen zijn bezig een deuro pening dicht te timmeren. De man die naar ze toeloopt wordt vanaf de ingang van het hotel door een politieman ge sommeerd daar weg te gaan. „Mijn broer is hier veronge lukt. Mag ik misschien weten, informeren waar hij gebleven is", schreeuwt hij verontwaar digd, met half dichtgeknepen stem tegen de storm in naar boven. „Ik hoor de hele dag niks, je zit maar te wachten, je weet niks. Mag ik dan wat vragen?". Zijn vrouw begint te snikken en beide worden door de geschrokken agent opge vangen en mee naar binnen genomen. Met onbestemd gevoel lopen de honderden langs de trieste, in de wind zwiepende resten van het uitgebrande midden gedeelte van het complex. Agenten houden op vitale plaatsen het publiek uit de buurt van het complex. Ze staan de blauwbekken, want het is in de wind erg koud. Aan de voor en achterzijde ziet het verbrande deel er ont takeld uit. Vrijwel geen ruit zit er meer in, alles is zwartgebla kerd. Aan de achterzijde ligt een berg puin op het veldje. Beroet plaatstaal zwaait en klappert op tal van plaatsen in de keiharde Wind. Maar spec taculair ziet het er allemaal niet uit. De meeste voetgangers en fiet sers zijn Noordwijkers. Ze heb ben donderdagavond de brand gezien vanuit hun huis of er in elk geval de lucht door zien gloeien. „De tol is zwaar als er drie mensen in de vlammen zee blijven", merkt een vlakbij wonende dertiger op. „Dat is de grootste klap voor de bevol king. En verder is het voor ve len een verlies, al valt de scha de relatief mee. Het hele hotel had in vlammen kunnen op gaan. Huis ter Duin is ook voor veel Noordwijkers een belangrijk hotel. Ik kwam er minstens twee keer per maand om er aan de bar wat te drin ken of om er te eten". Oud-Noordwijk Een vrouw die van jongs af aan in Noordwijk heeft ge woond, nadat ook zij heeft verteld hoe hard het nieuws van de overleden brandweer mannen aankwam, verwoordt het als: „Het was echt Huis ter Duin. Een begrip. Als kind kwam je er al. Het hoort bij Noordwijk zoals vroeger Pala ce en zoals de zee en de boule vard. Dat maakt het dubbel triest". Een grijze dorpsgenoot stemt in: „Weer een stukje oud-Noordwijk weg". Wat hem dwars zit is dat directeur A. Kaufman nog in de nacht van de brand al dacht over wat hij zijn personeel nou moet laten doen op vrijdag. „Alsof er geen hulpverleners in de brand zijn omgekomen. Intussen pompt bij De Duin roos, een appartementencom plex dat aan de noordkant te gen Huis ter Duin is gebouwd, een aggregaat talloze liters wa ter uit de kelder van het ge bouw. Door die kelder is me vrouw Steinz, een van de be woners, .donderdagavond rond half zes met twee kinderen onder de arm gevlucht. „Van uit het hotel werden we niet gewaarschuwd", meldt ze ver ontwaardigd. „Opeens bonsde een buurvrouw op mijn deur en ze riep dat we moesten vluchten. Ik had toen ik de brand nog heel geen erg. We plukten jassen van de kapstok en vluchtten", vertelt ze voor de hal van de flat waar ze voorlopig nog niet in mag van wege de giftige gassen die er hangen. „Op de trap heb ik de kinderen, een van 2 en een van 4 jaar in een jas gestopt en onder mijn armen genomen". Met de buurvrouw en haar twee andere kinderen rende ze naar de kelder. „Door de gewone hal konden we niet. Een regen van brandend ma teriaal en vonken vloog gie rend langs. Het leek wel een film, maar dan echt. Ik wist dat het serieus was. Via de kelder die al vol stinkende rook stond, zijn we naar de ga rage gevlucht". Vanaf daar kwam ze via een café terecht bij een vriendin. „Nu ben ik goed opgevangen in hotel Noordwijk. Ze hebben me kin- derkleertjes gegeven, want ik heb niks kunnen meenemen". Beveiliging Spullen halen is de komende dagen een probleem voor haar. De flat mag niet worden be treden vanwege de gassen. Verder blijft de rest van de week het gas, licht en water afgesloten en werkt de ver warming niet. Een beveili gingsbedrijf bewaakt vanaf vanavond over de apartemen- ten. De oorzaak van de brand in Huis ter Duin was gisteravond nog onbekend. Ook hoe de drie brandweermannen zijn omgekomen was ook nog niet duidelijk. Rechercheurs zijn waarschijnlijk tot vanmiddag bezig met het technisch onder zoek naar de oorzaak van de brand en de dood van de drie brandweerlieden. Zeker is dat de schade tiental len miljoenen guldens be draagt. G. Noorlander: „De ge hele tussenbouw, met keuken, restaurants en conferentie- ruimnten is tot op de bodem verwoest. Maar ook het trap penhuis van het kamerhotel is vernield, terwijl de kamers be roet zijn en vol rook staan. Herstel daarvan gaat ook kapi talen kosten. Verder is in het appartementengebouw De Duindistel schade aangericht aan de betonnen constructie door de enorme hitte die is ontstaan. Dat gebouw kunnen we niet in tot dat is hersteld. Dat is extra vervelend omdat vanuit dat gebouw de exploita tie-afdeling opereert". Het is volgens Noorlander de bedoeling om het complex weer geheel te herstellen. „Of dat in de oude staat gebeurt is FOTO: PETER MICHIES niet zeker. We hadden al plan nen voor meer bebouwing tus sen de twee grote gebouwen. Door de brand kan de ruimte nu wat anders worden inge vuld". Film Burgemeester J. Hoffmann re kent op een volledig herstel. Vanwege de calamiteitsbepa ling in de wet, mag een gedu peerde exact herstellen wat er verwoest is. Daar komen ver gunningen voor. Hij was vanaf het begin bij de brand aanwe zig omdat hij toevallig een wandeling over de boulevard maakte en vlak bij het vijfster- ren hotel was toen de brand uitbrak. Verslagenheid over heerste gistermiddag bij hem. „Dat er drie slachtoffers zijn, voert de boventoon. Daar ben ik van geschrokken, niet van de brand zelf. Die zag je ont staan, als in een film waarin je zelf een rol speelt. Tijd om te schrikken heb je dan niet". Hij betreurt de aantasting van een van de Noordwijkse visite kaartjes: „Het enige vijfsterren hotel in Noordwijk. De top van de markt, een enorme trekker voor het dorp. Beide hoofdgebouwen staan echter nog, ik neem aan dat de boel volledig wordt hersteld, al dan niet met wat aanpassingen". Ook M. van der Jagt van de Stichting Promotie Noordwijk wil niet direct aan zaken den ken. „Er wordt op grote schaal geholpen door de collegabe- drijven. Andere hotels nemen partijen en jubilea zo mogelijk over. Getracht wordt de men sen toch naar Noordwijk te la ten komen. En die beschadig de blikvanger, die komt denk ik snel weer in volle glorie te rug". ERIK HUISMAN januari 1930 in de Leid- wée Courant: Pastoor jM.Hafkenscheidt heeft ïheid genomen van zijn be- w ide Zilker parochianen, 'ge rijen stonden tot buiten pastorie te wachten om een rt te krijgen en wij durven hst zeggen, dat niet één pa hiaan, de zieken natuurlijk A jezonderd, verzuimd heeft i goeden pastoor de hand drukken. Soms was zij- rw. zeer ontroerd, vooral tdit merkbaar toen het be- ind personeel van het tkantoor te Hillegom af- eid kwam nemen. „Dat mijn beste vrienden", zei pastoor; „och, och, wat 'ben wij toch altoos prettig lengewerkt, ik hoop dat te ■duinen ook zoo te bele- Zondagsavonds nam zii- fw. afscheid van alle Zil- corporaties, terwijl bij 'egenheid den zeer zamen herder een cou- werd aangeboden met in- als geschenk van al zijn chianen. Ook wij, die pas- Hafkenscheidt van zeer I kennen, drukken onzen uit over het vertrek van besten pastoor, maar feli- ren Loosduinen met zijn wen herder". Amerikaansche minister justitie heeft bekend ge maakt, dat hij voortaan geen „natten" meer zal benoemen tot officier van justitie. Vol gens dezen minister behoort geen enkel mensch, die de ge woonte heeft spiritualiën te drinken of die een bepaald te genstander is van het drank verbod onder de huidige re geering een ambt, onverschil lig welk, te bekleeden, dat verband houdt met de deug delijke toepassing van de anti drankwet". „Herhaaldelijk staat de opge schoten jeugd uit Alkemade voor den kantonrechter, thans weer een vijftal uit Rijpwetering, nl. Th,H.W„ H.J.L.van H„ G.W., A.N.W. en J.J.A. Aan verdachten is ten laste gelegd, dat zij in ver- eeniging een bootje uit het water hebben genomen en te gen 't huis van J.Hoogenboom hebben gezet, waardoor de verf van 't schuitje is bescha digd en het lek is geworden. Verd. lieten allen verstek gaan. Get.-verbalisant J.J.Jansen, chef van politie te Alkemade, verklaarde dat de baldadig heid erg is. Ook nadien heeft de jeugd weer nieuwe balda digheden uitgehaald. Het O.M. eischte, in aanmerking nemend dat herhaaldelijk bal dadigheden te Alkemade plaats hebben, de hoogste straf, tegen ieder 15 of 15 dagen. De kantonrechter kon zich volkomen hiermede ver eenigen". „De 6-jarige R. uit Zegwaart schopte met zijn met een klomp bekleede voet naar een keffend hondje. De klomp vloog van de voet en kwam terecht in de groote spiegel ruit van den winkelier v.D. alhier. De ruit was niet verze kerd. Wie zal dat betalen?" Op vrijdag 31 januari 1930 ontving prinses Juliana een ere-doctoraat van de rijksuni versiteit in Leiden. Ze werd dan ook aangesproken met „zeer geleerde Vrouwe"De L.C. schreef: „Zooals bij pro moties gebruikelijk is heeft ook H.K.H.Prinses Juliana ter gelegenheid van hare promo tie een taart gekregen. Zijn dergelijke geschenken in den regel van bijzondere construc tie, die voor de Prinses moest natuurlijk heel iets aparts we zen. H.M.de Koningin droeg haar hofmaarschalk alzoo op te zorgen voor een gebak, dat de villa van de Prinses te Katwijk aan Zee zou voorstel len. De hofmaarschalk deed zijn plicht en droeg het den patis sier van het hof op. Deze zag er evenwel tegen op, zag er zelfs geen kans toe en op den vraag van den hofmaarschalk wie het dan zou moeten ver vaardigen volgde het ant woord: Hulst in Leiden! Zoo werd aan den heer G.Hulst, confiseur-cuisinier, Breestraat 54, alhier, de vereerende op dracht gegeven, de promotie- taart voor de Prinses te ver vaardigen. We gelooven, dat de heer Hulst zich naar be- hooren van zijn taak heeft ge kweten, want hij heeft een mooi stuk werk gemaakt. Het is een taart van 1.30 M. diep, 90 c.M. breed en onge veer 1 M. hoog en stelt voor de blauwe golven der zee, waarop een bootje, de K.W.19, het strand, de duinreep met helm beplant, alles van sui- kerdragant werk. Dan volgt de boulevard van helder wit dragant werk en tenslotte de villa, waarvan de wanden van de bekende Leidsche nougat zijn opgetrokken, 't Is een fraai geheel, dat zeer goed voldoet. De heer Hulst zal de promotietaart hedenmiddag zelf naar Den Haag brengen, waar te half acht het promo tiediner zal worden gehou den". „In Februari a.s. zal te Am sterdam op het Daniël Wil- linckplein de eerste paal in den grond worden gedreven van de eerste wolkenkrabber hier te lande en tevens het hoogste toren-woonhuis van Europa. Voor dit monumenta le gebouw, dat 13 verdiepin gen zal krijgen, ziin 750 palen noodig. Op het dak wordt een speciaal waterreservoir aan- i.Rsrmr TE 1f I -/pUlUi SCx4.J: j.* JULIANA UITGESTUDEERD: Bewijs van inschrijving voor het academisch jaar 1929-1930; geen examens, wel een ere-doc toraat. gebracht Het bouwwerk het in een glazen half-cirkel- wordt uitgevoerd door de vormige kolom komt, zal deze en exploitatie-mij. toch niet veel worden ge- Bouw- Amsterdam", terwijl bouwmeester van dit kolossa le gebouw J.F.Staal is. Hoewel het trapwerk in dit gebouw schitterend zal worden, daar bruikt, daar er weinig men- schen zullen zijn die graag 40 M. hoog klimmen. Er worden dan ook twee groote perso nenliften gebouwd". LEIDEN De door de storm van donderdagavond afgelaste voorstelling van Hans Liberg in de Leidse Schouwburg staat nu voor morgen op het programma. De toegangsbewijzen van donderdag blijven geldig. Mensen die zondag niet naar de voorstelling kunnen, krijgen hun geld terug. IN WASSENAAR: WASSENAAR Het po litiebureau in Wassenaar mag toch worden ver bouwd. Dit schrijft minis ter I. Dales van Binnen landse Zaken aan het col lege van B en W. Wassenaar is een van de ge meenten die in het kader van de zogenaamde Tweede Bouw- stroom een politiebureau mochten bouwen of verbou wen. Twee weken geleden zag het er naar uit dat de minister een flinke streep door deze bouwplannen haalde. De ge meenten dreigden vervolgens het ministerie van binnen landse zaken met een proces om zo de al gemaakte kosten voor de bouwplannen te ver halen. Nu is bekend geworden dat de bouwplannen in afge slankte vorm toch doorgang kunnen vinden. Wassenaar moet het wel stellen met een „gestripte" meldkamer en moet verder een onderzoek in stellen naar de noodzaak van de cellen. Voor zover de ge meenten kosten hebben ge maakt door dit veranderde re- feringsbeleid, worden die door innenlandse zaken vergoed, aldus de minister.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17